چندین نوع سردرد با تغییرات سطح هورمون هایی نظیر استروژن و پروژسترون در ارتباط هستند. زنان از ۲ روز قبل از شروع پریود تا ۳ روز پس از شروع آن، میگرن قاعدگی را تجربه می کنند. هر چیزی که سطح هورمون ها را تغییر دهد می تواند سبب میگرن قاعدگی شود. میزان تغییر سطح این هورمون ها (نه فقط خود تغییر)، شدت سردرد را تعیین می کند. در این مطلب از بخش سلامت زنان دکتر سلام ما قصد داریم هر چیزی که باید درباره میگرن قاعدگی بدانید را در اختیارتان بگذاریم.

میگرن قاعدگی

دلایل بروز سردردهای هورمونی و میگرن قاعدگی

داروهای ضدبارداری

داروها سبب تشدید میگرن برای برخی از زنان و کاهش شدت آن برای برخی دیگر از زنان می شوند. داروهای ضدبارداری ۳ هفته از هر ماه، هورمون ها را ثابت نگه می دارند. وقتی در طول هفته پریود، پلاسیبو (دارونما) دریافت کنید یا دارویی دریافت نکنید، سطح استروژن کاهش پیدا می کند و دچار سردرد می شوید. اگر در معرض میگرن های هورمونی قرار دارید، دریافت داروهای ضدبارداری که شامل میزان کم استروژن یا تنها پروژستین هستند، می تواند موثر باشد.

هورمون درمانی جایگزین (HRT)

این نوع درمان که زنان در طول یائسگی برای کنترل هورمون ها دریافت می کنند، به کنترل هورمون و سرکوب کردن سردرد کمک می کند. پچ استروژن کمتر از سایر انواع استروژن احتمال دارد که سردردها را تشدید کند، چون دوز پایین و پیوسته ای از هورمون را در اختیار شما قرار می دهد.

یائسگی

وقتی دوران داشتن قاعدگی متوقف شود، سردردهای کمتری خواهید داشت. اگر هورمون درمانی جایگزین دریافت می کنید و سردردهایتان تشدید می شوند ممکن است پزشک پیشنهاد دهد که دوز مصرفی را پایین بیاورید، مصرف آن را متوقف کنید، یا از نوع متفاوتی استفاده کنید. معمولا پچ استروژن بهترین گزینه است زیرا سطح استروژن را ثابت نگه می دارد در نتیجه احتمال وقوع میگرن کمتر است. برخی از زنان متوجه می شوند که با بهتر شدن میگرن، سردردهای کششی در طول این زمان تشدید می شوند.

قاعدگی و بروز میگرن قاعدگی

آیا همیشه اطراف زمان قاعدگی دچار میگرن می شوید؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر نکردید که ارتباطی میان قاعدگی و میگرن وجود دارد. حدود ۶۰% از زنان دچار میگرن، دچار نوعی از میگرن به نام میگرن قاعدگی هستند. درست قبل از قاعدگی، میزان استروژن و پروژسترون (دو هورمون زنانه) در بدن کاهش پیدا می کند. این تغییر چشمگیر سبب تحریک سردردهای ضربان دار و میگرن قاعدگی می شود.

دوران قبل از یائسگی

در سال های قبل از یائسگی، سطح استروژن نوسانات زیادی خواهد داشت. بسیاری از زنان در طول این دوران، دچار سردردهای کششی (که ناشی از استرس هستند) و میگرن می شوند.

بارداری

در طول اولین سه ماه اول بارداری، سطح استروژن به سرعت افزایش و سپس کاهش پیدا می کند. به همین علت بسیاری از زنان متوجه می شوند که میگرن آن ها بعد از سه ماه اول بارداری بهتر یا برطرف می شود. اگر بعد از سه ماه اول بارداری هنوز هم سردرد داشتید، هیچ دارویی دریافت نکنید. بسیاری از داروهای میگرن برای جنین ضرر دارند. مصرف مسکن های بدون نیاز به تجویز همچون استامینوفن بی خطر است اما قبل از مصرف آن ها با پزشک مشورت کنید.

میگرن قاعدگی


بیشتر بخوانید: از 47 سالگی برای دوران یائسگی آماده شوید


میگرن یا سردرد؟

میگرن با سردرد فرق دارد. معمولا میگرن سبب درد ضربان دار زیادی می شود و اغلب در یک سمت از سر رخ می دهد. میگرن ها در دو دسته بندی قرار می گیرند “میگرن همراه با اورا” و “میگرن بدون اورا”.

اگر میگرن همراه با اورا دارید، ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را ۳۰ دقیقه قبل از میگرن تجربه کنید:

 • تغییرات غیرمعمول در بویایی
 • تغییرات غیرمعمول در چشایی
 • تغییرات غیرمعمول در لامسه
 • احساس بیحسی در دست ها
 • احساس بیحسی در صورت
 • احساس سوزن سوزن شدن در دست ها
 • احساس سوزن سوزن شدن در صورت
 • مشاهده تشعشعات نور
 • مشاهده خطوط غیرمعمول
 • گیجی
 • مشکلات فکر کردن

ممکن است متوجه شوید که در طول قاعدگی دچار میگرن شده اید. این اتفاق غیرمعمول نیست و قسمتی از آن به علت کاهش هورمون استروژن است که قبل از قاعدگی رخ می دهد. میگرن های هورمونی می توانند در طول بارداری، دوران قبل از یائسگی و دوران یائسگی رخ دهند.

علائم میگرن همراه با اورا می توانند شامل این موارد نیز باشند:

 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • حساسیت به نور
 • حساسیت به صدا
 • درد پشت یک چشم
 • درد پشت یک گوش
 • درد در یک یا هر دو شقیقه
 • از دست دادن موقت بینایی
 • مشاهده تشعشعات نور
 • دیدن نقطه

سردردهای معمول، هیچ گاه با اورا همراه نیستند و نسبت به میگرن کمتر دردناک هستند.

چندین نوع سردرد وجود دارد:

سردردهای کششی

سطح بالای استرس و اضطراب می تواند منجر به سردردهای کششی شود. این سردردها می توانند به علت کشیدگی عضلات نیز رخ دهند.

سردردهای سینوسی

سردردهای سینوسی اغلب شامل علائمی نظیر فشار در صورت، احتقان بینی و درد شدید هستند. این سردردها گاهی با عفونت سینوسی رخ می دهند.

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای گاهی با میگرن اشتباه گرفته می شوند. این سردردها معمولا سبب بروز درد در یک سمت از سر می شوند و ممکن است شامل علائمی نظیر آبریزش چشم ها، آبریزش بینی و احتقان بینی باشند.

میگرن قاعدگی

میگرن قاعدگی چگونه تشخیص داده می شوند؟

ممکن است که پزشک یک معاینه فیزیکی انجام دهد و از شما درباره سابقه بیماری در خانواده سوال بپرسد تا به تشخیص دلایل ممکن کمک کند. اگر پزشک شک کند که چیزی غیر از نوسانات هورمونی سبب بروز میگرن شده، ممکن است انجام آزمایش هایی نظیر این موارد را پیشنهاد دهد.

درمان میگرن

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)

گاهی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نظیر ایبوپروفن تمام چیزی است که برای درمان میگرن قاعدگی به آن نیاز دارید. می توانید این داروها را به صورت بدون نیاز به تجویز خریداری کنید یا پزشک می تواند نوع قوی تری از آن ها را تجویز کند. این داروها علاوه بر رهایی از علائم میگرن‌، به کاهش گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی هم کمک می کنند.

تریپتان ها (Triptans) یا دیتان ها (ditans)

این داروها نیز به انسداد سیگنال های درد در مغز کمک می کنند. این داروها ۲ ساعت پس از مصرف تاثیر خود را می گذارند. ممکن است که پزشک پیشنهاد دهد از NSAID ها به همراه ترپیتان ها استفاده کنید تا از درد رهایی پیدا کنید. اگر قاعدگی تان هر ماه طبق یک روال مشخص رخ می دهد، می توانید این داروها را چند روز قبل از شروع خونریزی مصرف کنید و مصرف آن ها را تا یک هفته ادامه دهید. این امر به پیشگیری از بروز میگرن قاعدگی کمک می کند. اگر پریودتان طبق یک برنامه منظم رخ نمی دهد، ممکن است که پزشک پیشنهاد دهد که نوع متفاوتی از دارو را امتحان کنید تا از بروز میگرن قاعدگی پیشگیری کنید.

گاماکور (gammaCore)

این ابزار کوچک یک محرک غیر تهاجمی عصب واگ است. (غیر تهاجمی به این ‌معناست که خارج از بدن تان باقی می ماند). این دستگاه را روی یک نقطه از گردن قرار دهید تا به رهایی از درد میگرن کمک کنید.

درمان های پیشگیری کننده

اگر هر ماه چندین سردرد ضعیف کننده دارید، ممکن است که پزشک درمان های پیشگیری کننده با NSAID ها یا تریپتان ها را پیشنهاد دهد. اگر چرخه قاعدگی منظمی دارید، بهتر است که چند روز قبل از پریود داروهای پیشگیری کننده از میگرن قاعدگی را مصرف کنید و مصرف آن ها را دو هفته بعد از شروع پریود ادامه دهید. اگر در طول چرخه قاعدگی میگرن دارید یا اگر قاعدگی نامنظم دارید، ممکن است که پزشک پیشنهاد دهد هر روز داروهای پیشگیری کننده مصرف کنید.

داروهای روزانه می توانند شامل بتابلاکرها، داروهای ضد تشنج، مسدود کننده کانال کلسیم، داروهای ضد افسردگی و منیزیم باشند. گاهی پزشک تزریق ماهانه پپتید وابسته به ژن کلسی تونین (CGPR) را انجام می دهد تا به پیشگیری از میگرن قاعدگی کمک کند، خصوصا اگر سایر داروها موثر نباشند. پزشک سایر اختلالاتی که دارید را نیز بررسی می کند تا تعیین کند کدام دارو برای شما مناسب تر است. تغییر در سبک زندگی همچون کاهش استرس، حذف نکردن وعده های غذایی و ورزش منظم، به کاهش تکرر، طول و شدت میگرن قاعدگی کمک می کند.

میگرن قاعدگی

درمان سنتی میگرن قاعدگی

درباره این گزینه های درمان میگرن قاعدگی، خصوصا درباره مکمل ها، از پزشک سوال بپرسید زیرا می توانند روی نحوه عملکرد سایر داروها تاثیر بگذارند

طب سوزنی:

این درمان باستانی چینی شامل تزریق سوزن در امتداد نقاط انرژی در بدن است که به کاهش سردردهای کششی و پیشگیری از میگرن قاعدگی کمک می کند.

بیوفیدبک:

بیوفیدبک با کنترل نحوه پاسخ بدن به استرس به بهبود سردرد و میگرن قاعدگی  کمک می کند. این روش به بهبود سردردهای کششی و میگرن کمک می کند اما پزشکان هنوز به طور دقیق از عملکرد آن مطمئن نیستند.

گیاه بابا آدم جنگلی:

این گیاه به کاهش تکرر میگرن هایی که دارید کمک می کند و از شدت سردردها می کاهد. مکمل های این گیاه می توانند موثر باشند اما ممکن است سبب آروغ زدن و بروز مشکلات خفیف معده شوند. دنبال مکمل هایی بگردید که عاری از آلکالوئیدهای پیرولیزیدین باشند. این آلکالوئیدها سبب آسیب کبدی و سرطان می شوند.

کوآنزیم Q10:

این آنتی اکسیدان که به عنوان مکمل هم در دسترس است به پیشگیری از سردرد و میگرن قاعدگی کمک می کند.

بابونه گاوی:

این گیاه به پیشگیری از میگرن کمک می کند اما مکمل های این گیاه می توانند سبب بروز درد و زخم شدن دهان شوند.

یخ:

یک پارچه سرد یا یک کیسه یخ را روی محل درد روی گردن یا سر قرار دهید. کیسه یخ را در یک حوله بپیچانید تا از پوست تان محافظت کنید.

مصرف نمک را محدود کنید:

مصرف مواد غذایی با نمک زیاد می تواند سبب سردرد شود. بهتر است که میزان نمک مصرفی را اطراف زمان قاعدگی کاهش دهید.

ماساژ:

شواهدی وجود دارد که نشان می دهند ماساژ به رهایی از میگرن کمک می کند اما پزشکان از نحوه عملکرد آن مطمئن نیستند.

منیزیم:

میزان پایین این ماده معدنی سبب بروز سردرد می شود. مکمل های منیزیم می توانند در این زمینه مفید باشند، اما می توانند منجر به اسهال شوند.

تکنیک های ریلکسیشن:

این تکنیک ها شامل ریلکسیشن پیشرونده عضلات، تصویرسازی هدایت شده و تمرینات تنفسی هستند. این تکنیک ها به فرد آسیب نمی زنند و برخی از کارشناسان باور دارند که به سردرد کمک می کنند، اما شواهد قاطعانه ای در این زمینه وجود ندارد.

میگرن قاعدگی

ریبوفلاوین:

این ویتامین که به آن B2 هم می گویند، به پیشگیری از میگرن کمک می کند. اما سبب تغییر رنگ مدفوع رو به زرد می شود.

استفاده از روش های ضدبارداری هورمونی

استفاده از روش های ضدبارداری هورمونی (همچون قرص های ضد بارداری و حلقه واژینال) به تغییر الگوی سردردهای موجود کمک می کند. با استفاده از این روش ها میگرن قاعدگی بهبود می یابد، تشدید می شود یا در همان وضعیت باقی می ماند. برای برخی از افراد روش های ضدبارداری‌ با به حداقل رساندن کاهش استروژن در چرخه قاعدگی، به کاهش تکرر و شدت میگرن های مربوط به قاعدگی کمک می کنند.

استفاده از روش های ضدبارداری هورمونی برای پیشگیری از میگرن قاعدگی، می تواند برای زنانی که سایر روش ها به آن ها کمکی نکرده موثر باشد. برخی از افراد نیز با دریافت داروهای ضدبارداری هورمونی، میگرن را تجربه می کنند. اگر با استفاده از داروهای ضدبارداری هورمونی میگرن را تجربه می کنید، با پزشک مشورت کنید.

نکاتی برای استفاده از روش های ضدبارداری هورمونی:

– استفاده از قرص های ضدبارداری به صورت ماهانه، با روزهای غیرفعال (پلاسیبو) کمتر.

– حذف کامل روزهای پلاسیبو از بیشتر ماه های سال، با مصرف قرص های ضدبارداری استروژن-پروژستین که چرخه طولانی مدت تری دارند (همچون Camrese، Seasonique و سایر موارد).

– استفاده از قرص های ضدبارداری که دوز پایین تری از استروژن دارند تا کاهش استروژن در طول روزهای پلاسیبو به حداقل رسانده شود.

– استفاده از NSAID ها و تریپتان ها در طول روزهای پلاسیبو.

– استفاده از دوز پایین قرص های استروژن یا استفاده از پچ استروژن در طول روزهای پلاسیبو.

– اگر از پچ های ضدبارداری استفاده می کنید می توانید از پچ های پوستی ضدبارداری (چسب ضدبارداری) که حاوی استروژن هستند در دوران پلاسیبو استفاده کنید.

– اگر نمی توانید از قرص های ضدبارداری استروژن-پروژستین استفاده کنید، می توانید از مینی پیل استفاده کنید. مینی پیل یک قرص ضدبارداری است که تنها پروژستین دارد (همچون Camila، Ortho Micronor و سایر موارد). اگر به علت سایر اختلالات نمی توانید از قرص های ضدبارداری استروژن-پروژستین استفاده کنید، مینی پیل گزینه دیگری برای قرص های ضدبارداری استروژن-پروژستین خوراکی است.

میگرن قاعدگی در طول بارداری

سطح استروژن در اوایل بارداری به سرعت افزایش می یابد و در طول بارداری بالا می ماند. اغلب میگرن ها در طول بارداری بهبود می یابند یا حتی ناپدید می شوند. اما سردردهای کششی اغلب بهبود پیدا نمی کنند، چون این سردردها تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار ندارند. اگر سردردهای مزمن را تجربه می کنید، قبل از باردار شدن از پزشک تان درباره داروها و درمان هایی که می توانند در طول بارداری موثر باشند سوال بپرسید.

میگرن قاعدگی

بسیاری از داروهای سردرد می توانند برای جنین در حال رشد مضر باشند و تاثیرات ناشناخته ای روی او بگذارند. حتما با پزشک تان درباره مصرف دارو در طول بارداری مشورت کنید. بعد از زایمان، کاهش ناگهانی در سطح استروژن همراه با استرس، عادات نامنظم غذا خوردن و کم خوابی سبب تحریک دوباره سردرد می شوند. اگر چه در طول دوران شیردهی هم باید درباره داروهای مصرفی احتیاط کنید، اما گزینه های دارویی بیشتری نسبت به بارداری دارید. پزشک به شما خواهد گفت که در طول دوران شیردهی از چه داروهایی می توانید استفاده کنید.

در طول دوران پیش از یائسگی و یائسگی

برای بسیاری از زنانی که سردردهای مربوط به هورمون دارند، میگرن ها در طول دوران پیش از یائسگی مکررتر و شدیدتر خواهند بود، چون هورمون ها در این دوران به طور نامنظمی دچار نوسان می شوند. برای برخی از زنان، میگرن ها با توقف چرخه قاعدگی بهبود می یابند اما در این دوران معمولا سردردهای کششی تشدید می شوند. اگر سردردهایتان پس از یائسگی ادامه داشتند، می توانید مصرف داروهایتان را ادامه دهید و یا سایر درمان ها را امتحان کنید.

هورمون درمانی جایگزین که معمولا در طول دوران پیش از یائسگی و یائسگی استفاده می شود می تواند سبب تشدید سردردها در برخی زنان و بهبود سردرد در برخی دیگر شود و در برخی از زنان نیز تغییری ایجاد نمی کند. اگر هورمون درمانی جایگزین دریافت می کنید، ممکن است که پزشک استفاده از پچ (چسب) پوستی استروژن را پیشنهاد دهد.

این پچ منبع پیوسته و پایینی از استروژن را فراهم می کند و کمتر احتمال دارد که سبب تشدید سردرد شود. اگر هورمون درمانی جایگزین سبب تشدید سردردتان شد، پزشک دوز استروژن را پایین می آورد، از نوع دیگری از استروژن استفاده می کند یا هورمون درمانی جایگزین را متوقف می کند. برخی از زنان بیش از دیگران به تاثیرات هورمون ها حساسند. اگر سردردهایتان در فعالیت های روزانه، کار یا زندگی شخصی تان اختلال ایجاد می کنند، از پزشک درخواست کمک کنید.

داروهایی برای درمان میگرن قاعدگی

داروهایی که اغلب برای درمان میگرن استفاده می شوند می توانند به پیشگیری از بروز میگرن قاعدگی نیز کمک کنند.

این داروها شامل NSAID ها و تریپتان ها یا دیتان ها هستند که عبارتند از:

 • التریپتان (رلپاکس)
 • فروواتریپتان (فرووا)
 • لاسمیدیتان (Reyvow)
 • ناراتریپتان (Amerge)
 • ریزاتریپتان (مگزالت)
 • سوماتریپتان (ایمیترکس، Onzetra Xsail و Zembrace و Sumavel)
 • سوماتریپتان/ ناپروکسن سدیم (ترکسیمت)
 • زومیگ

داروهایی که به پیشگیری از میگرن قاعدگی کمک می کنند

اگر به سایر انواع درمان پاسخ نمی دهید و یا اگر ۴ روز از ماه را میگرن دارید، ممکن است که پزشک درمان های پیشگیری کننده را پیشنهاد دهد.

می توانید این داروها را به طور منظم دریافت کنید تا از شدت و تکرر سردردها بکاهید:

 • داروهای صرع
 • داروهای فشار خون (همچون بتابلاکرها و مسدود کننده های کانال کلسیم) و برخی از داروهای ضد افسردگی
 • بازدارنده های پپتید وابسته به ژن کلسی تونین (CGRP)

میگرن قاعدگی

ابزار ها

دو ابزار هستند که به رهایی از درد میگرن قاعدگی کمک می کنند:

Cefaly:

این ابزار هدبند (پیشانی بند) کوچک، جریان های الکتریکی را به پیشانی می فرستد تا عصب مربوط به میگرن را تحریک کند.

SpringTMS یا eNeura sTMS:

این آهنربا را پشت سرتان می گذارید و یک جریان دو نیمه سبب توقف فعالیت الکتریکی ناهنجاری می شود که می تواند منجر به میگرن قاعدگی شود.

درمان برای موارد حاد میگرن قاعدگی

قرص های خوراکی

مصرف همزمان داروهای تریپتان که تاثیر سریعی دارند از اوایل میگرن (همچون سوماتریپتان، ریزاتریپتان، زولمی تریپتان، آلموتریپتان یا التریپتان) همراه با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (نظیر ناپروکسن یا ایبوپروفن) می تواند موثر باشد. یک فرمول ترکیبی از سوماتریپتان و ناپروکسن که تاثیر سریعی دارد “ترکسیمت” است. پودر قابل حل دیکلوفناک که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان میگرن تایید شده نیز از داروهای NSAID تاثیر سریع تری دارد.

قابل تزریق

سوماتریپتان تنها تریپتان قابل تزریق است و در قالب سرنگ های بدون سوزن و با سوزن وجود دارد. این دارو تاثیر سریعی دارد و اغلب در کمتر از ۱۰ دقیقه تاثیر می گذارد. از این دارو می توان حتی در مواقعی که حالت تهوع و استفراغ خیلی شدید است نیز به طور موثر استفاده کرد. در مواردی که درد میگرن خیلی شدید است، جذب قرص می تواند خیلی آهسته اتفاق بیفتد در این شرایط داروهای تزریقی تاثیر سریع تری دارند. دی هیدروارگوتامین (DHE) نیز یک داروی قابل تزریق است که می تواند استفاده شود اما قابلیت تزریق خودکار را ندارد. سوماتریپتان و DHE تزریقی می توانند با داروهای NSAID استفاده شوند تا تاثیر بیشتری داشته باشند.

مربوط به بینی

تریپتان های مربوط به بینی (همچون زولمی تریپتان) تاثیر سریع تری از قرص ها دارند، به علاوه مشکل استفراغ و از دست دادن قرص را ندارند و برای آن هایی که نمی خواهند درد تزریق را تحمل کنند گزینه راحت تری در نظر گرفته می شوند. DHE به صورت اسپری بینی در دسترس است، اما باید در ۴ اسپری و در طول ۱۵ دقیقه استفاده شود، که برای شرایطی که حالت تهوع و استفراغ شدید است خیلی کند در نظر گرفته می شود.

در نهایت، یک نوع کتورولاک مربوط به بینی است (SPRIX) که توسط FDA برای درد متوسط تا شدید تایید شده اما به طور اختصاصی برای میگرن طراحی نشده است. اگر به علت بیماری های عروقی یا عدم موثر بودن، نتوان از تریپتان ها استفاده کرد این دارو گزینه مناسبی در نظر گرفته می شود.

آیا هیسترکتومی به برطرف کردن میگرن قاعدگی کمک می کند؟

برای پاسخ به این سوال باید با عملکرد اندام های تناسلی زنانه (همچون رحم و تخمدان ها که در دو طرف رحم قرار دارند) آشنا بود. تخمدان ها حاوی تخمک هستند و هورمون های جنسی ای نظیر استروژن و پروژسترون را تولید می کنند. در شروع هر چرخه قاعدگی، برخی از تخمک ها تحت تاثیر هورمون های تولید شده توسط تخمدان ها، رشد خود را آغاز می کنند.

در میان این چرخه، پروسه اوولاسیون صورت می گیرد و (یک تخمک گاهی بیشتر) تخمک گذاری می شود. اگر تخمک بارور نشود توسط بدن جذب می شود و سطح هورمون ها افت پیدا می کند. این افت هورمونی سبب از بین رفتن پوشش رحم و جاری شدن خون در واژن می شود که به آن قاعدگی می گویند.

میگرن قاعدگی

کاهش هورمون ها به عنوان محرک در زنان دچار میگرن قاعدگی یا میگرن های مربوط به قاعدگی عمل می کند. پس اگر کسی برای درمان میگرن قاعدگی تصمیم به انجام هیسترکتومی داشته باشد، این پروسه کمکی به او نمی کند چون تخمدان ها باید برداشته شوند. در برخی موارد کم برخی از زنان به برداشتن تخمدان ها با جراحی نیاز دارند تا بتوانند زندگی عادی خود را ادامه دهند. این درمان خیلی بحث برانگیز است و به همین علت به ندرت استفاده می شود.

اولین گزینه غیر جراحی این است که فعالیت تخمدان ها را متوقف کنید. وقتی فعالیت تخمدان ها (به هر روشی) متوقف شد، می توان از هورمون درمانی جایگزین برای زنان در میانگین سنین یائسگی (۵۵ سالگی) استفاده کرد تا از عواقب طولانی مدت کمبود استروژن (همچون پوکی استخوان) پیشگیری کرد. یکی از راه های سرکوب کردن چرخه هورمونی استفاده از داروهای ضدبارداری هورمونی است. ترکیبی از قرص های ضدبارداری، یک قرص پروژستوژن، تزریق پروژستوژن و کاشت، می توانند با توقف تخمک گذاری تاثیر بگذارند.


بیشتر بخوانید: درباره هیسترکتومی چه می دانید؟ مراقبت های پس از آن کدامند؟


درمان های گیاهی و خانگی میگرن قاعدگی از سرتاسر جهان

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که از میگرن قاعدگی رنج می برند حتما می دانید که میگرن قاعدگی چیزی فراتر از سردرد است. درد ضربانی شدید و علائمی که همراه میگرن قاعدگی هستند می توانند واقعا ضعیف کننده باشند. در حقیقت، بیش از ۹۰% از افرادی که میگرن دارند، در طول حملات میگرن قاعدگی نمی توانند عملکرد عادی داشته باشند.

بسیاری از افرادی که میگرن دارند به مصرف دارو روی می آورند. اما برخی دیگر، درمان های طبیعی نظیر تکنیک های ریلکسیشن و درمان های گیاهی را امتحان می کنند. سال ها پیش از معرفی داروسازی مدرن، فرهنگ های گوناگون در سرتاسر جهان از درمان های گیاهی برای سردرد و سایر علائم رایج میگرن قاعدگی استفاده می کردند.

خیلی از این درمان های گیاهی حتی با گذر زمان هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. اگر چه موثر بودن بیشتر درمان های گیاهی میگرن از نظر علمی بررسی نشده است اما خیلی از آن ها مورد تایید جامعه پزشکی کنونی هستند. وقتی به درمان های گیاهی برای میگرن فکر می کنید جوانب احتیاط را نیز رعایت کنید. قبل از شروع یا توقف مصرف هر درمان دارویی یا گیاهی، با متخصص مشورت کنید. خیلی از گیاهان با داروها تداخل پیدا می کنند.

بابونه گاوی

این گیاه در قرن پنجم قبل از میلاد به طور گسترده در یونان باستان استفاده می شد. بابونه گاوی برای درمان تنوعی از اختلالات (نظیر تب، ورم و التهاب) مورد استفاده قرار می گرفت. در قرن یکم، افراد اغلب از این گیاه برای رهایی از دردهایی نظیر میگرن قاعدگی استفاده می کردند. این گیاه، بومی رشته کوه های بالکان است اما امروزه تقریبا در سرتاسر جهان می توان آن را پیدا کرد. جوامع اروپای شرقی در گذشته از این گیاه برای درمان سردرد، نیش حشرات و سایر دردها استفاده می کردند.

امروزه از این گیاه برای درمان این موارد استفاده می شود:

 • سردرد
 • گیجی
 • التهاب
 • مشکلات تنفسی

بابونه گاوی معمولا با خشک کردن برگ ها، گل ها و ساقه آماده می شود. از این ترکیب برای ساخت مکمل و عصاره نیز استفاده می کنند. در برخی از فرهنگ ها، برگ های این گیاه را به صورت خام مصرف می کنند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت اظهار کرد که بابونه گاوی درمان موثری برای میگرن، تب، سرماخوردگی و آرتریت است. اما مطالعه دیگری که روی گروه های بزرگ تر صورت گرفت نشان داد که این گیاه تاثیر زیادی روی اکثر افرادی که میگرن داشتند نداشته و در برخی موارد نیز هیچ تاثیری نداشته است.

بابونه گاوی می تواند عوارض جانبی جزئی ای نظیر نفخ، زخم شدن و حالت تهوع را به همراه داشته باشد. ممکن است هنگام قطع مصرف آن نیز عوارض جانبی متوسطی را تجربه کنید. این عوارض جانبی شامل مشکلات خواب، افزایش سردرد و درد مفصل هستند. زنان باردار، افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند و افرادی که به خانواده آفتابگردان آلرژی دارند نباید از بابونه گاوی استفاده کنند.

میگرن قاعدگی

گیاه بابا آدم جنگلی

گیاه بابا آدم جنگلی در مناطق مرطوب و نمدار اروپا، آسیا و آمریکای شمالی یافت می شود. این گیاه در طول تاریخ برای اهداف گوناگون مورد استفاده قرار گرفته. در گذشته یک پزشک یونانی از این گیاه برای درمان زخم های پوستی استفاده می کرد.

از آن زمان این گیاه برای درمان این موارد استفاده می شود:

 • سردرد
 • آسم
 • آلرژی
 • سرفه
 • تب
 • مشکلات معده و روده
 • درد کلی

در بسیاری از موارد درمانی، از عصاره خالص ریشه های گیاه بابا آدم در قرص استفاده می کنند تا سردرد و میگرن قاعدگی را بهبود ببخشند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ صورت گرفت اظهار کرد در صورتی که این گیاه دوبار در روز در دوزهای ۵۰ تا ۷۵ میلی گرمی استفاده شود، می تواند از میگرن پیشگیری کند.

درمان های میگرن قاعدگی با نعناع فلفلی

نعناع فلفلی در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا رشد می کند. برگ ها و روغن های ضروری نعناع فلفلی برای اهداف دارویی و آشپزی استفاده می شوند.

علاوه بر رهایی از سردرد، نعناع فلفلی برای رهایی از این موارد نیز استفاده می شود:

روغن نعناع فلفلی و ماده فعال آن (منتول) به شکل کپسول مایع در دسترس هستند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت نشان داد که منتول هنگامی که در قالب محلول ۱۰% روی پیشانی و شقیقه استعمال می شود در توقف درد میگرن قاعدگی و رهایی از حالت تهوع موثر است.

تحقیقات روی تاثیر بالینی این گیاه محدودند، اما روغن موضعی نعناع فلفلی می تواند گزینه گیاهی مناسبی برای رهایی از درد میگرن قاعدگی در نظر گرفته شود. روغن نعناع فلفلی یکی از راحت ترین درمان های گیاهی است که می توانید آن را امتحان کنید. این گیاه به وفور در عطاری ها و داروخانه ها یافت می شود.

پوست درخت بید

از عصاره پوست درخت بید (WBE) در تولید آسپرین استفاده شده. آسپرین یک داروی مسکن بدون نیاز به تجویز است که به کاهش تب کمک می کند و خاصیت ضد التهابی نیز دارد. عصاره پوست درخت بید حاوی یک ماده ضد التهابی به نام سالیسین است. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ صورت گرفت اظهار کرد که WBE یک آنتی اکسیدان موثر است.

بید درختی است که در اروپا، آسیا و شمال آمریکا یافت می شود. از زمان بقراط (۴۰۰ سال قبل از میلاد) از پوست این درخت استفاده می شد، هنگامی که افراد پوست درخت بید را برای خاصیت ضد التهابی و کاهش دهنده تب می جویدند. از پوست درخت بید بعدها در چین و اروپا برای درمان سردرد، استئوآرتریت، تاندونیت و کمردرد استفاده شد. پوست درخت بید را می توان در قالب کپسول و یا پوست قابل جویدن تهیه کرد.

زنجبیل

زنجبیل یک گیاه گرمسیری آسیایی است. برای بیش از ۲,۰۰۰ سال در طب گیاهی چینی از زنجبیل استفاده می شود. این دارو از زمان های باستان در داروسازی عربی و هندی مشهور بوده.

از زنجبیل برای درمان این موارد استفاده می شود:

 • سردرد
 • دل درد
 • حالت تهوع
 • آرتریت
 • سرماخوردگی و علائم آنفولانزا
 • مشکلات نورولوژیکی

خاصیت ضد التهابی، ضدویروسی، ضدقارچی و ضدباکتریال زنجبیل ثابت شده است. علاوه بر این، مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت نشان داد که مزایای پودر زنجبیل قابل مقایسه با سوماتریپتان هستند (که یک داروی رایج تجویزی برای درمان میگرن است) اما عوارض جانبی زنجبیل کمتر از این دارو است. می توانید از ریشه تازه یا خشک شده زنجبیل، مکمل یا عصاره آن استفاده کنید. نباید مکمل زنجبیل را با داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید چون احتمال بروز تداخل دارویی وجود دارد. تهیه زنجبیل راحت است. می توانید از چای زنجبیل یا آب زنجبیل استفاده کنید.

میگرن قاعدگی

درمان های میگرن قاعدگی با کافئین

مصرف چای های کافئین دار از دوران سلسله مینگ در چین رایج شد. مصرف این چای ها در طول قرن ۱۸ و ۱۹ در اروپا گسترش یافت. در طب چینی، از چای سبز در ترکیب با سایر گیاهان برای رهایی از درد میگرن قاعدگی، استفاده می شود. در عربستان نیز از قهوه استفاده می شود. چای ماته یا یربامیت نوع کمتر شناخته شده ای از چای کافئین دار است که مصرف آن از آمریکای جنوبی آغاز شده است.

افراد مختلف با فرهنگ های گوناگون از کافئین برای کمک به درمان این موارد استفاده می کنند:

امروزه کافئین در بسیاری از مسکن های بدون نیاز به تجویز نیز یافت می شود. به طور مرتب روی مصرف کافئین همراه با سایر مسکن ها مطالعه شده است. این ماده یک افزودنی بی خطر برای بسیاری از افرادی که میگرن قاعدگی دارند تلقی می شود. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ صورت گرفت نشان داد که ترکیبی از ۱,۰۰۰ میلی گرم استامینوفن و ۱۳۰ میلی گرم کافئین می تواند مفید باشد. البته باید خاطر نشان کرد که ترک مصرف کافئین و یا دریافت آن از محرک های سردرد و میگرن به شمار می روند.

سنبل الطیب

سنبل الطیب، سنبل کوهی یا علف گربه بومی اروپا و آسیاست. امروزه این گیاه در آمریکای شمالی نیز یافت می شود. استفاده از سنبل الطیب به یونان و رم باستان و زمان بقراط بر می گردد. چندین قرن بعد از این گیاه به عنوان درمانی برای بیخوابی استفاده شد. در سال ۱۵۰۰ از سنبل الطیب به عنوان گیاهی برای درمان اختلالات گوناگون استفاده شد.

این اختلالات عبارتند از:

گاهی از این گیاه برای درمان سردرد هم استفاده می شود اما هنوز به اندازه کافی روی آن تحقیق نشده تا تاثیر آن روی درمان درد میگرن قاعدگی تعیین شود. سنبل الطیب معمولا به صورت مکمل، چای یا تنتور ساخته شده از ریشه های خشک استفاده می شود. عصاره مایع این گیاه نیز در قالب کپسول در دسترس است.

تخم گشنیز

برای بیش از ۷,۰۰۰ سال، افراد در فرهنگ های گوناگون از تخم گشنیز برای معالجه و به عنوان چاشنی استفاده می کنند. تخم گشنیز به علت توانایی درمان اختلالات گوناگون (از آلرژی گرفته تا دیابت و میگرن) مورد توجه قرار گرفته است. طب سنتی آیورودا با ریختن آب داغ روی تخم گشنیز تازه و استنشاق بخار آن، از این ماده برای رهایی از فشار سینوس ها و سردرد استفاده می کند.

تحقیقات صورت گرفته روی تاثیرات دارویی تخم گشنیز، روی پتانسیل آن برای درمان آرتریت و دیابت تمرکز می کنند. برای تعیین این که آیا تخم گشنیز برای رهایی از درد میگرن قاعدگی موثر است یا نه به تحقیقات بیشتری نیاز است. به طور کلی خاصیت ضد التهابی این ماده می تواند برای برخی از افرادی که میگرن قاعدگی دارند موثر باشد. تخم گشنیز را می توان جوید یا در غذا و چای استفاده کرد. عصاره های خوراکی تخم گشنیز نیز در دسترس هستند.

درمان های میگرن قاعدگی با دونگ کوئی

گیاه دونگ کوئی با هویج، جعفری و کرفس از خانواده یکسانی است، ریشه این گیاه برای بیش از ۱,۰۰۰ سال به عنوان ادویه و برای موارد دارویی (خصوصا در ژاپن، چین و کره) استفاده می شود.

در استفاده های مدرن، این دارو را با سایر گیاهان ترکیب می کنند تا این موارد را درمان کنند:

 • سردرد
 • خستگی
 • التهاب
 • درد عصب

برخلاف تاریخچه استفاده از این گیاه، روی ریشه های آن تحقیقات کافی صورت نگرفته که بتوان آن را به عنوان درمانی موثر برای درد میگرن قاعدگی پیشنهاد داد.

میگرن قاعدگی

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس به بوی شیرینی که دارد معروف است (که از گل های گیاه اسطوخودوس تهیه می شود). روغن اسطوخودوس بسیار معطر است و به مدت طولانی برای خوشبو کردن محصولات بهداشتی استفاده می شده. اسطوخودوس بومی مناطق کوهستانی اطراف مدیترانه است. اما امروزه به طور گسترده اطراف اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی رشد می کند.

روغن اسطوخودوس در مصر باستان در طول پروسه مومیایی کردن استفاده می شد. به علت خاصیت آنتی میکروبیال این ماده و رایحه آن، بعدها در رم، یونان و ایران در حمام استفاده می شد. گل های معطر اسطوخودوس و روغن آن برای درمان هر چیزی (از سردرد گرفته تا بیخوابی) و مشکلات سلامت ذهن (همچون استرس و خستگی) استفاده می شدند.

بسیاری از این استفاده های گذشته، هنوز هم محبوبیت خاص خود را دارند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ صورت گرفت و نشان داد که استنشاق روغن اسطوخودوس در طول میگرن، به رهایی فوری از علائم کمک می کند. برای استفاده از روغن اسطوخودوس، روغن را استنشاق کنید یا محلول رقیقی از آن را روی شقیقه استعمال کنید. اگر این روغن به درستی رقیق نشود می تواند سبب سوزش پوست در محل استعمال شود. روغن اسطوخودوس اگر در دوز مشخصی به صورت خوراکی مصرف شود می تواند سمی باشد.

رزماری

رزماری، بومی مناطق مدیترانه ای است. استفاده های دارویی از این گیاه شامل درمان این موارد است:

 • درد مفاصل و عضلات
 • مشکلات حافظه
 • مشکلات تمرکز
 • اختلالات عصبی
 • مشکلات گردش خون
 • بیماری کبدی
 • میگرن

روغن رزماری می تواند رقیق شود و به صورت موضعی استفاده شود یا برای اهداف رایحه درمانی، استنشاق شود. برگ های این گیاه می توانند خشک شوند و برای استفاده در کپسول خرد شوند. از رزماری می توان در چای، تنتور یا عصاره های مایع نیز استفاده کرد. رزماری خاصیت ضد میکروبی، ضد اسپاسم و آنتی اکسیدان دارد. اما هنوز تحقیقات کافی روی توانایی رزماری برای کاهش درد میگرن قاعدگی صورت نگرفته.

زیرفون، درخت نمدار یا نرمدار

زیرفون درختی است که گل های آن در تهیه چای های دارویی در اروپا و فرهنگ های آمریکایی استفاده می شدند. این گیاه برای آرام کردن عصب ها، رهایی از اضطراب، تنش و مشکلات التهاب و سایر اختلالات استفاده می شد. این گل ها می توانند در تنتور، عصاره های مایع و کپسول نیز استفاده شوند.

میگرن قاعدگی

زیرفون سبب تحریک تعریق می شود و خاصیت مسکن دارد. این گیاه برای رهایی از فشار و سردردهای سینوسی، آرام کردن ذهن و تحریک خواب استفاده می شود. از گل های زیرفون برای رهایی از احتقان بینی و کاهش فشار خون هم استفاده می شود. گاهی از چای زیرفون در طب مدرن برای درمان سردرد و میگرن قاعدگی استفاده می شود. البته هنوز تحقیقات کافی درباره تاثیر چای زیرفون روی کاهش درد میگرن قاعدگی صورت نگرفته.

درمان های میگرن قاعدگی با برش های سیب زمینی خام

سیب زمینی برای بیش از ۲۰۰ سال در طب سنتی اروپا استفاده می شود. طب سنتی اعتقاد دارد که استفاده از تکه های ضخیم سیب زمینی خام به کاهش درد میگرن کمک می کند. در این روش، تکه های سیب زمینی در یک پارچه نازک پیچانده می شوند و روی سر یا به طور مستقیم روی شقیقه ها قرار می گیرند تا سبب کاهش فشار و درد شوند. هیچ تحقیقات علمی جدیدی وجود ندارد که نشان دهد برش های خام سیب زمینی وقتی به صورت موضعی استفاده شوند، می توانند به طور موثر میگرن قاعدگی را درمان کنند.

ترب کوهی

ترب کوهی بومی اروپا است و در قالب عصاره روغن، ریشه تازه و یا به صورت خشک شده در طب سنتی استفاده می شده.

از ترب کوهی برای درمان این موارد استفاده می شد:

 • عفونت مثانه
 • بیماری کلیه
 • مشکلات تنفسی
 • درد مفاصل
 • آرتریت
 • کشیدگی مفاصل

توانایی ترب کوهی برای باریک کردن رگ های خونی می تواند به درمان میگرن کمک کند اما هیچ تحقیقات بالینی ای نشان نداده که استفاده از آن برای میگرن قاعدگی موثر است.

گیاه پیچ امین الدوله

این گیاه بومی آسیا است. استفاده از گیاه پیچ امین الدوله در شمال آمریکا در سال ۱۸۰۰ گسترده شد.

این گیاه در طب سنتی چینی برای درمان این موارد استفاده می شد:

 • زخم
 • تب
 • سرماخوردگی و ویروس ها
 • التهاب
 • جراحت
 • عفونت

پیچ امین الدوله خاصیت ضد سرطان و ضد میکروبی دارد. به علاوه تحقیقات صورت گرفته، خاصیت ضد التهابی را در برگ ها، ساقه و گل های این گیاه نشان داده اند که می تواند همچون آسپرین سبب رهایی از درد شود. این گیاه می تواند برای مقابله با درد میگرن قاعدگی هم موثر باشد.

گل ماهور، خرگوشک یا بوصیر

از زمان های باستان، مردم اروپا و آسیا از گل ماهور برای اهداف دارویی، درمان اختلالات التهابی، اسپاسم، اسهال و میگرن استفاده می کردند. برگ ها و گل های این گیاه می توانند برای عصاره، کپسول و ضماد و یا به صورت خشک شده استفاده شوند. از تنتور این گیاه به عنوان درمان مدرن میگرن استفاده می شود. تحقیقات نشان داده اند که گل ماهور خاصیت ادرارآور دارد.

درمان های میگرن قاعدگی با بومادران

اعتقاد بر این است که این گیاه بعد از آشیل (قهرمان افسانه ای یونان) نامگذاری شده است. بومادران در گذشته برای بهبود زخم و کاهش خونریزی استفاده می شده. سایر درمان های سنتی از بومادران برای درمان اختلالات التهابی، اسپاسم عضلات، اضطراب و بیخوابی استفاده می کنند. درمان های جدید از بومادران برای رهایی از سرماخوردگی، آنفولانزا، سرفه و اسهال استفاده می کنند.

بومادران خاصیت مسکن، ضد اضطراب و ضد میکروبی دارد. اگر چه به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است اما این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد که می تواند به کاهش درد افرادی که میگرن قاعدگی را تجربه می کنند کمک کند. بومادران می تواند در تنوعی از شکل ها استفاده شود (همچون کپسول و تنتور).

میگرن قاعدگی


بیشتر بخوانید: ترفندهای ساده برای رهایی از اسپاسم عضلات


گالتریا

گالتریا بومی شمال شرقی آمریکاست. این گیاه به علت خاصیت ضد التهابی که دارد، به مدت طولانی در طب سنتی استفاده می شود. از گالتریا می توان برای تهیه چای، تنتور و عصاره روغن استفاده کرد. در گذشته به عنوان محرکی برای مبارزه با خستگی استفاده می شد. خصوصا برای افرادی که میگرن قاعدگی دارند، گالتریا پتانسیل این را دارد که نورالژی (درد عصب) و سردرد را درمان کند به علاوه می تواند معده درد و استفراغ را نیز برطرف کند. می توانید گالتریا را برای ۳ تا ۴ دقیقه در آب داغ قرار دهید، سپس این مخلوط را بنوشید تا تاثیرات بهبود دهنده آن را تجربه کنید.

رازک

رازک بومی اروپا و آسیای شرقی است و اکنون در آمریکای شمالی نیز یافت می شود. زمانی از این گیاه به عنوان غذا در فرهنگ رومی استفاده می شد. این گیاه خوش طعم خاصیت دارویی چشمگیری دارد.

رازک از گذشته برای درمان این موارد استفاده می شود:

 • مشکلات خواب
 • التهاب
 • عفونت
 • نورالژی (درد ناشی از آسیب عصبی)
 • تب
 • گرفتگی عضلات
 • اسپاسم
 • اضطراب

طب مدرن، خاصیت مسکن گیاه رازک را تایید کرده است. اما مطالعه گسترده ای روی تاثیر این گیاه بر روی درد میگرن قاعدگی صورت نگرفته است.

درمان های میگرن قاعدگی با بتونیکا

این گیاه در اروپا و آسیا یافت می شود. از زمان های گذشته از بتونیکا به عنوان گیاهی دارویی استفاده می شود. این گیاه در طب سنتی برای رهایی از سردرد، ورم صورت و درد استفاده می شد. برگ های آن می توانند به عنوان عصاره، ضماد یا مرهم استفاده شوند. خاصیت مسکن بتونیکا باعث شده که از آن در درمان سردرد و درد میگرن، گرفتگی عضلات در قاعدگی، استرس و کشیدگی استفاده شود.

وقتی این گیاه در ترکیب با گل درخت نمدار و کامفری استفاده شود به کاهش سردردهای سینوسی و احتقان کمک می کند. البته هیچ شواهد انسانی وجود ندارد که نشان دهد این گیاه برای برطرف کردن درد میگرن موثر است. همیشه پیدا کردن این گیاه ساده نیست پس می توانید خودتان آن را پرورش دهید. بتونیکا تاثیر نیروبخشی روی بدن دارد. اگر باردارید از مصرف این گیاه بپرهیزید.

اوودیا (Evodia)

درخت اوودیا بومی چین است و از میوه های آن در اولین قرن پس از میلاد مسیح در طب سنتی چینی استفاده می شد. از این گیاه به طور سنتی برای درمان دل درد، سردرد، اسهال و استفراغ استفاده می شود. میوه های این درخت می توانند فشار خون را کاهش دهند. خاصیت ضد التهابی و کاهش دهنده درد میوه های این درخت به رهایی از درد میگرن قاعدگی کمک می کند.

خطرات و عوارض جانبی ممکن

اگر چه بسیاری از درمان های گیاهی اگر درست استفاده شوند می توانند بی خطر باشند، اما این گیاهان همچون داروهای تجویزی می توانند عوارض جانبی ای به همراه داشته باشند. برخی از گیاهان می توانند با داروهایی نظیر داروهای ضد بارداری خوراکی و داروهای قلب تداخل ایجاد کنند. اگر از گیاهان به طور غلط استفاده شود می توانند خطرناک و حتی کشنده باشند. روی اثبات موثر بودن، تعیین سطح سمی بودن و تشخیص عوارض جانبی برخی از این گیاهان تحقیقات کافی صورت نگرفته.