در مورد دردهای ناتوان کننده شانه چه می دانید؟ چه بیماری هایی باعث بروز دردهای ناتوان کننده شانه می شوند؟ شانه دامنه حرکتی وسیع و متنوعی دارد. هنگامی که خللی در شانه ایجاد شود، مانع از توانایی شما در حرکت های آزاد می شود و می تواند درد و ناراحتی های زیادی ایجاد کند. در این مقاله از بخش ارتوپدی دکتر سلام، اطلاعاتی نظیردلایل، تشخیص، درمان و پیشگیری از دردهای ناتوان کننده شانه آورده شده است.

دردهای ناتوان کننده شانه – آناتومی شانه

شانه مفصل توپ و سوکت است که دارای سه استخوان اصلی است: هومروس (استخوان بازوی بلند) ، کلاربون و کتف (که به تیغه شانه نیز معروف است) . این استخوان ها توسط لایه ای از غضروف کشیده می شوند و دو اتصال اصلی وجود دارد، که مفصل آکرومیوکلاویکولار بین بالاترین قسمت کتف وکلاچ است. مفصل گلنوهومرال از قسمت بالا به شکل توپ از استخوان هومروس و لبه بیرونی کتف تشکیل شده است، این مفصل به مفصل شانه نیز معروف است. مفصل شانه متحرک ترین مفصل بدن است که شانه را به جلو وعقب حرکت می دهد و همچنین به بازوها اجازه می دهد تا دایره ای حرکت کنند و از سطح بدن، بالاتر رفته و دور شوند.

دردهای ناتوان کننده شانه

شانه ها دامنه حرکتی خود را از دکمه روتاتور می گیرند. کاف روتاتور از چهار تاندون تشکیل شده است. تاندون ها بافت هایی هستند که ماهیچه ها را به استخوان متصل می کنند. اگر تاندون ها یا استخوان های اطراف کاف روتاتور آسیب دیده یا متورم باشند، بالا بردن بازوها روی سر ممکن است دردناک یا دشوار باشد.

شما می توانید با انجام کار دستی، بازی های ورزشی، یا تکرار حرکات، به شانه خود آسیب وارد کنید. برخی از بیماری ها می توانند درد هایی را که به سمت شانه می رود به وجود آورند، این بیماری ها شامل، ستون فقرات گردن رحم، کبد، قلب یا کیسه صفرا است.

به احتمال زیاد با پیرتر شدن، بخصوص بعد از شصت سالگی با شانه خود مشکل خواهید داشت، این به این دلیل است که بافت های نرم اطراف شانه با افزایش سن دچار انحطاط می شود.

چه عواملی باعث دردهای ناتوان کننده شانه می شود؟

اکثر مشکلات شانه فقط در یک ناحیه کوچک تاثیر می گذارد و مدت زمان نسبتا کوتاهی به طول می انجامد، اما گاهی اوقات مشکل موجود در شانه شما می تواند در بخشی گسترده تر و طولانی مدت تر مانند استئوآرتریت یا پلی مالژی روماتیسا باشد.

این عادی است که افراد مبتلا به آرتریت روماتوئيد درد و تورم در شانه خود دارند. استئوآرتریت نسبت به سایر مفاصل کمتر بر شانه ها تأثير می گذارند، مگر اینکه در گذشته به آنها آسیب رسانده باشید.

چندین علت برای دردهای ناتوان کننده شانه

الف) التهاب: هنگامی که قسمتی از شانه داغ، متورم، قرمز و دردناک می شود که به عنوان یک واکنش طبیعی در برابر عفونت یا آسیب است.

ب) آسیب رسیدن به عضلات و تاندون های اطراف شانه.

ج) تنش در عضلات بین گردن و شانه که معمولا در حالت ایستاده در قسمت فوقانی پشت یا گردن وارد می شود، که اغلب به نحوه ایستادن یا نشستن در هنگام استفاده از رایانه یا محل کار مرتبط می شود.

د) التهاب در بورس، به طور معمول به عضلات و تاندون ها کمک می کند تا روی استخوان شانه به آرامی و راحتی لغزیده شوند.

ه) آسیب استخوان ها و غضروف که می تواند ناشی از آرتروز باشد.

گاهی ممکن است دردی که در شانه خود احساس می کنید ناشی از مشکل در قسمت دیگری از بدن مانند گردن باشد.

مشکلات گردنی باعث می شود تیغه شانه یا بازوی فوقانی بیرونی دردناک شوند و هنگامی که این اتفاق می افتد از آن به عنوان درد یا پرتو درمانی یاد می کنیم. اگر احساس سوزن سوزن شدن در دست، بازو و شانه می کنید به احتمال زیاد مشکل از ناحیه گردن است.

دردهای ناتوان کننده شانه

چگونه علت دردهای ناتوان کننده شانه تشخیص داده می شود؟

هریک از مشکلات شانه دارای علائم خاص خود است که می تواند به پزشک یا فیزیوتراپیست شما در تشخیص کمک کند که در بیشتر علائم شانه دردناک و سفت است، پزشک یا فیزیوتراپیست تان، باید ببیند که کدام حرکات دردناک تر هستند، زیرا این مسئله مي تواند نشان دهد که مشکل از کجاست.

آن ها معمولا سوال می کنند چگونه این مشکل شروع شده است، چگونه توسعه یافته است و چگونه بر فعالیت های روزانه شما تاثیر می گذارد.

اگر سعی کنید یادداشتی در مورد زمان و چگونگی شروع مشکل بنویسید این در تشخیص دقیق تر یه شما کمک می کند.

سوالات پزشک برای تشخیص علت:

الف) آیا درد در یک شانه است یا هر دو؟

ب) آیا درد ناگهانی شروع می شود، اگر چنین است شما چه کار می کنید؟

پ) آیا درد به مناطق دیگر بدن شما منتقل می شود؟

ت) آیا می توانید ناحیه درد را مشخص کنید؟

ث) آیا در حالت سکون و بی تحرکی درد احساس می شود؟

ج) آیا وقتی به طرق خاصی حرکت می کنید درد را احساس می کنید؟

چ) آیا این یک درد شدید است یا یک درد کسل کننده؟

ح) آیا ناحیه درد قرمز، گرم یا متورم بوده است؟

خ) آیا از شدت درد شب ها بیدار می شوید؟

د) چه چیزی باعث بهتر و یا بدتر شدن آن می شود؟

م) آیا به خاطر دردهای ناتوان کننده شانه مجبورید فعالیت های خود را محدود کنید؟

 آزمایشات موجود برای تشخیص دردهای ناتوان کننده شانه

 • معمولا آزمایش خون برای مشکلات شانه لازم نیست، اما بعضی اوقات برای برخی از انواع آرتریت استفاده می شود.
 • اشعه X براي جستجوي مشكلات استخوان هاي موجود در شانه و تغییرات جزئی در مفاصل، مفید است.
 • پرتو های X فقط استخوان ها و سایر مواد سخت را نشان می دهد، اما به بافت های نرم مانند عضلات آسیبی نمی رساند.
 • سنوگرافی می تواند تورم، آسیب و مشکلات تاندون ها، عضلات یا سایر بافت های نرم شانه را نشان دهد.
 • از امواج صوتی با فرکانس های بالا برای بررسی و ساخت تصاویر داخلی بدن استفاده می شود.

اگر پزشک مشکوک به مشکل حاد تری در بافت نرم در شانه باشد ممکن است از اسکن تصویری با رزونانس مغناطیسی ام آر آی استفاده کند. ام آر آی از امواج رادیویی برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند تا آنچه را که در استخوان ها و بافت نرم مانند ماهیچه ها، تاندون ها، وجود دارد درون شانه نشان دهد. گاهی اوقات برای بدست آوردن تصویر واضح تر، بخصوص در موارد در رفتگی شانه از رنگ ام آر آی، به شانه تزریق می شود.

مطالعات در زمینه اعصاب و فعالیت های الکتریکی در عضلات می توانند نشان دهند که آیا مشکلات شما در اثر عصبی شدن در بازوی شما ایجاد می شود یا تحریک می شود.

داروها مفید برای دردهای ناتوان کننده شانه

مسکن های ساده مانند پاراستامول یا داروهای ضد التهابی غیر استروئيدی مانند قرص و ژل ایبوپروفن می توانند کمک کنند اما بیش از دو هفته از آنها استفاده نکنید. یک داروساز باید بتواند به بهترین وجه توصیه های خوبی ارائه دهد.

دردهای ناتوان کننده شانه

8 روش جراحی دردهای ناتوان کننده شانه

جراحی دردهای ناتوان کننده شانه ممکن است یک درمان ایده آل برای بسیاری از مشکلات شايع به ویژه مواردی که به روش های درمانی محافظه کارانه جواب نمی دهند باشد.

آنها می توانند از روش های آرتروسکوپی با حداقل آسیب (که در آن ابزار جراحی از طریق برش وارد شانه می شود) استفاده كنند، به جای استفاده از جراحی های سنتی كه با استفاده از برش پوست و بخیه زدن است. هر رویکرد دارای جوانب مثبت، منفی است.

آرتروسکوپي یکی از شایع ترین جراحی دردهای ناتوان کننده شانه براي درمان سندرم تحریک است. در این سندرم تاندون های کاف روتاتور شما هنگام حرکت به طور متناوب فشرده می شوند، این امر باعث ایجاد صدمات پیش رونده در تاندون ها و همچنین کوسن های داخل فضای مفصل (به نام بورسا) می شود. سندرم ضربه نیز می تواند با تاندونیت روتاتور کاف و بورسیت توصیف شود.

هدف از جراحی افزایش فضای بین روتاتور کاف و بالای شانه (معروف به آکرومیون) است.

جراح ممكن است در هنگام انجام عمل جوش زدایی آکرومی، فقط بورس را یا برخی از قسمت های زیرین آکرومیون را بر دارد. انجام این کار باعث می شود فضای کافی برای چرخاندن شانه، بدون ایجاد اتصال بین استخوان ايجاد شود. این روش جراحی ممکن است به صورت جداگانه یا بخشی از جراحی روتاتور کاف انجام شود.

ترمیم SLAP با آرتروسکوپی

پارگی SLAP صدمه ای به لبه غضروف است که جای شانه را محاصره می کند (معروف به لابروم) .

اصطلاح SLAP به معنای “Superior Labrum قدامی و خلفی” است. پارگی SLAP، در قسمت جلویی و پشت لابروم رخ می دهد. این بخش از لابروم از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا به عنوان نقطه اتصال تاندون دوسر عمل می کند.

گاهی از عمل جراحی آرتروسکوپی برای بازگرداندن لابروم به وضعیت خود در لبه شانه استفاده شود و پس از جابجایی مجدد، بخیه ها استخوان را به سمت غضروف محکم می کنند. اگر این آسیب در تاندون دوسر بیفتد، ممکن است نیاز به جراحی اضافی باشد.

آسیب دررفتگی شانه هنگامی اتفاق می افتد که مفصل شانه از جاي خودش خارج شود. در ورزشکاران جوان، بیشترین آسیب در لابروم رخ می دهد. برای تثبیت شانه پس از دررفتگي، نوعی از جراحی ترمیمی انجام مي شود كه می تواند لابروم را به کپسول مفصل وصل کرده تا مفصل در جای خود قرار بگیرد.

موارد دیگر شامل سستی عمومی در رباط های شانه است که می تواند منجر به وضعیت بی ثباتی چند جهته گردد و باعث شود مفصل شانه خیلی راحت از جايش خارج شده و حركت كند، برای محکم کردن کپسول مفصل از جراحی استفاده می شود.

دررفتگی های مکرر می تواند به صدمات شدید شانه منجر شود، چندین روش مختلف براي جابجایی استخوان در اطراف شانه، نگه داشتن مفصل در محل خودش وجود دارد .

آرتروسکوپی برای شانه منجمد

شانه منجمد دومین علت آسیب دیدگی شانه در کنار پارگی روتاتور کاف است. در حالی که این بیماری با وسایل غیرجراحی قابل معالجه است، اما موارد نادری وجود دارد که نیاز به درمان جراحی دارند. هنگامی که شانه منجمد رخ می دهد، کپسول اطراف مفصل شانه محکم و منقبض می شود. هدف از جراحی، شل شدن بافت منقبض شده است تا شانه بتواند آزادتر حرکت کند، این کار معمولاً با برش کپسول در تمام طول شانه انجام می شود. چالش دیگر این است که به محض قطع کپسول، بدن می خواهد بافت جدید ایجاد کند. فیزیوتراپی برای بازگرداندن دامنه کامل حرکت شانه ضروری است.

دردهای ناتوان کننده شانه

ترمیم روتاتور کاف

یكی از متداول ترین روش های جراحی شانه، ترمیم كف روتاتور است. روش های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، هدف از این جراحی، شناسایی قسمت های آسیب دیده روتاتور کاف و وصل مجدد هر تاندون پاره شده یا آسیب دیده است. پس از یافتن بافت سالم، جراح از روش های مختلفی برای ترمیم تاندون استفاده می کند بدون اینکه بافت های باقی مانده بیش از حد کشیده شوند.

روش سنتی، که به آن روتاتور باز گفته می شود، شامل یک برش جراحی به طول چند اینچ برای جدا کردن عضله اطراف و ترمیم مستقیم روتاتور است. این روش جدید، با صدمات کمتر، بر روی مفاصل انجام می شود.

همچنین یک نسخه ترکیبی وجود دارد، به نام تعمیر مینی روتاتور کاف، که در صورت گسترده بودن آسیب می توان از آن استفاده کرد. این شامل قرار دادن لنگرها در استخوان شانه است که تاندون ها را می توان به راحتی بخیه زد.

ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که امکان ترمیم وجود نداشته باشد. جداسازی به عنوان چرخاننده ها معروف هستند، كه بازگرداندن آنها دشوار است زیرا بافت ها می توانند مانند یک باند لاستیکی جمع شوند و مرگ سریع سلول (آتروفی) را تجربه کنند.

تعمیرات مشترک آکرومیوکلوویولار (AC)

مفصل آکرومیوکلاویکولار، که معمولاً با عنوان اتصال AC شناخته می شود، محل اتصال انتهای کلاویک (کلاربون) و آکرومیون است. چندین مشکل در مفصل AC می تواند ایجاد شود. اولین مورد این است که در اثر ورم مفاصل فرسوده می شود كه معمولاً در محل آسیب قبلی ایجاد مي شود، همچنین می تواند به دلیل تمارين مکرر مانند وزنه برداری (وضعیتی که به آن پوکی استخوان دیستال می گویند) بدتر شود.

در صورت بروز هر یک از این شرایط، ممکن است عمل جراحی باز انجام شود تا انتهای کربون و فضای مفصل AC گسترش یابد.

بی ثباتی نیز می تواند در مفصل AC ایجاد شود و باعث ایجاد آسيب پیشرونده در لیگامان هایي شود كه می توان لكس را به انتهای تیغه شانه وصل كرد، که در نهایت می تواند به جداسازی شانه منجر شود. غالباً جداسازی شانه از موارد غیر جراحی است، اما در موارد شدید ممکن است نیاز به عمل جراحی برای ترمیم یا بازسازی لیگامان هایی باشد که از انتهای کلاوی پشتیبانی می کنند.

تعویض شانه

جراحی تعویض شانه به طور معمول برای آرتریت پیشرفته مفصل شانه انجام مي شود، اما می تواند برای شکستگی های پیچیده و سایر مشکلات، با تکنیک هايي كه قابل ترمیم نیست نیز مورد استفاده قرار گیرد.

تعویض شانه معمولی با تعویض اتصالات توپ و سوکت، با توپ مصنوعی ساخته شده از فلز و سوکت پلاستیکی انجام مي شود.

در مواردی که فقط قسمت بالای استخوان بازو شکسته شود یا سوکت شانه هنوز دست نخورده باشد، یک تعویض جزئی، معروف به hemiarthroplasty، کفایت می کند. Hemiarthroplasty فقط جایگزین توپ شانه می شود و سوکت را دست نخورده می گذارد.

يك نوع تويض شانه معكوس وجود دارد كه همانطور که از نامش پیداست، عمل جراحی موقعیت توپ و سوكت شانه را معکوس می کند به طوری که توپ تعویض شده در جاي سوکت می رود و سوکت تعویض شده در جاي توپ مي رود . این عمل جراحی می تواند برای افرادی که آسیبی به نام آرتروپاتی پارگی روتاتور دارند، که در آن هم لب و هم روتاتور به شدت آسیب دیده اند مناسب باشد.

جراحی تاندون دوسرعضله

در قسمت بالایی شانه، تاندونی به نام سر بلند بایسپس قرار دارد که از طریق روتاتور کاف و چسباندن خود به لابروم، عضله را به شانه وصل می کند. عمل جراحی تاندون بایسپس می تواند به صورت جداگانه یا به عنوان ترمیم روتاتور انجام شود. به طور کلی دو رویکرد وجود دارد:

یکی قطع اتصال تاندون در داخل مفصل شانه و اتصال مجدد آن در خارج از مفصل شانه، که تاندون را قطع می کند و به آن اجازه می دهد تا از بازو عقب بکشد. در حالی که ممکن است تصور کنید انجام این کار بر قدرت و عملکرد بایسپس تأثیر می گذارد.

خطرات و عوارض جراحی دردهای ناتوان کننده شانه

همه این روش های جراحی می توانند با خیال راحت و مؤثر انجام شوند اما بدون خطر هم نيستند، ممکن است باعث عفونت، زخم بافتی (فیبروز) و سپسیس باشد. مراقبت مناسب پس از جراحی می تواند خطر عوارض را کاهش دهد.

قبل از هر عمل جراحی، در مورد خطرات، فواید و نتايج این روش با جراح خود صحبت کنید. از آنجا که بیشتر جراحی های شانه انتخابی هستند، سعي كنيد انتخاب آگاهانه داشته باشید. این مهم است که انتظارات خود را مدیریت کنید و آنچه را که در طول مراقبت بعد از عمل از شما خواسته می شود انجام دهيد.

دردهای ناتوان کننده شانه

مراقبت های بعد از جراحی دردهای ناتوان کننده شانه

بعد از عمل، مطابق دستور پزشک، شانه در یك زنجير قرار می گیرد، این زنجیر برای محدود کردن حرکت شانه استفاده می شود تا تاندون روتاتور کاف بتواند در آن جای بگیرد و بهبود یابد. در مراقبت هاي ويژه، بازو با یک بالش به دور کمر وصل مي شود.

در طی شش هفته اول بعد از عمل نبايد كارهايي نظير ، بلند کردن، فشار یا کشیدن را با شانه انجام دهید.

بازوی خود را از بالا برید، آرنج خود را خم کنید و انگشتان خود را چندین بار در روز حرکت دهید.

روزانه چندین بار شانه را برای استحمام، لباس پوشیدن و انجام حرکت آرنج حرکت دهید.

رژیم غذایی مناسب پس از جراحی دردهای ناتوان کننده شانه

توصیه می کنیم روز جراحی و روز بعد رژیم غذایی سبک داشته باشید.

کنترل درد

هنگامی که از بیمارستان مرخص شدید، به شما نسخه ای برای بهبود درد داده می شود كه بايد دارو را طبق تجویز پزشك مصرف کنید.

یخ درمانی

در مراحل درمانی پيشنهاد خرید دستگاه بسته بندی سرد داده می شود؛ این دستگاه دارای آستین است که به مخزن یخ متصل است، آب از طریق آستین شانه گردش می کند و باعث تسکین درد و تورم بعد از عمل می شود. اگر اين دستگاه را خريداري نكرديد، از کیسه های یخ یا کیسه های سبزیجات منجمد برای یخ گذاشتن روی شانه خود استفاده کنید.

 • برای 48-72 ساعت اول بعد از عمل باید یخ را روی شانه نگه دارید.
 • شانه خود را برای هفته اول دو تا سه بار در روز یخ بگذارید، به خصوص قبل از خواب.
 • توصیه می شود که یک تی شرت یا یک حوله نازک بین خود و آستین قرار دهید تا به پوست شما آسیب نرساند.

دردهای ناتوان کننده شانه

مراقبت از بخيه های جراحی دردهای ناتوان کننده شانه

 • در صورت عدم وجود سوند 48 ساعت بعد از عمل، پانسمان را جدا و دوش گرفته شود.
 • اگر سوند دارید، بايد 72 ساعت بعد از عمل و قبل از دوش گرفتن، پانسمان برداشته شود.
 • در اين دوران نباید در وان یا استخر برويد، اما مي توانيد حمام بروید و بگذارید آب بر روی شانه جاری شود. بخيه ها را بعد از حمام خشک کنید و قسمت بالای باند را بر روی Band Aid قرار دهید. نیازی به ماليدن پماد بر روی بخيه ها نیست.
 • اگر پنج روز پس از عمل جراحی متوجه ، تورم، تب، یا افزایش درد، شدید لطفاً با پزشک تماس بگیرید.
 • قرمزی اطراف بخيه ها طبیعی است و نباید باعث نگرانی شود.

خواب

خوابیدن تا دو هفته بعد از جراحی روتاتور کاف بسیار مشکل است. این جراحی ممکن است باعث تداخل چرخه خواب و بیداری شما گردد. علاوه بر این، بسیاری از بیماران در اثر دراز کشیدن بر روی پشت، دردهای ناتوان کننده شانه را بیشتر می کنند. یک بالش بین بدن و بازو و در پشت آرنج قرار دهید تا بازو کمی از بدن دور شود.

رانندگی

به دلیل ناتواني در حرکت بازوها، رانندگي كردن با موتور دشوار است. اگر تصادف کنید، مسئولان راهنمایی و رانندگی با شما بر خورد جدي می كنند. اگر به رانندگی احتیاج دارید، باید تا زمان اولين مراجعه نزد جراح خود بعد از عمل، صبر كنيد تا او وضعيت شما را مشاهده نمايد. هیچ کس نباید هنگام مصرف داروهای خواب آور، با موتور رانندگی کند.

بهبودی پس از جراحی دردهای ناتوان کننده شانه

بافتهاي تاندونها بسیار کندتر از سایر بافت های بدن بهبود می یابند به عنوان مثال، اگر پوست آسيب ببيند ، معمولاً طی هفت تا ده روز بهبود می یابد. با این حال، بافت تاندون روتاتور کاف در طی یک دوره سه ماهه بهبود می یابد و پس از سه ماه، دو تا سه ماه دیگر طول می کشد تا كامل خوب شود.

مدت زمان بهبودی شانه، بسته به اندازه پارگی روتاتور کاف دارد، در حالی که هدف از جراحی کاهش درد و بهبود عملکرد شانه است، براساس سن و اندازه پارگی ممکن است محدودیت هایی وجود داشته باشد. در بیماران مسن تر، تاندون ممکن است ترميم نشود و ضعف در شانه باقی بماند. به طور کلی، حدود ٩٠٪ از بیماران پس از ترمیم کاف شانه، از جراحی خود راضی هستند و بعد از عمل، بهبود چشمگیری در درد و عملکرد شانه شان دارند.

دردهای ناتوان کننده شانه

فیزیوتراپی پس از جراحی دردهای ناتوان کننده شانه

تصمیم برای تجویز فیزیوتراپی و زمان شروع آن براساس مواردی صورت می گیرد که در اولین بازدید بعد از عمل با شما مشاهده خواهد شد. ممکن است جهت بهبودي بهتر، آموزش هایی توسط جراح یا پرستار به شما داده شود که تمرینات حرکتی را به صورت ملايم شروع کنيد. اینها تمرینات خودگردان هستند که خود تان شروع می کنید.

عوارض جانبی جراحی دردهای ناتوان کننده شانه

لیست زیر شامل برخی از عوارض جانبي این جراحی است که خوشبختانه عوارض بسیار نادر است. لطفا توجه داشته باشید که این لیست برخی از عوارض جانبی یا عوارض احتمالی را شامل می شود.

عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عوارض ناشی از بی حسی
 • عفونت (بسیار نادر با روش های آرتروسکوپی)
 • آسیب عصبی (بسیار نادر)
 • آسیب عروق خونی (بسیار نادر)
 • خونریزی (بسیار نادر)
 • سفتی شانه
 • عدم ترمیم (عدم موفقیت تاندون در بهبود كامل)
 • عدم بهبود بخیه ها
 • عدم بهبود علائم به آن اندازه که امیدوار بودید
 • لخته خون می تواند در بازوها یا پاها ایجاد شود
 • سندرم درد منطقه ای

دردهای ناتوان کننده شانه

درمان خانگی برای دردهای ناتوان کننده شانه

دردهای ناتوان کننده شانه می تواند یکی از ناتوان کننده ترین نوع صدمات باشد كه در برخی موارد حتی ممکن است چرخه خواب شما را مختل کند. صدمات شانه ناشی از فعالیت های روزمره شایع است. اگر تا این حد درد را تجربه می کنید، در اینجا لیستی از 6 گزینه درمانی برای امتحان کردن در خانه آورده شده است.

چگونه دردهای ناتوان کننده شانه را در خانه تسکین دهیم:

 • ضد التهاب ها
 • حرارت
 • یخ
 • حمام نمکی
 • کشش

1) داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

دو نوع عمده از این دسته داروها وجود دارد: ایبوپروفن و ناپروکسن.

هر دو بدون نسخه نیز تهیه می شوند و نسبتاً بی خطر می باشند. نام های تجاری شامل Advil (برای ایبوپروفن) و Aleve (برای ناپروکسن) است. فقط در صورت تأیید پزشک خود استفاده کنید.

2) شانه خود را گرم کنید.

این کار را می توانید با قرار دادن یک حوله گرم ملایم روی شانه خود در حدود 5 تا 10 دقیقه انجام دهید. یک حمام گرم خوب مطمئناً می تواند به کاهش درد شانه هنگام خواب کمک کند، یا می توانید از یک گرمکن برقی استفاده کنید. اگر از پکیج برقی استفاده می کنید، روی دمای متوسط قرار دهید. تحقیقات نشان مي دهد كه بدن انسان به گرمای متوسط بهتر پاسخ می دهد. اما مراقب باشید که گرما را تا حد آسیب دیدگی حاد مورد استفاده قرار ندهید.

3. ) روی شانه خود یخ بمالید

استفاده از یک بسته یخ داخل یک بالش، به مدت ده دقیقه می تواند عالی باشد. ماساژ یخ نیز گزینه مناسبي است اما به دلیل احتمال سرمازدگی نباید یخ را بیش از 5 دقیقه در تماس مستقیم با پوست قرار دهید.

4) کشش:

کشش عضله ای که مفصل شانه را در بر می گیرد، نه تنها به درد شما کمک می کند بلکه می تواند از آسیب های بعدی جلوگیری کند. عضلاتی که قادر به حرکت آزادانه از طریق حرکت طبیعی شانه هستند، می توانند به کاهش درد شانه کمک کنند.

5) حمام نمکی:

وان حمام را با آب گرم پر کنید و نمک های حمام را اضافه کنید. به مدت 10 تا 15 دقیقه در وان بمانيد، نمک ها برای پوست بسیار آرامش بخش هستند.

6) ماساژ:

به یک عضو خانواده بگوييد تا ماهیچه های اطراف ناحیه درد را ماساژ بدهد، و اگر كسي كنارتان نيست جوراب و توپ تنیس پیدا کنید یک توپ تنیس را درون یک جوراب قرار دهید، جوراب و توپ را در پشت شانه خود در جایی که درد دارد قرار دهید. حالا، مقابل یک دیوار بروید و به توپ تنیس فشار بیاورید و دور آن بچرخید و به خود ماساژ دهید. اگر این امر اثربخش نباشد، می توانید به متخصص ماساژ درمانی مراجعه کنید.

دردهای ناتوان کننده شانه

راه های پيشگيری از دردهای ناتوان کننده شانه

تمرینات ساده شانه می تواند به کشش و تقویت ماهیچه ها و تاندون های روتاتور کاف کمک کند. یک فیزیوتراپی یا کاردرمانگر می تواند نحوه انجام صحیح آنها را به شما آموزش دهد.

اگرشانه درد دارید، بعد از ورزش به مدت 15 دقیقه از یخ استفاده کنید تا از صدمات بعدی جلوگیری کنید.

بعد از ابتلا به بورسیت یا تاندونیت، انجام تمرینات حرکتی ساده روزانه می تواند شما را از گرفتگی شانه یخ زده باز دارد.

سوالات متداول در مورد دردهای ناتوان کننده شانه

چرا شانه من صدمه دیده است؟

درد در شانه می تواند دلایل زیادی داشته باشد. ممکن است در اثر سقوط یا تصادف به آن دچار شويد، یا می تواند ازكار كردن بيش از حد، گاهی اوقات از وضعیتی مانند آرتروز ناشی شود. حتی می تواند ناشی از مشکلات سایر قسمت های بدن شما باشد که به آن درد گفته می شود.

آیا من مصدومیت دارم؟

از خودتان چند سوال بپرسید تا در مورد آسیب دیدگی شانه به خود كمك كنيد:

 • آیا می توانید بازوی خود را به طور طبیعی حرکت دهید، یا شانه شما خیلی سفت و دردناک است؟
 • آیا احساس می کنید شانه از جاي خود بیرون آمده؟
 • آیا شانه به اندازه کافی برای کارهایی که انجام می دهید قوی است؟

می توان با استراحت ويخ صدمات شانه را در خانه درمان کرد، همچنین می توان آن را بانداژ کنید تا در صورت لزوم آن را در جای خود نگه دارید. اما برخی از آسیب ها به کمک حرفه ای نیاز دارند. در اینجا نشانه هایی وجود دارد که باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • مفصل شانه شما تغییر شکل یافته به نظر رسد.
 • به هیچ وجه نتوانيد از شانه خود استفاده کنید.
 • درد شدید.
 • تورم ناگهاني شانه
 • ضعف و بي حسی در ناحيه بازو يا دست

دردهای ناتوان کننده شانه

انواع صدمات شانه چیست؟

صدمات شایع:

جابجایی: اگر شانه خیلی به عقب کشیده شده باشد یا خیلی دور چرخیده باشد، ممکن است بازو از قفل خود بیرون بیاید و در شانه احساس درد و ضعف بشود. همچنین ممکن است تورم، بی حسی و کبودی داشته باشید.

جدایی :

این آسیب در مفصل شانه جایی که استخوان بازو و تیغه شانه به هم وصل می شوند، تأثیر می گذارد كه به آن مفصل آکرومیوکلوویولار (AC) می گویند. اگر استخوان بازو از جایش بیرون رانده شود، برآمدگی بالای شانه خواهید داشت.

شکستگی:

در صورت افتادن یا ضربه سخت، استخوان شکسته یا ترک بر می دارد. شایع ترین شکستگی ها مربوط به کلاویک (کولاربون) و هومروس (استخوان بازوی نزدیک به شانه ) است. درد زیادی دارد و ممکن است کبود شود. اگر قفل شانه شکسته باشد، شانه آویزان مي شود و ممکن است نتوانید بازوی خود را بلند کنید.

پارگی غضروف:

ممكن است غضروف (بالشتک لاستیکی) که دور لبه مفصل شانه می رود صدمه ببيند. با این نوع آسیب، در بردن شانه به بالای سر احساس درد می شود و شانه ضعیف است، همچنین ممکن است احساس گرفتگي ، قفل شدن در شانه باشد.

پارگی روتاتور کاف:

دکمه روتاتور دسته ای از ماهیچه ها و تاندون های موجود در شانه است که بازو را در جای خود نگه می دارد و به شما اجازه می دهد تا بازوی خود را به سمت بالا بکشید. می توانید به دلیل استفاده بیش از حد به آن آسیب بزنيد، همچنین با افزایش سن شروع به سایش می کند.

شانه یخ زده:

این شرایط میزان حرکت مفصل را محدود می کند. باندهای غیر طبیعی، مفصل و شانه را از حرکت آزادانه باز می دارد و شانه مسدود می شود زیرا درد یا عمل جراحی باعث شده است تا از آن استفاده کمتری داشته باشید و باعث می شود چسبندگی هایی در این ناحیه ایجاد شده باشد.

بورسیت :

بورس (کیسه پر از مایع که در مفصل شمااست) می تواند متورم و تحریک شود و يا در اثر سقوط آسیب دیگری ایجاد شود. اگر بورسیت دارید، هنگام حرکت شانه ممکن بیشترین درد را احساس می کنید.

سایر علل:

آرتروز: به آن بیماری دژنراتیو مفصل هم گفته می شود که شایع ترین نوع آرتریت است كه مي تواند شانه ها را تحت تأثیر قرار دهد و غضروف بین استخوان ها شکسته می شود و به هم می سايد وباعث درد و مي شود.

آرتریت روماتوئید: این بیماری باعث حمله سیستم ایمنی بدن به محافظ مفاصل مي شود، همچنین می تواند باعث درد و سفتی در شانه ها شود. حمله قلبی: اگر شانه صدمه دیده باشد و در تنفس مشکل ایجاد شده، یا در قفسه سینه احساس سستی كنيد باید فوراً به پزشك مراجعه نماييد.