درد در روابط جنسی یا دیسپارونی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه جنسی زوجین شود. علاوه بر رابطه جنسی دردناک، احتمالاً اثرات عاطفی منفی نیز  به وجود خواهد آمد. بنابراین باید به محض بروز مشکل باید در جهت درمان آن تلاش کرد. مقاربت دردناک یا دیسپارونی می تواند به دلیل مشکلات ساختاری ناشی از دغدغه های روانشناختی رخ دهد. بسیاری از زنان در مقطعی از زندگی خود مقاربت دردناک یا دیسپارونی را تجربه می کند. در این مقاله از بخش جنسی دکتر سلام به بررسی دیسپارونی می پردازیم.

دیسپارونی چیست؟

اصطلاح پزشکی برای مقاربت دردناک، دیسپارونی است که به عنوان درد مداوم یا مکرر دستگاه تناسلی تعریف می شود که درست قبل، حین یا بعد از مقاربت رخ می دهد. در صورت داشتن مقاربت دردناک یا دیسپارونی با پزشک خود مشورت کنید. درمان ها روی علت متمرکز شده و می توانند به رفع یا کاهش این مشکل شایع کمک کنند.

دیسپارونی

چه عواملی باعث ایجاد دیسپارونی در زنان می شود؟

در بسیاری از موارد، در صورت عدم وجود لغزندگی کافی در سطح واژن، زن ممکن است رابطه جنسی دردناکی را تجربه کند. اگر این اتفاق بیفتد، برای دادن حس بهتری به شخص مونث لازم است میزان مقدمه در رابطه جنسی افزایش یابد. اگر زوج از روان کننده جنسی نیز استفاده کنند، ممکن است درد برطرف شود.

در مواردی، اگر یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد، زن ممکن است رابطه جنسی دردناک را تجربه کند:

واژینیسموس:

این مسئله در مورد مقاربت دردناک یا دیسپارونی معمول است. این بیماری اسپاسم غیر ارادی در عضلات واژن است که گاهی در زمان ترس از صدمه ایجاد می شود.

عفونت های واژن:

این شرایط نیز بسیار رایج است و شامل عفونت های ناحیه تناسلی است.

مشکلات دهانه رحم (باز شدن به رحم):

در این حالت، آلت تناسلی مرد با حداکثر نفوذ می تواند به دهانه رحم برسد. بنابراین مشکلات مربوط به دهانه رحم (مانند عفونت) می تواند باعث ایجاد درد در هنگام نفوذ عمیق شود.

مشکلات رحم:

این مشکلات ممکن است شامل فیبرومهایی باشد که می توانند باعث درد عمیق در روابط جنسی شوند.

آندومتریوز:

این بیماری شرایطی است که در آن بافتی مشابه بافت رحم در خارج از رحم رشد می کند.

مشکلات تخمدان ها:

مشکلات تخمدان ها ممکن است شامل کیست روی تخمدان ها باشد.

بیماری التهابی لگن (PID):

در شرایط PID، بافتهای عمیق داخل رحم به شدت ملتهب می شوند و فشار مقاربت باعث درد عمیق می شود.

حاملگی خارج رحم:

این بیماری نوعی حاملگی است که در آن یک تخم بارور شده در خارج از رحم ایجاد می شود.

یائسگی:

در یائسگی، واژن می تواند رطوبت طبیعی خود را از دست داده و خشک شود.

نزدیکی پس از زایمان:

مقاربت خیلی زود بعد از عمل یا زایمان نیز باعث بروز درد حین رابطه جنسی می شود.

بیماری های منتقله از راه جنسی:

این بیماری ها ممکن است شامل زگیل تناسلی، زخم تبخال یا سایر بیماریهای مزمن STD باشد.

دیسپارونی

صدمه به واژن:

این آسیب ها ممکن است شامل پارگی ناشی از زایمان یا بریدگی (اپی تیوتومی) باشد که در ناحیه پوست بین واژن و مقعد در هنگام زایمان ایجاد می شود.

ولولودنیا:

این بیماری اشاره به درد مزمنی دارد که بر روی اندامهای جنسی خارجی یک زن – که به طور جمعی به نام ولووا نامیده می شود – از جمله لب، کلیتوریس و باز شدن واژن تأثیر می گذارد. این بیماری ممکن است فقط در یک نقطه رخ دهد یا مناطق مختلف دیگر تحت تأثیر قرار دهد. پزشکان نمی دانند که چه عواملی باعث ایجاد این بیماری می شود  و هیچ درمانی شناخته شده ای برای آن در دست نیست. اما یک سری درمان های پزشکی برای تسکین درد های ناشی از این بیماری ضروری است.

علائم مقاربت دردناک یا دیسپارونی چیست؟

علائم درد ناشی از مقاربت جنسی می تواند هنگام تلاش برای ورود یا در حین و یا بلافاصله بعد از مقاربت جنسی رخ دهد. شایعترین علامت آن درد هنگام دخول (درگیری) است. درد مقاربت ممکن است در این حالت به صورت سوزش توصیف شود.

دومین علامت شایع، درد شدید است. علائم دیگر مقاربت دردناک یا دیسپارونی شامل احساس اسپاسم عضلات، گرفتگی لگن یا گرفتگی عضله است. درد در طی مقاربت ممکن است به عنوان درد اصلی یا ثانویه توصیف شود.


بیشتر بدانید: چرا اولین رابطه جنسی برای یک زن آزاردهنده است؟


درد اولیه در مقاربت، دردی است که در کل عمر جنسی زن وجود داشته است. درد ثانویه دردی است که در ابتدا وجود نداشته پس از یک دوره علامت آن ظاهر می شود. درد کامل نیز یعنی زن در طول زمان مقاربت درد را تجربه کند. درد وضعیتی نوع خاصی از درد است که از تحریک نواحی خاص رخ می دهد.

دردهای سطحی نیز در هنگام دخول قابل توجه است. درد رانش عمقی در دهانه رحم یا ناحیه تحتانی شکم نیز در طول یا بعد از دخول قابل توجه است. یک زن ممکن است درد را هنگام مقاربت حتی بدون هیچ دلیل جسمی حس کند. درد جنسی بدون دلیل جسمی ممکن است منشأ روانی داشته باشد.

اگر مقاربت دردناک یا دیسپارونی دارید، ممکن است موارد زیر را احساس کنید:

 • درد فقط هنگام دخول جنسی(دخول)
 • درد با هر دخول، از جمله با قرار دادن تامپون
 • درد عمیق در هنگام فرو کردن
 • درد سوزشی یا دردناکی
 • درد تپشی، تا ساعات طولانی پس از مقاربت

چه زمانی باید برای درمان دیسپارونی به دکتر مراجعه  کرد؟

در صورت تجربه درد جدید، یا بدتر شدن درد، خونریزی یا ترشح در طی مقاربت، یک زن باید همیشه با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کند. درد ناشی از مقاربت، شرایطی است که توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا یک متخصص بهداشت زنان (متخصص زنان) بررسی می شود. متخصصان دیگر، مانند روانپزشک، روانشناس یا یک متخصص اورولوژی نیز بسته به علت اصلی ممکن است به این اشخاص مشاوره بدهند.

درد در حین مقاربت عموماً طبیعی نیست. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، شخص باید به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کند:

 • شروع درد جدید یا درد شدیدتر از دردهای قبلی که بیشتر از چند دقیقه طول بکشد
 • خونریزی در هنگام درد، خصوصاً در زمان شروع درد جدید یا درد شدید
 • تهوع، استفراغ و یا درد در رکتوم پس از مقاربت

اگر در حین رابطه جنسی  مکرراً درد دارید، با پزشک خود مشورت کنید. درمان مشکل می تواند به زندگی جنسی، صمیمیت عاطفی و خودشناسی شما کمک کند.

دیسپارونی

دلایل دیسپارونی

علل جسمی مقاربت دردناک یا دیسپارونی بسته به اینکه درد در هنگام ورود یا با فشار شدید ایجاد شود، متفاوت است.عوامل با بسیاری از انواع مقاربت دردناک یا دیسپارونی می تواند مرتبط باشد.

درد حین دخول

درد در حین دخول ممکن است با طیف وسیعی از عوامل همراه باشد، از جمله:

به حد کافی لیز نشده

 این عامل معمولاً نتیجه ی عدم تحریک کافی است. افت سطح استروژن پس از یائسگی یا زایمان یا در دوران شیردهی نیز می تواند یکی از دلایل باشد.به نظر می رسد برخی از داروها بر میل جنسی یا برانگیختگی جنسی تأثیر می گذارند، که می تواند باعث کاهش تحریک شده و رابطه جنسی را دردناک کند. این داروها شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون بالا، داروهای آرام بخش، آنتی هیستامین ها و قرص های ضد بارداری خاص است.

آسیب، تروما یا سوزش

این عامل شامل آسیب یا سوزش ناشی از حادثه، عمل جراحی لگن، ختنه خانمها یا بریدگی در هنگام زایمان برای بزرگ شدن کانال زایمان (اپی سیتومی) است.

التهاب، عفونت یا مشکل پوستی

عفونت در ناحیه تناسلی یا مجاری ادراری شما می تواند باعث مقاربت دردناک یا دیسپارونی شود. اگزما یا سایر مشکلات پوستی در ناحیه تناسلی شما نیز می تواند مشکل ایجاد کند.

واژینیسموس

 این اسپاسم های غیر ارادی عضلات دیواره واژن، می تواند باعث دردناکی شود.

ناهنجاری مادرزادی

 مشکلی که در بدو تولد وجود دارد، از جمله عدم وجود واژن کاملاً تشکیل شده (نارسی واژینال) یا ایجاد غشایی که مانع باز شدن واژن (پرده بکارت نامناسب) می شود، می تواند باعث دیسپارونیا شود.

درد عمیق

درد عمیق معمولاً با دخول عمیق رخ می دهد. این شرایط ممکن است در موقعیت های خاص بدتر باشد. علل آن شامل موارد زیر می شود:

بیماری ها و شرایط خاص

 این لیست شامل آندومتریوز، بیماری التهابی لگنی، پرولاپس رحم، رحم رتروب شده، فیبروم های رحمی، سیستیت، سندرم روده تحریک پذیر، بواسیر و کیست تخمدان است.

جراحی یا روش های درمانی

 زخم ناشی از جراحی لگن از جمله هیسترکتومی می تواند باعث مقاربت دردناک یا دیسپارونی شود. درمان های سرطان مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی می توانند تغییراتی ایجاد کند که رابطه جنسی را دردناک می کند.

عوامل عاطفی

احساسات عمیقاً با فعالیت جنسی در هم تنیده اند، بنابراین ممکن است در درد جنسی نقش داشته باشند. عوامل عاطفی عبارتند از:

مسائل روانشناختی:

اضطراب، افسردگی، نگرانی در مورد ظاهر بدن، ترس از صمیمیت یا مشکلات رابطه می تواند به پایین آمدن سطح برانگیختگی و در نتیجه ناراحتی یا درد منجر شود.

استرس:

عضلات انتهای لگن در پاسخ به استرس های موجود در زندگی شما منقبض می شوند. این امر می تواند به درد حین مقاربت منجر شود.

سابقه ی سوءاستفاده ی جنسی:

هر زنی سابقه ی مورد سوء استفاده ی جنسی قرار گرفتن ندارد ولی اگر مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشید، می تواند نقش داشته باشد.

دیسپارونی

 چگونه می توان دیسپارونی در زنان را درمان کرد؟

برخی از روش های درمانی برای درمان درد در رابطه جنسی در زنان نیازی به درمان پزشکی ندارد. به عنوان مثال، رابطه جنسی دردناک بعد از بارداری تا حداقل شش هفته پس از زایمان برطرف خواهد شد. سعی کنید رابطه جنسی به همراه مقدمه چینی، صبوری و روان کننده ها را امتحان کنید. در مواردی که خشکی واژن یا عدم روانکاری وجود دارد، روان کننده های مبتنی بر آب را امتحان کنید.

برخی از درمان های مربوط به درد مقاربت دردناک یا دیسپارونی در زنان نیاز به مراقبت پزشک دارند. اگر خشکی واژن به دلیل یائسگی باشد، کرم های استروژن یا سایر داروهای تجویز شده از سوی یک پزشک می تواند موثر باشد. سایر علل مقاربت دردناک یا دیسپارونی نیز ممکن است نیاز به داروهای تجویزی نداشته باشد.


بیشتر بدانید: سکس تراپی یا درمان مشکلات رابطه جنسی


در موارد مقاربت دردناک یا دیسپارونی جنسی که دلیل اصلی پزشکی در آن وجود ندارد، ممکن است درمان جنسی مفید باشد. برخی از افراد ممکن است نیاز به حل مسائلی مانند احساس گناه، درگیری درونی در مورد رابطه جنسی یا احساسات مربوط به سوء استفاده در گذشته داشته باشند.

در صورت وجود علائمی مانند خونریزی، ضایعات دستگاه تناسلی، دوره های نامنظم، ترشحات واژینال یا انقباضات غیر ارادی عضلات واژن با پزشک تماس بگیرید. اگر نگرانی های دیگری وجود دارد که باید برطرف شوند، از یک مشاور جنسی معتبر درخواست کمک کنید.

حقایق و تعریف مربوط به مقاربت دردناک یا دیسپارونی

 • درد در حین مقاربت (دیسپارونی)، درد یا ناراحتی در نواحی لب، واژن یا لگن درحین یا بلافاصله پس از مقاربت جنسی است.
 • کلمه dyspareunia از زبان اولیه یونانی آمده است و معانی آن شامل “جفت گیری دشوار” یا ” جفت گیری بد” است. درد در طول مقاربت در ادبیات پزشکی قدمتی طولانی دارد و در کتیبه های مصر باستان شرح داده شده است.
 • امروزه اکثر دلایل مقاربت دردناک یا دیسپارونی به راحتی قابل کشف و درمان هستند.
 • بسیاری از خانم ها در اولین رابطه جنسی واژینال، مقداری درد تجربه می کنند.
 • تعداد زنانی که در حین مقاربت دچار درد می شوند ناشناخته است زیرا علائم آن متفاوت است. همچنین، پزشکان و خانمها نمی توانند آزادانه در مورد شیوه های جنسی بحث کنند.
 • مطالعات اخیر حاکی از آن است که بسیاری از خانمها در زمان حال یا قبلا درد را در طول روابط جنسی تجربه کرده اند.
 • کمتر از نیمی از این زنان با پزشکان خود درباره این درد صحبت کرده اند.

چگونه متخصصان زنان و زایمان علت بروز مقاربت دردناک یا دیسپارونی (رابطه جنسی) را تشخیص می دهند؟

متخصص زنان و زایمان باید در مورد تاریخچه ایجاد درد در فرد، هنگام مقاربت سؤال کند. تاریخچه کامل و معاینه فیزیکی گسترده، اغلب محتمل ترین علت این درد را نشان می دهد. تاریخچه پزشکی که درد در دهانه واژن را مشخص می کند ممکن است یکی از موارد زیر را نشان دهد:

 • لغزندگی ناکافی در مرحله تحریک (ممکن است با تغییرات هورمونی یا داروها همراه باشد)
 • التهاب هنگام ورود به مهبل (واژن)
 • اسپاسم دردناک مهبل که از مقاربت جلوگیری می کند
 • درد در کل ناحیه واژن ممکن است شرایطی از قبیل تخریب عضلات ولور، درد مزمن ولوور یا عفونت واژینال (قارچی، انگلی یا باکتریایی) را نشان دهد.
 • در بعضی مواقع، ممکن است یک ناحیه خاص دچار ناراحتی شود که ممکن است علت دیگری از درد را نشان دهد. مانند التهاب مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج میکند).
 • Dyspareunia به دردی اطلاق می شود که با فشار مکرر واژینال توسط شریک جنسی رخ می دهد. یک شکایت رایج در زنان این است که احساس می کنند شریک جنسی شان در حال “زدن” چیزی در هنگام دخول است که باعث ایجاد درد در لگن می شود. این نوع درد ممکن است ناهنجاری های اعضای لگن مانند اندومتریوز، چسبندگی یا پرولاپس رحم را نشان دهد.
 • درد در وسط لگن ممکن است منشأ رحمی داشته باشد. درد در یک یا هر دو طرف لگن بیشتر نشان دهنده آسیب شناسی مربوط به لوله های فالوپی، تخمدان ها و رباط ها است.

متخصص زنان و زایمان ممکن است معاینه فیزیکی گسترده ای را در لگن، شکم و قسمت تحتانی کمر انجام دهد تا هم آناتومی و هم نوع درد را بهتر بشناسد. همچنین ممکن است شخص به پزشک کمک کند تا بهتر متوجه محل ناراحتی شود.

بخشی از این معاینه باید شامل معاینه رکتوم یا رکتو واژینال باشد. معاینه ممکن است شامل پاپ اسمیر، مجموعه ای از مایعات واژن یا دهانه رحم برای کشت، تجزیه و تحلیل ادرار (ادرار) و سایر آزمایشات آزمایشگاهی باشد. متخصص زنان و زایمان ممکن است آزمایش های رادیولوژی ویژه، مانند سونوگرافی لگن یا سی تی اسکن یا MRI لگن را توصیه کند.

پزشک همچنین ممکن است اشعه ایکس از مجرای ادرار (یک روش اشعه ایکس برای ارائه تصویری از مجاری ادراری) یا سیستوگرام (معاینه با اشعه ایکس که مثانه را نشان میدهد)، یا هر دو را انجام دهد یکی دیگر از روش های تشخیصی که ممکن است برای جستجوی ناهنجاری های ادراری مورد استفاده قرار گیرد، سیستوسکوپی است که در آن پزشک از یک پروب نازک و روشن برای دیدن لایه داخلی مثانه و مجرای ادرار استفاده می کند. غالباً، برای انجام این روشها مراجعه به یک متخصص اورولوژی لازم است.

دیسپارونی

چه روش های درمانی برای مقاربت دردناک یا دیسپارونی (رابطه جنسی) وجود دارد؟

درمان درد در حین مقاربت بستگی به علت دارد. در صورت مشخص شدن علت، درد داخل رحمی قابل درمان است.

آتروفی (نازک شدن دیواره های واژن) به دلیل یائسگی

درد (ورودی) (ناشی از آتروفی واژن) در یائسگی زنان شایع است مخصوصا زنانی که داروی جایگزین استروژن مصرف نمی کنند. جریان خون و ظرفیت روان کنندگی به طور مستقیم به جایگزینی استروژن پاسخ می دهد. سریعترین وارونگی آتروفی واژن هنگامی اتفاق می افتد که کرم موضعی استروژن مستقیماً روی واژن و با باز شدن آن اعمال شود. این کرم فقط با نسخه موجود است. محصولات جدید غیر استروژنی نیز در دسترس هستند.

اورتریت و سندرم مجاری ادراری

تحریک ادرار و مثانه تحتانی ممکن است به دلیل کمبود استروژن ایجاد شود. این مسئله ممکن است منجر به سوزش ادرار، تعداد دفعات و تکرر ادرار شود. در چنین مواردی ممکن است هیچ سندی از عفونت باکتریایی در معاینه میکروسکوپی ادرار وجود نداشته باشد.

در صورت عدم وجود التهاب مزمن مجرای ادرار، این علائم ممکن است به این علت ایجاد شده باشد و منجر به اسپاسم عضلانی، اضطراب، سطح استروژن پایین یا ترکیبی از این عوامل شود. پزشک ممکن است مجرای ادرار را گشاد کند یا ممکن است آنتی بیوتیک با دوز کم تجویز کند. در بعضی مواقع، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اسپاسم برای کاهش انقباضات عضلات در مثانه نیز ممکن است تجویز شوند.

لغزندگی ناکافی

لغزندگی ناکافی به علت خاص آن بستگی دارد. یکی از گزینه های درمانی شامل روان کننده های محلول در آب است (بهترین راه استفاده از کاندوم حاوی روان کننده است، زیرا سایر روان کننده ها ممکن است به خاصیت پیشگیری کننده کاندوم آسیب برساند). اگر برانگیختگی کافی صورت نگیرد، این محلول ها ممکن است در افزایش رطوبت واژن مفید باشد.

واژینیسموس

اسپاسم دردناک عضلات در هنگام باز شدن مهبل ممکن است یک پاسخ غیر ارادی اما مناسب در مورد محرکهای دردناک باشد. این اسپاسم ها ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله درگیری دردناک، تجربیات جنسی دردناک قبلی، سوءاستفاده جنسی قبلی یا تعارض حل نشده در مورد رابطه جنسی هستند. برای یک زن مبتلا به واژینیسموس، پزشک ممکن است رفتار درمانی، از جمله تمرینات آرامش واژن را توصیه کند.

تنگی واژن (باریک شدن غیر طبیعی)

معمولاً تحت عمل جراحی لگن یا یائسگی، سختی های واژن ممکن است مشاهده شود. اتساع غیرفعال و استروژن برای درمان این سختی ها استفاده می شود. گاهی اوقات، جراحی بازسازی واژن ضروری است.

سیستیت بینابینی

این بیماری به التهاب مزمن مثانه بدون دلیل شناخته شده اشاره دارد. با این حال، مقاربت دردناک یا دیسپارونی یک علامت شایع این بیماری است. پزشک ممکن است یک سیستوسکوپی (روشی برای نگاه کردن به داخل مثانه) انجام دهد و دیواره مثانه را به منظور تلاش در درمان این بیماری، کمک کند. سایر درمانها شامل شستشوی مثانه با دی متیل سولفوکسید (DMSO) و همچنین داروهای خوراکی است، به عنوان مثال. ایمی پرامین  (Tofranil) یا (pentosan) (Elmiron).

آندومتریوز

آندومتریوز هنگامی رخ می دهد که آستر رحم در مکان های خارج رحمی، خارج از قسمت داخلی رحم یافت شود. درد در حین مقاربت ناشی از آندومتريوز اغلب مشاهده می شود. تسکین این درد اغلب نشان دهنده موفقیت در درمان آندومتر است.

ولووواژینیت (التهاب ولو و واژن)

چه عود نشده و چه مزمن، با وجود افزایش تعداد درمان های بدون نسخه، این مشکل شایع است. در صورت عدم پاسخگویی به خود درمانی با ژل های روان کننده یا درمان اولیه توسط پزشک، ممکن است شخص برای شناسایی علت درد نیاز به ارزیابی دقیق تری داشته باشد.

پزشک ممکن است از شخص سؤال کند که آیا از داروی آنتی بیوتیک یا ضد قارچ استفاده می کند؟ در این صورت، این داروها باید متوقف شوند تا به تعیین وجود یک ارگانیسم خاص ایجادکننده بیماری بپردازند. آموزش در مورد بهداشت واژینال مناسب ممکن است مفید باشد.

اگر علائم با شریک جنسی مشترک باشد، هر دو فرد باید از نظر بیماریهای مقاربتی (STD) آزمایش شوند.

پزشک باید احتمال عفونت مجرای ادراری را با عنوان کلامیدیا، (یک STD) یا شایع ترین عفونت مجاری ادراری در نظر بگیرد. در صورت کشف هر کدام از این عفونت ها بیمار باید با آنتی بیوتیک های مناسب درمان شود.

دیسپارونی

چسبندگی لگن (بافتی که به هم چسبیده است، و گاهی اوقات بعد از عمل ایجاد می شود)

درد با مقاربت ناشی از چسبندگی لگن می تواند با برداشتن یا قطع شدن چسبندگی تسکین یابد.

برداشتن رحم

علاوه بر دلایلی که قبلاً مورد بحث قرار گرفته است، ممکن استبرداشتن رحم به عنوان دلیل درد بیمار در نظر گرفته شود. این اصطلاح به رحمی اطلاق می شود که در لگن به عقب کج شده است این مکان یابی برخلاف جهت گیری کج شده معمولاً رو به جلو است. این مسئله می تواند مادرزادی یا ناشی از آسیب دیدگی ناشی از زایمان در رباط های حامی رحم باشد. این بیماری همچنین ممکن است به دلیل چسبندگی لگن باشد که رحم را به عقب به سمت محل غیر طبیعی می کشاند. این وضعیت اغلب برای اصلاح، به عمل جراحی زنان نیاز دارد.


بیشتر بدانید: شرایط برداشتن رحم در بانوان


با سابقه کافی، معاینه بدنی و آزمایش آزمایشگاهی، پزشک باید بتواند علت مقاربت دردناک یا دیسپارونی را مشخص کند. این مسئله امکان  ایجاد یک برنامه عملی را فراهم می کند که بهترین فرصت برای رفع مقاربت دردناک یا دیسپارونی را فراهم می کند.

برای درمان مقاربت دردناک یا دیسپارونی باید به کدام یک از متخصصان مراجعه کرد؟

ممکن است شخص لازم باشد به متخصصان زیر مراجعه کند:

 • متخصص زنان و زایمان: معاینه دقیق و یا آزمایش لگن
 • ارولوژی: ارزیابی مثانه و مجرای ادراری
 • متخصص بهداشت رفتاری: ارزیابی اجتماعی یا روانشناختی مشکل

آیا می توان از رابطه جنسی دردناک یا دیسپارونی جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از مقاربت دردناک یا دیسپارونی ممکن است موارد زیر و جلوگیری از استفاده آنها مفید باشد:

 • صابون های عطری
 • دوچرخه زدن
 • عطرهای واژینال
 • حمام های معطر
 • دستمال توالت معطر یا رنگی
 • آسترهای شلوار یا لباس زیر از الیاف مصنوعی

چشم انداز آینده برای شخصی که دارای رابطه جنسی دردناک است، چیست؟

امروزه دلایل درد در حین مقاربت غالباً قابل کشف بوده و قابل درمان است. برای بهترین نتیجه، رویکرد تیمی با مراجعه به کلیه متخصصان ذکر شده در بالا توصیه می شود.

درمان خانگی مقاربت دردناک یا دیسپارونی

اگر از مقاربت دردناک یا دیسپارونی رنج می برید، می توانید در خانه مراحل ساده ای برای درمان آن انجام دهید. این مراحل قبل از رابطه جنسی بهتر انجام می شود:

 • مثانه خود را به طور کامل خالی کنید.
 • حمام گرم بگیرید.
 • مسکن مصرف کنید.
 • از روان کننده برپایه آب استفاده کنید.
 • یک بسته یخ را روی ناحیه تناسلی قرار دهید.
 • درد خود را با شریک زندگی خود مطرح کنید.

دیسپارونی

مقدمه بیشتری برای رابطه جنسی صرف کنید تا به خود فرصت دهید تا برانگیخته شوید. طبیعی است که اگر به طور کامل تحریک نشده اید، در هنگام دخول درد را تجربه کنید، بنابراین به خودتان فرصت کافی بدهید تا روحیه مناسب را پیدا کنید.

از شریک زندگی خود بخواهید که مقدمه قبل از رابطه جنسی را افزایش دهد تا شما از آن لذت بیشتری ببرید. اگر می خواهید بعداً رابطه جنسی برقرار کنید، با فکر کردن در مورد رابطه جنسی یا موقعیت هایی که شما را تحریک می کند، به خودتان فرصت دهید.

قبل از رابطه جنسی از روان کننده های بدون گلیسیرین استفاده کنید. ممکن است بدن شما به اندازه کافی روان کننده تولید نکند، همین امر باعث دردناک شدن رابطه جنسی می شود. خوشبختانه، شما می توانید روغن های روان کننده بر پایه آب را بدون نسخه خریداری کنید.

این روغن ها می توانند به سرعت خشکی واژن را تسکین دهند. قبل از رابطه جنسی از روان کننده استفاده کنید و در صورت لزوم در طول رابطه جنسی از آن بیشتر استفاده کنید.

روان کننده برپایه سیلیکون ممکن است در تمیز کردن دشوار باشد و در بعضی موارد پوست شما را تحریک کند. هرگز از ژلهای نفتی به عنوان روان کننده استفاده نکنید، زیرا ممکن است پوست شما را تحریک کرده و درد را بدتر کند. تنوع: اگر می خواهید روغن های طبیعی را به جای روغن تجاری امتحان کنید، می توانید روغن جوجوبا، روغن نارگیل، آلوئه ورا یا شیاف ویتامین E را امتحان کنید.

برای رفع خشکی هر 2-3 ساعت یکبار از مرطوب کننده واژن مبتنی بر آب استفاده کنید. مرطوب کننده های واژن می توانند خشکی واژن شما را بهتر از روان کننده بهبود بخشد. اگر پوست شما خشک است یا در هنگام قرار دادن تامپون نیز احساس درد می کنید، این گزینه عالی است. برای استفاده از مرطوب کننده، کافی است هر 2-3 ساعت یا مطابق برچسب محصول خود مقداری از آن را روی ناحیه واژن خارجی خود بکشید.

مرطوب کننده را در داخل مهبل خود استفاده نکنید.

از یک مرطوب کننده معمولی بدن در ناحیه واژن خود استفاده نکنید، زیرا این مسئله می تواند باعث تحریک شود.

برای کاهش فشار عضلات، فیزیوتراپی کف لگن را یاد بگیرید. اگرچه این مسئله یک نوع جدید از درمان است، اگر درد شما به دلیل سفت شدن عضلات باشد می تواند به شما کمک کند درد واژن را تسکین دهید.

استفاده از ژل های روان کننده در اندامهای جنسی بیرونی، ولو و لبی و همچنین استفاده از محصولات روان کننده در مهبل ممکن است برای بعضی از خانم ها مفید باشد و در حین مقاربت درد را کاهش دهد. اسباب بازی های جنسی مانند ویبراتورها یا دیلدوها نیز ممکن است مفید باشند. زن قبل از تلاش برای استفاده از محصولات روان کننده واژن باید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کند.

یک درمانگر فیزیکی ناحیه لگن شما را ماساژ می دهد و شما را از طریق تمرینات آماده می کند تا عضلات کف لگن در حالت بهتری قرار بگیرد. اگر در حال تجربه رابطه جنسی دردناک با افزایش سن، افزایش وزن، زایمان یا تغییرات هورمونی هستید، این روش درمانی ممکن است برای شما خوب باشد.اگر علاقه دارید این کار را امتحان کنید، از پزشک خود بخواهید که شما را به یک فیزیوتراپی که تجربه این نوع روش درمانی را دارد معرفی کند.