فنجان قاعدگی چیست؟ در مورد فنجان قاعدگی چه می دانید؟ آیا با نحوه استفاده از آن آشنایی دارید؟ امروزه زنان گزینه های زیادی فراتر از تامپون ها و پدها برای مدیریت دوره قاعدگی خود دارند. یکی از آن ها یک فنجان سیلیکونی انعطاف پذیر و قابل استفاده مجدد است که در واژن شما قرار می گیرد و به جای جذب خون جمع می شود. آن می تواند خون را به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت قبل از خالی کردن آن جمع آوری کند. سپس آن را با آب بشویید و دوباره جایگزین آن کنید. آن ها در سبک ها و اندازه های مختلف هستند؛ ممکن است برای پیدا کردن اندازه مناسب به تجربه نیاز داشته باشید. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام در مورد فنجان قاعدگی صحبت خواهیم کرد.

فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی چیست؟

فنجان قاعدگی یک محصول بهداشتی زنانه است که وارد واژن می شود تا مایع قاعدگی را جمع آوری کند (بدون جذب).

اگر داخل یا خارج از آن نشت خون احساس می کنید، احتمالا به طور نادرستی قرار داده شده است. همچنین یک فنجان قاعدگی ممکن است به این دلیل نشت کند:

 • یک دستگاه داخل رحمی
 • ویژگی های آناتومی بدن (رحمی کوتاه و یا زخمی بر روی زخم های پس از زایمان)
 • اندازه نامناسب فنجان (سن و اندازه که باید در نظر گرفته شود چون می تواند بر کشش واژینال تاثیر بگذارد).

قبل از قرار دادن یک فنجان قاعدگی باید کاملا با آب و صابون بشویید. رحم زن کمی باز است بنابراین احتمال ابتلا به عفونت در دوران قاعدگی آن ها بسیار زیاد است. برای بیرون آوردن فنجان، آن را نکشید، آن را با ماهیچه های کف لگن به بیرون فشار دهید. سپس بر پایه آن فشار وارد کنید، آن را با دو انگشت شست و سبانه در هر دو طرف بگیرید و به راحتی آن را بردارید.

فنجان قاعدگی : تمیز کردن و مراقبت

در طول قاعدگی، دهانه رحم کمی باز است که خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

قبل از قرار دادن یا برداشتن یک فنجان قاعدگی، باید دست هایتان را با صابون بشویید.

محصول بهداشتی را حداقل دو بار در روز و یا هر ۱۲ ساعت خالی کنید.

اگر شما شانس شستن آن را ندارید، محتویات را بریزید و فنجان را با یک دستمال مخصوص پاک کنید. دقت کنید که دست هایتان تمیز باشند.

از روان کننده ها برای وارد کردن فنجان استفاده نکنید. این را با سرکه، روغن، الکل، هیدروژن و یا جوش شیرین نشوئید زیرا این کار به سیلیکون آسیب می رساند.

محصول را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

بعد از اتمام دوره، فنجان را به صورت معمول بشویید یا به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید. آن را در کیسه ای که از پنبه است نگه دارید.

فنجان قاعدگی

آیا فنجان قاعدگی برای هر زنی مناسب است؟

در صورت بروز بیماری های خاص و استفاده از روش های خاص جلوگیری از بارداری، مصرف فنجام قاعدگی توصیه نمی شود، با وجود این که از سیلیکون پزشکی ایمن ساخته شده است.

اگر موارد زیر را دارید از استفاده از فنجان های قاعدگی خودداری کنید:

 • هر گونه بیماری گردنی از جمله گردن رحم (eversion)، تماس با قسمت خارجی و حفظ مایع قاعدگی در داخل، می تواند شرایط دردناک را بدتر کند.
 • آندومتریوزیس، از آنجایی که خون قاعدگی در بدن باقی مانده، می تواند بر رشد بیماری تاثیر بگذارد
 • یک دستگاه داخل رحمی. اگر شما چندین بار فنجان را وارد کنید، ممکن است که رشته های یو دی یو به آن بچسبد، که منجر به جابجایی آی یو و کاهش قابلیت اطمینان آن خواهد شد.

اگر در مورد استفاده از یک فنجان قاعدگی شک دارید، با پزشک خود مشورت کنید. در مورد آنچه که محصولات بهداشتی به بهترین شکل برای شما مناسب هستند، یک توصیه حرفه ای دریافت خواهید کرد. پزشک شما همچنین می تواند به شما نشان دهد که چگونه فنجان قاعدگی را درست قرار دهید، پس تردید نکنید و سوال بپرسید.

نحوه استفاده از فنجان قاعدگی

یک فنجان قاعدگی به جای جذب مایع قاعدگی، آن را جمع می کند. می توانید آن را شسته و مجددا استفاده کنید و این به این معنی است که برای مدت طولانی ای نیاز به تعویض آن ندارید. بیشتر افراد متوجه می شوند که نشت فنجان کم تر از پنبه قاعدگی بوده و کارگزاری شان نیز راحت تر است. جهت استفاده، باید آن را در دهانه باز واژن قرار داده و برای اطمینان از اینکه در مکان درست خود قرار گرفته است، آن را بچرخانید. سپس می توانید به مدت ۱۲ ساعت از آن استفاده کرده و سپس از آن خالی کنید. ممکن است که استفاده از آن ها نیاز به زمان و تمرین داشته باشد، اما فنجان قاعدگی ابزاری بسیار بهداشتی و سازگار با محیط  زیست است که با پریود شما مقابله می کند.

فنجان قاعدگی

وارد کردن فنجان قاعدگی

 • یک فنجان قاعدگی را به صورت آنلاین یا از یک داروخانه بخرید. فنجان های قاعدگی در حال محبوب  تر شدن هستند، بنابراین شما باید بتوانید آن  ها را در اغلب داروخانه ها و هایپرمارکت ها پیدا کنید. برخی کمی کوچک  تر یا بزرگ  تر هستند. برای مثال، شما می توانید فنجان دیوا، ساده و یا لونت را امتحان کنید.
 • قیمت فنجان قاعدگی در هر کشوری قیمتی متفاوت دارد. اما به خاطر داشته باشید که می توانید بارها و بارها از آن ها استفاده کنید. با این حال، اگر تنها می خواهید که یکی از آن ها را امتحان کنید، می توانید با کمی گشتن، نمونه ارزان تر این فنجان ها را پیدا کنید.
 • فنجان های قاعدگی معمولا از سیلیکون یا لاستیک ساخته می شوند. اگر به لاتکس آلرژی دارید، مطمئن شوید که فنجانی که انتخاب می کنید به طور کامل با سیلیکون ساخته شده است.

1- دستورالعمل مربوط به فنجان قاعدگی را بخوانید. دستورالعمل ها می توانند از فنجانی به فنجان دیگر تفاوت داشته باشند، پس همیشه دستورالعمل فنجان خریداری شده خود را بخوانید! به این ترتیب، شما می دانید که با فنجانتان چکار کنید.

2- قبل از لمس فنجان دستان خود را کاملا بشویید. همیشه باید در هنگام استفاده از محصولات اطراف ناحیه واژن ، دست هایتان را بشویید تا باکتری به آن ناحیه وارد نشود. از آب گرم و صابون استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که حداقل ۲۰ ثانیه قبل از شستشو، دستان خود را با صابون مالیده اید.

3- فنجان خود را قبل از اولین استفاده با یک صابون ملایم بشویید. اغلب شرکت ها از شما خواهند خواست که قبل از اینکه آن را وارد کنید، بشویید. اگر پوست حساسی دارید، یک صابون بدون عطر انتخاب کنید. به طور کامل داخل و خارج فنجان را با صابون و آب  گرم بمالید و سپس صابون را به طور کامل آبکشی کنید.

4- در وضعیتی قرار بگیرید که برایتان راحت تر است. برخی افراد ترجیح می دهند چمباتمه بزنند، در حالیکه دیگران به خوبی تعادل خود را بر روی یک پا حفظ می کنند. شما حتی می توانید فقط روی دستشویی بنشینید و پاهایتان را از هم باز کنید. برای اولین بار که این کار را انجام می دهید، برای وارد کردن فنجان کمی زمان بگذارید. ممکن است تا نیاز به آزمون و خطا داشته باشید. شما حتی می توانید این کار را در زیر دوش آب گرم انجام دهید تا به آرام کردن شما کمک کند.

فنجان قاعدگی

5- فنجان را تا کنید تا راحت تر وارد شود. شما می توانید خمش c را امتحان کنید، که در این حالت باید لبه ها را به هم بفشارید و سپس فنجان را از وسط تا بزنید. شما می توانید خمش ۷ را نیز امتحان کنید، که مشابه خمش C است، اما باید یکی از لبه ها را بالاتر بیاورید و فنجان را کمی باریک  تر کنید. گزینه دیگر فشردن رو به پایین است. فنجان را بین انگشت شست و انگشت میانی خود نگاه دارید، سپس یک لبه را با انگشت سبابه خود فشار دهید و آن را به سمت مرکز فنجان هل دهید.

 • شما نمی توانید فنجان را بدون خم کردن قرار دهید، چون مکش بر ضد شما عمل می کند. خمش های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام یک برای شما بهتر عمل می کند.
 • شما همچنین می توانید فنجان را کمی مرطوب کنید تا راحت تر به داخل بلغزد.
 • دقت کنید که ساقه رو به پایین و کاسه رو به بالا قرار داشته باشد.

6- تا جایی که می توانید ماهیچه های خود را آرام کنید. چند نفس عمیق بکشید. اگر عصبی هستید، تنشی به شما وارد می شود و این امر، کار را سخت  تر می کند. سعی کنید ماهیچه  های بالا تنه خود را برای لحظه  ای منقبض کنید و سپس آن  ها را رها کنید.

فنجان قاعدگی

7- فنجان را به طرف دنبالچه فشار دهید. با دست دیگر، لبه های واژن خود را از هم باز کنید. به آرامی فنجان تا شده را در دهانه واژن خود فشار دهید؛ بیشتر به عقب و جلو حرکت دهید. تا را رها کنید و بگذارید فنجان در جای خود قرار گیرد.

 • به طور معمول، فنجان به اندازه پنبه قاعدگی بالا نخواهد رفت، با این حال اگر مایل باشید می توانید آن را بیشتر فشار دهید. بعضی از فنجان ها برای بالا رفتن ساخته شده اند، بنابراین همیشه دستورالعمل ها را بخوانید.
 • اگر احساس خوبی ندارید، سعی کنید دوباره آن را وارد کنید تا ببینید آیا احساس راحتی بیشتری پیدا می کنید یا خیر.

8- فنجان را بچرخانید تا مطمئن شوید که در جای خود قرار گرفته و آب بندی شده است. پایه فنجان را از دو طرف بگیرید (نه ساقه) و آن را حداقل یک بار به طور کامل بچرخانید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا مطمئن شوید که دو طرف فنجان به طور کامل جلوی مایع را می گیرند.

 • شما ممکن است صدای پاپ بشنوید و یا حس کنید که فنجان باز شده است. اگر مطمئن نیستید، با دست خود، دور پایه های فنجان را لمس کنید. فنجان باید بسته به شکل بدن شما گرد و یا بیضی باشد.

فنجان قاعدگی

خارج کردن فنجان قاعدگی

 1. هر ۱۲ ساعت یکبار آن را بررسی کنید. اغلب اوقات شما می توانید تا 12 ساعت فنجان را در جای خود رها کنید. این به آن معنی است که شما تنها باید آن را صبح و شب خالی کنید، که می توانید این کار را به راحتی در خانه خود انجام دهید.
 • اگر خونریزی زیادی دارید، می توانید آن را به دفعات بیشتری خالی کنید.
 1. برای خارج کردن فنجان سر توالت بنشینید. در حالی که برخی از زنان باید آن را ایستاده بیرون بیاورند، اما بهتر است که آن را در توالت امتحان کنید. اگر هنوز به درستی روش را بلد نیستید ممکن است کمی کثیفی ایجاد شود. ولی نگران نباشید. وقتی که بهترین راه برای برداشتن آن را پیدا کردید، هیچ کثیفی ای ایجاد نمی شود.
 2. با از بین بردن آب بندی، فنجان را بیرون بکشید. شما نمی توانید فنجان را بیرون بیاورید چون مکش بر ضد شما عمل می کند! به جای آن، پایه فنجان (درست بالای ساقه) را بگیرید و دو طرف را به سمت هم فشار دهید. این کار باید به اندازه کافی درزها را از بین ببرد تا شما بتوانید آن را بیرون بکشید. دقت کنید که فنجان را در حالت عمودی بیرون بکشید.

فنجان قاعدگی

 • اگر با از بین بردن درزها خارج نشد، انگشت خود را در لبه فنجان به حرکت درآورید.
 • اگر در اولین تلاش خود نمی توانید آن را بیرون بیاورید، نگران نباشید. یک لحظه صبر کنید، آرامش خود را حفظ کرده و دوباره امتحان کنید.
 1. فنجان را در توالت خالی کنید. همچنان که فنجان را به سمت دستشویی حرکت می دهید، آن را عمودی نگه داشته و سپس برگردانید تا محتویات آن را تخلیه کنید. اگر نمی توانید فنجان را درست بشویید، می توانید آن را با کاغذ توالت پاک کرده و دوباره وارد کنید.
 • مراقب باشید که آن را در توالت نیندازید. اگر این کار را کردید، قبل از اینکه آن را مجددا وارد کنید، کاملا بشویید.
 1. فنجان را با آب و صابون بشویید. در صورت امکان، فنجان را در سینک آبکشی کنید. سپس آن را با صابون و آب گرم بمالید و مطمئن شوید که از آب جاری برای خارج کردن کل صابون استفاده می کنید. سپس می توانید فنجان را وارد کنید.
 • بهتر است از صابون ملایم و بدون عطر استفاده کنید.
 • اگر یک فنجان غیر قابل مصرف دارید، آن را کنار گذاشته و یک فنجان جدید بردارید.

تمیز کردن فنجان و عیب یابی

 1. فنجان را بین دوره های خود به وسیله جوشاندن استریلیزه کنید. فنجان را با آب و صابون بشویید. سپس آب را در یک ماهی تابه بریزید و بجوشانید. آن را در ماهی  تابه بیندازید و برای مدت ۵ تا ۷ دقیقه بجوشانید. به احتمال زیاد باید یک ماهی  تابه جداگانه را برای این کار کنار بگذارید.
 • اگر فنجان لکه دار است، از الکل ۷۰ % برای شستن آن استفاده کنید.
 • همچنین می توانید آن را با یک محلول ضد عفونی کننده مانند آنچه که برای بطری های شیر بچه استفاده می کنید، تمیز کنید. شما می توانید این ضد عفونی کننده ها را از فروشگاه های لوازم کودک خریداری کنید.
 • همیشه دستورالعمل های استریلیزاسیون فنجان خود را بخوانید، زیرا فرآیند می تواند از فنجانی به فنجان دیگر متفاوت باشد.

2- قسمتی از ساقه که شما را اذیت می کند را جدا کنید. برای برخی افراد، ساقه موجود در فنجان خیلی بلند است و باعث اذیت می شود. اگر این برای شما نیز صادق است، شما می توانید به سادگی بخشی از آن را ببرید.

 • همچنین می توانید فنجانی با ساقه کوتاه تر بخرید.

3- اگر با فنجانی که خریده اید احساس خوبی ندارید، فنجان  های مختلف را امتحان کنید. هیچ فنجانی برای همه افراد مناسب نیست! به همین دلیل است که فنجان های مختلفی موجود هستند. اگر واقعا ناراحت هستید، یک فنجان دیگر را امتحان کنید تا ببینید که آیا این فنجان بهتر است یا خیر.

 • برای مثال، شما می توانید یک فنجان کوچک تر، یا با ساقه کوتاه  تر و یا نمونه ای که برای افراد حساس ساخته شده است را امتحان کنید.
 • حتی بعضی از آن ها اشکال مختلفی دارند! برای مثال، بعضی از فنجان  ها زاویه دار تر از بقیه هستند.

4- اگر نشتی دارید، از فنجانی که برای مایعات زیاد طراحی شده است، استفاده کنید. در حالی که گاهی تصادفا اتفاق می افتد، اما اگر از آب بندی فنجانتان مطمئن هستید، نباید اکثر اوقات نشتی داشته باشید. با این حال، اگر به طور مداوم فنجان شما نشتی دارد و نمی خواهید که دائما آن را بررسی کنید، فنجان مایعات زیاد را امتحان کنید. این نوع فنجان مایع بیشتری را نگه می دارد و از سرریز شدن آن جلوگیری می کند.

5- اگر دیدید که ناحیه مورد نظر بسیار تنگ است، دهانه واژن و پرده بکارت خود را بکشید. اگر تا به حال رابطه جنسی نداشته اید و یا از پنبه قاعدگی استفاده نکرده اید، ممکن است متوجه شوید که باز کردن دهانه واژن برای قرار دادن فنجان به راحتی انجام نمی شود. اگر اینگونه است، سعی کنید ناحیه را در طول یک ماه با استفاده از انگشتانتان باز کنید. همچنین می توانید از یک دیلدو کوچک استفاده کنید. خیلی سریع این کار را انجام ندهید. اگر دردناک است، این کار را متوقف کنید و تا جایی ادامه دهید که درد ندارد.

 • به یاد داشته باشید که پرده بکارت به جز در موارد نادر تمام دهانه واژن شما را پوشش نمی دهد و اگر هم اینگونه است، باید با عمل جراحی اصلاح شود. در عوض، غشایی در اطراف واژن شما وجود دارد که اگر دهانه واژن خیلی تنگ است، باید آن را بکشید.

فنجان قاعدگی

اغلب سوال هایی که در مورد فنجان های قاعدگی پرسیده می شود

آیا می توانید سندروم شوک سمی را از فنجان قاعدگی دریافت کنید؟

از لحاظ فنی، بله. با این حال، تنها ۲ مورد از سندرم شوک سمی در مصرف کنندگان فنجان قاعدگی ثبت شده است. درست مانند هر محصول جانبی دیگر، باید دستورالعمل را دنبال کنید. در مورد فنجان های قاعدگی، این به معنی خالی کردن آن ها به طور منظم است. همچنین باید دقت کنید که از یک برند قابل اعتماد ساخته شده با مواد با کیفیت استفاده کنید.

آیا فنجان ها می توانند برای افراد باکره استفاده شوند؟

البته! بسیاری از دختران و زنان نگران هستند که استفاده از فنجان ها یا تامپون ها باعث می شود که آن ها بکارت خود را از دست بدهند، اما این درست نیست. یک فنجان قاعدگی می تواند تا شده و داخل واژن شما بدون آسیب زدن به پرده بکارت قرار گیرد و در اندازه های مختلف برای اطمینان از راحتی شما وجود دارند. علاوه بر این، پرده بکارت شما می تواند از فعالیت های زیادی علاوه بر برقراری ارتباط خودداری کند.

آیا می توان با فنجان قاعدگی استراحت کرد؟

بله. اکثر فنجان ها ظرفیت کافی دارند که می توانند برای ۱۰ تا ۱۲ ساعت در روز به کار روند و زمان زیادی را برای استراحت قبل از اینکه مجبور شوید خالی کنید، به شما می دهد. اما اگر جریان قاعدگی سنگینی داشته باشید، می توانید با یک پد استراحت کنید و از ایجاد نشتی خودداری کنید.

آیا فنجان های قاعدگی خطرناک هستند؟

هیچ محصول حفاظت از دوره قاعدگی بدون ریسک صورت نمی گیرد، اما فنجان قاعدگی بسیار امن است. اما باید مطمئن شوید که یک فنجان با کیفیت بالا از درجه پزشکی را خریداری می کنید که عاری از BPA است.

برای جلوگیری از رشد باکتری به طور مرتب به آن ها نیاز دارید. شما می توانید با جوشاندن فنجان خود به این دست یابید.

آیا ورود فنجان قاعدگی دردناک است؟

بسیاری از زنان در هنگام ورود به استفاده از یک فنجان قاعدگی، ناراحتی ملایمی را تجربه می کنند. اما وقتی فنجان به درستی وارد شود، باید مطمئن شوید که بعد از نصب آن احساس راحتی می کنید. همچنین باید به خاطر داشته باشید که پوشیدن اندازه مناسب می تواند باعث شود که شما احساس راحتی بیشتری با فنجان خود داشته باشید.

آیا فنجان های قاعدگی امن تر از تامپون ها هستند؟

متخصصین بر این باورند که این فنجان های قاعدگی نسبت به دیگر محصولات حفاظت از دوره قاعدگی، امن تر هستند چون خطر کمتری از سندروم شوک سمی دارند. همچنین خطر داشتن واکنش های آلرژی مانند آن هایی که می توانید از پدها استفاده کنید، وجود ندارد. و برای استفاده بیشتر از آن، شما مجبور نخواهید بود آن را تعویض کنید!

چرا فنجان چکه می کند؟

نشتی را می توان با وارد کردن فنجان به شکل نامناسب ایجاد کرد. اگر یک خونریزی سنگین داشته باشید و همانطور که نیاز است آن را خالی نکنید، فنجان شما نیز می تواند نشتی داشته باشد. حرکات روده می توانند فنجان قاعدگی را تغییر دهند و باعث نشت آن شوند. تغییرات در موقعیت گردنی شما در طول قاعدگی زیاد است و می تواند موجب نشت هم بشود.

آخرین فنجان ها چقدر طول می کشد؟

شما باید بعد از ۱۰ سال فنجان خود را عوض کنید. این به این معنی است که اگر از پد یا تامپون استفاده می کردید از این پس بیش از این صرفه جویی خواهید کرد. آن هم چنین سازگار با محیط زیست است. به خاطر داشته باشید که اگر به هر گونه سوراخی ایجاد شود، باید زودتر فنجان خود را عوض کنید. شما همچنین باید به طور مرتب برای حفظ آن ضدعفونی و تمیز کنید.

بهم ریختن هورمون زنانه

فنجان قاعدگی بهداشتی است؟

بله، اما بستگی به این دارد که چطور از فنجان استفاده کنید و از آن مراقبت کنید. شما باید قبل و بعد از قرار دادن آن دست خود را بشویید. وقتی از حمام استفاده می کنید، فنجان شما تمیز خواهد ماند. میزان بالای ادراری می تواند به فنجان ریخته شود، پس اگر از عفونت های مکرر ادرار رنج می برید، ممکن است فنجان برای شما مناسب نباشد.

یک فنجان قاعدگی وقتی پر میشود نشتی دارد؟

بله. اگر چه بیشتر فنجان ها برای نگه داشتن جریان قاعدگی به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت طراحی شده اند، آن ها می توانند زودتر از این نشت کنند اگر شما یک خونریزی سنگین تر داشته باشید. زمانی که شروع به استفاده از آن می کنید باید این را در ذهن داشته باشید و یاد بگیرید که چقدر زمان برای خالی کردن فنجان خود نیاز دارید، زیرا دوره هر زن متفاوت است.

آیا می توان با فنجان قاعدگی شنا کرد؟

بله! از آنجایی که کل کاپ قاعدگی در بدن شما قرار دارد، و هیچ گونه طنابی آویزان نشده، نیازی نیست نگران بهداشت در هنگام شنا باشید. همچنین برای مدت طولانی از آن محافظت خواهید کرد چون این فنجان آب بیشتری نسبت به تامپون دارد. با این حال توصیه می شود که فنجان خود را قبل از شنا کردن و برای به حداکثر رساندن محافظت و جلوگیری از نشتی، آن را خالی کنید.