لوسمی لنفوسیتی مزمن نوعی سرطان است که در آن مغز استخوان لنفوسیت های زیادی ایجاد می کند  لنفوسیت ها در واقع نوعی گلبول سفید هستند .لوسمی لنفوسیتی ممکن است بر گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها تأثیر بگذارد. سالخوردگی می تواند در بروز لنفوسیتی مزمن تأثیر گذار باشد. در ادامه این مقاله ار بخش بیماری های دکتر سلام به توضیح کامل درباره بیماری لوسمی لنفوسیتی مزمن پرداخته و با آن آشنا می شویم.

لوسمی لنفوسیتی مزمن

علائم و نشانه های لوسمی لنفوسیتی مزمن

علائم و نشانه های لوسمی لنفوسیتی مزمن شامل گره های لنفاوی متورم و خستگی است. آزمایش هایی که خون، مغز استخوان و غدد لنفاوی را معاینه می کند، برای تشخیص لوسمی لنفوسیتی مزمن استفاده می شود. برخی از فاکتورها روی گزینه های درمانی و پیش آگاهی (احتمال بهبودی) تأثیر دارند.

لوسمی لنفوسیتی مزمن نوعی سرطان است که در آن مغز استخوان لنفوسیت های زیادی که نوعی گلبول سفید هستند را ایجاد می کند. لوسمی لنفوسیتی مزمن (که به آن CLL نیز گفته می شود) یک بیماری خون و مغز استخوان است که معمولاً به تدریج بدتر می شود. CLL یکی از شایع ترین انواع لوسمی در بزرگسالان است.

اغلب در دوران میانسالی یا بعد از آن رخ می دهد. به ندرت در کودکان رخ می دهد. لوسمی ممکن است بر گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها تأثیر بگذارد. به طور معمول، بدن سلول های بنیادی خون (سلول های نابالغ) ایجاد می کند که با گذشت زمان به سلول های خون بالغ تبدیل می شوند. سلول بنیادی خون ممکن است به یک سلول بنیادی میلوئیدی یا یک سلول سیستم لنفاوی تبدیل شود.

سلول بنیادی میلوئیدی به یکی از سه نوع سلول خون بالغ تبدیل می شود. گلبول های قرمز خون که اکسیژن و مواد دیگر را به تمامی بافت های بدن منتقل می کنند، سلول های خونی که با عفونت و بیماری مبارزه می کنند و پلاکت هایی که لخته های خون را تشکیل می دهند تا خونریزی متوقف شود.

سلول بنیادی لنفاوی تبدیل به سلول لنفوبلاست و سپس یکی از سه نوع لنفوسیت ها (گلبول های سفید) می شود: لنفوسیت های B که آنتی بادی ها را برای کمک به مبارزه با عفونت ایجاد می کنند. لنفوسیت های T که به لنفوسیت های B کمک می کنند آنتی بادی ها را برای مقابله با عفونت ایجاد می کنند. سلول های کشنده طبیعی که به سرطان و ویروس حمله می کنند.

در CLL، بسیاری از سلول های بنیادی خون تبدیل به لنفوسیت های غیر طبیعی می شوند و به سلول های سفید خون سالم تبدیل نمی شوند. لنفوسیت های غیر طبیعی همچنین ممکن است سلول های لوسمی نامیده شود. لنفوسیت ها به خوبی قادر به مقابله با عفونت نیستند. همچنین، با افزایش تعداد لنفوسیت ها در خون و مغز استخوان، فضای کمتری برای گلبول های سفید سالم، گلبول های قرمز و پلاکت ها وجود دارد. این ممکن است باعث عفونت، کم خونی و خونریزی آسان شود.


بیشتر بخوانید: علل اصلی در شمارش پایین گلبول های سفید خون


اطلاعات عمومی در مورد لوسمی لنفوسیتی مزمن

این خلاصه ای درمورد لوسمی لنفوسیتی مزمن است. افزایش سن می تواند خطر ابتلا به لوسمی لنفوسیتی مزمن را تحت تأثیر قرار دهد. به هر چیزی که خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد، یک عامل خطر نامیده می شود. داشتن یک عامل خطر به معنای ابتلا به سرطان نیست. نداشتن عوامل خطر هم به معنای ابتلا به سرطان نیست.

اگر فکر می کنید در معرض خطر هستید با پزشک خود صحبت کنید. علائم و نشانه های لوسمی لنفوسیتی مزمن شامل گره های لنفاوی متورم و خستگی است. معمولاً CLL هیچ علامت و علائمی ایجاد نمی کند و در طی یک آزمایش معمول خون مشاهده می شود.  علائم و نشانه ها ممکن است در اثر CLL یا عوارض دیگر ایجاد شود.

در صورت وجود موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • تورم بدون درد غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل، معده یا کشاله ران.
 • احساس خستگی بسیار شدید.
 • احساس درد و سنگینی در زیر دنده ها.
 • تب و عفونت.
 • کاهش وزن بدون دلیل مشخص.

تشخیص لوسمی لنفوسیتی مزمن

آزمایشاتی که خون، مغز استخوان و غدد لنفاوی را معاینه می کند برای تشخیص لوسمی لنفوسیتی مزمن استفاده می شود.

آزمایشات و مراحل زیر ممکن است مورد استفاده قرار گیرد:

معاینه بدنی و تاریخچه سلامتی

معاینه بدن برای بررسی علائم عمومی سلامتی، از جمله بررسی علائم بیماری مانند برآمدگی یا هر چیز دیگری که به نظر غیر عادی است. سابقه عادات سلامتی بیمار و بیماری ها و معالجه گذشته نیز گرفته خواهد شد.

شمارش کامل خون (CBC) با دیفرانسیل

روشی که نمونه خون از آن گرفته شده و موارد زیر در آن بررسی می شود:

 • تعداد گلبول های قرمز و پلاکت ها. تعداد و نوع گلبول های سفید.
 • مقدار هموگلوبین (پروتئین حامل اکسیژن) در گلبول های قرمز است.
 • بخشی از نمونه خون از گلبول های قرمز تشکیل شده است.

ایمونو فنوتایپینگ

یک آزمایش آزمایشگاهی است که از آنتی بادی ها برای شناسایی سلول های سرطانی بر اساس انواع آنتی ژن ها یا نشانگرهای موجود در سطح سلول ها استفاده می کند. این آزمایش برای کمک به تشخیص انواع خاص سرطان خون مورد استفاده قرار می گیرد. FISH (فلورسانس در محل هیبریداسیون): یک آزمایش آزمایشگاهی که برای مشاهده و شمارش ژن ها یا کروموزوم ها در سلول ها و بافت ها استفاده می شود.

قطعات DNA که حاوی رنگ های فلورسنت هستند در آزمایشگاه ساخته شده و به نمونه سلول ها یا بافت های بیمار اضافه می شوند. هنگامی که این تکه های DNA رنگ شده به ژن ها یا نواحی کروموزومی موجود در نمونه متصل می شوند، وقتی در زیر میکروسکوپ فلورسنت مشاهده می شوند، روشن می شوند. آزمایش FISH برای کمک به تشخیص سرطان و کمک به برنامه ریزی برای درمان استفاده می شود.

جریان فلوسایتومتری

آزمایش آزمایشگاهی که تعداد سلول های موجود در یک نمونه، درصد سلول های زنده در یک نمونه و خصوصیات خاص سلول‌ها مانند اندازه، شکل و وجود تومور (یا سایر) مارکرون سلول را اندازه گیری می کند. سطح سلول های نمونه خون، مغز استخوان یا بافت دیگر بیمار با رنگ فلورسنت آغشته می شوند، در یک مایع قرار می گیرند و سپس یک بار از طریق پرتوی نور عبور می کنند.

نتایج آزمایش بر این اساس است که سلول هایی که با رنگ فلورسنت رنگ آمیزی شده اند چگونه به پرتوی نور واکنش نشان می دهند. این آزمایش برای کمک به تشخیص و مدیریت انواع خاصی از سرطان ها مانند سرطان خون و لنفوم استفاده می شود.

آزمایش جهش ژن

یک آزمایش آزمایشگاهی که در آن نمونه ای از خون یا بافت برای تغییرات خاصی در ژن IGVH انجام می شود. بیمارانی که دارای جهش ژن IGVH هستند، پیش آگاهی بهتری دارند.

آسپیراسیون و بیوپسی مغز استخوان

از بین بردن مغز استخوان، خون و یک قطعه کوچک از استخوان با وارد کردن یک سوزن توخالی در استخوان ران یا استخوان سینه است. یک آسیب شناس، مغز استخوان، خون و استخوان را در زیر میکروسکوپ مشاهده می کند تا به دنبال سلول های غیر طبیعی باشد.

لوسمی لنفوسیتی مزمن

گزینه های درمانی لوسمی لنفوسیتی مزمن

برخی از عوامل بر گزینه های درمانی و پیش آگاهی (احتمال بهبود) تأثیر دارند.

گزینه های درمانی بستگی به:

 • مرحله بیماری.
 • گلبولهای قرمز، گلبولهای سفید و تعداد پلاکت ها شمارش می شود.
 • چه نشانه و چه علائمی مانند تب، لرز یا کاهش وزن وجود داشته باشد.
 • کبد، طحال و چه غدد لنفاوی بزرگتر از حد طبیعی باشد.
 • پاسخ به درمان اولیه.
 • آیا CLL عود کرده است (یا باز گشته است).

پیش آگاهی بستگی به این موارد دارد:

 • در صورت وجود یک تغییر در DNA و نوع تغییر، اگر وجود داشته باشد.
 • آیا لنفوسیت ها در مغز استخوان پخش می شوند.
 • مرحله بیماری.
 • آیا CLL با درمان بهتر می شود یا عود کرده است (بازگشته است).
 • آیا CLL به لنفوم یا لوسمی پرولنفوسیتیک پیشرفت می کند.
 • سن بیمار و سلامت عمومی

آزمایشات لوسمی لنفوسیتی مزمن

بعد از تشخیص لوسمی لنفوسیتی مزمن، آزمایشاتی انجام می شود تا بفهمید سرطان تا چه میزان در خون و مغز استخوان گسترش یافته است.

مراحل زیر برای لوسمی لنفوسیتی مزمن استفاده می شود:

 • مرحله 0
 • مرحله اول
 • مرحله دوم
 • مرحله سوم
 • مرحله چهارم

بعد از تشخیص لوسمی لنفوسیتی مزمن، آزمایشاتی انجام می شود تا دریابیم که سرطان تا چه اندازه در خون و مغز استخوان شیوع یافته است. مرحله بندی فرایندی است که برای کشف سرطان تا چه حد شیوع یافته است. شناختن مرحله بیماری به منظور برنامه ریزی بهترین درمان مهم است.

آزمایش های زیر ممکن است در مرحله مرحله بندی استفاده شود:

اشعه ایکس قفسه سینه

اشعه ایکس از اندام ها و استخوان های داخل قفسه سینه. اشعه ایکس نوعی پرتوی انرژی است که می تواند از طریق آن از بدن فیلم برداری کرد و تصویری از نواحی داخل بدن مانند گره های لنفاوی تهیه کرد.

ام آر آی، تصویربرداری با تشدید مغناطیسی

روشی که با استفاده از امواج مغناطیسی، امواج رادیویی و رایانه ای برای تهیه یک سری از تصاویر دقیق از نواحی داخل بدن مانند مغز و نخاع انجام می شود. این روش همچنین به عنوان تصویربرداری رزونانس مغناطیسی هسته ای (NMRI) نامیده می شود.

لوسمی لنفوسیتی مزمن

سی تی اسکن (اسکن CAT)

روشی که باعث می شود مجموعه ای از تصاویر دقیق از نواحی داخل بدن، از زوایای مختلف گرفته شده باشد. تصاویر توسط رایانه ای که به دستگاه اشعه ایکس متصل است ساخته شده است. برای کمک به وضوح بیشتر اندام ها یا بافت ها، ممکن است یک رنگ یا رنگینه به داخل ورید تزریق شود. این روش همچنین توموگرافی کامپیوتری، یا توموگرافی محوری رایانه ای نامیده می شود.

اسکن PET-CT

روشی که ترکیبی از تصاویر از اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) است. اسکن PET و CT همزمان با همان دستگاه انجام می شود. اسکن های ترکیبی، تصاویر جزئی تر از نواحی داخل بدن را از آنچه که به خودی خود ارائه می دهد، نشان می دهد.

اسکن PET روشی برای یافتن سلول‌های تومور بدخیم در بدن است. مقدار کمی گلوکز رادیواکتیو (قند) به رگ تزریق می شود. اسکنر PET در اطراف بدن می چرخد ​​و تصویری از استفاده گلوکز در بدن را ایجاد می کند. سلول های تومور بدخیم در تصویر روشن تر ظاهر می شوند زیرا آن ها فعال تر هستند و گلوکز بیشتری از سلول های طبیعی می گیرند.

مطالعات شیمی خون

روشی که در آن یک نمونه خون اندازه گیری می شود که مقادیر خاصی از مواد منتشر شده در خون توسط اندام ها و بافت های بدن را اندازه می گیرد. یک مقدار غیرمعمول (بالاتر یا پایین تر از حد معمول) یک ماده می تواند نشانه بیماری باشد.

لوسمی لنفوسیتی مزمن


بیشتر بخوانید: با واکسن سرطان خون آشنا شوید


تست آنتی گلوبولین

آزمایشی که در آن نمونه ای از خون زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا دریابیم که آیا آنتی بادی در سطح قرمز وجود دارد یا خیر. سلول های خون یا پلاکت ها در چه سطحی قرار دارند. این آنتی بادی ها ممکن است با گلبول های قرمز و پلاکت ها واکنش نشان دهند و از بین ببرند. این آزمایش همچنین تست Coombs نامیده می شود.

مراحل لوسمی لنفوسیتی مزمن

مرحله 0

در مرحله 0 لوسمی لنفوسیتی مزمن، لنفوسیت های بیش از حد در خون وجود دارد، اما علائم یا نشانه های لوسمی دیگر وجود ندارد. لوسمی لنفوسیتی مزمن مرحله 0 تحریک کننده (دارای رشد آرام) است.

مرحله اول

در مرحله اول لوسمی لنفوسیتی مزمن، لنفوسیت های بیش از حد زیادی در خون وجود دارد و غدد لنفاوی بزرگتر از حد طبیعی است.

مرحله دوم

در مرحله دوم لوسمی لنفوسیتی مزمن، لنفوسیت های بیش از حد زیادی در خون وجود دارد، کبد یا طحال بزرگتر از حد طبیعی است و ممکن است غدد لنفاوی بزرگتر از حد طبیعی باشد.

مرحله سوم

در مرحله سوم  لوسمی لنفوسیتی مزمن، لنفوسیت های خون بیش از حد وجود دارد و تعداد گلبول های قرمز کمی نیز وجود دارد. غدد لنفاوی، کبد یا طحال ممکن است بزرگتر از حد طبیعی باشد.

مرحله چهارم

در مرحله چهارم لوسمی لنفوسیتی مزمن، لنفوسیت های خون بیش از حد و پلاکت های بسیار کمی وجود دارد. غدد لنفاوی، کبد یا طحال ممکن است بزرگتر از حد نرمال باشد و ممکن است تعداد گلبول های قرمز کمی وجود داشته باشد.

لوسمی لنفوسیتی مزمن مکرر

لوسمی لنفوسیتی مزمن مکرر، سرطانی است که عود کرده است (برمی گردد)، معمولاً بعد از یک دوره زمانی که در طی آن نمی توان سرطان را تشخیص داد. لوسمی لنفوسیتی مزمن مکرر سرطان است که با درمان بهتر نمی شود

درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن

انواع مختلفی از درمان برای بیماران مبتلا به لوسمی لنفوسیتی مزمن وجود دارد.

از پنج نوع درمان استاندارد استفاده می شود:

انواع جدیدی از درمان در آزمایشات بالینی انجام می شود:

 • شیمی درمانی با پیوند سلول های بنیادی
 • ایمونوتراپی
 • درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.
 • ممکن است بیماران بخواهند درباره شرکت در یک کارآزمایی بالینی فکر کنند.
 • بیماران می توانند قبل، حین یا بعد از شروع درمان سرطان، وارد آزمایشات بالینی شوند.
 • آزمایشات پیگیری ممکن است لازم باشد.

انواع مختلف درمان برای بیماران مبتلا به لوسمی لنفوسیتی مزمن در دسترس است. برخی از درمان ها استاندارد هستند (روش درمانی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد) و برخی در آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می گیرند. یک کارآزمایی بالینی درمانی یک مطالعه تحقیقاتی برای کمک به بهبود درمان های فعلی یا به دست آوردن اطلاعات در مورد درمان های جدید برای بیماران مبتلا به سرطان است.

لوسمی لنفوسیتی مزمن

هنگامی که آزمایشات بالینی نشان می دهد که یک درمان جدید بهتر از روش استاندارد است، امکان دارد، درمان جدید به یک روش استاندارد تبدیل شود. همچنین ممکن است بیماران بخواهند درباره شرکت در یک کارآزمایی بالینی فکر کنند. برخی از کارآزمایی های بالینی فقط برای بیمارانی که درمان را شروع نکرده اند، قابل اجرا  است.

پنج نوع درمان استاندارد استفاده می شود:

مراقبت های ویژه

مراقبت ویژه و  نزدیک از وضعیت بیمار را تحت شعاع قرار می دهد، بدون اینکه معالجه یا علائم ظاهر شود یا تغییر کند، هیچ درمانی را ارائه نمی دهد. به این حالت مشاهده نیز گفته می شود. در این مدت، مشکلات ناشی از این بیماری مانند عفونت درمان می شود.

پرتو درمانی

پرتودرمانی یکی از روش های درمان سرطان است که از پرتوهای پر انرژی یا انواع دیگر پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی یا جلوگیری از رشد آن ها استفاده می کند. پرتودرمانی خارجی از دستگاهی خارج از بدن استفاده می کنند تا اشعه را به سمت بدن مبتلا به سرطان بفرستد. از پرتودرمانی خارجی برای درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن استفاده می شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک  روش درمانی سرطان است که از داروها برای متوقف کردن رشد سلول‌های سرطانی، یا با کشتن سلول ها و یا جلوگیری از تقسیم آن ها استفاده می کند. هنگامی که شیمی درمانی از طریق دهان  صورت گرفته شده یا به رگ یا عضله تزریق می شود، داروها وارد جریان خون می شوند و می توانند به سلول‌های سرطانی در سراسر بدن برسند (شیمی درمانی سیستمیک).

هنگامی که شیمی درمانی به طور مستقیم در مایع مغزی نخاعی قرار می گیرد، یک عضو یا حفره بدن مانند شکم یا داروها به طور عمده بر سلول های سرطانی در آن مناطق تأثیر می گذارند که به آن شیمی درمانی منطقه ای می گویند. نحوه ارائه شیمی درمانی بستگی به نوع و مرحله سرطان معالجه بستگی دارد.

عمل جراحی

اسپلنکتومی یک نوع عمل جراحی برای برداشتن طحال است.

درمان هدفمند لوسمی لنفوسیتی مزمن

درمان هدفمند نوعی از درمان است که از داروها یا مواد دیگر برای شناسایی و حمله به سلول‌های سرطانی خاص بدون آسیب رساندن به سلول‌های طبیعی استفاده می کند. آنتی بادی مونوکلونال، درمان با مهار کننده تیروزین کیناز و مهار کنندهBCL2 از انواع درمان های هدفمند هستند که در درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن مورد استفاده قرار می گیرند.

مهار کننده تیروزین کیناز یک روش درمان سرطان است که سیگنال های مورد نیاز برای رشد تومورها را مسدود می کند. مهارکننده BCL2 درمانی یک گزینه برای درمان سرطان است که پروتئینی بنام BCL2 را مسدود می کند. مهارکننده BCL2 ممکن است سلول‌های سرطانی را از بین ببرد و ممکن است آنها را نسبت به سایر داروهای ضد سرطان حساس تر کند.

انواع جدیدی از درمان در آزمایشات بالینی انجام می شود:

در این بخش خلاصه، درمانی که در کارآزمایی بالینی مورد مطالعه قرار گرفته اند، توضیح داده می شود. این ممکن است به هر نوع درمان جدیدی که مورد مطالعه قرار نمی گیرد اشاره کند. اطلاعات در مورد کارآزمایی های بالینی از طریق وب سایت NCI در دسترس است.

شیمی درمانی با پیوند سلول های بنیادی

شیمی درمانی با پیوند سلول‌های بنیادی روشی برای دادن شیمی درمانی و جایگزینی سلول‌های سازنده خون است که توسط درمان سرطان از بین می روند. سلول‌های بنیادی (سلول‌های خونی نابالغ) از خون یا مغز استخوان بیمار یا اهدا کننده خارج می شوند و منجمد و ذخیره می شوند. پس از اتمام شیمی درمانی، سلول‌های بنیادی ذخیره شده ذوب شده و از طریق تزریق به بیمار بازگردانده می شوند. این سلول‌های بنیادی مجدداً به سلول‌های خونی بدن تبدیل شده و آن ها را ترمیم می کنند.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی درمانی است که از سیستم ایمنی بدن بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می کند. موادی که توسط بدن ساخته شده و یا در آزمایشگاه ساخته می شوند برای تقویت، هدایت یا بازگرداندن دفاع طبیعی بدن در برابر سرطان استفاده می شوند. به این نوع از درمان سرطان نیز بیوتراپی یا بیولوژی درمانی گفته می شود.

درمان با سلول T TAR نوعی ایمونوتراپی است که سلول‌های T بیمار (نوعی سلول سیستم ایمنی بدن) را تغییر می دهد بنابراین به پروتئین های خاصی روی سطح سلول‌های سرطانی حمله می کنند. سلول‌های T از بیمار گرفته می شوند و گیرنده های خاصی به آزمایشگاه به سطح آن ها اضافه می شوند.

سلول‌های تغییر یافته سلول‌های T گیرنده آنتی ژن (CAR) آنتی ژن کیمریک نامیده می شوند. سلولهای CAR T در آزمایشگاه رشد کرده و از طریق تزریق به بیمار داده می شوند. سلول‌های CAR T در خون بیمار تکثیر می شوند و به سلول‌های سرطانی حمله می کنند. درمان سلول TT Car در درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن مورد مطالعه قرار می گیرد.

لوسمی لنفوسیتی مزمن


بیشتر بخوانید: درمان سرطان با بیوتراپی و ایمونوتراپی


درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند

ممکن است بیماران بخواهند درباره شرکت در یک کارآزمایی بالینی فکر کنند. برای برخی از بیماران، شرکت در یک کارآزمایی بالینی بهترین انتخاب درمانی است. پژوهش های بالینی بخشی از فرایند تحقیقات سرطان است. آزمایشات بالینی انجام می شود تا دریابیم که آیا درمان های جدید سرطان بی خطر و مؤثر است یا بهتر از درمان استاندارد است.

بسیاری از روش‌های استاندارد امروزی سرطان براساس آزمایشات قبلی انجام شده است. بیمارانی که در یک کارآزمایی بالینی شرکت می کنند، ممکن است معالجه استاندارد را دریافت کرده یا جزء اولین کسانی باشند که یک درمان جدید را دریافت می کنند. بیمارانی که در کارآزمایی بالینی شرکت می کنند، همچنین در بهبود روش درمان سرطان در آینده کمک می کند. حتی وقتی آزمایشات بالینی منجر به درمان های جدید مؤثر واقع نشود، آن ها اغلب به سؤالات مهم پاسخ می دهند و به پیشبرد تحقیقات کمک می کنند.

بیماران می توانند قبل، حین یا بعد از شروع درمان سرطان، وارد آزمایشات بالینی شوند

برخی از کارآزمایی های بالینی فقط شامل بیمارانی می شوند که هنوز درمان نشده اند. سای آزمایشات را برای بیمارانی انجام می دهند که سرطان آنها بهتر نشده است. همچنین آزمایشات بالینی وجود دارد که روش‌های جدیدی را برای جلوگیری از عود سرطان (بازگشت مجدد) یا کاهش عوارض جانبی درمان سرطان آزمایش می کند.

آزمایشات بالینی در بسیاری از مناطق کشور در حال انجام است. اطلاعات مربوط به کارآزمایی های بالینی که توسط NCI پشتیبانی می شود را می توان در صفحه جستجوی کارآزمایی بالینی NCI یافت.

آزمایشات پیگیری ممکن است لازم باشد.

برخی از آزمایشاتی که برای تشخیص سرطان یا یافتن مرحله سرطان انجام شده است ممکن است تکرار شود. بعضی از آزمایشات تکرار می شوند تا ببینند چقدر خوب عمل می کند. تصمیم گیری در مورد ادامه، تغییر یا متوقف کردن درمان ممکن است براساس نتایج این آزمایش ها باشد. برخی از آزمایشات پس از پایان درمان، هرازگاهی انجام خواهند شد. نتایج این آزمایشات می تواند نشان دهد که آیا شرایط شما تغییر کرده است یا سرطان عود کرده است (برگردید). این تست ها بعضاً آزمایش های پیگیری یا چکاپ نامیده می شوند.

گزینه های درمانی مرحله به مرحله لوسمی لنفوسیتی مزمن

لوسمی لنفوسیتی مزمن مرحله 0

درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن مرحله 0 معمولاً مراقبت ویژه است. برای یافتن کارآزمایی بالینی سرطان پشتیبانی شده از NCI که بیماران را پذیرش می کند از جستجوی کارآزمایی بالینی ما استفاده کنید. شما می توانید آزمایشات را بر اساس نوع سرطان، سن بیمار و جایی که آزمایشات انجام می شود جستجو کنید. اطلاعات کلی در مورد کارآزمایی های بالینی نیز موجود است.

لوسمی لنفوسیتی مزمن

مرحله اول ، مرحله دوم ، مرحله سوم و لوسمی لنفوسیتی مزمن مرحله چهارم

درمان مرحله اول ، مرحله دوم ، مرحله سوم و لوسمی لنفوسیتی مزمن مرحله IV ممکن است موارد زیر را شامل شود:

 • در صورت عدم وجود علائم یا علائم کمی یا بدون مراقبت ویژه، مراقب باشید.
 • درمان هدفمند با یک آنتی بادی مونوکلونال، یک مهار کننده تیروزین کیناز یا یک مهار کننده BCL2 است.
 • شیمی درمانی با 1 یا بیشتر دارو ، با یا بدون استروئید یا آنتی بادی مونوکلونال صورت می گیرد.
 • پرتودرمانی خارجی با دوز کم به مناطقی از بدن که در آن سرطان یافت می شود مانند طحال یا غدد لنفاوی اعمال می شود.
 • یک کارآزمایی بالینی شیمی درمانی و بیولوژیک درمانی با پیوند سلول های بنیادی.
 • یک کارآزمایی بالینی از یک درمان جدید.

برای یافتن کارآزمایی بالینی سرطان پشتیبانی شده از NCI که بیماران را پذیرش می کند از جستجوی کارآزمایی بالینی ما استفاده کنید. شما می توانید آزمایشات را بر اساس نوع سرطان، سن بیمار و جایی که آزمایشات انجام می شود جستجو کنید. اطلاعات کلی در مورد کارآزمایی های بالینی نیز موجود است.