بسیاری از خانم ها اکستنشن می کنند و یا می خواهند اکستنشن کنند اما در مورد آن اطلاعاتی ندارند. ما در این بخش از مجله پزشکی دکتر سلام، شما را به روشهای نصب اکستنشن مو و متداولترین روش های نصب، دوش گرفتن و نگهداری موهای اکستنشن شده آشنا می کنیم. چند سالی است كه تب و تاب اكستنشن میان خانم‌ها بالا گرفته است. برخی خانم‌ها از این روش، برای بلندتر كردن موها و برخی برای پرپشت نشان دادن موهای‌شان استفاده می‌كنند. البته می‌توان با انتخاب اكستنشن در رنگ‌های متفاوت یا فانتزی از آن به‌عنوان « های‌لایت » یا « مش » نیز استفاده كرد. اما این روش مانند سایر ترفندهای زیبایی مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارد. بد نیست قبل از انجام آن با انواع اكستنشن‌ها، روش‌های مختلف نصب، مراقبت‌های قبل و بعد و همچنین خطرهای آن برای موها آشنایی پیدا كنید.

اكستنشن‌ مو | مراقبت، تغذیه و روشهای نصب

 

در این بخش شما را کامل با اکستنش مو آشنا می کنیم و هرآنچه لازم است بدانید را به شما می گوییم. اگر اکستنشن کرده اید یا می خواهید موهایتان را اکستنشن کنید لازم است این مقاله کامل را بخوانید. افرادی که سالن آرایش دارند پیشنهاد می شود این مطلب از مجله پزشکی دکتر سلام را پرینت گرفته و به مشتریان و کسانی که اکستنشن می کنند بدهند یا آدرس این سایت را به آن ها بدهند تا اطلاعات آن ها در این زمینه بیشتر شود.  

تا 5 روز حمام نروید
بهتر است موهای خود را در 5 روز اول بعد از نصب اكستنشن شست‌وشو ندهید تا چسب‌ها سرجای خود كاملا ثابت شوند. در هفته اول ممكن است پوست سرتان به خارش بیفتد. در این صورت از اسپری مرطوب‌كننده مو استفاده كنید. این خارش طبیعی است. بعد از چند روز پوست سر به اكستنشن عادت می‌كند. ممكن است اوایل هنگام خواب در قسمت‌هایی كه اكستنشن اضافه شده احساس ناراحتی كنید. این حس بعد از 4 تا 5 روز از بین خواهد رفت و دیگر حتی متوجه اكستنشن نخواهید شد. توصیه می‌شود قبل از خواب، موهای خود را با یك كش سر نرم در بالای سرتان جمع كنید یا اینكه آنها را ببافید تا به هم گره نخورند. هیچ‌وقت با موهای خیس و مرطوب نخوابید.
———–
 متداول‌ترین روش نصب
روش‌های متعددی برای نصب اكستنشن وجود دارد. متداول‌ترین آنها روش «اتصال حرارتی» است كه در آن ابتدا یك دسته باریك از موها جدا شده و كمی‌ بالاتر از ریشه مو محلول چسبناك خاصی مالیده می‌شود و یك دسته باریك از موهای اكستنشن روی آن قرار می‌گیرد. سپس به وسیله گیره یا انبرك ویژه‌ای این موها به هم فشرده شده و حرارت انبرك، چسب را ذوب كرده و موهای مصنوعی به موهای طبیعی می‌چسبند. البته علا‌وه بر این روش با كلیپس و نخ نیز می‌توان موهای مصنوعی را به موهای طبیعی متصل كرد. با استفاده از اكستنشن‌های كلیپسی می‌توان هر زمان در خانه موی اضافه را توسط كلیپس به موهای خود وصل كرده و بعد به‌راحتی آن را جدا ساخت. در روشی دیگر نیز موی اضافه به ریشه موی طبیعی فرد وصل شده و دور آن پیچیده می‌شود. البته در این روش، احتمال ریزش و آسیب مو بیشتر است. در آخرین روش نیز اكستنشن از زیر به پوست سر وصل می‌شود.
———–
 مراقب وزن سرتان باشید!
قبل از انجام اكستنشن حتما موهای خود را با یك شامپوی مناسب شست‌وشو دهید تا هر گونه چربی و محصولات آرایشی از روی آن پاك شود. برای نصب اكستنشن، مو باید حداقل 7 تا 10 سانتی متر بلندی داشته باشد. هر قدر مو بلند‌تر باشد اكستنشن راحت‌تر نصب می‌شود. با این حال موهای خیلی كوتاه را نیز می‌توان اكستنشن كرد.بهتر است قبل از اكستنشن یك تكه كوچك از موی خود را در اختیار آرایشگرتان قرار دهید تا بتواند موهای همرنگ خودتان را تهیه كند.
اگر موهایتان خیلی كوتاه است توصیه می‌شود بیشتر از 40 سانت مو به آن اضافه نكنید. اگر مقدار زیادی مو با طول بلند به لابه‌لای موهایتان اضافه كنید فشار زیاد ناشی از وزن آن موجب ریزش موهای طبیعی‌تان خواهد شد. بعضی افراد نیز به‌دلیل كشش زیاد مو دچار سردرد می‌شوند. اینكه پس از چه مدت این موها از كف سر فاصله می‌گیرند، بستگی به رشد موهای شما دارد. به‌طور معمول موها در ماه  1.5 سانتی‌متر و در سال حدود 15 سانتی‌متر بلندتر می‌شوند؛ همچنین با افزایش سن سرعت رشد موها كاهش می‌یابد.
———–
 فقط روزی یك بار
برای حفظ دوام اكستنشن از برس‌های مخصوص موهای اكستنشن‌ شده استفاده كنید. دانه‌های به كار رفته در این برس‌ها بسیار نرم و نازك هستند. برس‌هایی كه سر دانه‌هایشان برجسته است باعث كشیده شدن اكستنشن می‌شوند. اگر موهایتان گره خورده است، شانه كردن را از پایین به بالا شروع كنید.
سعی كنید روزی یك بار بیشتر موهایتان را شانه نكنید تا موهای تضعیف‌شده دیرتر بریزند. ریزش مو هنگام شانه‌ كردن و دوش گرفتن كاملا طبیعی است. اینها همان تارهایی هستند كه به اكستنشن وصل نشده‌اند. فراموش نكنید هر فرد به‌طور طبیعی در روز صد تار مو از دست می‌دهد.
———–
روش دوش گرفتن تان را تغییر دهید
بعد از اكستنشن قبل از شستن موها آنها را به‌خوبی شانه كنید تا تمام گره‌ها بازشوند. یك‌ مرتبه موهای خود را زیر دوش نبرید. سرتان را عقب بگیرید یا موهای‌تان را از فرق سر به دو نیم تقسیم كنید و آرام زیر دوش بروید. هرگز موقع شست‌وشو سرتان را زیر دوش یا در روشویی پایین نگیرید مگر اینكه فقط بخواهید جلوی موهایتان را بشویید. سپس به اندازه لازم از شامپو استفاده كنید اما موهایتان را مالش ندهید و تنها با دست آنها را از بالا به پایین فشار دهید تا كاملا تمیز شوند. سپس به همان روش قبلی زیر دوش آب رفته و كاملا آنها را آبكشی كنید.
بعد از آن نیز حتما از نرم‌ كننده مو استفاده كنید اما مراقب باشید نرم‌ كننده به محل نصب اكستنشن نخورد. این كار باعث می‌شود اكستنشن‌ها شل شده و زودتر از موعد جدا شوند. بعد از حمام، سریع حوله را دور موهایتان بیندازید تا وزن اضافی آب از روی آن برداشته شود. به آرامی موها را درون حوله فشار دهید اما حوله را بالا یا پایین نكشید.
———–
از حجم‌ دهنده‌ها استفاده نكنید
حتما از شامپوهای مخصوص موهای اكستنشن شده استفاده كنید زیرا محصولات معمولی اغلب حاوی مواد سیلیكونی هستند. این مواد چسب اكستنشن را شلمی‌كنند. بهتر است اجازه دهید موها در هوای آزاد خشك شوند؛ در غیر این صورت می‌توانید از حرارت ملایم سشوار استفاده كنید.
اول از همه قسمت‌های اكستنشن‌ شده را خشك كنید. سشوار را رو به پایین بگیرید و خیلی ملایم با استفاده از انگشت‌هایتان موها را از هم جدا كنید. سپس به آرامی آنها را شانه كنید. سعی كنید موهای خود را بیشتر از دوبار در هفته نشویید. بعد از حمام نیز می‌توانید از محصولات تقویتی و نرم‌ كننده مو استفاده كنید. این محصولات را روی محل نصب اكستنشن به كار نبرید. همچنین تا جایی كه می‌توانید از محصولات روغنی و محصولاتی كه الكل دارند استفاده نكنید زیرا الكل موها را خشك می‌كند. بهتر است از شامپوهای حجم‌دهنده نیز استفاده نكنید زیرا این شامپوها كوتیكول‌های مو را بلند كرده و باعث گره خوردن موها می‌شود.
———–
بعد از 3 ماه باز كنید
اگر كسی به شما گفت كه می‌توانید موهای اكستنشن‌ شده خود را بدون مراقبت و ترمیم برای 6 ماه نگه دارید، حرف او را باور نكنید! موهای اكستنشن‌ شده به مراقبت مداوم نیاز دارند. باز شدن 1 یا 2 عدد از اكستنشن‌ها بعد از مدتی، طبیعی است. البته در برخی افراد تا 10 اكستنشن هم ممكن است از سرشان باز شود. برای جلوگیری از این موضوع باید حسابی مراقب آنها باشید. در واقع باید ماهی یك بار برای ترمیم آن به آرایشگر خود مراجعه كنید. اگر مراقبت‌های لازم را رعایت كنید، دوام آنها بیشتر شده و زیباتر می‌مانند.اكستنشن را نباید بیشتر از 3 ماه نگه داشت چون رشد مو پس از این مدت، باعث كرك شدن و گره خوردن موها می‌شود. جدا كردن اكستنشن‌ها نیز هیچ‌گونه درد یا كشیدگی‌ای نخواهد داشت. درد حین كار، نشانه این است كه در روش كار مشكلی وجود دارد. چسب‌های تشكیل‌شده از كراتین به‌راحتی با مواد مخصوص حل‌ كننده از روی مو جدا می‌شوند. البته خودتان هم می‌توانید این مواد را تهیه كنید و در خانه این كار را انجام دهید. با این حال توصیه می‌شود این كار را به آرایشگرتان بسپارید.
———–
این موها ویتامین جذب نمی‌كنند!
در اكستنشن می‌توان از موهای طبیعی و مصنوعی استفاده كرد. موهای طبیعی معمولا گران‌تر هستند اما درعوض نسبت به موهای مصنوعی، تنوع جنس و رنگ بیشتری دارند و ظاهر زیباتری به موها می‌دهند. درحالی‌ كه موهای مصنوعی به‌راحتی با موهای طبیعی شما تناسب پیدا نمی‌كنند و زود كدر می‌شوند. همچنین دوام آنها در برابر حرارت كمتر است و زودتر آسیب می‌بینند. موهای اكستنشن‌ شده را می‌توانید مانند موهای طبیعی خودتان حالت دهید، اتو و سشوار بكشید و فر یا رنگ و كوتاه كنید. فقط سعی كنید زیاد آنها را روشن نكنید زیرا شفافیت خود را از دست می‌دهند. این موها مانند موهای طبیعی‌تان نمی‌توانند از داخل بدن ویتامین جذب كنند؛ به همین دلیل سریع‌تر آسیب می‌بینند. برای صاف یا فر كردن موها بهتر است از اتو مویی استفاده كنید كه دارای دكمه تنظیم دما هستند. قبل از اتو كردن، موهای‌تان را به‌خوبی شانه كنید. سپس آنها را به قسمت‌های كوچك تقسیم كرده و قبل از اتو كشیدن از اسپری محافظت‌كننده در برابر حرارت استفاده كنید. برای جلوگیری از خشكی مو بهتر است هر روز از این اتوها استفاده نكنید.
———–
 قبل از شنا ببافید
اگر می‌خواهید به مسافرت طولانی‌مدت بروید، قبل از آن یك بار به آرایشگر خود مراجعه كنید تا از وضعیت اكستنشن‌ها مطمئن شوید. برخی اكستنشن‌ها در هوای خیلی گرم دوام‌شان را از دست می‌دهند.
اگر می‌خواهید در آب استخر یا دریا شنا كنید بهتر است سر خود را زیر آب نبرید. زیرا كلر و نمك باعث خشكی و مات شدن موها می‌شوند؛ در غیراین صورت بهتر است به موهای خود، محصولات مرطوب‌ كننده بزنید و از كلاه شنا استفاده كنید تا موها به هم گره نخورند. اگر هم نمی‌خواهید از كلاه استفاده كنید، می‌توانید موهایتان را در پایین سر با كش ببندید و اضافه آن را ببافید. بعد از شنا نیز ابتدا با موهای بافته‌شده برای 5 دقیقه زیر دوش بروید تا تمام كلر یا نمك از آن شسته شود. سپس به‌آرامی بافت مو را باز كنید و به پایین موها كمی شامپو بزنید تا كش اول به‌راحتی از موها پایین بیاید. بعد از آن نیز تمام موها را با شامپو و نرم‌كننده شست‌وشو دهید.
———–
اكستنشن، تغذیه مو را مختل می‌سازد
فشار زیادی كه اكستنشن روی تنه و ریشه موهای طبیعی فرد وارد می‌سازد در دراز مدت می‌تواند موها را خشن و جنس آن را خراب كند و باعث از بین رفتن شادابی مو و ریزش آن شود. شاید ابتدا موها دچار ریزش نشوند اما به‌تدریج با طولانی شدن مدت اكستنشن، ریزش مو نیز بیشتر خواهد شد؛ مثال بارز این موضوع در آفریقایی‌هاست كه موهایشان را بسیار محكم می‌بافند و در درازمدت دچار كم‌ پشتی و ریزش مو می‌شوند. اكستنشن نیز به‌ دلیل فشار زیادی كه با بافتن و بستن مو ایجاد می‌كند، تغذیه مو را مختل می‌سازد. مو برای ادامه حیات نیاز به تغذیه دارد و بستن زیاد مو باعث می‌شود تغذیه آن مشكل پیدا كند. زمانی كه تغذیه مو مختل می‌شود، ابتدا لطافت و شادابی مو از بین رفته و بعد دچار ریزش می‌شود.
———–
امیدواریم مطالب برای شمایی که اکستنشن کرده اید و یا می خواهید اکستنشن کنید مفید واقع شده باشد. افرادی که سالن آرایش دارند لازم است این موارد را به افرادی که اکستنشن می کنند بگویند و یا پرینتی از این مطلب به آنها بدهند. در بخش های دیگر مجله پزشکی دکتر سلام، در مورد آرایش و زیبایی بیشتر صحبت می کنیم.