ایمپلنت دندان از سه قسمت جداگانه تشکیل شده است. اولین قطعه لنگر (گاهی اوقات به عنوان لانه گزینی به عنوان کاشت) است که یک قطعه بنیادی است که برای اتصال به فک و ایجاد پیوند قوی و مادام العمر طراحی شده است. معمولاً از تیتانیوم فلزی تشکیل شده است، که زیست سازگار است و در ایجاد پیوندهای سلولی محکم با بافت استخوان عالی است تا همجوشی یکپارچه استخوان و لنگر فراهم شود. مورد دوم abutment نام دارد که همان بخشی است که تاج را به کاشت وصل می کند. معمولاً از مواد مشابه ایمپلنت دندان تشکیل شده است. سوم، خود تاج است که می تواند از انواع مختلفی از جمله چینی، طلا، استیل و سایر آلیاژها تشکیل شده باشد – همگی برای ماندگاری یک عمر و مقاومت در برابر پوسیدگی ساخته شده اند. در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام به ایمپلنت دندان می پردازیم.

ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان برای چه کسانی انجام می شود؟

کاشت ایمپلنت دندان به منظور جایگزینی دندان هایی که کاملاً از بین رفته اند و یا عمداً کشیده شده اند، طراحی شده است. اگرچه روش های از بین رفتن دندان متفاوت است، معمولاً راه حل قرار دادن ایمپلنت دندان در مناطقی است که کانال های ریشه، پر کردن و سایر گزینه ها به سادگی در دسترس نیست زیرا دندان توانایی ترمیم شدن دوباره را ندارد، یا دندان خیلی آسیب دیده و نمی تواند ترمیم شود. علاوه بر این، بیمارانی که دچار آسیب دیدگی استخوان و بخشی از فک شده اند، ممکن است بهترین گزینه برای کاشت باشند. حتی افرادی که دندانهای ناقص ژنتیکی دارند می توانند یک جایگزین از نظر زیبایی را تجربه کنند.

روال ایمپلنت دندان چگونه است؟

روند ایجاد کاشت دندان به دو بخش تقسیم می شود. اولین مورد، ایجاد و قرار دادن لنگر مناسب است که به ایمپلنت دندان اجازه می دهد تا از طریق یک تیتانیوم ایمن و با طول عمر به فک وصل شود. این فرآیند مستلزم ایجاد یک سوراخ کوچک در استخوان فک است تا لنگر بتواند یک ریشه محکم ایجاد کند. با گذشت زمان، بافت استخوان با فلز پیوند می خورد و پیوندی منسجم و ماندگار را تشکیل می دهد. با محکم بودن لنگر، بعضی از پستهای جزئی می توانند وصل شوند تا ایمپلنت دندان کاملاً محکم و بدون نگرانی از تخریب یا جابجایی آینده باقی بماند. قبل از این فرایند، باید بدانید که پیوند استخوان ضروری است یا نه، که ممکن است زمان بهبودی را افزایش دهد.

چه کاری را می توان بعد از عمل ایمپلنت دندان انتظار داشت ؟

پس از کاشت دندان، بیشتر بیماران به پیوند استخوان نیاز دارند که بیشتر از دو ماه طول نمی کشد. متوجه خواهید شد که تقریباً مشابه دندانهای اصلی شما هستند، و در بعضی موارد بهتر از آن ها هستند. شما می توانید با کاشت های دندان جدید خود تقریباً هر چیزی بخورید، اگرچه درست بعد از عمل، ممکن است خود را به غذاهای نرم محدود کنید. برخی از علائم معمولی در منطقه شامل موارد زیر است:

 • تورم و کبودی در نواحی صورت و لثه
 • درد جزئی در محل کاشت و ریشه
 • خونریزی جزئی

ایمپلنت دندان

تصویربرداری از ایمپلنت دندان: مروری

چکیده

انتخاب تکنیک تصویربرداری مناسب از زمان ظهور روشهای تصویربرداری پیشرفته، یک کار چالش برانگیز است و بسیاری از این موارد برای تصویربرداری از کاشت استفاده می شود. در تصویربرداری، این روش نه تنها باید آناتومی را در نظر بگیرد بلکه باید دقت ابعادی را نیز ارائه دهد. بسیاری از دندانپزشکان در روش معمول قرار دادن ایمپلنت دندان از روش معمولی، اکثراً ارتوپنتوگرام (OPG) استفاده می کنند. با این حال، به دلیل اشکالاتی که در رابطه با OPG وجود دارد، فناوریهای پیشرفته تری مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) و توموگرافی محاسبه شده پرتو مخروطی (CBCT) بهتر پذیرفته می شوند. اینها به بهبود وضوح تصویر و کاهش امواج کمک می کند. به دلیل تأثیر هزینه از این تکنیکها بطور گسترده استفاده نمی شود. بنابراین، برای تصمیم گیری در مورد نوع تکنیک تصویربرداری، باید تمام مزایا و معایب مرتبط با آن در نظر گرفته شود که در این بررسی به طور گسترده مورد بحث قرار خواهد گرفت.


بیشتر بدانید: ایمپلنت دندان چیست؟ کاربرد، نحوه انجام و مراقبت های لازم


معرفی

برای حمایت از پروتز ثابت، پستهای فلزی به صورت جراحی در فک کاشته می شوند. این پستهای فلزی را کاشت دندان  می نامند. به غیر از اشغال یک سایت بزرگ، یک ایمپلنت دندان باید ضمن توجه به ساختارهای آناتومیکی اطراف، زیبایی شناسی را نیز برآورده کند. در هنگام انتخاب محل کاشت مطلوب، باید فاکتورهای خاصی در نظر گرفته شود، از جمله شناسایی آناتومی دقیق و تعیین مرزهای استخوان و همچنین تراکم و کیفیت آن هرگونه آسیب شناسی استخوانی اساسی نیز باید مشخص شود.

تصویربرداری تشخیصی به تدوین یک برنامه درمانی مناسب و دقیق برای بیماران کاشت کمک می کند. ملاحظات آناتومیک منطقه برای قرار دادن ایمپلنت دندان باید از روشهای رادیولوژی مناسب استفاده شود. انتخاب نوع تکنیک تصویربرداری در دستیابی به اطلاعات مورد نیاز با بهترین دقت ابعادی نقش عمده ای دارد. تکنیک های رادیوگرافی نقش مهمی در تصویربرداری از کاشت قبل از جراحی، جراحی و پس از پروتز دارند.

تکنیک های رادیوگرافی معمولی توسط توموگرافی کامپیوتری (CT) و توموگرافی محاسبه شده پرتو مخروطی (CBCT) جایگزین شده است تا حداکثر اطلاعات در مورد سایت کاشت را بدست آورید. بنابراین، برای تعیین بهترین روش تصویربرداری برای قرار دادن ایمپلنت دندان داخل دهانی، شناختن مزایا و معایب مرتبط با آن، مهم است که در این مقاله مورد بحث قرار می گیرد. کلیه داده های منتشر شده مربوط به مجلات و کتب درسی از سال 1973 تا 2013 مورد بررسی قرار گرفت تا این مقاله شکل بگیرد. کلمات کلیدی مورد استفاده کاشت، تصویربرداری، رادیولوژی ایمپلنت دندان و دندانپزشکی ایمپلنت دندان بود.

ایمپلنت دندان

چه چیزی توموگرافی رایانه ای مخروطی را متفاوت از سایر روش های تصویربرداری مورد استفاده در تصویربرداری کاشت ایمپلنت دندان می کند؟

معرفی CBCT در دندانپزشکی با یک الگوی جدید در تشخیص فک و صورت شناخته شده است که به عنوان “تصویربرداری تشخیصی تعاملی” شناخته می شود. این الگوی جدید پایه های خود را در مفهوم “تصویربرداری / اصلاح مجدد چندقطبی”، که در تصویربرداری پزشکی جدید نیست، ایجاد می کند.

این امر با نمایش انتخابی داده ها از یک حجم از اطلاعات کسب شده، می تواند بازسازی انواع تصاویر در هر صفحه ممکن (محوری، تاجی، ساژیتال و 3 بعدی مشاهده) را انجام دهد. این ویژگی به طور مستقیم با اصول کسب داده CBCT مرتبط است که از نظر ماهیت، حجمی است.

اسکنر CBCT اطلاعاتی را از محلی بدست می آورد که برای راحتی محاسبات، از مکعب های با حجم زیاد و کوچک تشکیل شده است که به وکسل (عناصر حجم) معروف هستند. بخشی از این داده ها را می توان با انتخاب صحیح برخی از وکسل ها بر اساس منطقه (تصویربرداری مسطح) یا تراکم (حجم و پخش سطح) روی مانیتور نمایش داد. با انتخاب دقیق یک توالی منحنی بدون وقفه وکسل در امتداد فک بالا و یا فک پایین، می توان یک تصویر پانوراما را استخراج کرد.

این کار باعث می شود که یک تصویر بازسازی پانوراما که بازتابی از وکسلهای منتخب با استفاده از تراکم و اطلاعات تشخیصی است، حاصل شود. اگرچه بازسازی چند پلان یک مفهوم جدید در تصویربرداری پزشکی نیست، اما در بیشتر موارد تصاویر بازسازی شده در رسانه های استاتیک به صورت چاپ فیلم یا کاغذ بدون هیچ گونه امکان تعامل جدا از اپراتور محل کار اصلی اسکنر توموگرافی کامپیوتری ضبط شده است.

فناوری CBCT تقریباً 10 سال پیش، بعد از معرفی، تشخیص تعاملی را پذیرفت. این امر در انتقال تصویربرداری دندان از تصاویر سنتی استاتیک، که اکنون مسئول بازیابی اطلاعات تشخیصی است که شاید همیشه آشکار نباشد، به میزان قابل توجهی کمک کرده است.

توابع تصویربرداری ایمپلنت دندان

تصویربرداری از محل کاشت برای تعیین اینکه آیا بیمار می تواند روش جراحی را تحمل کند، آسیب شناسی های زیرین استخوان، زیرپوش و وسایل زیرین را ارزیابی کند، چگالی استخوان را ارزیابی می کند تا از تقریب ساختارهای حیاتی آناتومیک مطلع شود و برآورد ابعاد، تعداد، محل، جهت گیری، و پیش آگاهی کاشت قرار داده شده، مطلع گردد. نیاز به درمان های اضافی استخوان باید در نظر گرفته شود.

اهداف تصویربرداری تشخیصی به میزان و نوع اطلاعات مورد نیاز و دوره درمانی ارائه شده بستگی دارد. زمان بندی و نوع روش تصویربرداری مورد استفاده بستگی به ادغام مراحل ذکر شده در زیر دارد:

مرحله اول (تصویربرداری از ایمپلنت دندان قبل از عمل)

برای تعیین کمیت و کیفیت استخوان و تقریب محل کاشت با ساختارهای مهم و همچنین برای برنامه ریزی جهت کاشت ایمپلنت دندان ، کلیه اطلاعات جراحی و پروتز لازم در این مرحله بدست می آید.

ایمپلنت دندان

مرحله دوم (تصویربرداری از عمل جراحی و عمل جراحی ایمپلنت دندان)

در کنار مطالعه موقعیت و جهت گیری بهینه کاشت، تصویربرداری از عمل جراحی در حین عمل به ارزیابی بهبودی و یکپارچه سازی محل های جراحی کمک می کند. تصحیح ایمپلنت دندان و ساخت پروتز در این مرحله تضمین می شود.

مرحله سوم (تصویربرداری از پروتز پس از کاشت پروتز)

این مرحله از محل قرارگیری ایمپلنت دندان شروع می شود و تا زمانی که ایمپلنت دندان در فک باقی بماند ادامه دارد. دنباله رادیوگرافی برای تصویربرداری از فاز III تصویربرداری پس از پروتز است، پس از آن به یادآوری و تصویربرداری از تعمیر و نگهداری و ارزیابی تغییر استخوان آلوئولار می پردازند.

ارزیابی ایمپلنت دندان بعد از عمل

عواملی که موفقیت یک روش کاشت و طول عمر کاشت دندان را تعیین می کند، عمدتاً با ظهور استخوان آلوئول در اطراف کاشت دندان همراه است. رابط ایمپلنت دندان / استخوان و همچنین ارتفاع استخوان آلوئول در رابطه با گردن ایمپلنت دندان ، برای موفقیت ایمپلنت دندان بسیار مهم است. یک رابط باریک و بدون حضور خط باریک حاشیه اطراف ایمپلنت دندان و حاشیه استخوان آلوئول نسبتاً مجزا در اطراف کاشت دندان از علائم ایمپلنت دندانی به خوبی کاشته شده Osseointegrated است. با این حال، از بین رفتن استخوان در اطراف کاشت های دندانی موجود اتفاق می افتد و اطلاعات و اسناد و مدارک زیادی راجع به نرخ هایی که ریزش استخوان مشهود قابل قبول است ارائه کرده است.

بطور کلی، رادیوگرافی های پریاپیکال که در شرایط استاندارد ساخته شده اند، می توانند با گذشت زمان تصاویر قابل مقایسه ای از کاشت دندان و استخوان اطراف ایجاد کنند، و می توانند ارزیابی نسبتاً دقیقی از تاج استخوانی آلوئولار و از بین رفتن استخوان حاشیه ای احتمالی به صورت ماساژ و دیستال نسبت به کاشت ارائه دهند. با این وجود، استخوان حاشیه ای روی سطح باکال و زبانه از کاشت دندان، نزدیکی کاشت به صفحات مربوطه (باکال، زبانی / پالاتال) و سوراخ کردن احتمالی صفحات با نماهای پریاپیک قابل ارزیابی نیست.

اگر مشکلات پس از جابجایی باشد، ممکن است نیاز به پس زمینه تصویربرداری داشته باشد. متأسفانه، مصنوعات سخت کننده فلزی و پرتو، ذاتی در توموگرافی کامپیوتری، ممکن است ارزیابی دقیق رابط استخوان ایمپلنت دندان را مبهم کند یا ممکن است منجر به تابش شبح مانند در اطراف کاشت های دندانی (و سایر ساختارهای با چگالی بالا) شود که ممکن است از ریزش استخوان پری ایمپلنت دندان تقلید کند و باید با احتیاط مشاهده شود.

نتیجه گیری راجب ایمپلنت دندان

تشخیص کاشت دندان و برنامه های کاربردی مرتبط با درمان بزرگترین بهره بردار فناوری CBCT هستند. این فناوری باعث تغییر انقلابی در هر جنبه ای از درمان کاشت دندان از برنامه ریزی تا جراحی تا ترمیم نهایی شده است. با این حال، با وجود بسیاری از پیشرفت های فن آوری، CBCT عاری از محدودیت نیست. این متخصص دندانپزشکی است که دانش و صداقت آن به نفع بیمار تغییر می کند. رعایت دقیق استانداردها، دستورالعملها، آگاهی صحیح از کاربردها و محدودیت های این فناوری و اقدامات احتیاطی مناسب برای بیمار در استخراج بیشترین استفاده از تصاویر CBCT کمک خواهد کرد.

ایمپلنت دندان

سی تی اسکن Dental Cone Beam چیست؟

توموگرافی کامپیوتری با پرتو دندان مخروطی (CT) نوع خاصی از دستگاه X-ray است که در مواقعی که یک اشعه X دندانپزشکی سنتی کافی نیست، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آن به عنوان تصویربرداری تشخیصی برای یافتن آسیب شناسی استخوان های فک و ساختارهای اطراف استفاده می شود.

این نوع اسکنر  سی تی اسکن از نوع خاصی از فناوری برای تولید تصاویر سه بعدی از ساختارهای دندانی، بافتهای نرم، مسیرهای عصبی و استخوان در ناحیه استخوان فک در یک اسکن استفاده می کند. تصاویر به دست آمده با Cone Beam  سی تی اسکن امکان برنامه ریزی دقیق تری برای درمان دارند.

Cone Beam  سی تی اسکن مانند  سی تی اسکن معمولی نیست. با این حال، سی تی اسکن Cone Beam  سی تی اسکن می تواند برای تولید تصاویری شبیه به تصاویر تولید شده توسط تصویربرداری سی تی اسکن معمولی با تابش بسیار کمتری استفاده شود.

با وجود Cone Beam سی تی، یک پرتو X-ray به شکل مخروط در اطراف بیمار منتقل می شود تا تعداد زیادی از تصاویر را تولید کند، همچنین به آن نمایی گفته می شود. سی تی اسکن و Cone Beam  سی تی اسکن هر دو تصاویر با کیفیت بالا تولید می کنند و به دندانپزشک شما اجازه می دهد بخش های مختلف سر و گردن شما را بررسی کند.

CT Cone beam، تصاویر مفصلی از استخوان تهیه کرده و برای ارزیابی بیماری های فک، دندان، ساختارهای استخوانی صورت، حفره بینی و سینوس ها انجام می شود.  سی تی اسکن مخروط پرتو از مزیت قرار گرفتن در معرض اشعه کمتر در مقایسه با  سی تی اسکن معمولی برخوردار است.

موارد متداول این روش چیست؟

CT Cone Beam سی تی اسکن معمولاً برای برنامه ریزی درمان ارتودنسی و ایمپلنت دندان استفاده می شود. پیشرفت در دندانپزشکی برخی از باورنکردنی ترین روش ها را برای تصویربرداری به وجود آورده است. Cone Beam  سی تی اسکن تصویربرداری همچنین برای موارد پیچیده تری که شامل موارد زیر هستند مفید است:

 • برنامه ریزی جراحی برای دندانهای درگیر.
 • تشخیص اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ).
 • ارزیابی فک، سینوس ها، کانال های عصبی و حفره بینی.
 • تشخیص، اندازه گیری و درمان تومورهای فک.
 • تعیین ساختار استخوان و جهت گیری دندان.
 • یافتن منشأ درد یا آسیب شناسی.
 • تجزیه و تحلیل سفالومتری.
 • جراحی ترمیمی.
 • قرار دادن دقیق و ایمن ایمپلنت دندان.

ایمپلنت دندان

تجهیزات به چه صورت است؟

اسکنرهای  سی تی اسکن پرتو مخروطی دستگاههایی به شکل مربع شکل هستند که شامل یک صندلی صاف برای نشستن یا یک میز قابل حمل است تا بیماران بتوانند در طول معاینه دراز بکشند. اسکنرهایی که شامل یک صندلی هستند دارای یک بازوی C در حال چرخش هستند، یک تقویت کننده تصویر با اشعه X است که شامل منبع و آشکار کننده اشعه X است.

چگونه باید آماده آزمایش شد؟

امتحان Cone Beam  سی تی اسکن نیازی به آمادگی خاصی ندارد.

برای آزمایش باید لباس راحت و گشاد بپوشید.

قبل از معاینه از شما خواسته می شود هر چیزی را که می تواند در تصویربرداری دخیل باشد از جمله اشیاء فلزی مانند جواهرات، عینک، آرایش مو و سمعک را بیرون بیاورید.

زنان باید همیشه به دندانپزشک یا جراح دهان خود اطلاع دهند که آیا احتمال بارداری وجود دارد یا خیر. هر زمان که یک دوز موثر از پرتودرمانی برای آزمایش استفاده شود، بهتر است که احتیاط لازم را انجام دهید.

منبع و ردیاب اشعه ایکس در قسمت های مخالف بازوی C یا بازوی چرخان نصب شده و برای یک دامنه پویا تر با هم می چرخند. در یک چرخش واحد، ردیاب می تواند در هر جایی بین 150 تا 200 تصویر دو بعدی (2-D) با وضوح بالا ایجاد کند، که سپس به صورت دیجیتالی برای شکل دادن یک تصویر 3 بعدی ساخته می شوند که می تواند به دندانپزشک یا جراح دهان شما اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت دهان و دندان و سلامت جمجمه ارائه کند.

روند کار چگونه است؟

در حین معاینه  سی تی اسکن پرتوی مخروطی، بازوی C یا بازوی با چرخش کامل 360 درجه و در حالی که عکسبرداری از چندین زوایای مختلف برای ایجاد یک تصویر 3 بعدی واحد بازسازی شده، در اطراف سر چرخانده می شود.

منبع و ردیاب اشعه ایکس در دو طرف مقابل بازوی C یا بازوی نصب شده به صورت متحد می چرخد. در یک چرخش واحد، ردیاب می تواند در هر جایی بین 150 تا 200 تصویر دو بعدی (2-D) با وضوح بالا ایجاد کند، که سپس به صورت دیجیتالی برای شکل دادن یک تصویر 3 بعدی ساخته می شوند که می تواند به دندانپزشک یا جراح دهان شما اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت دهان و دندان و سلامت جمجمه ارائه کند.

آزمایش چگونه انجام می شود؟

از شما خواسته می شود بسته به نوع اسکنر  سی تی اسکن مخروطی پرتو از در آن استفاده می شود، روی صندلی بنشینید یا روی میز دراز بکشید. دندانپزشک یا جراح دهان شما را به گونه ای قرار می دهد که منطقه مورد نظر در پرتو واقع شود. از شما خواسته خواهد شد که هنوز هم در حالی که منبع و ردیاب اشعه ایکس برای چرخش 360 درجه یا کمتر در اطراف شما می چرخد، بسیار آرام بمانید.

این به طور معمول می تواند بین 20 تا 40 ثانیه برای یک حجم کامل طول بکشد، همچنین به آن اشعه ایکس کامل دهان گفته می شود که در آن کل ساختارهای دهان و دندان به تصویر کشیده می شود و کمتر از 10 ثانیه برای یک اسکن منطقه ای که بر روی منطقه خاصی تمرکز دارد، مانند فک بالا یا فک پایین، انجام می شود.

ایمپلنت دندان

چه انتظاری از تصویربرداری  سی تی DURING باید داشته باشم

سی تی اسکن دندان نیاز به تزریق کنتراست ندارد و کل معاینه حدود 15 دقیقه طول می کشد. این تکنسین بدن شما را به گونه ای قرار می دهد که سطح نیش دندان شما به موازات صفحه اسکن  سی تی اسکن باشد. تنفس طبیعی قابل قبول است.

بعد از انجام آزمایش چه چیزی تجربه خواهم کرد؟

شما در طی آزمایش Cone Beam Beam درد نخواهید داشت و پس از اتمام آزمایش قادر خواهید بود به فعالیتهای عادی خود بازگردید. کلیه سیستم های تصویربرداری در Midtown Dental ایمن بوده و مورد تأیید انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) است.

چه کسی نتایج را تفسیر می کند و چگونه می توانم آنها را بدست آورم؟

دندانپزشک شما تصاویر را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. در صورت لزوم، دندانپزشک شما ممکن است با رادیولوژیست دندانپزشکی نیز همکاری کند که می تواند نتایج مهم و قابل توجهی را تفسیر کند. لازم است در هنگام مشاهده بافت های نرم، تراکم استخوان و هر قسمت دیگری از سر و گردن خود، توسط متخصص رادیولوژی قابل رویت است تا تشخیص صحیح انجام شود.

برنامه ریزی ایمپلنت دندان با CBCT و CAD / CAM

Midtown Dental از همان فناوری CEREC CAD / CAM استفاده می کند، که شما را در همان روز تاج گذاری می کند، با تصویربرداری سه بعدی برای کمک به برنامه درمانی دقیق و ایمن انجام می شود. این ادغام فن آوری منحصر به فرد به ما این امکان را می دهد که ایمپلنت دندان را با اطمینان کامل بر اساس محل جراحی و ترمیم نهایی قرار دهیم. راهنماهای جراحی برای قرار دادن ایمپلنت دندان ، بدون خطر ساختارهای مجاور مانند اعصاب و سینوسها در بین سایر دندان ها، می توانند کاملاً دیجیتالی و بدون خطا انجام شوند. این باعث صرفه جویی در وقت، کاهش تعداد قرار ملاقات ها می شود و بدون داشتن تأثیرات بد، کل روند را بسیار راحت تر می کند. به طور کلی، این هدف به منظور ارتقاء کیفیت و مناسب بودن تاج نهایی CEREC است. دکتر آپکیان، از پیشینه هنری خود برای طراحی و توصیف هر یک از تاج های کاشت استفاده می کند.

مزایا / خطرات

تصویربرداری با اشعه ایکس، از جمله دندانپزشکی CBCT، یک روش سریع و غیر تهاجمی برای پاسخ به تعدادی از سؤالات بالینی را ارائه می دهد. تصاویر CBCT دندانپزشکی اطلاعاتی سه بعدی (3-D) را به جای اطلاعات دو بعدی (2-D) ارائه شده توسط یک تصویر اشعه ایکس معمولی ارائه می دهند. این ممکن است در تشخیص، برنامه ریزی درمانی و ارزیابی شرایط خاص کمک کند.

اگرچه دوز تابش از آزمایشات CBCT دندانپزشکی معمولاً پایین تر از سایر آزمونهای  سی تی اسکن است، اما آزمایشات CBCT دندانپزشکی معمولاً تابش بیشتری را نسبت به آزمایشات معمول اشعه X دندانپزشکی انجام می دهند. نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض تشعشع برای بیماران جوان بیشتر است زیرا به حساسیت بیشتری نسبت به تشعشع از خود نشان می دهند (به عنوان مثال، تخمین خطر ابتلای به سرطان و مرگ و میر در هر دوز واحد پرتوهای یونیزه بیشتر است).

FDA یک وب سایت تصویربرداری با اشعه X کودکان را راه اندازی کرده است که توصیه های خاصی را برای والدین و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ارائه می دهد تا به کاهش مواجهه غیرضروری با اشعه در کودکان کمک کند. مرکز تجهیزات و بهداشت رادیویی FDA سن جمعیت کودکان را به عنوان تولد تا 21 سال تعریف می کند.

ایمپلنت دندان

اطلاعاتی برای بیماران و والدین

انجمن دندانپزشکی آمریكا (ADA) و FDA توصیه می كنند كه پزشكان معاینه اشعه ایكس از جمله CBCT دندان را فقط در صورت لزوم برای تشخیص یا معالجه بیماری انجام دهند. فواید بالینی آزمایش تصویربرداری با اشعه ایکس از نظر پزشکی از ریسک تشعشع کمی برخوردار است. با این حال، باید تلاش کرد تا این خطر به حداقل برسد.

FDA همچنین توصیه می کند که برای کلیه مراحل تصویربرداری با اشعه ایکس، از جمله CBCT دندانپزشکی، بیماران و والدین کودکان باید:

 • با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنند.
 • قبل از انجام مزایا و خطرات رویه را مرور کنند.
 • در مورد لزوم آزمایش تصویربرداری بحث کنید و آیا آزمایشات جایگزین به همان اندازه مفید هستند و از اشعه یونیزان کننده یا کمتر استفاده نمی کنند، وجود دارد.
 • سؤال کنید که آیا این مرکز از تکنیک های کاهش اشعه مانند پروتکل های مبتنی بر اندازه برای کودکان استفاده می کند یا خیر.
 • سابقه ای از تصویربرداری پزشکی خانواده خود را ثبت کنید.

کارتهای Wenda / FDA تاریخچه تصویربرداری پزشکی من و “سوابق تصویربرداری پزشکی فرزند من” یک قالب برای بیماران و والدین فراهم می کند تا وقتی آزمایش جدید توصیه می شود، تمام آزمایشات تصویربرداری را به عنوان بخشی از بحث با پزشک مراجعه کننده پیگیری کنند.

چرا این آزمایش مهم است؟

 • دانستن شکل و ابعاد دقیق استخوان فک به ما کمک می کند تا در جراحی کاشت دندان دقیق تر عمل کنیم
 • دیدن دقیقاً جایی که عفونت در آن نهفته است می تواند به ما اطلاعاتی بدهد که آیا دندان بیش از ترمیم شکسته است، یا اینکه چه کاری می تواند برای کمک به بهبود آن انجام شود
 • آپنه خواب نوعی اختلال است که مربوط به چندین بیماری پزشکی از جمله بیماری های قلبی عروقی و دیابت است
 • ما می توانیم ضایعات غیر طبیعی را تشخیص دهیم که می تواند نشان دهنده سرطان جدی استخوان، تومور و کیست باشد

ایمپلنت دندان

چگونه سی تی اسکن مخروط کار می کند

اشعه X مانند نور مرئی نوعی انرژی در طیف الکترومغناطیسی است. درست همانطور که نور باعث می شود تصویری در فیلم عکاسی (یا یک سنسور دوربین دیجیتال) ایجاد شود، اشعه X همچنین می تواند یک تصویر را تشکیل دهد. تفاوت این است که پرتوهای پر انرژی X می توانند به استخوان و بافت نرم نفوذ کرده و ساختار پنهان آن را با درجات مختلف جذبشان آشکار کنند. به عبارت دیگر، آنها یک تصویر مقیاس خاکستری از آنچه در زیر سطح قرار دارد، تشکیل می دهند. اما اشعه X معمولی محدود است: مانند یک عکس ثابت، آنها فقط یک منظره از صحنه را نشان می دهند.

اکنون یک “کتاب تلنگر ” را تصور کنید – نوعی کتاب کوچک که از یک سری تصاویر تشکیل شده است، هر کدام کمی متفاوت هستند. وقتی به سرعت ورق می زنید، ممکن است (به عنوان مثال) یک کارتون متحرک یا یک موضوع هنوز هم از دیدگاه های مختلف مشاهده کنید. اگر می توانید یک کتاب تلنگر ساخته شده از یک سری از “برش های” پرتوهای ایکس را با همان زوایای متفاوت تهیه کنید، می توانید یک “انیمیشن” از پرتوهای ایکس ایجاد کنید. و از آنجا، تنها یک قدم دیگر برای ساختن یک مدل 3 بعدی راه است.

این دقیقاً همان کاری است که اسکنرهای CBCT انجام می دهند. با استفاده از دستگاه تصویربرداری دوار که به دور سر بیمار حرکت می کند، اسکنر بین 150 تا 600 تصویر مختلف اشعه ایکس را در کمتر از یک دقیقه ضبط می کند. سپس، یک کامپیوتر قدرتمند اطلاعات را پردازش می کند و یک مدل مجازی از منطقه مورد مطالعه ایجاد می کند. پس از اتمام، این مدل به عنوان یک تصویر سه بعدی روی صفحه نمایش رایانه ظاهر می شود: می توان آن را از یک طرف به سمت دیگر یا بالا و پایین چرخاند، با جزئیات بیشتر یا کمتر بررسی کرد و از هر طریق روش دستکاری کرد – همه بدون بیمار. احساس ناراحتی … یا حتی حضور بیمار این کار انجام می شود.

ایمپلنت دندان

در چه محل هایی از بدن از  سی تی اسکن مخروطی استفاده می شود

توانایی دیدن ساختارهای آناتومیکی ریز در 3-D در شرایط درمانی در بسیاری از شرایط دندانپزشکی بسیار ارزشمند است.

 • ارتودنسی: داشتن اطلاعات دقیق در مورد موقعیت دندان ها و فک ها به تعیین دقیق نحوه و مکان جابجایی دندان ها کمک می کند.

بیشتر بدانید: اهمیت ارتودنسی برای کودکان + راهنمای کامل


 • کاشت دندان: از تصاویر تفصیلی CBCT برای تعیین محل بهینه کاشت تیتانیوم و در عین حال جلوگیری از آسیب به اعصاب، سینوس ها و مناطقی با تراکم استخوانی کم استفاده می شود.
 • جراحي ارتوپاتيك فك و بيماري مفصل تمپورو-منديبول (TMJ): بيماران وقتي سود مي برند كه متخصصاني كه اين شرايط را درمان مي كنند، مي توانند آناتومي را با چشم انداز سه بعدي كه سی تی اسکن مخروطي را ارائه مي دهد، ارزيابي كنند.
 • جراحی دهان و دندان: درمان تومورها یا دندانهای آسیب دیده با سطح جزئیات ریز نشان داده شده در این اسکن ها کمک می کند.
 • اندودنتیکس: دندانپزشکان که رویه های پیچیده ای انجام می دهند (به عنوان مثال کانال های پیچیده ریشه) می توانند از تجسم واضح تر آناتومی دندان استفاده کنند.
 • آپنه خواب: تصویربرداری از بافت ها و ساختارهای بینی، دهان و گلو می تواند به تشخیص و درمان این بیماری خطرناک کمک کند.

چه چیزی توموگرافی رایانه ای مخروطی را متفاوت از سایر روش های تصویربرداری مورد استفاده در تصویربرداری کاشت می کند؟

معرفی CBCT در دندانپزشکی با یک الگوی جدید در تشخیص فک و صورت شناخته شده است که به عنوان “تصویربرداری تشخیصی تعاملی” شناخته می شود. این الگوی جدید پایه های خود را در مفهوم “تصویربرداری / اصلاح مجدد چندقطبی”، که در تصویربرداری پزشکی جدید نیست، انجام می دهد.

این امر با نمایش انتخابی داده ها از یک حجم از اطلاعات کسب شده، می تواند بازسازی انواع تصاویر در هر صفحه ممکن (محوری، تاجی، ساژیتال و 3 بعدی مشاهده) را انجام دهد. این ویژگی به طور مستقیم با اصول کسب داده CBCT مرتبط است که از نظر ماهیت حجمی است. اسکنر CBCT اطلاعاتی را از محلی بدست می آورد که برای راحتی محاسبات، از مکعب های با حجم زیاد و کوچک تشکیل شده است که به وکسل (عناصر حجم) معروف هستند.

بخشی از این داده ها را می توان با انتخاب صحیح برخی از وکسل ها بر اساس منطقه (تصویربرداری مسطح) یا تراکم (حجم و پخش سطح) روی مانیتور نمایش داد. با انتخاب دقیق یک توالی منحنی بدون وقفه وکسل در امتداد فک بالا و یا فک پایین، می توان یک تصویر پانوراما را استخراج کرد.

ایمپلنت دندان

این کار باعث می شود که یک تصویر بازسازی پانوراما که بازتابی از وکسلهای منتخب با استفاده از تراکم و اطلاعات تشخیصی باشد، حاصل کرد. اگرچه بازسازی چند پلان یک مفهوم جدید در تصویربرداری پزشکی نیست، اما در بیشتر موارد تصاویر بازسازی شده در رسانه های استاتیک به صورت چاپ فیلم یا کاغذ بدون هیچ گونه امکان تعامل جدا از اپراتور محل کار اصلی اسکنر توموگرافی کامپیوتری ضبط شده است.

فناوری CBCT تقریباً 10 سال پیش، بعد از معرفی، تشخیص تعاملی را پذیرفت. این امر در انتقال تصویربرداری دندان از تصاویر سنتی استاتیک، که اکنون مسئول بازیابی اطلاعات تشخیصی است که شاید همیشه آشکار نباشد، به میزان قابل توجهی کمک کرده است.


بیشتر بخوانید: عوارض ایمپلنت دندان چیست؟