واژینیسموس اختلالی است که شامل اسپاسم در عضلات کف لگن اسشت. واژینیسموس می تواند برقراری رابطه جنسی را دردناک، سخت و حتی غیر ممکن کند. در این صورت حتما باید برای معاینه به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. هنگامی که سعی می کنید چیزی همچون تامپون، آلت تناسلی یا اسپکولوم را وارد واژن کنید، واژن به علت انقباضات غیر ارادی عضلات کف لگن سفت می شود. این اتفاق سبب اسپاسم عضلانی کلی، درد و قطع موقت تنفس می شود. بیشرین گروه عضلانی که تحت تاثیر قرار می گیرد گروه عضلانی PC (پوبوکوکسیژئوس) است. این عضلات در ادرار، رابطه جنسی، ارگاسم، حرکات روده و زایمان نقش دارند. در صورت عدم درمان، واژینیسموس می تواند سبب اضطراب و پریشانی شود و حتی ممکن است که بدتر شود. به طور کلی درمان واژینیسموس ممکن است. در این مقاله از بخش جنسی دکتر سلام به بررسی واژینیسموس می پردازیم.

واژینیسموس

حقایق کلی درباره واژینیسموس

 • انواع متفاوتی از واژینیسموس وجود دارد که علائم آن ها برای افراد مختلف، متفاوت هستند.
 • درد واژینیسموس می تواند از خفیف تا شدید باشد.
 • واژینیسموس می تواند به علت عوامل عاطفی، اختلالات فیزیکی یا هر دو مورد اتفاق بیفتد.
 • درمان واژینیسموس شامل تمرینات بدنی و عاطفی است که معمولا موثر هستند.

واژینیسموس تا چه حد رایج است؟

این اختلال نسبتا رایج است. شیوع آن در بین دختران نوجوان و زنان در دهه دوم و سوم زندگی بیشتر دیده می شود. به علاوه بسیاری از زنان در دوره ای از زندگی شان آن را تجربه می کنند، حتی اگر در گذشته رابطه جنسی بدون درد و لذت بخش داشتند.

شیوع واژینیسموس

هیچ مطالعه مشخصی شواهدی مبنی بر میزان شیوع واژینیسموس را ارائه نمی دهد. علت این موضوع هم این است که انجام چنین مطالعه ای به معاینه پر استرسی نیاز دارد که خیلی از افراد ترجیح می دهند که از انجام آن بپرهیزند. در نتیجه تخمین های گوناگونی در خصوص شیوع این مشکل وجود دارد.

برای مثال برخی از محققان اظهار می کنند که این اختلال خیلی نادر است؛ در حالی که دیگر محققان ادعا می کنند که واژینیسموس رایج ترین اختلال جنسی روانی در بین زنان است. اگر چه میزان شیوع این اختلال در مقیاس جمعیت کل هنوز ناشناخته است، اما نسبت های موجود در زمینه بالینی شیوع این اختلال را ۵ تا ۱۷% تخمین زده اند.

در مطالعه ای که در انگلستان روی زنانی که از واژینیسموس رنج می بردند انجام شد به این نتیجه رسیدند که معمولا زنان از خدمات کمکی دریافتی احساس نارضایتی می کنند و همین موضوع باعث می شود که بسیاری از آن ها درخواست کمک نکنند. این مطالعه هم راستا با مطالعه دیگری بود که در آمریکا انجام شد و نشان داد که تنها یک سوم از زنانی که هر گونه مشکل جنسی دارند به مشاوره مراجعه می کنند. با توجه به مطالعات، مانعی که بر سر راه کمک به این افراد وجود دارد، خجالت از صحبت کردن درباره مشکلات جنسی است.

انواع واژینیسموس

انواع متفاوتی از واژینیسموس وجود دارد که می توانند زنان را در سنین مختلف تحت تاثیر قرار دهند.

واژینیسموس اولیه

این نوع واژینیسموس یک وضعیت دائم است که درد ناشی از آن همیشه وجود دارد. در این نوع واژینیسموس استفاده از تامپون و انجام معاینه توسط متخصص زنان سخت خواهد بود. این اختلال معمولا در اولین تجربه زنان برای برقراری رابطه جنسی خود را نشان می دهد. در این شرایط مردان قادر به وارد کردن آلت تناسلی در واژن نیستند.

ممکن است که مردان این احساس را همچون “ضربه زدن به دیوار” در دهانه واژن توصیف کنند. در این شرایط ممکن است که زنان درد، اسپاسم عضلات و توقف موقت تنفس را تجربه کنند. هنگامی که تلاش برای ورود به واژن متوقف شود، این علائم نیز متوقف خواهند شد.

واژینیسموس


بیشتر بخوانید: دلایلی که کیفیت رابطه جنسی را کاهش می‌دهند


واژینیسموس ثانویه

این نوع واژینیسموس معمولا بعد از این که زنان به تازگی عملکرد جنسی را تجربه کرده باشند اتفاق می افتد. این نوع واژینیسموس همیشگی نیست. این اختلال می تواند در هر مرحله ای از زندگی اتفاق بیفتد و گاهی حتی ممکن است که فرد قبلا آن را تجربه نکرده باشد. علت این نوع واژینیسموس معمولا اتفاقاتی همچون عفونت، یائسگی، حوادث منجر به آسیب، اختلالات فیزیکی، مشکلاتی در خصوص رابطه، جراحی یا زایمان هستند. گاهی حتی پس از درمان این اختلال، درد ادامه خواهد داشت. علت این موضوع این است که بدن شرطی شده که این گونه پاسخ دهد.

واژینیسموس کلی

این نوع واژینیسموس همیشه وجود دارد و هر چیزی می تواند باعث تحریک آن شود.

واژینیسموس موقعیتی

این نوع واژینیسموس تنها در شرایط خاص رخ می دهد. این واژینیسموس ممکن است که در طول رابطه جنسی اتفاق بیفتد اما در طول معاینات زنان یا قرار دادن تامپون رخ نمی دهد.

در صورت مشاهده علائم زیر به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید:

 • اگر قرار دادن تامپون در واژن برای شما دشوار است.
 • اگر در طول رابطه جنسی برای دخول به مشکل بر می خورید.
 • اگر در طول رابطه جنسی احساس سوزش یا خارش را تجربه می کنید.

علائم ذکر شده رایج ترین علائم واژینیسموس هستند.

در طول مراجعه به متخصص زنان چه اتفاقی می افتد

 • می توانید درخواست کنید که توسط یک متخصص زن معاینه شوید و می توانید کسی را همراه خود بیاورید تا تنها نباشید.
 • پزشک درباره علائمی که دارید از شما سوال می پرسد و ممکن است که واژن را معاینه کند.
 • معاینه معمولا خیلی سریع اتفاق می افتد. پزشک نگاهی اجمالی می اندازد تا علائم سایر اختلالات همچون عفونت را بررسی کند.
 • معمولا به انجام معاینه داخلی نیازی نیست.
 • اگر پزشک فکر می کند که دچار واژینیسموس هستید، ممکن است که شما را با متخصصی همچون سکس تراپ ارجاع دهد.

علائم واژینیسموس

علائم واژینیسموس شامل این مواردند:

 • دخول سخت یا غیر ممکن به واژن به علت تنگ شدن عضلات واژن
 • در صورت وارد شدن تامپون، انگشت و آلت تناسلی به واژن، علائمی همچون سوزش، خارش و تنگ شدن واژن تجربه خواهند شد.
 • احساس درد
 • ترس شدید از دخول و ممانعت از داشتن رابطه جنسی
 • از دست دادن تمایل جنسی در صورت تلاش برای دخول

علائم واژینیسموس از نظر شدت متفاوتند:

 • برخی از زنان قادر به وارد کردن هیچ چیزی در واژن نیستند.
 • برخی از زنان قادر به وارد کردن تامپون به واژن و انجام معاینه توسط متخصص زنان هستند اما معمولا دخول برای آن ها ممکن نیست.
 • برخی دیگر از زنان برای داشتن رابطه جنسی تلاش می کنند اما روابط آن ها دردناک خواهد بود.
 • برخی از زنان قادر به برقراری رابطه جنسی هستند اما سفت شدن واژن و درد مانع از ارگاسم می شود.
 • برخی از زنان سال ها با داشتن رابطه جنسی مشکل خواهند داشت و باید دائما برای کنترل علائم هنگام شروع آن ها آماده باشند.

علائم غیر ارادی

این علائم کاملا غیر ارادی هستند و نمی توانید کاری برای متوقف کردن آن ها انجام دهید. در این شرایط بدن به ارتباط دادن دخول و درد عادت می کند. هنگامی که قرار است دخول صورت بگیرد، عضلات واژن در طی یک عکس العمل محافظتی تنگ می شوند. این ادعا که زنانی که واژینیسموس دارند به داشتن رابطه جنسی تمایلی ندارند درست نیست. بسیاری از زنانی که واژینیسموس دارند از نزدیکی لذت می برند و لذت جنسی خود را با شریک جنسی شان به اشتراک می گذارند. به علاوه هنگام معاشقه و رابطه جنسی دهانی می توانند به ارگاسم برسند. علائم آن ها تنها هنگام دخول جنسی خود را نشان می دهند.

واژینیسموس

دلایل واژینیسموس

واژینیسموس شرایطی است که می تواند توسط عوامل استرس زای فیزیکی، احساسی یا هر دو مورد ایجاد شود. این اتفاق قابل انتظار است و می توان گفت که این اتفاق می افتد چون شخص انتظار دارد که اتفاق بیفتد.

محرک های عاطفی

برخی از این محرک ها عبارتند از:

 • ترس از درد یا بارداری
 • اضطراب در مورد عملکرد خویش، یا احساس گناه
 • مشکلات رابطه، داشتن همسری که توهین می کند یا احساس آسیب پذیری
 • حوادث تلخ روانی همچون تجاوز جنسی یا داشتن سابقه سوء استفاده
 • تجربیات کودکی همچون تجسم روابط جنسی هنگام رشد یا قرار گرفتن در برابر تصاویری از روابط جنسی

محرک های فیزیکی

برخی از این محرک ها عبارتند از:

 • عفونت، همچون عفونت مجاری ادراری (UTI) یا عفونت قارچی
 • اختلالاتی همچون سرطان یا لیکن اسکلروزیس
 • زایمان
 • یائسگی
 • جراحی لگن
 • عدم معاشقه کافی هنگام برقراری روابط جنسی
 • عدم لیز شدن واژن به اندازه کافی
 • عوارض جانبی دارو

مشکلات جنسی می توانند روی زنان و مردان تاثیر بگذارند. این مشکلات تقصیر هیچ کسی نیست و نباید از آن ها خجالت کشید. در بیشتر موارد، درمان می تواند سودمند باشد.

تشخیص واژینیسموس

تشخیص واژینیسموس معمولا با توصیف علائم شروع می شود. پزشک از شما سوال می پرسد که چه هنگامی متوجه مشکل شدید، چند وقت یکبار اتفاق می افتد و چه محرکی سبب آن می شود. به علاوه پزشک درباره تاریخچه جنسی تان از شما سوال می پرسد، مثلا از شما می پرسد که آیا تاکنون سوء استفاده یا آسیب جنسی را تجربه کرده اید یا نه. به طور کلی تشخیص و درمان واژینیسموس به معاینه لگن نیاز دارد. عادی است که زنانی که واژینیسموس دارند درباره معاینه لگن نگران باشند.

اگر پزشک پیشنهاد داد که معاینه لگن انجام شود، می توانید راه هایی را امتحان کنید که معاینه را تا حد ممکن برای خود راحت کنید. بسیاری از زنان ترجیح می دهند که حالت های مختلفی را برای معاینه امتحان کنند. اگر بتوانید با یک آینه آن چه که پزشک در حال انجام آن است را ببینید، ممکن است که احساس راحت تری داشته باشید.

هنگامی که پزشک به وجود واژینیسموس شک کند، به آرامی معاینه را انجام خواهند داد. به علاوه ممکن است که پزشک از شما درخواست کند که خودتان ابزار پزشکی را به درون واژن هدایت کنید تا دخول آسان تر شود. می توانید از پزشک بخواهید که با انجام هر مرحله معاینه، آن را برای شما توضیح دهد. در طول معاینه، پزشک علائم وجود زخم یا عفونت را بررسی خواهد کرد. در واژینیسموس دلیل فیزیکی برای انقباض ماهیچه های واژن وجود ندارد. این به این معناست که اگر واژینیسموس دارید، پزشک نمی تواند دلیل دیگری برای علائم تان پیدا کند.

واژینیسموس

درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس به این بستگی دارد که آیا دلیل آن تشخیص داده شده است یا نه. اگر دلیل مشهود فیزیکی (همچون آسیب یا عفونت) برای واژینیسموس وجود داشته باشد، با داروهای مناسب قابل درمان است.

سکس تراپی

اگر دلیل واژینیسموس خیلی مشخص نیست، پزشک تکنیک هایی را به شما ارائه خواهد داد که می توانید آن ها را امتحان کنید تا مشکل را حل کنید. ممکن است که پزشک شما را نزد متخصصی که در زمینه سلامت جنسی مهارت دارد همچون سکس تراپ بفرستد. این متخصصان تکنیک هایی را به شما آموزش خواهند داد که با انجام آن ها واژن می تواند به طور طبیعی به دخول پاسخ دهد.

علاوه بر این تکنیک ها ممکن است که متخصص این موارد را هم در اختیارتان قرار دهد:

 • مشاوره برای تشخیص مشکلات روانشناختی (همچون ترس و اضطراب)
 • درمان شناختی رفتاری برای تغییر عقاید غیر منطقی و نادرست در خصوص رابطه جنسی و در صورت لزوم آموزش شما

برنامه درمانی بر اساس نیازهایتان است. پزشک شما را تشویق می کند که کنترل درمان را در دست بگیرید. گاهی نیاز است که همسرتان نیز در برنامه درمانی شرکت کند.


بیشتر بخوانید: سکس تراپی یا درمان مشکلات رابطه جنسی


ابزار واژینال

تکنیکی برای آرام کردن عضلات واژن است که شامل استفاده از مجموعه ای از ابزار واژینال است. این مجموعه شامل ۴ مخروط شبیه به آلت تناسلی با سایزهای متفاوت است که می توانید با گذر زمان اندازه و طول آن ها را تغییر دهید. از این ابزار می توان در خانه استفاده کرد. اول از همه کوچک ترین ابزار جاسازی می شود، در صورت لزوم از لیز کننده استفاده کنید. هنگامی که بعد از استفاده از کوچک ترین ابزار احساس راحتی کردید، می توانید دومین سایز را استفاده کنید و همین گونه پیش بروید.

اصلا مهم نیست که عادت کردن به این ابزار چقدر طول می کشد. عادت کردن به آن ها ممکن است چند روز یا چند ماه طول بکشد. وقتی توانستید بدون هیچ درد و اضطرابی بزرگ ترین اندازه این ابزار را تحمل کنید، می توانید با همسرتان رابطه جنسی همراه با دخول را تجربه کنید. باید خاطر نشان کرد که هنگامی که واژینیسموس وجود دارد، ابزار واژینال نمی توانند سبب کشش واژن خیلی سفت شوند. زنانی که واژینیسموس دارند، واژنی با اندازه نرمال دارند. این ابزار به واژن یاد می دهند که دخول را بدون انقباض اتوماتیک عضلات کف لگن بپذیرد.

واژینیسموس

ریلکسیشن و لمس کردن

اگر استفاده از ابزار واژینال گزینه مناسبی برای شما نیست، ریلکسیشن و برخی از تمرین ها می توانند مفید باشند. حمام، ماساژ و تمرینات تنفسی روش مناسبی برای ریلکسیشن هستند. به علاوه ممکن است که تراپیست تکنیکی به نام ریلکسیشن یا آرام سازی پیشرونده را به شما آموزش دهد. این روش شامل کشش و آرام کردن عضلات متفاوت در بدن طبق یک الگوی خاص است. می توانید قبل از جاسازی ابزار واژینال یا انگشت از تمرینات آرام سازی یا کششی عضلات کف لگن استفاده کنید.

وقتی به مرحله ای رسیدید که می توانستید انگشت خود را در واژن فرو ببرید، می توانید از تامپون هم استفاده کنید، در صورت لزوم از لیز کننده استفاده کنید. حتما به آرامی این کار را انجام دهید و هنگامی که قصد برقراری رابطه جنسی را داشتید، اطمینان حاصل کنید که قبل از دخول به اندازه کافی تحریک شده باشید.

تمرینات کف لگن

متخصص فیزیوتراپ می تواند به شما تمرینات مخصوص کف لگن را آموزش دهد که در بهبود واژینیسموس موثرند. این تمرینات شامل فشردن و رها کردن عضلات کف لگن هستند. دریافت بازخورد در خصوص تمرینات می تواند موثر باشد چون می توانید ببینید که تا چه حد تمرینات را درست انجام می دهید. پس از انجام این تمرینات یک لوله در واژن قرار می گیرد. این لوله اطلاعات را به صفحه کامپیوتر می فرستد و نشان می دهد که چه هنگامی عضلات منقبض می شوند.

واژینیسموس

تمرکز روی نوازش و لمس کردن

شما و همسرتان می توانید این تکنیک را امتحان کنید. این تکنیک نوعی سکس تراپی است که شما و همسرتان می توانید آن را امتحان کنید. این تکنیک این گونه شروع می شود که شما و همسرتان توافق می کنید که تا چند هفته یا چند ماه رابطه جنسی نداشته باشید. در طول این زمان می توانید همدیگر را لمس کنید اما نباید نواحی تناسلی لمس شوند.

در این مدت می توانید همدیگر را نوازش کنید، لمس کنید یا ماساژ دهید. روی این موضوع تمرکز کنید که قرار نیست رابطه جنسی داشته باشید. بعد از گذشت زمانی که توافق شده، می توانید نواحی تناسلی همدیگر را لمس کنید. در طول چند هفته می توانید به آرامی زمانی که نواحی تناسلی همدیگر را لمس می کنید را افزایش دهید. به علاوه می توانید در این زمان رابطه دهانی هم داشته باشید. بعد از آن که بدن آماده شد می توانید رابطه جنسی همراه با دخول داشته باشید.

جراحی

در برخی شرایط جراحی درمانی برای واژینیسموس در نظر گرفته می شود. برای مثال اگر اختلالی باعث می شود که در طول رابطه جنسی درد فیزیکی داشته باشید و این اختلال منجر به واژینیسموس شود، باید دلیل اصلی درد مشخص و درمان شود.

اندومتروز

اندومتروز یکی از دلایل معمول برای جراحی در نظر گرفته می شود. این اختلال باعث می شود که قسمت های کوچکی از رحم در بیرون از رحم رشد کنند. جراحی می تواند این بافت ها را بردارد یا از بین ببرد.

بزرگ شدن واژن

گاهی برای بزرگ تر کردن واژن جراحی انجام می دهند. برای مثال اگر قبلا در ناحیه واژن جراحی ای انجام شده باشد و بافت زخم ایجاد شده باشد که این بافت سبب انسداد یا محدودیت واژن شده باشد، انجام جراحی برای بزرگ شدن واژن ضرورت میابد. این اختلال می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که در طول زایمان پزشک در ناحیه پرینیوم (میاندوراه) برشی ایجاد کرده باشد (اپیزیوتومی). گاهی با یک جراحی کوچک بافت زخم را بر می دارند.

این جراحی شامل بریدن بافت زخم و بخیه زدن نواحی برش داده شده است. این بخیه ها بعد از چندین هفته به خودی جذب می شوند. در این جراحی از بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی استفاده می شود. احساس درد بعد از جراحی عادی است که می توانید با مصرف مسکن پاراستامول آن را کنترل کنید. به علاوه ممکن است خونریزی را نیز تجربه کنید.

نکاتی برای کنترل واژینیسموس

پیشنهاد می شود که در خانه از دیلاتور با سایزهای مختلف استفاده کنید. دیلاتور ابزاری با شکل آلت تناسلی مردان است. دیلدو و ویبراتور نیز می توانند مفید باشند. باید به یاد داشته باشید که دیلاتورها واژن را منبسط نمی کنند. بلکه به افراد کمک می کنند که از ترس خود بکاهند و بتوانند دخول را را بپذیرند.

برای بسیاری از افرادی که از واژینیسموس رنج می برند این اختلال قابل درمان است که درمان آن شامل کار کردن روی ذهن و بدن است. اگر قادر به استفاده از دیلاتور هستید اما بعد از استفاده از آن احساسات منفی به سراغ تان می آیند، بهتر است روش دیگری را امتحان کنید. استفاده از این روش ها به بدن این امکان را می دهد که بداند به صدای او گوش داده اید!

تکنیک هایی برای غلبه بر واژینیسموس

ممانعت از داشتن روابط جنسی یکی از همراهان همیشگی واژینیسموس است.

واژینیسموس

اما راه هایی هستند که می توانید برای غلبه بر واژینیسموس آن ها را امتحان کنید:

 • پیشنهاد می شود که زنان چندین روز در هفته، حدود ۲۰ دقیقه را به آماده کردن و کار کردن روی واژن اختصاص دهند.
 • می توانید راه های مفید زیادی را امتحان کنید که درجات متفاوتی از دخول را فراهم می کنند.
 • سایت های مفید و آگاه کننده که در خصوص واژینیسموس اطلاعات زیادی در اختیارتان قرار می دهند را مطالعه کنید.
 • درباره احساساتی که دارید بنویسید یا صحبت کنید.
 • صحبت درباره واژینیسموس با همسرتان، خانواده یا دوستان به شما این امکان را می دهد که کمتر احساس تنهایی کنید.

واژینیسموس و رضایت جنسی

برخی از افرادی که از واژینیسموس رنج می برند، با تجربه لذت جنسی هیچ مشکلی ندارند. واژن این افراد لغزنده می شود و می توانند اوج لذت جنسی را تجربه کنند. اما برخی دیگر از افرادی که از واژینیسموس رنج می برند، هیچ گونه لذت جنسی ای را تجربه نخواهند کرد. اگر فرد احساس کرد که واژن او حساس است می تواند در ابتدا به آرامی با انگشت خود و با کمی لیز کردن آن را آماده کند.

آواز خواندن و رقصیدن

آواز خواندن و رقصیدن راه های مفیدی برای بیشتر در ارتباط بودن با بدن هستند. برای این که اضطراب کمتری را تجربه کنید روی تنفس خود تمرکز کنید و هنگام لمس واژن به احساسی که انگشت و واژن دارند توجه کنید. به علاوه برای تحریک بیشتر می توانید از محرک ها استفاده کنید یا هر آن چه که تمایل دارید تجربه کنید را تجسم کنید. با انجام راه های متفاوتی می توانید واژینیسموس را تحت کنترل داشته باشید. آواز خواندن و رقصیدن راه های مفیدی برای برقراری ارتباط بیشتر با بدن هستند.

اگر به مراحلی که برای کنترل واژینیسموس انجام می دهید توجه کنید و از هدف تان آگاه باشید، روش های امتحان شده موثرتر خواهند بود. برای مثال اگر فرد تمایل به برقراری رابطه جنسی داشته باشد اما قادر به تجسم خودش در حال انجام آن نباشد، این می تواند یک مانع محسوب شود. به علاوه باید به یاد داشته باشید که زمانی که بهتر شدید واژن قادر به باز شدن خواهد بود. معاشقه را فراموش نکنید چون انجام دخول نیازمند معاشقه است.

درمان واژینیسموس در روابط

آیا اگر متاهل باشید درمان واژینیسموس نسبت به زمانی که مجردید متفاوت خواهد بود؟ جواب این سوال به رابطه و اهداف طرفین بستگی دارد. در رابطه هر دو شخص می توانند به علت وجود مشکلات جنسی، احساس گناه، ناراحتی و ترس از رها شدن داشته باشند. اما کسی که مجرد است و با واژینیسموس دست و پنجه نرم می کند تنها نگران خویش است و این را مشکل خودش می داند و خود را از اهداف جنسی دور تصور می کند.

اگر چه این درست است که دخول همه چیز نیست اما واژینیسموس می تواند تحریک جنسی و ارتباط را برای دو طرف سخت کند. ارتباط برقرار کردن با همسر در این زمینه می تواند خیلی مفید باشد چون هر دو طرف می توانند مثل یک تیم بر این مشکل غلبه کنند.

ارتباط برقرار کردن با همسر

ارتباط برقرار کردن با همسر و صحبت درباره مشکلات جنسی می تواند خیلی موثر باشد چون هر دو طرف برای برطرف کردن این مشکل با هم تلاش می کنند. هر دو طرف می خواهند که رابطه جنسی داشته باشند و این مشکل هر دو را تحت تاثیر قرار می دهد. درباره واژینیسموس با همسرتان صحبت کنید و راه هایی را امتحان کنید تا آن را تحت کنترل داشته باشید.

اگر کسی که از واژینیسموس رنج می برد مجرد است ممکن است که صحبت درباره آن را سخت بداند. آن ها می ترسند که عدم تجربه و محدودیت جنسی ای که دارند به این معنا باشد که نمی توانند با کسی ازدواج کنند. بالا بردن اعتماد به نفس و تلاش برای نحوه درست بیان این که واژینیسموس دارند می تواند سودمند باشد.

قبل از ازدواج درباره این موضوع با همسرتان صحبت کنید. اگر افرادی که واژینیسموس دارند بتوانند همسر قابل اعتمادی را پیدا کنند که بتوانند در کنار او احساس راحتی داشته باشند، می توانند با هم روی بهبود این مشکل تمرکز کنند. واژینیسموس می تواند زندگی فرد را خراب کند اما می توانید آن را کنترل کنید.

واژینیسموس

آیا واژینیسموس کاملا روانشناختی است؟

این موضوع برای افراد مختلف متفاوت است. برخی از افراد تنها باید بدانند که چه چیزی در حال اتفاق افتادن برای بدن آن هاست و می توانند راه هایی را برای غلبه بر آن امتحان کنند. برخی دیگر از افراد برای شروع درمان به راهنمایی نیاز دارند. افرادی که از واژینیسموس رنج می برند با هم متفاوتند و هر کدام باید راه خود را پیدا کنند. به علاوه در صورت نیاز باید درخواست کمک کنند. حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک مطمئن شود که این علائم تنها به علت واژینیسموس هستند و اختلال دیگری در کار نیست.

زندگی با واژینیسموس

اختلالات جنسی می توانند صدمات زیادی به روابط وارد کنند. درمان در نجات ازدواج اهمیت زیادی دارد. باید به یاد داشت که اختلالات جنسی چیزی نیستند که به خاطر آن ها خجالت بکشید. صحبت با همسرتان درباره احساسات تان و ترس تان از برقراری روابط جنسی می تواند به شما کمک کند که آرام شوید.

پزشک یا تراپیست راه هایی را برای غلبه بر واژینیسموس در اختیارتان قرار خواهد داد. خیلی از افراد پس از درمان بهبود میابند و زندگی جنسی شادی خواهند داشت. درمان تحت نظر سکس تراپ می تواند مفید باشد. استفاده از لیز کننده یا امتحان کردن پوزیشن های جنسی خاص می تواند روابط جنسی را راحت تر کند. امتحان کنید و ببینید که چه چیزی مناسب شما و همسرتان است.

پیشگیری از واژینیسموس

برای کاهش احتمال بروز واژینیسموس، در صورت داشتن درد هنگام برقراری روابط جنسی فورا با متخصص مشورت کنید. اگر دردی که احساس می کنید فورا درمان نشود، واژینیسموس می تواند تبدیل به پاسخ اتوماتیک به روابط جنسی شود.


بیشتر بخوانید: در رابطه با تنگی واژن وعدم دخول چه می دانید؟


آیا استفاده از بوتاکس برای واژینیسموس مفید است؟

بوتاکس با آرام کردن عضلات اسپاسمی واژن که مانع از دخول می شوند روی بهبود واژینیسموس تمرکز می کند. درمان توسط بیحسی موضعی یا با مسکن انجام می شود که انتخاب روش بیحسی به شدت واژینیسموس بستگی دارد. معمولا ۲۰۰ واحد بوتاکس یا دوز متوسطی از بوتاکس تزریق می شود. با تزریق بوتاکس به عضلات واژن بین عضلات واژن که مانع از دخول می شوند فاصله ایجاد می شود.

هدف، تزریق در قسمت هایی است که سبب اسپاسم و انسداد می شوند (دیواره های واژن). قبل از درمان، پزشک اطمینان حاصل می کند که سایر مشکلات برطرف شده اند. در طول معاینه پزشک متوجه می شود که کدام عضلات واژن بیشتر از بقیه دچار اسپاسم می شوند. در نتیجه عضلاتی که دچار اسپاسم می شوند دوز بیشتری از بوتاکس دریافت می کنند.

چه درمان هایی برای واژینیسموس نیاز هستند؟

طبق تحقیقات گوناگونی که انجام شدند به این نتیجه رسیدند که تنها یک تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس نیاز است. برخلاف این که گفته می شود تزریق بوتاکس تنها ۴ ماه دوام دارد اما برای درمان این اختلال یک تزریق بوتاکس کافی است. علت این موضوع این است که بعد از آرام شدن عضلات واژن، استفاده از دیلاتور راحت تر می شود، تحمل بالاتر می رود و داشتن دخول نیز ممکن می شود.

بعد از تزریق بوتاکس به واژن، زنان متوجه می شوند که روابط جنسی راحت تر شده است و به داشتن رابطه جنسی عادت می کنند. پس از تزریق بوتاکس به ندرت به درمان های دیگر برای درمان واژینیسموس نیاز است. استفاده از بوتاکس برای ۹۰% از زنانی که از واژینیسموس رنج می برند مفید بوده است.