درمان های زیادی برای اوتیسم وجود دارد، اما هیچ علاج قطعی و دقیقی وجود ندارد. هیچ درمانی وجود ندارد که علائم اصلی اوتیسم را به طور دائمی کاهش دهد. با این حال، درمان ها و داروهایی وجود دارد که تاثیر مثبت و قابل توجهی بر روی کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم می گذارد وهمچنین درمان ها و داروهایی در بازار موجود است که واقعا می توانند باعث آسیب به بیمار شوند و مضر باشند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی راه های درمان اوتیسم می پردازیم.

راه های درمان اوتیسم

برای اغلب خانواده ها انتخاب بهترین روش های درمانی یک فرآیند آزمون و خطا است و تصمیمات نهایی بسته به عوامل مختلفی مثل در دسترس بودن دارو، هزینه، توانایی ها، چالش ها و علایق فرد مبتلا به اوتیسم بستگی دارد.

اوتیسم

به طور کلی بهترین روش های درمانی زیر برای کودکان مبتلا به اوتیسم جواب می دهد اگر:

 • زودتر از موعد پیگیری کنید تا بتوانید زودتر از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید.
 • درمان هایی که به صورت انبوه وجود دارند و در دسترس هستند (به مدت چند ساعت در هفته).
 • درمان هایی که علمی بوده و براساس تحقیقات انجام می شوند.
 • اهداف و نقاط عطف مشخصی دارند.
 • درمان هایی که یک درمانگر واجد شرایط برای شما انجام بدهد و به شما آموزش دهد. همچنین با کودک شما ارتباط خوبی داشته باشد (و با والدین کنار بیاید).
 • به کودک شیوه های مثبت و دلپذیر را آموزش دهید و او را درگیر اتفاقات خوب کنید (کودک شما باید از درمان لذت ببرد).

 به علائم اصلی اوتیسم توجه کنید

 • مهارت های اجتماعی
 • اختلال حسی
 • مقررات و قوانین احساسی
 • ارتباط کلامی و غیر کلامی
 • چالش های فیزیکی
 • مهارت های بازی کردن
 • مسائل ذهنی و روحی
 • تمرکز

گزینه ها و راه های زیادی در دسترس هستند و بسیاری از روش های درمانی نیز می توانند به خوبی برای هر کودکی جواب دهند.

 اقدامات درمانی اوتیسم  توسط مدرسه یا بیمه

افراد مبتلا به اوتیسم، برای اقدامات درمانی خود نیاز به هزینه های زیادی دارند چون اغلب گران قیمت هستند. روش های درمانی فوق العاده و موثر هزینه بالایی دارند. بسیاری از درمان ها زمانی موثر واقع می شوند که چندین ساعت در هفته ارائه شوند و فرد تحت این درمان ها قرار بگیرد.

برای بسیاری از خانواده ها، ” بهترین درمان های اوتیسم آن هایی هستند که در دسترس، رایگان و با هزینه کم در اختیار مردم قرار می گیرند. در حالی که چندین مورد از درمان های اوتیسم وجود دارد، تنها چند مورد از آن ها از طریق مدارس تامین می شوند و یا از طریق بیمه پزشکی پرداخت می گردند. در حالی که این روش ها لزوما تنها درمان های موثر نیستند ولی به دلایل گفته شده قبلی رایج ترین درمان ها هستند. اگر به میزان زیادی پول داشته باشید و مشکلی در خرج کردن نداشته باشید، این درمان ها می توانند بهترین گزینه موجود باشند. اغلب، در ترکیب با انواع دیگر درمان، می توانند کاملا موثر بوده و نتیجه بدهند.

اوتیسم

داروهای موثر در درمان اوتیسم

بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم داروهایی را مصرف می کنند که اضطراب را کاهش، تمرکز را افزایش و پرخاشگری را کنترل کرده و به حداقل می رساند.

این داروها که به طور کلی توسط پزشکان تجویز می شوند می توانند یک ابزار مقرون به صرفه برای مدیریت علائم اوتیسم و مشکلات آن باشند. در برخی موارد، دارو ضروری نیست، اما اگر کمک کننده باشد، می تواند دنیایی از تفاوت های خوب و مثبتی در کودک مبتلا به اوتیسم ایجاد کند.

دقت کنید که با پزشک خود برای نظارت اثرات داروها و نتیجه دهی آن ها ارتباط نزدیکی داشته و در تماس باشید. با تمام انواع درمان های موجود و روش های خاص (از جمله داروها)، آنچه که برای یک فرد در این طیف مناسب است و نتیجه می دهد ممکن است برای دیگری خوب عمل نکند – یا ممکن است برای شخص دیگری مضر باشد.

  درمان گفتاری و کلامی

درمانگران گفتاری به گستره ای از مسائل مربوط به کودکان اوتیسمی می پردازند. آن ها به افرادی که دیرتر از حالت معمول و طبیعی شروع به صحبت می کنند کمک می کنند تا به طور متوسط کلمات محاوره ای و ابتدایی را یاد بگیرند. علاوه بر این، آن ها همچنین به کودکانی که عملکرد بالاتری در کارها دارند و بهتر عمل می کنند،  کمک می کنند تا سوالاتی بپرسند و به سوالاتشان پاسخ دهند، از قواعد مناسب و زبان بدنی استفاده کنند و برای کودکان پیشرفته تر وباهوش تر، جوک، کنایه، شوخی، و انواع دست انداختن ها را آموزش داده و انواع آن را توضیح می دهند.

 درمان حرفه ای اوتیسم

درمان گر و پزشک حرفه ای برای کودکان مبتلا به اوتیسم معمولا از طریق مدرسه آورده می شود و یا هزینه آن از طریق بیمه پرداخت می شود. درمان گر حرفه ای به کودکان کمک می کند تا با چالش های زیادی رو به رو شوند. بسیاری از آن ها طیف گسترده ای از مهارت ها و آموزش ها را دارند که به آن ها اجازه می دهد  بر روی چالش های حسی، مهارت های بازی تعاملی، تعامل تعاونی و چیزهای دیگر کار کنند.

اوتیسم

 درمان فیزیکی (PT) اوتیسم

درمان ها و داروهای جسمی معمولا توسط پزشک تجویز می شود. در نتیجه هزینه بیمارستان و پزشک معمولا توسط بیمه و یا از طریق مدرسه تامین می شود. در نگاه اول، ممکن است بدیهی به نظر نرسد که چرا یک کودک مبتلا به اوتیسم به درمان فیزیکی نیاز دارد، اما واقعیت این است که اکثر افراد اوتیسمی قدرت ماهیچه ای پائینی دارند که باعث می شود مهارت های حرکتی و هماهنگی آن ها به خطر بیفتد.

درمان های فیزیکی همچنین می توانند با کودکان در محیطی طبیعی مانند زمین بازی یا باشگاه ورزش کنند و به آن ها کمک کنند تا مهارت هایی که برای شرکت در بازی های فیزیکی لازم است را تقویت کنند و پرورش دهند.

 درمان رفتاری اوتیسم

آنالیز رفتاری کاربردی و درمان های مرتبط معمولا به عنوان “استاندارد طلایی” برای درمان های ویژه و مخصوص اوتیسم محسوب می شوند. بسیاری از مناطق کلاس هایی را به عنوان بخشی از برنامه ویژه و فوق العاده مدرسه فراهم می کنند یا  درمان گر ABA  را ارائه می کند. درمانگر و پزشک ABA می توانند مهارت ها و رفتارهایی را که برای موفقیت در یک مدرسه معمولی یا محیط کار مهم هستند، آموزش دهد.

 روان شناسی شناختی

برای برخی از کودکان دارای عملکرد بالا و هوش خوب که مبتلا به اوتیسم هستند،  روانشناس با تجربه اوتیسم می تواند به آن ها کمک کند نوع احساس خود را تشخیص دهند و آن را تفکیک کنند، تکنیک هایی را برای مقابله با سرخوردگی و فرسودگی یا افسردگی پیشنهاد دهد، یا در غیر این صورت به کودک کمک کند که با واقعیت متفاوت بودن کنار بیاید.

روش های درمانی اوتیسم ارزش هزینه کردن را دارند؟

کودک شما از طریق مدرسه و یا بیمه های درمانی تحت درمان قرار می گیرد، اما شما احساس می کنید که با نرخ معقولی پیش نمی رود و هزینه ها بسیار غیر منطقی است. یا این که شما پزشک مدرسه را در حال کار و انجام وظیفه دیده اید و احساس می کنید که رویکرد آن ها برای کودک شما مناسب نیست و یا ممکن است حتی از مدرسه برای درمان های خاص و ویژه تری درخواست داده باشید ولی متاسفانه آن ها قادر به فراهم کردن منابع مفید بیرونی نیستند و نمی توانند درمان بهتری را در اختیار شما بگذارند. اگر هر کدام از این مسائل آشنا به نظر می رسند و یا آن ها را تجربه کرده اید،  ممکن است مجبور شوید هزینه های بیشتری کرده و برای درمان بیشترخرج کنید که البته روش درمانی انتخابی شما بستگی به علایق و سبک یادگیری و زندگی فرزندتان دارد و می تواند مفید باشد.

اوتیسم

 درمان رشد برای بیماران اوتیسم

در حالی که درمان های رفتاری بر روی مهارت ها و رفتارهای فرزندتان کار می کنند، درمان های رشد می توانند به کودک شما کمک کنند تا مهارت ها و روابط عاطفی خود را بسازند،طرز تفکر خود را گسترش دهند، با دید بازتری به مسائل نگاه کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند.

برخی از بهترین درمان های رشدی از جمله Floortime، مداخلات توسعه ارتباطات (rdi)،  ارتباط اجتماعی،  ارتباط جمعی، مقررات عاطفی و حمایت های معاملاتی (SCERTS) بیان شده اند. والدین در ابتدا باید این درمان ها را از جیب خود و به صورت جدا پرداخت کنند، اما خبر خوب این است که اگر والدین متوجه شوند روش کار درمانی چگونه است و چه مراحلی دارد، می توانند بعد از آن خودشان دست به کار شده و تمام کارها را انجام دهند (بر عهده ی مدرسه یا ارگان دیگری نباشد)

 مهارت های اجتماعی

در حالی که برخی از مدارس ابتدایی مهارت های اجتماعی ابتدایی را ارائه می کنند، اما بسیار کم دیده می شود و نادر است که یک مدرسه برنامه های تفکر اجتماعی را به طور عمیقی آموزش دهد و آن ها را به این کار تشویق کند.

تفکر اجتماعی برای کودکان اوتیسمی سخت است زیرا نیازمند “تئوری یا نظریه ی ذهن” یا توانایی تصور آن چیزی هستند که فرد دیگری ممکن است فکر کند و یا احساس کند. مهارت های اجتماعی مختلفی وجود دارند و برنامه های تفکر اجتماعی زیادی در دسترس هستند، اما ارزش این را دارد که قبل از انتخاب کردن آن ها را مورد بررسی قرار دهید.

گروه مهارت های اجتماعی مناسب می تواند به کودک شما کمک کند تا ارتباط برقرار کند، با دیگران دوست شود و روابط خود را گسترش دهد، و یک دایره اجتماعی پیدا کند.

 درمان های هنری یا رزمی برای مبتلایان به اوتیسم

اگر کودک شما به موسیقی، هنرهای تجسمی، بازیگری یا رقص علاقه دارد، ممکن است به درمان های هنری خوب پاسخ دهد و این گونه درمان روی او پاسخ دهد. در حالی که شما مجبور خواهید شد پول زیادی پرداخت کنید، اما متوجه می شوید که این روش های درمانی به کودک شما کمک می کند تا مرزهای خود را گسترش دهد و حتی مهارت هایی را تقویت کند که بتواند در مواردی مثل تشکیل گروه و روابط اجتماعی گروهی، باشگاه نمایشی، یا گروه سرود نقش داشته باشد و از آن ها سربلند بیرون بیاید.

 درمان حیوانی مانند اسب درمانی

از اسب سواری و این نوع درمان برای حمایت از حیوانات و سگ های مختلف نیز استفاده می شود. این روش درمانی تاثیر بسیار مثبت و قابل  توجهی بر روی کودکان مبتلا به اوتیسم دارد. اسب درمانی می تواند به کودکان در ایجاد اعتماد، توسعه مهارت های اجتماعی و حتی افزایش قدرت بدنی کمک کند.

اوتیسم

برخی از درمان های موجود برای اوتیسم که باید از آن ها خودداری کنید:

از آنجایی که هیچ دلیل یا درمان شناخته شده و قطعی برای اوتیسم وجود ندارد، درمان هایی موسوم به “علاج” وجود دارد که ممکن است به نظر برسد که موثر می باشند و کامل جواب می دهند، اما در واقعیت، برخی از اینها شایعات و دروغ هایی هستند که در بین مردم رواج یافته و می توانند بی فایده و یا حتی خطرناک باشند. بسیاری از این درمان ها در نظریه های خنثی،غیرعلمی و یا اثبات نشده بیان شده اند و در مورد علت اوتیسم توضیح داده اند.

برخی از نظریات مشهور بیان کرده اند که اوتیسم از طریق تغذیه ناسالم، توسط رژیم غذایی ضعیف،نبود یک ماده مغذی خاص، عوامل بیماری زا، انگل و یا پاتوژن ها و دیگر مسائل ناشی می شود. نتیجه استفاده از این معالجات می توانند هم از لحاظ جسمی و فیزیکی و هم از لحاظ مالی مخرب و خسته کننده باشد.

 کی لیت:

کی لیت ( استفاده از مواد مخدر برای خارج کردن فلزات سنگین از بدن)برای درمان انواع ویژه ای از سمیت ها مانند سرب و مسمومیت جیوه وجود دارد. برخی از والدین از داروهای کی لیت ساز استفاده می کنند تا به گونه ای کودکان مبتلا به اوتیسم را درمان کنند و این طور وانمود می کنند که اوتیسم آن ها ناشی از مسمومیت ایجاد شده توسط فلزات سنگین است. داروهای کی لیت قوی وموثر هستند ولی می توانند خطرناک و ریسکی باشند، به خصوص اگر به صورت نامناسب و غلط استفاده شوند. همچنین این ها برای بهبود و درمان علائم اوتیسم بی فایده و نامناسب هستند.

  MMS

MMS یک ترکیب شیمیایی است که حاوی برخی از مواد شیمیایی مشابه سفید کننده ها است. این مورد به اصطلاح ” معجزه درمان” نامیده شده و در واقع هیچ تحقیق و اثباتی برای دفاع از ادعاهای خود مبنی بر درمان هر گونه شرایط جسمی یا روانی فرد مبتلا ندارد. این مورد توسط شواهد گوناگون شرکت کنندگان مورد استقبال قرار گرفت، اما به دلیل این واقعیت که حاوی نوعی سفید کننده است، آن را تبدیل به یک ماده کشنده بالقوه کرده که نباید استفاده شود.

 سم زدایی با حمام کردن

حمام با خاک رس می تواند برای بیرون کشیدن سموم از بدن کودکان اوتیسمی مناسب باشد و به عنوان یک سم زدا عمل کند. در نتیجه باعث می شود از اختلالات و ابنرمالیتی ها خلاص شوند و آن ها را درمان می کند.

با اینکه این روش نسبت به درمان های نامناسب دیگر ریسک کمتری دارد و هزینه ناچیزی را سبب می شود (بنابراین کارسازتر به نظر می رسد) اما حمام خاک رس باعث می شود که پوست فرزند شما نازک تر شود و عموما تاثیری روی بیماری و اوتیسم او نخواهد گذاشت.

علاوه بر این در کنار روش های رایجی که برای درمان افراد مبتلا به اوتیسم وجود دارد، افراد دیگری هستند که دوست دارند پول خود را صرف درمان های بی فایده و بی اثر کنند. ده ها محصول گران قیمت، بی فایده، و بالقوه خطرناک که مصرف آن ها ریسکی می باشد در بازار وجود دارد. نمونه های دیگر شامل محفظه اکسیژن پرفشار، درمان سلول بنیادی، شیر شتر و داروهای گیاهی می باشد. در حالی که برخی از اینها گران تر و خطرناک تر از روش های قبلی هستند، همه آن ها براساس ایده های ناقص و نادرستی از علل به وجود آمدن بیماری یا درمان علائم اوتیسم شکل گرفته اند.

اوتیسم

انواع درمان های بیشتر برای اوتیسم

با شروع تحقیقات درحوزه درمان بیماری، انواع مختلفی از درمان رفتاری و رشدی، مهارت های اجتماعی و غیره را پیدا خواهید کرد. بسیاری از اینها درمان های قانونی هستند که براساس تحقیقات و آزمایشات علمی ثابت شده اند اما شامل عناصر منحصر به فرد توسعه یافته توسط روانپزشکان و یا گروه ها هستند. چند مثال از آن هاشامل موارد زیر می شود:

آموزش واکنش موثر و اساسی: نوعی از درمان رفتاری که در محیط های طبیعی به کار گرفته می شود و برخی از عناصر رشدی در آن شرکت داده می شود.

برنامه های اجتماعی: ابزاری برای پشتیبانی از مهارت های اجتماعی و آموزش برنامه ها و استعداد های خاص

تفکر اجتماعی: یک برنامه ی آموزشی که توسط پزشک ماهر و با تجربه طراحی شده است و برای کار روی چالش های ویژه ای که کودکان اوتیسمی در محیط های اجتماعی با آن مواجه می شوند، کاربرد دارد.

همه این روش ها، و بسیاری دیگر (مدل دنور، SCERTS، و غیره) اگر شما علاقه به انجام دادن آن ها داشته باشید و برای انجام این کار پول زیادی خرج کنید، ارزش وقت گذاشتن را دارند. بنابراین می توانید متوجه شوید چه روش درمانی برای فرزندتان مناسب است و درمان او را موفقیت آمیز می کند.

نتیجه گیری

قبل از هرگونه شروع و اقدامی برای درمان اوتیسم، همیشه باید تحقیقات اولیه را انجام دهید تا مطمئن شوید که رویکرد حاضر مبتنی بر واقعیات بوده و درمان مناسبی برای اوتیسم است، باید توسط تیم قانونی تحقیقات حمایت شود و توسط روانپزشکان و پزشکان مورد تایید وشناخته  شده توصیه شده باشد.

اگر مطمئن نیستید و هنوز شک دارید،  از پزشک اطفال خود و یا پزشک دیگری که از نظر شما مورد اعتماد است،  سوال کنید و صرفا از روی نظرات اطرافیان و یا کامنت های آنلاین موجود در سایت ها تصمیم نگیرید. چون ممکن است به اتفاقات جبران ناپذیری منجر شود.