در مورد درمان واریس با اسکلروتراپی چه می دانید؟ رگ های واریسی رگ های بزرگ و پیچ خورده و بنفش رنگ هستند. رگ های واریسی بیشتر روی ران پا دیده می شوند و دلیل آن نیروی جاذبه است. ایستادن فشار وارده بر رگ های پا را بیشتر می کند. گفته شده است که 20 درصد افراد در طول عمر خود به واریس مبتلا خواهند شد. رگ های واریسی زمانی توسعه می یابند که دریچه های سیاهرگ ها ضعیف شده و باعث تجمع خون در رگ ها می شوند. در این مقاله از بخش زیبایی و بیماری های دکتر سلام، به بررسی واریس و درمان آن با اسکلروتراپی و روش های دیگر آن می پردازیم.

 واریس و اسکلروتراپی

رگ های واریسی دلیل عمده ی درد پا هستند. مردم اغلب احساس سنگینی و درد شدید دارند. برای تشخیص رگ های واریسی پزشک شما را معاینه کرده و پاهای شما را در حالت ایستاده برای بررسی ورم معاینه می کند. پزشک از شما می خواهد که درد پاها را توصیف کنید. ممکن است نیاز به سونوگرافی برای بررسی عملکرد نرمال رگ ها و لخته های خون داشته باشید. در این آزمایش غیر تهاجمی، پزشک ابزاری کوچک اندازه ی قالب صابون روی پوست شما کشیده تا بتواند ناحیه را به خوبی معاینه کند. ترانسدوکتور تصویری از رگ های پا نشان داده تا دکتر و متخصص بتوانند رگ ها را بررسی کنند.

واریس و اسکلروتراپی

برای بازگشت خون به قلب شما خون باید در رگ های پا جریان پیدا کند. انقباضات عضلانی، خون را به سمت بالا هدایت می کند، دریچه های کوچک در رگ ها اطمینان حاصل می کند که خون در جهت درست حرکت می کند. وقتی دریچه ها باز می شود خون به سمت بالا جریان پیدا می کند و زمانی که دریچه بسته می شود، از حرکت خون به سمت پایین جلوگیری می کند.

هنگامی که یک دریچه ضعیف شود یا آسیب ببیند، جریان خون به عقب می رود و خون ها در رگ های زیر دریچه جمع می شود. این حالت، نارسایی مزمن وریدی نامیده می شود، که باعث ایجاد رگ های واریسی می شود. رگهای واریسی ممکن است علایمی مانند درد، خارش یا خستگی پا داشته باشد. رگ های بزرگ ممکن است عوارض جدی داشته باشند از جمله زخم های استاز و ترومبوز ورید عمقی (لخته شدن خون در رگ های عمقی).

اسکلروتراپی رگ های واریسی چیست؟

اسکلروتراپی یکی از بهترین درمان ها برای رگ های واریسی است. در طی درمان، پزشک یک سوزن حاوی دارو را به رگ های مورد نظر تزریق می کند. دارو باعث فروپاشی رگها می شود و در نهایت، رگ های واریسی ناپدید می شود. در بعضی موارد، اسکلروتراپی ممکن است با استفاده از سونوگرافی برای دیدن رگه های عمیق و برای هدایت سوزن، انجام می شود. تعداد تزریق سوزن به میزان رگهای واریسی و  اندازه آن ها بستگی دارد.

علایم واریس

علائم اصلی رگهای واریسی بسیار مشهود، و بصورت وریدهای غیرطبیعی، معمولاً روی پاها است. همچنین ممکن است درد یا تورم و سنگینی در وریدهای بزرگ شده وجود داشته باشد.

در بعضی موارد، همراه با تورم و تغییر رنگ می باشد. در موارد شدید، رگ ها به میزان قابل توجهی پر از خون می شوند و زخم ایجاد می شود.

گاهی اوقات رگ های واریسی هیچ علایمی ندارند، اما در دیگر مواقع رگ های واریسی علایم متعددی دارند. علایم رایج عبارتند از:

 • پا درد
 • ورم پا و قوزک پا
 • سوزش
 • گرفتگی عضلانی مخصوصا شب هنگام
 • خارش پوست آن ناحیه
 • سنگینی و خستگی پا
 • علایم در هوای گرم، ساعات پایانی روز، و هنگام ایستادن شدید تر هستند.

واریس و اسکلروتراپی

علل واریس

رگهای واریسی هنگامی رخ می دهند که رگها به درستی کار نکنند. رگها دارای دریچه های یک طرفه هستند که مانع از گردش خون به عقب نمی شوند. هنگامی که این دریچه ها از بین می روند، خون به جای حرکت به سمت قلب شما شروع به جمع شدن در رگ ها می کند. سپس رگ ها بزرگ می شوند. رگ های واریسی اغلب روی پاها تأثیر می گذارند. رگهای آنجا دورتر از قلب هستند و گرانش زمین حرکت جریان خون را به سمت بالا سخت می کند.

برخی از دلایل احتمالی واریس شامل موارد زیر است:

 • بارداری
 • یائسگی
 • سن بالای 50 سال
 • ایستادن برای مدت طولانی
 • چاقی
 • سابقه خانوادگی واریس

تشخیص واریس و نیاز به اسکلروتراپی

پزشک احتمالاً در حالت نشسته یا ایستاده برای تشخیص رگهای واریس، پاها و رگهای قابل مشاهده شما را معاینه خواهد کرد. ممکن است آنها از شما درمورد هرگونه درد یا علائمی که دارید، سؤال کنند.

همچنین ممکن است پزشک بخواهد سونوگرافی انجام دهد تا جریان خون را بررسی کند. این یک آزمایش غیر تهاجمی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند و به پزشک شما اجازه می دهد ببیند که چگونه خون در رگ های شما جاری است.

بسته به مکان، ممکن است یک ونوگرام برای ارزیابی بیشتر رگ های شما انجام شود. در طی این آزمایش، پزشک رنگ خاصی را به پاهای شما تزریق می کند و اشعه X منطقه را می گیرد. این رنگ در پرتوهای ایکس ظاهر می شود و به پزشک می تواند چگونگی جریان خون شما را بهتر نشان دهد.

آزمایشاتی مانند سونوگرافی یا ونووگرام به شما اطمینان می دهد که اختلال دیگری مانند لخته خون یا انسداد باعث ایجاد درد و تورم در پاهای شما نمی شود.

واریس و اسکلروتراپی

پیشگیری از واریس

به طور کلی، پزشکان هنگام درمان واریس محافظه کار هستند. احتمالاً به شما توصیه می شود که به جای تلاش برای درمان های جراحی، در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید. تغییرات زیر ممکن است به جلوگیری از شکل گیری و یا وخیم تر شدن واریس کمک کند:

 • عدم ایستادن های طولانی مدت
 • کاهش وزن یا حفظ وزن سالم
 • ورزش کردن به منظور بهبود گردش خون
 • استفاده از جوراب های مخصوص واریس

اگر قبلاً رگ های واریسی داشته اید، باید این اقدامات را انجام دهید تا از ابتلا به واریس جدید جلوگیری کنید. همچنین باید هر وقت استراحت می کنید یا می خوابید، پاهای خود را بلند کنید.

پزشک ممکن است به شما توصیه کند جوراب یا جوراب مخصوص واریس استفاده کنید. این جوراب ها به اندازه کافی روی پاهای شما فشار می آورد تا خون راحت تر به سمت قلب شما جریان یابد شود. آنها همچنین تورم را کاهش می دهند. سطح فشرده سازی این جوراب ها متفاوت است، اما بیشتر انواع جوراب های واریس در داروخانه ها یا فروشگاه های لوازم پزشکی موجود است.

درمان واریس با عمل جراحی

اگر تغییر در شیوه زندگی کارساز نباشد یا اگر واریس باعث ایجاد درد زیاد شود و به سلامت کلی شما آسیب برساند، ممکن است پزشک یک روش تهاجمی را امتحان کند.

بستن و سایش ورید یک روش درمانی است که به بیهوشی نیاز دارد. در طی عمل، جراح بریدگی هایی در پوست شما ایجاد می کند، واریس را بریده و از طریق برش ها برداشته می شود. اگرچه تغییرات به روز شده ای در جراحی های سلب رگ ایجاد شده است، اما معمولاً کمتر انجام می شود زیرا گزینه های جدیدتر و با آسیب کمتر در دسترس است.

واریس و اسکلروتراپی

سایر گزینه های درمانی واریس

در حال حاضر، طیف گسترده ای از گزینه های درمانی با حداقل آسیب برای واریس در دسترس است. این روش ها شامل:

 • اسکلروتراپی، با استفاده از یک مایع یا فوم تزریق شیمیایی برای درمان رگ های بزرگتر
 • میکروسکلروتراپی، با استفاده از یک تزریق شیمیایی مایع برای درمان رگ های کوچکتر
 • جراحی لیزر، استفاده از یک انرژی سبک برای پیشگیری از بدتر شدن رگ
 • درمان با فرسایش endovenous، با استفاده از امواج گرما و رادیو فرکانس برای جلوگیری از بدتر شدن رگ
 • جراحی اندوسکوپیک ورید، با استفاده از محدوده کم نور که از طریق یک برش کوچک انجام می شود تا از بدتر شدن رگ جلوگیری کند

شما همیشه باید قبل از انتخاب یک روش با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی و خطرات آن صحبت کنید. روش توصیه شده می تواند بستگی به علائم، اندازه و محل قرارگیری واریس متفاوت باشد.

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی یک روش میکروکنترل برای درمان رگ های عنکبوتی و واریسی است. اسکلروتراپی به عنوان یک “استاندارد طلایی” برای درمان رگ های عنکبوتی شناخته شده است. این روش شامل تزریق یک محلول اسکلروئیدی به داخل رگ ها با یک سوزن بسیار کوچک است.

سوزن هایی که برای اسکلروتراپی مورد استفاده قرار می گیرند عموماً در اندازه مشابه فولیکول مو هستند و احساسی که بیماران هنگام تزریق سوزن دارند، حسی ماشبه نیش پشه است. موادی که در رگ تزریق می شود باعث تخریب درونی رگ می شود و به تدریج باعث نابودی رگ ها می شود. اسکلروتراپی می تواند به صورت تصویری یا سونوگرافی در دفتر پزشک انجام شود.

واریس و اسکلروتراپی

چگونه برای جلسه اسکلروتراپی آماده شوید؟

اسکلروتراپی یک روش نسبتاً ساده است و هیچ تغییر قابل توجهی در پیش نخواهد داشت. هنگامی که پزشک مشخص کرده که اسکلروتراپی نیاز است، هیچ آماده سازی خاصی لازم نیست. بیماران باید قبل از قرار ملاقاتشان دوش بگیرند و از مصرف لوسیون و یا مواد آرایشی در مناطق مورد درمان اجتناب کنند. لباس راحت بپوشید و در روز  درمان از مصرف الکل خودداری کنید.

اسکلروتراپی کجا انجام می شود؟

درمان اسکلروتراپی معمولا در دفتر یا کلینیک پزشک انجام می شود و به طور کلی نیاز به بیهوشی ندارد.  برای بیمارانی که از سوزن می ترسند و یا به درد آن حساس هستند، می توان در ناحیه ای که قرار است سوزن تزریق شود، 30 دقیقه قبل از عمل، از بیهوشی موضعی استفاده کرد.

چه نتیجه ای می توان از اسکلروتراپی انتظار داشت؟

بعد از این روش درمانی، رگ های عنکبوتی برای همیشه از بین می روند.  اسکلروتراپی نتایج عالی بر روی رگ های درمان شده دارد و رگ هایی که درمان شوند قابلیت بازگشت ندارند، با این حال ممکن است، رگ های عنکبوتی جدیدی در دیگر مناطق بدن ظاهر شوند. اگر این اتفاق بیافتد، جلسات درمانی دیگری مورد نیاز باشد.

متاسفانه عوامل اصلی که منجر به رشد رگ های عنکبوتی می شود، عوامل ژنتیکی و محیطی است که به طور معمول وجود دارد، در نتیجه خطر ابتلا به رگ های عنکبوتی جدید وجود دارد.

خطرات و عوارض جانبی اسکلروتراپی

به طور کلی، اسکلروتراپی یک روش سالم است و خطر و عوارض جدی کمی دارد. خطراتی که ممکن است داشته باشد، شامل لخته شدن خون، واکنش های آلرژیک و زخم شدن است. همچنین، در برخی از بیماران ممکن است هیپرپیگمانتاسیون اتفاق بیافتد که قسمتی از بدن قهوه ای رنگ می شود و این تغییر رنگ معمولاً موقتی است.

همچنین ممکن است کبودی یا حساسیت در ناحیه درمان شده، رخ دهد. به علاوه، لکه دار شدن پوست یکی دیگر از عوارض جانبی نادری است که ممکن است رخ دهد، اما زمانی این اتفاق می افتد که پس از درمان، زیر نور خورشید و در معرض آفتاب قرار بگیرید.

واریس و اسکلروتراپی

مراقبت پس از درمان اسکلروتراپی

معمولاً به بیماران توصیه می شودکه چند روز پس از عمل، جوراب کمرنگ بپوشند و فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. بیماران در چند روز اول پس از درمان، باید از آفتاب گرفتن اجتناب کنند زیرا خطر لکه دار شدن پوست در رگ هایی که تزریق صورت گرفته است، افزایش می یابد.

زمان بازیابی و ریکاوری پس از اسکلروتراپی

پس از اسکلروتراپی، نیاز به بهبودی حداقل وجود دارد. این یک روش سرپایی است.

اسکلروتراپی برای درمان کامل رگ ها چقدر مورد نیاز است؟

اینکه چقدر و یا چند بار باید درمان انجام شود بستگی به رگ ها دارد. در اکثر موارد، برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، تقریبا 2 تا5 بار درمان لازم است. در بعضی موارد جزئی که رگ های عنکبوتی محدود هستند، ممکن است تنها یک جلسه درمان نیاز باشد.  به طور معمول، هر جلسه ممکن است 20 دقیقه طول می کشد. اما باز هم بسته به تعداد رگ ها، در افراد متفاوت است.

چه کسی باید اسکلروتراپی انجام دهد؟

تقریباً هر کسی که رگ های عنکبوتی دارد کاندید خوبی برای اسکلروتراپی می باشد، تا زمانی که باردار نیستند، بیماری قلبی عروقی ندارید و تا زمانی که رگهای مورد نظر زیاد بزرگ نیستند، اسکلروتراپی می تواند یک راه حل عالی برای درمان رگ های عنکبوتی باشد. در صورت بزرگ شدن رگ ها، بهتر است که از لیزر یا روش های متداول درمان استفاده شود. بهترین روش برای پیدا کردن این که آیا رگ های عنکبوتی شما با اسکلروتراپی درمان می شود یا نه، مراجعه به پزشک است. پزشک شما قادر خواهد بود بلافاصله پس از معاینه نوع درمان شما را تعیین کند.

داروهای مورد استفاده قبل از اسکلروتراپی

داروهایی که اغلب برای اسکلروتراپی استفاده می شود، دو نوع است: مایع و فوم. فوم برای از بین بردن رگ های واریسی که خیلی بزرگ و پیچیده هستند استفاده می شود. در حالی که با استفاده از فوم می توان انواع مختلف رگ های واریسی را درمان کرد، اما این بهترین گزینه برای همه نیست.

واریس و اسکلروتراپی

پس از اسکلروتراپی و درمان رگ های واریسی، چه انتظاری باید داشته باشم؟

به محض اینکه اسکلروتراپی به پایان رسید، شما می توانید بلند شوید، راه بروید و بلافاصله به اکثر فعالیت های خود بپردازید. همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که جوراب های فشرده ساز بپوشید، این جوراب ها به شما کمک می کند تا به ناحیه درمان، نور خورشید اثابت نکند و از مشکلاتی که ممکن است رخ دهد، جلوگیری می کند.

آیا فکر می کنید نمی توانید با وریدهای واریسی ورزش کنید؟ دوباره درباره این مسئله تجدیدنظر کنید

اگر واریس را دارید، احتمال این مسئله وجود دارد که شما در تمرینات خود ترس بدتر شدن واریس دردآور خود را داشته باشید.

با این حال، قطع کردن ورزش از زندگی چیزی است که نمی خواهید آن را انجام دهید. انجام دادن ورزش در زندگی روزمره شما نه تنها به سلامتی رگ های شما، بلکه سلامت قلب و عروقی شما و کل سلامت بدن شما نیز کمک می کند.

حتی چیزی به سادگی پیاده روی کردن برخی فواید بسیار باور نکردنی دارد. بنابراین اجازه ندهید که رگ ها  شما را از سلامت روزانه ای که به آن نیاز دارید محروم کنند. در اینجا تمرین های عالی برای انجام وجود دارد که نه تنها تاثیر منفی بر روی رگهای واریس نمی گذارند بلکه کمک کننده به آنها نیز هستند و همچنین باعث حفظ سلامتی شما نیز می شوند.

ورزش کردن با رگ های واریسی

آیا می دانستید که یکی از عوامل عمده وریدهای واریسی، دوره های طولانی نشستن یا ایستادن است؟ فشار و استرس که برای مدت زیادی روی رگ ها قرار دارند برای هر کسی مضر است، به خصوص کسی که در حال حاضر مستعد بیماری های قلبی است.

خوشبختانه، ورزش گردش خون در بدن شما را بهبود می بخشد و در نتیجه به کسانی کمک می کند که از رگ های واریسی رنج می برند، و همچنین به کاهش شانس شما برای ابتلا به این بیماری کمک می کنند.

(لطفا توجه داشته باشید که ورزش کردن به این معنا نیست که شما واریس نمی گیرید یا با ورزش کردن از آن ها رها خواهید شد- عوامل دیگری نیز وجود دارند که به پیش روی واریس (شامل ژنتیک و بارداری)کمک می کنند.

پیاده روی

تمرین 1: پیاده روی با وجود واریس

مزایای پیاده روی به ظاهر بی پایان است. طبق گفته های شخصی، اثرات پیاده روی عبارتند از:

 • بهبود خواب
 • سطح قند خون را بهبود می بخشد
 • حافظه خود را تقویت می کند
 • کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی و کاهش وزن
 • خلق و خوی شما را افزایش می دهد
 • گردش خون را افزایش می دهد
 • استخوان های شما را تقویت می کند
 • قدرت مغز را افزایش می دهد
 • کاهش درد آرتریت، فیبرومیالژیا و موارد دیگر
 • تقویت ایمنی شما

فواید خیلی بیشتری وجود دارد و در عین حال هیچ محدودیتی برای بستن کفش و پیاده روی وجود ندارد.

راه رفتن به ویژه برای افرادی مفید است که از واریس رنج می برند، به خاطر این که پیاده روی تاثیر بسیار کمی بر روی افزایش درد واریس دارد. هیچ لرزش یا ضربانی در پاهای شما وجود ندارد – فقط یک حرکت ساده که به تقویت ماهیچه های ساق پا بدون فشار دادن به بدن کمک می کند.

با تقویت ماهیچه های ساق پا، به گردش جریان رگ های خون کمک می کند، که فقط برای کسانی که دارای واریس هستند، مفید است.

هدف برای راه رفتن حداقل ۳۰ دقیقه، پنج روز در هفته. اگر بتوانید سرعت پیاده روی خود را افزایش دهید، این نیز عالی است. پیاده روی کردن باعث افزایش ضربان قلب شما بدون خطر می شود و به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید.

تمرین 2: دوچرخه سواری با وجود واریس

تمرکز بر روی یک دوچرخه گزینه عالی دیگری برای کاهش رنج درد واریس است. این دوچرخه ها تاثیر کمی مثل راه رفتن دارند، و کمک بیشتر در ساخت ماهیچه های ساق پا که به افزایش جریان خون از طریق پاهای شما و بقیه بدنتان کمک می کنند.

این تمرینات می تواند بدون خطر قرار دادن استرس اضافی بر روی بدن شما مورد استفاده قرار گیرد.

تمرین 3: تمرین های دیگر پا

این تمرینات پا آن هایی هستند که شما می توانید در خانه انجام دهید و به هیچ تجهیزاتی نیاز ندارید.

شما می توانید به آرامی با قسمت پایین پا شروع کنید، فقط چند تا از حرکت ها را در یک زمان انجام دهید، و ببینید که چطور می توانید قدرت خود را بالا ببرید و تعداد ست ها را افزایش دهید.

دوچرخه پاها

این تمرین، تقریبا شبیه این خواهد بود که شما سوار بر یک دوچرخه هستید، در حالی که روی زمین دراز کشیده اید.

۱. روی یک پادری و یا کف زمین دراز بکشید و پاهای خود را در هوا بلند کنید، آن ها را روی زانو خم کنید تا زاویه ۹۰ درجه بگیرند.

۲. به آرامی پای راست خود را به سمت پایین هل دهید، در حالی که پای چپ خود را خم نگه دارید

۳. پای راست خود را به موقعیت شروع و سوئیچ باز کنید.

۴. حرکت دوچرخه را ادامه دهید.

اگر احساس توانایی دارید، می توانید بازوهای خود (و ماهیچه های شکم)خود را به کار ببرید تا این ورزش را یک قدم جلوتر ببرید. به سادگی بر روی زانوی چپ خم شده خود فشار وارد کنید و سپس هنگامی که پاهایتان را تغییر می دهید، بازوهایتان را تغییر دهید. زانوی مخالف تا آرنج قرار دارد.

ماهیچه ساق پا:

همان طور که در بالا ذکر شد، ساختن قدرت ماهیچه های ساق پا به مقدار زیادی در بهبود گردش خون بدن شما کمک می کند، و این افزایش ست ها هم یک راه عالی برای انجام این کار هستند.

۱. صاف بایستید، پاها موازی باشند

۲. بلند شدن نوک انگشتان پاهای خود

۳. به آرامی پایین و بالا بروید

این کار را برای چندین تکرار انجام دهید.

واریس و اسکلروتراپی

قسمت ساق پا:

۱. روی سمت راست خود، پاهایتان روی هم قرار دهید.

۲. به آرامی پای چپ خود را در هوا بلند کنید، یک لحظه نگه دارید، و پایین بیاورید

این کار را چند بار انجام دهید و سپس طرف دیگر را انجام دهید.

۳. در سمت چپ خود قرار گیرید، و دوباره، پاهایتان را روی هم قرار دهید

۴. به آهستگی پای راست خود را بلند کنید، نگه دارید و پایین بیاورید

این تمرین نه تنها به پاهای شما عمل می کند بلکه بر روی سایر اعضای بدن شما هم تاثیر می گذارد.

صندلی گهواره

مشابه با افزایش رشد ماهیچه با کیفیتی بیشتر، که این ورزش به شما کمک می کند تعادل خود را حفظ کنید.

۱. با پاهای خود صاف بایستید، انگشتان پا به بیرون اشاره می کنند.

۲. روی نوک پاهای خود بلند شوید

۳. به آرامی پایین و بالا بروید

۴. فشار به پاشنه پا، پاها بر روی زمین

۵. تکرار و تکرار

تمرینات ورزشی -7

تمرین هایی که باید با احتیاط انجام شوند (یا با تکرار کم)

بسته به شدت رگ های واریس تان، بهتر است با احتیاط کار کنید و از انجام ورزش های زیر خودداری کنید.

دویدن

اگر چه دویدن به برخی فواید قلبی و عروقی شگفت انگیز خود می بالد، به همراه این واقعیت که جریان خون و گردش خون شما را بالا می برد، با این حال دویدن می تواند به کسانی که دارای رگ های واریس هستند آسیب جدی وارد کند.

دویدن، فشار زیادی بر روی پاها وارد می کند چون آن ها به طور مداوم بر روی تردمیل یا زمین پا قرار داده می شود.

با این حال، اگر مسائل مربوط به رگ های شما شدید نباشند و واقعا احساس نیاز به دویدن را داشته باشید می توانید حرکت آهسته روی چمن و یا سطح نرم دیگر را انتخاب کنید که به کاهش اثرات منفی بر روی تردمیل یا دویدن بر روی جسم سخت کمک می کند.

وزنه برداری

وزنه برداری، به تازگی به عنوان ورزش محبوب که مزایای زیادی ارائه می دهد، به بالای صحنه ورزش صعود کرده است. برخی از آن ها، به گفته Greatistinclude:

 • افزایش متابولیسم
 • جلوگیری از آسیب
 • افزایش قدرت استخوان
 • بهبود اعتماد به نفس
 • دستیابی سریع تر از دیگر تمرین ها
 • افزایش بهره وری
 • و خیلی بیشتر

واریس و اسکلروتراپی

با این حال، اگر شما مسائلی مانند رگ های واریسی را داشته باشید، وزنه برداری ممکن است مزایای بالا را برایتان به ارمغان بیاورد، اما با برخی مشکلات بزرگ نیز مواجه خواهید شد.

وزنه برداری، ورزش سختی است که فشار زیادی بر روی گردش خون شما وارد می کند و حتی می تواند باعث بدتر شدن مشکلات سیا هرگ شما شود.

اگر احساس می کنید که بدون وزنه برداری نمی توانید زنده بمانید، پس اطمینان حاصل کنید که فرم مناسب داشته باشید و تمرین خود را بر روی یک حالت آرام و مطمئن تنظیم کنید.

در صورتی که وزنه برداری با وریدهای واریسی افزایش یابد، سه چیز مهم در اینجا وجود دارد:

1- تعویض وزن های سنگین با آنهایی که سبکتر هستند

2- فراموش نکنید که هنگام بلند کردن نفس خود را بیرون دهید

3- بلافاصله بعد از بلند کردن، پیاده روی کردن یا دوچرخه سواری جهت افزایش جریان خون انجام دهید.

4- استفاده از جوراب های متراکم در طول و بعد از بلند کردن وزنه ها

همان طور که می توانید ببینید، ورزش کردن با وریدهای واریسی نه تنها ممکن نیست، بلکه در اغلب موارد، به نفع شما و مشکلات سیاهرگی شما خواهد بود.

با انتخاب دقیق ورزش و نه اینکه به خودتان فشار بیش از حد وارد کنید، مزایای باور نکردنی ورزش کردن را احساس خواهید کرد.

با این حال قبل از شروع کردن به ورزش، باید با متخصص رباط مشورت کنید تا مطمئن شوید که باعث آسیب به رگ های خود نخواهید شد.


بیشتر بدانید: رگ های عنکبوتی زیر چشم؛ 5 درمان واریس صورت


درمان خانگی واریس

فعالیت فیزیکی

اولین روش توصیه شده برای درمان واریس فعالیت فیزیکی است. با افزایش فعالیت های فیزیکی جریان خون بهبود می یابد. هدف رساندن خون های جمع شده در رگ ها به قلب است. شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری، و یوگا مفید هستند.

جوراب های فشاری

می توانید این جوراب ها را در داروخانه تهیه کنید. این جورابها با فشار وارد کردن به ران ها به بهبود واریس کمک می کنند. جورابهای فشاری به عضلات و رگ ها کمک کرده تا خون را به قلب برگردانند.

رژیم غذایی مفید برای واریس

مواد غذایی که به بهبود سلامت واریس کمک می کنند عبارتند از:

غذاهای غنی از فیبر که به اجابت مزاج کمک می کنند، مخصوصا زمانی که مبتلا به یبوست هستید. فشار وارده هنگام اجابت مزاج فشار داخل شکمی را بیشتر کرده و به رگ ها آسیب می رساند.

غذاهای غنی از فیبر عبارتند از غلات، گندم، جو، آجیل، لوبیا، نخود

غذاهای غنی از پتاسیم

کمبود پتاسیم در بدن به حفظ آب بدن کمک می کند. این امر باعث افزایش حجم خون در بدن شده و فشار وارده بر رگ های واریسی را بیشتر می کند.

غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از:

ماست، بادام، پسته، ماهی قزل آلا و …

غذاهای غنی از فلاونوئید

فلاونوئیدها به درمان مشکلات قلبی- عروقی کمک می کنند. با این کار گردش خون بهتر شده، فشار خون شریانی کاهش یافته، و رگ های خونی گشاد می شوند.

غذاهای غنی از فلاونوئید عبارتند از:

پیاز، سیر، اسفناج، بروکلی، انگور، کاکائو، مرکبات

گیاهان دارویی -01

درمان واریس با داروهای گیاهی

برخی از داروهای گیاهی علایم واریس را کاهش می دهند. داروهای گیاهی مصرف خوراکی یا موضعی دارند.

روتوزید

روتوزید در گیاهان گوناگون یافت می شود. این گیاهان عبارتند از:

مرکبات، گندم سیاه، سیب، و …

روتوزید آنتی اکسیدان، ضد التهاب، و ضد دیابت است. روتوزید به بهبود رگ های ضعیف خون که عامل واریس هستند کمک می کند.

گیاه آب قاشقی

این گیاه که در آسیا رشد می کند در بهبود رگ های ضعیف موثر است. گیاه آب قاشقی نارسایی وریدی را درمان می کند. این گیاه در شکل کپسول، قرص، و عصاره مصرف می شود. هم چنین می توان از پماد یا کرم حاوی این گیاه استفاده کرد. ممکن است این گیاه با داروهای شیمیایی و گیاهی دیگر واکنش نشان دهد.

عصاره هسته انگور

در پزشکی از برگ انگور و انگور بسیار استفاده می شود. تحقیقات نشان داده اند که عصاره هسته ی انگور علایم نارسایی مزمن وریدی و التهاب را کاهش می دهد. هسته ی انگور حاوی ویتامین E، فلاونوئید، و ترکیات دیگر است. درمان های خانگی و سبک زندگی سالم علایم رگ های واریسی و نارسایی مزمن وریدی را کاهش می دهند.