دندان عقل نهفته

دندان عقل چیست؟ دندان های عقل شامل چهار دندان بزرگسالی دائمی که در هر نیم فک، آخرین دندان ها هستند و از آنجا که در زمانی رویش می‌یابند که همزمان با سن بلوغ جسمی و عقلی است به دندان های عقل معروفند.

با توجه به اینکه دندان عقل دیرتر از سایر دندانها رویش پیدا می‌کنند ممکن است با کمبود فضای فک مواجه شده و هیچگاه فرصت رویش به داخل دهان را پیدا نکرده و فقط اندکی رویش پیدا کنند و نیمه نهفته باشند و یا اصلا رویش پیدا نکنند و برای همیشه نهفته باقی بمانند. اگر دندان عقل جایی برای رشد نداشته باشد و به سبب رویش ناکامل درد ، عفونت یا سایر مشکلات دندانپزشکی ایجاد شود ، احتمالاً نیاز به جراحی دندان عقل خواهید داشت. کشیدن دندان عقل ممکن است توسط دندانپزشک یا جراح فک و صورت انجام شود.

توصیه میشود به دلایل زیر دندان عقل پیشگیرانه و قبل از ایجاد مشکل خارج شوند:

  1. اکثر دندان های عقل در جویدن شرکت نکرده و کمکی به جویدن غذا نمیکنند.
  2. در اکثر موارد باعث خرابی دندان های جلوتر میشوند.

  1. ممکن است منشا بعضی از کیست ها و گاها تومور های فکی باشند.
  2. اکثرا زمانی درد و ناراحتی ایجاد میکنند که مشکلات دیگری نیز ایجاد شده است. مثلا دندان جلوتر هم پوسیده شده است و نیاز به درمان ریشه یا حتی کشیده پیدا میکند ، یا اینکه در اثر عفونت آن دهان باز نمیشود و یا کیست بزرگی در کنار آن تشکیل شده است.

پس بهترین زمان برای خارج کردن دندان عقل در زمانی است که هنوز هیچ علائمی بروز نکرده و فرد نوجوان است. اما در صورت بروز علایم در هر سنی خارج کردن آن امکان پذیر میباشد.

یک دندان عقل ممکن است:

– با زاویه ای به سمت دندان بعدی رشد کند (مولر دوم)
– با زاویه ای به سمت پشت دهان رشد کند
– با زاویه ایعمود  نسبت به دندان های دیگر رشد کند ، گویی دندان عقل “دراز کشیده” در داخل فک است
– مانند سایر دندان ها مستقیماً بالا یا پایین رشد کند اما در ناحیه فک قرار گیرد.

آماده شدن برای جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل تقریباً همیشه به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود. این بدان معنی است که شما در همان روز به خانه می روید. اما گاها به خواسته بیمار و گاها به علت مشکلات زمینه ای جراحی دندان عقل در بیهوشی و یا آرامبخشی (sedation) انجام می‌شود. در کلینیک دندانپزشکی رایا هم امکان کار تحت بی حسی و هم امکان جراحی تحت آرامبخشی (در خواب) وجود دارد.

از کارمندان بیمارستان یا کلینیک دندانپزشکی موارد زیر را در مورد آنچه باید قبل از عمل و روز عمل جراحی دریافت کنید بپرسید:

– آیا من نیاز به ترتیبهایی دارم که شخصی بعد از عمل مرا به خانه ببرد؟
– چه زمانی باید به کلینیک دندانپزشکی یا بیمارستان مراجعه کنم؟
– آیا باید از خوردن غذا یا نوشیدن مایعات یا هر دو (سریع) خودداری کنم؟ اگر چنین است ، از چه زمانی شروع کنم؟
– آیا می توانم قبل از جراحی داروهای تجویز شده خود را مصرف کنم؟

دندان عقل نهفته

در طول جراحی:

بسته به انتظارات استخراج دندان عقل و میزان راحتی شما ، ممکن است دندانپزشک یا جراح دهان و دندان شما از یکی از سه نوع درمان استفاده کند. گزینه ها عبارتند از:

بی حسی موضعی. دندانپزشک یا جراح دهان شما بیهوشی موضعی را با یک یا چند تزریق در نزدیکی محل هر استخراج انجام می دهد. قبل از تزریق ، احتمالاً دندانپزشک یا جراح شما ماده ای را برای لثه های شما استفاده می کنند تا آنها را بی حس کنند. شما هنگام کشیدن دندان بیدار هستید. اگرچه احساس فشار و حرکتی خواهید کرد ، اما نباید احساس درد کنید.
آرام بخشی: متخصص بیهوشی از طریق یک رگ در بازوی شما و با کمک یک یا چن دارو شما را در خواب میبرد و آرام بخشی رخ می‌دهد. بسته به عمق آرام بخشی ممکن است اندکی درک محیط داشته باشید و یا اصلا درکی از گذر زمان و مکان نداشته باشید و کاملا در خواب باشید. در حین آرام بخشی شما هیچ دردی احساس نمی‌کنید و حافظه ای از این روش نخواهید داشت. در کلینیک دندانپزشکی رایا آرامبخشی با بهترین کیفیت و زیر نظر متخصص بیهوشی و جراح فک و صورت قابل انجام است.
بیهوشی عمومی: در شرایط خاص ، ممکن است بیهوشی عمومی به شما پیشنهاد شود. ممکن است شما دارو را از طریق بینی خود استنشاق کنید و یا یک خط IV در بازو یا هر دو داشته باشید. سپس آگاهی خود را از دست می دهید. تیم جراحی شما از نزدیک دارو ، تنفس ، دما ، مایعات و فشار خون را تحت نظر دارد. شما هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد و هیچگونه خاطره ای از رویه نخواهید داشت

در حین جراحی دندان عقل ، دندانپزشک یا جراح:

– برش در بافت لثه ایجاد می کند تا دندان و استخوان را در معرض دید خود قرار دهد
– استخوانی که دسترسی به ریشه دندان را مسدود می کند را مقداری برمیدارد
– اگر لازم باشد، دندان را به چند بخش تقسیم میکند تا دندان در جهت غیر معمول خود قابل خرج کردن باشد. شکل 2


– دندان را خارج میکند.
– محل دندان برداشته شده را از هر گونه باقی مانده از دندان یا استخوان را تمیز می کند
– زخم بسته شده را تقویت می کند تا بهبودی را تسریع کند، اگرچه این امر همیشه ضروری نیست
برای کنترل خونریزی ، قسمت هایی از محل جراحی را بخیه و پانسمان میکند.
بعد از جراحی
اگر بیهوشی آرام بخش یا بیهوشی عمومی دریافت کنید ، پس از انجام عمل به اتاق ریکاوری منتقل می شوید. اگر بی حسی موضعی دارید ، زمان کوتاه مدت بهبودی شما در صندلی دندانپزشکی انجام می‌شود.

هنگامی که از عمل جراحی خود بهبود می یابید ، دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید:

خون ریزی. ممکن است روز اول بعد از جراحی دندان عقل خونریزی رخ دهد. سعی کنید از تف کردن بیش از حد اجتناب کنید، لخته خون را جدا نکنید. مطابق دستورالعمل دندانپزشک یا جراح دهان خود ، گاز را بر روی محل استخراج جایگزین کنید.
مدیریت درد. ممکن است بتوانید با استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه ، مانند استامینوفن (تیلنول ، دیگران) یا داروی ضد درد از طرف دندانپزشک یا جراح  خود ، درد را کنترل کنید. در صورت برداشتن استخوان در طی عمل ، ممکن است داروی تجویز شده در مورد درد بسیار مفید باشد. نگه داشتن یک کمپرس سرد در بر روی فک شما نیز ممکن است درد را تسکین دهد.
تورم و کبودی. از کمپرس آب سرد طبق دستورالعمل دندانپزشک یا جراح خود استفاده کنید. هر گونه تورم گونه های شما معمولاً در دو یا سه روز بهبود می یابد. ممکن است کبودی چندین روز دیگر طول بکشد.

نوشیدن مایعات. بعد از جراحی مقدار زیادی آب بنوشید. در 24 ساعت اول از نوشیدن مشروبات الکلی، کافئین، نوشابه گازدار یا نوشیدنی های گرم خودداری کنید. و از نوشیدن مایعات با نی حود داری کنید زیرا عمل مکیدن می تواند لخته خون را از محل جراحی جدا کند.
خوردن غذا. فقط 24 ساعت اول فقط غذاهای نرم مانند ماست یا پوره سیب میل کنید. از خوردن غذاهای سفت، جویدنی، خیلی داغ یا پر ادویه که ممکن است در محل زخم گیر کرده یا زخم را تحریک کنند ، خودداری کنید.
تمیز کردن دهان. در طی 24 ساعت اول بعد از جراحی دندان عقل، مسواک نزنید، دهان خود را بشویید، اما تف نکنید یا از دهانشویه استفاده نکنید. به طور معمول به شما گفته می شود بعد از 24 ساعت اول مسواک زدن را از سر بگیرید. هنگام شستشو به خصوص در نزدیکی زخم جراحی بسیار ملایم باشید و هر دو ساعت یکبار و بعد از غذا به مدت یک هفته دهان خود را با آب نمک گرم بشویید.
مصرف دخانیات. اگر سیگار می کشید، حداقل 72 ساعت بعد از جراحی دندان عقل این کار را نکنید – و در صورت امکان صبر کنید. اگر تنباکو را می جوید حداقل یک هفته از آن استفاده نکنید. استفاده از محصولات دخانی بعد از عمل جراحی دندان عقل می تواند بهبودی را به تأخیر اندازد و خطر عوارض را افزایش دهد.
ممکن است بخیه هایی داشته باشید که طی چند هفته حل شود یا اصلاً بخیه نداشته باشد. اگر بخیه های شما نیاز به حذف است ، قرار ملاقات را برای خارج کردن آنها برنامه ریزی کنید.

فعالیت بعد از جراحی دندان عقل

برنامه ریزی کنید تا روز جراحی را استراحت کنید. فعالیت های عادی تان را روز بعد از سر بگیرید ، اما حداقل برای یک هفته، از فعالیت های شدید که ممکن است منجر به خونریزی شود، خودداری کنید.

چه موقع با دندانپزشک یا جراح خود تماس بگیرید
اگر هر یک از علائم یا علائم زیر را تجربه کردید ، می توانید با دندانپزشک یا جراح دهان خود تماس بگیرید ، که می تواند نشان دهنده عفونت ، آسیب عصبی یا عوارض جدی دیگر باشد:

– مشکل در بلع یا نفس کشیدن
– خون ریزی بیش از حد
– تب
– درد شدیدی که توسط داروهای تجویز شده برطرف نمی شود
– تورم که بعد از دو یا سه روز بدتر می شود
– با آبکشی نمکی طعم بدی در دهان شما پاک نمی شود
– فشار از داخل سوکت یا واکس زدن
– بی حسی مداوم یا از دست دادن احساس
– خون یا چرک در بینی

کلیه خدمات جراحی از جمله جراحی دندان عقل در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی رایا بصورت شبانه روزی انجام می‌شود.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی رایا

آماده ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی به صورت اورژانسی در هر ساعت از شبانه روز و همچنین ارائه خدمات درمانی و زیبایی با بهترین کیفیت در محیطی آرام و با امکانات حرفه ای و  حضور پزشکان و پرسنل کاملاً با تجربه می باشد.

خدماتی شامل :

کاشت ایمپلنت، جراحی دندان عقل، جراحی های دندان و دهان، درمان ریشه (عصب کشی)، پروتز و زیبایی، کودکان، دندانپزشکی در آرامبخشی یا سدیشن (حالتی مابین خواب و بیهوشی)

همین حالا جهت رزرو وقت با پذیرش کلینیک هماهنگ بفرمایید

02188203045

آدرس: تهران – خیابان ولیعصر – نرسیده به میدان ونک – روبروی خیابان دهم گاندی – پلاک 2526 – واحد 2

منبع: رایا دنتال