در مورد لاپاراسکوپی سنگ حالب چه می دانید؟ سنگ حالب چگونه ایجاد می شود و چه عوارضی برای بدن دارد؟ آیا درمان های طبیعی و خانگی سنگ حالب را می شناسید. سنگ حالب ، سنگ های کلیوی هستند که در یکی از دو مجرای ادرار منتهی از کلیه به مثانه گیر کرده اند. بسیاری از سنگ های کلیه ریز و کوچک  هستند. برخی دیگر آنقدر کوچک هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و  از طریق ادرار دفع می شوند و مشکلی را ایجاد نمی کنند. سنگ های بزرگتر که در مجاری ادراری گیر می کنند، می توانند باعث بروز درد های شدیدی شوند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی سنگ حالب و راه های درمان آن می پردازیم.

سنگ حالب چیست؟

سنگ حالب ، سنگ های کلیه هستند که در یک یا هر دو مجرای ادرار گیرکرده اند (لوله هایی که ادرار را از کلیه ‌ها به مثانه حمل می‌کنند).اگر این سنگ به اندازه کافی بزرگ باشد ، می تواند باعث انسداد جریان ادرار از کلیه به مثانه شود. این انسداد می تواند باعث بروز درد شدیدی شود. سنگ کلیه از غلظت بیش از حد مواد معدنی و نمک موجود در ادرار تشکیل می شود. این مواد معدنی کریستال هایی را تشکیل می دهند که به سنگ تبدیل می شوند. بیشتر سنگ های کلیه مبتنی بر پایه کلسیم هستند.

بروز سنگ حالب ، تا چه اندازه رایج است؟

هر ساله در ایالات متحده آمریکا ، حدود 1  نفر از هر 1000 فرد  بزرگسال به دلیل داشتن سنگ های مجاری ادراری در بیمارستان بستری می شوند. این سنگ ها بیشتر در بین بزرگسالان میانسال رایج هستند. در طول زندگی، شما به میزان 1 به 8، شانس تشکیل سنگ را دارید.

علائم و نشانه های سنگ حالب چیست؟

اولین نشانه بروز سنگ در مجرای ادرار معمولا درد شدیدی است که در پشت و یا در دو طرف شکم و یا پهلوها احساس می شود. درد می‌تواند به کشاله ران، لایه های داخلی و خارجی واژن در زنان و یا به کیسه های بیضه در مردان، کشیده شود. ادرار کردن می تواند همراه با احساس سوزش باشد و یا ممکن است در ادرار، خون دیده شود. اگر سیستم ادراری نتواند این انسداد را از بین برد، درد شدیدتر و ثابت تر خواهد شد . علاوه بر بروز درد شدید ، علائم دیگری نیز ممکن است دیده شوند که شامل موارد زیر می باشند:

 • عرق زیاد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • ضعف عمومی
 • تکرر ادرار
 • لرز ، تب و یا ادرار کدر یا بدبو  به دلیل وجود عفونت
 • وجود درد در هنگام ادرار

سنگ حالب

علل و عوامل خطر

با تجمع  نمک های معدنی طبیعی در ادرار و انباشته شدن آنها در مجرای ادرار ، سنگ ها تشکیل می شوند.

انواع مختلف سنگ های ادراری، به دلایل مختلفی بروز می کنند از جمله:

سنگ های کلسیم

شایع ترین شکل سنگ ها، سنگ های کلسیمی هستند و زمانی رخ می دهند که مقدار زیادی کلسیم و یا اگزالات در خون وجود داشته باشد. مصرف برخی از داروها یا مصرف بیش از اندازه ویتامین D می تواند غلظت کلسیم را افزایش دهد. عامل ژنتیک یا رژیم  غذایی با غذاهای غنی از اگزالات ، مانند اسفناج ، می تواند سطح اگزالات را افزایش دهد.

سنگ های اسید اوریک

اسید اوریک بیش از حد ، یک فرآورده جانبی متابولیسم پروتئینی است که می تواند باعث ایجاد سنگ های کریستالی شود.

سنگ های استروویتی

سنگ های استروویتی به وسیله باکتری هایی ایجاد می شوند که عفونت های دستگاه ادراری را بیشتر در زنان ایجاد می کند.

سنگ های سیستین

این سنگ های نادر در افراد دارای وضعیت ارثی رخ می دهد که باعث دفع حجم و مقدار زیادی از اسیدهای آمینه خاص می شود.

با برآوردهای انجام شده، مشخص شده است که 1 نفر در 10 نفر، یکبار در طول زندگی خود دچار انواع سنگ های ادراری می شود.

عوامل خطر شامل موارد زیر هستند:

جنسیت (سنگ حالب معمولا در مردان رخ می دهد)

سن (بیشتر سنگ ها در مردان و بین 40 تا 60 سالگی رخ می دهد)

شیوه زندگی: (عواملی مانند استراحت، رژیم غذایی با پروتئین حیوانی و همچنین مصرف نکردن آب کافی).

سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ

عفونت های مزمن دستگاه ادراری

سنگ حالب

تشخیص سنگ حالب

گام نخست در ارزیابی پزشکی ، معاینه فیزیکی است که  برای تعیین و تشخیص منبع دقیق هرگونه درد و ناراحتی انجام می گیرد. سایر بیماری هایی که علائمی شبیه به بیماری های سنگ حالب را ایجاد می کنند هم باید مورد توجه قرار بگیرند و از بین بروند.

پزشک همچنین ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را هم انجام دهد:

 • آزمایش ادرار
 • اشعه ایکس
 • تصویربرداری کامپیوتری سه بعدی بدون ماده حاجب
 • پیلوگراف داخل وریدی (یک رنگ پزشکی، درون جریان خون تزریق می شود تا کنتراست بصری بر روی اشعه ایکس ایجاد گردد و به پزشک اجازه می دهد تا سنگ را به وضوح ببیند و میزان انسداد آن را ارزیابی کند)
 • در بسیاری از موارد ، نهایتا سنگ های کوچک مجرای ادرار، به خودی خود و بدون هیچ آسیبی از بدن خارج می شوند. برای بیماران اغلب داروهای ضد درد تجویز می شود و به آنها گفته می شود که در طول این مدت به طور روزانه 12 تا 16 لیوان مایعات را بنوشند. در صورت امكان، با گرفتن يك سنگ دفع شده، می توان بر روی ترکیب شیمیایی آن، تجزيه و تحليل انجام گیرد.
 • اگر سنگ دفع نشود و یا یک تهدید و خطر فوری برای وضعیت سلامتی بیمار ایجاد کند، می توان از روش های جراحی حداقل تهاجمی یا عمل جراحی برای خارج کردن سنگ استفاده کرد . این روش های جراحی عبارتند از:
 • روش لیتوتریپسی (امواج صوتی خارج از بدن که باعث سایش و نرم شدن سنگ در داخل بدن می شود)
 • روش تونوسکوپ( به جراح این اجازه را می دهد که سنگ ها را از طریق ادرار مشاهده و خارج کند. پس از تعیین مکان سنگ ها ، جراح می تواند آنها را با یک موچین ریز جمع کرده و خارج کند و یا با استفاده از امواج صوتی یا لیزر، سنگ را خرد و متلاشی کند)
 • عمل جراحی

سنگ حالب

درمان سنگ حالب

عوامل زیادی را باید در تعیین درمان بهینه بیماران مبتلا به سنگ کلیه یا سنگ حالب در نظر گرفت. این عوامل ممکن است به چهار دسته گسترده طبقه‌ بندی شوند : عوامل سنگی ( مکان ، اندازه ، ترکیب ، میزان تکرار و طول مدت زمان انسداد )، عوامل بالینی (شدت علائم، انتظارات بیمار،عفونت، چاقی، انعقاد خون، فشار خون بالا و داشتن یک کلیه ).عوامل آناتومیک ( کلیه نعل اسبی، انسداد اتصال مجرای ادراری و اکتوپیای کلیه) و عوامل فنی(تجهیزات موجود ، تخصص و مهارت و هزینه)

هنگامی که مداخله نشان داده می‌شود، عواملی که در بالا گفته شد، باید در نظر گرفته شوند تا بتوان درمانی را انتخاب کرد که دارای بیشترین مقدار خارج کردن سنگ به همراه کمترین شیوع بیماری در بیمار باشد. در بسیاری از موارد، بیش از یک روش درمانی، مناسب خواهد بود و تصمیم نهایی درمان براساس اولویت های بیماران نسبت به روش های جراحی تهاجمی و عوارض عمل و احتمال رسیدن به یک وضعیت عاری از سنگ خواهد بود. دسترسی به تجهیزات ضروری و تخصص فنی نیز می‌تواند نقش کلیدی و مهمی در گزینه‌ های درمانی ارائه ‌شده به بیماران داشته باشد.

درمان ‌هایی که نیازی به استفاده از روش های جراحی نداشته باشند، همیشه ارجحیت دارند. اگر سنگ ‌ها به اندازه کافی کوچک باشند ، یک رژیم روزانه که شامل نوشیدن دو یا سه لیتر آب می باشد ، می‌تواند باعث این شود که سنگ به طور طبیعی از بدن خارج شود . تجویز دارو های ضد درد نیز  ممکن است توصیه شود ، همچنین داروهای پیگیری به منظور کنترل مقدار اسید یا قلیای ادرار ( عناصر کلیدی در کریستالی شدن سنگ ها) یا کاهش کلسیم آزاد شده در ادرار به وسیله کلیه‌ ها و کمک به حفظ و نگهداری کلسیم در استخوان ها نیز ممکن است تجویز شود.

در هنگام درمان سنگ‌های آلوده ، مهم است که پس از دفع ادرار، عاری را از وجود هرگونه باکتری باشد تا از عفونت بیشتر جلوگیری به عمل آید. تجویز آنتی بیوتیک ها و تجزیه شیمیایی ادرار ممکن است توصیه شود.

اگر سنگ ‌ها موجب بروز درد ، مسدود کردن جریان ادرار ، ایجاد یا پیشرفت عفونت شوند، جراحی معمولا لازم است. گزینه های جدید غیر جراحی و آندوسکوپی نیز در دسترس هستند.

سنگ شکنی برون اندامی با شاک ویو (ESWL)

به دلیل توانایی انجام دادن این روش به صورت سرپایی و مدت زمان کوتاه ریکاوری آن ، در صورت لزوم ، روش سنگ شکنی برون اندامی(ESWL)، معمولا تجویز می شود. سنگ شکنی برون اندامی(ESWL)  انواع مختلفی دارد که در برخی از آنها از اشعه X و در بعضی دیگر از سونوگرافی استفاده می شود. تمام این درمان ها، سنگ ها را با استفاده از این امواج صوتی و از طریق پوست و بافت ها، خرد می کنند. باقیمانده سنگ ها به طور طبیعی از بدن خارج می شوند. در صورت لزوم ، یک استنت را در داخل مثانه به سمت حالب قرار می دهند تا به بتواند به جریان ادرار کمک کند. این روش درمانی تحت بیهوشی انجام می شود.

نفرولیتیتومی از روی پوست

نفرولیتوتومی زیر پوستی در درجه اول برای از بین بردن سنگ یا سنگ های بزرگ است که به روش سنگ شکنی برون اندامی (ESWL) واکنش نشان نمی دهند. در نفرولیتیتوتومی زیر پوستی ، یک برش کوچک، به طور مستقیم در کلیه ایجاد می شود و با استفاده از دستگاهی  به نام نفروسکوپ، محل سنگ تشخیص داده شده و خارج می شود.سنگ های بزرگتر با روش سونوگرافی یا دستگاه الکترو هیدرولیک شکسته می شوند. این روش نیاز به چند روز بستری شدن در بیمارستان دارد.

خارج کردن سنگ با روش یورتروسکوپی

این روش فقط برای خارج کردن سنگ هایی که در حالب میانی و تحتانی قرار گرفته اند، استفاده می شود. خارج کردن سنگ با روش یورتروسکوپی، نیازی به برش و شکاف ندارد. در عوض، یک یورتروسکوپ فیبروپتیک از طریق مثانه به داخل حالب وارد می شود تا سنگ را پیدا کند که توسط دستگاهی شبیه قفس خارج می شود و یا با شاک ویو خرد می شود. از یک استنت ممکن است برای کمک به جریان ادرار استفاده شود.

سنگ حالب

لاپاروسکوپی سنگ حالب

استفاده از عمل جراحی لاپاروسکوپی سنگ حالب به دلیل پیشرفت ‌های تکنولوژیکی افزایش یافته است. از مزایای عمل جراحی لاپاروسکوپی سنگ حالب می توان به  ، درد کمتر، خونریزی کمتر، دوره کوتاه بستری شدن در بیمارستان و نتایج بهتر از جهت زیبایی در مقایسه با جراحی باز اشاره کرد. عمل جراحی اورولوژی لاپاروسکوپی سنگ حالب را می‌توان با روش های ترنسپریشنال(transperitoneal) یا رتروپریشنال (retroperitoneal) انجام داد . اگرچه فضای کاری کاملا باز و چندین علامت اختصاصی از مزایای استفاده از روش ترنسپریشنال می باشد، اما عیب و اشکال این روش، خطر آسیب رسیدن به احشاء داخل شکم می باشد.

در روش رتروپریشنال ، هیچ گونه خطر آسیب دیدگی احشاء داخل شکم  وجود ندارد و انجام آن برای  بیمارانی که تحت عمل جراحی باز شکم قرار گرفته‌اند آسان است ، اما سطح محدود و باریک ، از معایب اصلی این روش هستند.  روش های لاپاروسکوپی سنگ حالب به تجربه و انتخاب جراح بستگی دارد. روش ترنسپریشنال  در تمام بیماران انجام می شود و در یک بیمار زمان انجام عمل جراحی، به خاطر چسبندگی شکم ناشی از عمل جراحی باز که قبلا انجام گرفته است، بیش از حد طولانی است ( ۲۱۰ دقیقه )

استفاده از روش لاپاراسکوپی سنگ حالب در جهان افزایش ‌یافته است . عمل جراحی سنگ با لاپاروسکوپی سنگ حالب یک روش جایگزین در مواقعی است که دیگر روش های درمانی سنگ حالب ، ناموفق عمل کرده اند.

لاپاروسکوپی سنگ حالب چیست؟

لاپاروسکوپی سنگ حالب یک روش تشخیصی است. جراح از یک ابزار چراغ دار و دوربین دار، برای مشاهده دقیق و واضح آسیب دیدگی اعضای داخلی بدن و بیماری استفاده می کند. در طی لاپاراسکوپی ، ارائه دهنده خدمات بهداشتی از طریق ایجاد یک برش کوچک در شکم ، لاپاروسکوپ را به درون شکم وارد می کند. آنها سپس از یک سوند استفاده می کنند تا امکان تصویربرداری واضح تر از اعضای داخل بدن در شکم و لگن فراهم شود.

گاهی اوقات جراح ممکن است از یک ابزار جراحی اضافی، برای پشتیبانی استفاده کند و آن را از طریق محل برش، وارد بدن کند. فردی که تحت عمل لاپاروسکوپی سنگ حالب قرار می‌گیرد ، اغلب باید انتظار روبرویی با چهار برش کوچک را داشته باشد.یک پزشک متخصص که جراحی لاپاروسکوپی سنگ حالب را انجام می‌دهد، ممکن است از یک بازوی رحمی استفاده کند و آن را به داخل واژن، دهانه رحم و رحم وارد کند تا بتواند از طریق حرکت لگن، آناتومی متفاوت لگن را مشاهده کند.

پس از تمام شدن این عمل، جراح قسمت بیشتری از دی اکسید کربن را از داخل شکم خارج می کند ، تمام ابزارها را خارج می کند ، برش ها را بخیه می زند و ناحیه تحت عمل را با باند های کوچکی می پوشاند. به دنبال این روش ، فرد ممکن است به دلیل بیهوشی، احساس خستگی یا حالت تهوع داشته باشد.

اکثر افراد در همان روزی که عمل جراحی را انجام داده اند، از بیمارستان مرخص می‌شوند ، اگرچه ممکن است برای برخی افراد، به منظور داشتن بهبودی کامل، بستری شدن در بیمارستان ضروری باشد، مانند انجام هیسترکتومی لاپاروسکوپی سنگ حالب که شامل برداشتن رحم می باشد.

سنگ حالب

هدف از لاپاروسکوپی سنگ حالب

لاپاروسکوپی سنگ حالب می‌تواند به دلایل زیادی انجام شود از جمله شرایط سلامتی و تشخیصی که شامل بستن لوله های رحمی، روش‌های تشخیصی و درمان برخی از شرایط خاص می شود.

دلایل رایج برای انجام عمل لاپاروسکوپی سنگ حالب عبارتند از:

 • تشخیص و درمان اندومتریوز ، درد مزمن لگن ، بیماری عفونی و التهابی لگن و دلایل بروز ناباروری
 • خارج کردن فیبروم ها ، رحم ، کیست های تخمدانی ، غدد لنفاوی یا حاملگی خارج از رحم
 • درمان طیف گسترده ای از اختلالات از جمله بی اختیاری ادرار ، پائین افتادگی لگن و انواع خاصی از سرطان
 • ارزیابی بروز برخی از سرطان های خاص مانند سرطان تخمدان ، سرطان رحم و سرطان دهانه رحم

فواید لاپاروسکوپی سنگ حالب

مانند هر عمل جراحی دیگر ، لاپاروسکوپی سنگ حالب نیز دارای فواید و خطراتی است. فواید این روش در مقایسه با جراحی باز بسیار واضح و معلوم است.

فواید لاپاروسکوپی سنگ حالب عبارتست از:

 • نسبت به روش جراحی باز، دارای درد کمتری است.
 • بهبودی سریعتر اتفاق می افتد.
 • برش های ایجاد شده کوچکتر هستند.
 • خطر بروز عفونت کمتر است.

 عوامل خطر لاپاروسکوپی سنگ حالب

خطرات روش لاپاروسکوپی سنگ حالب عبارتست از:

 • خونریزی و احتمال نیاز به تزریق خون
 • عفونت
 • فتق
 • خطر بروز آسیب در تشکیلات داخلی بدن مانند عروق خونی ، معده ، روده ، مثانه یا مجاری ادرار
 • عوارض جانبی بیهوشی
 • التهاب یا عفونت شکم
 • لخته شدن خون

سنگ حالب

بهبودی لاپاروسکوپی سنگ حالب

مجموعه ای از علائم که ممکن است چند روز پس از انجام لاپاروسکوپی سنگ حالب اتفاق بیفتند، عبارتند از:

 • خستگی
 • گلو درد که ناشی از گذاشتن لوله تنفسی در گلو در حین انجام عمل است.
 • احساس ناراحتی در محل برش
 • باد و نفخ شکم
 • بروز درد در ناحیه شانه یا پشت به دلیل باقی ماندن دی اکسید کربن در شکم که می تواند باعث تحریک دیافراگم شود.
 • هرگونه درد در ناحیه شانه یا پشت باید در طی چند روز برطرف شود. در صورت داشتن هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه نمائید:
 • بدتر شدن درد یا داشتن درد شدید
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • خونریزی زیاد از واژن
 • خونریزی زیاد در دوره قاعدگی یا لخته شدن خون در دوران قاعدگی
 • غش کردن
 • علائم و نشانه های عفونت مانند تب ، لرز یا قرمزی ، تورم و ترشحات در محل برش
 • ناتوانی در تخلیه مثانه
 • تنگی نفس

این علائم نشان دهنده عوارض ناشی از انجام این روش هستند که ممکن است به درمان های بیشتر نیاز باشد.

افراد معمولا می‌توانند فعالیت های معمولی و عادی خود را طی مدت ۱ یا ۲ روز پس از عمل جراحی، انجام دهند. با این حال، در باره محدودیت ‌ها و دستورالعمل ‌های خاصی که هر ارائه کننده خدمات بهداشتی که لاپاروسکوپی سنگ حالب را انجام می دهد، بحث و تبادل نظر کنید .

این محدودیت ها می‌تواند شامل اجتناب از انجام ورزش های سنگین و یا بلند کردن اجسام به مدت چند هفته باشد .

نکاتی درباره قبل و بعد از عمل لاپاروسکوپی سنگ حالب

جراحی لاپاروسکوپی سنگ حالب برای هر کسی متفاوت است. هر یک از ما براساس انتظارات ، وسعت جراحی، مدت زمان عمل جراحی، پزشک جراح، امکانات درمانی ، پرسنل پرستاری ، نحوه واکنش به درد و سایر عوامل دیگر ، با تجربه های متفاوتی روبرو خواهیم شد.

علاوه بر این، نوع بهبودی و التیام در هر فردی با فرد دیگرمتفاوت است. آن چیزی که به یک فرد کمک میکند تا بهبود پیدا کند، ممکن است برای شخص دیگری درست نباشد.متخصصان پزشکی ممکن است به ما بگویند که تنها چند روز بعد از عمل لاپاروسکوپی سنگ حالب ، بهبود پیدا می کنید. با این حال بیشتر ما متوجه این نکته شده‌ایم که بهبودی واقعی، بیشتر از چند هفته به طول می انجامد.

از آنجایی که منابع کمی درباره نظر و دیدگاه بیمار در مورد لاپاروسکوپی سنگ حالب وجود دارد، اطلاعات زیر برای دادن ایده بهتر به زنان درباره اینکه ممکن است قبل و بعد از لاپاراسکوپی، درگیر چه مسائلی شوند، گردآوری شده است.

سنگ حالب

مروری بر روش لاپاروسکوپی سنگ حالب

لاپاروسکوپی سنگ حالب معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. به طور کلی ، یک برش کوچک در نزدیک ناف ایجاد می شود و شکم با گاز CO2  پر می شود. این عمل باعث می شود که شکم از سایر اندام های داخلی، به طح بالاتری برسد و به جراح این امکان را می دهد که دید بهتی داشته باشد. سپس لاپاروسکوپ روشن شده به درون شکم وارد می شود. دو برش کوچک دیگر ممکن است در شکم ایجاد شود ه در این صورت می توان از وسایل و ابزارهای جراحی اضافی از قبیل یک پروب جراحی  برای حرکت در بین اندام ها در حین عمل استفاده کرد. همچنین بیشتر جراحان از یک دوربین ویدئویی برای بزرگنمایی به لاپاروسکوپ می چسبانند و به کل تیم جراحی این اجازه را می دهند تا شاهد انجام این روش باشند.

در طی انجام عمل لاپاراسکوپی، پزشک با معاینه اندام های لگن، زخم ها و آسیب های واضح و غیر معمولی آندومتریوز و همچنین آندومتریوما (کیست پر از اندومتریوز) ، چسبندگی و جای زخم را مورد بررسی قرار می دهد. بسته به سابقه و علائم بیماری شما ، پزشک ممکن است به دنبال تومورهای فیبروئیدی یا سایر ناهنجاری ها باشد. دیگر روش ها مانند هیستروسکوپی (معاینه داخل رحم) نیز ممکن است انجام شود.

تشخیص و درمان آندومتریوز ممکن است در طی انجام همین عمل صورت بگیرد.پزشک شما ممکن است این زخم ها را خارج کند و به عنوان آزمایش میکروسکوپی بافت زنده، به آزمایشگاه بفرستد. این کار وجود یا عدم وجود آندومتریوز را به اثبات می رساند.

مدت زمان بستری

لاپاروسکوپی سنگ حالب معمولا به صورت سرپایی انجام می شود ، اگرچه که در صورت پیچیده بودن یا طولانی بودن عمل جراحی نیاز به یک شب بستری شدن در بیمارستان ممکن است لازم باشد. اگر برداشتن روده یا برداشتن یک قسمت جزئی از روده انجام شود ، ممکن است لازم باشد که چند روزی را در بیمارستان بستری شوید. این فکر خوبی است که از نظر ذهنی، برای بستری شدن حداقل یک شب در بیمارستان آمادگی داشته باشید.

ترس

تقریبا همه از عمل جراحی می ترسند. ممکن است در مورد خطرات ، بیهوشی ، درد و یا آنچه که جراح ممکن است پیدا کند یا نکند، نگرانی داشته باشیم. ترس به شما کمک می کند تا آنچه را که باعث ترس شما می شود مشخص کنید و سپس در جهت به حداقل رساندن آن ترس تلاش نمائید. به عنوان مثال ، اگر از بیهوشی می ترسید، قبل از عمل درباره ترس خود  با پزشک و متخصص بیهوشی صحبت کنید. اگر از درد می ترسید ، دقیقا از پزشک خود بپرسید که درد شما چگونه کنترل خواهد شد. بسیاری از خانم ها دریافتند که گوش دادن به نوارهای صوتی آرامش بخش در قبل ، حین و بعد از عمل جراحی، به از بین بردن ترس کمک می کند.

چه چیزهایی را باید به بیمارستان ببرید؟

لباس ‌های گشاد خود را جمع کنید تا بعد از عمل جراحی آنها را بپوشید و ترجیحا لباس هایی را انتخاب کنید که بدون کمربند باشند.. یک پیراهن بزرگ و گشاد ایده‌آل است . همچنین ممکن است بخواهید تشک های کوچک ، جوراب‌ و دمپایی های گشاد و کفش ‌های راحتی خود را نیز به همراه ببرید.. اگر این احتمال وجود دارد که یک شب را در بیمارستان بستری شوید، یک برس ، لوسیون ، یک حوله بلند و گشاد، مسواک و خمیر دندان را نیز به همراه خود داشته باشید.

آماده سازی روده

قبل از عمل جراحی، جراح اغلب دستور آماده ‌سازی روده را صادر می‌کند . این یک فرآیند متفاوت است، اما معمولا شامل یک رژیم غذایی مایع و آمادگی  برای تخلیه روده‌ ها می باشد.. این یک روند خوشایند و مورد پسندی نیست، اما لازم است که هر گونه کار روده ، مورد پیش ‌بینی قرار بگیرد.

سنگ حالب

بروز درد بلافاصله بعد از عمل جراحی

هنگامی که از اتاق ریکاوری بیرون می‌آیید، ممکن است مقداری درد داشته باشید اگر درد داشتید، حتما این موضوع را مطرح کنید تا درد شما به درستی مدیریت و کنترل شود. به هوش آمدن نیز باعث می‌شود که شما احساس سرما کنید . اگر احساس سرما می کنید، پتو های گرم بیشتری را درخواست کنید. همچنین ممکن است به دلیل گذاشتن لوله ای در گلو در حین انجام عمل جراحی، گلو درد داشته باشید. اگر هر نوع  نشانه‌ یا علامتی برای شما آزار دهنده است ، به پرستار یا پزشک خود بگویید. در اغلب موارد ، یک نسخه از داروهای مسکن تجویز می‌شود تا آنها را در منزل مصرف کنید.. در صورت امکان ، این نسخه را قبل از ترخیص و یا خیلی زود بعد از آن، تهیه کنید.

داشتن یک دوست و رفیق

حتی اگر اینطور برنامه ریزی شده باشد که به صورت سرپایی تحت عمل جراحی قرار بگیرید، به فردی نیاز خواهید داشت که شما را به منزل برساند.این ایده خوبی است که فردی را انتخاب کنید که به شما کمک کند و پشتیبان شما باشد و بتواند در منزل نیز به شما کمک کند و اگر بتواند یک شب را نیز در منزل شما بمانند ، خیلی بهتر است. حداقل در شب اول زیرا شما بیحال هستید و ممکن است کمی مشکل داشته باشید.

درد شانه

یکی از تعجب برانگیزترین موارد در مورد روش لاپاروسکوپی سنگ حالب ، درد شانه است که متعاقب این روش بروز می کند. دلیل بروز درد شانه، تجمع گاز CO2 در مقابل دیافراگم است.گرم کردن و داروهای مسکن اغلب باعث تسکین درد می‌شوند . مطمئن باشید که گذشت زمان، این درد را برطرف می کند.

حالت تهوع

به نظر می‌رسد که بیشتر ما بعد از انجام عمل لاپاروسکوپی سنگ حالب ، دچار حالت تهوع می شویم داروهای بسیاری در دسترس هستند که به رفع این حالت کمک می کنند. برخی از داروها را می‌توان قبل از عمل جراحی ، برخی را در طول عمل و برخی را بعد از عمل مصرف کرد. با پزشک و یا متخصص بیهوشی درباره روش‌هایی که می توانند حالت تهوع را به حداقل برسانند، صحبت کنید. بسیاری از زنان متوجه می‌شوند که در هنگام دراز کشیدن، حالت تهوع کاهش می یاید. برخی از درمان های طبیعی مانند مصرف چای زنجبیل نیز ممکن است حالت تهوع را کاهش دهند. به منظور داشتن امنیت، قبل از مصرف هر نوع گیاه و یا مکمل، با متخصص مراقبت های بهداشت و سلامت مشورت کنید.

طول دوره درمان

برای دو یا سه روز اول بعد از عمل لاپاروسکوپی سنگ حالب ، بیشتر زنان خسته و بیحال هستند . در طول این مدت ، داشتن یکی از اعضاء خانواده یا یک دوست صمیمی، در کنار بیمار نیاز می باشد. ممکن است تصمیم بگیرید که این فرد را برای چند روز اول، مسئول مدیریت داروهای خود کنید. احتمالا برای مدت کوتاهی به فرد دیگری نیاز خواهید داشت که وعده های غذایی شما را تهیه کند.

بهبودی و گرفتن نیرویی تازه در طی دو هفته اول

پزشک ممکن است بعد از عمل لاپاراسکوپی، به مدت دو هفته شما را از انجام رانندگی منع کند. مقاربت و آمیزش جنسی، استحمام در وان، دوش گرفتن و شنا نیز محدود خواهد شد. برای چند روز اول زیاد از خودتان توقع نداشته باشید.احتمالا خیلی زیاد خسته خواهید شد و به چرت زدن و خواب نیمروزی زیادی احتیاج خواهید داشت.. با این حال ، مطمئن شوید که می توانید از جای خود بلند شوید و حرکت کنید. اگر تحرک داشته باشید، سریعتر بهبود پیدا می کنید.

سنگ حالب

افسردگی پس از عمل

اکثر ما بعد از انجام یک عمل جراحی، یک دوره از فراز و نشیب‌ های احساسی را تجربه می‌کنیم . در برخی افراد ، حالت افسردگی تا چند هفته باقی می‌ماند. این یک امر غیر عادی نیست که به راحتی گریه کنید و یا نگران، مضطرب، وحشت زده و یا بدگمان شوید. برخی از ما دیدن کابوس بعد از عمل جراحی را نیز تجربه کرده ایم. تمام این حالت ها با گذشت زمان از بین می روند و شما دوباره می توانید احساسات خود را کنترل ‌کنیدو در طی روند بهبودی فیزیکی و عاطفی خود، با خودتان مهربان و صبور باشید.

بی‌حس بودن محل برش

ممکن است در محل برش، احساس سوزن سوزن شدن به دلیل بی حس بودن آن ناحیه را داشته باشید. این سوزن سوزن شدن، به خاطر قطع شدن اعصاب است . با گذشت زمان،  اعصاب التیام پیدا خواهند کرد و این احساس نیز از بین خواهد رفت . اگر با علائم آزار دهنده ای در محل برش مانند وجود غده، تورم و یا قرمزی روبرو هستید، با پزشک خود تماس بگیرید .

پوشیدن لباس های گشاد بعد از عمل جراحی

بسیاری از ما به این نکته پی برده ایم  که پوشیدن لباس های راحت، در طی چند هفته اول بعد از عمل لاپاروسکوپی سنگ حالب خیلی خوشایند هستند. محل برش حساس خواهد بود و شکم نیز ورم خواهد کرد. بنابراین ، شما احتمالا نمی خواهید لباسی را بپوشید که اندازه کمرتان باشد. اگر لباس های گشاد و مناسبی ندارید ، قبل از عمل جراحی چند دست لباس خریداری کنید.

سنگ حالب

اولین قاعدگی بعد از عمل جراحی

تجربه داشتن اولین دوره قاعدگی بطور چشمگیری متفاوت است. اگر دوره قاعدگی شما با درد زیادی همراه است و یا طولانی تر یا سنگین تر از حد معمول می باشد ، وحشت زده نشوید. بهبود داخلی بیشتر از بهبود خارجی طول می کشد.. بنابراین ممکن است اولین دوره های قاعدگی شما با درد بسیاری همراه باشد. با این حال، اگر نگران میزان درد هستید یا اگر درد شما شدید است، با پزشک خود تماس بگیرید.