ل
آیا درمانی برای از بین بردن ترکها وجود دارد؟این سوال بسیاری از نومادران که تازه زایمان کرده اند است در اثر چاقی و لاغری و بارداری این نوع ترکها ایجاد می شوند

موقع بارداری به من می گفتند پوستت را اصلا نخاران چون ترک می خورد و روی شکم، باسن، پهلوها، پشت بازوهایت پر می‌شود از خطوط صورتی رنگ و بدمنظره.
 وقتی خبر بارداری ام را به خانواده دادم، ده ها توصیه از جانب آنها دریافت کردم و جالب اینکه همه توصیه می کردند پوستت را با فلان کرم و فلان روغن چرب نگه دار و اگر خارش داشتی، اصلا نخاران چون پوستت ترک می خورد و روی شکم، باسن، پهلوها، پشت بازو و زانوهایت پر می شود از خطوط صورتی رنگ و بدمنظره و پوشیدن لباس های دلخواه برایت ناممکن خواهد شد.
 
 
از ترس ایجاد این مشکل شب و روز به پیشنهاد پزشکم یا کرم مخصوص ضدترک بارداری استفاده می کردم یا روغن زیتون. گزینه اول را بیشتر دوست داشتم چون هم بوی مطبوع تری داشت هم فورا جذب پوستم می شد.
 
با وجود تمام این تمهیدات، راه راه های صورتی روی کمر و پهلوهایم افتاد. این موضوع را بهانه ای قراردادم برای گفت وگو با دکتر فریبا قلمکار، متخصص پوست و مو و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تا بیشتر در مورد استریا، دلایل بروز و به خصوص نحوه درمان آن بدانیم.
 
علت واقعی استریا چیست؟
 
استریا خطوط طولی روی پوست و دلیل آن هم آسیب دیدن بافت کلاژن لایه دوم پوست یا درم است.
 
در چه شرایطی بافت کلاژن آسیب می بیند؟
 
وقتی پوست تحت کشش قرار می گیرد الیاف کلاژن پوست در ناحیه درم آسیب می بیند و به صورت خطوط قابل مشاهده در سطح پوست ظاهر می شوند.
 
پس اینکه گفته می شود استریا در افرادی بروز می کند که دچار افزایش وزن و بعد کاهش وزن می شوند، صحیح است؟
 
تا حدی. علت بروز استریا دقیقا شناسایی نشده است ولی گفته می شود این مشکل تحت تاثیر هورمون ها و بیشتر در سنین بلوغ که اندازه نواحی مختلف بدن بزرگ می شود، بروز می کند.
 
البته استریا در افراد مبتلا به بیماری کوشینگ یا کسانی که داروهای استروییدی موضعی یا خوراکی به مدت طولانی مصرف می کنند، دیده می شود.
 
پس استریا مخصوص خانم های باردار نیست؟
 
نه، استریا در هر دو جنس مذکر و مونث دیده می شود ولی احتمال بروز آن در دوران بلوغ و بارداری بیشتر است. البته مصرف برخی داروها یا ابتلا به برخی بیماری ها نیز می تواند عامل بروز آن باشد.
 
کدام نواحی بدن بیشتر در معرض استریا هستند؟
 
سینه ها، شکم، پشت زانو، ران، کمر، باسن و بازوها و به طور کلی نواحی ای که تحت تاثیر کشش و افزایش حجم قرار دارند.
 
آیا برای استریا درمانی هم وجود دارد؟
 
در حال حاضر استریا درمان قطعی ندارد. البته مصرف کرم های موضعی تقویت کننده بافت کلاژن، کرم های رتینوییدی و کرم های حاوی ترکیب های اسید میوه و کرم های حاوی ویتامین C می توانند تا حدی موثر باشند.
 
مصرف کرم های رتینوییدی در دوران بارداری ممنوع است و به خانم های باردار توصیه می شود از کرم های حاوی اسیدهیالورونیک (ماده ای که از تولد تا پیری توسط لایه درونی پوست ساخته می شود و به قوام پوست کمک می کند.
 
در کرم های آرایشی هم از این ماده استفاده می شود) استفاده کنند. برخی از انواع لیزر هم می توانند موثر باشد و قطر استریا را کمتر کنند اما انجام آنها در دوران بارداری توصیه نمی شود.
 
با توجه به هزینه های بالا، آیا واقعا لیزر در این مورد جوابگو است یا هزینه بیهوده صرف کردن است؟
 
ما توصیه می کنیم در درجه اول بیمار از کرم های موضعی استفاده کند. ولی باید به او گفت که استریا درمان قطعی ندارد و نه کرم های موضعی و نه لیزر به بهبود صددرصد آن کمک نمی کنند.
 
اینکه فرد کدام راه درمانی را انتخاب کند به خود او، میزان ناراحتی اش از بیماری، وضع مالی و حالت های روحی اش بستگی دارد.
 
آیا استریا در زمان خاصی به درمان بهتر جواب می دهد؟
 
بله، استریا در ابتدا قرمز است و به مرور صورتی و سفید می شود. بیشترین جواب استریا به درمان زمانی است که قرمزرنگ است و وقتی سفید شد، درمان سخت تر می شود.
 
آیا راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد؟
 
نه، واقعا راه پیشگیری ندارد چون معمولا در دوران بلوغ یا بارداری به دنبال افزایش حجم نواحی مختلف بدن رخ می دهد. البته ثابت نگه داشتن وزن در شرایطی غیر از این ۲ دوران می تواند تا حد زیادی از پیشرفت آن جلوگیری کند.
 
این باور که گفته می شود خاراندن پوست در دوران بارداری به بروز استریا کمک می کند، واقعیت دارد؟
 
چنین موضوعی به صورت علمی به اثبات نرسیده است اما در هر صورت توصیه می کنیم خانم های باردار پوست?شان را نرم و مرطوب نگه دارند تا خیلی تحت کشیدگی قرار نگیرد.
 
گرچه استریا تحت تاثیر کشیدگی هایی بروز می کند که عامل هورمونی دارند ولی نرم نگه داشتن پوست می تواند تا حدی کمک کننده باشد.
 
استریا زمینه خانوادگی و ارثی هم دارد؟
 
نه، استریا زمینه ارثی ندارد، ولی در نژاد ما ایرانی ها زیاد دیده می شود و دلیل آن هم مشخص نیست.