images

برخی والدین اغلب عوامل سرماخوردگی را با علائم بیماری سل اشتباه می گیرند؛هر چند تشخیص بیماری سل یا سرماخوردگی  در کودکان بسیار سخت است باید مراقب این بیماری هولناک در کودک باشید

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تشخیص سل در کودکان سخت تر از بزرگسالان است و پزشکان باید در هر معاینه احتمال ابتلای کودک به این بیماری را بررسی کنند.

دکتر علی اکبر رهبری منش در حاشیه هشتمین همایش سالانه انجمن بیماری های عفونی اطفال در مصاحبه با خبرنگار ما افزود : تعداد باسیل های بیماری زا در کودکان مبتلا به سل کمتر از بزرگسالان مبتلا است و علائم ناشی از این بیماری در آنها بسیار غیر اختصاصی است.

وی گفت : برخی انواع سل موجب ایجاد خلط خونی و سرفه در مبتلایان می شود اما در کودکان فقط منجر به ایجاد سرفه می شود و بیمار تب می کند و به همین دلیل با عفونت های ساده و سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود.

این متخصص بیماری های عفونی اطفال افزود : تزریق واکسن  ب ث ژ، مهمترین راه پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری سل بخصوص انواع بسیار خطرناک آن است و در صورت ابتلای فرد به هر یک از انواع این بیماری باید درمان صحیح و کامل انجام شود.

رهبری منش گفت : سل هم اکنون مشکلی جهانی است و افراد را در هر سنی تهدید می کند و به علت داشتن علائم بالینی بسیار متفاوت ، تشخیص آن سهل و ممتنع است .

وی با بیان اینکه عامل ایجاد بیماری سل 98 درصد از راه تنفسی و فقط از فرد مسلول وارد بدن افراد دیگر می شود ، افزود : میکروب سل می تواند هر یک از اجزای بدن را درگیر کند و 80 درصد بیماری سل ریوی و 20 درصد انواع دیگر آن است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت : در جهان صنعتی امروز به دنبال شیوع بیماری اچ آی وی ، بیماری سل دوباره شعله ور شده است و هم اکنون یک سوم جمعیت جهان به میکروب سل آلوده هستند .

رهبری منش با اشاره به اینکه فقط با فعال شدن میکروب سل در بدن ، فرد بیمار و ناقل بیماری می شود ، افزود : میکروب سل تا پایان عمر در بدن فرد باقی می ماند و اگر به هر دلیل از مقاومت بدن کاسته شد ، مجدد فعال می شود .

وی گفت : با توجه به اینکه بیشترین نوع سل ، سل ریوی است ، علائم شایع این بیماری سرفه مزمن ، خلط خونی ،‌ تب طولانی و لاغر شدن است و در مجموع حمله ویروس سل به هر عضو بدن ، عملکرد آن عضو را مختل می کند .

هشتمین همایش سالانه انجمن بیماری های عفونی اطفال صبح دیروز در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد و تا 19 آبان ادامهدارد .