یکی از فعالیت هایی که توسط متخصصین زنان وزایمان و جراحان زیبایی زنان انجام می شود،  جوان سازی واژن است . جوانسازی واژن از جمله اقداماتی است که در جهت ترمیم بافت های آسیب دیده و قدیمی انجام می شود. واژن این استوانه تو خالی،  در حفظ بقای انسان ها و تولید مثل نقش بسزایی دارد.

با بالا رفتن سن به تدریج تغییراتی در ظاهر و داخل بدن ایجاد می شود. بعد از سن ۴۰سالگی و به خصوص بعد از یائسگی سطح هورمون های استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و روند پیری شروع می گردد.
همان طور که آثار پیری در ظاهر و پوست صورت و بدن نمایان می شود، در اندام های داخلی و خارجی تناسلی نیز اثرات آن آشکار می گردد. در ناحیه واژن باعث شلی، خشکی، سوزش و احساس ناخوشایند در زمان نزدیکی و به تبع آن کاهش میل جنسی می گردد.
در نواحی لابیاهای کوچک) لابیامینور (هم باعث چروکیدگی، تغییر رنگ و بد شکلی آنها می گردد. لابیاهای بزرگ) لابیاماژور (نیز دچار افتادگی، شلی و چروکیدگی می شوند. این تغییرات در همه بانوان چه با زایمان طبیعی، چه سزارین و حتی درکسانی که اصلا بارداری و زایمان نداشته اند ایجاد می گردند. این تغییرات در روابط زناشویی اکثر بانوان ایجاد اختلال کرده و به صورت مستقیم و غیر مستقیم سبب ایجاد مشکلات شخصی و اجتماعی می شوند. اما خوشبختانه روش های درمانی متنوعی برای درمان این مشکلات ارائه شده است.

روش های جوانسازی واژن

روش های مختلفی برای جوانسازی واژن وجود دارد که بر اساس مشکلات واژن و تشخیص پزشک شما قابل انتخاب می باشد. جوانسازی واژن با لیزر ،  تزریق چربی و فیلر یکی از روش های متداول جوانسازی واژن است. در ادامه به صورت مفصل به روش های جوان سازی واژن می پردازیم.

جوانسازی واژن با لیزر

لیزر یکی از لیزرهای جوانسازی واژن می  باشد که با تحریک کلاژن سازی و افزایش خونرسانی واژن،  سبب ترمیم بافت های آسیب دیده می شوند.لیزر را باید طی چندین جلسه ادامه داد تا بتوان بهترین نتیجه را از آن ها گرفت. شما می توانید با مراجعه به بخش لیزر با مزایای و معایب این لیزر و کاربرد های آن آشنا شوید.

جوانسازی واژن با استفاده از لیزر

جوانسازی واژن با استفاده از لیزر انجام می شود که به طور اختصاصی برای مخاط واژن تولید شده است. لیزر مشکل کاهش استروژن در بافت واژن را که معمولا پس از یائسگی و زایمان رخ می دهد،  با فعال سازی دوباره کلاژن جدید و بازسازی حالت واژن سالم،  حل می کند.

مزایای اصلی جوان سازی واژن با استفاده از لیزر

 • درمان سریع تقریبا 15 دقیقه ای در هر جلسه
 • عدم نیاز به بیهوشی
 • حداقل عوارض و بدون ریسک
 • بهبود سریع و دائمی علائم در اکثر زنان
 • عدم نیاز به استراحت پس از درمان
 • مناسب برای تقریبا تمام زنان به خصوص بیمارانی که درمان هورمونی برایشان ممکن نیست مانند بیماران سرطانی

آیا جوانسازی واژن با لیزر واژینال به مشکلات دیگری غیر از یائسگی کمک می کند؟

 • درمان آتروفی واژن ناشی از زایمان
 • درمان شلی بافت واژن
 • درمان مقاربت دردناک ناشی از پارگی پرینه در حین زایمان
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • کاهش سرعت پیر شدن مخاط واژن در حین حفظ عملکرد آن

آیا جوانسازی واژن درد دارد؟

درمان محیط داخلی بافت واژن بدون درد است. ممکن است پس از درمان احساس ناراحتی بسیار کمی برای سه تا هفت روز وجود داشته باشد که معمولا به راحتی توسط مسکن های خفیف قابل کنترل است.

چند جلسه درمان مورد نیاز است؟

اکثر زنان پس از جلسه اول احساس بهبود زیادی می کنند اما بهترین نتایج در طی سه جلسه در طی دو ماه به دست می آیند.

جوانسازی واژن با تزریق چربی

همانطور که بارها در مقالات مختلف گفتیم حتی اگر یک خانم هیچ رابطه ای نداشته باشد پس از سن ۳۰ سالگی واژن وی دچار پیری و افتادگی می شود،  حال اگر زایمان طبیعی وکاهش وزن شدید نیز داشته باشد این موضوع تشدید می شود. به طور کلی با افزایش سن پوست دچار شلی و افتادگی می شود و دیگر مانند سابق شاداب نیست ،  پوست ناحیه تناسلی نیز از این قاعده مستثنی نیست،  با گذشت زمان دچار افتادگی،  شلی،  لاغری؛ پیری و چروک شدن می شود.

هرچند که کاهش وزن های شدید نیز می توانند باعث تمامی مواردی که در بالا ذکر شد بشوند. برای رفع تمامی مسائلی که در بالا گفته شد می توانیم در این نواحی چربی تزریق کنیم و باعث جوانسازی آن شویم،  بدین گونه که چربی از دست رفته به علت کاهش وزن و پیری،  مجدداً باز می گردد و سبب بازگشت شادابی به این ناحیه می شود.

تقویت نقطه جی با تزریق چربی

میل جنسی بانوان با پیر شدن،  تغییرات هورمونی،  زایمان های طبیعی و … به مرور کاهش می یابد،  یکی از مسائلی که در ارگاسم بانوان تأثیر زیادی دارد نقطه جی است. نقطه جی یکی از بخش هایی ست که گفته می شود در ارگاسم زنان بسیار مؤثر است،  این نقطه که در داخل واژن وجود دارد گاهی نیز به عنوان عاملی برای کاهش درد زنان باردار هنگام زایمان کردن از آن یاد می شود،  هرچند که گروهی معتقدند این نقطه اصلا وجود ندارد. بانوانی که در ارگاسم مشکل دارند می توانند پس از معاینه و تشخیص،  نقطه جی خود را تقویت کنند این فرایند با تزریق چربی و فیلرها به این ناحیه صورت می گیرد و در نهایت همین موضوع باعث افزایش لذت جنسی هنگام رابطه و دخول می شود. علاوه بر چربی می توان از تزریق فیلرها و یا ژل ها بهره برد،  انواع دائم آن ها می توانند خاصیت پرکنندگی خود را تا ۵ سال حفظ کنند.

زیباسازی ناحیه ژنیتال با تزریق چربی

پس از شرح کاربردهای چربی در ناحیه ژنیتال زنان،  تا الآن به این پی برده اید که چه قدر تزریق چربی در ناحیه ژنیتال می تواند سبب زیبایی و جوانسازی این ناحیه شود. قطعا یکی از نواحی حساس بدن ناحیه ژنیتال است که اکثر بانوان بسیار روی آن حساس هستند،  این ناحیه به علت حساسیت بالا و تأثیر در بهبود رابطه جنسی نیاز به رسیدگی بیشتری دارد.

در یک جمع بندی کلی می توانیم بگوییم اگر دچار لبیاهای نا متقارن، افتاده و شل هستید ویا لبیاماژورهای شما به دلایل مختلف دچار لاغری و افتادگی و شلی شده اند و اگر افزایش حجم آن ها باعث زیبایی بیشتر ناحیه تناسلی شما می شود،  می توانید با تزریق چربی یا فیلرها ساختار آنها را زیبا کنید.

کاربرد تزریق چربی در ناحیه واژن

عمده کاربردهای تزریق چربی در ناحیه ژنیتال تغییر فرم لبیامینورها و لبیاماژورهاست،  مثلاً گروهی از افراد به علت کاهش وزن شدید،  افزایش سن و برخی دلایل دیگر ممکن است دچار افتادگی و شلی لبیامینورها شوند،  از طرفی با گذر زمان از حجم چربی های بدن کاسته می شود.

اگر این گروه افراد از افتادگی لبیامینورهای خود ناراضی باشند می توانند اقدام به تزریق چربی بر لبیامینورهای خود کنند. گروهی از زنان تمایل به افزایش حجم لبیاماژورها دارند،  با اینکار فرم دستگاه تناسلی آن ها بهبود می یابد.

پس از یائسگی به علت کاهش هورمون استروژن واژن دستخوش تغییراتی می شود و ممکن است فرد درگیر خشکی واژن و آتروفی واژن شود،  آتروفی واژن سبب خشکی و خارش واژن می شود. این گونه افراد ممکن است دچار بی اختیاری ادرار و تکرر ادرار نیز شوند.

با تزریق چربی می توان قطر واژن را کاهش داد و سبب تنگ شدن واژن شد،  با تزریق آن بر نقطه جی می توان،  نقطه جی که در ارگاسم و تحریک جنسی زنان مؤثر است را تقویت نمود و حس ارگاسم را افزایش داد.

بهترین کاندیدای تزریق چربی به واژن

بهترین کاندیدای تزریق چربی افرادی هستند که ناحیه ژنیتال آنها بخشی از چربی طبیعی خود را از دست داده است و از این رو دچار پیری،  چروک،  شلی و افتادگی شده است. این اتفاق معمولا بر اثر گذر عمر،  یائسگی،  زایمان های طبیعی متعدد،  کاهش وزن های شدید و … می افتد. از طرفی برای رفع برخی نواقص جزی که در بخش های بعدی به شرح مفصل آنها پرداخته ایم نیز تزریق چربی کاربرد دارد.

اگر از مشکلات دوره یائسگی و کاهش هورمون استروژن در ناحیه واژن خود رنج می برید،  می توانید با تزریق چربی خیلی از این مشکلات را رفع کنید.

عمده مشکلاتی که بانوان به ما مراجعه میکنند،  مشکل آتروفی واژن است که فرد دچار احساس ناخوشایندی در واژن خود می شود از جمله: خارش،  سوزش،  خونریزی و درد هنگام رابطه جنسی و … . آتروفی واژن معمولاً در زنانی رخ می دهد که دچار یائسگی شده اند. یکی دیگر از کاربردهای تزریق چربی در زنانی ست که مشکل ارگاسم دارند. این گروه از زنان می توانند با تزیق چربی در ناحیه نقطه جی خود این مشکل را رفع کنند.

تمامی این موارد باید پس از تشخیص پزشکی ماهر صورت می گیرد و سپس اقدام به درمان آن با تزریق چربی کرد.

برای انجام لیپوماتیک فرد می تواند هشیار باشد و از روش های بی حسی استفاده شود. قبل از انجام لیپوماتیک پزشک پلن ذهنی خود را با زدن علامت هایی روی بدن بیمار پیاده می کند،  بدین شکل کار دقیق و بدون عیب انجام می شود. ابتدا ناحیه موردنظر که از قبل باید شیو شده باشد،  ضد عفونی می شود. سپس به کمک بی حسی موضعی،  آن بخش بی حس می شود،  بعد از این مرحله با دستگاه مخصوص لیپوماتیک که دارای لوله باریکی به نام کانولا است و ته آن به سرنگ مخصوصی وصل است،  سلول های چربی به آرامی از بدن خارج می شوند.

برای خارج کردن چربی باید سلول های چربی را شکاند. برای عبور این کانولاها باید از قبل سوراخ های ریزی ایجاد کرد. سلول های چربی استخراج شده سالم هستند ولی به علت ناخالصی هایی همچون خون باید به کمک سانتریفوژ و سرم های مخصوصی جداسازی شوند و ناخالصی های آن از بین برود. بدین ترتیب چربی خالص آماده تزریق می شود.

چه آمادگی هایی قبل از تزریق چربی در واژن موردنیاز است؟

 • انجام آزمایشات مربوطه و بررسی آنها توسط متخصص.
 • در صورت وجود عفونت در ناحیه واژن و دهانه رحم باید عفونت به طور کامل درمان شود.
 • در صورت داشتن بیماری خاص یا مصرف داروهای خاص باید متخصص را در جریان بگذارید.
 • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و ویتامین E
 • قطع مصرف سیگار دو هفته قبل از تزریق. زیرا نیکوتین باعث اختلال در جریان خون می شود.
 • قطع مصرف الکل دو هفته قبل از تزریق.
 • مصرف مایعات زیاد قبل از انجام تزریق چربی.
 • عدم مصرف مواد غذایی 6 ساعت قبل از تزریق.
 • تمیز بودن و تراشیدن موهای زائد در محل تزریق چربی در لابیا ماژور.

 سفید کردن دستگاه تناسلی ( وایتنینگ)

سفید کردن دستگاه تناسلی یا همان وایتنینگ از کاربردی ترین مسائل زیبایی زنان است،  روزانه تعداد زیادی از بانوان به مراکز زیبایی خانم دکتر فاطمه ارشادی مراجعه می کنند تا این مسئله را درمان کنند،  برخی از آن ها از مشکلاتی که این موضوع در زندگی زناشویی آن ها ایجاد کرده است صحبت می کنند، اما جای نگرانی ای نیست،  خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی در اغلب رشته های پزشکی،  شاهد پیدایش روش های جدیدی برای رفع تیرگی هستیم،  یکی از آنها لیزر است.

دستگاه های لیزر بسیار معجزه آسا عمل می کنند و در مدت زمان کوتاهی اثرات شگفت انگیز خود را می گذارند. پس دیگر به تیرگی نواحی تناسلی خود به چشم یک مشکل حل نشدنی نگاه نکنید.

مراجعین و مخاطبین عزیز می توانند برای شنیدن نظرات دیگر عزیزانی که از روش های رفع تیرگی و  سفید کردن دستگاه تناسلی در مراکز زیبایی دکتر فاطمه ارشادی بهره برده اند،  تشریف بیارند و از نزدیک شاهد ترمیم فوق العاده پوست تیره ناحیه تناسلیشان و یا حتی حذف نواحی تیره پوستی باشند.

علت تیره شدن ناحیه تناسلی زنان

از مشکلات اغلب زنان ایرانی تیره شدن ناحیه تناسلی و ژنیتال است. به جز زنان اروپایی و شمال آمریکا،  اغلب زنان جهان با این مشکل مواجه هستند.

تیرگی ناحیه واژن و ژنیتال،  علل مختلفی دارد که اکنون به بررسی آن می پردازیم. یکی از رایج ترین علل تیرگی ،  استفاده از لباس زیرهای غیرنخی است که پایه جنس آن ها نفت است که به مرور زمان باعث تیرگی می شود.

همچنین استفاده از لباس های تیره به مرور زمان همین تأثیر را می گذارند. استفاده از لباس های تنگ که باعث افزایش اصطکاک شوند می تواند محل مناسبی برای رشد میکروب ها شده و یا باعث تیرگی شوند.

از مهم ترین علل تیرگی های پوستی،  استفاده از تیغ و ژیلت برای شیو است،  این روش ها به مرور زمان می توانند باعث تیرگی پوست شوند و به پوست آسیب برسانند. کمبود برخی از ویتامین ها و مواد غذایی،  می توانند مؤثر باشند.

بانوانی که عادت به خشک کردن لباس زیر های خود در هوای آزاد و با نور خورشید ندارند و همیشه در فضای رطوبتی حمام لباس های زیر خود را خشک می کنند ممکن است دچار عفونت هایی بشوند که انواع آن ها سبب تیرگی ناحیه تناسلی شوند.

تغییرات هورمونی می توانند بر روی پوست تأثیرات منفی بگذارند،  یکی از این تغییرات ایجاد شده تیره شدن پوست است.

اینترتریگو مشکلی ست،  که روی پوست نواحی ای که رطوبتی ست و برای عبور هوا محدودیت جریانی دارند بیشتر رشد می کند،  همچون نواحی زیر بغل،  کشاله ران،  ران ها و ناحیه ژنیتال بهترین منطقه برای رشد آن هاست. همچنین عدم رعایت نکات بهداشتی می تواند این شرایط را بدتر کند.

 سفید کردن دستگاه تناسلی چیست

از مهم ترین علل دیگر،  مسائل ارثی است که می تواند باعث ایجاد تیرگی شود و هیچ راهی برای جلوگیری از آن نیست.

عدم درست کار کردن تیروئید،  مثلا پرکاری و یا کم کاری تیروئید می تواند به نوعی در روند تیره شدن پوست سهیم باشد. هر نوع عفونتی که ناحیه ژنیتال را درگیر کند می تواند اطراف ناحیه ژنیتال و پوست ناحیه تناسلی را تیره کند.

تولید بیش از اندازه ملانین این ناحیه به هر علتی می تواند باعث تیرگی و سیاهی پوست شود.

روشن سازی پوست ناحیه تناسلی با استفاده از لیزر:

این روش یکی از روشهای خوب و کارامد جهت رفع سیاهی ناحیه شرمگاهی است که هم اکنون جزو جدیدترین تکنولوژیهای روز دنیا به شمار می آید. ماندگاری بالا و عدم نیاز به تکرار مجدد تا چند سال جزو مزایای این روش محسوب می شود. در اصل روشن سازی واژن با استفاده از لیزر بعنوان روش اول روشن سازی در دنیا به حساب می آید و معمولا 3 الی 5 جلسه زمان می برد. نتایج در جلسه اول کاملا مشهود خواهند بود.

روشن سازی واژن با استفاده از مراقبت های خانگی:

این روشها معمولا به عنوان روشهای پیشگیری از تیره شدن واژن استفاده می شوند تا بعنوان درمان سیاهی آلت تناسلی.

رفع تیرگی واژن با استفاده از داروهای ترکیبی:

در این روش با استفاده از داروهای ترکیبی که بنابر درخواست پزشک توسط آزمایشگاه ساخته می شود،  شخص مورد درمان قرار می گیرد. این روش کارایی بالایی داشته و با توجه به هزینه آن که حدود یک سوم لیزردرمانی است نتایج مطلوبتری برجای می گذارد.

رفع تیرگی واژن با استفاده از پمادها و ماسک های تجاری:

استفاده از پمادهای تجاری موجود در بازار و یا ماسکهای گیاهی و شیمیایی،  یکی از روشهای مراقبت از پوست است. این روش نیاز به تکرار مجدد دارد و بیشتر جزو روشهای مراقبت از پوست محسوب می شود. در حقیقت این روش،  باید بصورت هفتگی یا ماهیانه تکرار شود تا در بلند مدت اثر داشته باشد.

دکتر فاطمه ارشادی جراح و متخصص زنان زایمان نازایی

مطب مجیدیه: میدان هروی میدان ملت شمس اباد چهارراه قلیچ خانی پلاک ۵۱ ساختمان ریحانی طبقه اول

مطب میدان خراسان: میدان خراسان، خیابان طیب نبش قاسم مهاجر، طبقه بالای داروخانه دکتر شعبانی

021-33734238

021-33732133

09198265186

مطب مسعودیه: مسعودیه، ۲۰ متری ابومسلم، کوچه طاهر پناه، مجتمع پزشکی مسعودیه، پلاک ۴ طبقه 3

021-33492144

جهت مشاوره و طرح سوالات با تلفن های

02126312897
02122536498
02133732133
تماس بگیرید
و یا در اینستا گرام سوالات خود رابپرسید
Dr.Ershadi
ادرس سایت
DrFatimahershadi.ir