تجویز عینک برای چه کسانی انجام می گیرد؟ حتماً مراقبت از بینایی و معاینه چشم را به عنوان بخشی از مراقبت های معمول پزشکی کودک خود انجام دهید. انواع مختلفی از پزشکان مراقبت از چشم وجود دارند که نام آنها گیج کننده است. چشم پزشکان، پزشکانی هستند که با استفاده از دارو و جراحی، مراقبت جامع چشم را ارائه می دهند. چشم پزشکان اطفال، پزشکانی هستند که برای درمان مشکلات چشمی بچه ها آموزش های ویژه دیگری دارند. اپتومتریست ها خدماتی را ارائه می دهند که ممکن است شبیه به چشم پزشکان باشد، اما آنها جراحی انجام نمی دهند. برخی از بینایی سنج ها در مشکلات چشم کودکان تخصص دارند. بینایی سنج ها، عینک مناسب را تنظیم می کنند. در این مقاله از بخش چشم و چشم پزشکی دکتر سلام به بررسی تجویز عینک می پردازیم.

عینک

آزمایشات و تست های معمول چشم و بررسی نیاز به تجویز عینک

امتحانات معمول پزشکی برای بینایی بچه ها شامل موارد زیر است:

 • نوزادان باید از نظر پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده در مهد کودک بیمارستان از نظر سلامت عمومی چشم مورد بررسی قرار گیرند.
 • نوزادان پرخطر (از جمله نوزادان نارس)، کسانی که سابقه خانوادگی از مشکلات چشم دارند، و کسانی که دارای بی نظمی چشم هستند باید توسط پزشک چشم معاینه شوند.
 • در سال اول زندگی، همه نوزادان باید در طول معاینه با پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده، از نظر سلامت چشم به طور منظم معاینه شوند.
 • در حدود سن 3 سالگی، بچه ها باید با پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده، غربالگری سلامت چشم و تست های بینایی (بینایی را که میزان وضوح بینایی را اندازه گیری می کند) انجام دهند.
 • در حدود سن 5 سالگی، بچه ها باید بینایی و تراز چشم خود توسط پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده خود را بررسی کنند. افرادی که در هر دو تست مشکوک بوده اند باید توسط پزشک چشم معاینه شوند.
 • بعد از 5 سالگی، غربالگری معمول باید در مدرسه و مطب پزشک معالج در صورت بروز علائمی مانند سردردهای مکرر انجام شود (بسیاری اوقات، معلم متوجه می شود که کودک در کلاس خوب نمی بیند.)
 • برای کودکانی که عینک می زنند باید سالانه توسط پزشک معاینه شوند تا تغییرات بینایی بررسی شود.

علائم وجود مشکلات چشمی و نیاز به تجویز عینک در کودکان

چشم و بینایی سالم بخش مهمی از رشد کودکان است. باید چشمان آنها مرتبا معاینه شود، زیرا بسیاری از مشکلات بینایی و بیماری های چشمی می توانند در اوایل تشخیص داده و درمان شوند.

علائم مربوط به اینکه کودک ممکن است دارای مشکلات بینایی باشد شامل موارد زیر است:

 • مالش زیاد چشم
 • حساسیت شدید به نور
 • تمرکز ضعیف
 • ردیابی بصری ضعیف (دنبال کردن یک شی)
 • تراز یا حرکت غیر طبیعی چشمها (پس از 6 ماهگی)
 • قرمزی مزمن چشم ها
 • پارگی مزمن چشم ها
 • یک مردمک سفید به جای سیاه

در کودکان سن مدرسه، علائم دیگری که باید مراقب آن باشند عبارتند از:

 • عدم توانایی دیدن اشیاء از راه دور
 • در خواندن تخته سیاه مشکلی ندارید
 • خواندن دشوار مطالب
 • خیلی نزدیک به تلویزیون نشستن

کودک خود را از نظر علائم دید ضعیف یا چشمان متقاطع بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه مشکل چشم، کودک خود را سریعاً به پزشک برده تا مشکل دائمی نشود. اگر زود درمان شود، اغلب شرایط چشم قابل اصلاح است.

عینک

مشکلات معمول چشم که نیاز به تجویز عینک دارند

چندین وضعیت چشم می تواند در بچه ها تأثیر بگذارد. بیشتر آنها توسط یک غربالگری بینایی با استفاده از نمودار در سالهای پیش دبستانی شناسایی می شوند.

آمبلیوپی یا تنبلی چشم

بینایی ضعیف چشم است که ممکن است طبیعی به نظر برسد. دو علت شایع، چشم متقاطع و اختلاف خطای انکسار بین دو چشم است. در صورت عدم درمان، آمبلیوپی می تواند باعث از بین رفتن غیر قابل برگشت بینایی در چشم آسیب دیده شود. (در آن زمان، “برنامه نویسی” مغز سیگنال های چشم را نادیده می گیرد.) آمبلیوپی با بهترین روش ممکن در اسرع وقت، به طور ایده آل قبل از 8 سالگی درمان می شود.

استرابیسم

نوعی عدم تنظیم در چشم است. چشم ها ممکن است روشن، بیرون، بالا یا پایین شوند. اگر همان چشم به صورت مزمن دچار این مشکل شود، ممکن است آمبلیوپی نیز در آن چشم ایجاد شود. با تشخیص زود هنگام، می توان دید را با تنظیم کردن با چشمی که به طور صحیح تنظیم شده است، ترمیم کرد، و این باعث رفع مشکل می شود. جراحی یا عینک مخصوص نیز ممکن است به تراز شدن چشم کمک کند.

خطاهای انکسار

به این معنی است که شکل چشم به طور صحیح نور را منعکس نمی کند (خم می شود)، بنابراین تصاویر تار می شوند. خطاهای انکسار همچنین می تواند باعث ایجاد آمبلیوپی شود. نزدیک بینی، شایعترین عیب انکساری در کودکان در سن مدرسه است. دیگر انواع آن شامل دوراندیشی و آستیگماتیسم می شود:

نزدیک بینی

بینایی در فاصله کم است که معمولاً با عینک درمان می شود.


بیشتر بدانید: نزدیک بینی: علل نزدیک بینی+ غذا، ویتامین ها و نکات سلامت چشم


آستیگماتیسم

انحنای ناقص سطح جلوی چشم است، که معمولاً در صورت ایجاد تاری دید یا ناراحتی با عینک درمان می شود.

سایر شرایط چشم نیاز به توجه فوری دارند، مانند رتینوپاتی نارس (بیماری که چشم بچه های نارس را تحت تأثیر قرار می دهد) و موارد مرتبط با سابقه خانوادگی از جمله:

 • رتینوبلاستوما یکه ک تومور بدخیم است و معمولاً در 3 سال اول زندگی ظاهر می شود. که بینایی را تحت تاثیر قرار داده یا باعث سفیدی در مردمک می شود.
 • آب مروارید نوزادی در نوزادان ممکن است رخ دهد. آب مروارید باعث مختل شدن بینایی چشم است.
 • گلوکوم مادرزادی در نوزادان یک بیماری نادر است که ممکن است به ارث برده شود. این نتیجه فشار زیاد در چشم از ایجاد نادرست یا ناقص کانال های اتصال چشم قبل از تولد است و با استفاده از دارو و جراحی قابل درمان است.
 • بیماریهای ژنتیکی یا متابولیک چشم مانند اختلالات ارثی که باعث می شود کودک احتمال ابتلا به رتینوبلاستوما یا آب مروارید را داشته باشد، ممکن است نیازمند غربالگری بچه ها در سن پایین و بصورت منظم باشد.

اگر فرزند شما در معرض خطر هر یک از این شرایط است، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

کاندیدهای مناسب تجویز عینک

کودکان در هر سنی – حتی نوزادان – می توانند عینک استفاده کنند.

عینک

نکاتی که پس از تجویز عینک برای کودکان باید بدانید

 • بگذارید بچه ها فریم های خود را انتخاب کنند.
 • قاب های پلاستیکی برای بچه های کوچکتر از 2 سال بهترین گزینه هستند.
 • اگر بچه های بزرگتر فریم های فلزی می پوشند، مطمئن شوید که لولای عینک از دوام زیادی برخوردار هستند.
 • یک بند پلاستیکی متصل به عینک به نگه داشتن آنها در مکان های مخصوص کودکان نو پا کمک می کند.
 • کودکانی که مشکل جدی چشم دارند ممکن است به لنزهای مخصوصی به نام لنزهای با کیفیت بالا احتیاج داشته باشند که از لنزهای پلاستیکی باریک تر و سبک تر هستند.
 • لنزهای پلی کربنات برای همه بچه ها به ویژه برای تحرکاتی که دارند بهتر است. پلی کربنات یک ترموپلاستیک واضح و ضد انعطاف پذیر و شفاف است که برای ساخت لنزهای نازک و سبک استفاده می شود. اما، اگرچه بسیار مقاوم در برابر ضربه هستند، این لنزها راحت تر از لنزهای پلاستیکی خراشیده می شوند.
 • نوزادان متولد شده با آب مروارید مادرزادی ممکن است نیازمند جراحی برای برداشت آب مروارید در طی چند هفته اول زندگی داشته باشند. برخی از آنها بعد از عمل آب مروارید لنزهای تماسی را استفاده می کنند.
 • در حدود سن 10 سالگی، بچه ها ممکن است بخاطر زیبایی و یا انجام ورزش، بخواهند که از لنزهای تماسی استفاده کنند. برای استفاده، کودک باید بداند که چگونه لنزها را به درستی قرار داده و بردارد و آنها را مطابق آنچه لازم است بیرون بیاورد و طبق توصیه پزشک،تمیز کند. مشکلات لنزهای تماسی تقریباً همیشه به دلیل عادات ضعیف و بهداشت نامناسب است.
 • پزشک چشم شما می تواند به شما در تصمیم گیری بهترین نوع تصحیح بینایی برای کودک شما کمک کند.

بیشتر بدانید: ریسک تنبلی چشم در نوزادان نارس


درمان تنبلی چشم با تجویز عینک و موارد درمانی دیگر

تنبلی چشم هر چه در سنین پایین تر تشخیص داده شود، احتمالاً درمان موفقیت آمیز تری خواهد داشت. اگر پس از سن 6 سالگی شروع شود، درمان موفقیت کمتری دارد و اگر بعد از 8 سالگی شروع شود، بعید به نظر می رسد که موفق باشد.

2 گزینه اصلی درمانی برای درمان تنبلی عبارتند از:

 • درمان یا تصحیح هرگونه مشکل اساسی در چشم
 • تشویق به استفاده بیشتر از چشم آسیب دیده تا دید به درستی توسعه یابد

عینک

درمان مشکلات اساسی چشم

تجویز عینک

نزدیک بینی یا دور بینی، با استفاده از عینک قابل اصلاح است. عینک ها معمولاً باید مرتباً استفاده شوند و مرتباً بررسی شوند.

عینک همچنین ممکن است به صاف کردن یک انحراف کمک کند و در بعضی موارد بدون نیاز به درمان بیشتر می تواند تنبلی چشم را برطرف کند.

کودک شما ممکن است بگوید که بدون عینک خود می تواند بهتر ببیند. این امر به این دلیل است که چشمان آنها به کار سخت برای تماشا کردن عادت کرده است و اکنون مشکل دارند که اجازه دهید عینک ها برای آنها این کار را انجام دهند.

آنها برای زدن مداوم عینک نیاز به تشویق دارند.

لنزهای تماسی جایگزینی برای عینک هستند، اما ممکن است فقط برای کودکان بزرگتر مناسب باشند.

عمل جراحی

در كودكان، اغلب آب مروارید برداشته می شود تا باعث پیشرفت بهتر بینایی در چشم مبتلا به آب مروارید شود. جراحی آب مروارید برای کودکان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این عمل معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می کشد. ممکن است کودک شما برای بررسی وضعیت بهبودی خود در طول شب در بیمارستان نگه داشته شود و پس از آن مجبور به استفاده از لبه های چشم شود. در بعضی موارد، از عمل جراحی برای بهبود ظاهر چشم استفاده می شود. این عمل باعث تقویت یا تضعیف ماهیچه های چشم تنبل می شود تا شکل خود را تغییر دهد.

این بدان معنی است که به نظر می رسد که چشم تنبل با چشم خوب شباهت دارد. بینایی کودک بهبود نخواهد یافت، اما چشمان آنها متناسب تر به نظر می رسند و این به چشم ها کمک می کند تا با هم بهتر کار کنند. افتادگی پلک نیز با استفاده از جراحی قابل اصلاح است.

عینک

چگونگی راه های تشویق به استفاده از چشم تنبل

تعدادی از گزینه های مختلف درمانی برای ترغیب کودک به استفاده از چشم مبتلا ذکر شده است.

با استفاده از یک پد

این شامل قرار دادن یک پد با لبه چسبنده بر روی چشم “خوب” است بنابراین چشم تنبل مجبور به کار می شود و این. می تواند در بهبود بینایی در چشم تنبل بسیار مؤثر باشد. پدها اغلب باید با عینک پوشیده شوند. مدت زمانی که کودک نیاز به استفاده از پد دارد به این بستگی دارد که چند سال سن دارد، مشکل چقدر جدی است و چقدر با استفاده از پد همکاری می کند.

قبل از رسیدن کودک به 6 سالگی پد ها مؤثر هستند. بیشتر کودکان برای چند ماه نیاز به استفاده از پد برای چند ساعت در روز دارند. استفاده از این روش برای درمان چشم تنبل می تواند بسیار وقت گیر باشد و اغلب می تواند تا زمانی که کودک به آن عادت نکند، یک تجربه ناخوشایند برای او باشد. به همین دلیل مهمترین کاری که شما باید انجام دهید این است که دلایل استفاده از پد و اهمیت این درمان را به فرزندتان توضیح دهید تا آنها در انجام این کار انگیزه داشته باشند.

اگر فرزند شما برای درک این موضوع بسیار کم سن و سال است، سعی کنید به فکر انگیزه هایی برای ترغیب آنها به استفاده از پد باشید. آنها باید فعالیت هایی مانند بازی با رایانه لوحی الکترونیکی، رنگ آمیزی، خواندن یا کارهای مدرسه را انجام دهند. آنها را با تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود پاداش دهید.

قطره چشم

از قطره های چشمی آتروپین می توان برای تار شدن بینایی در چشم خوب استفاده کرد. آنها مردمک چشم خوب و تاری دید را گسترش می دهند (گشاد می شوند)، که کودک را به استفاده از چشم تنبل ترغیب می کند. عوارض جانبی مختلفی ممکن است بعد از استفاده از این قطره های چشمی رخ دهد. اگرچه این عوارض به ندرت اتفاق می افتد و مزیت های استفاده ازین روش زیاد است.

با این حال، این عوارض جانبی معمولاً نادر است. و این فطره ها به مراتب موثرتر از استفاده از پد می باشد. معمولا انتخاب بین این دو گزینه برای بسیاری از افراد چالش است. کودکانی که تمایل به استفاده از پد ندارند می توانند از قطره های چشمی استفاده کنند و برعکس.

اگر تنبلی چشم درمان نشود چه کار باید کرد

در بعضی موارد، چشم تنبل علیرغم استفاده از درمان مناسب، بهبود نمی یابد. بعضی اوقات نتایج ضعیف به این دلیل است که کودک یا خانواده در استفاده از پد مشکل دارد.

اگر با یک نوع درمان مشکل دارید، در مورد گزینه های مختلف با متخصص چشم خود صحبت کنید. در صورت توصیه به عمل جراحی، ممکن است بیش از یک عمل برای بهبود ظاهر چشم نیاز باشد، و ممکن است از عمل نیاز به زدن عینک داشته باشد. اگر خیلی زود درمان شروع شود، هرگونه پیشرفت در تنبلی چشم از بین می رود. در صورت بازگشت تنبلی به چشم، ممکن است پد استفاده شود یا از قطره چشم استفاده شود.

عینک

هنگامی که شروع به زدن عینک به جای استفاده لنزهای تماسی می کنید، 8 چیز اتفاق می افتد:

عینک زدن همیشه یک تصمیم از روی مد و محبوب نبوده است. به یاد بیاورید زمان قدیم، “پسران به دخترانی که عینک می زدند، توجه نمی کردند.” خوشبختانه،اکنون شرایط تغییر کرده است و عینک ها از گذشته بسیار مفیدتر، محبوب تر و شیک تر هستند. بنابراین اگر به جای لنزهای تماسی شروع به استفاده از عینک کنید دقیقاً چه اتفاقی برای شما خواهد افتاد؟ شما قابل دسترس تر خواهید شد. بهبودی سلامت چشم را تجربه خواهید کرد. وقتی چشم پزشک خود را می بینید، آیا او لنزهای تماسی یا عینک دارد؟ به طور معمول، متوجه می شوم که آنها عینک می زنند. یک دلیل برای این واقعیت وجود دارد. آنها خطرات استفاده از لنزهای تماسی را می دانند.

لنزهای تماسی قرنیه چشم را پوشانده و این باعث کاهش اکسیژن رسانی می شود

هنگامی که اکسیژن رسانی در اثر استفاده از لنزهای تماسی یا سایر عوامل مانند خوابیدن کافی نباشد، ممکن است هیپوکسی ایجاد شود که منجر به قرمزی چشم، ناراحتی، تاری دید موقت و التهاب شود. این همچنین احتمال ابتلا به عفونت چشم را افزایش می دهد که می تواند جدی باشد. بعضی اوقات می تواند به از بین رفتن بینایی منجر شود. علاوه بر این، خشکی چشم غالباً برای افرادی که لنزهای تماسی دارند اتفاق می افتد.

خوشبختانه پاستفاده از عینک شما را از ناراحتی و خشکی چشم که در اثر استفاده مکرر از لنزهای تماسی ایجاد می شود، رها می کند. خطر عوارض مربوط به هیپوکسیک کاهش می یابد، که بار سنگینی را از روی شانه های شما بر می دارد.

شما از آزادی بیشتری برخوردار خواهید شد

یکی از مزیت های فوری استفاده از عینک به جای لنزهای تماسی این است که دوباره آزادی خود را بدست می آورید. با لنزهای تماسی باید، برنامه ریزی، زمان بندی و جعبه ی مخصوص با خود داشته باشید. باید مطمئن شوید که لنز را در زمان مناسب خود از چشم خارج کنید و قطره  مربوط به آن را در چشم بریزید.. اما آنچه که در مورد عینک شگفت انگیز است این است که فقط به یک پارچه تمیز کننده و یک جعبه محکم نیاز دارد.

ظاهر و ژست منحصر به فردی خواهید داشت

ظاهر خاص فقط برای هنرمندان، طراحان و افراد مشهور نیست. هر کسی می تواند یک ظاهر مخصوص ایجاد کند، و زدن عینک راهی عالی برای تعیین آن است. وقتی به یک سبک ظاهری فکر می کنم که با زدن عینک تعریف می شود، جان لنون، بادی هالی، جکی کندی و تینا فی به ذهنم می آیند. حتی شخصیت های داستانی مانند کلارک کنت، کلر آندروود و نوح بنت که ظاهری فراموش نشدنی دارند و با عینک آنها تعریف می شود.

آیا سبک شما مقدماتی، هیپستر، کلاسیک، بوهمی، پر مد یا راک است؟ آیا ظاهر منحصر به فرد خود را دارید؟ هنگامی که شروع به استفاده از عینک می کنید، می توانید سبک منحصر به فرد خود را تعریف کنید. یا یک قاب زیبا برای عینک ظاهر شما برجسته خواهد شد.

در پایان یک روز کاری طولانی بهتر خواهید دید

من هر روز وقت زیادی را صرف لپ تاپ می کنم. قبل از استفاده عینک، در پایان یک روز کاری طولانی، لنزهای تماسی من خشک می شدند و احساس می کردم انگار به ویندوزهای مه آلود نگاه می کنم. چشمان من قرمز، خسته و گاهی تار می شد. اکنون، هنگام زدن عینک، این مشکلات عملاً برطرف می شود.


بیشتر بدانید: اطلاعات کامل درباره استفاده از لنزهای چشمی


مانند من، تعداد زیادی از مردم هر روز ساعت های زیادی را با استفاده از رایانه ها و دستگاه های تلفن همراه می گذرانند، که می تواند منجر به سندرم دیداری رایانه ای یا کرنش چشم شود. استفاده طولانی مدت از این دستگاه ها باعث خشکی، آبکی شدن و خستگی چشم و حتی تاری دید می شود. این مشکلات توسط لنزهای تماسی بیشتر می شوند.

هنگام زدن عینک، چشمان شما احساس تازگی و قدرت بیشتری خواهد داشت، به خصوص اگر عینک های مدرن و دارای پوشش های ضد انعکاس انتخاب کنید. این پوشش ها با کاهش تابش خیره کننده، راحتی بیشتری را در هنگام استفاده از رایانه ها یا سایر وسایل برای مدت طولانی فراهم می کنند. آنها با کمترین میزان نوری که منعکس کننده سطوح عینک شما هستند، میزان تابش نور را کاهش می دهند. به عنوان یک امتیاز اضافی، آنها با افزایش میدان دید و زمان واکنش شما رانندگی در شب را بهبود می بخشند.

عینک

مقداری پول نقد پس انداز خواهید کرد

لنزهای تماسی گران هستند. با استفاده از لنزهای تماسی هیدروژل، بسته به تجویز لنزهای شما، مقداری هزینه باید پرداخت کنید. محلول ها و قطره ها می توانند هزینه سالانه شما را افزایش دهند. با توجه به اینکه برای بیشتر مصرف کنندگان لنزهای تماسی نیز یک جفت عینک تجویز شده و عینک آفتابی خریداری می کنند، این هزینه ها واقعاً افزوده می شود.

هزینه عینک بسته به فریم، دسته عدسی و تجهیزات اضافی متفاوت است.. هزینه عینک با افزایش پیش بینی ها، تجویزهای پیچیده و تجهیزات اضافی مانند لنزهای فتوکرومیک افزایش می یابد که هنگام بیرون رفتن بیرون مصرف می شود. با این حال، هزینه ها معمولاً کمتر از لنزهای تماسی هستند. حتی با توجه به همه این تجهیزات اضافی در نظر گرفته شده، بیشتر افرادی که لنزهای تماسی را خریده اند و شروع به استفاده از عینک می کنند، با گذشت زمان صرفه جویی می کنند.

شما بر بهترین ویژگی های خود تأکید خواهید کرد

با داشتن عینک های با دقت انتخاب شده، شما بر بهترین ویژگی های خود تأکید خواهید کرد، ضمن اینکه می توانید ویژگی هایی که مورد دلخواهتان نیست را نیز تعدیل کنید. شکل، جزئیات، رنگ و تناسب می تواند ظاهر شما را بسازد.

به عنوان مثال، ممکن است چشمان شما از حالت دلخواهتان  متفاوت باشد یا پیشانی و صورت فوقانی باریک باشد. در این حالت، زدن عینک با قاب چشم گربه ای باعث زیبایی چشم شما خواهد شد. یا شاید شما چشمهای آبی زیبا داشته باشید و می خواهید این ویژگی را برجسته کنید. در این مثال، انتخاب قاب های عینک با رنگی که رنگ آن با رنگ چشم شما مانند مسی یا قرمز تضاد داشته باشد، چشم های شگفت انگیز شما را برجسته می کند.

شما به یاد ماندنی تر خواهید بود

به نظر می رسد مانند دیگران بودن کسل کننده است. یکی از مزایای نادیده گرفتن استفاده از عینک این است که در جمع حاضر خواهید شد. منحصر به فرد بودن سبک شما را به یاد ماندنی تر می کند، که این یک دارایی بزرگ در دنیای رقابتی ما محسوب می شود.

تصور کنید که در حال مصاحبه برای شغلی در برابر ده نامزد دیگر هستید. برای رقابت کردن چه کاری می توانید انجام دهید؟ زدن عینک یک سبک بی نظیر و به یاد ماندنی را به شما هدیه می دهد که توجه ها را به شما جلب می کند.

پس از تجویز عینک همیشه باید از آن استفاده کنم؟

هنگامی که شروع به استفاده از عینک های نسخه خود می کنید، ممکن است متوجه شوید که بینایی شما به قدری واضح تر شده است که و میخواهید همیشه عینک بزنید. اگر راحت هستید، هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید عینک خود را به اندازه دلخواه بزنید. برخی از اعتقادات قدیمی پیرامون این مسئله وجود دارد، چرا که برخی معتقدند زدن عینک در تمام مدت در واقع به چشم شما آسیب می رساند و هنگام برداشتن عینک آنها بدتر می شوند.

با این حال، این فقط یک افسانه است، زیرا عینک باعث نمی شود دید شما وخیم تر شود و چشمان شما را به لنزهای اصلاحی وابسته نمی کند. واقعیت این است که به دلیل اینکه عادت دارید به طور واضح با عینک خود اشیا را ببینید،

تنظیم چشم ها هنگام برداشتن عینک کمی طول می کشد. همچنین به دلیل اینکه بینایی شما با افزایش سن رو به افول می رود، پس از دریافت عینک های نسخه، بینایی شما کاهش می یابد. ممکن است به نظر برسد به دلیل استفاده طولانی مدت از  عینک باشد در حالی که، مشکلات بینایی به احتمال زیاد مربوط به سن هستند و هیچ ارتباطی با چند بار استفاده از عینک ندارند.

شما با زدن عینک به بینایی خود آسیب نمی رسانید و اگر جلوی زدن آنها را بگیرید، بینایی شما بهبود نمی یابد.

اتفاقی که بیشتر می افتد این است که با استفاده از عینک راحت تر می توانید چیزها را ببینید و دید واضح تری خواهید داشت. این بدان معناست که کارهای روزانه و زندگی شما با افزودن مزایای دید واضح با عینک آسانتر خواهد شد، و شما نمی خواهید آنها را از چشم خود بردارید زیرا به نوعی از نظر روانشناختی بینایی شما بهبود یافته در تمام مدت وابسته به استفاده از عینک می شوید.


بیشتر بدانید: اگر عینکتان از روی بینی لیز می خورد راهکارهای آن را بخوانید


خوشبختانه اگر اینگونه باشد، استفاده از عینک برای شما هیچ ضرری نخواهد داشت. این مزیت در مورد تمام نسخه ها، از جمله عینک برای بینایی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم وجود دارد. در مورد مواقعی که لازم است عینک خود را بر حسب ضرورت بردارید یا حداقل راه حل مناسب تر از استفاده از عینک چند نکته وجود دارد که باید توجه کنید.

اولین مورد برای خوابیدن است. برای شروع، شما نیازی به زدن عینک برای خواب ندارید، حتما آنها را بردارید تا قاب عینک خم نشود یا لنزهای موجود در رختخواب  آسیب نبینند. همچنین، در حالی که می توانید عینک تجویز شده خود را در خارج از منزل بزنید، ممکن است در صورت مسدود کردن اشعه UV و دید واضح تر در آفتاب، به یک راه حل بهتر نیاز داشته باشید. شما می توانید روی عینک آفتابی بدون نسخه سرمایه گذاری کنید یا لنزهایی بخرید، که در هنگام تماس با نور خورشید به کار در فضای بیرون تغییر می کنند.

عینک

نحوه استفاده در طول روز پس از تجویز عینک

آیا باید عینک خود را در طول روز بردارید، یا تمام روز آنها را بزنید؟ این در وهله اول بستگی به این دارد که چرا آنها را می زنید – باید توصیه های پزشک چشم خود را در مورد این موضوع دنبال کنید. از آنجا که زدن عینک باعث خراب شدن بینایی شما نمی شود، هیچ دلیلی برای مقابله با تاری دید در طول روز وجود ندارد. اگر در طول روز  با زدن عینک راحت تر هستید، پس این کار را انجام دهید. اگر فقطهنگام خواندن یا رانندگی به آنها احتیاج دارید، ممکن است دلیلی نداشته باشد که در غیر این صورت آنها را بزنید.

زدن عینک با نسخه در هنگام نیاز به آنها مانع از فشار چشم، سردرد، تاری دید و سایر ناراحتی ها می شود و پوشش ضد انعکاس و اشعه ماوراء بنفش باعث محافظت چشم شما در برابر آفتاب و تابش نور می شود. اگر تصمیم ندارید عینک خود را بزنید، ممکن است ناراحتی چشم را تجربه کرده و روز خود را به بینایی غیر طبیعی بگذرانید.

آیا می توانم تمام روز عینک خواندن بزنم؟

یک جفت عینک داروخانه ای بدون نسخه ممکن است در هنگام نیاز به فعالیتهایی مانند خواندن، خیاطی، باغبانی و استفاده از رایانه یا تلفن خود مفید باشد، اما اگر در تمام طول روز از آنها استفاده می کنید، زمان آن فرا رسیده است که به پزشک بینایی مراجعه کنید. عینک مطالعه برای استفاده های گاه به گاه در نظر گرفته شده است،  در حالی که زدن عینک مطالعه به طور دائمی به چشم شما آسیب نمی رساند اما پزشک چشم می تواند عینک مناسب برای بینایی را برای استفاده تمام وقت در اختیار شما قرار دهد. برای تصحیح دید از نزدیک و دور، از لنزهای مترقی یا دوتایی استفاده کنید.

چه موقع باید از زدن عینک خودداری کنم؟

اگر عینک به شما کمک می کند در حین تماشای تلویزیون، رانندگی، کار یا فعالیت های دیگری بهتر ببینید، آن را بزنید. اگر راحت هستید، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما از عینک بصورت همیشگی استفاده نکنید – با چند استثنا.

عینک زدن هنگام خواب

البته از زمان بستن چشم ها شما به عینک خود نیاز ندارید. در اینجا یک یادآوری دوستانه وجود دارد که باید از استفاده از عینک هنگام خوابیدن خودداری کنید. هنگامی خواب عینک را بردارید تا از شکستن یا خم شدن آنها جلوگیری کنید.

عینک زدن هنگام ورزش

عینک و ورزش باهم جمع نمی شوند. عینک آفتابی بدون نسخه ممکن است مناسب برخی از ورزشهای روباز باشد و شما همیشه در هنگام بیرون رفتن از آفتاب باید از لنزهای محافظ UV استفاده کنید. اما زدن عینک بدون نسخه به طور منظم هنگام بازی ورزشی می تواند خطرناک باشد. ممکن است عینک خم شده یا بشکنید یا لنزهای  آن خرد شود، که می تواند به چشم شما آسیب برساند. عینک ممکن است لغزیده یا مرطوب شود و ممکن است در تابش نور خورشید یا چراغ ها عملکرد خوبی نداشته باشد. عینک های محافظ دار مخصوص برای ورزش باید برای فعالیت هایی مانند فوتبال، بسکتبال، اسکی، دویدن و دوچرخه سواری استفاده شود.

عینک بهترین انتخاب برای شنا نیست. پاشیدن آب بر روی لنزها باعث به زحمت افتادن می شود، احتمال افتادن عینک در کف دریاچه  وجود دارد و کلر موجود در استخرها می تواند به عینک شما آسیب برساند. اگر بتوانید بدون آنها شنا کنید بهتر است. اگر اینطور نیست، عینک های نسخه ای مخصوص استفاده کنید. در هنگام شنا از پزدن لنزهای تماسی خودداری کنید – آب رفتن در پشت لنز می تواند باعث عفونت باکتریایی شود.

عینک

زدن عینک در محل کار

هنگامی که در هنگام کار با خطرات چشم روبرو هستید – از جمله پرش خرده چوب، فلز، گرد و غبار یا ذرات دیگر، وجود مواد شیمیایی یا قرار گرفتن در معرض مایعات مضر- حتما عینک محافظ داشته باشید. این عمل باید در خانه نیز رعایت شود. عینک ایمنی را هنگام کار در کارهای خطرناک منزل خود، انجام کارهای حیاط و انجام فعالیتهایی که ممکن است جسم خارجی باعث آسیب دیدگی چشم شود، داشته باشید.

عینک های تجویز شده معمولاً مطابق با استانداردهای محل کار به عنوان عینکهای محافظ هستند. عینک ایمنی دارای لنزهای مقاوم در برابر ضربه است و پوشش اضافی ارائه می دهد. زدن عینک ایمنی برای جلوگیری از آسیب دیدگی در کار ضروری است، اما دید واضح نیز لازم است. اگر به عینک تجویزی احتیاج دارید عینک ایمنی بدون نسخه را برای قرار گرفتن در بالای عینک خود انتخاب کنید تا به بهترین شکل از خود محافظت کنید.


بیشتر بدانید: تجویز نمره اشتباه عینک چه خطراتی دارد


عینک دید واضح تری به شما می دهد و می توانید تمام روز را بدون آسیب دیدن از آن استفاده کنید، اما مواقعی وجود دارد که شاید بهتر باشد از آن استفاده نکنید یا عینک های خاصی را برای فعالیت خود انتخاب کنید. در حالی که اجتناب از عینک در این مواقع هیچ ارتباطی با عینک های نسخه ای که بینایی شما را آسیب می زند ندارد  و سلامت و ایمنی چشم قطعاً در معرض خطر است. انتخاب عینک مناسب در هر شرایطی باعث حفظ امنیت چشم شما خواهد شد.

تجویز عینک و آشنایی با انواع فریم عینک

انتخاب عینک مناسب می تواند یک تجربه سرگرم کننده و ارزشمند برای شما باشد! اما چگونه می توانید از میان انواع مختلف عینک موجود در بازار گزینش خود را به عمل آورید؟

آیا شما به دنبال یک عینکی با فریم ضخیم و کامل هستید یا یک عینک کوچک بدون فریم دانشمند مابانه،  یا عینکی حد وسط این دو را می خواهید برگزینید؟ EBD انتخابی کامل از انواع فریم های عینک برای شما فراهم می کند.

عینک با فریم ضخیم و کامل

اگر یک مدل ضخیم مد نظر شما باشد، عینک با فریم ضخیم و کامل شاید بهترین گزینه باشد. این فریم ها کامل و ضخیم که شیشه های آن بطور کامل با مواد تشکیل دهنده فریم احاطه شده است. عینک هایی در عین شیک بودن، مستحکم هستند. در تمام فریم های ساخته شده با انواع مواد مختلف( از ستات و پلاستیک گرفته تا فلز و تیتانیوم)، عینک های با فریم کامل در انواع مدل ها و رنگ ها و اندازه ها عرضه گردیده و در دسترس هستند.

عینک بدون فریم

عینک های بدون فریم بهترین انتخاب برای اشخاصی هستند که می خواهند کمترین احساس عینکی بودن را داشته باشند. در میان عینک های سبک وزن و مدرن عینک های بدون فریم بیشترین مدل های بدون پوشانندگی صورت را به خود اختصاص می دهند. با  بکار گیری کمترین  عناصر تشکیل دهنده عینک مثل دسته ها و پل روی بینی و لولا ها، این گونه فریم ها کمترین نما را روی صورت دارند، بی آنکه عناصر اضافه ای که در مدل های با فریم کامل وجود دارند در آن به کار رفته باشند. این گونه عینک ها همچنین می توانند از فلزات من جمله تیتانوم ساخته شوند.

عینک

عینک نیم فریم

اگر دنبال سعادت هر دو جهان هستید، عینک های نیم فریم ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد. این فریم های ترکیبی حداقل فریم را توام دوام فریم های کامل برای شما به ارمغان می آورد. بیش تر مدل های سبک وزن تر از فریم کامل و در عین حال ضخیم تر از عینک های بدون فریم، مدل های نیم فریم هستند که مدل های نیم فریم و کلاسیک هستند که افراد فراوانی به آن گرایش دارند.

عینک هایی دارای پل کوتاه روی بینی

می توان گفت که باید با سر خوردن عینک وادع کرد! برای کسانی که عینک هایی با پل های کوچک تر روی بینی برمی گزیند. نگرانی از ثبات فریم عینک روی بینی می تواند آزار دهنده باشد. این فریم ها برای افرادی که پل های بینی کوچک تری دارند مناسب هستند و بالاترین سطح سبک ساخت و عملکرد را دارند.

فریم های عینک مناسب برای هر موقعیت

انواع فریم های مختلف برای موقعیت های مختلف و احساسات افراد در سبک های مختلف زندگی مناسب هستند. فی الواقع، عینک های بدون فریم بی آلایشی را القا می کنند و دست کم برای امور اداری مناسب هستند. عینک های با فریم های کامل برای سخنرانی مناسب هستند. عینک های نیم فریم دارای حیطه بکار گیری در هر بعد هستند. در بسیاری از مواقع ممکن است دستورالعمل ها را به دور افکنده و نادیده انگارید. از تلاش وافر برای انتخاب عینک مناسب برای شکل و قواره صورت خود نهراسید.

تجویز عینک و انتخاب بهترین شیشه عینک

بیش از فریم انتخابی شما، شیشه عینک میزان رضایت مندی در شما را تعیین می کند. خرید شیشه عینک کار آسان و ساده ای نیست. در واقع، در اینجا گزینه های بسیاری یرای شیشه عینک و پوشش شفاف آن وجود دارد، همین تنوع عامل سردرگمی شما در خرید شیشه عینک می شود.

فروشنده با توجه به خواسته شما می تواند در زمینه خرید شیشه عینک و پوشش آن راهنمای قابل اعتمادی باشد.

وقتی عینکی را خریداری می فرمایید، انتخاب فریم آن مهم است زیرا بر ظاهر تاثیر می گذارد اما شیشه عینک از جهت تاثیر گذای بر این چهار عامل: ظاهر، راحتی، دید و ایمنی بسیار مهم می باشد.

ضخامت شیشه عینک در مدل و اندازه فریمی که انتخاب می کنید تعیین کننده است. برای شیشه های نازک فریم های کوچک تر، گرد یا بیضی انتخاب کنید. همچنین، فریم های پلاستیکی برای پیدا نبودن لبه های شیشه های ضخیم عینک مناسب تر است.

یک اشتباه رایج که مردم هنگام خرید عینک مرتکب می شوند این است که برای انتخاب جنس شیشه عینک و طرح و پوشش شفاف روی شیشه آن، وقت کافی صرف نمی کنند.

اطلاعات ذیل، در مورد تمام شیشه های (عدسی های) تجویز شده برای عینک ها اعمال می شود، چه برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم یا اینکه برای عدسی های پیشرفته، عدسی های دوکانونی( دو دید) یا سایر عدسی های چند کانونی به منظور اصلاح پیر چشمی باشد.

عینک

چه نوع عدسی برای اصلاح عارضه نزدیک بینی به کار می رود؟

عارضه نزدیک بینی وضعیتی است که فرد می تواند اشیا نزدیک را به وضوح ببیند اما اشیا دور را تار می ببیند که معمولا این عارضه به راحتی با تجویز لنز یا عینک اصلاح می شود.

لنز هایی که برای عارضه نزدیک بینی به کار می روند به شکل مقعر هستند به عبارت دیگر این لنزها در مرکز نازک تر و در لبه ها ضخیم ترند.

این عدسی ها، عدسی هایی با درجه بزرگنمایی منفی نامیده می شوند (یا لنزهای منفی). زیرا این لنزها قدرت تمرکز چشم را کاهش می دهند. با این کار، لنزهای منفی تمرکز نور را در چشم های نزدیک بین در نقطه ای از جلوی شبکیه چشم به سمت عقب تغییر می دهند به نحوی که آن را مستقیما بر روی پرده شبکیه چشم بیندازند این تغییرات تاری دید به علت نزدیک بینی را اصلاح و وضوح را به چشم باز می گرداند.


بیشتر بدانید: اطلاعاتی که باید در مورد پی دی عینک بدانید


درجه بزرگ نمای شیشه که برای اصلاح نزدیک بینی می باشد با واحدی بنام دیوپتریک( D )اندازه گیری می شود.  درجه بزرگ نمایی شیشه عینک تجویز شده برای اصلاح عارضه نزدیک بینی با درجه منفی شروع می شود.  هر چه نمره درجه بزرگ نمایی بزرگتر باشد میزان اصلاح عارضه نزدیک بینی نیز بیش تر خواهد بود.  برای مثال، لنزی که منفی شش D دو برابر نزدیک بینی با درجه منفی سه D را اصلاح می کند.

لنزهای شاخص بالا بطور معمول برای اصلاح نزدیک بینی با درجه بیش از منفی سه توصیه می شود. این لنزها شفاف تر و نازک تر از لنزهای پلاستیکی معمولی هستند، همین امر باعث شده تا این لنزها جذاب تر بوده و راحتی بهمراه داشته باشند. همچنین، لنز با پوشش ضد بازتاب که برای اصلاح نزدیک بینی بشدت توصیه می شود. پوشش های ضد بازتاب، بازتاب های اخلال آور را در لنزها از بین می برد، که باعث می شود لنزها نازک تر و جذاب تر به نظر بیایند. حذف بازتاب دید و البته راحتی را ارتقا می بخشد.

گزینه دیگر برای اصلاح نزدیک بینی ارتوکراتولوژی لنزهای تماسی هستند. در اینجا لنزهای تماسی سخت نفوذپذیر گاز  بطور ویژه ای طراحی شده است که نه تنها نزدیک بینی را اصلاح می کند بلکه در کودکان پیشرفت این عارضه را کنترل می کند. درآخر، شاید افراد مبتلا به نزدیک بینی متوسط تا شدید از کاشت لنز ذینفع باشند. عدسک داخل چشم یا فاکیک یک لنز بسیار کوچک است که در طی عمل جراحی داخل چشم و دقیقا پشت شبکیه چشم کاشته می شود و عملکرد این لنز مانند لنزهای تماسی است. مراقبت و نگهداری نیازی نیست، چرا که کاشت عدسک داخل چشم یک درمان دایمی برای نزدیک بینی را مانند عمل جراحی لیزیک ارائه می دهد. برای تعیین و انتخاب بهترین گزینه مورد نیاز به منظور اصلاح دید،  حتما به  چشم پزشک مراجعه کرده و تست بینایی را انجام دهید.

چگونه نسخه تجویز عینک خود را بخوانیم

بهرحال، شما باید نزد چشم پزشک تست بینایی بدهید و پزشک بنا به نیاز عینک را تجویز می کند. او احتمالا به شما می گوید که مبتلا به نزدیک بینی هستید یا دور بینی و یا شاید مشکل آستیگماتیسم دارید. اما مفهوم این اعداد در نسخه شما چیست؟ و معنی این اختصارات OD, OS, SPH, CYL در نسخه چیست؟

 OD و OS به چه معنا هستند؟

اولین قدم برای خواندن نسخه عینک تجویزی فهم اختصاراتی مانندOD  و OS است. این اختصارات واژگان لاتین oculus dexter و oculus sinister که به ترتیب به معنای چشم راست و چشم چپ هستند.نسخه عینک شما ممکن است دارای یک ستون با برچسب OU باشد. OU اختصار واژه لاتین oculus uterque به معنی “دو چشم” است. بهرحال، کاربرد اختصار واژگان لاتین در نوشتن نسخه عینک متداول است، برخی از پزشکان و کلینیک ها در نوشتن نسخه از اختصارهای به روز انگلیسی مانند RE ( چشم راست) و LE ( چشم چپ) به جای OD  و OS استفاده می کنند.

در نسخه عینک، ابتدا اطلاعات مربوط به چشم راست(OD) شما قبل از اطلاعات چشم چپ (OS) نوشته می شود. چشم پزشک نسخه عینک را به این روش می نویسد زیرا در هنگام معاینه چشم نیز به همین ترتیب یعنی اول چشم راست و بعد چشم چپ را معاینه می کند.

عینک

نسخه عینک شما شامل دیگر اختصارات به شرح زیر می باشد: 

SPH یا قدرت عدسی

 این اختصار نشان دهنده درجه لنز با واحد دیوپتریک است، این نسخه برای اصلاح نزدیک بینی و دور بینی می باشد. اگر لنز با علامت منفی باشد یعنی شما مبتلا به عارضه نزدیک بینی و اگر با علامت مثبت نوشته شده باشد شما دوربین هستید. اصطلاح Sphere به نزدیک بینی و دور بینی، به کروی بودن چشم و یکسان بودن نمره چشم در تمام سطح کره چشم اطلاق می شود.

CYL سلیندر یا استوانه

این اصطلاح دلالت بر میزان و درجه عدسی برای اصلاح آستیگماتیسم چشم دارد. اگر چیزی در ستون مربوط به این اصطلاح در نسخه نوشته نشده یعنی چشم شما اصلا آستیگماتیسم ندارد یا آستیگماتیسم آن کم است به نحوی که نیازی به اصلاح آن نیست.

اصطلاح سلیندر بدین معنا است که شماره عدسی که برای اصطلاح چشم آستیگماتیسم اعمال می شود شماره نزدیک بینی یا دور بینی نیست بلکه در عوض نیمکره چشم بدون انحنای اضافی عمل می کند و نصف النهار عمودی نیمکره چشم نیاز به اصلاح ندارد و نیمکره چشم از طریق عدسی انحنایی آستیگماتیسم چشم را اصلاح می کند.

شماره در ستون سلیندر نسخه نوشته شده ممکن است با یه یک علامت منفی ( برای اصلاح آستیگماتیسم نزدیک بینی) یا یک علامت مثبت ( برای اصلاح آستیگماتیسم دوربینی) درج شده باشد. شماره سلیندر همیشه به دنبال شماره نزدیک بینی و دور بینی برای یک عینک تجویز می شود.

SPH قدرت عدسی را در نسخه عینک بررسی کنید

نصف النهارهای کره چشم با قرار دادن یک مقیاس بزرگ در سطح جلوی چشم مشخص می شوند. نصف النهار 90 درجه نصف النهار عمودی چشم است و نصف النهار 180 درجه نصف النهار افقی چشم است.

محور(Axis)

 این اصطلاح توصیف کننده نصف النهار عدسی است که حاوی هیچ شماره یا درجه برای اصلاح آستیگماتیسم نیست. محور( Axis)  با عدد 1 تا 180 تعریف می شود. عدد 90 با نصف النهار عمودی کره چشم مطابقت دارد و عدد180 با نصف النهار افقی چشم مطابقت دارد.


بیشتر بدانید: خانم‌ های عینکی چطور آرایش کنند؟


اگر یک نسخه عینک دارای شماره سلیندر باشد همچنین بایستی لزوما دارای شماره محور نیز باشد که این شماره محور از شماره سلیندر پیروی می کند و مقدمتا با علامت ایکس درج می شود. محور (Axis) نصف النهار عدسی است که 90 درجه از نصف النهار کره چشم فاصله دارد و حاوی شماره سلیندر و اصلاح آستیگماتیسم چشم است.

شماره افزوده چشم ( Add)

این شماره افزوده قدرت بزرگنمایی است که در قسمت پایین لنزهای چند کانونی برای اصلاح پیر چشمی به کار می رود. عددی که در این بخش از نسخه خودنمایی می کند همواره همراه علامت بعلاوه است حتی اگر پیش از آن علامت بعلاوه وجود نداشته باشد عموما این عدد در طیف هفتاد و پنج تا سه D ( درجه) خواهد بود و برای هر دو چشم دارای یک شماره یکسان است.

منشور

این اصطلاح میزان شماره منشوری را نشان می دهد، مقیاس اندازه گیری منشور دیوپتر است. ( p.d) یا مثلثی که در بالا درج شده است، که برای مشکلات هم طرازی چشم تجویز می شود. فقط درصد کمی از نسخه های عینک حاوی شماره منشور است. در این رهگذر، شماره منشور در قیاس دیوپتریک یا کسری( بعنوان مثال 0.5 ) نشان داده می شود، و جهت منشور با ذکر موقعیت نسبی مبنای آن( ضخیم ترین لبه) مشخص می شود. چهار اصطلاح اختصاری برای جهت منشور استفاده می شود: پایه بالا = BU، پایه پایین = BD، به سمت پایه روی بینی = BI، به سمت پایه روی گوش = BO.

درجه بزرگ نمایی، درجه سلیندر و شماره افزوده همیشه با مقیاس دیوپتر نشان داده می شود. آن ها به شکل اعشاری درج و عموما افزون تر از یک چهارم دیوپتر( D) نوشته می شوند.

میزان محور اعداد کاملی بین 1 تا 180 هستند و فقط موقعیت نصف النهار نشان می دهند نه یک شماره و نه هیچ شماره را. هنگامی که دیوپترهای منشور به صورت اعشاری نشان داده می شوند، معمولا یک رقم در پایان دیده می شود بطور مثال 0.5.

عینک

از نسخه تجویز عینک نمی توان برای خرید لنزهای چشمی استفاده کرد

نسخه های لنزهای چشمی و تجویز عینک یکسان نیستند، یک نسخه عینک فقط برای خرید عینک است. نسخه عینک حاوی اطلاعات خاصی که برای نسخه لنزهای چشمی تعیین کننده است نمی باشد و چنین اطلاعاتی تنها در جریان مشاوره و نصب لنزهای چشمی قابل دستیابی است.

عدسی عینک با فاصله از چشم ها قرار می گیرند، در حالی که لنزهای چشمی مستقیما روی چشم قرار می گیرند. این فاصله بر درجه نیاز چشم برای تمرکز مناسب چشم ها موثر است.

علاوه بر اطلاعات مندرج در نسخه عینک، یک نسخه لنزهای تماسی چشمی باید منحنی پایه مرکزی سطح پشتی لنزهای تماسی و قطر لنز و مشخصات تولید کننده و نام تجاری لنز را مشخص کند. همچنین، شماره یک عینک تجویز شده مدام تغییر می کند اگرچه لنزهای چشمی از این حیث وضعیت را دارند. دلیل این امر این است که عدسی های عینک در فاصله ای از چشم قرار می گیرنند( معمولا حدود 12 میلی متر از سطح چشم) در حالی که لنزهای تماس چشمی مستقیما روی قرینه چشم قرار دارند.

تجویز دقیق لنزهای تماس فقط بعد از نصب لنزهای تماسی به عمل می آید و پزشک معالج واکنش چشم شما را در مقابل نصب لنزهای تماسی به طور کلی ارزیابی می کند.