لیپولیز

دکتر علی کربلایی خانی جراح پلاستیک و ترمیمی و جراح دست

لیپوماتیک روشی نوین و تکنیک خاصی از لیپوساکشن است که در آن بافت های چربی اضافی بدن با انرژی ارتعاش از بین برده می شوند. لیپوماتیک یک روش ایمن، راحت و بدون درد است که به راحتی قابل استفاده هم برای جراح و هم برای بیمار است. دستگاه مورد استفاده در عمل لیپوماتیک، مورد تایید FDA است و یک سیستم اثبات شده و مطمئن است که به طور موثر امکان حذف دقیق چربی با حجم بالا را در همه مناطق بدن فراهم می کند.

لیپوماتیک را می توان تقریباً در هر نقطه بدن از جمله شکم، ، باسن، ران و زانوها ، و بازوها برای حذف چربی اضافه بدن استفاده نمود.همچنین روش لیپوماتیک در حذف و از بین بردن چربی موضعی و رسوب یافته که ممکن است به ارث برده شوند و یا به رژیم غذایی یا ورزش پاسخ نمی دهند، بسیار موثر است. در لیپوماتیک از برش 2 میلیمتری استفاده می شود و یک پروب بعد از تزریق محلول ویژه به صورت زیر جلدی تزریق می شود. این عمل تحت بی حسی موضعی و آرام بخش انجام می شود.

در لیپوماتیک سلول های چربی با حرکات لرزشی کانولا شکسته و امولسیون می شوند. دستگاه لیپوماتیک با 600 لرزش در دقیقه، چربی های ناخواسته به طور موثر از بین می برد و کبودی و تورم بر جای نمی گذارد. روش لیپوماتیک بدون درد است و استرس برای بیمار وجود ندارد. بیمار چند ساعتی استراحت می کند و بعد آماده رفتن به خانه است. لیپوماتیک و به هیچ گونه عضله، عصبی یا عروقی آسیب نمی رساند و با انجام مراقبت های لازم، عوارض خاصی در پی ندارد.

با استفاده از روش لیپوماتیک به راحتی می توان از شر چربی های ناخواسته  خود خلاص شد و به اندامی خوش فرم و ایده‌آل رسید. در ادامه مطلب نکات مهم و مفیدی در مورد انجام عمل لیپوماتیک ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

دستگاه لیپوماتیک و نحوه کار آن برای حذف چربی های اضافه بدن

لیپوماتیک، روشی برای برداشت غیر تهاجمی بافت چربی از بدن است. در این عمل، پزشک معالج از طریق دستگاهی که عکس آن را در زیر می‌بینید با حرکات لرزشی لوله‌ای به‌نام کانولا، سلول‌های چربی را به‌روش غیر لیزری و حرارتی خارج می‌کند.

هدف روش لیپوماتیک برخلاف روش لیپوساکشن، تغییر سایز، فرم و حجم در نقطه خاصی از بدن است. درحالی‌که در روش لیپوساکشن، هدف اصلی، کم‌کردن وزن است. در این روش، کلیه نواحی بدن که دارای توده چربی است، تراشیده و چربی انباشته برداشته می‌شود (سوزانده نمی‌شود).

دستگاه لیپوماتیک، یک کمپرسور دارد که در عکس بالا می‌بینید. کمپرسور، هوای فشرده را به لوله کانولا منتقل می‌کند. این لوله با حالت ارتعاشی مداوم و سریع زیر پوست، لرزش‌های زیادی به‌صورت ۳D (سه بعدی) ‌ایجاد می‌کند تا سلول‌های چربی شکسته شوند.

سوراخی که برای ورود لوله کانولا استفاده می‌شود، سه میلی‌متر است تا از این طریق، امواج اینفراسونیک ایجاد و سلول‌های چربی زیر پوست تخریب شوند.

چربی شل‌شده به خارج بدن منتقل و کشیده می‌شود. در واقع این دستگاه، به‌صورت فیزیکی و نه به‌صورت سوزاندن چربی‌ها را برمی‌دارد و میله فلزی کانولا، عمل تخریب را انجام می‌دهد.

از بهترین دستگاه‌های لیپوماتیک می‌توان به دستگاه لیپوماتیک SP6 اشاره کرد که در کلینیک‌های زیبایی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها سیستم محافظتی خوبی دارد و تاییدیه FDA آمریکا را هم کسب کرده است.

لیپوساکشن

 اقدامات مراقبتی قبل از انجام عمل لیپوماتیک

درباره نوع بیهوشی و بی حسی لازم برای بدن بیمار و منطقه ای که جراحی لیپوماتیک قرار است در آن انجام شود، از قبل با مشورت با پزشک باید مشخص شود.

 • قبل از حذف چربی ها، سابقه بیماری هایی قلبی، عروقی، دیابت و فشار خون توسط متخصص بررسی می شود.
 • در صورتی که سابقه جراحی خاصی (مثل جراحی شکم، پهلو و غیره) داشته اید، حتما پزشک را در جریان بگذارید.
 • قبل از انجام این عمل، آزمایش خون، بارداری و غیره از بیمار گرفته می شود.
 • مصرف هر گونه دارویی را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • هر گونه تغییرات در وزن خود در سالهای اخیر را حتما به پزشک اطلاع بدهید.
 • تا دو هفته قبل از عمل، از مصرف قرص هایی مثل آسپرین، ژلوفن و غیره خودداری کنید.
 • تا دو هفته قبل از عمل حذف چربی ها، سیگار و قلیان نکشید و الکل هم مصرف نکنید.

مراقبت هایی که بعد از انجام لیپوماتیک باید انجام شود

بعد از حذف چربی اضافه بدن پیشنهاد می شود که بیمار تا 5 الی 6 ماه از گن استفاده کند چون گن از شل شدن و همچنین از شکل نامناسب آن جلوگیری می کند. در بیماران خانم هم امکان دارد زمان پریودی آنها به هم خورده و تا مدتی نامنظم شود.

احتمالا پزشک متخصص مقداری مسکن تجویز می کند تا دردهای بیمار کاهش یابد.برای خروج خونابه ها می توانید پیاده روی کنید و یا آن ناحیه را ماساژ بدهید. همچنین بیمار نباید از غذاهای چرب و سنگین استفاده کند.

متقاضیان عمل لیپوماتیک، باید ۴۸ ساعت پیش از انجام عمل، از مصرف آسپرین خودداری کنند، چرا که آسپرین باعث رقیق‌شدن خون می‌شود. فردای روزی که عمل را انجام دادید، از مصرف قرص‌های ویتامین E پرهیز کنید. بهتر است روز عمل، ناشتا باشید. چون در زمان عمل، بخشی از آب بدن نیز تخلیه می‌شود، پس از عمل، باید مایعات کافی بنوشید.

دکتر فراهانی: مهم ترین عوارض لیپوماتیک را بشناسیم

پس از انجام عمل لیپوماتیک، پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل به‌مدت ۴۸ ساعت از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی خودداری شود. اگر پوست‌تان شل شد، حداقل به‌مدت ۷۲ ساعت از ننشینید و دراز بکشید.

نشستن زیاد سبب چین‌خوردگی در ناحیه شکم می‌شود. حتما پس از عمل، به‌مدت از گن ۷ روز از گِن استفاده کنید. استفاده از گن برای بعضی از بیماران در مدت زمان بیشتری توصیه می‌شود.

مزایای روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها برای حذف چربی های اضافه بدن

 • یکنواختی لایه چربی زیر پوست در لیپوماتیک Lipomatic عالی است و هیچ گونه بقایای مانده از چربی که در روشهای دیگر ساکشن بصورت گلوله مانند در زیر پوست لمس می گردد در این روش وجود ندارد.
 • نیاز به بستن گن در این روش برای بیمار دو هفته است که در مقایسه با ساکشن سنتی ( 6 ماه ) و لیزر لیپولیز ( 4-2 ماه ) بسیار کوتاهتر است. در عین حال بستن گن 40-30 روز برای بهتر جمع شدن پوست توصیه می گردد.
 • جمع شدن پوست در این روش نسبت به روشهای دیگر ساکشن به دلیل صدمه کمتر به ترابکولاهای پوستی بمراتب بهتر می باشد.
 • در این روش بیحسی موضعی کافیست و بیمار درد ندارد در حالی که در روشهای دیگر ساکشن چنانچه با بیحسی موضعی انجام گیرد معمولا بیمار احساس ناراحتی و درد دارد و معمولا نیاز به داروهای آرام کننده و خواب آور و حتی بیهوشی خفیف می باشد.
 • تورم و ترشحات پس از عمل در این روش بسیار کمتر است و ترشح از محل ساکشن نهایتا 36 ساعت طول می کشد در حالیکه در روشهای دیگر ساکشن طولانیتر است.
 • ریسک عفونت در لیپوماتیک Lipomatic بسیار کم می باشد.
 • احتمال آمبولی چربی نسبت به روشهای دیگر ساکشن بسیار کم می باشد و تاکنون گزارش نشده است.
 • لیپوماتیک نیاز به بستری ندارد و بیمار بلافاصله بعد از عمل میتواند بسر کار بازگردد.
 • خستگی و کوفتگی پس از عمل نسبت به روشهای دیگر ساکشن به مراتب کمتر است.
 • گرچه جمع شدن پوست در لیپوماتیک نسبت به روشهای دیگر بسیار بهتر صورت می گیرد ولی در مواردی که شلی و افتادگی پوست زیاد باشد نیاز به عمل جراحی وجود خواهد داشت.

با این حال عمل جراحی پس از لیپوماتیک نسبت به بیمارانی که با لیپوماتیک چربیهای آنها تخلیه نشده است،عمل محدودتر با برش کوچکتری خواهد بود و در بسیاری از موارد ابدومینوپلاستی که نیاز به درآوردن ناف و تغییر محل ناف می باشد، پس از عمل لیپوماتیک می توان ناف را در جای خود حفظ کرد و افتادگی پوست زیر شکم را با برش محدودتری برطرف نمود.

هر آنچه باید درمورد لیپوماتیک دکتر خرازی بدانید

عوارض و خطرات ناشی از لیپوماتیک

لیپوماتیک هم مثل هر عمل دیگر، حتی اگر کمترین ریسک را داشته باشد و بسیار تخصصی انجام شود، دارای عوارضی است که باید از آن مطلع بود. لیپوماتیک حدود ۲۰ سال است که در دنیا رواج دارد.

سال‌به‌سال نیز دستگاه‌ها و روش‌هایی که برای چربی‌زدایی استفاده می‌شود، تخصصی‌ می‌شود، اما به هر حال، اساس کار لیپوماتیک، بر اساس VIBRATION یا ارتعاشات است که این عمل می‌تواند باعث عوارضی همچون تکان‌های دست به‌مدت زیاد و خستگی پزشک شود.

 • درحالی‌که در لیپوساکشن، ارتعاشی وجود ندارد. در نتیجه، یکی از عوارض و مشکلات لیپوماتیک بحث ارتعاش و طولانی شدن زمان عمل و خستگی پزشک است.
 • اگر ارتعاشات عمل لیپوماتیک کنترل نشود، می‌تواند ضرباتی به جراح و بیمار وارد کند. ازآنجایی‌که، اساس عمل لیپوماتیک، ضربه و ارتعاش است، خطر آمبولی چربی در این روش بیشتر از ساکشن است. اگرچه دراین‌باره، دیدگاه‌های متفاوتی مطرح است.
 • بهتر است عمل لیپوماتیک در نواحی بزرگ انجام شود. مثلا این عمل در بخش غبغب به‌سختی انجام می‌گیرد.
 • در این روش ممکن است کوفتگی بدن افراد مسن بیشتر باشد.

ویبریشن و ساکشن روی یک PROBE نصب شده و محل‌های ورود آن بزرگ است، بنابراین جای زخم بیشتر خواهد بود.

 • برخلاف تصور عموم متقاضیان روش لیپوماتیک، این روش، باعث کلاژن‌سازی پوست نمی‌شود و حرکت سه‌بعدی کانولا هم باعث این تحریک نخواهد شد. بنابراین هیچ مکانیسمی برای تحریک فیبرولاست‌ها وجود ندارد و افتادگی پوست محتمل خواهد بود.
 • نتایج لیپوماتیک برگشت‌پذیر است. چراکه سلول‌های چربی از بین نرفته و چربی‌ها اصطلاحا لیز نمی‌شود.
 • حساسیت به لیدوکایین از جمله عوارض عمل لیپوماتیک در بعضی از بیمارانی است که به این ماده حساسیت دارند.
 • اگر از داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین استفاده می‌کنید، خون‌ریزی و کبودی در ناحیه عمل، اجتناب‌ناپذیر است. بهتر است ۱۴ روز قبل از عمل، مصرف را قطع کنید.
 • اگر محل عمل استریل نباشد، احتمال عفونت وجود دارد.

تفاوت لیپوساکشن با لیپوماتیک

تفاوت اصلی، در استفاده از چربی‌های شکم است. بنابراین، روش جراحی غیرتهاجمی لیپوماتیک را می‌توان پیکرتراشی دانست.

چربی‌ها در روش لیپوماتیک نمی‌سوزند و به نقاط مختلف بدن تزریق خواهند شد. روش لیپوماتیک باید توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود تا پیوند چربی به‌خوبی صورت بگیرد و عفونتی بر جای نگذارد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام لیپوماتیک نیستند؟

همه‌چیز به نظر و تشخیص علمی پزشک متخصص بستگی دارد. همچنین شرایط بیماران و انتظارات آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین بیماران باید در جلسه مشاوره حاضر شوند. در این جلسه، عوارض، خطرات و مراقبت‌های پس از عمل، تشریح می‌شود. گاهی با عکسبرداری از بیمار، تشریح مصور انجام می‌شود. گاهی پیش از انجام عمل لیپوماتیک، پزشک برای فرد آزمایش‌هایی هم تجویز می‌کند.

علاوه‌بر افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، بیماران هموفیلی نیز باید از انجام این عمل خودداری کنند. در عمل لیپوماتیک، خون زیادی از شما می‌رود و این، برای بیماران هموفیلی خطرناک است. اگر بیماری عفونی دارید و سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، از انجام عمل دوری کنید؛ مگر با انجام آزمایش، تشخیص و معاینه پزشک متخصص.

کوچک کردن سینه

لیپوماتیک سینه

لیپوماتیک سینه برای کاهش میزان چربی در سینه است، اما برای شکم، پهلو، ران و بازو توصیه می‌شود.

لیپوماتیک سینه آقایان

لیپوماتیک سینه آقایان یا جراحی ژنیکوماستی، سبب ارتقا ظاهر سینه مردان می‌شود. با این عمل، بافت‌های نرم سینه به‌گونه‌ای که ظاهر نامطلوب نداشته باشد، جراحی می‌شود. عمل بافت غده‌ای سینه که به آن ژنیکوماستی گفته می‌شود، اولین اقدام در فرایند جراحی چربی ناحیه سینه در مردان است.

پس از آن، بافت‌های چربی سینه که لیپوماستیا نام دارد برداشت می شود. اگر نیاز بود، پوست اضافی برداشته می‌شود که در نهایت این عمل موجب بالا بردن یا کوچک شدن نوک سینه مردان خواهد شد. مردانی که در بخش سینه‌شان انباشته سینه دارند، می‌توانند این عمل جراحی را انجام دهند.

لیپوماتیک و کوچک‌ کردن سینه بانوان

جراحی کوچک کردن سینه بانوان (ماموپلاستی) به جراحی و لیفت پوست نیاز دارد؛ بنابراین روش لیپوماتیک که روش غیرتهاجمی محدودی است، کاربرد مطلوبی نخواهد داشت.

آیا لیپوماتیک روش بی خطری برای استخراج چربی ها است؟

دستگاه پیکرتراشی دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است و تاکنون ثابت شده است که این سیستم کاملا قابل اطمینان است. این دستگاه با رعایت تمام نکات ایمنی، حجم زیادی از چربی ها را در تمام نقاط بدن استخراج می کند. در عمل حذف چربی های اضافه، ابتدا سلول های چربی شکسته می شوند یعنی با حرکات ارتعاشی لوله کانولا به شکل ذرات بسیار ریزی در می آیند و سپس این ذرات چربی به آرامی به بیرون از بدن هدایت می شوند.

خطرهایی که در روش های سنتی لیپوساکشن و سایر روش ها شاهد آن بودیم، دیگر در این روش اثری از این خطرات وجود ندارد و سیستم ایمنی فعال آن از بافت های مختلف بدن محافظت می کند. پیکرتراشی با ۶۰۰ ارتعاشی که در هر دقیقه دارد، به خوبی چربی ها را از بدن خارج می کند و نتایج مطلوبی را برای بیمار فراهم می کند مثلا پوست را نرم تر می کند، توده های چربی را از بین می برد و کبودی کمتری را به دنبال دارد.

پیکرتراشی در مقایسه با لیپوساکشن اولتراسونیک، لیپوساکشن سنتی و لیپوساکشن لیزری، باعث سوختگی و یا تخریب بافت های پوست نمی شود و تورم کمتری را برای بیمار به دنبال دارد. پیکرتراشی حتی باعث انقباضات منظم پوستی هم می شود.

برای مشاهده نمونه عملهای دکتر کربلایی خانی، وارد کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام شان شوید