ویروس کرونا

هفته گذشته جواب آزمایش یک سگ خانگی مشکوک به ویروس کرونا یا کووید 19 در هنگ کنک مثبت اعلام شد و به این ترتیب موجی از نگرانی جدید درباره انتقال ویروس کرونا از انسان به حیوانات خانگی به وجود آمد. این مورد هشدارها درباره اینکه حیوانات اهلی و خانگی هم می توانند به عنوان بخشی از زنجیره انتقال ویروس کرونا که منجر به ایجاد سندروم حاد تنفسی می شود و به طور بالقوه می تواند به شما و حیوان خانگی تان آسیب بزند را فعال کرد. این اتفاق باعث شده است که سوالات بسیار زیادی درباره ارتباط بین ویروس کرونا و حیوانات خانگی در ذهن خیلی ها شکل بگیرد.

طبق گفته اداره زراعت، شیلات و حفاظت هنگ کنگ (AFCD)، آزمایش های به عمل آمده از این سگ مشکوک به ویروس کرونا که از طریق نمونه گیری از دهان و بینی انجام شد نشان می دهند که عفونت در بدن این حیوان به میزان کمی وجود دارد و به احتمال زیاد این انتقال از طریق انسان به حیوان انجام گرفته است. بنابراین اکیدا توصیه می شود که در خانواده های مبتلا به ویروس کرونا، حیوانات اهلی و خانگی از جمله سگ و گربه حتما در قرنطینه قرار بگیرند تا از بروز مشکلات سلامتی برای حیوانات و همینطور افراد جدید جلوگیری شود.

خانم شلی رنکین میکروب شناس دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در مورد خطرات عفونت ویروس کووید 19 در حیوانات صحبت هایی کرده است. آزمایشگاه این میکروب شناس بخشی از شبکه تحقیقات و پاسخ آزمایشگاه دامپزشکی ایالات متحده آمریکا محسوب می شود که روی تعیین میزان تاثیر بیماری همه گیر بر حیوانات اهلی و حیوانات دیگر تحقیق می کنند. در ادامه شلی رنکین به سوالات مرتبط با این موضوع پاسخ می دهد.

ویروس کرونا

آیا ممکن است ویروس کرونا را به حیوانات خانگی مان منتقل کنیم؟

به طور کلی ویروس کووید 19 از انسان به انسان منتقل می شود. هنوز تحقیقات گسترده ای درباره انتقال این ویروس از انسان به حیوان در دست نیست. در نمونه های گرفته شده از سگ هنگ کنگی ذرات کمی از ویروس وجود داشتند. در مورد حیواناتی که هیچ نوع علائم بالینی ندارند به سختی می توان اظهار نظر کرد. این فقط یک مورد بود و ما را به این فکر وا داشت که روی انتقال ویروس کرونا از انسان به حیوان تحقیقاتی انجام بدهیم.

سگ ها و گربه ها نیز درست مثل ما در دسته پستانداران قرار می گیرد. به این معنی که بسیاری از آنها هم همان نوع گیرنده هایی را دارند که ما در سلول های بدنمان داریم. بنابراین از نظر تئوری ویروس کووید 19 می تواند به گیرنده های موجود در این سلول ها هم متصل شود. اما مساله اینجاست که این ویروس پس از ورود به بدن حیوانات شبیه چیزی که در بدن ما اتفاق می افتد عمل نمی کند و تکثیر نمی شود. با این حال توصیه اکید ما بر این است که افراد آلوده به ویروس کرونا باید ارتباطشان را با حیوانات خانگی قطع کنند، دستانشان را به طور مرتب بشویند و اجازه ندهند که سگ یا گربه و یا هر حیوان خانگی دیگری صورتشان را لیس بزند. اگر ویروس در ترشحات بدن شما وجود داشته باشد از این طریق به حیوان خانگی تان نیز منتقل می شود.

در صورتی که تست کرونای کسی مثبت اعلام شد آیا لزومی هست که حیوان خانگی او هم آزمایش کرونا بدهد؟

در حال حاضر این مساله در اولویت قرار ندارد. اما اگر موارد بیشتری مشابه با چیزی که در مورد سگ هنگ کنگی اتفاق افتاده رخ بدهد این موضوع بیشتر مورد بحث قرار می گیرد.

ویروس کرونا

آیا حیوانات خانگی آلوده می توانند ویروس کرونا را در بدنشان نگه دارند و آن را به ما انتقال بدهند؟

بله. اگر حیوان خانگی شما آلوده شده باشد (که هنوز این مساله در دست بررسی است) می تواند ویروس را به شما منتقل کنند. در چنین صورتی باید با حیوانات نیز درست مثل موارد انسانی ابتلا به ویروس کرونا رفتار کرد و در کنار بیمارستان های انسانی، بیمارستان های دامپزشکی نیز باید دایر شوند.

آیا باید حیوانات خانگی مان را قرنطینه کنیم؟

بله. درست مثل موارد انسانی ابتلا به ویروس کرونا، در صورتی که حیوان خانگی تان به این ویروس آلوده شده باید قرنطینه شود. اگر حیوانتان مبتلا به ویروس کرونا شده اما علائمی ندارد می توانید آن را خانه قرنطینه کنید. در طی این مدت باید ارتباطتان را با حیوان خانگی محدود کنید و آن را از خودتان و اعضای خانواده تان دور نگه دارید. علاوه بر این باید به طور مرتب دست هایتان را بشویید و هنگام ورود به اتاق قرنطینه حیوان از ماسک استفاده کنید.

اگر در خانه افرادی که قرنطینه هستند و افرادی که نیازی به قرنطینه ندارند با هم زندگی می کنند، آیا حیوان خانگی می تواند به هر دو گروه نزدیک شود؟

خیر. به دلیل مسائل بهداشتی و برای احتیاط بیشتر نباید حیوان خانگی به هیچ کدام از این دو گروه نزدیک شود.

لوراتادین برای سگ ها

در حال حاضر برای محافظت از حیوانات خانگی در برابر ویروس کرونا چه اقداماتی می توان انجام داد؟

نکته مهم این است که حیوانات خانگی تان را هم در برنامه آمادگی برای مقابله با ویروس کرونا قرار بدهید. اگر بیمار هستید و باید در خانه قرنطینه شوید حتما غذای اضافی برای حیوان خانگی تان تهیه کنید تا لزومی به بیرون رفتن نباشد. اجازه ندهید حیوان خانگی تان بیرون برود و به همسایگان و افراد دیگر نزدیک بشود و آن را هم مثل خودتان در قرنطینه نگه دارید.

پاسخ به سوالات و ارتباط با دامپزشک