ماموپلاستی نوک سینه چیست؟ چرا باید جراحی ماموپلاستی انجام دهم؟ روند انجام این جراحی چگونه خواهد بود؟ترمیم نوک سینه فرورفته نوعی جراحی زیبایی سینه، یکی از انواع ماموپلاستی است که هدف آن اصلاح فرورفتگی نوک سینه است. حتما قبل از عمل جراحی خود درک خوبی از آن داشته باشید. در این بخش از زیبایی و سلامت زنان دکتر سلام به بررسی کامل ماموپلاستی خواهیم پرداخت.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

بررسی کلی

فرورفتگی نوک سینه، که انقباض نوک سینه یا نوک سینه ی فرورفته نیز نامیده می شود، وضعیتی است که طی آن نوک سینه مسطح یا فرو رفته است. این وضعیت رایجی است که از هر ده مرد و زن یک نفر درگیر هستند.

این اتفاق اغلب به دلیل کوتاهی مجاری شیر رخ می دهد. این مجاری کوتاه شیر نوک سینه را به داخل فرو می برد، بنابراین اجازه نمی دهد نوک سینه به صورت طبیعی بیرون آید. این اتفاق به تدریج رخ می دهد و اغلب از زمان بلوغ وجود دارد؛ زیرا این دوره، زمانی است که تغییرات اصلی سینه رخ می دهند. این اتفاق ممکن می تواند در یک یا هر دو نوک سینه بروز دهد.

با ماموپلاستی نوک سینه چه اتفاقی می افتد؟

هدف از جراحی نوک سینه فرو رفته ، ماموپلاستی نوک سینه است تا به روش طبیعی بیرون بیاید و بزرگ تر شود. به این منظور جراح می تواند مجاری شیر را کشیده یا قطع کنند. این جراحی، تنشی را که نوک سینه را به داخل می کشد، آزاد می کند و به این ترتیب اجازه می دهد نوک سینه دوباره بیرون بیاید.

انجام ماموپلاستی نوک سینه می تواند به افزایش عزت نفس بیماران به خصوص هنگام حضور در موقعیت های خودمانی بیانجامد.

در چه شهرهایی از انگلستان ماموپلاستی نوک سینه انجام می شود؟

لندن، بیلرسی، هادر فیلد، ساوربریج ورث، ویک فیلد

چرا باید جراحی زیبایی نوک سینه انجام گیرد؟

اگر چه این وضعیت بی درد است، ولی فرورفتگی نوک سینه می تواند با ایجاد تحریف در سینه ها، بر عزت نفس افراد تاثیرات اضطراب انگیز بگذارد. هم چنین می تواند برای زنان شیرده مشکل ساز باشد. دلیل این امر این است که کودک ممکن است نتواند نوک سینه های مسطح یا معکوس را چسبیده و شیر را از سینه بیرون بکشد. بنابراین کاندیدهای ایده آل برای ماموپلاستی نوک سینه شامل کسانی می شود که:

 • با استفاده از روش های غیرجراحی نظیر دستگاه نیپلت، بهبودی مشاهده نکرده اند.
 • به خاطر داشتن فرورفتگی نوک سینه دچار اضطراب یا خجالت می شوند.
 • مشکل شیردهی به فرزند خود را دارند.
 • خواهان درمان موثر با دوام طولانی مدت نتایج را دارند.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

درجه های فرورفتگی نوک سینه

فرورفتگی نوک سینه بیماران را به میزان مختلفی تحت تاثیر قرار می دهد. درجات فرورفتگی نوک سینه بسته به شدت آن، متفاوت است. جراح طی جلسه ی مشاوره، درجه ی فرورفتگی نوک سینه شما را معاینه کرده و مشخص می کند. سه درجه ی این عارضه به شرح زیر است:

درجه 1 (خفیف)

 • خفیف ترین شکل فرورفتگی نوک سینه
 • نوک سینه “خجالتی” نیز نامیده می شود
 • نوک سینه ممکن است صاف یا کمی فرورفته باشد
 • نوک سینه در پاسخ به محرک هایی مانند لمس یا حرارت به داخل بیرون می آید
 • برآمدگی نوک سینه قبل از برگشت به حالت فرو رفته ی خود، مدتی در همان وضع باقی می ماند.

درجه 2 (متوسط)

 • نوک سینه ها کمی وارونه تر از درجه 1 هستند
 • آن ها با دستکاری بیرون می آیند اما با توقف لمس، بلافاصله به حالت فرو رفته ی خود بر می گردند.

درجه 3 (شدید)

 • شدید ترین شکل فرو رفتگی سینه
 • فرورفتگی کامل نوک سینه مشهود است.
 • محرک ها تاثیری بر بیرون آمدن نوک سینه ندارند

درجه ی فرورفتگی نوک سینه شما ممکن است بر روش جراحی منتخب جراح تان تاثیر گذار باشد. جراح ها همیشه روشی را انتخاب خواهند کرد که بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد.

ماموپلاستی

روند ماموپلاستی نوک سینه

ماموپلاستی نوک سینه چگونه انجام می شود؟

روند ماموپلاستی نوک سینه یکی از جراحی های نسبتا ساده است و اغلب بسته به شدت فرورفتگی بین 30 تا 120 دقیقه به طول می انجامد.

روند ماموپلاستی نوک سینه شامل مراحل زیر می شود:

1. رضایت نامه

قبل از جراحی باید با پزشک خود ملاقات کنید تا رضایت نامه را امضا کنید. این کار را می توانید روز جراحی یا حین ارزیابی های پیشین یک هفته قبل از عمل انجام دهید.

2. بیهوشی

از آن جایی که این جراحی ساده است، جراح، بیهوشی موضعی [ با یا بدون IV درون وریدی] انجام خواهد داد. اما در برخی موارد بیهوشی کلی ترجیح داده می شود. جراح تان در اولین مشاوره برای شما درباره ی نحوه ی بیهوشی صحبت خواهد کرد.

3. برش ها

جراح شما برای دسترسی به مجاری شیر که نوک سینه را به داخل سوق می دهند، برش های کوچکی در پایه نوک سینه شما ایجاد خواهد کرد. بسته به شدت فرورفتگی، جراح روش های مختلفی را می تواند استفاده کند.

فرورفتگی های نوک سینه خفیف تا متوسط

جراح برای بیمارانی که دچار فرورفتگی نوک سینه خفیف تا متوسط هستند، می تواند مجاری شیر کوتاه را “بِکِشَد”، که در این صورت نوک سینه بیرون می آید. جراح ممکن است نوک سینه و هاله ی پستان را از سینه جدا کرده، آن ها را بکشد و سپس نوک سینه ها را در موقعیت جدیدشان قرار دهد.

از آن جایی که در این روش تنها مجاری شیر کشیده می شوند و قطع نمی شوند، تاثیری در توانایی شیردهی مادر نخواهد داشت. اما این روش خطر بیشتری در عود فرورفتگی نوک سینه خواهد داشت.

فرورفتگی نوک سینه متوسط تا شدید

اگر فرورفتگی سینه ی شما شدید است جراح ممکن است مجاری شیر را قطع یا تقسیم کند. وقتی جراح مجاری شیر را قطع کند، تنشی را که منجر به فرو رفتن نوک سینه می کند، رها می کند. از آن جایی که در این روش مجاری شیر قطع می شوند، شیردهی تحت تاثیر قرار می گیرد. اما عود خطر فرورفتگی نوک سینه به شدت کم است.

بعد از اینکه جراح مجاری شیر را قطع کرده یا می کشد، برای این که پستان در موقعیت جدید خود باقی بماند، بخیه هایی می زنند. جراح درباره ی بهترین برشی که برای شما مناسب است، صحبت خواهد کرد.

4. بستن زخم ها

جراح برای بستن زخم از بخیه استفاده می کند. سپس برای جلوگیری از فرو رفتن دوباره، آن را پانسمان می کنند.

5. بازگشت به بخش

کارکنان بخش جراحی شما را برای بهبودی از عمل، به بخش بر می گردانند و باید بتوانند شما را همان روز به خانه برگردانند.

مشاوره ماموپلاستی نوک سینه

جلسه مشاوره ماموپلاستی نوک سینه چگونه خواهد بود؟

ماموپلاستی

مشاوره ماموپلاستی نوک سینه معمولا بین 15 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. در این جلسه می توانید درباره تمام جوانب جراحی صحبت کنید. جراح درباره ی موارد زیر با شما صحبت خواهد کرد:

 • چرا می خواهید ماموپلاستی نوک سینه را انجام دهید؟
 • قصد دارید از این جراحی به چه نتیجه ای برسید؟
 • آیا جراحی ای داشته یا خواهید داشت؟
 • بیماری ها یا حساسیت های پزشکی گذشته یا کنونی که دارید
 • سابقه سرطان سینه خود شخص یا خانواده
 • آیا مکمل های گیاهی، ویتامین یا دارویی مصرف می کنید؟
 • مصرف مواد مخدر، تنباکو، یا الکل دارید؟

بعد از اینکه پزشک سابقه پزشکی شما را مورد بررسی قرار داد، سپس نوک سینه شما را معالجه خواهد کرد. سپس بهترین روش برای شما را خواهد گفت. با در نظر گرفتن موارد زیر، بهترین روش را برای شما انتخاب خواهند کرد:

 • دلیل فرورفتگی نوک سینه
 • درجه / میزان فرورفتگی نوک سینه

سوالاتی که باید در جلسه ی مشاوره ی ماموپلاستی نوک سینه بپرسید

برخی سوالات مهم که باید در جلسه ی مشاوره ی از جراح بپرسید، عبارتند از:

 • به نظرتان انتظارات من از این عمل قابل تحقق است؟
 • آیا می تونم چند تا از عکس های قبل و بعد از عمل های مشابه شما را ببینم؟
 • آیا بعد از انجام این عمل، می توانم شیردهی داشته باشم؟
 • جای زخم های من از کجا خواهد بود؟

جراح به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد. جلسه ی مشاوره، فرصتی است برای شما تا با جراح درباره ی هدف و نتایج این جراحی، صادق باشید.


بیشتر بخوانید: سرطان نوک پستان


چه زمانی نباید وقت مشاوره برای ماموپلاستی نوک سینه رزرو کنید؟

فرورفتگی نوک سینه اغلب وضعیتی است که به مرور زمان به آرامی ایجاد می شود. اما اگر نوک سینه شما ناگهان فرو رفت، یا تغییر ناگهانی در فرورفتگی نوک سینه پیش آمد، باید فورا وقتی برای مراجعه به پزشک تنظیم کنید. زیرا فرورفتگی ناگهانی نوک سینه ممکن است به دلیل یک مشکل اساسی باشد، مانند بیماری التهابی یا سرطان و باید فورا مورد بررسی قرار گیرد.

ماموپلاستی

خطرات و عوارض جانبی ماموپلاستی نوک سینه

باید در رابطه با خطرات و عوارض جانبی ماموپلاستی نوک سینه اطلاعات کافی داشته باشید. جراح شما در رابطه با این موارد در جلسه ی مشاوره با شما صحبت خواهد کرد.

ناتوانی در شیردهی

بسته به نوع روش جراحی مورد استفاده ی جراح، توانایی شیردهی شما ممکن است کاهش یابد یا کاملا از بین رود. با این حال جراح تمام تلاش خود را خواهد کرد تا حداکثر مجاری شیر ممکن را حفظ کند. از آن جایی که ماموپلاستی نوک سینه می تواند بر توانایی شیردهی شما تاثیرگذار باشد، جراح اغلب به شما توصیه می کند قبل از عمل اعضای خانواده خود را تکمیل کنید و بعد از آن باردار نشوید.

زخم

از آن جایی که در هر جراحی، جراح مستلزم است، برش ها و زخم هایی را ایجاد کند. زخم های شما باید کوچک باشد و به مرور زمان محو شوند. با این حال شدت زخم های شما نیز بستگی به توانایی پوستتان برای بهبود دارد. برخی از بیماران در معرض ابتلا به جای زخم شدیدتر مانند زخم هایپرتروفیک یا کلوئید هستند. اگر قرار باشد بیشتر از این زخم ها ایجاد شوند، بیماران از قبل آگاه خواهند شد.

سروما

سروما یک لایه ی مایع است که می تواند زیر سطح پوست قرار گیرد. معمولا زیر خط زخم قرار قرار می گیرد و خفیف است. اغلب به خودی خود برطرف می شود ولی در برخی موارد جراح مجبور به بیرون کشید مایع خواهد بود.

بی حسی یا کم حسی نوک سینه

برخی بیماران ممکن است تغییراتی در احساس نوک سینه خود داشته باشند. این تغییر می تواند افزایش احساس نوک سینه باشد (حساسیت بالا)، کاهش احساس نوک سینه (بی حسی) یا درد نوک سینه باشد.

عفونت

عفونت خطری است که هر جراحی به دنبال دارد. در اکثر موارد، عفونت های زخم خفیف هستند که با آنتی بیوتیک قابل برطرف شدن هستند. اما اگر عفونت شدید تر شود، احتیاج به جراحی بیشتر خواهید داشت.

باید نسبت به علائم عفونت آگاه باشید. اگر هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • دمای 38 درجه سانتی گراد یا بیشتر
 • کبودی و یا تورم در ناحیه برش که با گذشت زمان بدتر می شود
 • ترشحات بد بود یا چرک مانند که از زخم یا ناحیه جراحی، خارج می شوند
 • درد زیاد که با مسکن تسکین پیدا نمی کند

زیبایی

باید بدانید که ممکن است از نتایج زیبایی این ماموپلاستی نوک سینه خود راضی نباشید. برای مثال با اندازه، شکل یا تقارن نوک سینه مشکل داشته باشید. برای کاهش نارضایتی ها باید انتظارات خود از این جراحی را برای جراح خود کاملا موشکافانه توضیح دهید.

تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی چیست؟

فرورفتگی دوباره ی نوک سینه

بعد از ماموپلاستی نوک سینه نیز ممکن است نوک سینه شما دوباره به داخل فرو رود. در این صورت، احتمال دارد در چند روز تا چند هفته ی اول بعد از عمل اتفاق بیفتد. احتمال این رخداد نیز بستگی به روش جراحی شما دارد. روشی که در آن مجاری شیر تنها کشیده می شوند بیشتر از روشی که طی آن مجاری قطع می شوند، در معرض فرورفتگی دوباره قرار دارد.

اگر نوک سینه های شما دوباره فرو رفت، درمان های بیشتر را پزشک با شما مطرح خواهد کرد. این درمان ها ممکن است شامل نیاز به جراحی های اصلاحی بیشتر باشد.

نکروز

در طول عمل، خون رسانی به نوک سینه ها، پوست و بافت ممکن است از بین رود. در این صورت، ممکن است موضع (مانند نوک سینه) بمیرد. که به آن بافت مردگی یا نکروز گویند. این یک عارضه نادر است. در صورت بروز نیاز به جراحی بیشتر برای حذف بافت مرده است (انگل بری)

خون ریزی و کبودی

خون ریزی و کبودی بعد از عمل بسیار رایج است. این اتفاق اغلب بلافاصله بعد از جراحی رخ می دهد و به مرور زمان باید کمتر شود. کبودی و خون ریزی اغلب خفیف است اما در برخی موارد می تواند شدید باشد. مقادیر بالای خون ریزی ممکن است منتهی به ایجاد لخته ی خون زیر پوست شود. (هماتوم)

اگر مقدار خون ریزی یا کبودی زیاد بود یا اگر به مرور زمان بیشتر شد، باید به جراح اطلاع دهید. برای اصلاح این اتفاق ممکن است نیاز به جراحی های بیشتری داشته باشید. اگر جراح شما به سرعت این مشکل را حل کند، بعید است که بر نتیجه عمل جراحی شما تأثیر بگذارد.

باید یک جراح با سابقه را انتخاب کنید. به این ترتیب خطر بروز این عوارض کاهش خواهد یافت.

آمادگی برای انجام ماموپلاستی نوک سینه

باید برای انجام ماموپلاستی نوک سینه به خوبی حاضر شوید. نکات زیر را برای آمادگی جهت ماموپلاستی نوک سینه، در نظر بگیرید:

رانندگی

بلافاصله بعد از عمل نمی توانید رانندگی کنید. تا حداقل 5 روز تا 2 هفته بعد از عمل. بنابراین هماهنگی با اعضای خانواده یا یکی از دوستان برای بردن شما به خانه بعد از عمل، بسیار مهم است. برخی بیمارستان ها نیز می توانند اینگونه اقدامات را برای شما فراهم کند.

مبارزه با خستگی و خواب آلودگی در هنگام رانندگی

نظارت

باید نظارت یک فرد بالغ به مدت حداقل 24 ساعت بعد از عمل بر روی شما باشد. زیرا ممکن است هنوز احساس سرگیجه به دلیل بیهوشی یا مسکن ها داشته باشید.

خواب و استراحت

حتما چند بالش کنار هم قرار دهید تا روی آن ها بخوابید، زیرا خوابیدن بالاتر از سطح زمین و روی سطح نرم، به شما کمک خواهد کرد تا راحت باشید. چند روز اول را باید به پشت و کج بخوابید (با زاویه 25 تا 45 درجه). خوابیدن به این حالت تا چند روز اول، منجر به کاهش تورم و خون ریزی شده و در نهایت به بهبود شما کمک شایانی خواهد کرد.

اگرچه بعد از عمل، باید بسیار استراحت کنید اما خیلی در رخت خواب نمانید.باید مرتبا بلند شوید و راه بروید. این کار به ایجاد لخته های خون بعد از عمل را کاهش می دهد.

کارهای خانه

شاید بهتر باشد قبل از عمل وسایلی مانند لیوان، ظروف غذا و مواد غذایی خشک را در کنار تخت خود قرار دهید. به این ترتیب دیگر نیازی نیست برای برداشتن وسایل، بلند شده و به آشپزخانه بروید که به بخیه هایتان فشار بیاید.

هم چنین بهتر است خانه را تمیز کنید و از کارهای خانه مثل لباس شویی و خالی کردن سطل آشغال راحت شوید.

خرید و غذا

به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار بر بخیه ها باید تا سه هفته بعد از عمل از برداشتن وسایل سنگین اجتناب کنید. بنابراین انجام یک خرید غذایی بزرگ روز قبل از عمل، می تواند مفید باشد. هم چنین می توانید در فریزر غذاهایی برای وقتی به خانه بر می گردید حاضر کنید.

کودکان و حیوانات خانگی

از خانواده یا دوستان خود بخواهید تا در مراقبت از کودکان یا حیوانات خانگی در دوران نقاهتتان به شما کمک کنند.

رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل به روند بهبود شما کمک خواهد کرد. سعی کنید غذاهای دارای پروتئین زیاد و نمک کم به همراه میوه و سبزیجات زیاد، مصرف کنید. سعی کنید از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که نمک یا شکر بسیار دارند خودداری کنید.

لباس

تا 2 هفته نباید لباس هایی بپوشید که نوک سینه شما را تحت فشار قرار دهد. این لباس ها شامل سینه بند و تاپ های تنگ می شود. سعی کنید بعد از ماموپلاستی نوک سینه، لباس های راحت و گشاد بپوشید. در صورت نیاز به سینه بند در روز عمل ، جراح به شما اطلاع خواهد داد.

توصیه ی جراحی

برای کمک به کاهش خطرات عوارض جانبی که در حین یا پس از جراحی اتفاق می افتد، جراحان توصیه می کنند:

 • الکل، مصرف مواد مخدر تفریحی و توده بدنی بالا، و استعمال دخانیات از جمله عواملی هستند که می توانند خطر عوارض جانبی پیش رو را افزایش دهند.
 • بنابراین جراحان توصیه ی اکید دارند که باید استعمال دخانیات و مصرف تمام محصولات نیکوتین دار، از 6 هفته قبل از جراحی، متوقف شود. زیرا استعمال دخانیات خطر عفونت را افزایش می دهد و می تواند بهبود زخم را به تاخیر بیندازد.
 • باید بدانید که بسیاری از داروهای هومیوپاتی بدون نسخه ی موجود، می توانند خطر عوارض جانبی را افزایش دهند. این داروها عبارتند از: آسپرین، مولتی ویتامین ها و دیگر داروهایی حاوی زنجبیل، جینکو، سیر و روغن جگر ماهی.
 • بنابراین باید از مصرف هر گونه داروی هومیوپاتی از حداقل 2 هفته قبل از عمل، خود داری کنید. این کار به کاهش خطر خونریزی پس از عمل، کبودی بیش از حد و هیومیوپاتی کمک می کند.

باید توصیه های پزشک برای آمادگی جهت ماموپلاستی نوک سینه را دنبال کنید تا برای انجام عمل، کاملا تندرست باشید.

ماموپلاستی

مراقبت های پس از ماموپلاستی نوک سینه

جراح شما توصیه های مخصوص درباره مراقبت های بعد از عمل را به شما ابلاغ خواهد کرد. که نکات زیر را تحت الشعاع قرار می دهد:

قرار ملاقات بعد از عمل

معمولا همان روز ماموپلاستی نوک سینه قادر خواهید بود تا به خانه بروید. جراح یک قرار بعد از جراحی با شما تنظیم خواهد کرد. این قرار معمولا بین 1 تا 2 هفته بعد از عمل می باشد. در این قرار جراح تمامی بخیه ها را می کشد، سینه های شما را معالجه می کند و عوارض جانبی جراحی را بررسی می کند.

جراح، بعد از ماموپلاستی نوک سینه، در مورد بازه های زمانی به شما توضیح خواهند داد.

 • زمان برگشت به کار
 • برگشت به ورزش
 • حمام و دستشویی
 • بازگشت به رانندگی

هر جراحی توصیه های خاصی برای مراقبت های بعد از عمل دارد. بنابراین پیروی از توصیه هایی که جراح به شما داده است، بسیار حائز اهمیت است.

برگشت به کار

زمان برگشت به کار بعد از ماموپلاستی نوک سینه، بستگی به نوع کار شما دارد. اگر این کارتان نیازمند فعالیت جسمانی بالاست، باید حداقل 1 هفته مرخصی بگیرید. اگر در کارتان فعالیت جسمانی زیادی ندارید، تنها 3 تا 5 روز مرخصی کافی است.

بازگشت به ورزش

اگرچه هنگام برگشت به خانه نیز نیاز دارید، استراحت کنید، اما نباید تمام روز را در تخت بمانید. باید پیاده روی های سبک و گاه به گاه اشته باشید. این پیاده روی ها به جریان خون پاهای شما کک کرده و خطر ایجاد لخته ی خون در پاهای شما را کاهش می دهد. (که به آن ترومبوز ورید عمقی گفته می شود).

ماموپلاستی

علاوه بر این، شما باید از نکات زیر درباره ی ورزش پیروی کنید:

هفته 1-2

باید تا 2 هفته بعد از ماموپلاستی نوک سینه از انجام هر گونه ورزشی خودداری کنید. زیرا حتی فعالیت های ایروبیک جزئی نیز ممکن است تورم را افزایش دهد و بنابراین زمان بهبود را بالا ببرد.

هفته 2-3

ورزش سبک که شامل حرکات سخت مانند دوچرخه نیست را می توان از سر گرفت.

بعد از هفته 3

شما می توانید از بعد از هفته ی سوم، هر گونه ورزشی را انجام دهید.

رانندگی

از آن جایی که شما نمی توانید بلافاصله بعد از عمل، رانندگی کنید، باید از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده ی خود بخواهید که برای رساندن شما به خانه، به بیمارستان بیاید. آن ها باید تا 24 ساعت بعد از عمل شما را تحت نظر قرار دهند. زیرا ممکن است هنوز تحت تاثیر عوارض جانبی بیهوشی ها یا مسکن ها باشید.

مراقبت از زخم

برای مراقبت از زخم، پزشک روش های مختلفی را ممکن است توصیه کند. از جمله:

 1. ماساژ زخم: ماساژ آرام جای زخم ممکن است به بهبود آن کمک کند. این کار فقط باید زمانی انجام شود که برش کاملاً بهبود یافته و زخم به خودی خود ناپدید شود.
 2. ورق / ژل / کرم های سیلیکونی: استفاده از محصولات سیلیکونی، روی زخم به مدت شش ماه تا یک سال می تواند به بهبود ظاهر زخم ها کمک کند. شما می توانید از این محصولات فقط بعد از برداشته شدن چسب یا نوار از ناحیه عمل جراحی و بهبود کامل برش، استفاده کنید.
 3. از قرار دادن زخم در معرض نور خورشید یا آفتاب اجتناب کنید. از کرم ضد آفتاب برای بهبود پوست و جلوگیری از تغییر رنگ استفاده کنید.

جراح توصیه های مخصوصی در رابطه با نقاهت و نحوه مراقبت از زخم ها به شما ارائه خواهد داد.

نتایج

اگر چه بلافاصله بعد از عمل شاهد تغییراتی در نوک سینه خواهید بود ولی تغییرات زیبایی کامل تا 6 هفته بعد کاملا مشهود خواهد بود. هم چنین از وارد کردن فشار به نوک سینه ها تا چند هفته بعد از عمل خودداری کنید. یعنی از حرکت هایی مانند خوابیدن روی شکم یا بغل کردن تا چند هفته ی اول اجتناب کنید.

مراقبت های بعد از عمل می توانند برای هر بیمار متفاوت باشند و بنابراین تنها باید توصیه های پزشک را دنبال کرد.

سوالات متداول درباره ماموپلاستی نوک سینه

حتما باید درباره ی تمام موضوعات ماموپلاستی نوک سینه اطلاعات کافی داشته باشید. برخی سوالات متداول درباره ی ماموپلاستی نوک سینه عبارتند از:

آیا فرورفتگی نوک سینه یکی از علائم سرطان سینه است؟

برخی بیماری ها ممکن است منجر به فرورفتگی نوک سینه شوند. فرورفتگی نوک سینه که از بلوغ یا بعد از بارداری به وجود آمده باشد، بعید به نظر می رسد سرطانی باشد.

اما اگر فرورفتگی نوک سینه ناگهانی باشد یا تغییر ناگهانی در فرورفتگی نوک سینه داشته باشید، باید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک معالج شما باید این تغییرات را بررسی کند زیرا این مسئله می تواند نشانگر یک مشکل اساسی پزشکی مانند التهاب یا سرطان پستان باشد.

درد سینه

آیا می توانم بعد از ماموپلاستی نوک سینه شیر دهم؟

امکان شیردهی بعد از ماموپلاستی نوک سینه به درجه فرورفتگی نوک سینه شما و روش مورد استفاده ی جراح بستگی دارد. اگر مبتلا به فرورفتگی سینه متوسط یا شدید هستید، جراح برش و تقسیم مجاری کوچک شیر را توصیه می کند. این روش ممکن است منجر به ناتوانی شیردهی شود زیرا شیر تولید شده توسط غدد شیر، دیگر نمی توانند به نوک سینه برسند. اگر فرورفتگی پستان شما شدید است، جراح ممکن است روش کم تهاجمی تری را انتخاب کند که در آن مجاری شیر قطع نمی شوند و بنابراین توانایی شیردهی شما حفظ خواهد شد.

جلسه ی مشاوره با جراح زمان خوبی است برای بررسی این نگرانی ها و طرح مشکلات.

چند وقت بعد از شیردهی باید صبر کنم تا بتوانم ماموپلاستی نوک سینه انجام دهم؟

جراح ممکن است شما را ملزم کند که 3 تا 6 هفته قبل از عمل شیردهی را متوقف کنید. با این کار، سینه و نوک سینه، فرصت کافی برای آمادگی برای عمل را خواهند داشت.

تا چند وقت بعد از بارداری باید صبر کنم تا اصلاح سینه را انجام دهم؟

اگر اخیرا زایمان داشته اید باید 3 تا 6 ماه صبر کنید و سپس این عمل را انجام دهید.

درد سینه

آیا برای انجام ماموپلاستی نوک سینه نیاز به ارجاع پزشک دارم؟

اغلبِ جراحان زیبایی بدون نیاز به ارجاع پزشک مشاوره ی ماموپلاستی نوک سینه با شما خواهند داشت. اما اگر قصد انجام این عمل را اشتید، جراح ممکن است بخواهد از پزشک معالج خود سابقه بیماری هایتان را بیاورید.

آیا ماموپلاستی نوک سینه در سرویس سلامت همگانی موجود است؟

ماموپلاستی نوک سینه گاهی توسط سرویس سلامت همگانی ارائه می شود. اما برای بیماران غیرسرطانی غیر معمول است زیرا این عمل اغلب یک عمل زیبایی به شمار می آید.

تاثیر مواد مخدر، دخانیات و الکل در ماموپلاستی نوک سینه چیست؟

مصرف سیگار، الکل، مواد مخدر تفریحی می تواند خطر عوارض جانبی حین یا پس از عمل را افزایش دهد. جراحان به شدت توصیه می کنند از حداقل 6 هفته قبل از عمل، مصرف دخانیات و محصولات نیکوتین دار را متوقف کنید.