ماموگرافی تکنیکی است که در آن با استفاده از اشعه­ی ایکس، تصاویری از بافت سینه تهیّه می­شود. حتّی نام سرطان سینه برای بسیاری از بانوان همراه با وحشت می­باشد؛ ماموگرافی تکنیکی است که به وسیله­ ی آن تومور­های اوّلیه­ی سرطانی در بانوان تشخیص داده می­شوند. استفاده از این متود توانسته است که تشخیص­های زود هنگام سرطان سینه را به طرز قابل توجّهی افزایش دهد.

ماموگرافی برای بدن شما بی­خطر است!

هدف اصلی ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی برای تشخیص وجود هرگونه غدّه در بافت سینه و بررسی تصاویر به دست آمده از آن­ها به کار برده می­شود. در این تکنیک، بافت سینه­ی افراد توسّط دستگاه و به کمک اشعه­ی ایکس اسکن می­شود تا در صورت مشکوک شدن پزشک به سرطان سینه، آزمایشات تکمیلی صورت بگیرند.

آیا ماموگرافی برای بدن مضرّ است؟

بسیاری از افراد تصوّر می­کنند که به دلیل استفاده شدن از اشعه­ی ایکس، این متود می­تواند برای بدن بسیار خطرناک باشد. امّا لازم است بدانید که اشعه­ی ایکس استفاده شده در این متود بسیار ضعیف­تر از حالت عادّی می­باشند و مدّت زمان مواجهه با این اشعه بسیار کوتاه است و در پایان عکس­برداری، بدن شما با مقدار بسیار کمی از این اشعه مواجه شده است و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

حفظ آرامش مهم­ترین جزء این فرآیند محسوب می­شود

آیا ماموگرافی یک فرآیند دردناک است؟

بسته به سنّ بیمار، جواب این سوال می­تواند متفاوت باشد. در بسیاری از موارد، ماموگرافی یک فرآیند دردناک نیست و مدّت زمانی کم­تر از یک دقیقه برای انجام آن زمان لازم است. معمولاً بیمارانی که سنّ آن­ها در محدوده­ی 30 تا 35 سال قرار دارد، به دلیل بافت متراکم سینه،­ در مراحل انجام این فرآیند کمی احساس درد می­کنند. لازم به ذکر است که در افرادی که بافت سینه­ی آن­ها متراکم است، فرآیند عکس برداری می­تواند نتیجه­ی مشخّصی را به همراه نداشته باشد و به انجام آزمایشات مختلف برای مطمئن شدن از سلامت بیمار نیاز باشد.

ماموگرافی چگونه انجام می­شود؟

در فرآیند ماموگرافی، بافت سینه در بین لایه­های دستگاه قرار می­گیرد و کمی فشرده می­شود. سپس، دستگاه با استفاده از اشعه­ی ایکس اقدام به گرفتن عکس از بافت­های مختلف سینه می­کند که بسته به تراکم بافت سینه، این فرآیند می­تواند تا مدّت یک دقیقه برای هر سینه طولانی شود. معمولاً افراد جوان به دلیل متراکم بودن بافت سینه با انجام این آزمایش مشکل دارند و ممکن است که در مراحل انجام عکس­برداری دچار استرس و اضطراب شدید شوند. در این گونه مواقع، توصیه می­شود که بیماران به تذکّرات تکنسین عکس­برداری توجّه کنند و با همکاری مناسب با این افراد، این فرآیند را در آرامش کامل طی نمایند.

چه نکاتی را در رابطه با ماموگرافی باید رعایت کرد؟

بانوان باید به این نکته توجّه کنند که برای انجام شدن هرچه بهتر این آزمایش، بهتر است که از لباس­های راحتی استفاده کنند تا کم­ترین مشکل را در در حین انجام این فرآیند تجربه نمایند. نکته­ی مهم دیگری که وجود دارد این است که نباید این آزمایش را در زمان قائدگی انجام داد. زیرا انجام این فرآیند، نوعی استرس محسوب می­شود و ممکن است که فرد در طی انجام آن احساس ناراحتی بکند. همچنین، میزان حسّاسیّت بافت سینه در دوران قائدگی افزایش می­یابد و انجام دادن ماموگرافی در این دوره­ی زمانی می­تواند موجب ناراحتی و کسالت بیش­تر بیمار شود. بهترین زمان برای انجام ماموگرافی، یک هفته پس از عادت ماهانه است.

امیدوارم که از این مطالب نهایت استفاده را برده باشید.