در مورد روغن چریش چه اطلاعاتی دارید؟ آیا تا به حال از این روغن برای مشکلات پوستی یا درمان بیماری ها استفاده کرده بودید؟ آیا می دانید چه عوارضی می تواند در پی داشته باشد؟ در این مقاله از بخش طب سنتی دکتر سلام به بررسی روغن چریش می پردازیم و فواید سلامتی آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

این روغن می تواند درمانی موثر برای شپش مو باشد و همچنین ریزش مو را درمان می کند. تاثیر بسزایی در پاکسازی بدن دارد و می تواند سلامت قلبتان را بهبود بخشد. جالب است بدانید که این روغن ممکن است در در درمان مالاریا موثر باشد.

روغن چریش چیست؟

روغن چریش یک آفت کش طبیعی است که در دانه های درخت چریش یافت می شود. رنگ این روغن بین زرد تا قهوه ای است و طعمی تلخ و بوی مانند سیر دارد.

روغن دانه چریش می تواند به عنوان یک آفت کش طبیعی عمل کند و برای کنترل آفات و بیماری ها مفید است.

این روغن که حاوی مواد مغذی است و در محصولات مراقبت از پوست نیز استفاده می شود، زیرا حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان است که به محافظت از پوست در برابر آسیب های محیطی، کمک می کند.

روغن چریش

روغن چریش به مبارزه با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد در پوست کمک می کند، زیرا حاوی کاروتنوئیدها است که ترکیب آنتی اکسیدان بالایی را فراهم می کند.

روغن چریش به طور گسترده در لوازم آرایشی مانند صابون، محصولات مو، لوازم آرایشی، کرم دست و شامپوی مخصوص حیوانات خانگی استفاده می شود.

روغن چریش با توجه به ترکیباتی که دارد (مانند ویتامین E)، می تواند به سرعت در لایه های بیرونی پوست نفوذ کند و در درمان پوست خشک و آسیب دیده بسیار موثر باشد.

روغن چریش از دانه های درخت چریش به وجود می آید. درخت چریش، درخت همیشه سبزی است که در جنوب شرقی آسیا و آفریقا یافت می شود.

پوست و برگ های درخت چریش از نظر پزشکی نیز شناخته شده است و اغلب برای درمان استفاده می شود. همچنین از گل ها، میوه ها و ریشه های درخت چریش نیز استفاده می شود. به دلیل همیشه سبز بدون این درخت، برگ های آن همیشه در دسترس است.

برای چه کاری می توان از روغن چریش استفاده کرد؟

از آنجایی که این روغن حاوی ترکیبات مختلفی است و خواص حشره کش و دارویی دارد، مزایا و کاربردهای زیادی دارد. روغن دانه چریش یک ماده رایج در تولید لوازم آرایشی مختلف از جمله خمیر دندان، صابون، شامپو و غیره است. یکی از کاربردهای بسیار جالب این روغن، استفاده از آن به عنوان یک آفت کش طبیعی است.

روغن دانه چریش حاوی ترکیبات مختلفی است. آزدیراکتین، فعال ترین ماده در روغن دانه چریش  است که برای دفع و کشتن آفات ها استفاده می شود.

همچنین طبق گزارش هایی که ارائه شده است، این روغن به عنوان یک عامل موثر غیر سمی در کنترل حشرات در کشاورزی به کار می رود. پس از استخراج این ماده فعال از چریش، ترکیبات باقی مانده آن، به عنوان روغن چریش مورد استفاده قرار می گیرد.

6  مزیت عمده روغن چریش

در اینجا برخی از مهم ترین مزیت های روغن چریش را ذکر می کنیم:

1. مبارزه با حشرات رختخواب

حشرات رختخواب برخی از آفات شهری است که کنترل آن سخت است. نیش حشرات رختخواب چیزی است که همه ما می خواهیم از آن جلوگیری کنیم. آژانس حفاظت از محیط زیست گزارش داده است که استفاده از روغن چریش، می تواند در مقابله با حشرات رختخواب در خانه و در محیط های تجاری موثر باشد.

در حقیقت، آژانس حفاظت از محیط زیست می گوید که روغن چریش، تنها آفت کش بیو شیمیایی است که برای استفاده در برابر حشرات رختخواب ثبت شده اند.

پانیکولکتومی

2. به عنوان یک حشره کش طبیعی استفاده می شود

چریش یک حشره کش سالم و طبیعی است. محققان پژوهشی در زمینه مبارزه با حشره ها انجام دادند. هدف از انجام این پژوهش و انتشار آن، یافتن روشی برای کنترل پشه با تکنولوژی پایین است که می تواند توسط مردم محلی، به ویژه در آفریقا انجام شود.

همان طور که مطالعه نشان می هد، برنامه های کنترل با استفاده از حشره کش های معمولی بسیار گران هستند. علاوه بر این، نگرانی های جدی محیط زیست در مورد استفاده گسترده از حشره کش های معمولی وجود دارد.

واضح است که به روش های جایگزینی نیاز است که مؤثرتر، ارزان تر و سازگار با محیط زیست هستند.

این تحقیق نشان می دهد که چگونه عصاره خام چریش می تواند رشد و توسعه پشه ها را مهار کند، در حالی که پودر خالص آن می تواند پشه ها را از بین ببرد.

به طور کلی محققان نتیجه گرفتند که “هر دو نوع آماده سازی می تواند توسط مردم محلی برای کنترل پرورش پشه در زیستگاه های انسانی، به ویژه در مناطق شهری انجام شود.” آزادیراکتین جزء اصلی ترکیبات روغن چریش است که به نظر می رسد حدود 90 درصد دلیل اصلی اثرات ضد آفت روغن چریش، وجود آزادیراکتین باشد.

محصولات چریش لزوماً باعث کنترل کامل حشرات نمی شود، با این حال، استفاده مکرر از آن برای جلوگیری از رشد، باروری، جفت گیری و تخم گذاری حشره ها، می توانند آفت را به طور چشمگیری کاهش دهد.

3. کمک به گیاهان

چریش همچنین می تواند به تقویت سلامت گیاهان از طریق تخریب آفات و همچنین قارچ کمک کند. در حقیقت، آژانس حفاظت از محیط زیست اشاره می کند که “روغن و عصاره چریش صد ها سال است که برای کنترل حشرات و بیماری های گیاهی مورد استفاده قرار گرفته است.”

4. مراقبت از پوست: چروک، خشکی و آکنه پوست

گروه بیوشیمی و بیوتکنولوژی در دانشگاه علوم و فناوری Nkrumah معتقد است که روغن دانه چریش حاوی اسید های چرب ضروری، تری گلیسیرید، ویتامین E و کلسیم است. به دلیل اسید های چرب ضروری و ویتامین E، روغن دانه چریش به طور عمیق در پوست نفوذ می کند و از خشکی پوست جلوگیری می کند.

اسیدهای چرب موجود در روغن دانه چریش عبارتند از: اسید اولئیک (52.8 درصد)، اسید لینولئیک (2.1 درصد)، اسید پالمیتیک (12.6 درصد) و اسید استئاریک (21.4 درصد).

اسید های چرب و ویتامین E موجود در روغن دانه چریش به راحتی جذب پوست می شود. پس از جذب، این مواد تقویت کننده قوی می تواند به بهبود سلامت پوست کمک کند. همچنین وجود ویتامین E موجب نرمی پوست می شود.

جای تعجب نیست که استفاده از روغن دانه چریش یک درمان طبیعی برای علائم اگزما از جمله خشکی پوست، قرمزی، خارش پوست باشد. محققان اشاره می کنند که روغن دانه چریش می تواند جایگزینی برای روغن هسته نخل در ساخت صابون باشد بنابراین می توان از خواص دارویی مفید آن بهره مند شد.

تحقیقات انجام شده در سال 2017 نشان می دهد که کاربرد موضعی روغن چریش ممکن است به کاهش علائم پیری پوست، از جمله ضخیم شدن، چین و چروک، رطوبت و قرمزی پوست کمک کند. روغن چریش اغلب در محصولات مراقبت از پوست یافت می شود و به طور طبیعی به مبارزه با آکنه می پردازد. تحقیقات نشان می دهد که روغن دانه چریش توانایی ضد باکتری در برابر میکروب هایی را دارد که باعث بروز آکنه می شوند.

5. افزایش سلامت مو و پوست سر

استفاده از روغن چریش برای مشکلات مربوط به مو و پوست نیز رایج است. روغن چریش بخاطر محتوای اسیدهای چربی که دارد، برای بهبود موهای خشک و تغذیه پوست سر عالی است. همچنین، به دلیل خاصیت ضد قارچی که دارد یک ترکیب عالی برای مبارزه با شوره سر است زیرا شوره سر توسط قارچ هایی مانند مخمر ایجاد می شود.

6. ممکن است در مبارزه با مالاریا مفید باشد

انگلی که توسط نیش پشه های آلوده منتقل می شود، مالاریا را به وجود می آورد. همانطور که در مجله انجمن کنترل پشه آمریکا گزارش شده است، هنگامی که دو درصد روغن چریش با روغن نارگیل مخلوط شود و سپس به قسمت های از بدن که در معرض نیش پشه قرار می گیرد، مالیده شود، بدن را به مدت 12 ساعت از گزش هر نوع پشه ای در امان نگه می دارد. این مطالعه نشان می دهد که استفاده از روغن چریش حتی می تواند از بدن در برابر مالاریا نیز محفاظت کند.

روغن چریش

استفاده از روغن چریش در کنار کلاژن برای پیشگیری از پیری پوست

ترکیب این دو می تواند به سلامتی پوست و استخوان تان کمک کند. شما ممکن است با جستجو در صفحات اینستاگرام، متوجه مزایای سلامتی و تاثیرات فراوان کلاژن شده باشید و آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید. طبق شواهد، کلاژن، الاستیسیته پوست را حفظ می کند و از استخوان ها، مفاصل و اندام های بدن محافظت می کند.

یکی از ساده ترین و موثرترین راه های مصرف کلاژن، پپتیدهای کلاژن هیدرولیز شده به شکل پودر است. هیدرولیز به معنای تجزیه اسید آمینه های موجود در کلاژن و ساده تر کردن هضم آن برای بدن است. البته قابل تضمین نیست که کلاژن به جایی از بدن که مورد نظر شماست برسد- درست مثل این که نمی توان تصمیم گرفت که با ورزش چربی کدام قسمت از بدن را آب کرد. بدن شما کلاژن را به جایی از بدن که مورد نیاز است، می فرستد.

فواید کلاژن برای پوست

 • بهبود حالت ارتجاعی پوست
 • محافظت از استخوان ها، مفاصل و اندام های بدن
 • کمک به عضله سازی و سوخت چربی بدن

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن انسان است، اما با افزایش سن میزان سنتز طبیعی آن در بدن کمتر می شود و در نتیجه الاستیسیته یا خاصیت کشسانی پوست از بین می رود که این مهم، باعث چروک، خطوط ظریف، خشکی و سفت شدن پوست می شود و تمام قسمت های بدن به طور طبیعی پیر می شود.

خاطر نشان می کنیم که هیچ داروی جادویی وجود ندارد که جلوی پیر شدن پوست را بگیرد. با این حال، مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل های کلاژن با حمایت از خاصیت کشسانی پوست می تواند در کمتر از چهار هفته، ظاهر پوست و طی هشت هفته چین و چروک های آن را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

علاوه بر این، کلاژن نقش مهمی در سلامت مفاصل دارد. مطالعات نشان داده است که مصرف مرتب کلاژن می تواند باعث بهبود علائم استئوآرتریت شود و به تسکین ورم و حساسیت مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید کمک کند.

همچنین، شواهد نشان می دهد که کلاژن برای سلامت گوارشی افراد مبتلا به بیماری التهابی روده، مفید است و مصرف طولانی مدت آن ظاهر سلولیت زنان را بهبود می بخشد.

پودر کلاژن می تواند به نوشیدنی های گرم و یا سرد اضافه شود، اما ما ترجیح می دهیم که آن را طبق دستورالعمل زیر تهیه و مصرف کنید.

دستورالعمل تهیه پروتئین کلاژن

ترکیبات:

 • 1 قاشق غذاخوری پودر وانیلی کلاژن
 • 1 موز کوچک و تازه
 • 1 فنجان شیر بادام شیرین نشده
 • 1 قاشق غذاخوری کره بادام
 • 1/2فنجان ماست یونانی
 • 4عدد یخ مکعبی شکل

طرز تهیه:

 1. تمام ترکیبات را در مخلوط کن بریزید و با سرعت بالا با هم مخلوط کنید تا محلولی یکنواخت و خامه ای حاصل آید.

میزان مصرف: هر روز 2/1 تا 1 قاشق غذاخوری پودر کلاژن مصرف کنید تا در عرض چهار تا شش هفته، نتایج آن را مشاهده کنید.

عوارض جانبی احتمالی: برای اکثر افراد، مصرف کلاژن خطری در پی ندارد. با این حال، اگر نسبت به مواد سازنده کلاژن آلرژی داشته باشید- برای مثال بسیاری از مکمل های کلاژن از ماهی ساخته شده اند- ممکن است نسبت به این مکمل ها، واکنش نشان دهید.

به همراه این پروتئین می توانید روغن چریش را هم روزانه یکبار یا چند روز یکبار، به پوست خود بزنید تا تاثیر آن بیشتر گردد.

روغن چریش

دیگر خواص روغن چریش

بعضی از افراد برای درمان سنوزیت از این روغن استفاده می کنند.

می توانید برای کاهش دردهای عضلانی، نقرس و حتی آرتریت روماتوئید از روغن چریش استفاده کنید و بدن خود را با آن ماساژ دهید.

برای تقویت ناخن ها، کمی از این روغن را بر روی ناخن و پوست اطراف ناخن هایتان بزنید و به خوبی ماساژ دهید. این کار باعث می شود ناخن های سالم تری داشته باشید و از شکستن آنها پیشگیری می کند.

تاثیر شگفت انگیز روغن چریش  برای درمان جوش های سرسیاه بر هیچ کسی پوشیده نیست. برای دیدن نتیجه بهتر باید 2 الی 3 قطره از این روغن را درون آب ریخته و این محلول را با پنبه بر روی جوش های سرسیاه خود بزنید. دقت کنید که مقدار آب خیلی زیاد نباشد. در حد یک قاشق مرباخوری آب کافی است.

اگر از حساسیت های پوستی رنج می برید می توانید از این داروی گیاهی برای تسکین این عارضه کمک بگیرید. افرادی که به بیماری آبله دچار می شوند می توانند برای درمان خارش پوستشان از این روغن استفاده کنند.

افرادی که به خشکی پوست مبتلا هستند و پوست قرمز و ملتهبی دارند می توانند از این روغن برای درمان خشکی پوست خود استفاده کنند.

مزیت عمده روغن چریش

فواید روغن چریش برای پوست سر

درمان شوره سر

افرادی که از شوره سر رنج می برند می توانند از این روغن برای درمان آن استفاده کنند. فرقی ندارد موهایی چرب داشته باشید یا خشک، تنها کافی است روغن نارگیل را بجوشانید و کمی برگ چریش درون آن بریزید. پس از اینکه ولرم شد، این روغن را به پوست سرتان بزنید و ماساژ دهید.

درمان خارش پوست سر

به دلیل اینکه این روغن می تواند باکتری هایی که باعث خارش پوست می شود را از بین ببرد، می تواند به درمان این عارضه پوستی کمک شایانی بکند.

درمان ریزش مو

برای اینکه گردش خون در سرتان را افزایش دهید، کمی روغن چریش را به پوست سر زده و به خوبی ماساژ دهید تا احساس گرما در پوست سرتان بکنید. با این کار جریان خونتان در سر، بیشتر شده و مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به فولیگول های مو می رسد در نتیجه از ریزش مو پیشگیری می گردد.

درمان پوست سر بد بو با روغن چریش

علت اینکه سر بعضی از افراد، بوی بدی می دهد، به خاطر وجود باکتری های خاصی بر روی پوست سرشان است. برای اینکه این بو را از بین ببرید می توانید یکی از راهکارهای زیر را بکار ببرید:

 • ماساژ دادن پوست سر با روغن چریش
 • ماساژ دادن پوست سر با جوشانده برگ چریش

درمان شکنندگی مو

برای اینکه دچار شکنندگی مو نشوید، هفته ای یکبار، پوست سر و ساق موهای خود را با این روغن ماساژ دهید.

درمان شپش سر

برای درمان شپش سر می توانید چند قطره از این نوع روغن را با روغن زیتون مخلوط کنید و پوست سر را ماساژ دهید. این درمان را هفته ای دو بار به مدت یک ماه باید ادامه دهید.

عفونت قارچی

آیا روغن چریش می تواند بدن را سم زدایی و پاکسازی کند؟

سم ها و آلودگی های زیادی در طی روز با انجام فعالیت ها و تحرکات روزانه وارد بدنمان می شوند که یکی از شایع ترین آنها، تنفس هوای آلوده است. روغن چریش شدیدا باعث افزایش ادرارتان می شود و این باعث می شود آب بیشتری مصرف کنید و در عین حال کلیه ها بیشتر کار کرده و سموم را از بدنتان دفع کنند.

آیا روغن چریش باعث چاقی می شود؟

بله این روغن باعث افزایش اشتها می شود و احساس گرسنگی بیشتر را برایتان به ارمغان می آورد. افرادی که این روغن را مصرف می کنند باعث افزایش ترشح گرلین یا همان هورمون گرسنگی در آنها می شود و بیشتر غذا می خورند.

اقدامات احتیاطی و اثرات جانبی روغن چریش

آیا روغن چریش برای انسان خطرناک است؟

زنان شیرده یا زنان باردار نباید از روغن چریش استفاده کنند. استفاده از روغن چریش در زنان باردار، می تواند موجب سقط جنین شود.

از محصولات حاوی چریش برای فرزندان خود استفاده نکنید، زیرا در نوزادان و كودكان ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد، عوارضی از جمله : استفراغ، اسهال، خواب آلودگی، اختلالات خون، تشنج، از دست دادن هوشیاری، كما، اختلالات مغزی.

برای اکثر بزرگسالان، روغن چریش به طور کلی امن و بدون عارضه است. روغن چریش را می توان به صورت موضعی روی پوست تا دو هفته استفاده کرد. اما در در صورت استفاده زیاد یا برای دوره های طولانی، روغن چریش می تواند برای بزرگسالان ناخوشایند باشد، زیرا ممکن است به کبد یا کلیه ها آسیب برساند.

اگر وضعیت پزشکی خاصی دارید یا در حال مصرف دارو هستید قبل از استفاده از محصولات حاوی چریش، با پزشک خود مشورت کنید.

چریش به طور معمول برای افراد مبتلا به برخی بیماری ها و ناراحتی های بهداشتی توصیه نمی شود، ناراحتی هایی از جمله:

 • بیماری های خود ایمنی از جمله MS (مولتیپل اسکلروز)، لوپوس یا آرتریت روماتوئید
 • ناباروری
 • دیابت – چریش ممکن است باعث کاهش میزان قند خون شود. بنابراین اگر یک فرد دیابتی از چریش استفاده می کند، قند خون آن باید به طور منظم اندازه گیری شود و مراقبت های لازم را انجام دهد.
 • عمل جراحی – حداقل دو هفته قبل از جراحی مصرف چریش را متوقف کنید.
 • پیوند عضو

فواید روغن چریش برای پوست سر

روغن چریش ممکن است با داروهای زیر اثر تداخل داشته باشد:

 • داروهای ضد دیابت
 • لیتیوم
 • دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی

بعضی از مردم ممکن است به استفاده موضعی از چریش حساس باشند. از آنجایی که چریش یک روغن قوی است، بهتر است آن را با روغن هایی مثل روغن نارگیل ترکیب کرد تا رقیق شود و استفاده از آن برای افراد حساس مشکلی ایجاد نکند.

با این حال توصیه می شود که قبل از استفاده از روغن چریش، مقداری از روغن را روی بازوی خود امتحان کنید و در صورتی که نسبت به آن حساسیتی نداشتید، آن را روی پوست صورت خود استفاده کنید.

هشدار

هر داروی خانگی اگر به درستی و به اندازه استفاده نشود می تواند باعث بروز مشکلاتی در سلامتی گردد. در مصرف این روغن هم نباید زیاده روی کنید چون ممکن است باعث بروز عارضه هایی مانند آلرژی گردد.

آیا از روغن چریش برای مراقبت از پوست استفاده می شود؟

روغن چریش از دانه درخت چریش گرمسیری معروف به بنفش هندی به دست می آید. سابقه استفاده از روغن چریش در حوزه دارویی در سراسر جهان طولانی است و در درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است.

اگرچه روغن چریش بوی تندی دارد، اما سرشار از اسیدهای چرب و سایر مواد مغذی است و در انواع محصولات زیبایی مانند کرم های پوست، لوسیون بدن، محصولات مو و لوازم آرایشی استفاده می شود. روغن چریش حاوی موادی مفیدی برای پوست است. برخی از این مواد عبارتند از:

اسیدهای چرب ضروری (EFA)

لیمونوئیدها

ویتامین E

تری گلیسیرید

آنتی اکسیدان ها

کلسیم

از روغن چریش در برنامه های زیبایی و مراقبت از پوست نیز استفاده می شود:

درمان خشکی پوست و چین و چروک

تحریک تولید کلاژن

کاهش جای زخم

التیام زخم ها

درمان آکنه

حداقل رساندن زگیل و خال

به گزارش هلث لاین، علاوه بر این، روغن چریش برای درمان علائم پسوریازیس، اگزما و سایر اختلالات پوستی نیز استفاده می شود.

آیا علم از روغن چریش برای مراقبت از پوست حمایت می کند؟

برخی تحقیقات انجام شده از مصرف روغن چریش در مراقبت از پوست پشتیبانی می کنند. با این حال، بسیاری از مطالعات حجم نمونه بسیار کمی داشتند یا در فاز انسانی انجام نشده اند.

مطالعه ای در سال 2017 روی موش های بدون مو نشان می دهد روغن چریش یک عامل امیدوار کننده برای درمان علائم پیری مانند نازک شدن پوست، خشکی و چین و چروک است.

مطالعه ای در سال 2012 روی 9 نفر انجام شد که نشان می دهد روغن چریش به روند بهبود زخم های پوست سر پس از جراحی کمک می کند. در یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2013، محققان به این نتیجه رسیدند روغن چریش درمان طولانی مدت خوبی برای آکنه محسوب می شود.

در حال حاضر هیچ مطالعه ای در مورد نحوه تاثیر روغن چریش بر خال، زگیل یا تولید کلاژن وجود ندارد. با این حال، یک مطالعه در فاز حیوانی در سال 2014 نشان داد به کاهش تومورهای ناشی از سرطان پوست نیز کمک می کند.

استفاده از روغن چریش برای اکثر افراد بی خطر است، اما مطالعات بیشتری باید در فاز انسانی انجام می شود تا مشخص شود آیا روغن چریش افزودنی موثری برای برنامه زیبایی و مراقبت از پوست است یا خیر.

چگونه از روغن چریش برای پوست استفاده می شود؟

روغن چریش ارگانیک، 100 درصد خالص و فشرده سرد بخرید. روغن چریش باید کدر و زرد باشد و بویی شبیه خردل، سیر یا گوگرد داشته باشد. هنگام عدم استفاده آن را در محلی تاریک و خنک نگهداری کنید. قبل از مالیدن روغن چریش روی صورت خود یک پچ تست روی بازوی خود انجام دهید.

در صورت عدم مشاهده هیچ نشانه ای از واکنش آلرژیک در عرض 24 ساعت مانند قرمزی یا تورم استفاده از روغن در سایر نواحی بدن ایمن است. روغن خالص چریش فوق العاده قوی است. برای درمان آکنه، عفونت های قارچی، زگیل یا خال از روغن چریش رقیق نشده برای درمان نقاط آسیب دیده استفاده کنید.

روغن چریش را با استفاده از یک سواب پنبه یا تکه ای پنبه روی آن ناحیه بمالید و اجازه دهید تا 20 دقیقه بماند.

روغن را با آب گرم بشویید.

برای دریافت نتایج دلخواه روزانه از آن استفاده کنید.

به دلیل قدرت روغن چریش ایده خوبی است هنگام استفاده از آن برای نواحی بزرگتر صورت یا بدن یا روی پوست حساس آن را با قسمت های مساوی از روغن حامل مانند جوجوبا، هسته انگور یا روغن نارگیل مخلوط کنید.

همچنین روغن حامل می تواند بوی روغن چریش را از بین ببرد حتی می توانید چند قطره روغن دیگر مانند اسطوخودوس برای بهبود بوی آن اضافه کنید.

پس از مخلوط شدن روغن ها از این ترکیب مانند مرطوب کننده صورت و بدن استفاده کنید.

اگر ترکیب روغن برای شما بیش از حد چرب است می توانید چند قطره روغن چریش را با ژل آلوئه ورا مخلوط کرده که برای تسکین پوست نیز آرامش بخش است. روغن چریش را حتی می توان برای درمان نواحی بزرگتر بدن به آب وان حمام اضافه کرد.

چگونه از روغن چریش برای پوست استفاده می شود

آنچه باید قبل از مالیدن روغن چریش روی پوست بدانید

روغن چریش بی خطر، اما بسیار قوی است، بنابراین احتمال می رود در افرادی با پوست حساس یا اختلالات پوستی مانند اگزما واکنش منفی ایجاد کند. در صورت استفاده از روغن چریش برای نخستین بار سعی کنید مقدار کم و رقیق شده آن را روی ناحیه کوچکی از پوست خود دور از صورت خود امتحان کنید.

در صورت ایجاد قرمزی و خارش می توانید روغن را بیشتر رقیق کرده یا استفاده از آن را قطع کنید. کهیر، بثورات شدید یا مشکل تنفسی می تواند نشانه واکنش آلرژیک باشد، بنابراین با ظهور این علائم استفاده از روغن چریش را بلافاصله قطع کرده و در صورت تداوم شرایط با پزشک مشورت کنید.

روغن قوی چریش برای استفاده کودکان گزینه مناسبی نیست. قبل از استفاده از روغن چریش برای کودکان با پزشک مشورت کنید.

مطالعاتی مبنی بر اینکه آیا روغن چریش برای استفاده در دوران بارداری بی خطر است یا خیر انجام نشده، بنابراین بهتر است در صورت بارداری یا شیردهی از مصرف آن خودداری کنید یا قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. روغن چریش به دلیل سمی بودن هرگز نباید به صورت خوراکی مصرف شوند.

در پایان

روغن چریش با سابقه استفاده از هزاران سال پیش به عنوان یک روغن جذاب و طبیعی برای انواع بیماری های پوستی استفاده می شود حتی درمان ضدپیری نیز در نظر گرفته می شود. روغن چریش به نسبت ارزان قیمت است، استفاده از آن آسان است و به راحتی با پوست و سایر روغن ها ترکیب می شود.

مترجم: الهه زارعی