امروزه، نفخ معده اغلب به عنوان “اپیدمی (بیماری همه گیر)” نامیده می شود، زیرا بسیار رایج است. رژیم غذایی ضعیف، استرس و اضطراب، داروها و قرار گرفتن در معرض آلودگی، بعضی از علل شایع نفخ معده هستند. در حالی که این مشکل در دستگاه گوارش خطرناک نیست، باعث می شود که شما احساس ناراحتی در خوردن، فعالیت های اجتماعی و سایر فعالیت های روزانه کنید. این وضعیت هضم کردن معده را کاهش داده و می تواند باعث بی اشتهایی و بسیاری دیگر از شرایط گوارشی شود. خوشبختانه شما می توانید به طور کامل از این مشکل در خانه با استفاده از داروهای طبیعی خلاص شوید. در مقاله امروز از طب سنتی و بیماری های دکتر سلام، ما به شما 29 روش موثر در خانه برای نفخ معده ارائه می کنیم که شما باید برای رفع مشکل، آنها را دنبال کنید. با این حال، در ابتدا، بیایید نگاهی به برخی اطلاعات اولیه درباره نفخ معده بیاندازیم.

نفخ معده چیست؟

نفخ معده زمانی رخ می دهد که هوا بیش از حدی در معده و روده وجود داشته باشد. هر بار که ما می بلعیم، در حدود 2 الی 3 میلی لیتر هوا -اگر نوشیدنی های گازدار بنوشیم، بیشتر خواهد بود- به معده وارد می شود. این منبع اصلی اکسیژن و نیتروژن در دستگاه گوارش فوقانی است. نفخ معده ممکن است توسط آروغ زدن و یا گوزیدن خارج شود. هر روز، این فرآیند در بزرگسالان حدود 17 بار اتفاق می افتد.

نفخ معده

نفخ نیز ممکن است هنگام پر خوری نشاسته یا مواد غذایی غنی سوربیتول ، جویدن آدامس، عدم وجود آنزیم لاکتاز مورد نیاز برای شکسته شدن شکر شیر (لاکتوز)، و یا تولید زهره های صفراوی یا پانکراس نامناسب رخ دهد.

گازها در دستگاه گوارش پایینی به علت تخمیر باکتریاییِ کربوهیدرات های ناپاک و فیبر مانند سلولز نیز تولید می شوند. نفخ معده همچنین می تواند به عنوان بخشی از سندرم روده تحریک پذیر، بیماری سلیاک و تغییرات هورمونی به علت حاملگی رخ دهد و می تواند نشانه ای از تورم شکمی یا لگنی مانند سرطان تخمدانی باشد. بنابراین، اگر علائم بیش از یک یا دو هفته طول کشید، در صورت نیاز به تحقیق و درمان به موقع، پزشکتان را ملاقات کنید.

علل رایج نفخ معده چیست؟

نفخ معده دلایل مختلفی دارد. به نظر می رسد شناسایی دلیل اصلی دشوار است، اما اگر اطلاعات بیشتری در مورد واکنش های شما به شرایط و غذاهای مختلف داشته باشیم، می توان تعریف کرد که چه چیزی نشانه های شما را واضح تر می کند. بعضی از علل اصلی نفخ معده در زیر آمده است:

اختلالات دستگاه گوارش

اختلالات دستگاه گوارش به شما همیشه احساس پر بودن می دهد. غذاهایی که به آرامی در اختیار روده قرار می گیرند، باعث هضم دردناک و احساس باد کردگی می شود.

رژیم غذایی نامتعادل

خوردن غذاهای هضم دشوار، هضم غذا را آهسته تر می کند، زیرا بدن شما آنزیم کافی برای متابولیسم آنها ندارد. غذاهای غنی از نشاسته یا فیبر، غذاهای سرخ شده، غذاهای حاوی ادویه مانند پیاز و سیر، و مشروبات الکلی ممکن است موجب نفخ معده شما شوند.

نفخ معده

اختلالات هضمی

با افزایش سن و برخی از اختلالات دستگاه گوارش، بدن به اندازه کافی اسید معده و آنزیم ها برای متابولیزه کردن غذاها تولید نمی کند که موجب نفخ معده می شود. نشان داده شده است که نفخ معده در 23 الی 96٪ افراد مبتلا به IBS، 56٪ افراد مبتلا به یبوست مزمن و 50٪ بیماران دارای اختلال های سوء هضمی اتفاق می افتد.

بیماری های مرتبط با کبد

اگر چه 80٪ از نفخ ناشی از معده است، همچنین ممکن است علت آن، کبد باشد. کبد جهت تولید زهره صفرا عمل می کند که به هضم غذاهای چرب کمک می کند. بنابراین در افرادی که زهره کافی تولید نمی شود و یا کیسه صفرا به درستی کار نمی کند (به عنوان مثال به علت سنگهای صفراوی)، و همچنین افرادی که دارای بیماریهای کبدی مانند هپاتیت، فیبروز کبدی یا سیروز هستند ممکن است علائم نفخ معده نیز ماهده شود.

استرس

استرس یکی از دلایل اصلی نفخ معده است. هنگامی که شما در وضعیت استرسی یا اضطراب قرار دارید، بدون اینکه از آن اطلاع داشته باشید، هوای زیادی را می بلعید. استرس مداوم ترشح اسید معده را افزایش می دهد که باعث عوارض گوارشی می شود، مانند زخم معده، نفخ و سوء هاضمه.

داروها

نفخ معده ممکن است به علت مصرف داروهای خاصی باشد که عملکرد طبیعی فیزیولوژیکی دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهند، مانند داروهای سوء هاضمه، کم کاری تیروئید، فشار خون بالا و افسردگی.

نگهداری مایعات

مایعات گاهی اوقات در نزدیکی لگن و ناحیه شکم ذخیره می شوند و موجب افزایش وزن موقت و نفخ می شوند. احتباس مایعات در شکم همچنین به عنوان آستیسیت -نشانه ای از مشکلات بهداشتی شدید مانند بیماری های کبدی، عفونت شکمی و گاهی اوقات سرطان- شناخته می شود.

کم آبی بدن

نفخ معده ممکن است به علت کم آبی باشد. کمبود آب بدن و اختلالات الکترولیتی ممکن است هضم را متوقف کنند. علاوه بر این، ممکن است باعث یبوست شوند. وقتی آب بیشتری مصرف میکنید، ممکن است فقط در ابتدا احساس نفخ بیشتری داشته باشید که طبیعی است.

یبوست و بروز نفخ معدهیبوست و بروز نفخ معده

در میان علل نفخ معده، این ممکن است یکی از واضح ترین آنها باشد. یبوست می تواند سبب تجمع مدفوع در روده شده و منجر به درد، تولید گاز، نفخ و سایر عوامل دردناک شود. برخی از دلایلِ محتمل اینکه ایجاد یبوست، مصرف فیبر خیلی کمتر، مصرف آب کمتر، عدم ورزش و استرس می باشد.

آلرژیِ غذایی

آلرژی های غذایی دلیل رایجی در نفخ و گاز روده است. مواد غذایی که باعث ایجاد گاز می شوند عبارتند از: گلوتن حاوی آنتی بیوتیک ها (آلرژی به گلوتن، بیماری سلیاک)، محصولات لبنی (عدم تحمل لاکتوز) و انواع خاصی از کربوهیدرات هایی به نام فودمَپ (الیگوساکارید های قابل تخمیر، دی ساکاریدها، منو ساکاریدها و پلیول ها) که انواع کربوهیدرات ها و الکل های قندی اند (مثل سوربیتول) که بدن به سختی آنها را جذب می کند و باعث درد و نفخ می شوند.

SIBO

SIBO نشانه رشد بیش از حد باکتری های روده ای است که به علت سطوح بالای باکتری های ناخواسته و سطوح پایین باکتری های مطلوب (مانند باکتری های پروبیوتیک مانند لاکتوباسیله) در روده است. این می تواند منجر به سطح پایین اسید معده، حرکت آهسته دستگاه گوارش، کاهش ایمنی و همچنین عوامل دیگر در سایر شرایط گوارشی مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری های التهابی روده (به عنوان مثال کرون) باشد. غذاهای ناشی از نشانه های SIBO و حساسیت های مرتبط، مانند فودمپ، در طی فرایند گوارشی غیرطبیعی تخمیر می شوند.

عفونت ها و تاثیر آن بر نفخ معده

گاهی اوقات یک معده باد کرده (نفخ شده) با عفونت همراه است، بنابراین اگر علائم مانند سرخی، درد، تب و یا تورم غدد لنفاوی که اغلب با عفونت شدید همراه است را مشاهده کردید، به پزشکتان مراجعه کنید.

علل دیگر

عفونت هلیکوباکتر پیلوری، عادت های بد، استرس، کابوس دیدن، بی خوابی، تغییرات هورمونی، سرطان، انسداد روده، و یا حتی ورزش کردن شدید نیز می توانند باعث نفخ معده شوند.

علائم شایع نفخ معده چیست؟

معمولا، حدود 30 دقیقه پس از غذا، شما راحت خواهید بود زیرا غذا به تدریج هضم می شود. با این حال، در کسانی که با نفخ معده رخ داده است، کاملا مخالف این است. هضم آهسته ی غذا باعث احساسات ناخوشایند زیر می شود:

 • فرقی نمیکند که شما گرسنه یا سیرید، شما نمی توانید از طعم غذاها لذت ببرید.
 • غذای کمی بخورید اما طولانی احساس پر بودن کنید.
 • حتی هنگام بوییدن غذاها احساس ترس می کنید.
 • هنگام خوردن احساس تنگی گلو می کنید.
 • سوزش سر دل (ترش کردن)، تهوع و استفراغ.
 • احساس می کنید که میخواهید سرحال شوید اما…
 • آروغ زدن مداوم
 • احساس کنید که معده تان پر از آب یا هوا است.
 • احساس خستگی.
 • اسهال و یبوست.
 • احساس نیاز به دفع مدفوع چندین بار در روز.

 نفخ معده

چه کسی در معرض این مشکل می باشد؟

نفخ معده در بزرگسالان و کودکان بسیار رایج است. همچنین در زنان نسبت به مردان بیشتر رخ می دهد. نفخ معده اغلب نشانه ای از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا بیماری ریفلاکس معده (GERD) است. در نتیجه، افرادی که این شرایط را دارند، خطر ابتلا به این بیماری در آنها زیاد است.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

نفخ بیماریِ شدیدی نیست و می تواند به راحتی درمان شود. اما هنگامی ادامه دار بوده و با اقدامات منظم کاهش نمی یابد، شما باید یک دکتر را ملاقات کنید. علاوه بر این، اگر یکی از علایم زیر را تجربه کرده اید، باید یک معاینه فیزیکی مستقیم داشته باشید:

 • مشکل بلعیدن
 • کاهش وزن
 • خونریزی مقعدی
 • اختلالات روده (به ویژه در سالمندان).

تا اینجا اطلاعاتی درباره نفخ معده دانستید. اکنون زمان آن است که بهترین درمان طبیعی برای این وضعیت را بیابید. بیا و نگاه کن!

29 درمان خانگی برای درد نفخ معده در کودکان نو پا و بزرگسالان

در حالی که ما شواهد علمی را لیست می کنیم، دستورالعمل هایی که ما بر روی آنها متمرکز شده ایم، داروهای خانگی سنتی هستند، با توجه به سلامت گوارشی خود، با احتیاط عمل کنید. همیشه با دکتر خود مشورت کنید و به طور مرتب بررسی کنید که آیا این درمان برای شما موثر خواهد بود یا خیر.

درمان خانگی زخم معده

1. درمان نفخ معده با زنجبیل

درمان اول در این لیست داروهای خانگی برای درد نفخ معده در کودکان نوپا و بزرگسالان استفاده از زنجبیل است. تحقیقات علمی نشان داده اند که زنجبیل ترکیبات شیمیایی پیچیده ای دارد که حاوی زنجیره زینگیبرن، فلاندرن، کیتون، زنجبیل، سیترال، آروماتراپی، کپسایسین، دیفنیل هپتان و بسیاری از مواد دیگر است. زنجبیل قادر به تحریک ترشح بزاق و تحریک حمل و نقل دستگاه گوارش است. بنابراین، با حمل متوازن غذا و در گردش سیستم گوارش، علائم نفخ، اختلالات گوارشی و سوء هاضمه را کاهش می دهد.

برای استفاده از زنجبیل برای درمان نفخ معده ، می توانید یکی از این روش های زیر را استفاده کنید:

روش 1: درمان های خانگی برای نفخ معده با استفاده از زنجبیل خالی

برای اجرای این روش، لطفا این مراحل زیر را دنبال کنید:

 • 2 الی 3 تکه زنجبیل تازه آماده کنید.
 • زنجبیل را بشویید و سپس آن را در دهان خود بخیسانید.
 • 15 دقیقه بگذارید بماند، پس از آن به آرامی بجوید و ببلعید.

شما می توانید این روش را 2-3 بار در روز برای درمان عالی و سریع انجام دهید. شما همچنین می توانید مقداری نمک به برش های زنجبیل اضافه کنید و سپس مراحل بالا را انجام دهید.

روش 2: زنجبیل و آب جوش

برای اجرای این روش، لطفا این مراحل زیر را دنبال کنید:

 • 20 گرم زنجبیل و 200 میلی لیتر آب جوش را آماده کنید.
 • زنجبیل را بشویید، سپس آن را در آب جوش قرار دهید.
 • بگذارید 20 دقیقه بماند و صبح و بعد از ظهر آن را میل نمایید.

لطفا این روش را تا زمانی که وضعیت شما به طور کامل بهبود می یابد، انجام دهید.

روش 3: زنجبیل، چای سبز و عسل

برای اجرای این روش، لطفا این مراحل زیر را دنبال کنید:

 • 20 گرم چای سبز، 15 گرم زنجبیل، 200 میلی لیتر آب جوش و 2 قاشق چایخوری عسل را آماده کنید.
 • چای سبز و زنجبیل را بشورید و سپس آنها را در آب جوش قرار دهید.
 • 20 دقیقه آنرا بگذارید بماند و سپس 2 قاشق چای خوری عسل اضافه کرده و آن را بنوشید.

شما می توانید این روش را 3 بار در روز برای اثر بهتر انجام دهید.

توجه داشته باشید:

 • شما نباید این روش را در شب اجرا کنید، زیرا این امر می تواند به بدتر شدن وضعیت معده شما منجر شود.
 • افراد سابقه دار سکته قلبی، مبتلا آنفولانزا یا کوفتگی استفاده نکنند.

دانه های زنیان برای درمان خانگی نفخ معده2. دانه های زنیان

دانه زنیان ممکن است به بهبود سیستم گوارش کمک کند. این روش، از کاهش وزن کمک می گیرد تا نفخ معده را کاهش می دهد و سلامتی دستگاه تنفسی را افزایش می دهد. این دانه حاوی ترکیبی به نام تیمول (یک نوع روغن ماساژ) است که برای درمان بسیاری از مشکلات معده مفید است. دانه های زنیان نیز به کاهش اسید در روده کمک می کنند و باعث کاهش تولید گاز می شوند.

روش 1: دانه های زنیان به تنهایی

 • نصف قاشق چایخوری دانه زنیان آماده کنید.
 • یک دقیقه در یک ظرف سینی در آوون بپزید، اجازه دهید سرد شود و بعد از غذا بخورید.
 • یک بار در روز این روش را انجام دهید. شما همچنین می توانید دانه های زنیان را خام بخورید.

روش 2: چای دانه زنیان

 • 3 الی 4 قاشق چای خوری دانه زنیان و نیم فنجان آب جوش فراهم کنید.
 • دانه های زنیان را قبل از قرار دادن آن در آب بشویید.
 • 15 دقیقه بماند، سپس آن را صاف کنید
 • این آب را در صبح بخورید
 • این روش را 5 الی 6 بار در هفته انجام دهید.

3. درمان نفخ معده  با سرکه سیب

سرکه سیب به عنوان یکی از مؤثرترین داروهای خانگی برای نفخ معده شناخته شده است. این سرکه شامل اسیدهای استیک، پروتئین، آنزیم ها، آنتی اکسیدان ها، اسیدهای آمینه، کالی، فسفر، منیزیم، کلسیم، ویتامین ها و باکتری های مفید برای بدن است. استیک اسید در سرکه سیب سرکه ممکن است به درمانِ کاهش اشتها کمک کند و تأثیر مثبتی بر حفظ آب بدن داشته باشد. سایر مطالعات همچنین نشان داد که اسید سرکه سیب ممکن است به کاهش وزن کمک کند. این در تسکین دادن علائم باد کردن معده مانند سوزش سر دل و ریفلاکس نیز مؤثر است. این عنصر همچنین در سرعت بخشیدن غذا در روده و بهبود هضم فوق العاده است.

روش 1: سرکه سیب به تنهایی

 • یک قاشق چای خوری سرکه سیب را 30 دقیقه قبل از غذا بخورید.

روش 2: سرکه سیب و عسل

 • 1 قاشق چای خوری سرکه سیب، 1 قاشق چای خوری عسل و 1 فنجان آب گرم تهیه کنید.
 • سرکه سیب و عسل را به آب گرم اضافه کرده و خوب هم بزنید.
 • این معجون را شب ها بخورید، 4 تا 5 بار در هفته.

نعنا برای درمان خانگی نفخ معده4. نعنا

نعنا یکی دیگر از  درمان هایی است که باید برای درمان خانگی نفخ معده امتحان کنید. نعنا دارای بسیاری از مواد فعال مانند کلسیم، ویتامین B و پتاسیم است که می تواند به بهبود سیستم ایمنی کمک کند. عرق نعناع و چای نعنا هردو به خوبی برای کاهش اسپاسم و نفخ با آرام کردن ماهیچه های روده به کار می روند.

روش 1: برگ نعنا

 • 20 گرم برگ نعناع آماده کنید.
 • آنها را کاملا بشویید و آنها را در وعده غذایی خود بخورید.
 • شما می توانید این روش را در هر وعده برای گرفتن بهترین نتیجه، اجرا کنید.

روش 2: چای نعنا

 • 2 قاشق غذاخوری برگ نعناع و 200 میلی لیتر آب آماده کنید.
 • آب را جوشانده و برگ نعنا را اضافه کنید.
 • آن را برای 30 دقیقه ترک کنید و سپس چای نعنا را بنوشید.

5. درمان نفخ معده با سیر

سیر یک ماده شناخته شده برای درمان سرماخوردگی، سرفه، گلودرد و درد مفاصل است. همچنین در کاهش علائم نفخ معده و شکم به علت محتوای غنی از آلیسین مفید است که ممکن است بدن را به مبارزه در برابر ویروس ها و پاتوژن ها سوق دهد.

روغن سیر با محتوای بالای گلوکز، آلین و فیتونوکسید شناخته شده است که در کاهش التهاب و کشتن باکتری ها موثر است. همچنین سیر حاوی ویتامین ها، هیدروکربن ها، پلی ساکارید ها، انولین و برخی از مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند ید، کلسیم، فسفر، منیزیم و غیره است.

سیر همچنین به کاهش کلسترول کمک می کند. این ماده غنی از آنتی اکسیدان ها است که به بازگرداندن سلول های بدن و بهبود مقاومت بدن در برابر بیماری ها کمک می کند.

روش 1: سیر و عسل

 • 15 گرم سیر تازه و 100 میلی لیتر عسل را آماده کنید.
 • سیر را له کنید و با عسل مخلوط کنید.
 • مخلوط را در یک شیشه مربا ذخیره کنید.
 • بعد از 2-3 هفته، 1 قاشق چای خوری از این مخلوط را پس از غذا در صبح و عصر مصرف کنید.

روش 2: چای سیر

 • 2 الی 3 حبه سیر تازه و 1 فنجان آب گرم را آماده کنید.
 • سیر را خرد کرده و آنرا در آب گرم 15 دقیقه خیس کنید.
 • برای دم کشیدن چای صبر کنید.
 • نوشیدن 1 الی 3 فنجان از این چای در روز قبل یا بعد از غذا.

روش 3: سیر و نبات شکری

 • 15 گرم سیر تازه، 2 الی 3 گرم آب نبات شکری و 30 میلی لیتر آب گرم را آماده کنید.
 • سیر را له کنید و با نبات شکری و آب گرم مخلوط کنید.
 • این مخلوط را 1 الی 2 بار در روز مصرف کنید.

برگ پریلا برای درمان خانگی نفخ معده6. برگ های پریلا

پرایلا یکی از گیاهان طبیعی است که برای درمان ناراحتی های دستگاه گوارش، از جمله نفخ معده، به خوبی عمل می کند. طبق مطالعات علمی، گیاه پرایلا حاوی مقادیر زیادی تانن و گلوکوزید است که دارای اثر ضد التهابی بوده و باعث رفع زخم معده و محدود کردن ترشح اسید معده می شود.

 • آماده سازی 30 گرم برگ تمیز پریلا.
 • آنها را له کرده و فشار دهید تا آب آنها را بگیرید.
 • این آب را هر وقت که احساس ناراحتی به دلیل نفخ معده می کنید، بخورید.
 • همچنین، برگ پریلا را به غذا های روزانه خود اضافه کنید. بعد از حدود یک هفته، وضعیت شما به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

7. درمان نفخ معده با آناناس

این به نظر کمی عجیب و غریب می رسد هنگامی که آن را در لیست درمان های خانگی برای نفخ معده ببینید، اما موثر است. آناناس حاوی برملائین – یک آنزیم هضم کننده منحصر به فرد- است که به تجزیه پروتئین ها کمک می کند و اسید را در معده خنثی می کند. در نتیجه، غذاها به سرعت متابولیزه شده و خطر ابتلا به نفخ معده را کاهش می دهد. علاوه بر این، آناناس شامل ویتامین A، 1 B و C، منگنز، مس و فولات می باشد که می تواند عملکرد سیستم ایمنی را بهبود داده، چشم ها را روشن تر، پوست را زیباتر و از بیماری های سرطانی و قلبی جلوگیری کند.

با این حال، افراد مبتلا به بیماری های کلیوی نباید آناناس مصرف کنند، زیرا برملائین در آناناس هماالوكین و كازین در کلیه ها را دفع کرده و عملكرد آن را كاهش می دهد.

 • یک آناناس را آماده کنید و آن را به قطعات کوچک برش دهید.
 • قطعه های آناناس را به مخلوط کن اضافه کنید و مخلوط کنید تا آب آناناس بدست آید.
 • اگر می خواهید، می توانید کمی شکر اضافه کنید تا از مزه آن لذت ببرید.

توجه: از نوشیدن آب آناناس (بدون شکر) در هنگام خالی بودن معده، جلوگیری کنید.

8. ماست

ماست یک درمان ساده اما اغلب فراموش شده است. بعضی ها می گویند نوع خاصی از ماست باعث نفخ معده می شود، در حالی که دیگران ممکن است از نفخ یا آن رها شوند. پس آیا درست است؟ گرچه مصرف شیر به سرعت باعث ایجاد نفخ معده می شود، ماست ساده برای دستگاه روده مناسب است، زیرا قند لاکتوز اغلب با تخمیر باکتریایی (به گلوکز و گالاکتوز)، هضم می شود. ماست دارای پروبیوتیک ها، نوعی باکتری خوب برای سلامتی گوارشی، است. باکتری های لاکتوباسیلوس در ماست ممکن است برای از بین بردن باکتری های مضر که باعث مشکلات معده می شوند، کمک کنند. چنین باکتری هایی می توانند هضم غذا را افزایش داده و در نتیجه کاهش نفخ معده را ایجاب نمایند. هنگامی که معده شما باد کند، باید حدود 100 گرم ماست طبیعی و بدون بخورید. شما می توانید چند قطعه میوه (توت فرنگی، سیب، گلابی، و غیره) اضافه کنید تا مزایای آن را افزایش دهید. علاوه بر این، 100 تا 200 گرم ماست را در روز بخورید تا از نفخ معده جلوگیری کنید.

9. پاپایا

پاپایا یکی از غنی ترین منابع مواد مغذی، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی و فیبر است. این میوه حاوی مقدار زیادی از پاپائین -هضم کننده پروتئین- است که به کاهش دیسپپسی و سایر اختلالات گوارشی کمک می کند. خوردن پاپایا به طور مرتب نیز باعث رفع یبوست و نفخ می شود. علاوه بر این، پاپایا برای سیستم ایمنی بدن، چشم ها و پوست مفید است. با این حال، افراد مبتلا به زخم معده باید از پاپایا اجتناب کنند، زیرا ممکن است شرایط را تشدید کند.

10. درمان نفخ معده با کرفس

کرفس قادر به درمان یا پیشگیری برخی از بیماری ها، از جمله نفخ معده است. این گیاه دارویی برای درمان عفونت های روده ای، پاکسازی بدن و سم زدایی دستگاه گوارش استفاده می شود. ریشه کرفس به دلیل اثر دیورتیک آن باعث رفع کمبود میزان آب ذخیره شده در بدن می شود.

 • 300 الی 400 گرم کرفس تازه را آماده کنید و آنها را به قطعات کوتاه برش دهید.
 • آنها را در یک مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید تا آب کرفس گرفته شود.
 • هر زمانی که نفخ معده دارید، این آب را بنوشید، احساسات ناخوشایند به زودی از بین خواهند رفت.

مارچوبه برای درمان خانگی نفخ معده11. مارچوبه

بر اساس برخی مطالعات، مارچوبه یکی از مفیدترین غذاها برای سلامتی ما است. این شامل بسیاری از مواد مغذی ضروری مانند فیبر، پروتئین، شفاف، ویتامین K، C، A، پیریدوکسین (6B)، ریبوفلاوین (2B)، تیامین (1B) و فولیک اسید است. علی الخصوص، مارچوبه غنی شده با اینولین -فیبر غذایی پرایبیوتیک که قادر است به درست کار کردن روده کمک کند- است. اینولین همچنین در رشد باکتری های مفید در دستگاه روده، مانند لاکتوباسیل و بیفیدوباکتریوم، کمک می کند که برای کاهش گاز و نفخ معده بسیار موثر است. ، به طور کلی به خاطر محتوای غنی فیبر رژیمی، مارچوبه یک سبزی فوق العاده برای بهبود سلامت گوارشی است. برای درمان  نفخ معده، مارچوبه بخار پز شده یا پخته شده را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

12. آب لیمو

آب لیمو یکی از بهترین داروهای خانگی برای کاهش درد نفخ معده است. لیمو اگر مخلوط با آب گرم شود، در آب دارای ساختار مولكولی است كه بسیار شبیه به آنزیم های گوارشی معده، صفرا و بزاق است. لیمو دیورتیک طبیعی و یک ملین ملایم است، در نتیجه، به جبران کاهش مقدار آب بدن کمک می کند.

لیمو غنی از ویتامین C، 6B، فولات، تیامین، اسید پانتوتنیک، پتاسیم و منیزیم است. علاوه بر این، مصرف آب ی گرم هوا اضافی را از بین برده و سلامت داخلی را تظمین می کند. آب لیمو را هر روز صبح بخورید تا به طور طبیعی نفخ معده تسکین یابد. اگر می خواهید، عسل را برای طعم بهتر اضافه کنید.

13. درمان نفخ معده با تخم زیره

همچنین با عنوان کروم کاروی یا رِنل پارسی نیز شناخته می شود. زیره خواص دارویی و ضد اسپاسم را از خود نشان داده و این باعث می شود سلول های عضله روده روان را آرام کند. علاوه بر این، یک منبع غنی از فیبر پروتئین و رژیم غذایی است که به بهبود هضم کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که دانه های زیره به درمان انواع معضلات معده، از جمله نفخ، درد شکمی، گرفتگی، سوء هاضمه، یبوست، بیماری صبحگاهی، اسهال، دیسپپسی و زخم معده کمک می کند.

 • 1 قاشق چایخوری از دانه های زیره را به یک فنجان آب گرم ا ضافه کنید.
 • اگر می خواهید عسل را اضافه کنید و آن را برای 5 تا 10 دقیقه استراحت دهید.
 • دم کردن و نوشیدن چای آن سه بار در روز.
 • یا شما می توانید 1 قاشق چای خوری دانه های زیره را 4-5 بار در روز برای تسکین فوری استفاده کنید.

نکته: به طور کلی، اگر در تعادل استفاده شود، دانه های زیره ایمن می باشند، اما گاهی اوقات عوارض جانبی مانند برانکا، سوزش سر دل، آسیب های کبدی، اثرات مسکن ها و یا سقط جنین را ایجاد می کند.

انیس یا بادیان رومی برای درمان خانگی نفخ معده14. انیس (بادیان رومی)

یکی دیگر از گزینه های خوب در میان داروهای خانگی برای نفخ معده است که در اینجا ذکر شده است. این ادویه برای اثر گذاری عضلانی شهرت دارد که به طور قابل ملاحظه ای به آرام بخشیدن اسپاسم معده کمک می کند. این فعالیت آرامش بخش می تواند کمک به جلوگیری از درد ناگهانی شود، زیرا باعث می شود که از سفت شدگی معده، استرس زدگی و گرفتگی شکم جلوگیری شود.

 • 1 قاشق چای خوری بذر انیس را در یک فنجان آب گرم برای مدت 5 تا 10 دقیقه بگذارید بماند.
 • پس از دم کشیدن چای، وقتی که هنوز گرم است آنرا مصرف کنید. اگر می خواهید عسل را برای طعم خوب دادن اضافه کنید.
 • این محلول 2 تا 3 بار در روز بخورید.

15. موز

موز منبع خوبی از فیبر و پتاسیم است که آن را یک راه عالی برای درمان نفخ شکم ناشی از نمک است. این میوه همچنین به کاهش میزان احتباس آب و رفع یبوست کمک می کند. در نتیجه، ناراحتی های ناشی از نفخ را آرام می کند. فقط 1 الی 2 موز در روز برای بهره وری از مزایای آن بخورید.

16.  روغن کرچک

روغن کرچک بخشی از بسیاری از شیوه های طب سنتی در سراسر جهان است. به علت داشتن محتوای بالای اسید چرب غیر اشباع , اسید ریکینولئیک (بیش از 90٪)، با عناوین خواص ضد درد، ضد میکروبی و ضد نفخ آن معروف است. روغن کرچک در درمان بسیاری از مسائل پزشکی، از جمله نفخ و یبوست سودمند است. موز به عنوان یک ملیّن قدرتمند برای حرکت گاز و مدفوع در طول کولون عمل می کند تا به بدن شما کمک کند سریعا نفخ معده را از بین ببرد.

 • 15-60 میلی لیتر روغن کرچک خالص برای بزرگسالان و 5-15 میلی لیتر برای کودکان 4-11 سال استفاده کنید.
 • با آب میوه پرتقالی رنگ یا توت خرسی مخلوط کنید (اختیاری).
 • قبل از صبحانه این معجون را بنوشید
 • بعد از 15 تا 20 دقیقه، آب را گرم کنید. 3-4 فنجان را در فواصل 15 دقیقه ای بنوشید تا حرکات روده ای قوی در بدن شما ایجاد شود.
 • هنگامی که شما تمایل به رفتن به توالتی داشتید، نوشیدن را متوقف کنید.
 • یک فنجان ماست یا سایر محصولات تخمیر شده را برای کمک به انقباضات مصرف کنید.

توجه داشته باشید:

 • کودکان زیر 4 سال، زنان باردار، بیماران مبتلا به بیماری های مرتبط با کبد و افراد مبتلا به اسهال، استفراغ و درد شکمی نباید از این دارو استفاده کنند.
 • روغن کازولور بیش از حد مصرف نکنید.
 • اجتناب از مصرف داروهای گیاهی در طولانی مدت، زیرا روده شما ممکن است به آنها وابسته شود و حتی وضعیت شما را بدتر کند.
 • برای دریافت نتایج بهتر، فیبر مصرفی خود را افزایش دهید.

7. اسانس های روغنی و تاثیر آنها بر نفخ معده

اسانس های روغنی در زمینه درمان اختلالات گوارشی بازخورد بسیار مثبتی به دست آورده اند. روغن نعنای بیابانی، روغن زنجبیل، روغن بابونه و روغن رازیانه بین داروهای خانگی برای نفخ معده بیشتر توصیه می شود. در اینجا دستورالعمل هایی وجود دارد:

روغن نعناع

این روغن ممکن است به تقریبا تمام انواع درد کمک کند. همچنین با علائم سندرم روده تحريک پذير و نفخ شکم به علت خواص ضد اسپاسم مقابله می کند که می تواند ماهیچه هاي روده شما را تحریک کند. فقط 3-4 قطره روغن نعناع را با 2 قاشق چای خوری نارگیل یا روغن زیتون مخلوط کنید. سپس، این مخلوط را بر روی شکم تان یک بار در روز برای درمان بمالید.

 

روغن زنجبیل

اکثر مردم می دانند که زنجبیل ممکن است داخل معده را تسکین دهد. با این حال، بسیاری از ما نمی دانیم که استفاده از روغن زنجبیل بر روی شکم می تواند به لطف خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی آن، موجب تقویت امداد نفخ شود. فقط روغن زنجبیل را به شکم خود بمالید تا وضعیت نفخ را بهبود بخشد.

روغن بابونه

بابونه ممکن است التهاب روده و تنگی نفس را کاهش دهد. علاوه بر این، گاز را درون روده ریشه کن می کند. شما می توانید این روغن را همانند روغن نعناع استفاده کنید.

روغن رازیانه

روغن رازیانه داراي خواص ضد اسپاسم، دیورتیک و سم زدا است که به آرام کردن ماهیچه های روده و رها کردن گاز کمک می کند، در نتیجه علائم سندرم روده تحریک پذیر، درد شکمی، روده تحریک پذیر، اسهال و نفخ معده را بهبود می بخشد. فقط 4 قطره روغن رازیانه را با 2 قاشق چایخوری روغن حامل مانند روغن بادام یا نارگیل مخلوط کنید. این ترکیب را به آرامی بر روی شکم خود یک بار در روز ماساژ دهید.

شربت آلوئه ورا برای درمان خانگی نفخ معده18. نفخ معده در بارداری با شربت آلوئه ورا

به طور کلی، آب آلوئه ورا به علت خواص ضد التهابی آن بسیار مفید است که باعث کاهش سوزش در ارتباط با بیماری های روده می شود. علاوه بر این، آلوئه ورا دارای اثرات ملایم خفیفی است که به درمان یبوست و نفخ معده کمک می کند. برخی مطالعات نشان داده اند که نوشیدن آب آلوئه ورا ممکن است سبب درمان نفخ شود.

از سوی دیگر، آلوئه ورا منبع قدرتمندی از اسید آمینه، ویتامین ها، مواد معدنی و آنزیم ها است. این گیاه در مواد شیمیایی گیاه دارویی مثل ساپونین ها و آنتراکینون ها دارای خواص ضد عفونی کننده، ضد التهابی و آنتی بیوتیک موجود است. ژل این گیاه می تواند رشد باکتری های مفید روده را افزایش داده و عفونت را از بین ببرد. شما می توانید پالپ ژل آلوئه ورا را با یک لیوان آب مخلوط کنید و آن را دو بار در روز بخورید. برای طعم دادن به آن، 1 قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید.

آب آلوئه ورا می تواند یک اثر ملین قوی داشته باشد، بنابراین با دوز کمی شروع می شود.

اگر باردار هستید، استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث انقباض رحم شود.

19. آب پرتقال و نفخ معده

اساسا، مسائل مربوط به گوارش معمولا با اسیدیته نامناسب در معده، عادات غذا خوردن ضعیف، عفونت های روده ای و معده و ترکیب غذاهای ناسازگار مرتبط هستند. سوء هاضمه یا نفخ معده اغلب منجر به اسید ریفلاکس، اسهال، استفراغ و درد شکمی می شود. استفاده از آبِ پرتقال تازه فشرده شده ممکن است به افزایش اسیدیته معده کمک کرده و هضم را بهبود بخشد. علاوه بر این، پرتقال یک منبع غنی از فیبر -ماده مهم برای سلامتی گوارشی- است. با این حال، آب پرتقال باید قبل از خوردن غذا مصرف شود.

اما لازم به ذکر است که مصرف آب پرتقال یا هر گونه آب اسیدی دیگر در حین تجربه رفلاکس اسیدی (ترش کردن) می تواند نشانه های التهاب و سوء هاضمه را بدتر کند، بنابراین اگر از سوء هاضمه مزمن رنج می برید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

20. نفخ معده در بارداری با چای سبز

چای سبز، به عنوان یک دیورتیک طبیعی  ممکن است به افزایش تولید ادرار کمک کند، بنابراین برای از بین بردن آب اضافی که بدن انسان نگه داشته می شود، کار ساز است. به نوبه خود، این به درمان نفخ معده که به دلیل احتباس آب اتفاق می افتد، کمک می کند. همچنین چای سبز ممکن است کاهش ایجاد گاز و دیگر مسائل مربوط به دستگاه گوارش شود که به طور غیر مستقیم منجر به نفخ می شود را باعث می شود.

21. کاهش استرس و نفخ معده

نشان داده شده است که هنگامی که شما خسته، غمگین یا عصبی هستید، در معده و شکم احساس سنگینی می کنید. اضطراب و استرس ممکن است بر متابولیسم شما اثر بگذارد. دلیل آن این است که مغز و روان از طریق اعصاب واگ، که با عنوان “اتصال روده و مغز” شناخته می شوند، با شکم و روده در ارتباط اند. از این رو، غم و اندوه و اضطراب ممکن است منجر به تغییرات وضعیت در هضم غذا شود که اغلب این تغییرات منفی است. استرس شدید باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که ممکن است سطح قند خون را تغییر دهد و هورمون های دیگر را ترشح کند. گاهی اوقات، منجر به یبوست، احساس گرسنگی و تشنگی شدید می شود. علاوه بر این، اضطراب و استرس، به شما اجازه نمیدهد که به دنبال راه درمان باشید، به جای آن باعث تحریک شما برای دستیابی به غذاهای در دسترسی شده که اغلب موجب نفخ معده شما می شود. بنابراین، برای درمان نفخ و سایر مسائل مربوط به دستگاه گوارش، ابتدا استرس تان را کاهش دهید.

22. عادات غذا خوردنتان را تغییر دهید

این یک مورد ضروری در فهرست داروهای خانگی برای نفخ معده است. ذهنیت خوردن صحیح ضروری است که نه تنها علائم نفخ معده را کاهش می دهد، بلکه بدن شما را از لحاظ جسمی و ذهنی حفظ می کند. این دستورالعمل را به یاد داشته باشید:

 • غذاهای سرخ شده، غذاهای تند، غذاهای ترش، آب نبات های شیرین، نوشیدنی های گازدار و غذاهای سخت هضم را محدود کنید.
 • از محرک ها (الکل، آبجو، قهوه و سیگار) استفاده نکنید.
 • خوردن مقدار زیادی سبزیجات سبز، میوه ها، غلات و غذاهای دریایی به منظور فراهم آوردن ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها برای بدن خود به میزان کافی، سیستم گوارش شما را سالم تر نگاه میدارد.
 • هر روز یک صبحانه کامل میل کنید.
 • به آرامی غذا بخورید و غذایتان را به طور کامل بخورید.
 • در حال غذا خوردن کار نکنید.
 • شبها در خوردن زیاده روی نکنید.
 • خوردن را زمانی که احساس میکنید سیر شده اید، متوقف کنید.
 • بعد از غذا، حداقل 30 دقیقه قبل از پیاده روی یا دراز کشیدن، استراحت کنید.
 • هر روز در یک زمان خاص غذا بخورید.
 • رژیم فصلی خود را تنظیم کنید به عنوان مثال، غذاهای سرد را در زمستان نخورید.
 • خوردن دانه های زنیان در مقادیر متوسط ​​می تواند مزیت های خوبی را برای سلامتی تان به همراه داشته باشد. با این حال، زیاده روی در خوردن آن، ممکن است باعث سوء هاضمه، خونریزی و زخم های دهان شود.
 • همچنین زیاده روی در خوردن دانه های زنیان ممکن است اسید را در روده افزایش دهند، منجر به حالت تهوع، استفراغ، اسهال، استفراغ و حتی زخم معده شوند.
 • مواد تشکیل دهنده فعال در دانه های زنیان ممکن است سبب التهاب در دهان، حتی به علت زخم گوشه ی دهان شود. بنابراین، هنگام خوردن دانه های زنیان بسیار مراقب باشید.

در بالا بهترين و موثرترين داروهاي خانگی براي نفخ معده آورده شده است. در بکار گیری آنها دریغ نکنید و آنها را جایگزین کنید تا کارایی آنها را ببینید. اگر هر ایده و نقطه نظری درباره مقاله ما دارید، آنها را زیر این پست بفرستید. ما به محض این که بتوانیم پاسخ خواهیم داد.