اوتیسم يک بيماري نيست بلکه يک اختلال رشد در عملکرد مغز است. افراد مبتلا سه نوع علامت را نشان مي دهند: روابط اجتماعي ضعيف، مشکلاتي در ارتباط کلامي و غيرکلامي، و نيز علائق و فعاليتهاي محدود. اين علائم در سه سال اول زندگي بروز مي کند و به نظر مي رسد که در سرتاسر زندگي ادامه پيدا مي کند. اگرچه داروي خاصي براي درمان اوتیسم وجود ندارد، وليکن شروع زودتر آموزش، ضروري است چرا که ممکن است موجب بهبودي رشد اجتماعي و کاهش رفتارهاي نامطلوب گردد. و احتمال دارد افراد اوتیسم بتوانند زندگي نرمالي داشته باشند.

 

علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است. وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبك زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد. كودكان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات كلامی و غیر كلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشكل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد . در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری نیز دیده می شود. در این افراد حركات تكراری ( دست زدن ، پریدن ) پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممكن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی ) نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند. هسته مركزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است.

درباره دکتر عظیم دارایی فاضلی بیشتر بدانید

 

فعالیتهای رسانه ای .کارشناس ثابت برنامه زنده رادیویی دولت سرا استان لرستان از ۹۳ تا ۹۶ و کارشناس برنامه زنده تلویزیونی سرای خانواده و سیمای خانواده از سال ۹۳تا۹۶ از شبکه استانی

……..

فعالیت های آموزشی و دانشگاه: استاد دانشگاه پیام نور خرم آباد

استاد دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی، علمی کاربردی بهزیستی، دادگستری، شهرداری، کیان پارت

………….

کارگاههای آموزشی: گواهینامه تخصصی نوروفیدبک. دورهای اعتیاد، وسواس، ازدواج، خانواده، تربیت مدرس مهارتهای عمومی

عضو انجمن روانشناسان ایران

عضو انجمن روان درمانی

دوره تخصصی آموزش خانواده با دو عنوان پیشگیری از ازدواج ناموفق در بین جوانان و مشاوره و راهنمایی با رویکرد توسعه ازدواج مجدد پایدار.

دوره تربیت مربی آموزش پیش از ازدواج …

……….

مقالات: بررسی رابطه همبستگی بین اعتماد اجتماعی براساس هوش هیجانی

…………

تالیف کتاب

۱- مدیریت بدن و متغیرهای فردی و اجتماعی

۲-تیپ های شخصیت شناسی در ازدواج

۳-موفقیت در ازدواج

۴-اوتیسم اختلالی فراموش شده

۵-مولفه های درمان اختلال نقص توجه (بیش فعالی)

………….

فعالیتهای مذهبی

مسئول هیات فرهنگی مذهبی فداییان ولایت

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز

عضو هیات امنای مسجد حضرت ابوالفضل شهرستان خرم اباد

عضو خانواده معظم جانبازان

مدیر عامل موسسه قرآنی کوثر ولایت

مداح عتبات عالیات