آیا می دانید تغذیه کودک ده ماهه باید به چه نحو باشد؟ زمانی که کودکتان وارد ده ماهگی می شود، باید تنوعی از مواد غذایی مختلف را وارد برنامه غذایی او کنید. از آن جایی که سیستم گوارشی آن ها هنوز در حال رشد است، برخی از مواد غذایی را نباید مصرف کنند یا به میزان خیلی کم مصرف کنند. در این مقاله از بخش تغذیه و سلامت کودک لیستی برای شما تهیه کرده ایم که ببینید تغذیه کودک ده ماهه به چه صورت باید باشد و چه مواد غذایی را می توانید برای کودکتان مصرف کنید و از مصرف چه مواد غذایی باید بپرهیزید.

تغذیه کودک ده ماهه

از آن جایی که سقف دهان کودکان حساس است باید بدانید که در این مرحله چه مواد غذایی را باید برای آن ها مصرف کنید تا مطمئن شوید که برای آن ها مناسب است.

تغذیه کودک ده ماهه

مواد غذایی مجاز برای تغذیه کودک ده ماهه

سبزیجات:

سبزیجات نرم و پخته شده، پوره سبزیجات: هویج، نخود فرنگی و سبزیجات برگ سبز منبع عظیمی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

میوه:

کودک خود را تشویق کنید که از میوه هایی مثل موز و گلابی استفاده کند که نرم شده اند و به تکه های کوچک تر تقسیم شده اند.

غلات کودک:

مصرف غلات برای کودکان انتخاب مناسبی است. این غلات می توانند شامل جو دوسر‌، جو، گندم یا ترکیبی از تمام این غلات باشد.

نشاسته:

پوره سیب زمینی، ماکارونی و پاستای پخته شده انتخاب مناسبی هستند.

پروتئین:

مقدار مناسبی از گوشت، توفو و لوبیایی که به خوبی پخته شده منبع مناسبی از پروتئین برای رشد فراهم می کنند.

محصولات لبنی:

پنیر و ماست‌ به رشد درست استخوان ها و دندان ها در کودکان کمک زیادی می کنند.

تغذیه کودک ده ماهه

غذاهای نامناسب برای تغذیه کودک ده ماهه

سبزیجات خام و میوه ها:

جویدن سبزیجات خام برای کودکان دشوار است. خوردن میوه هایی مثل انگور می تواند برای کودکان خطر خفگی در پی داشته باشد. بهتر است سبزیجات را بپزید و زمانی که نرم شدند آن ها را به تکه های کوچک تر و مناسب با اندازه دهان کودک خرد کنید.

میوه های خشک و مغزیجات:

مغزیجات هم سفت هستند و مصرف آن ها می تواند سبب ایجاد خفگی در کودکان شود. بهتر است در این سن از مصرف آن ها برای کودکان بپرهیزید.

میان وعده های بسته بندی شده و دارای قند:

میان وعده های بسته بندی شده مثل شیرینی و کیک فرآوری شده اند و میزان شکر افزوده و چربی اشباع شده در آن ها بالاست. این مواد غذایی ناسالم اند و برای دندان های کودکانتان مضر هستند.

مواد غذایی با میزان نمک بالا:

مصرف مواد غذایی با میزان نمک بالا می تواند برای کلیه های کودکان خطرناک باشد. از مصرف چیپس و پنیر پر نمک برای کودکانتان بپرهیزید.

مواد غذایی و شکلات های سفت:

از مصرف مواد غذایی سفت مثل پاپ کرن و شکلات برای کودکان بپرهیزید چون ممکن است سبب ایجاد خفگی در آن ها شوند.

عسل:

بهتر است در این سن از مصرف عسل خودداری شود چون سبب بیماری های نادری از جمله بوتولیسم نوزادان می شود.

شیر گاو:

باید صبر کنید تا کودک یک ساله شود و سپس از شیر گاو برای او استفاده کنید. در ده ماهگی کودکان هنوز قادر نیستند که شیر گاو را به خوبی هضم کنند. حتما از مصرف مواد غذایی ذکر شده برای کودکانتان خودداری کنید. باید از برنامه خاصی برای شیردهی کودک استفاده کنید. در این سن، مصرف مواد غذایی توصیه شده به عنوان مکملی برای شیر مادر در نظر گرفته می شوند.

تغذیه کودک ده ماهه

الگوی مصرف مواد غذایی مناسب برای تغذیه کودک ده ماهه چگونه است؟

به عنوان کودکی ده ماهه، کودک در این سن قادر است که مواد غذایی نرم را بجود. مواد غذایی ای که به طور طبیعی نرم هستند (از جمله: موز و ماست) مواد غذایی مناسبی برای کودک هستند و به نرم کردن نیازی ندارند. البته باید سبزیجات و هویج را پوره کنید یا بجوشانید تا کودکان به راحتی بتوانند آن ها را بجوند. همین موارد برای پاستا و برنج هم صدق می کند.

مواد غذایی که فورا در دهان آب می شوند نیز انتخاب مناسبی برای کودکانتان هستند. قبل از این که مواد غذایی همچون مرغ یا تکه های میوه را به کودکتان بدهید اطمینان حاصل کنید که آن ها به تکه های کوچک تقسیم شده اند این گونه کودکان از خطر خفگی در امان هستند. معمولا در این سن، کودکان می توانند تکه های کوچک مواد غذایی را در دست بگیرند، می توانید آن ها را تشویق کنید که خودشان غذا بخورند.

ایده های غذایی برای تغذیه کودک ده ماهه

کودک ده ماهه، در این سن مزه های متفاوتی را تجربه می کند. در همین زمان می توانید از دستور پخت های ساده و خلاقانه در برنامه غذایی آن ها استفاده کنید. در این جا به چند نوع غذای ساده برای کودک ده ماهه تان اشاره می کنیم.

تغذیه کودک ده ماهه : دستور پخت هایی که می توانید امتحان کنید

هوموس خانگی:

چهارصد گرم نخود را بپزید تا مطمئن شوید که نرم شده اند سپس آن ها را با آب بشویید و خشک کنید. آب یک لیمو را بگیرید. نخودها را به آب لیمو و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون، دو قاشق غذا خوری ارده، یک بوته سیر اضافه کنید. مواد را در میکسر بریزید تا مخلوط نرمی به دست آید. یک قاشق چایخوری آب اضافه کنید و دوباره آن ها را با هم مخلوط کنید و تا زمانی ادامه دهید که به ترکیب دلخواه برسید. می توانید قبل از مصرف  از نمک و کمی روغن زیتون استفاده کنید. استفاده از این مواد دلخواه است.

ریزوتو گوجه:

پنجاه گرم برنج را در ۳۰۰ میلی لیتر آب بجوشانید تا برنج ها نرم شوند. برنج ها را آبکش کنید. سپس آن ها را در ماهی تابه بریزید و پنج دقیقه بپزید. دو گوجه خرد کنید و با برنج، پنجاه گرم پنیر ماسکارپونه و ریحان خرد شده مخلوط کنید. آن ها را چند دقیقه روی حرارت ملایم را بپزید و سپس سرو کنید.

گل کلم با پنیر و پاستا:

پنجاه گرم پاستا را در آب بدون نمک بجوشانید تا زمانی که نرم شوند. دو یا سه گل کوچک از گل کلم را برای چند دقیقه بخار پز کنید تا زمانی که نرم شوند. برای درست کردن سس ۲۵۰ میلی لیتر شیر، ۱۵ گرم کره با ۱۵ گرم آرد را روی حرارت ملایم قرار دهید و در آخر ۵۰ گرم پنیر اضافه کنید. در یک کاسه پاستای جوشیده شده و گل های گل کلم را خشک کنید و سسی که آماده کرده اید را قبل از سرو روی آن بریزید.

تغذیه کودک ده ماهه

منوی غذایی برای تغذیه کودک ده ماهه

در این جا منوی روزانه ای به عنوان نمونه برای کودک ده ماهه در نظر گرفته ایم. این را به خاطر داشته باشید که هر کودکی ذائقه و ترجیحات خاص خود را دارد پس می توانید با توجه به علایق کودک مواد غذایی مختلفی را برای کودک امتحان کنید.

صبحانه:

 • ¼ تا ½ لیوان تخم مرغ پخته شده یا سرلاک کودک
 • ۴ تا ۶ اونس شیر مادر یا شیر خشک
 • ¼ تا ½ یک میوه (موز، گلابی)

میان وعده:

 • ¼ لیوان سبزیجات پخته (برای مثال هویج، نخود فرنگی، سبزیجات سبز رنگ)
 • ۴ تا ۶ اونس شیر مادر یا شیر خشک

ناهار:

 • ¼ تا ½ لیوان پنیر، گوشت (پخته، به خوبی تکه تکه شده) یا ماست
 • ¼ تا ½ لیوان سبزیجات پخته شده
 • ۴ تا ۶ اونس شیر مادر یا شیر خشک

میان وعده:

 • یک بیسکوییت یا کراکر کامل
 • ¼ لیوان ماست یا میوه های خرد شده

شام:

 • ۴ تا ۶ اونس شیر مادر یا شیر خشک
 • ¼ لیوان میوه های خرد شده
 • ¼ لیوان پاستا، برنج یا سیب زمینی (نشاسته)
 • ¼ تا ½ لیوان سبزیجات
 • ¼ لیوان پروتئین (مرغ، توفو، گوشت)

قبل از خوابیدن:

۶ تا ۸ اونس شیر مادر یا شیر خشک

تغذیه کودک ده ماهه

وقتی سقف دهان کودک ده ماهه تان تکامل پیدا می کند، ممکن است بخواهد مواد غذایی متفاوتی را امتحان کند. اضافه کردن سبزیجات، میوه، پروتئین و لبنیات به برنامه غذایی کودک ایده خوبی است. به یاد داشته باشید که مواد غذایی ذکر شده به عنوان مکمل شیر مادر باید استفاده شوند و نباید جایگزین آن شوند.

غذاهایی که در این سن به کودک می دهید باید نرم و پخته باشند و به تکه های کوچک تقسیم شده باشند تا کودک به راحتی آن ها را مصرف کند. بهتر است از مصرف مواد غذایی سفت، شکر دار و نمک دار برای کودک بپرهیزید. دستور پخت های خانگی و ساده به کودکان این امکان را می دهد که مزه های جدید را امتحان کنند.