beautiful-nails

 ناخن هاى خیلى ضعیف و شکننده و ورقه شده یا ناخن های بدفرم و برآمده در اثر عواملی ایجاد می شوند که برخی از انان را بر می شماریم

گاهی اگر فردی عصبی باشد تمایل زیادی به جوییدن ناخن دارد و گاهی لب ها و دندان هایش در جست و جوی چیزی هستند که آنخا را بجوند.بعضی از عوامل هستند که باعث سست و شکستگی ناخن ها میشوند،که در اینجا به این عوامل اشاره میکنیم و همچنین ویتامین هایی را برای رشد و تقویت ناخن ها مفید هستند را معرفی می کنیم.

چه عواملی باعث سست و شکننده شدن ناخن ها می شود؟
 
-خشکی:
 اگر ناخن های خشکی دارید و آنها خوب تغذیه نمی شوند سست و شکننده می شوند ، این عامل می تواند بر اثر مسافرت و ساعتهای طولانی قرار گرفتن در هوای گرم باشد.ممکن است تغییرات هورمونی نیز باعث خشکی آنها شود. کمبود استروژن باعث خشکی پوست و ناخن می شود.
 
-رطوبت:
 قرار گرفتن بیش از حد ناخن ها در آب باعث از بین رفتن کراتین روی آن ها می شود. اگر کاری دارید که مستلزم کار با آب است دستکش به دست کنید.
 
-عوامل شیمیایی:   
 کار کردن با مواد تمیز کننده شیمیایی نیز باعث سست و شکننده شدن ناخن ها می شود.
 
-کمبود ویتامین:   
 کمبود ویتامین C، فولیک اسید و امگا 3 باعث این مشکل می شود.
 
 در صورتي كه روي ناخن‌هايتان برآمدگي، فرورفتگي يا رنگ غيرطبيعي است، تركيبات بيشتري از ويتامين‌هاي ضروري و مكمل‌ها را در رژيم غذايي روزانه خود جاي دهيد. اين را بدانيد كه شكل ناخن‌هاي شما مي‌تواند نشانگر ميزان سلامت شما باشد.
 داشتن ناخن‌هاي سالم براي بسياري از افراد حايزاهميت است و استفاده از ويتامين‌هاي مناسب مي‌تواند براي تقويت رشد ناخن‌ها مفيد باشد.مو، ناخن و پوست سالم با نوع تغذيه در ارتباط هستند. دقيقا درست مي‌گويند كه «شما همان چيزي هستيد كه مي‌خوريد.» شما مي‌توانيد براي سلامت بيشتر ناخن‌ها، از يك رژيم غذايي متعادل پيروي كنيد؛ پيروي از يك رژيم غذايي متعادل يعني توجه كافي به استفاده از همه گروه‌هاي غذايي كه عبارتند از غلات، ميوه‌ها، سبزيجات، پروتئين، لبنيات و چربي.
 اگر در حال حاضر از يك رژيم غذايي متعادل استفاده مي‌كنيد، اما ناخن‌هايتان مشكل دارد ممكن است سلامت ناخن‌هايتان تحت تاثير شرايط ديگري همچون آسيب به عملكرد كبد، مشكلات تيروييد يا كمبود آهن قرار گيرد.
 
 ويتامين H
 ویتامین H یا بیوتین در گروه ویتامین B-COMPLEX قرار دارد و در واقع جزو خانواده ويتامين‌هاي B است و كمك مي‌كند تا براي تامين انرژي كربوهيدرات مواد غذايي را به گلوكز تبديل كنيد. بيوتين ويتامين محلول در آب است يعني شما نمي‌توانيد آن را در بدن ذخيره كنيد. اين ويتامين كراتين توليد مي‌كند كه براي رشد ناخن‌ها لازم است ،بيوتين داراي تركيباتي است كه شما آن را در محصولات آرايشي مخصوص ناخن و پوست خواهيد يافت و براي استحكام مو و ناخن نيز توصيه شده است. در ضمن در بررسي‌هاي انجام‌شده در سال 2004 در دانشكده امراض پوستي در دانشگاه كلمبيا در نيويورك، هنگام استفاده از اين نوع درمان جهت شكنندگي ناخن‌ها، برخي بيماران واكنش مثبتي نشان داده‌اند.
 
ويتامين A
 ويتامين A براي سلامت دندان‌ها، قشر مخاطي و پوست بسيار ضروري است. بايد بدانيد كه تصورات قديمي كه خوردن مواد غذايي با اين ويتامين مي‌تواند قدرت چشم را زياد كند درست نيست اما اين ويتامين چون در شبكيه چشم رنگدانه توليد مي‌كند، بينايي را تقويت مي‌كند. كمبود اين ويتامين، به علت ايجاد مشكلاتي در پردازش پروتيين كه رشد ناخن‌ها را هم كند مي‌كند، ممكن است سبب خشكي و شكنندگي ناخن‌ها يا بروز ناخنك شود. خوردن سبزيجات سبزرنگ، يا ميوه‌هاي زرد و نارنجي روشي طبيعي براي دريافت ويتامين A است.
 
كلسيم
 كلسيم هم براي سلامت و رشد ناخن لازم است. زماني كه يك مكمل كلسيم را انتخاب مي‌كنيد، حتما مكملي را كه حاوي منيزيم و ماده معدني بورون است انتخاب كنيد. ايجاد نقاط سفيد روي ناخن تصوري غلط در مورد كمبود كلسيم را به وجود آورده است كه در واقع اين مشكل از كمبود زينك و آهن ايجاد مي‌شود. اگر ناخن‌هاي سست، شكننده و خشكي داريد، اضافه كردن مقدار بيشتري كلسيم مي‌تواند در رشد ناخن‌ها موثر باشد. شيوه مربوط به رژيم غذايي براي افزودن كلسيم، استفاده از محصولات لبني است كه داراي ميزان بالاي كلسيم در خود هستند.
 
ويتامين C
 اين ويتامين را همه به عنوان ويتاميني براي بالا بردن سطح ايمني بدن و مبارزه با سرماخوردگي و آنفلوانزا مي‌شناسند اما ويتامينC براي افزايش سلامت عمومي و استحكام بخشي به ناخن‌هاي سست و بدشكل هم موثر است. كمبود ويتامين C ممكن است باعث نازك شدن و شكنندگي ناخن‌ها و منجر به ناخنك ‌شود. همان طور كه حتما مي‌دانيد مركبات از غني‌ترين منابع ويتامين C هستند. خوردن سبزيجات تازه و فلفل قرمز نيز توصيه مي‌شود.
 
روي
 روي يا همان زينك از مواد معدني‌اي است كه در درمان ريزش مو و سستي ناخن‌ها موثر است. زينك به ترميم بافت‌ها، التيام زخم‌ها و توليد هورمون‌ها كمك مي‌كند. شما هم مي‌توانيد با مصرف لوبيا قرمز، مرغ، برنج و پنير زينك بيشتري را در رژيم غذايي خود بگنجانيد.