گاهی اوقات ممکن است در پوست افراد لک و جوش هایی به دلایل مختلف از جمله موارد زیر ایجاد شود.

عوامل ژنتیکی: در برخی افراد ، لک های ایجاد شده بر اثر وراثت و عوامل ژنتیکی می باشد.

بارداری: در دوران حاملگی و پس از آن ممکن است لک هایی در ناحیه پیشانی ، گونه و… صورت ایجاد شود که در برخی موارد خود به خود پس از زایمان محو می شود ولی در بسیاری از موارد روی صورت باقی مانده و سبب ناراحتی و عدم اعتماد به نفس افراد می شود.

افزایش سن: بر اثر افزایش سن نیز لک هایی روی صورت ایجاد خواهد شد.

قرارگیری در معرض آفتاب: گاهی اوقات بر اثر قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید ممکن است لک هایی روی صورت پدید آید که افزایش سن می تواند آن را تشدید کند به این دلیل که نور آفتاب سبب فعالسازی رنگدانه های پوست (ملانین) و در نتیجه تجمع آنها در یک ناحیه و ایجاد لک خواهد شد.

بیماری: برخی بیماری ها مانند نارسایی کبد و کلیه نیز سبب ایجاد لک خواهد شد.

عوامل دیگر: علاوه بر موارد ذکر شده، عوامل دیگری مانند سوختگی، جنس لباس، عطر و ادکلن ها، عوارض برخی داروها (مانند قرص های جلوگیری از بارداری) و… ممکن است سبب ایجاد لک شود.

از راه های پیشگیری و کمک به درمان جوش و لک های پوستی می توان به تغذیه مناسب، آرامش اعصاب، خواب کافی و … اشاره کرد همچنین استفاده از برخی کرم ها برای این منظور بسیار مناسب خواهد بود که در ادامه به شرح مفصل آنها خواهیم پرداخت.

معرفی کرم ها

کرم سیسترا سیستامین:

کرم سیستامین یک ماده روشن کننده پوست برای معالجه اختلالات فشار خون بالا مانند لکه های سنی ، ملاسما (لک های پوستی پس از زایمان) و هایپرپیگمنتیشن بعد از التهاب است.

همانطور که از نام آن پیداست، این کرم حاوی سیستامین، متابولیت ال- سیستئین و یک جزء طبیعی سلولی است. ال-سیستامین تولید ملانین در پوست را به چندین روش مختلف مهار می کند، به همین دلیل بسیار مؤثر است.

کاهش رنگدانه معمولاً بعد از 6 هفته استفاده مداوم مشاهده می شود. برای دستیابی به نتایج بهینه 8 تا 12 هفته استفاده منظم طول می کشد.

موارد منع مصرف کرم سیستامین

کرم سیستامین را نباید توسط کسی که سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال دپیگمنتینگ، ویتیلیگو دارد، استفاده کند.

در صورت بارداری یا شیردهی، از مصرف آن خودداری کنید.

شما می توانید در هر زمان از سال و بدون در نظر گرفتن شدت نور آفتاب از این روش درمانی استفاده کنید، این یک حساس کننده فوتوز نیست.

این کرم برای همه انواع پوست و رنگ های پوست مناسب است.

جهت مصرف این کرم نیازی به شستشوی پوست قبل از استفاده از آن نمی باشد و با توجه به اینکه مولکول سیستامین مولکولی ریز می باشد و به سرعت جذب می شود پوست حالت طبیعی خود را داشته باشد و از استفاده از کرم و لوسیون و مواد دیگر پیش از استفاده از این کرم خودداری نمایید.

مقداری از کرم را روی پوست مالیده و یک لایه نازک آنرا روی پوست پخش کرده و بدون نیاز به ماساژ ، پس از ۱۵ دقیقه آن را با آب ولرم و صابون بشویید و به ارامی خشک کنید.

پس از آن از یک کرم مرطوب کننده ی ساده استفاده کنید.

کرم سینره:

در کرم ضدلک و روشن کننده سینره از موادی استفاده شده است که سبب مهار و کاهش تولید آنزیم تیروزیناز و در نتیجه کاهش ملانین سازی پوست شده و از این طریق سبب روشن شدن پوست می شود.

کرم سینره همچنین با دارا بودن مقادیری ویتامین آ و آلفا هیدروکسی اسیدها می تواند سبب افزایش بازسازی پوست شود.

علاوه بر آن حضور موادی چون اسیدهای چرب امگا۳ امگا ۶، همچنین ویتامین ها و پروتئین های هیدرولیز شده شیر سبب آن می شود که کلیه مواد لازم جهت بازسازی سلولهای مرده و آسیب دیده تامین شود و باعث صافی و طراوت پوست گردد.

کرم نورا اکسفولیاک آلکنومگا:

این کرم از کرم های ضدجوش و لک فوری بوده و تا حدی دارای خاصیت لایه برداری نیز می باشد.

همچنین دارای خاصیت آنتی باکتریال می باشد که سبب از بین بردن باکتری های مولد جوش خواهد شد.

کرم میاروما:

کرم فشرده صورت برای درمان جوش و لک ها می باشد.

این کرم حاوی اسید کویک (اسید کوجیک)، محصول طبیعی اصلی ژاپن است که به عنوان ماده سفید کننده پوست با خواصی که مانع تشکیل ملانین است عمل می کند.

این کرم سرشار از آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات است که از اثرات پیری پوست جلوگیری می کند و همچنین به عنوان یک مرطوب کننده قدرتمند عمل می کند.

همچنین این کرم حاوی عصاره آلوئه ورا است که خواص آن باعث احیای پوست می شود که از خشکی جلوگیری می کند و باعث تازه شدن اپیدرم می شود.

کرم بیوتی گلدن پرل:

کرم از بین برنده جوش و لک صورت کرم گلدن پرل کرمی گیاهی می باشد و از مواد شیمیایی مضر برای پوست در ساختار آن استفاده نشده است.

این کرم به منظورهای متفاوتی برای پوست استفاده می شود که از مهمترین آن ها می توان به از بین بردن جای جوش و لک های صورت اشاره کرد.

طول دوره مصرف این کرم حداقل دو ماه می باشد.

کرم رژودرم:

این کرم بر روی اسکارهای فرورفته پوست تاثیر بهتری می گذارد. البته نمی تواند موجب ترمیم کامل شود زیرا این اسکارها در اندازه های متفاوتی ظاهر می شوند و این کرم می تواند تا حدی به بهبود آنها کمک کند.

جهت استفاده از این کرم باید مقداری از آن را روی پوست گذاشته و حدود یک دقیقه و نیم ماساژ دهیم سپس مقدار بسیار کمی پماد آلفا روی موضع مورد نظر قرار داده و به آرامی حدود یک دقیقه ماساژ دهیم.

کرم فیس دوکس پیگماسوم:

این کرم یک ضدلک غیر هیدروکینونی می باشد که حاوی آنتی اکسیدان و ویتاپین ها و مواد موثر طبیعی دیگر می باشد، که موجب از بین رفتن جوش و لک های پوستی که بر اثر عوامل مختلفی چون بارداری، آفتاب، افزایش سن ایجاد شده اند می شود.

همچنین این کرم دارای آلفا آربوتین طبیعی، مخلوطی از پپتیدهای متعدد، ویتامین ث، گلوتاتیون به همراه اکتیوسولفورفان می باشد که به فرم انکپسوله لیپوزومال می باشد و از بهترین و موثرترین مواد ضدلک در جهان به شمار می رود.

این کرم همچنین یک کرم ضدجوش بوده که حاوی ترکیب لیپوزومال و عصاره ریشه گیاه هستراگالوس ممبرانوس می باشد که سبب تقویت پوست و افزایش جریان خون آن شده و روند بهبود جوش و لک های پوست را تسریع می بخشد.

کرم آگرادو:

کرم ضد لک آگرادو با دارا بودن ترکیب های پروتئین دار، آمینو اسیدها به همراه ویتامین ب۵ و ای، فنیل اتیل، رزورسینول و… می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان از پوست در برابر آسیب ها محافظت کند.

همچنین میتواند با کنترل ملانین پوست سبب کاهش ایجاد لک های پوست شده و علاوه بر آن به دلیل اینکه این کرم خاصیت ضدآفتابی نیز دارد از پوست صورت در مقابل تابش نور خورشید که خود عامل ایجاد لک می باشد نیز حفاظت می کند.

از دیگر موادی که در کرم آگرادو موجود می باشد آلوئه ورا و عصاره تمشک است که جهت درمان جوش و لک های ایجاد شده در پوست نقش بسزایی دارد.

کرم کترل بایورگا:

کرم کترل یکی از کرم های مناسب پوست هایی می باشد که لک دار شده اند. نحوه ی عمل این کرم به صورت لایه برداری می باشد که از این طریق می تواند به از بین بردن جای جوش و لک ها کمک کند.

کرم ام کیو:

این کرم که یکی از کرم های با کیفیت و خوب ضدلک از کشور فرانسه می باشد ، دارای ترکیب هیدروکینون بوده و از این طریق به درمان لک های صورت ناشی از جای جوش، آفتاب، لیزر، افزایش سن و … ایجاد شده اند کمک می کند.

همچنین به دلیل وجود مقادیری از ضد آفتاب بوده و می تواند از پوست در برابر نور آفتاب محافظت کند.

اثر گذاری این محصول در صورتی که درست مصرف شود پس از ۲هفته کاملا مشهود و نمایان خواهد بود.

کرم ضدلک کالی بل:

این کرم جهت جلوگیری از ایجاد لک و همچنین درمان لک های ایجاد شده روی پوست مناسب می باشد و برای انواع پوست می توان از آن استفاده کرد زیرا فاقد هیدروکینون می باشد.

مکانیسم عمل این کرم نیز لایه برداری بوده و از این طریق با بازسازی کردن سلول های آسیب دیده ی پوست سبب از بین رفتن لک و جای جوش های صورت می شود.

از دیگر موادی که در این کرم وجود دارد زینک اکساید می باشد که خود یکی از مواد مهم تاثیرگذار به منظور بهبود بخشیدن به لک های پوستی می باشد.

کرم ترنجان:

این کرم از دیگر کرم های تولید شرکت رویکا بوده و به عنوان یک کرم ضد لک و گیاهی شناخته شده است که دارای عصاره ی شیرین بیان بوده و از موادی چون هیدروکینون و کورتون در آن استفاده نشده و اثر لایه برداری ندارد.

می توان روزی سه بار از آن استفاده کرد از لحاظ قیمت نیز جزو دسته ی کرم های ارزان قیمت به شمار می رود.

کرم کلیانس آون:

این کرم با خاصیت لایه برداری ای که دارد سبب از بین بردن جوش های سر سیاه و لک های صورت شده و همچنین به دلیل اینکه حاوی ویتامین ب۶ و کپسول های جاذب چربی می باشد، می تواند موجب صاف شدن پوست شود.

کرم آیسیس فارما:

این کرم حاوی ترکیبات ضدلک قوی می باشد که سبب بهبود انواع لک هایی که بر اثر قرار گیری در معرض آفتاب، افزایش سن، تاثیر داروها و غیره می باشد، شده و برای استفاده افرادی که پوست حساسی دارند نیز مناسب می باشد.

این کرم حاوی آسکوربیک اسید ۲درصد بوده که سببجلوگیری از تحریک و التهاب پوست می شود و ترشح آنزیم تیروزیناز و در نتیجه ساخت ملانین پوست را مهار می کند.

روزی یک الی دوبار به صورت دورانی روی پوست ماساژ دهید و پس از گذشت ۲دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.

از مصرف آن برای دورچشم خودداری شود.

کرم ژاک آندرل پاریس:

این کرم نیز از کرم هایی می باشد که دارای موادی با منشا طبیعی می باشد به همین دلیل کمترین احتمالدآلرژی را برای افرادی که پوست حساسی دارند خواهند داشت.

کرم ژاک آندرل پاریس دارای ترکیباتی چون آربوتین ، ویتامین ث که دارای خاصیت ضد اکسیدانی می باشد، ترکیبات آبرسان و مرطوب کننده مانند ویتامین ای و کره گیاهی شی باتر می باشد.

همچنین در این کرم از ماده ای به نام آلفا آربوتین نیز استفاده شده است که خواصی مشابه هیدرو کینون داشته و سبب مهار تولید ملانین و در نتیجه ایجاد لک های پوستی خواهد شد.

کرم والنسی:

کرم والنسی یک کرم گیاهی جهت از بین بردن جوش و لک های صورت می باشد که بر اثر عوامل مختلف روی پوست ایجاد شده اند.

این کرم حاوی روغن درخت چای بوده و از این طریق به از بین بردن باکتری هایی که سبب ایجاد جوش و آکنه می شود کمک می کند.

همچنین ویتامین ای موجود در این کرم با دارا بودن خاصیت ضد پیری و خشکی پوست به عنوان یکی از مهمترین ویتامین های مورد نیاز پوست، می تواند از جوش و لک نیز جلوگیری کرده و یا سبب درمان آنها شده و در نهایت زیبایی و جوانی پوست را به شما هدیه دهد.

همچنین کرم ضد جوش والنسی می تواند با لایه برداری از پوست آن را روشن تر کرده و لک و جوش های ایجاد شده روی پوست را درمان بخشد.

این کرم برای انواع پوست مناسب بوده و هم برای پوست صورت و هم بدن می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

جهت استفاده از این کرم ابتدا باید ناحیه ی مورد نظر را به خوبی شستشو داده و خشک نماییم سپس این کرم را به آن نواحی مالیده و ماساژ دهیم تا به خوبی جذب پوست شود.

میتوان روزانه ۲نوبت و بهتر است یک نوبت صبح و یک نوبت شب از این کرم استفاده شود.

کرم شب فید اوت (مدل وایتینگ):

این کرم مربوط به کمپانی انگلیس بوده و پس از چهار هفته بازدهی آن به صورت مشهود خواهد بود.

کرم  فید اوت حاوی ویتامین آ و امگا ۳و۶ می باشد که جهت ترمیم و آبرسانی پوست در طول شب خواهد شد همچنین ویتامین ب۳ ( نیاسینامید ) موجود در آن سبب مهار تولید ملانین شده و از نفوذ آن به لایه های بالایی پوست جلوگیری می کند و ویتامین ث و ای موجود در آن جهت روشن شدن و همچنین شادابی پوست شده و از ایجاد لک های صورت جلوگیری می کند.

این کرم مناسب انواع پوست بوده و فاقد موادی که سبب حساسیت پوست افراد می شود، می باشد.

کرم تینولا بیوتی:

این کرم محصولی غیر کومدوژن می باشد که با دارا بودن خواص آنتی اکسیدان و همچنین مهار آنزیم تیروزیناز (با اتصال به گیرنده های آن) سبب مهار تولید ملانین پوست شده و موجب کاهش تیرگی و لک های پوستی می شود.

این کرم در درمان و پیشگیری از لک های پوستی ناشی از تابش مستقیم آفتاب، افزایش سن، جای جوش، بارداری، برخی داروها  و… نقش بسیار مهمی دارد.

کرم تینولا بیوتی را به مدت ۲تا ۶ ماه یک بار در روز روی پوست ماساژ دهید.

طی تحقیقاتی که به صورت آزمایشگاهی انجام شده است، لایه بردارهایی که حاوی سالسیلیک اسید ، بنزوئیل پروکساید و پاک کننده های فاقد صابون باشند تاثیر بسیار زیادی برای کاهش آثار جوش و لک خواهند داشت.

البته به این موضوع هم توجه شود که برخی از کرم های ضدلک ممکن است برای برخی از افراد مفید باشد، ولی برای برخی افراد تاثیر چندانی نداشته باشد به این دلیل که پوست هر فرد با فرد دیگر تفاوت هایی دارد و نسبت به هر ماده ای واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند.

بنابراین پیش از استفاده از هر کرمی جهت از بین بردن جوش و لک های پوست، بهتر است با پزشک متخصص آن مشورت شود.

1