لیپوساکشن لیزری چیست؟ لیپوساکشن یک جراحی زیبایی عالی در ایالات متحده است و در هر سال، تقریبا 400000 عمل جراحی بر روی بخش های مختلفی از بدن انجام می شود. لیپوساکشن لیزری یکی از تکنولوژی های نسبتا جدیدی است که در حال حاضر به عنوان روشی برای جایگزین کردن یا ارتقاء روش فرم دهی کلاسیک به بدن پیشنهاد شده است. لیپوساکشن لیزری ممکن است به نظر یک گزینه عالی در سطح خودش باشد. اما بسیاری از جراحان پلاستیک هشدار می دهند که این روش اغلب با عواقب جدی همراه است. هزینه آن بستگی به ناحیه ای از بدن دارد که تحت عمل لیپوساکشن لیزری قرار می گیرد. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام در مورد لیپوساکشن لیزری صحبت خواهیم کرد.

لیپوساکشن لیزری چیست؟

لیپوساکشن لیزری ، گاهی اوقات با عناوین لیپوساکشن با لیزر، لیپوپلاستی لیزر، لیپو لیزر یا لیپولیز لیزری و نیز تحت اسامی تجاری مختلفی مانند TriSculpt و Accusculpt شناخته می شوند.

لیپوساکشن لیزری

دیگر اسامی تجاری شناخته شده آن عبارتند از:

 • SmartLipo
 • SlimLipo
 • SmoothLipo
 • Lipotherme
 • LipoLite
 • CoolLipo
 • ProLipo
 • Airsculpt

دکتر لئونارد گراسمن، جراح پلاستیک در نیویورک توضیح می‌دهد که لیپوساکشن لیزری نیز همانند لیپوساکشن معمولی تحت بی حسی موضعی انجام می شود. لیپوساکشن لیزری با عبور یک کابل بسیار نازک فیبر نوری در زیر پوست، توسط یک پرتوی لیزری کار می‌کند که بافت‌ ها را تا ۹۰۰ درجه گرم کرده و در نتیجه باعث آب شدن چربی می شود.

آیا لیپوساکشن لیزری موثر است؟

هنگامی که این روش برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۹۰ مورد مطالعه و معرفی قرار گرفت، نتوانست تائیدیه سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) را دریافت کند چرا که نشان دهنده هیچ مزیت واقعی نبود. با این حال در اوایل سال ۲۰۰۰، روش لیزر جدیدی معرفی شد که توانست مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا( FDA) قرار بگیرد.

مطالعات مختلف نشان می‌دهند که لیزر موثر است و از نظر کاهش چربی و محکم کردن پوست دارای فوایدی می باشد. با این حال،دکتر مایکل فردریک، جراح پلاستیک، هشدار می‌دهد : هیچ گونه مطالعه قابل قبولی که ثابت کند لیزر، بیشتر از سایر روش های لیپوساکشن، باعث سفتی پوست می شود، صورت نگرفته است.

بررسی بیشتر پژوهش ‌های علمی نشان می دهد که حق با فردریک است و اتفاق ‌نظر عمومی بر این است که لیپوساکشن لیزری نسبت به لیپوساکشن های سنتی، هیچ مزیت بالینی ندارند.

طبق تحقیقی که در مجله بالینی و زیبایی‌ پوست به چاپ رسید، چندین متخصص بالینی تمایلی به پذیرش لیپوساکشن لیزری نداشتند و درباره عدم تمایل خود به مواردی از قبیل مدت زمان طولانی انجام این روش،‌ افزایش خطر عوارض جانبی معکوس و عدم وجود شواهدی در حمایت از برتری داشتن لیپوساکشن سنتی استناد کردند.

لیپوساکشن لیزری

اثرات جانبی و عوارض لیپوساکشن لیزری

لیپوساکشن لیزری ممکن است یک گزینه عالی برای چربی های سطحی باشد. با این حال، بسیاری از جراحان پلاستیک هشدار می دهند که این روش اغلب با عواقب جدی همراه است.

گراسمن توضیح می دهد که لیپو ساکشن سنتی از خلاء متصل به یک لوله نازک برای برداشتن چربی استفاده می کند، اما لیپو ساکشن لیزری چربی را از طریق دمای بالا آب می کند. از آنجایی که بافت های مختلف، گرما را به صورت متفاوتی جذب می کنند، این حالت منجر به ایجاد بافت ناهموار چربی زیر پوستی و بافت های همبند می شود.

این تنها بخشی از مشکل است و گراسمن اضافه می کند که این فقط مربوط به بافت ناهموار سطح پوست نمی باشد و اگر فقط چربی بود، به راحتی قابل برداشت بود، اما این فقط یک بافت سوخته شده است.

گراسمن می‌گوید : تصور کنید ترکیبی از چربی، ماهیچه، تاندون ها و بافت همبند را درون یک ماهی‌تابه بریزید. هر بافت به طور متفاوتی نسبت به دمای بالا واکنش نشان می‌دهد. بعضی سریع تر از بقیه تغیر ماهیت می دهند. تماس بیشتر و طولانی تر منجر به سوختگی عمیق یا نیم سوز شدن آن می شود. این بافت ‌ها مدت زیادی طول می‌کشد تا توسط بدن تصفیه و پاکسازی شوند.

اگر ایده چربی نیم سوز شده خیلی جذاب نیست، ایده سوختگی ‌های درجه سوم حتی ترسناک تر است. گراسمن اضافه می‌کند: سوختگی پوست با لیپوساکشن لیزری، از نوع سوختگی های درجه سه هستند و همیشه باعث به وجود آمدن زخم های زشت و بد شکل می شوند.

در روش لیپوساکشن لیزری، خطر بروز عفونت، بیشتر است در حالی که در لیپوساکشن سنتی، عفونت و عوارض جانبی به ندرت اتفاق می افتد.

بر اساس شواهد موجود، تقریبا 1٪ از روش های لیزر باعث بروز عوارضی می شوند، درحالی که که عوارض لیپوساکشن سنتی به کمتر از 3/0% می رسد.. لیپوساکشن لیزری نیز بین 5/3% تا 3/7% می تواند تحت بازبینی قرار بگیرد به این معنی که افراد اغلب باید به عقب برگردند و مواردی را درست کنند.

گراسمن پیشنهاد می‌کند که این ارقام بسیار پایین هستند و می‌گوید : من شخصا لیپوساکشن لیزری را تحت هیچ شرایطی و پس از دیدن میزان عوارض آن از زمان شروع این روش در سال های 2002 و 2003، توصیه نمی‌کنم.

تحقیقات سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد که 5/89 % از جراحان پلاستیک از روش لیپوساکشن سنتی استفاده می‌کنند در حالی که تنها 5/10% از لیزر استفاده می‌کنند.

نکته مهمی که باید از آن آگاهی داشته باشیم این است که حدود ۴۰ % از روش‌های لیپوساکشن لیزری توسط کارآموزانی که تحت آموزش های جراحی بسیار کمی قرار گرفته اند، انجام می‌شود. این مراکز شامل ماماها، متخصصین بیماری ‌های زنان، متخصصین امراض پوستی،جراحان ارتوپد، جراحان و پزشکان خانواده هستند. با اینکه برخی ممکن است آموزش های پیشرفته ای را گذرانده باشند اما بسیاری از آنها در انجام این روش مهارت لازم را ندارند.

لیپوساکشن لیزری

با این حال، هنوز هم ممکن است که جراحان پلاستیک در برخی از موارد از لیزر استفاده کنند. آنها به انجام انواع مختلف روش های جراحی آشنایی دارند و می توانند بهترین گزینه ها را ارائه دهند. فقط به خاطر داشته باشید که اگر لیپوساکشن لیزر را انتخاب می کنید، انتخاب جراح بسیار مهم خواهد بود، زیرا در صورت انتخاب افراد کم تجربه، خطرات ناشی از عوارض آن افزایش پیدا می کند.

فردریک می گوید: نکته مهم دیگری که باید در نظر بگیرید، استفاده از روش هایی است که در آینده ممکن است به آن نیاز داشته باشید.روش لیپوساکشن لیزری،رگ‌ های خونی را از بین می برد و این می‌تواند خطرناک ‌تر از انجام یک عمل جراحی شکمی ثانویه باشد که باعث قطع شدن جریان خون می شود. به عنوان یک بیمار، گزینه‌ های جراحی آینده خود را محدود کنید.

گراسمن به این نکته نیز اشاره می کند که در هنگام بروز عوارض بعد از لیپوساکشن لیزری، باید دو سال صبر کرده و سپس یک عمل جراحی دیگری را شروع کنید، د رغیر این صورت عوارض جانبی بیشتری را باید تحمل کنید.

علاوه بر این، درمان کامل مشکلات ناشی از لیپوساکشن لیزری، غیر ممکن است.

ذخیره چربی

دکتر رایان ولتر می گوید یکی دیگر از مشکلات عمده در مورد لیپوساکشن لیزری که اغلب نادیده گرفته می شود این است که ‌چربی نمی‌تواند برای اهداف دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

ولتر می‌گوید : دانشمندان احیا کننده نشان داده‌ اند که چربی یک مخزن بزرگ برای سلول‌ های بنیادی است که می‌تواند برای درمان برخی از شرایط پزشکی و آرایشی مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجایی که روش ‌های دیگری هم وجود دارند که می‌توانند چربی را از خطر نابودی نجات دهند، من توصیه می‌کنم چربی را ذخیره کرده یا بهتر است که فورا از آن استفاده کنید.

ولتر می گوید: برای مثال تزریق چربی برای جوان سازی صورت بسیار رایج است و می‌تواند اثراتی شبیه به بوتاکس داشته باشد که سال ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به نظر انجمن جراحان پلاستیک زیبایی آمریکا، پیوند چربی به طور فزاینده ‌ای به محبوبیت رسیده است، به خصوص برای استفاده در نواحی صورت، باسن و سینه‌ ها. فایده استفاده از چربی های خود شخص این است که فرد خطر پس زدن پیوند و عوارض ناشی از ایمپلنت یا پر کننده های مصنوعی را ندارد.

لیپوساکشن لیزری

آیا لیپوساکشن لیزری از لیپوساکشن سنتی بهتر است؟

به عنوان یک مصرف‌کننده، مهم است که از تاکتیک ‌های بازاریابی که ممکن است برای ترویج لیپوساکشن لیزری به عنوان یک گزینه بهتر استفاده شود، آگاهی داشته باشید.

شما ممکن است شنیده باشید که در این روش:

 • نتایج زودتر ظاهر می شوند.
 • یک روش کمتر تهاجمی است.
 • موثرتر است.
 • زمان بهبودی سریع تر است.
 • خونریزی کمتری دارد.
 • بهتر باعث سفت شدن پوست می شود.
 • درد کمتری دارد.

با این حال، چند واقعیت دیگر نیز وجود دارد که باید به خاطر خود بسپارید:

 • هیچ مدرک بالینی، تفاوت مهم و قابل توجهی را از نظر درد، بین این دو روش نشان نمی دهد.
 • از لحاظ نتایج، هیچ تفاوتی در رضایتمندی بیمار در بین این دو روش وجود ندارد.
 • بین این دو روش تفاوتی از نظر از دست دادن خون وجود ندارد. طبق گفته فردریک، لیپوساکشن استاندارد، خونریزی کمتری دارد و معمولا زیر 1% در این روش، خون از دست می رود.

درحالی که لیپوساکشن لیزری به عنوان یک روش غیر تهاجمی معرفی می شود، اما به معنی درست بودن این ادعا نیست. لیپوساکشن لیزری همان لیپوساکشن سنتی است. فردریک می‌گوید: در لیپوساکشن لیزری نیز هنوز از یک لوله برای برداشتن چربی استفاده می شود‌ و فقط یک لیزر به این روند اضافه می شود.

مدت زمان صرف شده در روش لیپوساکشن لیزری نسبت به روش لیپوساکشن سنتی کمتر است. لیپوساکشن لیزری نسبت به لیپوساکشن سنتی، اثرات و عوارض جانبی بیشتری دارد.

به طور کلی، توافق نهایی تمام تحقیقات علمی که تا به حال انجام شده است نشان می‌دهند که لیپوساکشن لیزری هیچ گونه مزیتی نسبت به روش ‌های لیپوساکشن سنتی ندارد.

لیپوساکشن لیزری

هزینه لیپوساکشن لیزری

بسته به ناحیه ای از بدن که تحت عمل لیپوساکشن لیزری قرار می گیرد، هزینه می تواند تغییر کند. همچنین موقعیت جغرافیایی تاثیر بسزایی در هزینه تمام شده لیپوساکشن لیزری دارد.

آیا لیپوساکشن لیزری کارآیی دارد؟

در اوایل، لیپوساکشن لیزری نتوانست تائیدیه سازمان غذا و داروی آمریکا( FDA) را به دست بیاورد، زیرا مطالعات علمی، هیچ گونه مزیت خاصی را نشان ندادند.در اوایل سال 2000، تائید روش های لیزری شروع شد زیرا مطالعات نشان دادند که لیزر می تواند برای کاهش چربی و سفت کردن پوست بسیار موثر باشد.

با این حال، هیچ مطالعه‌ای تا کنون نشان نداده است که لیزرها به سفت کردن پوست کمک می کنند و نسبت به سایر روش‌ های لیپوساکشن برتری دارند.

در حقیقت، بررسی مطالعات علمی نشان می دهند که لیپوساکشن لیزری هیچ مزیت بالینی مشخصی را نسبت به روش های لیپوساکشن سنتی ارائه نمی کند.

در یک مطالعه منتشر شده توسط مجله بالینی و زیبایی شناسی، چندین متخصص بالینی به این نکته اشاره داشتند که تمایلی به پذیرش انجام روش لیپوساکشن لیزری ندارند. زیرا مدت زمان این روش طولانی است، خطر واکنش های معکوس در این روش و اینکه شواهد کمی درباره موثرتر بودن این روش نسبت به لیپوساکشن سنتی وجود دارد.

در حالی که ایمنی این روش به خوبی مورد استناد قرار گرفته است و سفت شدن پوست از مزایای مهم و قابل توجه این روش است،اما هنوز هم دارای برخی معایب می باشد. از جمله:

 • لیپوساکشن لیزری ممکن است برای اصلاح مناسب کافی نباشد.
 • بسیاری از پزشکان متخصص بر این باورند که لیپوساکشن لیزری باید به عنوان مکمل لیپوساکشن سنتی در نظر گرفته شود و به صورت یک درمان جداگانه با آن مخالف هستند.
 • زمان انجام دادن این عمل طولانی است و بسیاری از جراحان، از این درمان به عنوان یک روش فرعی در کنار لیپوساکشن سنتی استفاده می کنند.
 • خطر آسيب های حرارتی

انعطاف پذیری و نازک بودن لوله ای که در لیپوساکشن لیزری استفاده می شود، می تواند برای جراح مشکل ایجاد کند. زیرا برای جراح سخت است که بتواند عمق بافت ها را تشخیص دهد که همین موضوع می تواند بر روی نتایج نهایی تاثیر بگذارد.