نمونه برداری پروستات و پستان تحت گاید سونوگرافی چیست؟ چه اطلاعاتی راجع به نمونه برداری پستان و پروستات تحت گاید سونوگرافی دارید؟ آیا عوارض نمونه برداری پستان و پروستات تحت گاید سونوگرافی را می دانید؟ نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی روشی است که طی آن یک سوزن مخصوص داخل غده پروستات شده و نمونه کوچکی از بافت غده می گیرد. سپس این نمونه برای تعیین وجود یا عدم وجود سرطان پروستات به آزمایشگاه فرستاده می شود. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به طور کامل به نمونه برداری پروستات و پستان تحت گاید سونوگرافی و پاسخ به سوالات متداول می پردازیم.

چرا پزشک من نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی را برایم تجویز کرده است؟

پزشک معمولا برای تجویز نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرفی سه دلیل زیر را می کند:

 • آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)، که از طریق آزمایش خون اندازه گیری می شود زیاد است یا به سرعت در حال افزایش است.
 • ممکن است پزشک هنگام انجام معاینه از راست روده (DRE)، در جایی که انگشت را در رکتوم (مقعد) قرار داده بود، احساس ناهنجاری در پروستات کرده باشد. ممکن است بزرگ شدن غیر طبیعی یا سایر ناهنجاری های پروستات توسط پزشک حس شده باشد.
 • اگر سابقه خانوادگی بسیار شدیدی در مورد سرطان پروستات دارید.

چگونه می توانم برای نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی آماده شوم؟

آماده شدن برای نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی معمولا شامل موارد زیر است:

 • مصرف قرص آنتی بیوتیک از طریق دهان، معمولا یک یا دو روز قبل از نمونه برداری و در صبح روز نمونه برداری به منظور جلوگیری از خطر عفونت انجام می شود.
 • ممکن است قبل از نمونه برداری یک انما کوچک به مدت نیم ساعت در روده شما وارد شود تا روده را پاک کرده و آن را عاری از مدفوع کند. (به طوری که پروستات با سونوگرافی به وضوح دیده شود و خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. )
 • ممکن است یک تزریق آنتی بیوتیک درست قبل از نمونه برداری داشته باشید. ( برای کاهش عفونت)
 • وقتی نوبت دکتر برای نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی لازم است به پزشک یا بخش رادیولوژی بیمارستان اطلاع دهید که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید. داروهایی مانند وارفارین، کلوپیدوگلر، دبیگاتران، پراگلر، دیپییدیدامول یا آسانتین.
 • قبل از انجام نمونه برداری، باید خوردن داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید یا دوز طبیعی آن را کاهش دهید. بسیار مهم است که بدون مشورت دکتر یا کلینیک رادیولوژی هیچ یک از داروهای خود را متوقف نکنید. آنها دستورالعمل خاصی در مورد زمان توقف و شروع دوباره داروها به شما می دهند. این داروها معمولا برای جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی تجویز می شود، بنابراین مهم است که بدون مشورت با پزشک آن را قطع نکنید یا دوز آن را کم نکنید.
 • ممکن است یک آزمایش خودن در روز نمونه برداری برای بررسی لخته شدن خود روی شما انجام شود. متخصص ارولوژی، دکتر انکولوژیست یا انکولوژیست پرتونگاری (پزشکان متخصص) که شما را برای انجام عمل نمونه برداری ارجاع داده اند، در مورد شما صحبت کرده و آماده سازی مناسب را انجام می دهند.
 • اگر از هرگونه بیماری دریچه قلبی رنج می برید، دریچه قلب مصنوعی یا دستگاه مشابه آن دارید، قبل از انجام عمل باید به متخصص رادیولوژی (پزشک متخصص) که انجام نمونه برداری را انجام می دهد، اطلاع دهید تا بتواند از آنتی بیوتیک اضافی استفاده کند. غالباً تزریق عضلانی (تزریق به عضله) آنتی بیوتیک بنام جنتامایسین تجویز می شود تا احتمال عفونت را کاهش دهد.

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

چه اتفاقی در طول نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی خواهد افتاد؟

در طول نمونه برداری از شما خواسته می شود به سمت چپ خود دراز بکشید و پاهای خود راخم کنید. رادیولوژیست در ابتدا یک DRE را با دستکش بر میدارد. یک مبدل سونوگرافی که تقریبا به ضخامت یک انگشت شصت است در روده شما وارد می شود. این مبدل استریل شده است و با دو کاندوم پوشیده شده تا از هرگونه آلودگی جلوگیری کند. یک ماده روان کنند برای کمک به راحتی حرکت در روده شما بر روی آن وجود دارد. در بعضی موارد ممکن است از بی حسی موضعی یا آرام بخش در ناحیه روده استفاده شود تا در حین نمونه برداری ناراحتی به حداقل برسد.

این نمونه برداری به روش بیهوشی عمومی نیز انجام می شود که بدین معنی است که در طول نمونه برداری خواب خواهید بود یا بسیار آرام هستید. بعد از بررسی پروستات با سونوگرافی رادیولوژیست نمونه برداری خواه کرد. برای انجام نمونه برداری سوزنی بسیار ریز با استفاده از تصاویر رادیولوژِ که در صفحه سونوگرافی قابل دیدن است هدایت می شود. دستگاه از طریق بافت روده به داخل پروستات رفته و نمونه ای از آنجا گرفته می شود. نمونه توسط پزشک متخصص دیگری به نام آسیب شناس به آزمایشگاه آسیب شناسی ارسال می شود.

عمل نمونه برداری ممکن است چندبار تکرار شود تا از نتیجه آن اطمینان حاصل شود. همچنین نمونه برداری آنقدر انجام خواهد شد تا اطمینان جاصل شود از هر بخش غیر طبیعی به اندازه کافی نمونه برداری شده است. معمولا بین شش تا چهارده نمونه جداگانه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود.

پس از این کار دستگاه بیرون آورده شده و در صورت بیهوشی عمومی بیدار خواهید شد. در صورت بروز هرگونه خونریزی، یک پد کوچک به شما داده می شود تا در قسمت زیرین خود استفاده کنید و مدتی تحت نظر قرار میگیرید تا زمانی که بتوانید ادرار کنید. هنگامی که پزشک یا پرستار از وضعیت شما راضی شد، شما مجاز به ترک بیمارستان یا کلینیک خواهید بود به شرط اینکه کسی بتواند شما را به خانه ببرد.

توجه: نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی گاهی می تواند از طریق پرینه (ناحیه پوست بین پایه آلت و راست روده) انجام شود. در این روش با بی حسی موضعی ناحیه پرینه بی حس خواهد شد. پس از آن مبدل سونوگرافی از قسمت راست روده وارد شده و نمونه هایی از پروستات از طریق پوست با سوزن بر میدارد.

این روش به دلایل زیر استفاده خواهد شد:

 • این مسئله روش ترجیحی رادیولوژیست باشد.
 • احتمال سرطان در قسمت جلویی غده پروستات وجود داشته باشد که بخشی دورتر از روده است.
 • بیمار رکتون ندارد.

رادیولوژیست می تواند قبل از نمونه برداری توصیه کند از روش ترانس رکتال یا ترانس پرینه استفاده شود.

آیا نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی عوارض جانبی نیز دارد؟

نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد که به شرح زیر است:

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

آیا عوارض جانبی بیوپسی پروستات هدایت شده با سونوگرافی وجود دارد؟

عوارض جانبی نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی شامل موارد زیر است:

 • بناراحتی هایی در ناحیه پروستات در نتیجه نمونه برداری هایی که انجام می شود.
 • خونریزی به معنای خون (یا گاهی اوقات لخته شدن خون) در اسپرم یا انزال است و پس از نمونه برداری بسیار رایج است.
 • Haematuria (یا خون در ادرار شما). یک عارضه جانبی متداول است که در آن مجرای ادرار – مجرای کوچکی که ادرار را از مثانه به سمت آلت تناسلی منتقل می کند – از پروستات عبور می کند و بنابراین مقداری خون به ادرار منتقل می کند.
 • هنگامی که برای اولین بار مدفوع می کنید، خون یا لخته خون دیده می شود زیرا نمونه برداری از طریق روده بزرگ انجام شده است.
 • عفونت بسیار نادر است، زیرا همه اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از عفونت در کلینیک یا بیمارستان صورت گرفته است. برای جلوگیری بیشتر ممکن است روز بعد از انجام نمونه برداری، آنتی بیوتیک تجویزی شما ادامه یابد. اگر به عفونت مبتلا شده باشید، احساس ناخوشایندی خواهید داشت علایم آن مانند زمانی است که دچار آنفولانزا شده اید، غالباً تب خواهید کرد و بعضی اوقات ممکن است لرز داشته باشید. این مشکلات به طور کلی طی 12 تا 72 ساعت پس از عمل اتفاق می افتد. مهم است که فورا به پزشک خود اطلاع دهید، یا به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان بروید.
 • بلافاصله بعد از نمونه برداری خونریزی طبیعی است. گاهی اوقات، بعضی از بیماران بلافاصله بعد از نمونه برداری، مقدار کمی خونریزی از روده را تجربه خواهند کرد. گاهی اوقات وقتی هنوز در جریان نمونه برداری هستید نیز این اتفاق خواهد افتاد. اگر این اتفاق بیفتد، با مقداری فشار جلوی خون گرفته خواهد شد که معمولا جدی نیست.
 • اگر بیهوشی عمومی یا آرام بخش استفاده کرده باشید، معمولاً یک یا چند روز احساس خفیفی از “گیجی” در سر خود خواهید داشت.

نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی چه مقدار زمان خواهد برد؟

عمل نمونه برداری از پروستات تقریبا سی دقیقه زمان خواهد برد. این آزمایش به همراه زمان آماده سازی، آزمایش خون، انما، تزریق آنتی بیوتیک و مدت زمان بررسی شاید تا چند ساعت نیز وقت شما را بگیرد. اگر در مواردی نادر بعد از عمل خونریزی پیش بیاید، ممکن است مسئولین بیمارستان یا پرستاران زمان بیشتری مراقب شما باشند تا احساس کنند خطر رفع شده است.


بیشتر بدانید: جراحی سرطان پروستات


خطرات نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی چیست؟

 • هماتوسپرمی (خون در اسپرم) در بیش از 90٪ از بیماران انجام این نمونه برداری اتفاق می افتد و می تواند به مدت 2 یا چند هفته ادامه یابد.
 • خون در ادرار (ادرار) بسیار شایع است. (بیش از 60 درصد بیماران).
 • خون موجود در مدفوع نسبتاً متداول است، اما معمولاً خفیف است.
 • عفونت بسیار نادر است (در کل کمتر از 1٪ از بیماران)، اما در صورت عدم درمان ممکن است شدید بشود.
 • خونریزی داخلی نیز بسیار نادر است (کمتر از 0.01 از بیماران)، اما در صورت بروز به صورت شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.
 • به ندرت ممکن است احتباس ادرار رخ دهد. اگر پروستات در شروع کار بسیار بزرگ شده و خونریزی در داخل پروستات در نتیجه انجام نمونه گیری اتفاق بیفتد، ممکن است این مقدار خونریزی نسبتاً کمی برای ایجاد انسداد مجرای ادرار – مجاری که ادرار را از مثانه منتقل می کند، کافی باشد. این مسئله می تواند منجر به احتباس شود، که ناتوانی موقتی در عبور ادرار است. این مسئله با عبور یک سوند، یک لوله لاستیکی استریل، که برای رفع سد انسداد داخل مجرای ادرار قرار قابل درمان است.

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

مزایای نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی چیست؟

فواید نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی به این است که موجب تشخیص دقیق شده و در اطمینان به وجود یا عدم وجود سرطان پروستات بسیار کمک می کند. اگر سرطان تشخیص داده شود، میزان پیشروی سرطان نیز قابل بررسی است و کمک می کند درمان مناسب انجام شود.

چه کسی وظیفه انجام نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی را بر عهده دارد؟

نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی توسط یک رادیولوژیست یا متخصص ارولوژی (پزشکان متخصص) و به کمک سونوگرافیست (یک تکنسین آموزش دیده که به تهیه و بهره برداری از تجهیزات سونوگرافی کمک می کند) انجام می شود و غالباً یک پرستار که به مراقبت از بیمار کمک می کند. اگر نمونه برداری به روش بی حسی انجام شود، متخصص بیهوشی نیز حضور خواهد داشت.

نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی کجا انجام می شود؟

نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی در بیمارستان به صورت یک عمل سرپایی یا در یک مرکز پزشکی انجام می شود. همچنین می توان آن را در یک کلینیک رادیولوژی نیز انجام داد.

از نمونه برداری پروستات تحت گاید سونوگرافی چه انتظاراتی می توان داشت؟

نتیجه آسیب شناسی به طور کلی چند روز طول می کشد تا به دست پزشک برسد. مدت زمان لازم برای دریافت گزارش کتبی در مورد آزمایش یا دستور پزشک شما بسته به موارد زیر است:

 • فوریتی که نتایج آن برای پزشک شما دارد.
 • پیچیدگی آزمون یا روش
 • آیا اطلاعات بیشتری از پزشک قبل از آزمایش توسط پزشک متخصص رادیولوژی لازم است.
 • آیا شما آزمایش اشعه ایکس نیز انجام داده اید؟ یا تصویربرداری پزشکی دیگری وجود دارد که باید با این آزمایش یا مقایسه شود (این مسئله معمولاً در صورت ابتلا به بیماری به وجود خواهد آمد که در مورد پیشرفت آن ارزیابی مورد نیاز باشد)
 • نحوه ارسال گزارش به پزشک (از جمله تلفن، ایمیل، فکس یا نامه).

مهم است که نتایج را با پزشک خود به صورت حضوری یا تلفنی در میان بگذارید تا او بتوانند توضیح دهد که نتایج شما چه معنی دارد.

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی

نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی از امواج صوتی برای شناخت توده یا ناهنجاری کمک می کند. در این روش یک نمونه از بافت برای معاینه زیر میکروسکوپ جدا شده و مطالعه می شود. نمونه برداری تهاجم کمتری نسبت به جراحی دارد و جای زخم کمتری باقی می گذارد و در معرض اشعه نیز شما را قرار نخواهد داد.

در مورد هر نوع بیماری و شرایط فیزیکی خود به دکترتان توضیح دهید. به خصوص در مورد بیهوشی با او صحبت کنید. در مورد داروهای مصرفی در مورد هر بیماری و شرایط پزشکی اخیر و اینکه آیا آلرژی دارید، به خصوص در مورد بیهوشی، به پزشک خود بگویید. در مورد داروهای مصرفی، از جمله مکمل های گیاهی و آسپیرین، بحث کنید. به شما توصیه می شود سه روز قبل از عمل مصرف آسپرین یا رقیق کننده خون را متوقف کنید. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحتی و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود لباس مخصوص کلینیک را بپوشید. اگر دوست دارید احساس آرامش کنید از شخصی بخواهید پس از نمونه برداری شما را به خانه ببرد.

نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی چیست؟

توده ها یا ناهنجاری های پستان اغلب با معاینه جسمی، ماموگرافی یا سایر مطالعات تصویربرداری تشخیص داده می شوند. با این وجود، همیشه نمی توان از این تست های تصویربرداری مشخص کرد که آیا رشد توده خوش خیم است یا سرطانی. نمونه برداری سینه روشی است که در آن برخی از سلول ها از ناحیه مشکوک در پستان خارج شده و آنها را تحت میکروسکوپ بررسی میکنند تا تشخیص انجام شود. این کار با جراحی یا معمولاً توسط رادیولوژیست با استفاده از روشی کمتر تهاجمی انجام می شود که شامل سوزن توخالی و هدایت کننده تصویر است. نمونه برداری سوزنی با هدایت کننده تصویر برای از بین بردن کل ضایعه طراحی نشده است بلکه برای به دست آوردن یک نمونه کوچک از ناهنجاری برای تجزیه و تحلیل بیشتر مورد استفاده است. نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی تصویر گرفتن نمونه هایی از ناهنجاری تحت نوعی راهنمایی مانند سونوگرافی، MRI یا ماموگرافی انجام می شود. در نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی، برای راهنمایی ابزارهای رادیولوژی به محل رشد غیر طبیعی فرستاده می شود.

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

موارد متداول روش نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی چیست؟

نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی وقتی انجام شود که سونوگرافی پستان ناهنجاری زیر را نشان داده باشد:

 • جرم یا توده مشکوک
 • تفاوت در ساختار بافت پستان
 • تغییر بافت غیر طبیعی

گاید سونوگرافی در چهار روش نمونه برداری استفاده می شود:

 • سوزنی ریز (FNA)، که یک سوزن بسیار کوچک برای استخراج مایعات یا سلول ها از ناحیه غیر طبیعی است، استفاده می شود.
 • سوزن هسته ای (CN) که یک سوزن بزرگ توخالی است استفاده می شود تا نمونه ای از بافت سینه را خارج کند.
 • دستگاه با کمک خلاء (VAD) چندین نمونه بافت را در حین وارد کردن یک سوزن جمع می کند.
 • سیم، یک سیم راهنما در منطقه مشکوک قرار می گیرد تا به جراح کمک کند تا ضایعه را برای نمونه گیری پیدا کند.

چگونه باید خودم را برای نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی آماده کنم؟

 • لباس راحتی و گشاد بپوشید. شاید لازم باشد کلیه لباس ها و جواهرات موجود در منطقه مورد بررسی را در بیاورید.
 • ممکن است از شما خواسته شود در طول نمونه برداری لباس مخصوص بپوشید.
 • قبل از نمونه گیری به وسیله سوزن، باید تمام داروهای مصرفی از جمله مکمل های گیاهی را کنار گذاشته و در صورت داشتن هرگونه حساسیت، به خصوص در مورد بیهوشی به پزشک خود گزارش دهید.

پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که سه تا پنج روز قبل از عمل، از مصرف آسپرین، رقیق کننده خون یا برخی مکمل های گیاهی جلوگیری کنید تا خطر خونریزی کاهش یابد.

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

تجهیزات سونوگرافی به چه صورت کار میکند؟

اسکنرهای اولتراسوند از یک کنسول رایانه، صفحه نمایش فیلم و یک مبدل متصل تشکیل شده است. مبدل وسیله دستی کوچک است که به یک میکروفون شباهت دارد. در بعضی از آزمایشات ممکن است در طی یک آزمون واحد از مبدل های مختلف (با قابلیت های مختلف) استفاده شود. مبدل امواج صوتی نامفهوم و فرکانس بالا را به داخل بدن می فرستد و سپس پژواک آن را دریافت میکند. این فرکانس ها اصولی مشابه سونار دارد که توسط قایق ها و زیردریایی ها استفاده می شود.

در این آزمایش تکنسین مقدار کمی ژل به منطقه مورد معاینه اعمال می کند و مبدل را در آنجا قرار می دهد. ژل به امواج صوتی اجازه می دهد تا بین مبدل و منطقه مورد بررسی، به جلو و عقب حرکت کنند. تصویر سونوگرافی بلافاصله در صفحه نمایشگر ویدیویی قابل مشاهده است که مانند مانیتور رایانه است. رایانه بر اساس بلندی (دامنه)، پیچ (فرکانس) و مدت زمان لازم برای بازگشت سیگنال سونوگرافی به مبدل، تصویر ایجاد می کند. همچنین رایانه این نکته را نیز در نظر می گیرد که صدا از چه نوع ساختار بدن و یا بافتی عبور می کند.

در نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی یکی از چهار ابزار استفاده خواهد شد:

 • یک سوزن ریز متصل به یک سرنگ، کوچکتر از سوزنی است که معمولاً برای گرفتن خون استفاده می شود.
 • یک سوزن اصلی که به آن سوزن با فنر نیز گفته می شود، شامل یک سوزن داخلی است که به یک وسیله کم عمق متصل شده و توسط یک غلاف پوشانده شده و به یک مکانیزم اصلی وصل شده است.
 • وسیله ای که به کمک خلاء (VAD) از فشار برای کشیدن بافت به داخل سوزن استفاده می کند.
 • یک سیم راهنمای نازک، که برای نمونه برداری استفاده می شود.
 • سایر تجهیزات استریل درگیر در این روش شامل سرنگ، اسفنج، فورسپس، پوست و یک لیوان نمونه یا اسلایس میکروسکوپی است.

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

روند کار نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی چگونه است؟

تصویربرداری سونوگرافی مبتنی بر همان اصولی است که در سونار مورد استفاده خفاش ها، کشتی ها و ماهیگیران قرار میگیرد. هنگامی که یک موج صوتی به یک شی برسد، عقب می رود یا پژواک می کند. با اندازه گیری این امواج اکو می توان تعیین کرد که شیء تا چه اندازه از فاصله و اندازه، شکل و قوام فاصله دارد. این مسئله شامل اینکه جسم جامد باشد یا پر از مایع نیز صادق است.در پزشکی از سونوگرافی برای تشخیص تغییرات در اندامها، بافت ها و عروق و تشخیص توده های غیر طبیعی مانند تومورها استفاده می شود.

در آزمایش سونوگرافی، یک مبدل موج صدا، صدا را ارسال میکند و امواج پژواک را ضبط می کند. هنگامی که مبدل بر روی پوست فشار داده می شود، پالس های کوچکی از امواج صوتی نامفهوم و با فرکانس بالا به بدن فرستاده میشود. هنگامی که این امواج صوتی به اندام های داخلی، مایعات و بافت ها را میرسد، گیرنده حساس در مبدل تغییرات جزئی در زمینه و جهت صدا را ثبت می کند. این امواج ها فورا توسط یک کامپیوتر اندازه گیری و نمایش داده می شوند که به نوبه خود تصویری در زمان واقعی است. یک یا چند فریم از تصاویر متحرک به طور معمول به عنوان تصاویر ثابت ضبط می شوند. حلقه های ویدیویی کوتاه تصاویر نیز ممکن است ذخیره شود.

رادیولوژیست با استفاده از یک پروب سونوگرافی برای بررسی توده سینه یا تغییر غیر طبیعی بافت، سوزن نمونه گیری را از طریق پوست وارد می کند و آن را به صورت هدفمند پیش می برد و نمونه های بافتی را خارج می کند. اگر نمونه گیری به روش جراحی انجام شود، ممکن است از سونوگرافی برای هدایت سیم به طور مستقیم به یافته هدفمند استفاده شود تا به جراح کمک کند تا منطقه مورد نظر را برای برداشتن نمونه پیدا کند. با استفاده از تصویربرداری مداوم با سونوگرافی، پزشک قادر است سوزن یا سیم نمونه گیری را مشاهده کند چون در لحظه به سمت محل ضایعه پیش می رود.

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

روش نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

 • روشهای با حداقل تهاجم مانند نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی اغلب توسط متخصص رادیولوژی انجام می شود.
 • نمونه گیری پستان معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود.
 • شما روی میز معاینه قرار خواهید گرفت یا کمی به پهلو می چرخید.
 • بی حسی موضعی به پوست و عمیق تر داخل پستان تزریق می شود تا آن را بی حس کند.
 • با فشار دادن مبدل به پستان، سونوگراف یا رادیولوژیست ضایعه را پیدا می کند.
 • در محلی که قرار است سوزن نمونه گیری وارد شود، زخم بسیار کوچکی ایجاد می شود.
 • رادیولوژیست، با نظارت بر محل ضایعه به وسیله پروب سونوگرافی، سوزن را وارد کرده و آن را مستقیماً در توده پیش می برد.
 • سپس نمونه های بافت را با استفاده از روش های متفاوت بر میدارد.
 • در صورت انجام نمونه گیری به روش جراحی، یک سیم به عنوان راهنما برای جراح در ناحیه مشکوک وارد می شود.
 • یک نشانگر کوچک ممکن است در محل نمونه گیری قرار گیرد تا در صورت لزوم در آینده استفاده شود.
 • پس از اتمام بیوپسی از فشار برای متوقف کردن هرگونه خونریزی استفاده می شود و پوست با پانسمان پوشانده می شود. هیچ بخیه ای لازم نیست.
 • ممكن است برای تأیید اینكه نشانگر در جایگاه مناسب قرار دارد، ماموگرافی انجام شود.
 • این روش معمولاً طی یک ساعت انجام می شود.

در حین نمونه گیری و بعد از آن چه تجربه ای خواهم داشت؟

در حین نمونه گیری بیدار خواهید بود و کمی ناراحتی حس خواهید کرد. بسیاری از خانم ها درد کمی دارند و هیچ زخمی روی پستان گزارش نکرده اند. با این حال، ممکن است برخی بیماران، از جمله کسانی که دارای بافت متراکم پستان هستند یا ناهنجاری هایی در نزدیکی دیواره سینه یا پشت نوک پستان دارند، حساس تر باشند.

هنگامی که بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست انجام میشود، ممکن است احساس سوزش کنید و به دنبال آن احساس خفیف ناشی از بی حسی موضعی ایجاد شود. احتمالاً هنگام وارد شدن سوزن نمونه گیری و هنگام نمونه برداری از بافت، فشار کمی احساس می کنید که طبیعی است.در عرض چند ثانیه منطقه بی حس می شود. باید زمانی که تصویربرداری و نمونه گیری در حال انجام است، ساکت باشید.با برداشتن نمونه های بافتی، ممکن است کلیک ها یا صداهای وزوز از دستگاه نمونه گیری بشنوید. این موارد طبیعی است.

اگر به دنبال نمونه گیری دچار تورم و کبودی شدید، ممکن است به شما توصیه شود مسکن بدون نسخه مصرف کنید و از یک کمپرس سرد استفاده کنید. کبودی موقتی طبیعی است. اگر دچار تورم بیش از حد، خونریزی، قرمزی یا گرما در قسمت پستان هستید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر نشانگر در داخل پستان باقی بماند تا محل ضایعه نمونه گیری شده را مشخص کند، باعث ایجاد درد، صدمه و آسیب نمی شود. نشانگرهای نمونه گیری سازگار با MRI نیز هست. باید حداقل 24 ساعت بعد از نمونه گیری از فعالیت شدید خودداری کنید.

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

چه کسی نتایج نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی را تفسیر می کند و چگونه می توانم آنها را بدست آورم؟

یک آسیب شناس نمونه برداشته شده را معاینه می کند و تشخیص نهایی را انجام می دهد. با توجه به لزوم، رادیولوژیست یا پزشک شما نتایج را با شما به اشتراک می گذارند. رادیولوژیست همچنین نتایج حاصل را ارزیابی خواهد کرد تا از آسیب شناسی و یافته های تصویری به نتیجه برسد. در بعضی موارد، حتی اگر سرطان تشخیص داده نشود، ممکن است در صورت آسیب شناسی با یافته های تصویربرداری، برداشتن جراحی و… درمان اعمال شود.

فواید نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی

 • این سونوگرافی نسبت به نمونه گیری به صورت جراحی تهاجم کمتری دارد، جای زخم کمی دارد و می تواند در کمتر از یک ساعت تمام شود. تصویربرداری به وسیله سونوگرافی از اشعه یونیزه کننده استفاده نمی کند.
 • نمونه برداری سینه تحت گاید سونوگرافی به طور قابل اطمینان نمونه های بافتی را ارائه می دهد که می تواند نشان دهد که آیا یک غده درون سینه خوش خیم است یا بدخیم.
 • در مقایسه با نمونه گیری استریوتاکتیک پستان، روش سونوگرافی سریعتر است و نیاز به قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزان نیز ندارد.
 • با سونوگرافی می توان حرکت سوزن نمونه گیری را هنگام حرکت در بافت سینه دنبال کرد.
 • نمونه گیری سینه با سونوگرافی قادر به ارزیابی توده های زیر بازو یا در نزدیکی دیواره سینه است که با بیوپسی کلیشه ای قابل دستیابی نیستند.
 • نمونه برداری سینه تحت گاید سونوگرافی نسبت به سایر روشهای نمونه برداری مانند جراحی باز یا نمونه گیری استریوتاکتیک ارزانتر است.
 • زمان بهبودی کوتاه است و بیماران به سرعت می توانند فعالیتهای معمول خود را از سر بگیرند.

نمونه برداری پروستات , نمونه برداری پستان

خطرات نمونه برداری پستان تحت گاید سونوگرافی

 • خطر خونریزی و تشکیل هماتوم یا مجموعه خون در محل نمونه گیری وجود دارد. با این حال، به نظر می رسد خطر کمتر از یک درصد در بیماران باشد.
 • یک بیمار گهگاه ناراحتی قابل توجهی دارد که به راحتی توسط داروهای ضد درد قابل کنترل نیست.
 • هر روشی که چیزی داخل پوست نفوذ کند خطر عفونت را به همراه دارد. به نظر می رسد احتمال ابتلا به عفونت و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی کمتر از یک در هزار است.
 • بسته به نوع نمونه گیری خطر کمی دارد که سوزن از دیواره سینه عبور کند و باعث مشکلات ریه شود.
 • احتمال کمی وجود دارد که این روش جواب نهایی برای توضیح ناهنجاری تصویربرداری مناسبی ارائه ندهد.