در این روز ها که ویروس کرونا ، بسیاری از کسب و کار ها و محیط های عمومی را به تعطیلی کشانده ، قهوه خانه های سنتی نیز یکی دیگر از مکان هاییست که به دلیل امکان آلودگی ، تعطیل شده اند. در این مقاله ما به رابطه ی میان دخانیات از جمله سیگار و قلیان با کرونا ویروس و همچنین معرفی وسیله ای جدید به نام ویپ می پردازیم که بیش از ده سال از ورود آن به بازار ، با هدف جایگزینی سالم تر به جای سیگار و قلیان می گذرد.

اثر کرونا روی سیستم تنفسی و ریه

از آنجا که کرونا ویروس نسل جدید ، مثل سایر ویروس های خانواده کرونا شبیه به آنلفوانزا عمل می کنند و باعث ایجاد سرما خوردگی می شوند ، این دسته از ویروس ها ، مستقیما با سیستم تنفسی سر و کار دارند. این ویروس پس از ورود به بدن ، به یک سلول وارد شده و پس از انتشار رشته های RNA ، کنترل سلول را در دست می گیرد و به تولید مثل می پردازد. یکی از اثرات خطرناک کرونا ، ایجاد بیماری ذات الریه یا همان pneumonia است که در آن ، کیسه های میکروسکوپی هوا از مایع پر شده و در نتیجه ، به درد ریه ، خلط ، سرفه و تب منجر می شود. این بیماری ، یکی از علل اصلی مرگ و میر بر اثر بیماری های ریوی در دنیاست که رابطه ی جدی با بیماری های پیش زمینه ای ریوی دارد.

به گفته انجمن بهداشت جهانی ، افرادی که سابقه بیماری های ریوی دارند ، ریسک بالاتری از آسیب پذیری در برابر کرونا خواهند داشت. سیگار و قلیان ، هر دو حاوی ماده های سمی خطرناکی از جمله قطران هستند که احتمال ابتلا به بیماری های پیش زمینه ای ریوی ، از جمله COPD و سرطان ریه را به شدت افزایش می دهند.

آلودگی های سیگار و قلیان و کرونا

فقط کافیست تعداد دفعاتی که لبی قلیان و فیلتر سیگار با محیط ارتباط پیدا می کنند را در نظر بگیرید تا حد آلودگی آن به مواد عفونت زا مثل ویروس ها و باکتری را متوجه شوید. فیلتر سیگار های شما ، نخستین جایی هستند که آن را لمس می کنید تا آن ها را از جعبه بیرون بیاورید و این فیلتر ، همان قسمتی است که آن را روی لب میگذارید. قطعا اگر شخصی هستید که ممکن است روزی حدود یک پاکت سیگار بکشید، احتمال آن بسیار کم است که پیش از سیگار کشیدن ، دستانتان را ضد عفونی کنید.

ویپ ، جایگزینی بسیار سالم تر از سیگار و قلیان

ویپ یا سیگار الکترونیکی که با نام های مختلفی در جهان شناخته می شود ، یکی از اختراعات نسل جدید است که برای کار کردن ، از جریان برق برای گرم کردن المنت استفاده می کند تا مایعی به نام جویس را که حاوی نیکوتین است ، تبخیر کند. این مایع دود و قطران ندارد و تنها طعم دهنده های سالم و طبیعی در آن وجود داشته که با نیکوتین مایع مخلوط است. با ویپ ، فردی که سیگار یا قلیان می کشد ، دقیقا نیکوتین مورد نیاز را دریافت می کند و به مرور ، ویپ به عنوان جایگزینی سالم تر از قلیان و سیگار برای شما می شود.

ویپ ها ، معمولا برای کشیدن به کلید نیاز دارند و با فشردن آن ، دستگاه شروع به کام دادن می کند. بنابراین ، شما تنها با لبی آن ویپینگ می کنید و اگر هم محیطی آلوده باشد ، تنها کلید دستگاه است. در مقاله ی ویپ چیست ، می توانید اطلاعات مفیدی درباره سیگار های الکترونیک به دست بیاورید یا برای خرید ویپ ، مشاوره بگیرید.