فواید روی برای پوست چیست؟ مقدار کمی روی برای سلامتی ضروری است و تقریبا  12%  از جمعیت ایالات متحده آمریکا، در معرض خطر کمبود روی قرار دارند. روی در درمان شوره سر،زگیل، بثورات ناشی از پوشک و پیشگیری از آسیب نور خورشید مفید است و در درمان آکنه، ریزش مو، اگزما و پسوریازیس تاثیر گذار نیست. در رسانه های اجتماعی از روی به عنوان یک ماده عجیب و شگفت انگیز صحبت می شود که می تواند همه چیز از سرماخوردگی عادی تا سرطان را درمان کند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی فواید روی برای پوست می پردازیم.

فواید روی برای پوست

فواید روی برای پوست در برخی موارد بسیار زیاد است و تحقیقات بسیاری از این ادعا ها حمایت می کنند. روی، مدت های طولانی است که برای درمان مشکلات پوستی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از ترکیبات فعال در شامپوهای ضد شوره سر و یکی از مواد معدنی موجود در کرم های ضد آفتاب می باشد.

فواید روی برای پوست

روی چیست و به چه میزان باید از آن استفاده شود؟

روی یک ماده معدنی است و به عنوان یک عنصر ردیاب ضروری در نظر گرفته می شود، زیرا مقدار کم آن برای سلامت انسان ها ضروری است.

روی مسئول انجام تعدادی از وظایف در بدن است و باعث تحریک بیش از ۱۰۰ آنزیم می باشد. همچنین برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن لازم است . بدن به روی برای فعال کردن لنفوسیت T ( سلول های T ) نیاز دارد. لنفوسیت T واکنش سیستم ایمنی به سلول های آلوده و یا سرطانی را کنترل و تنظیم می کند.

مقدار مجاز مصرف روزانه ( RDA ) روی، در ایالات  متحده ۸ میلیگرم در روز برای زنان و ۱۱ میلیگرم برای مردان است.

منابع غذایی رایج روی شامل گوشت قرمز ، مرغ و ماهی است . مکمل روی نیز به دو شکل قرص وکرم موضعی موجود می باشد.

کمبود روی و علائم آن

کمبود روی در کشورهای در حال توسعه رایج است. با اینکه کمبود روی در ایالات  متحده آمریکا کمتر رایج است اما درحدود 12% از آمریکایی ها به ویژه در جوامع فقیر، در معرض خطر کمبود روی قرار دارند. این میزان درصد، در میان افراد سالمند به ۶۵ % افزایش می یابد.

علائم کمبود روی شامل:

 • کم شدن اشتها
 • ریزش مو
 • زود رنجی
 • خشکی و زبری پوست
 • زخم هایی که مدت زیادی طول می کشد تا درمان شوند
 • اختلال در حس چشایی
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • اختلال عملکرد سیستم ایمنی

علاوه بر موارد فوق، کودکانی که با کمبود روی مواجه هستند ممکن است مشکلات متعددی را تجربه کنند از جمله کوتاهی قد و اختلال در رشد شناختی.

فواید روی برای پوست

شرایط درماتولوژی و روی

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه روی در درمان برخی از بیماری های پوستی مفید است، اما برای اثبات اثر بخشی آن، به مطالعات بیشتری نیاز است.

فواید روی برای پوست و پیشگیری از آسیب های نور خورشید

اکسید روی یک ماده فعال در بسیاری از لوسیون های ضد آفتاب است که باعث پراکندگی و انعکاس اشعه مضر ماوراء بنفش نور خورشید از روی پوست می شود.

فواید روی برای پوست و درمان آکنه

نتیجه یک مطالعه علمی در رابطه با تاثیر روی بر درمان آکنه  که در سال 2017 و توسط محققان دانشگاه میامی انجام گرفت نشان داد که روی می تواند درمان موثری برای آکنه باشد.

با این حال، به دلیل وجود مشکلات متعدد در این مطالعه، محققان تا زمانی که مطالعات درستی در این زمینه انجام نگیرد، نمی توانند روی را برای درمان آکنه توصیه کنند.

آکرودرماتیت انتروپاتیکا (Acrodermatitis enteropathica)

این یک بیماری نادر است که با بروز جوش هایی در اطراف دهان و مقعد و اسهال و ناخن  هایی غیرطبیعی مشخص می شود . بدن توانایی جذب روی را از روده ندارد و همین موضوع منجر به کمبود روی می شود .

این طور به نظر می رسد که مکمل  های روی در مدیریت علائم این بیماری موثر هستند.

فواید روی برای پوست و از بین بردن زگیل

مطالعات متعددی نشان داده اند که مکمل های خوراکی روی در درمان زگیل های ویروسی موثر هستند.

در مطالعه  ای که در مجله انگلیسی امراض پوستی انگلیس انجام شد، بیمارانی که با سولفات روی خوراکی درمان شده  بودند، شاهد یک پاکسازی کامل از زگیل  های معمولی، زگیل های کف پا و زگیل های سطح پوست بودند.

همچنین در مطالعه  ای که در مجله امراض پوستی منتشر شد، محققان به این نتیجه رسیدند که روی در مقابله با زگیل  های متعدد ویروسی موثر بوده و عوارض جانبی جدی ندارد. بنابراین این طور به نظر می رسد که روی برای درمان بسیاری از انواع زگیل مفید است.

ریزش مو

اگر چه سطوح پایین روی با الگوی ریزش مو در مردان و زنان در ارتباط است، اما به نظر نمی رسد که مکمل های روی در کاهش یا رفع این مشکل مفید باشند.

فواید روی برای پوست

فواید روی برای پوست و درمان اگزما (پوسته پوسته شدن و خارش پوست)

اگزما بیشتر در کودکان دیده می شود. شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه کودکانی که میزان روی در بدن آنها کم می باشد، بیشتر به اگزما مبتلا می شوند. با این حال، تحقیقاتی برای تائید اینکه آیا مکمل های خوراکی روی، برای درمان زگیل مفید هستند یا خیر،  صورت نگرفته است.

پسوریازیس (قرمزی و سوزش پوست)

به نظر نمی رسد که استفاده از روی به صورت موضعی یا خوراکی برای درمان پسوریازیس موثر باشد.

ملازما (تکه های قهوه ای رنگ بر روی صورت)

آنطور که روی برای درمان هیدروکینون مفید و موثر است، در درمان ملازما نقشی ندارد.

چین و چروک پوست

کرم های پوستی که حاوی 10% ویتامین C، استیل تیروزین، سولفات روی، هیالورونات سدیم و بیوفلاوونویدها می باشند، برای درمان چین و چروک پوست مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این ترکیب  برای چین و چروک صورت، باعث می شود که چین و چروک پوست حدودا پس از سه ماه برطرف شود.

بثوران ناشی از پوشک

استفاده از روی به صورت موضعی یا خوراکی، باعث سرعت بهبودی در نوزادانی می شود که به بثورات ناشی از پوشک مبتلا شده اند.

شوره سر

مطالعه ای که در سال 2001 در مجله آکادمی امراض پوستی آمریکا منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به شوره سر، دچار ناهنجاری شاخی شدن لایه سطح روی پوست(اِستراتوم کورنِئوم) می شوند.

تصور می شود این ناهنجاری باعث پوسته  پوسته شدن پوست در افراد مبتلا به شوره سر می شود. شامپوهایی که حاوی پیریتیون روی هستند، به رفع این مشکل کمک می کنند. با این حال، دلایل خاص بروز شوره سر نامشخص است و مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز می باشد.

فواید روی برای پوست

روی و بهبودی زخم

افرادی که دارای کمبود روی هستند، با یک مشکل روبرو می باشند و آن هم طولانی شدن مدت زمان بهبود زخم می باشد.استفاده از مکمل  های روی و یا استفاده از روی به صورت موضعی ممکن است به التیام سریع تر زخم کمک کنند.

فواید روی برای پوست و درمان سوختگی

مطالعه ای که در سال 2006 بر روی  قربانیان سوختگی در عراق انجام گرفت، نشان داد که مقدار روی در این افراد پائین است. بیمارانی که مکمل روی را به صورت تزریق وریدی دریافت کردند، با افزایش میزان آنتی اکسیدان روبرو شدند . افزایش آنتی اکسیدان با مدت زمان بهبودی، در ارتباط بود.

زخم های پا ناشی از بیماری دیابت

بروز زخم های پا یک مشکل جدی در افراد مبتلا به دیابت است. روی ممکن است اندازه زخم را کاهش داده و به بهبود سریع آنها کمک کند.

مطالعه ای که در سال 2017 در باره رابطه بین رخم های پای دیابتی و روی  انجام گرفت، نشان داد افرادی که از مکمل های روی استفاده می کردند نسبت به گروه کنترل، با کاهش بیشتری از زخم های پا مواجه شدند.

زخم های پا

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که مصرف سولفات روی خوراکی برای کمک به بهبود زخم های شریانی و وریدی، از پلاسبو موثر تر نبوده است..با این حال، مطالعه دیگری که در سال 2000 انجام شد نشان داد که استفاده از مکمل های روی، در بهبود این چنین زخم هایی  در افرادی که سطح سرم روی کمی دارند، مفید بوده است.

اثرات جانبی روی

به نظر می رسد که استفاده موضعی از روی برای درمان بیماری های پوستی و یا نوع خوراکی آن در مقادیری بیشتر از 40 میلیگرم در روز، برای اکثر افراد قابل تحمل باشد.. با این حال، افراد ممکن است بعضی از علائم زیر را در رابطه با درمان روی تجربه کنند. این علائم عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • احساس طعم فلز در دهان
 • وارد شدن آسیب به کلیه ها و معده
 • عوارض استفاده آن بر روی پوست آسیب دیده عبارتند از:
 • سوزش پوست
 • حالت گزیدگی
 • خارش پوست
 • مور مور شدن پوست

بیمارانی که برای درمان، خواهان مصرف مکمل روی هستند، باید تحت نظر پزشک خود اقدام به انجام این کار کنند.

مصرف بیش از 225 میلیگرم روی در روز، خطرناک است و ممکن است باعث کاهش میزان مس در خون، تغییر در پردازش آهن، کاهش کارآیی سیستم ایمنی بدن و کاهش سطح خون لیپوپروتئین  با دانسیته بالا شود.

فواید روی برای پوست

تداخل برخی دارو ها با روی

روی ممکن است با عملکرد برخی از دارو ها تداخل ایجاد کند. بیمارانی که از داروهای زیر استفاده می کنند، باید قبل از شروع درمان با روی، با پزشک خود مشورت کنند. این داروها عبارتند از:

آنتی بیوتیک ها

مصرف روی با آنتی بیوتیک هایی مانند کینولون و تتراسایکلین، باعث بروز فعل و انفعالاتی در دستگاه گوارش می شود و جذب آنها را مختل می کند.. برای پیشگیری از این حالت، آنتی بیوتیک را حداقل چهار تا شش ساعت قبل از مصرف روی، استفاده کنید.

پنی سیلامین

این دارو برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود. روی باعث کاهش جذب این دارو در روده می شود. به منظور پیشگیری از این حالت، روی را دو ساعت قبل از پنی سیلامین مصرف کنید.

سیس پلاتین (پلاتینول-AQ)

یک نوع داروی شیمی درمانی است که به نظر می رسد روی تاثیر این دارو را در از بین بردن سلول های سرطانی کاهش می دهد.

مهار کننده های اینتگراز

مهارکننده های اینتگراز برای کنترل بیماری ایدز( HIV ) مورد استفاده قرار می گیرد و  به نظر می رسد که روی، سطح خون این دسته از داروها را کاهش می دهد. سطح پایین خون ممکن است اثربخشی آنها را به خطر بیندازد.

داروهای دیابت نوع 2

مصرف روی به همراه داروهای دیابت، میزان قند خون را به مقدار زیادی کاهش می دهد.

آیا استفاده از روی موثر است؟

در این مورد هیج شک و شبهه ای وجود ندارد که روی برای سلامتی ضروری و لازم است. با این حال، آیا اینکه برای درمان انواع بیماری های پوستی موثر است یا خیر، هنوز به بحث های علمی نیاز دارد.

در صورت نیاز به مصرف مکمل ، لوسیون های موضعی یا پماد روی برای درمان بیماری های پوستی خود، لطفا ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.