درد سینه قبل از قاعدگی به چه علت رخ می دهد؟ چگونه میتوان از بروز آن پیشگیری کرد؟ آیا راه درمانی دارد؟ یکی از شایع ترین (و اغلب مزاحم ترین) علائم PMS، حساسیت سینه یا درد سینه است. این موضوع دردناک و آزاردهنده می تواند دو هفته قبل از دوره قاعدگی شما شروع شود و می تواند علت ناراحتی روزانه شما باشد. اما نگران نباشید – این مقاله از بخش سلامت زنان دکتر سلام، بررسی عمیق مواردی می پردازد که باعث می شود درد سینه قبل از دوره قاعدگی، علایم آن، و روش های مختلف درمان آن وجود داشته باشد. همپنین ما به بررسی علل درد سینه در اوایل بارداری و سایر موارد پرداخته ایم.

درد سینه قبل از قاعدگی

ممکن است قبل از زمان قاعدگی، درد سینه داشته باشید، همچنین در طول زمان قاعدگی و حتی بعد از آن. همچنین ممکن است هنگام بارداری درد سینه داشته باشید. درد در سینه قبل از زمان قاعدگی که با حساسیت و تورم همراه است، اعتراض های رایج در میان زنان است. این علائم ممکن است بخشی از اختلالاتی مانند سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باشد. درد سینه شدید قبل از قاعدگی همراه با حساسیت و تورم ممکن است نشان دهنده بیماری سینه فیبروکیستیک سینه باشد.

درد سینه

بیشترین علت درد های شدید سینه قبل از قاعدگی ممکن است نوسان سطح هورمون ها باشد. سطوح هورمون استروژن و پروژسترون در طول چرخه طبیعی قاعدگی زن، تغییر می کند. این هورمون ها سیستم تولید مثل و سینه ها را برای بارداری بالقوه آماده می کند. استروژن باعث افزایش مجاری سینه می شود. پروژسترون باعث تورم غدد شیر می شود. با توجه به این تغییرات، سینه های شما ممکن است درد داشته باشند.

علائم اصلی درد سینه قبل از قاعدگی، شدت و حساسیت در هر دو سینه است. بعضی از زنان ممکن است در سینه هایشان احساس تیر کشیدن را داشته باشند. علائم ممکن است یک هفته قبل از قاعدگی شما ظاهر شود و بعد از پایان قاعدگی شما به تدریج ناپدید می شود. اکثر زنان قبل از زمان قاعدگی، درد شدید سینه را تجربه نمی کنند. درد شکم قبل از دوره ممکن است به دلیل تغییرات در سطح هورمون در بدن باشد.

درد سینه که ماستالژی نیز گفته می شود، معمولاً در زنان وجود دارد. درد ممکن است به عنوان حساسیت سینه، تنگی در بافت سینه و یا درد شدید ناشی از سوزش رخ دهد. درد به طور کلی به درد غیر سیکلی یا سیکلی طبقه بندی می شود.

درد سیکلی سینه با چرخه قاعدگی شما مرتبط است و معمولا بعد از دوره های قاعدگی بهبود می یابد. این درد ممکن است به صورت تیر کشیدن، شدید یا کند ظاهر شود. ممکن است با تورم یا تنگی سینه ارتباط داشته باشد.این به طور کلی بر روی هر دو سینه تاثیر می گذارد، به ویژه قسمت های بیرونی و بالایی، و ممکن است به زیر اندام شما برسد.

درد سینه در طبقه بندی بدون سیکل، به چرخه قاعدگی شما مربوط نیست. ممکن است متناوب یا ثابت باشد و به صورت درد، سوزش یا سفت شدن سینه ظاهر شود. این به طور کلی بر روی سینه تنها تاثیر می گذارد و ممکن است در ناحیه موضعی سینه باشد.

انواع درد سینه

درد سینه چرکی

همچنین دوره ماستالژیا نیز نامیده می شود، این نوع از درد سینه به چرخه قاعدگی ما مرتبط است، و روشی است که در آن سطح هورمون باروری ما تغییر می کند. این امر مربوط به افزایش و سقوط ماهانه سطوح استروژن و پروژسترون است، و این درد به صورت ادواری بوده و ناپدید می شود. این نوع از درد دوره ای سینه که هر ماه رخ می دهد به ندرت یک نشانه از سرطان سینه است و معمولا وقتی شروع می شود که قاعدگی شروع شود.

درد سینه غیر سیکلی

این نوع از درد سینه به چرخه قاعدگی شما مرتبط نیست و به نظر می رسد که با دوره قاعدگی بزرگ می شود یا از بین می رود. در چنین مواردی، درد سینه می تواند ثابت و یا متناوب باشد و بیشتر به درد شدید، سوزش و ، به جای درد خفیف و سنگینی که معمولا با درد چرخه ای مرتبط هستند، احساس می شود. درد سینه چرخه ای معمولا بر روی سینه تاثیر می گذارد و اغلب در یک ناحیه از سینه ، به جای هر دو سینه، رخ می دهد. اگر شما این نوع از درد سینه چرخه ای را تجربه می کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا از علل اساسی و احتمالی آن را پیدا کند.

درد سینه

علایم درد سینه قبل از قاعدگی

اگر آن درد را در سینه های خود دیدید که هر ماه افزایش می یابد و سپس فروکش می کند، احتمالا درد سینه چرخه ای است. موارد زیر شایع ترین نشانه های درد سینه چرخه ای هستند:

 • درد خفیف و گرفتگی در ناحیه فوقانی و بیرونی هر دو سینه ها
 • احساس سنگین تر شدن یا تورم سینه قبل از دوره قاعدگی.
 • درد هر دو سینه را فرا می گیرد و ممکن است به زیربغل نیز سرایت کند
 • درد می تواند از خفیف تا زیاد در برخی موارد متفاوت باشد
 • معمولا دو هفته از قاعدگی این درد شروع می شود و در ابتدای دوره قاعدگی شما از بین می رود.

چه چیزی باعث حساسیت سینه قبل از دوره قاعدگی می شود؟

برخی علل ممکن درد سینه قبل از دوره قاعدگی وجود دارد. اگر در این فکر هستید که چه میزان هورمون رشد در سینه وجود دارد، پاسخ هایتان را در زیر پیدا خواهید کرد. از نوسانات هورمونی ماهانه تا استفاده از داروهای خاص، دلایل متعددی برای این وضعیت است. بیایید در مورد هر یک از علل ممکن به طور دقیق مطالعه کنیم.

نوسانات هورمونی

طبق مطالعات، تغییرات در سطح هورمون در طول چرخه ماهانه شما ممکن است دلیل درد چرخه ای شما باشد. این هورمون ها در هر ماه در سطوح مختلف نوسان می کنند. سطوح استروژن تا زمان تخمک گذاری افزایش و سپس افزایش سطح پروژسترون تا شروع دوره قاعدگی انجام می شود.

با این حال، هنوز یک تحقیق وجود دارد که باید به شیوه ای دقیق انجام شود که در آن این تغییرات باعث ایجاد درد سینه ها در دوره قاعدگی می شوند.

تغییرات دوره ای در بافت سینه (بیماری فیبروسیست پستانی)

استروژن هورمونی مسئول افزایش مقدار شیر در لوله شیر است – لوله ای که شیر را به نوک سینه می برند. پروژسترون به رشد شیر مادر کمک می کند، غددی است که شیر تولید می کنند.

بالا و پایین رفتن این هورمون ها می تواند سینه ها را تحریک کند و باعث بزرگ شدن غدد شیر و کانال ها شود. این می تواند گاهی منجر به تشکیل توده خوش خیم یا کیستیک سینه، و ایجاد یک بیماری به نام بیماری فیبروسیست پستانی شود.

دارو

استفاده از داروهای خاص مانند قرص های کنترل تولد، آن هایی که در طول درمان جانشینی هورمونی (HRT)و داروهای ناباروری مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است منجر به درد سینه نیز شوند. این به این دلیل است که این داروها در طبیعت هورمونی هستند و دارای استروژن و پروژسترون هستند و ممکن است تورم و درد را در بافت سینه تحریک کنند.

دریافت بیش از حد کافیین

اگر شما یک فرد معتاد به قهوه هستید، ممکن است دلیل درد سینه شما کافئین نیز باشد. مطالعه ای که توسط مرکز پزشکی دانشگاه دوک انجام شد، ارتباط مستقیمی بین مصرف بالای کافئین و درد سینه پیدا کرد. موضوعات مورد مطالعه – که در ابتدا از حساسیت شدید سینه قبل از دوره قاعدگی رنج می بردند – از آن ها خواسته شد تا مصرف کافئین را در طول یک دوره قاعدگی تا یک سال کاهش دهند. نتایج کاهش قابل توجهی را نشان داد و یا در برخی موارد، فقدان درد سینه در زنان را نشان داد.

علل دیگر سبک زندگی

مطالعات نشان داده اند که خوردن یک رژیم چربی بالا ممکن است موجب شدیدتر شدن درد چرخه ای می شود. علاوه بر این، استرس مزمن نیز می تواند عاملی در ایجاد حساسیت در سینه باشد.

درد سینه

راه های خانگی کاهش حساسیت و درد سینه

در حالی که درد چرخه ای سینه در ابتدای دوره قاعدگی به تدریج کاهش می یابد، چندین روش وجود دارد که شما می توانید درد سینه را کاهش و یا کنترل کنید. در زیر برخی از روش های موثر انجام این کار وجود دارد:

 • کاهش / حذف مصرف کافئین: از آنجا که مطالعات مصرف بالای کافئین را با درد سینه مرتبط می دانند، مصرف قهوه روزانه خود را کاهش داده و یا برای نتایج موثر از مصرف کافئین بپرهیزید. این به معنی کاهش مصرف تمام نوشیدنی ها و غذاهای دارای کافئین، مانند نوشیدنی های گرم، نوشیدنی های انرژی زا، چای، شکلات و غیره است.
 • پیروی از رژیم غذایی کم چرب: نشان داده شده است که استفاده از رژیم غذایی چربی کم، حساسیت سینه را کاهش می دهد. غذاهای دارای چربی بالا را با جایگزین های سالم، با فیبر بالا مانند غلات و سبزیجات، همراه با کربو هیدرات های بسیار پیچیده تعویض کنید.
 • یک سوتین محکم و بادوام بپوشید: به طور مناسب لباس بپوشید و ترجیحا با یک متخصص حرفه ای در این مورد مشورت کنید تا مطمئن شوید که سینه های شما از راحتی کافی برخوردارند. از آنجا که بافت سینه ظریف است، کرست مناسب در به حداقل رساندن حرکت سینه کمک می کند و درد مرتبط با نوسان بیش از حد سینه ها را کاهش می دهد. هم چنین پوشیدن کرست در شب ایده خوبی نیست چون می تواند با گردش خون و تخلیه غدد لنفاوی تداخل داشته باشد و باعث التهاب و تورم سینه ها شود.
 • روش های کاهش استرس: ورزش سبک، تمرینات ساده تنفس، ماساژ، تنفس عمیق همگی برای کاهش استرس و اضطراب ثابت شده اند. این می تواند به تسکین سطوح بالای اضطرابی که موجب درد سینه می شود، کمک کند.
 • داروهای مسکن: مصرف داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن می تواند باعث تسکین موقت شود. با این حال، باید در دراز مدت از مصرف این داروها اجتناب کرد چون ممکن است موجب آسیب کبد شود. توصیه می شود قبل از ادامه انجام این کار، استفاده از مصرف مسکن برای درد سینه با پزشک خود در این مورد بحث و مشورت کنید.
 • روش پیشگیری از تولد: اگر قرص کنترل تولد را می گیرید، محتوای هورمونی آن ممکن است موجب درد سینه شود. به همین دلیل مشورت با پزشک خود ارزش نگاه کردن به گزینه های پیشگیری از بارداری غیر هورمونی را دارد.
 • کاهش مصرف HRT: اگر در حال حاضر تحت درمان جایگزینی هورمون قرار دارید، ممکن است برای کاهش میزان مصرف هورمون ها با پزشک خود در این مورد در ارتباط باشید تا درد سینه کاهش یابد.
 • داروهای تجویزی: داروهایی مانند دانازول و بروموکریپتین در گذشته برای جلوگیری از درد سینه استفاده شده اند. با این حال، اثرات جانبی آن ها، شامل تغییرات (خفیفی)در صدا، رشد مو غیر عادی، افزایش وزن و سرخ شدن صورت و غیره است به طور قابل توجهی بدتر از علائمی است که برای درمان به کار برده می شود. توصیه می شود از مصرف این داروها اجتناب کرده و برای درمان های جایگزینبا پزشک خود مشورت کنید.

درد سینه

حساسیت و درد سینه نشانه اولیه بارداری است؟

از آنجا که درد سینه اغلب به خاطر تغییرات در سطوح استروژن و پروژسترون، رخ می دهد، نشانه ای است که هم در طول PMS دیده می شود و هم در دوران بارداری. این می تواند برای بسیاری از زنان گیج کننده باشد، که ممکن است نگران باشند که آیا درد یا ناراحتی سینه آن ها نشانه اولیه بارداری است؟ تفاوت کلیدی میان حساسیت سینه قبل از دوره بارداری زودهنگام به شرح زیر است:

 • درد سینه به عنوان علائم PMS: در افرادی که درد سینه به عنوان بخشی از علائم PMS در آن ها اتفاق می افتد، درد معمولا در بدترین حالت قبل از قاعدگی و از ۱ تا ۲ روز قبل از شروع دوره قاعدگی ایجاد می شود.
 • درد سینه به عنوان نشانه حاملگی: در زنانی که درد سینه نشانه ای از بارداری است، درد و گرفتگی بیش از حد وجود دارد و به نظر نمی رسد به صورت دوره ای مانند علائم PMS فروکش کند. درد می تواند ماه ها و حتی تا زمان زایمان ادامه پیدا کند. آن اغلب با درد نوک سینه و رشد رگ های آبی در نزدیکی سطح سینه همراه است.

تفاوت درد سینه در زمان قبل از قاعدگی با درد سینه مربوط به بارداری چیست؟

برای بسیاری از زنان، تغییرات در سینه ها یکی از اولین نشانه های باردار شدن است. بارداری بر میزان هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن تاثیر می گذارد. استروژن باعث افزایش رشد مجاری سینه می شود و پروژسترون از رشد و تشکیل سلول های تولید شیر حمایت می کند. از این رو، به دلیل این تغییرات هورمونی، ممکن است سینه ها در طول اوایل زمان بارداری متورم و حساس شود. سینه ها نیز ممکن است سنگین تر و کامل تر باشند. این تغییرات در سینه معمولاً یک تا دو هفته پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد.

در طول سندرم پیش از قاعدگی (PMS) درد سینه، حساسیت و تورم ممکن است در نیمه دوم چرخه قاعدگی رخ دهد. علائم قبل از قاعدگی، شدیدتر می شوند. علاوه بر این، علائم ممکن است در زنان که در سال های باروری خود هستند، شدیدتر باشد. سینه های شما ممکن است به خصوص در ناحیه بیرونی، سفت و برآمده باشد.

هنگام تمایز درد سینه در دوران بارداری با درد در زمان قاعدگی، طی قاعدگی ممکن است درد سنگین و با حساسیت بیشتر باشد. درد به مرور زمان می تواند به تدریج بهبود یابد. درد سینه یک اعتراض رایج در میان زنان است.

درد سینه یک هفته قبل از زمان قاعدگی: آیا جایی برای نگران وجود دارد؟

سطح هورمون پروژسترون در طول هفته قبل از شروع زمان قاعدگی در حداکثر مقدار خود است،پروژسترون باعث ایجاد تورم غدد شیر می شود که در طی هفته قبل از شروع علائم درد سینه، همراه با حساسیت و تورم سینه ایجاد می شود. بنابراین، درد داشتن یک هفته قبل از قاعدگی کاملاً طبیعی است و شما نباید در مورد آن نگران باشید.

درد سینه

درد سینه 2 هفته قبل از زمان قاعدگی: نشان دهنده چه چیزی است؟

درد سینه 2 هفته قبل از شروع قاعدگی، ممکن است به علت نوسانات هورمون رخ دهد، که در اواسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد یا هنگامی که تخمک گذاری انجام می شود. مجاری سینه به علت هورمون استروژن افزایش می یابد و این ممکن است به درد سینه 2 هفته قبل از شروع قاعدگی همراه با درد و سنگین بودن سینه منجر شود.

درد سینه در طول زمان قاعدگی

درد سینه که یک یا دو هفته قبل از یک شروع قاعدگی شروع می شود، ممکن است در طول قاعدگی شما همچنان ادامه داشته باشد و پس از گذشت قاعدگی به تدریج کاهش یابد.

علت درد سينه ها بعد از پريود

اگر بعد از قاعدگی، درد سینه داشته باشید ممکن است با قاعدگی شما ارتباط نداشته باشد.در عوض، درد در سینه بعد از قاعدگی ممکن است درد غیر سیکلی باشد و ممکن است دلایل مختلف دیگری داشته باشد. ممکن است یکی یا هر دو سینه را تحت تاثیر قرار دهد. دردهای مختلف سینه ها بعد از قاعدگی ممکن است به علت بارداری، ضربه به سینه، لباس زیر، آماس یا ورم غده های سینه، تغییرات فیبروکیستیک سینه باشد.

مصرف داروهای خاصی مانند داروهای ضد افسردگی، ضد بارداری، داروهای ضدویروسی و غیره همچنین ممکن است بعد از قاعدگی، درد سینه را افزایش دهد. همچنین عمل جراحی بر روی سینه و ایجاد بافت اسکار ممکن است به درد سینه منجر شود. اکثر سرطان های سینه باعث درد نمی شوند.

اما شما باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید اگر بعد از قاعدگی درد شما بهبودی نداشته و علائم و نشانه های زیر را تجربه می کنید:

 • وجود توده در سینه ها
 • هر ترسحات روشن یا خونریزی از نوک سینه
 • درد سینه بدون هیچ علتی و یا بهتر نشدن درد پس از مدتی
 • عفونت سینه (علائمی مانند درد، تب، قرمزی یا حساسیت)
 • وجو درد در لگن یا سینه و عدم بهبود درد ها

درد سینه

درمان حساسیت و درد سینه با تغییر سبک زندگی و عادات غذایی

شما ممکن است بتوانید قاعدگی و درد پستان را با تغییر دادن سبک زندگی، کنترل کنید. شما ممکن است یک لباس زیر ورزشی بپوشید زمانی که درد و تورم دارید. همچنین رژیم غذایی ممکن است نقش مهمی در ایجاد درد سینه قبل از قاعدگی داشته باشد.

الکل، کافئین و غذاهای حاوی مقادیر زیاد نمک و چربی ممکن است ناراحتی قبل از قاعدگی را در سینه افزایش دهد. عدم یا کاهش مصرف این غذاها و نوشیدنی ها از رژیم غذایی، در طول هفته قبل از شروع قاعدگی، ممکن است در کنترل و یا جلوگیری از علائم درد در سینه قبل از قاعدگی کمک کند. خوردن یک رژیم غذایی کم چربی و دارای فیبر بالا که حاوی مقدار زیادی از دانه و سبزی است.

برخی از مواد معدنی و ویتامین ها همچنین ممکن است در کاهش درد سینه قبل از قاعدگی و سایر علائم قبل از قاعدگی کمک کنند. کلسیم، منیزیم، ویتامین E و ویتامین B-6 گزارش شده است که می تواند به تسکین درد کمک کند. اگر هر گونه ویتامین یا مکمل را مصرف می کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب است. شما همچنین ممکن است رژیم غذایی داشته باشید که شامل منبع غنی از مواد مغذی باشد. بعضی از این مواد غذایی عبارتند از ذرت، زیتون، کلزا و روغن گلرنگ، بادام زمینی، اسفناج، فندق، هویج، سبوس جو، موز، برنج قهوه ای و آووکادو.

داروهای موثر در کاهش حساسیت و درد سینه قبل از قاعدگی

شما ممکن است درد سینه قبل از شروع زمان قاعدگی را با داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) از جمله ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم درمان کنید. این داروها همچنین ممکن است در تکسین عوارض قاعدگی کمک کنند. زنان با محدوده درد متوسط تا شدید در سینه قبل از دوره، به پزشک مراجعه می کنند که ممکن است بهترین روش درمان به آن ها توصیه شود. داوری دیورتیک ممکن است موجب کاهش آب، تورم و رطوبت بدن شود. اما لازم است که این داروها به دقت و تحت نظر پزشک مصرف شود.

قرص های ضد بارداری خوراکی ممکن است علائم تورم و درد در سینه را قبل از قاعدگی کاهش دهد اما باید به توصیه پزشک نیز توجه شود. اگر شما درد سینه شدید قبل از شروع قاعدگی دارید، پزشک شما ممکن است داروی دانزول را تجویز کند که در درمان آندومتریوز و بیماری فیبروتیک سینه استفاده می شود. با این حال، این دارو ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند؛ از این رو، باید در مواردی از این روش استفاده کرد که سایر گزینه های درمان تاثیری بر فرد نداشته باشد.

نتیجه گیری:

در حالی که درد سینه قبل از این دوره معمولا به خاطر نوسانات هورمونی طبیعی بدن شروع می شود می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی برای زنان شود. عوامل دیگری مانند کافئین افراطی، استرس، مصرف داروهای هورمونی و قرص های پیشگیری از بارداری، دیگر علل ممکن درد سینه قبل از دوره قاعدگی هستند. پوشیدن کرست مناسب، کاهش کافئین، مصرف چربی کم، رژیم غذایی با فیبر بالا راه هایی برای کاهش شدت آن است.

مهم است که توجه داشته باشید که اگر درد سینه به مدت چند ماه دوام داشت و به نظر نمی رسد که از یک طبیعت دوره ای پیروی می کند، به شدت توصیه می شود که با پزشک خود مشورت کنید تا دلایل ممکن را پیدا کرده و سینه را مورد بررسی قرار دهید.