عفونت کرمک یکی از شایع ترین عفونت های روده ای در انسان است. کرمک ها موجوداتی بسیار ریز و باریک هستند. کرمک ها سفید رنگ هستند و کمتر از نیم اینچ طول دارند. عفونت کرمک با عناوین انتروبیازیس یا اکسیوریازیس نیز شناخته می شوند. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، عفونت کرمک از رایج ترین انواع عفونت کرم های انسانی در ایالات متحده هستند. عفونت کرمک به سادگی گسترش پیدا می کنند. کرمک ها بیشتر در کودکان بین سنین 5 تا 10 ساله، افرادی که در موسسات و یا آسایشگاه ها زندگی می کنند و افرادی که تماس زیاد و نزدیکی با افراد این گروه ها دارند، شایع است. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی عفونت کرمک می پردازیم.

عفونت کرمک

علائم و نشانه های عفونت کرمک

عفونت کرمک به دلیل طولانی بودن دوره نهفتگی(کمون) و یا حالت های حامل میکروب، می توانند به مدت طولانی مورد توجه قرار نگیرند.

اما در موارد نشان دهنده عفونت کرمک، شکایت های فرد آلوده عبارت است از:

 • خارش داخل و اطراف مقعد که به خصوص در شب بدتر می شود
 • بی قراری در خواب به دلیل خارش مقعد
 • کاهش اشتها
 • دایره های تیره یا کیسه های زیر چشم ناشی از کمبود خواب
 • احساس ناراحتی یا ناخوشایند بودن
 • التهاب واژن
 • هوس خوردن شیرینی جات
 • مشاهده کرم های بزرگ و بالغ در مدفوع
 • تخم هایی که در پوست اطراف مقعد گیر کرده اند
 • التهاب عمومی در بدن
 • درد، خارش و یا سایر تحریکات و یا عفونت های پوستی در اطراف ناحیه مقعد
 • نوسانات خلقی و یا تغییرات رفتاری
 • درد شکم که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد
 • حالت تهوع

کودکان مبتلا به کرمک، معمولا علائم قابل توجهی را نشان نمی دهند که بتواند هشداری بر وضعیت آنها باشد. با این حال آلودگی ممکن است در مواردی که کودک خارش غیر معمول شب هنگام در اطراف مقعد و واژن داشته باشد قابل شناسایی باشد. ناراحتی مربوط به عفونت کرمک در طول شب بسیار بیشتر است. در مواردی که عفونت شدید باشد کودک ممکن است در طول شب مضطرب و بی قرار بماند. این مسئله خواب شب را برای کودک بسیار دشوار می کند و او را تحریک پذیر می کند.

عفونت کرمک


بیشتر بخوانید: مهمترین اطلاعات درباره زخم شقاق مقعد


چه عواملی باعث بروز عفونت های کرمک می شوند؟

عفونت کرمک به طور موثر و مفیدی با دارو درمان می شود، اما امکان برگشت مجدد عفونت وجود دارد. بروز عوارض و پیچیدگی های جدی و تاثیرات بلند مدت آن بر سلامتی، به ندرت اتفاق می افتد. عفونت کرمک بسیار مسری و واگیردار هستند. شما با بلع و یا استنشاق تصادفی تخم های کرمک، به کرمک ها آلوده می شوید.

این تخم ها معمولا توسط شخص آلوده بر روی سطوح و یا اشیاء پخش می شوند.چرخه عفونت با بلع این تخم های میکروسکوپی آغاز می شود. زمانی که تخم ها وارد بدن شما می شوند، تا زمان باز شدن و بالغ شدن در روده می مانند.در افراد بزرگسال،کرمک های ماده وارد روده بزرگ می شوند و شب هنگام از طریق مقعد از بدن خارج می شوند.

کرمک های ماده در چین خوردگی های پوست اطراف مقعد تخم ریزی می کند و سپس به روده بزرگ بر می گردند. وجود این تخم ها غالبا باعث خارش و تحریک مقعد می شود. زمانی که فرد ناحیه تحت تاثیر را می خاراند، تخم های کرمک به انگشتان منتقل می شوند.تخم ها می توانند چندین ساعت در دستان شما زنده بمانند.

اگر شخص آلوده، با اشیاء خانگی مانند تخت خواب و ملافه، لباس، صندلی توالت یا اسباب بازی تماس داشته باشد، تخم ها به این اشیاء منتقل خواهند شد. تخم های کرمک می توانند بر روی این سطوح آلوده، تا سه هفته زنده بمانند. کودکان به راحتی می توانند تخم های کرمک را انتقال دهند چون ممکن است اسباب بازی های عفونی و یا اشیاء دیگر را مستقیما به دهان خود ببرند. تخم ها نیز می تواند از طریق انگشتان آلوده به طور مستقیم به غذا یا مایعات منتقل شوند.

اگر چه غیر عادی است اما افراد بزرگسال نیز ممکن است که در هنگام تکان دادن ملافه، حوله و یا لباس های عفونی، تخم های موجود در هوا را تنفس کنند. کرمک ها معمولا به مدت ۱۳ هفته می توانند زندگی کنند. خاراندن منطقه آسیب دیده ممکن است سبب بلع تصادفی شود که این مسئله می تواند منجر به عود مجدد عفونت و شروع دوباره چرخه زندگی کرمک شود. گاهی اوقات تخم ها در ناحیه مقعد باز می شوند و لاروهای کرمک می توانند مجددا باعث عفونت روده شوند. اگر این بیماری تحت درمان قرار نگیرد، می تواند باعث بروز عفونت نامحدود شود.

عوامل خطر عفونت کرمک

افرادی که به احتمال زیاد به کرمک مبتلا می شوند، کودکان زیر ۱۸ سال هستند، افرادی که از کودکان مبتلا به این عفونت مراقبت می کنند و یا افرادی که درموسسات و آسایشگاه ها به سر می برند. در این گروه ها، شیوع عفونت می تواند به میزان ۵۰ % برسد. کرمک شایع ترین عفونت کرم در ایالات متحده است. انسان ها تنها گونه انتقال دهنده این انگل هستند. حیوانات خانگی مانند سگ ها و گربه ها نمی توانند با کرمک انسان، آلوده شوند. تخم های کرمک می تواند در محیط داخلی به مدت ۲ تا ۳ هفته زنده بمانند.

اپیدمیولوژی (علم بیماری های مسری)

عفونت کرمک بیشتر در خانواده هایی که کودکانی در سن مدرسه دارند، در مراقبان اولیه از کودکان عفونی و در کودکانی که در موسسات و آسایشگاه ها به سر می برند، دیده می شود. فرد با بلعیدن تخم های کرمک، به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به کرمک آلوده می شود. این تخم ها توسط یک کرم در اطراف مقعد گذاشته می شود و می توانند بر روی سطوح مشترکی مانند دست ها، اسباب بازی ها، تخت خواب و ملافه ها، لباس ها و صندلی توالت منتقل شود.

با تماس دست های آلوده هر فردی، از جمله خود فرد با اطراف دهان و یا تماس دهان فرد بر روی سطوح آلوده مشترک، فرد می تواند تخم های کرمک را بخورد و به انگل کرمک مبتلا شود. از آنجایی که تخم های کرمک بسیار ریز و کوچک هستند، ممکن است در هنگام نفس کشیدن نیز، بلعیده شوند. زمانی که فرد تخم های کرمک را می خورد، یک دوره نهفتگی( کمون) از ۱ تا ۲ ماه و یا بیشتر طول می کشد تا یک کرمک ماده بالغ، باردار شده و در روده کوچک رشد کند.

عفونت کرمک

کرم ماده بالغ، زمانی که رشد می کند، به روده نقل مکان می کند و شب هنگام در اطراف مقعد تخم گذاری می کند،یعنی هنگامی که میزبان آنها در خواب هستند. افراد مبتلا به کرمک می توانند این انگل را به مدت طولانی به دیگران منتقل کنند چون یک کرمک ماده در اطراف پوست ناحیه مقعد تخم گذاری می کند. فرد همچنین می تواند خودش را مجددا آلوده کند و یا توسط فرد آلوده دیگری به این تخم ها، آلوده شود.

آیا این امکان وجود دارد که از حیوانات خانگی خود به عفونت کرمک مبتلا شوید؟

انسان ها تنها میزبان کرمک هستند. گربه یا سگ شما قادر نیستند شما را آلوده کند و یا با کرمک آلوده شوند. لزومی نداردکه حیوانات خانگی خود را برای این عفونت تحت درمان قرار دهید، حتی اگر دیگر افراد خانواده تحت تاثیر این عفونت قرار داشته باشند.

عفونت های کرمک چگونه تشخیص داده می شود؟

تست نوار چسب، موثرترین روش برای تشخیص و شناسای عفونت کرمک است. این تست شامل گرفتن یک تکه نوار سلفون و فشردن قسمت چسبنده در پوست اطراف مقعد است. کرمک ها اغلب در هنگامی که فرد خواب است، از مقعد خارج می شوند. به همین دلیل، افرادی که به ابتلا به این عفونت مشکوک هستند، باید صبح، تست نوار چسب را انجام دهند. اگر تخمی وجود داشته باشد به نوار می چسبند. نوار چسب را به نزر پزشک خود ببرید.

پزشک این نوار چسب را بر روی یک اسلاید قرار می دهد و آن را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا ببیند که آیا حاوی تخم کرمک می باشد یا خیر. فعالیت های صبحگاهی روزمره مانند حمام کردن و یا استفاده از دستشویی، می تواند باعث خارج شدن تخم ها از روی پوست شما شود. بنابراین، نتایج تست نوار چسب در زمانی که از خواب بیدار می شوید، دقیق تر است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، توصیه می کند که این تست را در سه روز متناوب انجام دهید تا احتمال پیدا شدن تخم های کرمک افزایش پیدا کند.

گزینه های درمانی برای عفونت کرمک چیست؟

شما می توانید با کمک گرفتن از داروها و استراتژی های نظافت خانه، از شر عفونت کرمک خلاص شوید. معمولا از قرص مبندازول (ورموکس) به عنوان داروی کرمک استفاده می شود. مصرف این دارو ممکن است گاهی یک هفته بعد تکرار شود و یا در صورت تداوم عفونت،سه هفته بعد دوباره تجویز شود. برخی از پزشکان هر سه هفته، سه بار یک پروتکل درمانی را برای مصرف دارو توصیه می کنند که جمعا، فرد باید در حدود نه هفته تحت درمان دارویی قرار بگیرد.

مصرف ورموکس (Vermox) در ایالات متحده آمریکا متوقف شده است، اما هنوز هم در برخی از داروخانه ها یافت می شود. داروی موثر دیگر آلبندازول (آلبنزا) است اما ممکن است به منظور کاهش التهاب سیستم عصبی مرکزی که یک عارضه جانبی این دارو می باشد، به مصرف داروهای دیگری نیاز داشته باشید. آلبندازول با کمترین اثرات جانبی و به دلیل حداقل جذب سیستمیک به خوبی قابل تحمل است.

داروی پیرانتل پاموآت (Pin-Rid, Pin-X) را می توان پس از تشخیص توسط پزشک متخصص مراقبت های بهداشتی و بدون نسخه، برای درمان کرمک استفاده کرد. داروهای بدون نسخه از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. پیرانتل یک درمان انتخابی برای زنان باردار است. به منظور درمان کرمک هایی که بر روی اندام های ادراری و دستگاه تناسلی اثر می گذارند، درمان ترکیبی با دارو های خوراکی مبندازول (ورموکس) و ایورمکتین (استرومکتول) برای کرمک ها و به همراه درمان موضعی برای تخم ها لازم است.

بیشتر عفونت کرمک، در خانه و با مصرف داروهایی که گفته شد، قابل درمان هستند. با این حال،عفونت مجدد نسبتا شایع است. برای کاهش احتمال عفونت مجدد و کمک به پیشگیری از ابتلای افراد دیگر، به بخش پیشگیری مراجعه کنید. عفونت کرمک را می توان درمان کرد. معمولا با مصرف سه دوز دارو در سه هفته مجزا از یکدیگر. افراد باید توصیه های پزشک را دنبال کنند تا از موثر بودن درمان، مطمئن شوند.

درمان طبیعی عفونت های کرمک

در اینجا چند گزینه درمانی طبیعی برای درمان عفونت کرمک وجود دارد.

رعایت بهداشت

نظافت و پاکیزگی شخصی، عامل مهم و کلیدی در شکستن چرخه کرمک و پیشگیری از عفونت است. این مرحله بنیادی شامل رعایت بهداشت و پاکیزه نگه داشتن خود و محیط زندگی تان به طور کامل است. شما می توانید با انجام اقدامات زیر، اطمینان حاصل کنید که استاندارد های توصیه شده درباره بهداشت شخصی و خانگی را رعایت می کنید:

دستان خود را به طور منظم بشوئید

تخم های کرمک هنگام خاراندن به انگشت های شما چسبیده و این تخم ها با لمس هر چیزی می توانند به دیگران منتقل شده و یا توسط خود فرد دوباره تقویت شود و چرخه عفونت همیشگی و دائمی شود. تنها راه برای شکستن این الگو است که دست های خود را در تمام اوقات تمیز نگه دارید و آنها را به طور منظم با صابون و آب گرم شستشو دهید. بهداشت دست به خصوص بعد از استفاده از توالت، عوض کردن پوشک و قبل از صرف غذا و یا لمس کردن دهان ضروری است.

درمان طبیعی عفونت کرمک با حمام روزانه

معمولا شب هنگام که غرق در خواب هستید، کرمک ها، در اطراف مقعد شروع به تخمک گذاری می کنند. بنابراین، در صورت ابتلا به عفونت کرمک، توصیه می شود که هر روز صبح برای پاک شدن تخم هایی که شب گذاشته شده حمام کنید..

بهداشت ناخن ها

بهداشت دست شامل کوتاه کردن و شستن ناخن ها نیز می شود. گاهی تخم های گیر کرده در زیر ناخن ها فقط با شستن خالی دست ها برطرف نمی شوند. برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به این عفونت، بهتر است ناخن های خود را همیشه کوتاه نگه دارید و هرگز ناخن های خود را نجویید.

لباس زیر مناسب

هر روز لباس های زیر تمیز، خشک و مناسب بپوشید.

لباس های خواب را عوض کنید

یک لباس خواب را برای چند شب متوالی نپوشید. لباس ها رل یک روز قبل از دوباره پوشیدن در آب داغ بشویید.

درمان طبیعی عفونت کرمک با تمیز کردن کف اتاق

برای اینکه محیط زندگی خود از وجود کرمک تمییز نگه دارید، توصیه می شود که کف اتاق خود را به طور مرتب تمیز کرده و یا جارو برقی بکشید تا عوامل آلودگی به طور موثر برطرف شود. اگر فرش یا قالیچه دارید، آنها را نیز باید جارو برقی بکشید.

عفونت کرمک

سطوح پاکیزه

تخم های کرمک به راحتی می توانند به هر سطحی منتقل شوند از جمله سطوحی که در آشپزخانه و حمام و سرویس های بهداشتی وجود دارند. بنابراین تمییز کردن روزانه سطوح کابینت های آشپزخانه، دستگیره یخچال، دستگیره های شیر آب، صندلی توالت و دسته فلاش تانک دستشویی لازم است.

فضای خانه خود را روشن و پرنور نگه دارید

کرمک ها عمدتا در طول شب، تخم گذاری می کنند زیرا این تخم ها به نور بسیار حساس هستند. بنابراین با نور مناسب حتی در روزها، می توانید بسیاری از تخم ها را به طور طبیعی از بین ببرید.

خاراندن ممنوع

مهم نیست که شدت خارش چقدر باشد اما باید از خاراندن ناحیه مقعد خودداری کنید.در صورت تماس با ناحیه آلوده باید از دستکش استفاده کنید و به آهستگی به ناحیه تحریک شده دست بزنید و یا آن را پاک کنید. تماس مستقیم با محل آلوده، باعث می شود که تخم ها به انگشتان شما منتقل شوند و در نتیجه خطر آلودگی بیشتر را افزایش دهند.

علاوه بر این، خاراندن بیش از حد یا شدید می تواند به پوست اطراف ناحیه مقعد آسیب بزند و باعث تشدید ناراحتی شما شود. به جای مالش و یا خاراندن پوست آلوده مقعد، به شما توصیه می شود که این ناحیه را با آب گرم و صابون بشوئید. این کار ممکن است به ضد عفونی محل عفونت و کاهش خارش نیز کمک کند.

بهداشت ملزومات سرویس بهداشتی

توصیه می شود که مسواک خود را در یک محفظه قرار دهید تا از قرار گرفتن تخم هایی که از طریق هوا منتقل می شوند،بر روی مسواک جلوگیری کرده باشید.

تمییز نگه داشتن اسباب بازی ها

اگر در خانه، بچه دارید، باید اسباب بازی های او را تمیز کنید.

درمان طبیعی عفونت کرمک با خوردن غذاهایی با فیبر زیاد

داشتن یک رژیم غذایی غنی از فیبر باعث می شود که مدفوع شما حجیم تر شود. هرچه حجم مدفوع شما بیشتر باشد، از بین بردن کرم های روده و حرکات روده راحت تر می شود. در همین راستا باید مقدار مصرف میوه و سبزیجات تازه را به همراه دیگر منابع فیبر غذایی مانند سبوس، نان و آرد سبوس دار و کشمش را افزایش دهید.

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و شکر

انگل هایی مانند کرمک غذای خود را از نشاسته و شکر به دست می آورند. بنابراین غذاهایی را که حاوی قند و کربوهیدرات زیاد هستند را کم کنید تا گرسنگی آنها را ضعیف کند و یا از بین ببرد.

از وان حمام استفاده نکنید

افراد مبتلا به عفونت دائم و در حال پیشرفت کرمک، نباید در وان، حمام کنند زیرا آب راکد می تواند به راحتی توسط تخم های کرمک آلوده شود. به همین دلیل است که توصیه می شود افراد آلوده به این عفونت تا زمانی که این شرایط در آنها وجود دارد، با دیگران از یک وان استفاده نکنند. دوش گرفتن یک گزینه پیشنهادی برای افراد مبتلا به کرمک می باشد.

عفونت کرمک

ضد عفونی کردن ملافه ها، لباس های زیر و حوله ها

تکاندن ملافه ها، حوله ها و لباس های زیر آلوده ممکن است روش خوبی برای رهایی آنها از تخم های کرمک باشد، اما این کار تنها باعث می شود که تخم های کرمک در محیط اطراف خود پخش شده و یا بر روی بعضی از سطوح مجاور بنشیند. بنابراین، باید از تکان دادن لباس های آلوده خودداری کنید و آنها را در ماشین لباسشویی بریزید و با آب داغ بشوئید و سپس در یک خشک کن داغ، خشک کنید تا تخم هایی که ممکن است باقی مانده باشند، از بین بروند.

درمان انتهلمینتیک

این درمان شامل استفاده از داروهای ضد انگل برای از بین بردن کرم ها از بدن است که اولین استراتژی برای مقابله با این عفونت است. با این حال، این درمان تنها زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که با اقدامات بهداشتی که قبلا گفته شد همراه باشد. درمان پزشکی به همراه مراقبت های حمایتی مناسب در منزل، می تواند به پیشگیری از عفونت و عود مجدد آن کمک کند.

مشکلات مربوط به عفونت کرمک چیست؟

بیشتر مردم مشکلات جدی ناشی از عفونت کرمک را تجربه نمی کنند. اما در موارد نادر، اگر عفونت کرمک درمان نشود،می تواند منجر به عفونت دستگاه ادراری (UTI) در زنان شود. کرمک ها در زنان می توانند از مقعد به واژن حرکت کرده و بر روی رحم، لوله ها ی فالوپ و دیگر اندام های لگنی تاثیر بگذارند و واژینیت (التهاب واژن)، اندومتریت (التهاب پوشش رحم) و یا عفونت های دیگر را ایجاد کنند. وجود مقدار قابل توجهی کرمک ممکن است موجب درد شکمی شود. جمعیت زیاد کرمک ممکن است موجب کمبود مواد مغذی در بدن و کاهش وزن شوند.

چگونه می توانم از ابتلا به عفونت های کرمک پیشگیری کنم؟

بهترین راه برای پیشگیری از عفونت کرمک و عفونت مجدد این است که برنامه های بهداشت توصیه شده را انجام دهید و همه افراد خانواده به خصوص کودکان را تشویق کنید.

شما می توانید برای پیشگیری از عفونت کرمک چندین کار را انجام دهید:

 • پس از استفاده از توالت، دستان خود را با آب گرم و صابون بشوئید. به خصوص پس از اجابت مزاج و تعویض پوشک، دقت کنید.
 • پیش از صرف غذا و تهیه غذا نیز دستان خود را به دقت بشوئید. این بهترین حالت پیشگیری از عفونت کرمک است.
 • ناخن ها را کوتاه و تمیز نگه دارید.
 • از عادت هایی مانند جویدن ناخن و یا خاراندن خودداری کنید چون موجب پخش شدن تخم کرمک می شود.
 • هر روز صبح دوش بگیرید تا تخم های کرمک که ممکن است در طول شب در مفعد قرار گرفته باشند، پاک شوند.
 • هر روز لباس های زیر و لباس خود را تعویض کنید.
 • برای شستن ملافه ها، لباس ها و حوله ها از ماشین لباسشویی و آب داغ و از خشک کن گرم استفاده کنید.
 • در طول روز اجازه دهید نور وارد اتاق شود چون تخم ها به نور خورشید حساس هستند.

چشم انداز بلند مدت عفونت کرمک چیست؟

عفونت کرمک را می توانید با دارو و برنامه پاکسازی از بین ببرید. با این حال، چون تخم های کرمک با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و بسیار مسری هستند، ابتلای مجدد به عفونت به سادگی اتفاق می افتد. فرد ممکن است خود را دوباره مبتلا کرده و یا توسط تخم های کرمک افراد دیگر دوباره مبتلا شود. اگر برگشت عفونت را پس از درمان تجربه کردید، افراد و مکان هایی در خارج از خانه ممکن است منشاء اصلی تخم های کرمک باشند.

عفونت کرمک


بیشتر بخوانید: ورم معده و روده – ویروس ها، باکتری ها، انگل – علائم و درمان


بیولوژی

عامل سببی

کرم بزرگ نماتودا انتروبیوس ورمیکولاریس (انگل روده)، به خاطر دم دراز و نوک تیز ماده به طور گسترده ای با عنوان کرمک انسانی شناخته می شود.در برخی از مناطق اسامی عامیانه ای مانند کرم نشیمنگاه و کرم رشته ای یا نخی نیز برای این نوع کرم، استفاده می شود. یکی دیگر از گونه های کرمک، انتروبیوس گریگوری است که در افراد اروپایی، آفریقایی و آسیایی گزارش شده است.

با این حال شواهد مورفولوژیکی و مولکولی بیشتر نشان می دهند که انتروبیوس گریگوری احتمال دارد که نشان دهنده شکل نابالغ از انتروبیوس ورمیکولاریس باشد. کرمک موش صحرایی و سیفاسیا ابولاتا به ندرت انسان ها را آلوده می کند. انتروبیوس ورمیکولاریس ماده بالغ باردار،تخم ها را بر روی چین خوردگی های اطراف مقعد پخش می کند.

عفونت از طریق خود الحاقی (انتقال تخم ها به دهان با دست هایی که نواحی اطراف مقعد را خارانده اند) و یا از طریق قرار گرفتن در معرض تخم ها در محیط آلوده (مانند سطوح آلوده، لباس ها و ملافه ها) اتفاق می افتد. پس از بلع تخم های آلوده، لاروها در روده کوچک باز می شوند و تخم های بالغ در روده بزرگ و معمولا در محل اتصال روده کوچک و بزرگ جای می گیرند. فاصله زمانی از زمان بلع تخم های آلوده تا تخمک گذاری توسط ماده های بالغ در حدود یک ماه است. اندازه کرم های ماده بالغ 8 تا 13 میلی متر و کرم های نر بالغ 2 تا 5 میلی متر است.

طول عمر کرم های بالغ در حدود دو ماه است. کرم های ماده باردار،شبانه از مقعد خارج می شوند و با خزیدن بر روی پوست اطراف مقعد، شروع به تخمک گذاری می کنند. لاروهایی که در داخل تخم ها هستند، در مدت زمان 4 تا 6 ساعت و در شرایط بهینه رشد کرده و تکثیر می شوند. پخش شدن تخم ها در هوا و استنشاق و بلع آنها به ندرت اتفاق می افتد.حرکت لاروی که به تازگی از تخم بیرون آمده از پوست مقعد به درون راست روده، ممکن است اتفاق بیفتد، اما فراوانی تکرار این اتفاق نا معلوم است.

میزبان ها

نماتدهای اکسیوریید (کرمک) به طور کلی از خاصیت میزبانی بالایی برخوردار هستند. انسان ها تنها می توانند میزبان انتروبیوس ورمیکولاریس باشند. با اینکه عفونت های اتفاقی در شامپانزه های حبس شده گزارش شده است.

توزیع جغرافیایی عفونت کرمک

انتروبیوس ورمیکولاریس در سراسر دنیا اتفاق می افتد و این عفونت بیشتر در بچه هایی که به مدرسه می روند و یا در مقطع پیش دبستانی و یا مناطق شلوغ هستند، دیده می شود.

سوالات متداول در مورد عفونت کرمک

عفونت کرمک چگونه پخش می شود؟

عفونت کرمک از طریق مسیر مدفوع_ دهانی پخش می شود که با انتقال تخم های عفونی کرمک از مقعد به دهان فرد به طور مستقیم با دست و یا به طور غیر مستقیم و از طریق لباس ها، ملافه ها، مواد غذایی یا دیگر مواد آلوده پخش می شود. تخم های کرمک در عرض مدت چند ساعت پس از نشستن بر روی پوست اطراف مقعد، عفونی شده و می توانند به مدت 2 تا 3 هفته بر روی لباس، ملافه یا لوازم دیگر زنده بمانند.

افراد معمولا به طرز ناآگاهانه و با بلعیدن تخم های کرمک آلوده که بر روی انگشتان، زیر ناخن ها و یا بر روی لباس، ملافه و دیگر لوازم و سطوح آلوده هستند، آلوده شوند. به خاطر سایز کوچک این کرم ها، گاهی اوقات تخم های کرمک می توانند در هوا پخش شوند و با نفس کشیدن، یلعیده شوند.

عفونت کرمک

آیا خانواده ام می توانند به دلیل استفاده از استخر شنا، به کرمک مبتلا شوند؟

عفونت کرمک به ندرت از طریق استفاده از استخرهای شنا پخش می شوند. عفونت کرمک زمانی اتفاق می افتد که فرد تخم های کرمک را از طریق سطوح و یا انگشتان آلوده ببلعد. اگرچه که مقدار کلری که در استخرها به کار می رود، به اندازه ای نیست که تخم های کرمک را از بین ببرد، اما وجود مقدار کمی از تخم های کرمک در هزاران گالن آب که به طور معمول در استخرها وجود دارد، به احتمال زیاد، باعث عفونت نمی شود.

بچه های کوچک من دوست دارند با یکدیگر حمام بروند. این کار چقدر آنها را در معرض عفونت قرار می دهد؟

در طول مدت زمان درمان و دو هفته پس از درمان نهایی، بهتر است که از حمام کردن بچه ها با یکدیگر و دوباره استفاده کردن و یا به اشتراک گذاشتن حوله حمام خودداری کنید. دوش گرفتن به منظور پیشگیری از آلودگی احتمالی آب حمام ترجیح داده می شود. مراقبت و تعویض مکرر لباس های زیر، لباس های خواب،حوله ها و ملافه ها می تواند به کاهش عفونت، برگشت مجدد عفونت و آلودگی محیطی ناشی از تخم های کرمک کمک کند. این اقلام را باید به خصوص بعد از هر بار درمان فرد آلوده و بعد از هر بار استفاده از لیف حمام تا زمانی که عفونت از بین برود با آب داغ بشوئید.

آیا حیوانات خانگی من، می توانند این عفونت را به من منتقل کنند؟

خیر. انسان ها تنها میزبان انتروبیوس ورمیکولاریس هستند که با عنوان کرمک انسانی نیز شناخته می شود.

آیا خانواده و دیگر افراد نزدیک به شخص آلوده به کرمک، باید تحت درمان قرار بگیرند؟

بله. فرد آلوده و تمام اعضای خانواده و سرپرستان افراد مبتلا باین آلودگی، باید به طور همزمان درمان شوند.

اگر عفونت کرمک دوباره عود کند،چه باید کرد؟

عود مجدد عفونت به راحتی می تواند رخ دهد. در زمان درمان، پیشگیری همیشه باید مورد بحث قرار بگیرد. رعایت بهداشت دست، از موثرترین روش ها برای پیشگیری است. اگر عفونت کرمک دوباره اتفاق بیفتد، فرد مبتلا باید همان دو دوز درمانی را انجام دهد. افراد خانواده فرد مبتلا و سرپرستان خانواده نیز باید تحت درمان قرار بگیرند.

اگر عفونت کرمک تداوم داشته باشد، منبع عفونت را باید جستجو و درمان کرد.. همبازی ها، همکلاسی ها، افراد نزدیک در خارج از خانه و اعضای خانواده باید به عنوان یک منبع احتمالی ابتلا به این عفونت در نظر گرفته شوند. هر فرد مبتلا به این آلودگی باید درمان دو دوز توصیه شده را انجام دهد.

آیا کرمک ها می توانند باعث آلودگی واژن شوند؟

بله، کرمک ها می توانند واژن (درحدود 20٪ از دختران آلوده) را آلوده کنند. به ندرت کرمک ها می توانند باعث آلودگی لوله های فالوپ و دیگر ساختارها شوند.

در صورتی که کرمک درمان نشود، چه اتفاقی می افتد؟

درمان نکردن عفونت کرمک، ممکن است در بروز موارد زیر نقش داشته باشند:

 • اسهال
 • سوء جذب مواد غذایی
 • کاهش وزن
 • خارش دستگاه تناسلی
 • شب ادراری
 • داشتن درد در هنگام ادرار
 • ترشحات واژن که با سوزش و خارش پوست دستگاه تناسلی همراه است.

عوارض ممکن است شامل آندومتریوز، سالپینگیت (التهاب لوله های فالوپ)، التهاب مجاری ادراری، عفونت مجاری ادراری (UTI)، ولووواژینیت (التهاب فرج و واژن) و احتمالا آپاندیس باشد.

عفونت کرمک

کدام یک از پزشکان متخصص می توانند عفونت کرمک را درمان کنند؟

اکثر بیماران مبتلا به آلودگی کرمک می توانند توسط مراقبان اولیه بیمار یا پزشک اطفال درمان شوند. به ندرت یک پزشک متخصص بیماری های عفونی، انگل شناس، پزشک متخصص زنان و زایمان (OB / GYN)، پزشک متخصص امراض گوارشی و یا پزشک متخصص پوست مورد مشورت قرار می گیرند.

درمان کرمک در دوران بارداری

داروهای درمان کننده عفونت کرمک مانند پیرانتل پاموات، هنوز در زنان باردار مورد مطالعه قرار نگرفته است و مشخص نیست که آیا استفاده از این داروها در دوران بارداری ایمن هستند یا خیر. اگر یک خانم باردار میزان زیادی از وزن خود را به علت عفونت کرمک از دست بدهد و یا نتواند خوب بخوابد، پزشک در سه ماهه سوم بارداری می تواند او را درمان کند.

این باور وجود دارد که هر گونه خطر بالقوه برای نوزاد در حال رشد ناشی از مصرف داروهای کرمک، ممکن است در این زمان کاهش پیدا کند. اگر این مزایا بیشتر از خطرات بالقوه استفاده از این داروها باشد، پزشکان می توانند زنان مبتلا به عفونت کرمک را درمان کنند. مشخص نیست که آیا داروی پیرانتل پاموات از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود یا خیر.

بیماری های مرتبط با عفونت کرمک

آیا شما و یا کودکتان مبتلا به عفونت کرمک و یا کرم دیگری هستید؟ انواع مختلفی از کرم ها وجود دارند که می توانند باعث بیماری افراد شوند. کرم های حلقوی (انگل روده) یا کرم آسکاریس،کرم هایی هستند که باعث بروز سرفه، خس خس سینه، تب، گرفتگی عضلات شکم و حتی انسداد روده می شوند.

تخم کرم های حلقوی در خاک هستند و سال ها می توانند در خاک باقی بمانند. کرم های قلابدار در خاک آلوده زندگی می کنند و با راه رفتن بر روی خاک آلوده به آن مبتلا می شویم. کرم های قلابدار خود را به روده کوچک می چسبانند و شروع به مکیدن خون می کنند. علائم عفونت کم قلابدار شامل درد شکمی و کم خونی می شود. در صورت داشتن این علائم، به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص داده شده و درمان شود.

عفونت کرمک


بیشتر بخوانید: کرم و انگل روده در کودکان؛ علل، علائم و درمان


داروهای خانگی برای کرمک

برخی از افراد ممکن است برای خلاص شدن از کرمک به داروهای طبیعی خانگی طبیعی علاقه مند باشند. در حالی که چندین روش درمان خانگی برای کرمک وجود دارد ولی از نظر علمی صحت این روش ها تائید نشده است. افرادی که معتقد هستند که به عفونت کرمک مبتلا هستند، ابتدا باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرند. سپس آنها می توانند از روش های درمانی خانگی زیر استفاده کنند تا درمان را تکمیل کنند.

افسنتین

مطالعات اخیر نشان می دهد که افسنتین گیاهی ممکن است برای درمان برخی از عفونت های انگلی موثر باشد. افراد می توانند از افسنتین به عنوان چای یا شربت استفاده کنند. بهتر است قبل از استفاده این گیاه، ابتدا با پزشك مشورت كنید و حداكثر تا 4 هفته از آن استفاده كنید. انسان ها قرن ها از افسنتین برای درمان کرمک استفاده کرده اند. این گیاه در دامپزشکی هم کاربرد دارد. با این حال هیچ مدرک علمی دال بر موثر بودن افسنتین برای درمان کرمک در انسان وجود ندارد.

سیر

سیر به داشتن خاصیت ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی مشهور است. برخی از افراد از سیر به عنوان مکمل درمانی برای عفونت کرمک، کرم قلابدار و کرم حلقوی استفاده می کنند. برای استفاده از سیر، می توانید حبه سیر را به صورت خام یا به صورت خرد شده در غذاهای مختلف مصرف کنید. به همین ترتیب، می توانید سیر له شده را با ژله پترولیوم مخلوط کنید تا یک ماده خمیری و چسبناک تشکیل شود و به طور مستقیم به روی پوست ناحیه مقعد بمالید. بسیار مهم است که این خمیر را بر روی نواحی بواسیر، نواحی زخم دار یا ملتهب پوست نمالید.

درمان خانگی عفونت کرمک با هویج

هویج خام منبع غنی از فیبر است که می تواند سیستم گوارش را سالم نگه دارد و باعث حرکات منظم در روده شود. محققان نمی دانند که هویج می تواند به طور مستقیم کرمک را از بین ببرد یا خیر، اما می تواند باعث دفع کرمک از روده شود. اگر فرد به هویج حساسیت داشته باشد، خوردن هویج خام یک درمان خانگی مناسب و بدون خطر محسوب می شود. برای از بین بردن باکتری ها و سموم دفع آفات، بهتر است قبل از مصرف هویج ها را بشوئید.

عفونت کرمک

تخم کدو تنبل

تخم کدو تنبل شامل یک ترکیب به نام کوکوربیتاسین است. مطالعات اولیه نشان می دهد که وجود این ترکیب ممکن است باعث اثر گذاری تخم کدو تنبل برای مقابله با انگل های داخلی شود. در حقیقت، کتاب دستور داروسازی ایالات متحده دانه های کدو تنبل را به عنوان درمان انگل های روده در سال های 1863تا 1936 ذکر کرده است.

می توانید تخم کدو تنبل را بخورید یا آنها را با آبوط کنید تا ماده خمیری شکلی تولید شود و آن را بخورید. با این حال، هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد تخم کدو تنبل می تواند به خلاص شدن از کرمک ها کمک کند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای طیف وسیعی از کاربرد های خانگی و بهداشتی است. این روغن یک درمان خانگی محبوب برای دفع کرمک ها است، زیرا بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که استفاده از روغن نارگیل در ناحیه مقعد می تواند از تخم گذاری کرمک ماده جلوگیری کند. بعضی از افراد نیز هر روز صبح یک قاشق چایخوری روغن نارگیل خالص میل می کنند. تا زمانی که به روغن نارگیل حساسیت نداشته باشید، امتحان کردن آن ضرری نخواهد داشت. با این حال، شواهد علمی دال بر موثر بودن روغن نارگیل برای درمان کرمک وجود ندارد.

درمان خانگی عفونت کرمک با دانه پاپایا

مطالعه ای درباره موش صحرایی در سال 2012 نشان داد که دانه پاپایا می تواند عفونت کرمک را درمان کند. با این حال، هیچ مطالعه ای درباره انسان ها موثر بودن این دانه ها را تائید نمی کند. برای استفاده از این روش درمانی، فرد می تواند دانه های پاپایا را به تنهایی بخورد و یا دانه ها را با عسل ترکیب کرده تا شیرین شوند و سپس آنها را بخورد.