8monsoon

واکسن فقط  برای نوزادان نیست. همانطوری که برخی از واکسن های  زده شده در طی مرحله  کودکی  از دوران بزرگسالی حفاظت شده اند بچه های  بزرگتر نیز در معرض ریسک برای عفونت

های خاص قراردارند واکسن های زیر توسط آکادمی اطفال آمریکا ( AAP )، آکادمی پزشکان خانواده آمریکا ( AAFP )، انجمن سلامت نوجوانان ( SAHM ) و CDC توصیه شده است.

 

ایمنی جمعیت

واکسن برای دو دلیل مهم است. یک دلیل واضح و روشن اینکه افراد واکسینه شده از بیماری محافظت می شوند دلیل دوم که ممکن است کمتر آشکار باشد فراهم کردن ایمنی برای جمعیت است این به این معنی است که هنگامی که اکثر مردم در برابر یک بیماری خاص واکسینه شوند حتی افرادی هم که نمی توانند واکسن دریافت کنند محافظت می شوند ایمنی جمعیت یادآوری بیماری را از داخل جامعه بدست می آورد زیرا خیلی از مردم نسبت به آن بیماری ایمن هستند.
چرا نوجوانان در معرض خطر هستند
زیرا نوجوانان در جامعه تماس های زیادی دارند. بسیاری به صورت گروهی مانند ( یک خوابگاه دانشگاه و یا یک پادگان نظامی ) زندگی می کنند. این نوع از زندگی می تواند به یک زمین پرورش بیماری تبدیل شود. دیگر نوجوانان که ممکن است از نظر جنسی فعال باشند در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی قرار می گیرند.

کدام واکسن را نوجوانان نیاز دارید؟

بعضی از واکسن ها نیاز است در تمام سنین در جریان نگه داشته شود. DTaP، به عنوان مثال، یک واکسن دریافت در دوران کودکی است که در برابر کزاز، دیفتری، سیاه سرفه و سرفه محافظت می کند. نوجوانان برای تزریق دوز Tdap آماده می باشند. این واکسن Tdap نوجوان را در برابر 3 بیماری کزاز، دیفتری و سیاه سرفه محافظت می کند.
واکسن آنفلوآنزا در هر سال مورد نیاز است. دلیل آن این است که گونه های شایع آنفولانزا در هر فصل توسعه یافته است.
واکسن های دیگر، مانند واکسن HPV و مننژیت، به دلیل سن و تغییر شرایط زندگی آنها می باشد به ویژه برای نوجوانان مهم است.

واکسن مننگوکوک

واکسن کونژوگه مننگوکوکی و یا MCV4، در برابر یک باکتری خاص که باعث مننژیت است محافظت می کند. مننژیت مننگوکوکی بسیار خطرناک است و شایع ترین علت شیوع بیماری مننژیت در مدارس شبانه روزی و خوابگاه دانشگاه است. واکسینه نگه داشتن نوجوانان می تواند این اطمینان را حاصل کند که این بیماری از طریق گروه های زیادی از مردم که رفت و آمد می کنند تهدید کننده زندگی نیست.
کی و کجا؟
MCV4 در سراسر سن 11 یا 12 توصیه می شود و یک دوز که در سن 16 سالگی توصیه می شود. نوجوانان که دوز اول MCV4 را از دستداده اند باید این واکسن را در سن 16 سالگی دریافت کنند و دوز بعدی را در سن  18 سال دریافت کنند و قطعاً این امر به ویژه برای نوجوانان که در حال حرکت به خوابگاه دانشگاه یا پادگان نظامی هستند مهم است. متخصص اطفال می تواند زمان مناسب واکسن را مدیریت کند.

واکسن HPV

واکسن HPV در برابر ویروس پاپیلومای انسانی، از انواع خاصی از سرطان محافظت می کند. از آنجا که این ویروس از طریق تماس جنسی گسترش یافته است و به طور گسترده ای به موجب سرطان گردن رحم شناخته شده است برخی از مردم هنوز هم فکر می کنند که این واکسن فقط برای زنان جوان است. حقیقت این است که آن همچنین باعث زگیل تناسلی و سرطان مقعد می شود و برای زنان و مردان جوان خطرناک است.
کی و کجا؟
دو نوع واکسن در دسترس است. Cervarix تنها برای دختران است، و در برابر سرطان گردن رحم محافظت می کند. Gardasil برای هر دو جنس دختران و پسران است و در برابر زگیل ناحیه تناسلی و چهار نوع از سرطان محافظت می کند. قبل ازاینکه فرد از نظر جنسی فعال شود در هر دو مورد، سه دوز باید دریافت شود. دوز برای اولین بار که معمولا در کودکان در سراسر سن 11 یا 12 سال داده می شود. برای اطلاع بیشتر از پزشک متخصص اطفال فرزندتان کمک بگیرید.

منبع-http://www.foodregime.com