تفاوت بینی های استخوانی با بینی گوشتی را می دانید؟ در بینی های استخوانی، جراح با استخوان و غضروف های قوی تری مواجه است که تاثیر بسزایی در نتیجه عمل ایفا می کنند. اما در بینی های گوشتی، معمولا فرد داراری غضروف ضعیف و استخوان های ناکافی است که در موارد بسیاری نتیجه نهایی عمل نسبت به نتیجه عمل بینی استخوانی، رضایت بخش نخواهد بود. البته منظور از رضایت بخش نبودن، از نظر مراجعه کنندگان است زیرا پزشک نهایت تلاش خود را خواهد کرد تا بینی گوشتی شما را طوری جراحی کند که هم به اعضای دیگر صورتتان بیاید و هم اینکه تا حدودی به سلیقه بیمار نزدیک تر باشد. در این مقاله از بخش زیبایی دکتر سلام به بررسی عمل جراحی بینی گوشتی می پردازیم.

عمل بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی

مهم ترین کاری که در عمل بینی انجام می شود، تغییر حالت استخوان و غضروفی بینی است که در باید تغییر پیدا کند. در بینی های گوشتی پزشک نیاز به تغییر غضروف بینی دارد تا بینی گوشتی بعد از عمل بتواند فرم خوبی پیدا کرده  و به حالت قبلی خود برنگردد. به همین علت پزشک در ابتدا غضروفی که نیاز دارد را از وسط بینی که سپتوم نام دارد جدا می کند و باید آن را در نوک بینی قرار بدهد. قبل از اینکه پزشک غضروف را قرار بدهد نیاز به تقویت قسمت های tip نوک بینی دارد.

زمانی که پزشک آن قسمت های خاص نوک بینی را تقویت کرد، غضروفی که از تیغه وسط بینی جدا کرده است را در نوک بینی قرار می دهد تا فرم دهی بینی گوشتی آغاز شود و انجام عمل بینی به اتمام برسد. این روش تنها در بینی های گوشتی انجام می شود زیرا غضروف هایی که در بینی گوشتی وجود دارند ضعیف تر هستند و نیاز به تقویت شان می باشد. همچنین بر نگشتن نوک بینی به حالت قبلی در بینی های گوشتی اهمیت بسیار زیادی دارد.

در گذشته، جراحان استخوان های تراشیده شده از بینی بیمار را درون الکل می ریختند و به بیماران می دادند اما امروزه از این استخوان ها برای تقویت غضروف ها و قسمت های دیگر بینی استفاده می شود تا نتیجه عمل بهتر و رضایت بخش تر گردد.

اما از همین ابتدا به شما خواهم گفت که اگر بینی گوشتی دارید، نباید انتظار دست یافتن به هر فرم و مدل بینی دلخواهتان را داشته باشید زیرا واقعا میسر نخواهد بود. بپذیریم که بینی های استخوانی کاندید بهتری برای جراحی بینی هستند ولی نتایج حاصل از جراحی های بینی گوشتی هم خوب و متقاعد کننده بوده است.

عوارض عمل بینی گوشتی

هر نوع جراحی برای خود عوارض هایی را به همراه دارد. عمل بینی هم عوارض های منحصر به فردی دارد که ممکن است آنها را بعد از جراحی، تجربه کنید که فرایندی طبیعی می باشد. عوارض های عمل بینی در همه افراد رخ نمی دهد. برخی از افراد ممکن است هیچکدام از عوارض را در خود احساس نکنند و برخی دیگر دچار بسیاری از عوارض های عمل بینی می شوند. البته ناگفته نماند که برخی از این عوارض ها هم به خود پزشکی که جراحی را بر روی شما انجام می دهد بستگی دارد.

اولین عارضه ای که در شما ایجاد می شود، ورم بینی است. اکثر افراد بعد از جراحی دچار ورم بینی می شوند و احساس می کنند که این ورم ماندگار است. چنین باوری در مورد ورم بینی اشتباه است. معمولا ورم بینی بر روی بینی های گوشتی زیاد رخ داده است و این ورم پس از گذشت چند ماه از بین می رود. به طوری که در این چند ماه ورم بینی وضعیتی بدتر از قبل دارد و بعد از چند ماه به مرور زمان این ورم کمتر می شود. پس از یکسال به طور کامل می توانید عدم ورم بینی را احساس کنید و بینی شما فرم مدل جراحی شده را به خود خواهد گرفت.

خیلی مهم است که تا قبل از یک سال به هیچ وجه بینی خود را قضاوت نکنید. ورم بینی می تواند باعث نامتقارن شدن سوراخ های بینی، کج به نظر رسیدن بینی و … شود که البته تمام این موارد گذرا و موقتی هستند و پس از مدت 6 ماه از جراحی شما می توانید نسبتا نتیجه عمل خود را ببینید. اما پس از گذشت یک سال، به هیچ وجه ورمی بر روی بینی شما نباید باشد و می توانید به بررسی متقارن بودن یا فرم بینی خود بپردازید.

البته در هیچ یک از جراحی های بینی چه استخوانی و چه گوشتی، صد در صد نمیتوان سوراخ های بینی را متقارن در آورد و این درصد متقارن بودن سوراخ ها بسته به مهارت جراح می تواند متفاوت باشد.

یکی دیگر از عوارض جراحی بینی که به ندرت رخ می دهد، خونریزی های زیاد است. توجه داشته باشید که در هفته اول جراحی، در تمام افراد مقدار کمی خون آبه از بینی فرد خارج می شود و پانسمان زیر بینی تان را آلوده خواهد کرد. این امری طبیعی است و پس از کثیف شدن پانسمان زیر بینی، باید آن را عوض کنید.

اما اگر خونریزی بینی شما خیلی زیاد بود و به صورت پی در پی از بینی تان، خون خارج میشد سریعا باید به پزشک جراحتان مراجعه کنید یا در صورتی که به ایشان دسترسی ندارید به نزدیک ترین اورژانس، مراجعه فرمایید.

کبودی دور چشم

یکی از عوارض جراحی بینی، کبودی اطراف چشم است. به طوری که چشم ها ورم کرده، کوچک شده و اطراف آن (بخصوص زیر چشم) کبود می شود. علت این کبودی کاملا علمی و طبیعی است و به خاطر خونریزی مویرگ های زیر پوست می باشد. هر چه استخوان بینی بیشتر تراش داده شود، مسلما خونریزی بیشتری رخ داده و کبودی بیشتر می شود.

بعضی از جراحان بینی توصیه می کنند که از 3 روز قبل از جراحی، آب آناناس بنوشید تا کبودی زیر چشم کمتر گردد. اما مسلما با رعایت تغذیه مناسب بعد از عمل که در ادامه به بررسی آن می پردازیم، و قرار دادن کمپرس سرد در 48 ساعت اول هر دوساعت به مدت 10 دقیقه و گذاشتن کمپرس گرم در 48 ساعت دوم هر 2 ساعت به مدت 10 دقیقه، به طور چشمگیری شاهد بهبودی کبودی زیر چشمتان خواهید بود.

دقت کنید اگر پس از گذاشتن کمپرس سرد، احساس سردرد در شقیقه های خود کردید، از گذاشتن کمپرس سرد پرهیز کنید. البته این مورد معمولا در بعضی از افراد پس از گذاشتن کمپرس سرد طی 36 ساعت اول پس از عمل رخ می دهد.

درد بعد از عمل بینی

هر نوع جراحی در کنار زخم و خونریزی هایی که ایجاد می کند، دردی هم به همراه دارد. درد بعد از عمل بینی بخشی از عارضه های مربوط به بینی می باشد. در حقیقت این درد به دلیل آسیب هایی است که به عصب های درون بینی وارد شده است و مغز کمی دیر تر فرایند تغییر در بینی را احساس می کند. به همین دلیل است که شما بعد از عمل بینی، با لمس بینی خود دردهایی را احساس می کنید که نیازی به نگرانی نیست و این درد بعد از چند هفته از بین می رود. اگر احساس کردید که درد شما بیش از حد است، مسکن مصرف کنید و در صورت کم نشدن درد، به پزشک خود مراجعه کنید. البته اکثر بیماران درد زیادی ندارند که حتی نیاز به مصرف مسکن پیدا کنند.

گرفتگی بینی بعد از عمل بینی گوشتی

گرفتگی بینی مانند زمانی است که شما سرما خورده اید و نفس کشیدن از طریق بینی برای شما کار سختی است. این گرفتگی بینی در هفته های اول بعد از عمل بینی رخ می دهد و نفس کشیدن را برای شما سخت تر می کند. شما در مدت داشتن این عارضه نباید از قطره های بینی استفاده کنید زیرا می تواند در  فرایند عمل بینی تاثیر داشته باشید. پس در آوردن مش (تامپون) های درون بینی که معمولا در 48 ساعت پس از جراحی توسط پزشکتان در آورده می شوند، باید هر چند ساعت یکبار درون بینی خود را با کمک سرنگ و با سرم تجویز شده، شستشو دهید بخصوص زمانی که احساس کردید بینی تان گرفته استثیف شدن گوش پاک کن با خون آبه، مواد لزج زردرنگ و مخاط بینی خواهید شد که کاملا طبیعی هستند و جای هیچ نگرانی نیست. تمیز کردن بینی پس از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است که نباید آن را پشت گوش بیندازید. این عارضه نباید در مدت طولانی برای شما وجود داشته باشد و زودهنگام از بین می رود.

غذا خوردن پس از عمل بینی – رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بینی

تغییر رژیم غذایی یا استفاده از یک رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بینی یکی از فرایند های مهمی است که هر شخصی بعد از جراحی خود باید انجام بدهد. به همین دلیل نیاز است که رژیم های غذایی در هنگام عمل بینی جدی گرفته شود و از یک رژیم مناسب برای خود استفاده کنید.

پس از جراحی تا 8 ساعت نباید غذای سفت حتی کیک بخورید و تنها مجاز به مصرف آبمیوه هستید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید با نی چیزی بنوشید زیرا خونریزی زیر پوست را بیشتر کرده و این باعث بروز کبودی بیشتری خواهد شد. همچنین نوشیدن با نی، فشار زیادی به بینی وارد می کند.

سعی کنید روزانه یک استکان آب جوش + یک قاشق غذاخوری عسل + یک قاشق چایخوری پودر پسته مصرف کنید تا روند بهبودی شما را افزایش دهد.

خوردن آب آناناس را به شدت توصیه می کنیم. زیرا آناناس روند بهبودی زخم ها و جوش خوردن استخوان ها را افزایش می دهد.

در هفته اول سعی کنید مواد غذایی سفت نجوید و از سوپ، شوربا (حتما با گوشت چرخی درست شود یا آب استخوان)، انواع حلیم بخصوص حلیم گندم، آش های له و کاملا پخته شده استفاده کنید.

تخم مرغ آب پز هم می تواند مورد مناسبی باشد که نه تنها پروتئین زیادی به شما می رساند بلکه دارای ارزش غذایی زیادی است.

مصرف نوشیدنی های گرم و سرد پس از عمل نقش بسزایی در بهبودی شما ایفا می کند.

در بخش زیر برخی از میوه های مفید برای عمل بینی بیان شده اند که استفاده از آنها در کم شدن عوارض و بهبود ورم بینی شما کمک خواهد کرد.

و مهم تر از همه نمک غذای خود را کاهش دهید.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی بینی

هر نوع میوه ای که دارای ویتامین های زیاد و مفید برای بینی شما باشد، می تواند برای تان کاربردی شود. مثلا سیب یکی از میوه هایی است که دارای ویتامین های بسیاری می باشد. ویتامین می تواند در روند بهبود عوارض و ورم بینی شما نقش بسزایی داشته باشد و در حقیقت ویتامین یکی از عنصر هایی است که به سیستم دفاعی بدن تان در مبارزه با باکتری ها کمک خواهد کرد. البته به هیچ وجه نباید سیب را بجوید و باید آب آن را مصرف کنید.

در برخی از افراد دیده شده است که بعد از عمل بینی، عفونت های سطحی خاصی درون بینی شان به وجود آمده است. دلیل رخ دادن این عفونت ها عدم استفاده از رژیم غذایی مناسب می باشد زیرا باکتری ها به وسیله ویتامین ها می توانند به طور کل از بین بروند. پس سعی کنید در کنار سیب، از میوه های دیگری همچون آب آناناس، موز، آب پرتقال هم استفاده کنید تا با کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه نشوید.

خوردن برنج بعد از عمل بینی گوشتی

مصرف گوشت و برنج در کنار ویتامین های بسیاری که دارد، توصیه زیادی نمی شود مگر اینکه کاملا پخته و میکس شده باشند. در هفته های اولی که بینی خود را عمل کرده اید باید سعی کنید از رژیمی پیروی کنید که در آن میوه و سبزیجات زیادی وجود دارد زیرا کاربردی ترین ویتامین ها برای شما درون میوه جات و سبزیجات است.

خوردن موز بعد از عمل بینی

موز در بسیاری از مواقع به عنوان یک وعده کامل غذایی محسوب می شود. دلیل این وعده کامل، ویتامین های بسیاری است که در موز وجود دارد. اگر در بینی خود احساس درد و ورم زیادی دارید روزانه یک موز مصرف کنید تا بعد از یک هفته تاثیر این میوه را بر روی بدن و بینی خود احساس کنید.

اب هویج برای عمل بینی گوشتی

آب هویج با تمام تاثیر های مفید خود بر روی بدن و خصوصا چشم، تاثیر زیادی بر روی بینی ندارد. البته استفاده از آن کاملا مفید است و می تواند کمک زیادی به سیستم ایمنی بدن شما کند اما برای بینی شما ویتامین هایی مورد نیاز است که بسیاری از آنها را نمی توان در اب هویج مشاهده کرد. به هر دلیل استفاده از ان هم، مشکلی نخواهد داشت.

تاثیر آب کرفس بر ورم بینی گوشتی

آب کرفس چربی بسیار کم و ویتامین بسیار زیادی دارد. یکی از مقوی ترین سبزیجات برای بدن نیز آب کرفس می باشد. به همین دلیل سعی کنید روزانه یک لیوان آب کرفس یا به طور هفتگی مصرف داشته باشید. آب کرفس، ورم بینی و کبودی اطراف چشم را به طور چشمگیر و معجزه آسایی بهبود می بخشد.

مراقبت های قبل از عمل بینی گوشتی

معمولا جراحان مراقبت های خاصی قبل از عمل نمی کنند ولی چند نکته مهم را متذکر می شوند:

 • در روزهایی که پریود هستید، نباید نوبت عمل جراحی تان را بزنید. بهتر است در روزهای پاکی عمل جراحی را انجام دهید. زیرا بدن در طی فرایند جراحی، مقداری زیادی خون از دست می دهد. در دوران قاعدگی هم بدن با کمبود آهن و خونریزی همراه است که این دو باهم کم خونی و کم شدن آهن بدن را تشدید می کنند.
 • اگر دندانی دارید که نیاز به عصب کشی دارد، بهتر است قبل از عمل انجام دهید زیرا تا یک ماه بعد از عملتان، نباید به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • اگر پوست چربی دارید، بهتر است قبل از عمل، میکرودرم انجام دهید تا چربی اضافه پوستتان گرفته شود و در هفته اول بعد از جراحی که نمی توانید آب به صورتتان بزنید، چربی پوستتان بیش از حد نشود.
 • هرگونه خال، زگیلی که بر روی بینی تان دارید، قبل از جراحی در بیاوردی. البته در صورتی که با آن مشکل دارید و نمی خواهید پس از عمل آن را ببینید.
 • از چند ماه قبل از جراحی بینی، طاق باز خوابیدن را تمرین کنید.

مراقبت پس از عمل بینی

مهم ترین امر بعد از عمل بینی، مراقبت های لازم است که باید آنها را رعایت کنید. چند نکته مهم برای مراقبت وجود دارد که اولین و مهم ترین آن، استراحت می باشد. در یک هفته اول شما باید استراحت کامل داشته باشید و از هرگونه فعالیت های سنگین و برداشتن اجسام سنگین دوری کنید. بعد از ان باید نکات تغذیه ای که در بالا ذکر شدند را رعایت کنید.

در هفته اول که هنوز اسپینت بر روی بینی شما قرار دارد، نباید آب به صورتتان بزنید و نباید شستشویی داشته باشید. پس باید از شستن صورت در هفته اول دوری کنید و تنها هنگامی که گچ بینی را برمی دارید می توانید بینی خودتان را بشویید که باکتری های خاصی بر روی آن به وجود نیاید. همچنین اگر اسپینت شما خیس شود، خارش و سوزشی در زیر پوستتان احساس خواهید کرد.

در هفته اول باید سهی کنید سر خود را بالاتر از حالت نرمال نگه دارید و از خم شدن زیاد جلوگیری کنید.

به هیچ وجه نباید هیچ گونه ضربه ای به بینی شما وارد شود.

داروهای تجویز شده تان را مرتبا مصرف کنید بخصوص داروهای آنتی بیوتیک و سرماخوردگی. زیرا  در روند کاهش عفونت و پیشگیری از آن مفید هستند.

در 3 ماه اول پس از عمل، بهتر است از داروهای ضدورمی همچون آناهیل (روزانه 1 عدد) استفاده کنید.

در هفته اول پس از عمل که اسپینت خود را باز نکرده اید، حتما صورت خود را مرتبا با دستمال مرطوب تمیز کنید تا چربی اضافه آن گرفته شود و صبح ها با پنبه مرطوب چشمان خود را کاملا تمیز کنید.

خندیدن بعد از عمل زیبایی بینی

مهم ترین امر در بعد از عمل بینی، دوری از خنده های عمیق است. با هر خنده ای که شما می زنید حدود 17 عضله در صورت شما تغییر حالت پیدا می کند که همین می تواند تاثیر بسیار بدی را بر روی بینی شما داشته باشد. در چند ماه اول از هرگونه خنده عمیق دوری کنید و تنها خنده های سطحی داشته باشید. بعد از یکسال می توانید براحتی بخندید.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی گوشتی

خمیازه هم فرایندی مانند خنده را در بینی شما ایجاد می کند. به همین علت بهتر است که از خمیازه دوری کنید اما خمیازه از آنجا که در بسیاری از مواقع غیر قابل کنترل است و غیر ارادی است، نمی توان از آن پیشگیری کرد. به همین دلیل اگر دچار خمیازه شدید از دو روش استفاده کنید. روش اول سعی کنید که دهان خود را به حد کمی باز کنید و از باز کردن زیاد آن امتناع کنید و روش دوم این است که با دست تان بخیه های بینی تان را نگه دارید تا هنگام خمیازه کشیدن آنها باز نشوند.

عطسه بعد از عمل بینی

در روز های اول بعد از عمل بینی طبیعی است که عطسه های زیادی داشته باشید. این عطسه ها به دلیل حساسیت هایی است که در بینی شما به وجود آمده است و به مرور زمان از بین می رود. به هر حال عطسه بیش از حد تاثیر بدی بر روی فرم دهی بینی شما دارد و ممکن است که فرم بینی تان را تغییر بدهد. اگر بعد از یک هفته احساس کردید که عطسه های تان بیش از اندازه است، حتما به پزشک تان اطلاع بدهید. گاهی لازم است داروی ضدحساسیت برای شما تجویز شود که معمولا جراحان قرص تلفست را تجویز می کنند. حتما دقت کنید که با دهان باز عطسه کنید و به هیچ وجه از بینی هوای ناشی از عطسه را خارج نکنید.

تاثیر سرفه بر عمل بینی گوشتی

کنترل سرفه نسبت به عطسه و خمیازه کار راحت تری است و در هنگام سرفه دهن شما کمتر باز می شود که این خود نشان دهنده تاثیر کمتر سرفه بر روی بینی می باشد. سرفه های روز های اول هم به دلیل همان تغییرات آلرژیک درون بینی می باشد که برای شما رخ می دهد. هنگامی که سرفه می کنید دهن تان را با دست تان نیمه بسته نگه دارید که فشار زیادی به بخیه های بینی شما وارد نشود.

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

صحبت عارضه بدی را برای بینی گوشتی شما همراه ندارد به شرطی که کم و آرام باشد. بعد از انجام عمل بینی در هفته های اول باید کمتر از روز های عادی صحبت کنید. همچنین باید لحن شما کاملا آرام باشد و بین جمله های تان مکث های کوتاهی داشته باشید. در هفته های اول از هرگونه سخنرانی و کنفرانس دوری کنید زیرا صحبت زیاد بر روی فرم دهی و حالت بینی شما تاثیر دارد و می تواند تمام فواید عمل بینی گوشتی را از بین ببرد. به همین علت همیشه صحبت آرامی داشته باشید و کوتاه صحبت کنید. صحبت های کوتاه و آرام تاثیر بدی بر روی بینی گوشتی شما نخواهد داشت.

مسواک زدن پس از عمل بینی گوشتی

پس از جراحی بینی، باید با مسواک نرم و به آرامی دندان هایتان را تمیز کنید و از فشار زیاد وارد کردن، پپرهیز کنید. اما دقت کنید که دوره نقاهت شما نباید بهداشت دهانتان را مخدوش کند. حتما حتما دندان هایتان را تمیز کنید.

شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

شستشوی بینی در هفته اول بعد از عمل بینی گوشتی پس از برداشتن مش ها شروع می شود. البته این شستشو حالت عادی ندارد و باید به وسیله قطره چکان یا سرنگ انجام گردد. برای شستشو باید سرنگ پر شده از سرم تجویز شده را به صورت عمودی متمایل به بالا، به سمت بدنه بینی تان که به صورت چسبیده است، نگه داشته و با فشاری نه چندان زیاد و نه چندان کم، درون بینی خالی کنید.

هر سرنگ برای دو سوراخ بینی کافی است. اگر سرم وارد حلق تان شد سعی کنید قورت ندهید و آن را تف کنید. اگر هنگام تف کردن خون دیدید نترسید کاملا عادی است و این لخته های خون باقی مانده در بینی و مجرای آن است. بعضی از افراد با قورت دادن این سرم، کمی حالت تهوع می گیرند.

سپس بخیه های خود را با پماد استریل چشمی چرب کنید. شما باید هر 12 ساعت این کار را انجام دهید. اما اگر پس از شستشوی بینی احساس سوزش در بخیه هایتان داشتید، می توانید آنها را چرب کنید. بهتر است گوش پاک کن را آغشته به پماد کنید و بخیه های درن بینی را نیز چرب کنید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی

ماساژ بینی بعد از عمل

ماساژ بینی امر مفیدی در فرم دهی بینی شما می باشد اما باید آن را از هفته دوم انجام بدهید. بعد از اینکه اسپینت بینی تان را جدا کردید، می توانید ماساژ بینی را انجام بدهید. ماساژ بینی دو حالت دارد. حالت اول این است که پزشک این کار را برای شما انجام بدهد که توصیه می شود و حالت دوم به وسیله خودتان است. اگر می خواهید خودتان ماساژ بینی را انجام بدهید باید به برخی نکات توجه کنید.

نکته اول این است که روزانه چند دقیقه برای ماساژ کافی می باشد. دو انگشت سبابه خودتان را بر روی کناره های بینی تان قرار بدهید و به آرامی بینی تان را برای چند دقیقه ماساژ بدهید تا آسیبی به بخیه ها و غضروف درون نوک بینی شما وارد نشود. همین کار را به مدت چند هفته ادامه بدهید. همچنین با انگشت خود کمی روی بینی خود را ماساژ دهید.

لازم به ذکر است هر فردی باید ماساژِ را بر روی بینی خود اعمال کند که توسط جراح بینی اش، به وی آموزش داده شده است.

خوابیدن پس از عمل بینی گوشتی

یکی از مهم ترین فرایند های بعد از عمل بینی، خواب و استراحت می باشد. شما بعد از عمل بینی دچار یک دوره نقاهت می شوید که باید در آن دوره استراحت مطلق داشته باشید که خواب هم بخشی از آن حساب می شود. پس سعی کنید استراحت کاملی برای خود داشته باشید. البته دقت کنید که نباید بر روی بینی خودتان بخوابید زیرا در فرم دهی بینی شما تاثیر زیادی دارد و ممکن است تمام تاثیرات عمل بینی را از بین ببرد. اگر می خواهید بخوابید باید کمرتان را بر روی تخت قرار بدهید و بینی تان رو به روی سقف قرار داشته باشد.

2 ماه پس از عمل باید طاق باز بخوابید و دو پشتی در زیر سرتان بگذارید. دقت کنید که با گذاشتن دو پشتی در دو طرف سر می توانید از چرخش سر پس از به خواب رفتنتان پیشگیری کنید.

بینی گوشتی بدون عمل

به هیچ عنوان نمی توان بینی گوشتی را بدون عمل تغییر داد. بینی گوشتی خود دارای عمل سختی است و دلیل این سختی هم، غضروف های ضعیفی است که درون بینی قرار دارد. پس با توجه به این غضروف ها نمی توان به وسیله دستگاه ها یا کرم های موجود در بازار بینی گوشتی را تغییر داد و باید حتما بر روی آن جراحی انجام بدهید.

عمل بینی با نخ

نام عمل بینی با نخ یا همان لیفت بینی با نخ در بسیاری از مطب ها شنیده شده است. عمل بینی با نخ روشی است که نوک بینی را بالا می آورد و باعث تغییر در بخشی از فرم بینی می شود. جراحان زیبایی تلاش می کنند که نوک بینی را به وسیله یک نخ به اسکلت درون بینی وصل کنند تا نوک بینی شخص بالا تر قرار بگیرد و  احساس بهتری در بینی خود داشته باشد. چنین روشی را نمی توان به طور تضمینی تایید کرد و هرگونه ضربه ای به بینی می تواند این نخ را پاره کند و از بین ببرد که در نهایت بینی دچار افتادگی پوست می شود.

علاوه بر خطراتی که برای نوک بینی به وجود می آید، بافت بینی هم در تغییر خود به مرور زمان دچار مشکل می شود و نمی تواند حرکات مناسبی را از خود نشان بدهد. به همین علت است که بسیاری از پزشک های مطرح ترجیح می دهند از این روش استفاده نکنند و آن را برای بیماران خود پیشنهاد نمی دهند.

کوچک شدن بینی گوشتی با ورزش

در برخی از موارد دیده شده است که افراد با ورزش کردن به دنبال این هستند که بینی خود را کوچک کنند. ورزش می تواند تاثیرات مفید زیادی بر روی بدن داشته باشد اما نمی توان به وسیله آن بینی را کاملا کوچک کرد. ورزش عملکردی همانند دستگاه های کوچک کنند دارد و تنها بخش کمی از چربی اطراف بینی را از بین می برد.

چربی هایی که اطراف بینی قرار دارند دارای لایه هایی سفت هستند که از بین بردن آنها به وسیله ورزش کار ناممکنی می باشد و همچنین بینی های گوشتی تنها با تغییر غضروف است که می توان کوچک شان کرد و ورزش تاثیری بر روی غضروف درون بینی نخواهد داشت. به همین علت ورزش کردن امری بی فایده بر روی کوچک کردن بینی می باشد.

جراحی بینی یا رینوپلاستی

تاثیر طب سنتی بر کوچک شدن بینی

بسیاری از پرشکان طبی و سنتی پیشنهاد می کنند که افراد از طب سنتی برای کوچک کردن بینی خود استفاده کنند. چنین حرفی مانند یک وعده تبلیغاتی می باشد و تنها به خود پزشک طبی سود می رساند و بینی کوجک نخواهد شد.

کوچک شدن بینی ملتزم به تغییر در بافت ها و غضروف های بینی است و در بینی های گوشتی چنین کاری سخت تر هم می باشد و طب سنتی نمی تواند کوچک ترین فایده ای در این امر داشته باشد. از طب سنتی تنها در برخی موارد برای از بین بردن ورم بینی بعد از عمل استفاده می شود و کاربرد دیگری در عمل بینی های گوشتی ندارد.

کوچک کردن بینی گوشتی با داروهای گیاهی

به طور کل داروهای گیاهی نمی توانند تاثیر مفیدی بر روی کوچک شدن بینی شما داشته باشند و فرم دهی در بینی شما ایجاد نمی کنند اما استفاده از آنها در برخی موارد مفید است و حس بهتری به بینی شما می دهد. آب لیمو و ترکیب آن با پودر زنجبیل می تواند خمیری را به وجود بیاورد که استفاده از آن بر روی بینی شما مفید است و کمی از حجم بینی شما را کمتر می کند.

همچنین می توانید آب لیمو را به ترکیبات دیگری اضافه کنید و از آن روزانه برای بینی تان استفاده کنید. این داروهای گیاهی برای افرادی مناسب است که نمی خواهند تغییر خاصی در بینی خود انجام بدهند و تنها به دنبال کم شدن برخی از حجم بینی شان هستند. به همین دلیل است که در برخی موارد می تواند مفید واقع شود.

کوچک کردن بینی با عسل

اگر می خواهید تاثیر کوتاهی در بینی خود و کوچک شدن آن داشته باشید، عسل را با کمی روغن زیتون ترکیب کنید و آن را روزانه به مدت چند دقیقه بر روی بینی تان قرار بدهید. بعد از مدتی چربی های دور بینی تان کمتر می شود و بینی تان فرم بهتری پیدا می کند.

عمل بینی گوشتی با لیزر

احتمالا شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر، نام عمل بینی گوشتی با لیزر را شنیده اید. باید گفت که چنین چیزی صحت ندارد و هنوز نمی توان از لیزر برای عمل بینی استفاده کرد. البته استفاده لیزر در برخی علوم پزشکی بسیار مفید است و نشان دهنده پیشرفت علم پزشکی می باشد اما در عمل بینی نمی توان استفاده زیادی از آن کرد و تنها یک شایعه تبلیغاتی می باشد. البته برخی از پزشک ها برای باز کردن بینی از لیزر استفاده می کنند تا عارضه های کمتری وجود داشته باشد که چنین چیزی عیبی ندارد اما نمی توان به طور کامل از لیزر استفاده کرد.

لیزر تنها می تواند بر روی سطح بینی و پوست بینی تاثیراتی داشته باشد در صورتی که در عمل بینی گوشتی، پزشک عملا با غضروف سر و کار دارد و لیزر توانایی تغییر در غضروف های بینی را ندارد. به همین علت استفاده از لیزر در غضروف ها کار بی فایده ای است و تنها در برخی موارد برای پوست روی بینی و مشکلاتی که روی ان وجود دارد می توان از لیزر استفاده کرد. شاید در آینده استفاده از لیزر برای عمل بینی گوشتی فرایندی کاربردی شود اما علم امروزه هنوز نمی توان استفاده از لیزر در عمل بینی گوشتی را تایید کند.

عفونت ادراری در مردان به چه دلایلی رخ می دهد؟

عمل بینی گوشتی مردانه

برخی از پزشک ها، صحبت های زیادی در باب تفاوت بینی زنانه و مردانه زده اند و بیان کرده اند که عمل بینی گوشتی مردانه کار سخت تر یا آسان تری می باشد. هنوز نمی توان چنین چیزی را به طور کامل تایید کرد. دلیل عدم تایید آن در فرم بدن مرد و زن می باشد. در بسیاری از موارد فرم های هر شخص با شخص دیگری تفاوت دارد و نمی توان گفت که عمل بینی گوشتی مردانه کار سخت تر یا آسان تری می باشد. چنین چیزی بستگی به خود پزشک دارد و پزشک شما تایید می کند که عمل بینی سخت تر یا آسان تر می باشد.

البته با توجه به ارگونومی زنانه و مردانه، باید گفت که بینی های مردان سفت تر و دارای غضروف های بیشتری هستند. حال با توجه به همین ارگونومی، ممکن است در برخی مواقع عمل بینی مردانه کار سخت تری برای پزشک باشد و هزینه های بیشتری داشته باشد. اگر شما مرد هستید و می خواهید و دارای بینی گوشتی هستید، بهتر است که خودتان را به یک پزشک نشان بدهید و از آن بخواهید که در مورد بینی شما نظر بدهد و سختی آن را مطرح کند.

در کنار تمامی این ها باید در مورد بازدهی فرم بینی تان از پزشک خود سوال کنید. گاهی رخ داده است که بینی های گوشتی مردانه بازدهی کمتری در فرم دهی بینی خود داشته اند. با توجه به چنین مسئله ای بهتر است که در مورد فرم دهی و کارایی عمل بینی بر روی بینی تان از پزشک سوال کنید تا دچار ابهام و استرسی در هنگام عمل بینی نشوید.

تجربه عمل بینی گوشتی

تجربه های عمل بینی نشان داده است که بسیاری از افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، دچار ترس و استرس بیشتری می باشند و احساس می کنند که عملا نمی توانند عمل مناسبی برای بینی خود داشته باشند. تجربه های عمل بینی گوشتی نشان داده است که عمل بینی گوشتی کار بسیار سخت تری است. بینی های گوشتی دارای پوستی بسیار ضخیم هستند و عضروف هایی که درون بینی وجود دارد شعیف تر از دیگر بینی ها است. به همین دلیل است که نمی توان به صورت عادی عمل بینی را انجام داد و زمانی که برای عمل بینی نیاز است بیشتر از دیگر بینی ها خواهد بود.

در قدیم انجام عمل بینی کار بی فایده ای بود. عدم امکانات و علم پزشکی باعث شده بود که نتوان به راحتی عمل بینی را برای بینی های گوشتی انجام داد و در نهایت بینی های گوشتی به حالت عادی خود باز می گشتند. به همین دلیل است هنوز امروزه استرس و ترس زیادی وجود دارد. حال علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و در بسیاری از موارد دیگر بینی های گوشتی به حالت اولیه خود باز نمی گردند و می توان با خیال راحت جراحی بینی را برای بینی های گوشتی انجام داد.

البته تجربه عمل بینی های گوشتی هم نشان داده است که کار با غضروف های بینی بسیار سخت است. به همین دلیل پزشک ها سعی می کنند در هنگام جراحی، غضروف بینی را جدا کرده و آن را در نوک بینی قرار می دهند تا بینی فرم دهی بهتری برای خود داشته باشد و بتوان در زمان سریع تری به بینی فرم داد.

هزینه عمل بینی گوشتی

به طور کل نمی توان هزینه مشخصی را برای عمل بینی مشخص کرد. هزینه عمل بینی بستگی به عوامل زیادی دارد که مهم ترین آن پزشکی است که می خواهید نزد آن عمل بینی را انجام بدهید. همچنین فاکتور های دیگری هم وجود دارد که بستگی به بینی خود شما دارد. مثلا برخی بینی های گوشتی نیاز به زمان و ابزار های بیشتری برای جراحی دارند که این هزینه را بیشتر خواهد کرد. به همین دلیل است که نمی توان هزینه عمل بینی گوشتی را به طور کامل مشخص کرد. هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید، شخص پزشک بر اساس بینی و موارد دلخواه شما، هزینه را اعلام خواهد کرد.

 

دوره نقاهت عمل بینی

دوره نقاهت یکی از مهم ترین دوره ها بعد از عمل بینی است. این دوره در حالت عادی هفت روز طول می کشد و ممکن است تا ده روز هم ادامه داشته باشد. در حالت نرمال مشکلی برای شما رخ نمی دهد و به راحتی این یک هفته را برای خود طی می کنید اما در برخی افراد این دوره به همراه سردرد و گرفتگی بینی خواهد بود. همچنین ممکن است کبودی های خاصی هم بر روی بینی خود احساس کنید. بهترین کار در این دوره استراحت است و برای طی کردن این دوره باید استراحت کنید و از فعالیت های سنگین و ورزش دوری کنید.

برخی از افراد زمانی که کبودی ها و سردرد خود را در هنگام دوره نقاهت مشاهده می کنند دچار ترس و استرس می شوند. این کبودی ها ممکن است در چند روز اول بیشتر شود و حتی تا زیر چشم هم ادامه داشته باشد و سردرد های شما مانند میگرن عمل کند. اگر شما هم دچار چنین چیزی شدید نباید از آن بترسید. باید بدانید که در سه روز اول این مشکلات بیشتر می شود و بعد از یک هفته روند از بین رفتن خود را آغاز می کند و دیگر دچار کبودی های خاصی بر روی بینی یا اطراف آن نخواهید شد. همچنین سردرد های شما هم برطرف می شود.

بهترین کار در دوره نقاهت این است که از جامعه کمی دوری کنید. اگر کارمند یا شخص شاغلی هستید باید مرخصی پزشکی برای خود بگیرید و دوره نقاهت را در خانه خود استراحت کنید. مشکلاتی که در دوره نقاهت بر روی بینی شما ایجاد می شود باعث خواهد شد که شما در جامعه احساس اعتماد به نفس کمتری داشته باشید و همچنین حس بدی نسبت به عمل بینی خود پیدا خواهید کرد. به همین دلیل بهترین کار استراحت در خانه و دوری از جامعه است. اگر احساس تنهایی برای خود داشتید می توانید از دوستان نزدیک خود بخواهید که به منزل شما بیایند.

موضوع دیگری که در مورد دوره نقاهت وجود دارد، عدم استفاده برخی افراد از چسب بینی است. بسیاری از افراد زمانی که دوره نقاهت شان تمام می شود می خواهند از چسب بینی دوری کنند و از آن استفاده نکنند. این کار کاملا اشتباه است و باعث می شود که در طولانی مدت آسیب ها و عوارضی به بینی شما وارد شود و همچنین فرم گیری بینی شما دشوار خواهد شد. به همین دلیل بعد از دوره نقاهت خودتان هم سعی کنید از چسب بینی برای خودتان استفاده کنید.

رینوپلاستی

تا چند وقت بعد از عمل بینی باید چسب زد؟

احتمالا شما هم مانند بسیاری افراد دیگر دیده اید که چسب بینی بر روی بسیاری از افرادی که عمل بینی انجام داده اند تا مدت ها ماندگار بوده است. چنین کاری به دلیل نمایان کردن عمل بینی یا خودنمایی نیست و دو دلیل مهم دارد. دلیل اول این است که ورم بینی کاهش پیدا می کند. ورم بینی یکی از آن عارضه هایی است که در بسیاری از کسانی که عمل بینی گوشتی انجام داده اند رخ داده است و مدت زیادی طول می کشد تا از بین برود. چسب بینی می تواند به این افراد کمک کند تا ورم بینی شان در مدت کوتاه تری از بین برود.

دلیل دوم آن فرم گرفتن بینی است. همانطور که می دانید بینی های گوشتی نیاز به فرم گرفتن دارند و باید در حالت نرمال خود قرار بگیرند. این فرم گرفتن ممکن است هفته ها طول بکشد و چسب بینی می تواند کمک زیادی به بهتر فرم گرفتن بینی کند. چسب بینی با حالت سفتی که به بینی وارد می کند، باعث سفت شدن چربی های درون بینی می شود و در نهایت بینی به فرم نرمال و دلخواه خود شخص خواهد رسید. به همین دلیل شخص ممکن است تا هفته ها از چسب بینی برای خود استفاده کند.

حال برای این دو حالت یا هر دلیل دیگری، باید به مدت دو هفته الی دو ماه از چسب بینی استفاده کنید. اینکه چقدر نیاز به استفاده دارید بستگی به میزان بهبود بینی تان دارد و گاهی ممکن است تا سه ماه هم طول بکشد. همچنین نحوه صحیح استفاده از ان هم بسیار مهم است. به همین دلیل سعی کنید که نحوه بستن صحیح چسب بینی را از پزشک خود بپرسید تا دچار مشکلات دیگری نشوید.

دقت کنید که چسب مناسبی برای بینی خود تهیه کنید. معمولا اکثر جراحان چسب سفید رنگ 3Mتوصیه می کنند. زیرا هم چسبندگی بهتری دارد و هم اینکه ضدحساسیت است. (نوشته های زیر آن آبی رنگ است)

در اکثر مواقع افرادی که جراحی بینی گوشتی داشته اند، بهتر است تا شش ماه از چسب استفاده کنند. تا 3 ماه قطعا باید از چسب بینی استفاده کنید اما 3 ماه دوم پس از عمل را می توانید فقط شب ها چسب بزنید البته در صورتی که پزشک تان تجویز کند و لازم بداند.

نکته بسیار مهم این است که نباید چسب را با فشار از روی بینی بردارید که این کار باعث بلند شدن مجدد بینی تان می گردد. موقعی که می خواهید چسب بینی تان را بکنید، دوش بگیرید، صورت خود را چند بار با اب و صابون بشویید. دقت کنید که روی چسب تان را هم بشویید. پس از اینکه در اثر بخار حمام، چسب کمی شل شد به آرامی گوشه بالایی آن را بلند کنید. انگشت سبابه دیگر را بالای آن روی پوست بینی بگذارید تا از بلند شدن آن پیشگیری کند. فشار آب دوش را کم کنید. صورت خود را زیر آب دوش بگیرید و ارام کمی چسب را بکشید. آب خودش چسب را خواهد کند بدون اینکه پوست بینی بلند شود.

نحوه زدن چسب بینی

 • ابتدا 3 – 4 چسب به اندازه 3-4 سانتی متری جدا کنید.
 • از کمی بالاتر از بینی شروع به چسب زدن کنید.
 • پس از زدن چسب اول، چسب دوم رو طوری روی بینی قرار دهید که 50 درصد آن را بگیرد.
 • به همین ترتیب چسب ها را بزنید.
 • کمی روی آنها را فشار دهید تا به خوبی روی پوست بچسبند.
 • دقت کنید چسب های نباید زیاد بلند باشند که روی پوست صورت بیایند و فقط باید بدنه بینی را بپوشاند.
 • چسبی که باید حالت U شکل زده شود و قطعا نحوه زدن آن توسط جراحتان آموزش داده می شود را بزنید. و اضافه آن را بپینید.
 • بهتر است یک چسب 3-4 سانتی دیگر هم زیر بینی زده شود و به کناره ها برگردانده شود.

بهترین جراح بینی گوشتی

بهترین جراح بینی گوشتی، جراحی است که با توجه به ساختار صورت شما بتواند بهترین و زیباترین بینی را برایتان به ارمغان بیاورد.

سخن آخر: درست است که مراقبت های بعد از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است اما حساسیت زیاد هم موجب خودآزاری می شود. به جراح خود اعتماد کنید.

دکتر سلام پیشنهاد می کند مقاله بینی گوشتی و فرم دهی به بینی را نیز مطالعه کنید تا با انواع بینی گوشتی و استخوانی و ساختار آنها نیز بیشتر آشنا شوید. آیا شما تا به حال بینی خود را جراحی کرده اید؟ آیا نیاز به ترمیم پیدا کردید؟ نظرات و تجربیات خود را در مورد دوران نقاهت و مراقبت های پس از عمل با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.