cleaning-tongue

ميكروبها روي سطح زبان جمع مي شود ضروری است روي زبان را هم با مسواك تميز كنيد و باعث رفع بوی دهان  شوید

دکتر مهسا همتی  بر لزوم توجه هرچه بیشتر روزه‌داران به سلامت دهان و دندان در ماه مبارک رمضان تاکید کرد و گفت: از آنجایی که روزه‌داران در طول مدت روزه‌داری خود غذا و مایعات کمتری مصرف می‌کنند، باید دقت بیشتری بر سلامت دندان‌های خود داشته باشند. 
 
این دندانپزشک افزود: کاهش میزان مصرف غذا در روزه‌داران سبب می‌شود تا بزاق کمتری در دهانشان ترشح شده که بتواند محیط دهان و دندان‌ها را تمیز نگه دارد. 
 
وی افزود: کاهش مصرف غذا سبب می‌شود تا میزان تولید اسیدهایی که بوسیله باکتری‌ها و در اثر تجزیه مواد غذایی بوجود می‌آیند و باعث خنثی سازی محیط دهان می‌شوند، کاهش یابند و همین مسئله لزوم توجه بیشتر به بهداشت دهان و دندان را در طول روزه‌داری نشان می‌دهد. 
 
همتی در ادامه با اشاره به افزایش میزان مصرف شیرینی‌جات در وعده‌های افطار و سحر توسط روزه‌داران، گفت: عدم رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان احتمال وقوع پوسیدگی‌ها و یا بدتر شدن پوسیدگی‌های اولیه را بیشتر می‌کند. 
 
وی با تاکید بر اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان در روزه‌داران در طول روزه‌داری، به آن‌ها توصیه کرد: در این ایام دقت بیشتری بر بهداشت دهان و دندان خود داشته و زمان بیشتری را به این کار اختصاص دهند. 
 
این دندانپزشک استفاده از نخ دندان و مسواک و در صورت امکان دهانشویه را هنگام خواب و بعد از صرف وعده سحری توصیه کرد. 
 
وی در ادامه گفت: یکی از روش‌هایی که هم به بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند و هم تا حد زیادی باعث کاهش بوی بد دهان روزه‌داران می‌شود مسواک زدن زبان است. 
 
همتی زبان را دارای پرزهای چشایی دانست و گفت: این پرزها محیط خوبی برای ذخیره باکتری‌های ایجاد کننده پوسیدگی و یا بوی بد دهان است و مسواک زدن زبان باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شود.