علائم و نشانه های بواسیر

فرد احساس دفع ناکاملی برای مدفوع دارد و این یکی از نشانه های هموروئید می باشد. در حالت های طبیعی، مدفوع فرد به صورت کامل تخلیه می شود. ولی در صورت وجود بواسیر، عضلات دریچه ای مقعد توانایی کافی برای دفع کامل مدفوع را ندارند و فرد مجددا احساس دفع دارد. احساس سوزش و خارش در ناحیه مقعد که یکی از نشانه های بواسیر است. این علائم بیشتر در بواسیرهای خارجی نمود می کند. بیرون زدگی گوشتی هم یکی دیگر از نشانه های بواسیر است. ممکن است تورم عروق سیاهرگی باعث بیرون زدگی بافت آن ناحیه بشود و ظاهر زشتی را به روی سوراخ انتهایی ناحیه گوارشی ایجاد کند. درد و ناراحتی در ناحیه مقعد یکی از علائم بواسیر است. درد تیر کشنده ای که در ناحیه مقعد ایجاد می شود. این درد خصوصا در زمان نشستن های طولانی ایجاد می شود و فرد را بسیار اذیت می کند. خونریزی بدون درد در زمان دفع مدفوع هم از دیگر علائم بواسیر است. تا جایی که ممکن است فرد در کف سرویس بهداشتی خونی به رنگ قرمز روشن ببیند. این حجم از خونریزی می تواند به قدری شدید بشود که شخص به کم خونی دچار بشود. خروج ترشحاتی لزج مانند پس از دفع مدفوع نیز از دیگر علائم بواسیر می باشد. شما ممکن است پس از دفع متوجه ترشحاتی این چنینی بشوید. ترشحاتی که به راحتی پاک نمی شوند و منشأ آن ها داخل کانل می باشد.

درمان بواسیر با دارو

چنانچه بواسیر در مراحل ابتدایی خودش تشخیص داده بشود، می توان آن را با استفاده از دارو درمان کرد. برخی از داروهایی که می توان با استفاده از آن بواسیر را درمان کرد عبارتست از: پماد هیدروکورتیزون: از این پماد برای برطرف کردن علائمی مثل خارش، درد و تورم استفاده می شود.
پماد مشک: این پماد از یکسری داروی گیاهی و طبیعی درست می شود و شامل داروهایی مثل بزوار مصنوعی، مشک، بورنول، کالامین، کهربا، گلابی و بوراکس می شود. این دارو به وسیله پاکسازی سموم، باعث تولید بافت جدید می شود. این دارو هم می تواند باعث کاهش تورم و درد در ناحیه بشود و هم این که رطوبت ناحیه مقعد را برای دفع بهتر فراهم کند.
پماد نیتروگلیسیرین: این پماد شامل ترکیباتی است که می تواند همزمان با جذب، NO آزاد کند. NO می تواند باعث گشادشدن عروق بشود. این دارو همچنین می تواند باعث تسکین سوزش و درد ناحیه مقعد بشود.
پماد ایپروئید: از این دارو نیز برای درمان بواسیر استفاده می شود. چرا که خاصیت ضد دردی، ضد التهابی و بی حس کنندگی دارد. این دارو بایستی تا یک هفته استفاده بشود و مصرف بیش از حد آن می تواند خطرات مختلفی را برای شما در پی داشته باشد.
پماد لیدوکائین: این پماد نیز خاصیت بی حس کنندگی دارد. در نتیجه بیمار با استفاده از آن دردی را احساس نخواهد کرد. این پماد همچنین ضد التهاب بوده و شما می توانید از آن برای درمان عروق بواسیری استفاده نمایید.
پماد پراموکسین: یکی دیگر از داروهای پرکاربرد برای درمان بواسیر پماد پراموکسین است. این پماد می تواند خارش، سوزش و درد ناشی از بیماری را برطرف کند. پزشکان این دارو را همچنین برای درمان گزش حشرات، اگزما، آبله مرغان، سرخک، آتاب سوختگی و … نیز تجویز می نمایند.
داروی روهمورین: پزشکان از این دارو برای درمان بواسیر استفاده می کنند. در حقیقت این دارو جزء یکی از بهترین داروها برای درمان بواسیر است. این دارو می تواند با خشک نمودن عروق بواسیری، بیماری را درمان کند. این دارو باید با معده خالی مصرف بشود و استفاده از آن تا رفع کامل بیماری توصیه می شود.
گفتنی است پمادها می توانند علائم بیماری را تا حد زیادی کاهش بدهند. معمولا آن ها خاصیت قابض و بی حس کنندگی دارند. چرا که کورتیکواستروئید دارند. از بین پمادها، پماد آنتی هموروئید معروفترین پمادی است که می تواند علائم بیماری را بهبود ببخشد. البته لازم به ذکر است که پمادها دارای استروئید هستند و شما نباید از آن ها بیشتر از 1 هفته استفاده نمایید. چرا که ممکن است برای شما مشکلات پوستی متعددی را به وجود بیاورد.

درمان خانگی بواسیر

برای درمان بواسیر می توان از ترکیباتی گیاهی مثل همارون استفاده کرد. عنصر اصلی همارون، عصاره تصفیه شده سوفورا ژاپونیکا و یا پاگودای ژاپنی است. این ماده می تواند باعث نرمال شدن خاصیت نفوذپذیری مویرگ ها بشود. دیواره رگ ها با استفاده از این ماده محکم شده و مواد لازم برای سلامتی رگ ها با استفاده از این ماده مهیا می شود. همچنین این ماده باعث تسکین خارش، ناراحتی، درد و حساسیت می شود. همچنین برای درمان بواسیر می توانید از برخی درمان های خانگی نیز کمک بگیرید. اگرچه بیشتر بواسیرها به طور خود به خودی درمان می شوند، ولی در این میان راه هایی هم وجود دارند که بتوانید با استفاده از آن ها از دردتان بکاهید و بواسیرتان را درمان کنید. برخی از این راه ها عبارتند از:
یخ بگذارید: با استفاده از یخ شما می توانید از التهاب و درد ناحیه مزبور بکاهید. حمام نمایید: خوابیدن در آب گرم برای 10 دقیقه تا یک ربع می تواند از دردتان بکاهد.
از کرم استفاده نمایید: کرم هایی که حاوی هیدروکورتیزون، عصاره فندق یا عوامل ضد التهاب هستند، می توانند از درد و تورم شما بکاهند.

 

دلایل ایجاد بواسیر

برخی از عوامل ایجاد کننده بواسیر عبارتست از:

بارداری

رژیم کم فیبر

کم تحرکی

چاقی

سرطان کولون

جراحت نخاعی

سابقه جراحی رکتوم

جراحی هموروئید

جراحی هموروئید بیشتر برای درمان بواسیرهای درجه 3 و 4 می باشد. معمولا این جراحی با خونریزی و درد فراوانی همراه بوده و بیمار پس از عمل دوران نقاهت دردناکی را تجربه خواهد کرد.

درمان بواسیر با لیزر

یک درمان سرپایی و مطبی مناسب برای بواسیرهای کوچک ( درجه 1 و 2 )، لیزر می باشد. هموروئید درجه 1 تنها خونریزی دارد. در این درجه از هموروئید در سطح داخلی مقعد، هموروئید های کوچکی بوجود می آید. خیلی از افراد به این موضوع چندان توجه نمی کنند تا جایی که کشیدگی مدفوع به روی مقعد می تواند باعث خونریزی در آن ها بشود. ولی هموروئید درجه 2 به غیر از خونریزی، مختصری بیرون زدگی و درد هم دارد. در این مرحله بالشتک های هموروئیدی در زمان دفع از مقعد شما خارج می شودکه به دلیل سفت بودن بافت آنجا به طور مجدد به داخل بر می گردد. این ها از خفیف ترین درجات هموروئید می باشند و با لیزر درمانی به صورت کامل رفع خواهند شد. لیزر درمانی یک راه حل جدید برای درمان هموروئید بوده و امروزه مورد توجه بسیاری از پزشکان و بیماران قرار گرفته است

درمان توسط بهترین پزشکان متخصص بواسیر

گفتنی است پمادها می توانند علائم بیماری را تا حد زیادی کاهش بدهند. معمولا آن ها خاصیت قابض و بی حس کنندگی دارند. چرا که کورتیکواستروئید دارند. از بین پمادها، پماد آنتی هموروئید معروفترین پمادی است که می تواند علائم بیماری را بهبود ببخشد. البته لازم به ذکر است که پمادها دارای استروئید هستند و شما نباید از آن ها بیشتر از 1 هفته استفاده نمایید. چرا که ممکن است برای شما مشکلات پوستی متعددی را به وجود بیاورد.

 

سوالات متداول

برای درمان بواسیر بدون درد و خونریزی چه روشی پیشنهاد میشود؟

برای درمان بواسیر بهترین روش درمان به تشخیص و معاینه متخصص آنورکتال بستگی دارد. این نظر طبق پیشرفت بیماری، جنسیت، سن و عوامل دیگر بین جراحی های باز و لیزر متغیر است. متخصص کلینیک با وجود درمان هزاران بیمار مختلف با تجربه بسیار زیاد تلاش میکند تا بهترین و کم خطر ترین روش درمان را انجام دهد.

 

مزایای جراحی بواسیر با لیزر نسبت به جراحی سنتی چیست؟

در جراحی بواسیر با لیزر به بافت های بدن آسیب کمتری میرسد. • درد و خونریزی در این روش درمان کم میباشد. • درمان و بهبود در این روش تضمین شده است. • جراحی با لیزر در 20 دقیقه انجام میشود. • درمان بواسیر با لیزر به صورت کاملا سرپایی و با بی حسی موضعی است. • دوران نقاهت در درمان با لیزر وجود نداشتهه و فرد مراجعه کننده میتواند به فعالیت روزانه خود ادامه دهد. • برگشت و عود بیماری با لیزر تقریبا یک چهارم برگشت و عود های عمل های سنتی است.

 

جراحی بواسیر با لیزر چه عوارضی دارد؟

از عوارض جراحی با لیزر اینه که فرد بعد از عمل احساس تورم میکنه که ناشی از اشعه لیزره و طبیعیه عوارض چندانی نداره. از عوارض جراحی بواسیر با لیزر میتوان گفت که فرد بیمار در اثر اشعه لیزر احساس تورم میکند که این احساس طبیعی است.

 

هزینه لیزر حدودا چقدره؟

هزینه جراحی سر پایی در مرکز آنورکتال بستگی به حجم جراحی انجام شده، وسعت عفونت، چند مرحله ای شدن جراحی، تعداد کانالها، گرید ها و پیچیدگی های تخصصی به نظر پزشک متخصص آنورکتال برمیگردد.
دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر با لیزر چقدر است؟
دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی بستگی به خود کیست دارد بعضی از مراجعین خیلی زود اقدام میکنند و به طبع دوران نقاهت کمی را تجربه میکنند. برخی از بیماران که بعد از سال ها خود درمانی های متعدد ناچار میشوند تن به جراحی بدهند، به خاطر حجم زیاد کیست و بافت عفونی شده که از بدنشان خارج میشود دوران نقاهت بیشتری را تجربه میکنند. دوران نقاهت در جراحی هموروئید تقریبا کم می باشد ولی بسته به ظرفیت بدنی انسان های مختلف، متغیر است و ۸۰ درصد درد در همان زمان جراحی از بین میرود. دوران نقاهت در جراحی فیشر بعد از دو الی سه روز کلا تمام میشود و زخمی که از فیشر بوجود آمده سریع بسته و بهبود میابد.
برای بیماران خانم چه اقداماتی صورت گرفته است؟
خانم دکتر سیما حلمی ارجمند عضو هیئت علمی دانشگاه و متخصص جراحی عمومی با 23 سال سابقه درمانی در خدمت بیماران خانم میباشد.
احتمال بازگشت و عود بیماری بواسیر بعد از عمل چقدر است؟
برگشت و عود بیماری با لیزر تقریبا یک چهارم برگشت و عود های عمل های سنتی است.