muye-zaed
در زمان نوجوانی که باشگاه می‌رفتم، رفیقی داشتم که بیشتر اشخاص  اسم وی  را پشمالو گذاشته بودند. زمانی در رختکن  زیر پیراهنیش  را در می‌آورد، مثل اینکه یک پلیور  سیاه تنش کرده بود. همه بدن او پر از مو بود. برای خودش این مسئله اهمیتی نداشت  اما روزی در رختکن از او سوال کردم چرا موهای بدنش را اصلاح نمی‌کند و او در حالی که لباس ورزشی‌اش را ازکیف در می اورد گفت:

«آخه اگه اصلاح کنم، بیشتر می‌شه.» دوباره پرسیدم چرا برای درمان پیش پزشک نمی‌رود؟ گرمکنش را پوشید و گفت: «اینکه مریضی نیست پسر!» و همین‌طور که داشت از رختکن بیرون می‌رفت، با خنده گفت: «این‌جوری مردونه‌تره.»با دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این‌باره گفت‌وگو كرده‌ایم.

موهای زائد در آقایان بیشتر در کدام نواحی بدن وجود دارد؟
اصطلاح موی زائد معمولا برای خانم‌ها کاربرد دارد و به رویش مو در مناطقی از بدن گفته می‌شود که فرد انتظار آن را ندارد. موها به‌طور طبیعی در مناطقی مثل سر، ابرو، مژه، ناحیه زیر بغل و نواحی اطراف اندام تناسلی رشد می‌کنند. اگر در بدن خانمی در نواحی‌ای غیر از این نواحی مو بروید، دچار پرمویی یا موهای زائد است، اما درباره آقایان این موضوع کاملا تفاوت دارد.

چطور؟
در بدن مردان به‌طور طبیعی در بیشتر نواحی به جز کف دست و پا، مو رشد می‌كند. این یک امر طبیعی و جزو تفاوت‌های زنان و مردان است بنابراین اصطلاح موی زائد در مورد آقایان کاربرد ندارد و برعکس خانم‌ها، معمولا آقایان با رشد مو در بدن خود مشکل چندانی ندارند. میزان موها در مردان به عوامل ژنتیکی مربوط است و ممکن است کاملا ضخیم و تیره رنگ یا نازك و کرکی شکل باشند.

یعنی آقایان نمی‌توانند برای از بین بردن این موها اقدامی انجام دهند؟
رشد مو در بدن مردان طبیعی است ولی اگر مردی با این موها مشکل داشته باشد، می‌تواند برای حذف آنها اقدام کند.

چه روشی برای این کار وجود دارد؟
روش از بین بردن موهای بدن مردان، تفاوت چندانی با حذف موهای زائد بدن زنان ندارد و شیوه کار یکی است. متداول‌ترین روش نیز لیزر است. اما استفاده از لیزر برای رفع موهای بدن مردان و زنان تفاوت دارد.

چه تفاوتی؟
به دلیل وسعت نواحی دارای مو و تراکم بیشتر این موها در بدن آقایان، تعداد جلسه‌های درمانی برای آنها بیشتر خواهد بود و باید وقت بیشتری را صرف این کار کنند. حتی ممكن است این جلسه‌ها به حدود 10 جلسه هم برسد و فواصل بین هر مراجعه برای درمان حدود 4 تا 6 هفته است. گاهی پس از 10 جلسه درمانی، سالانه 1، 2 یا 3 بار لیزر در سال برای این افراد انجام می‌شود تا موهای بدن آنها از بین برود.

استفاده از لیزر مشکلات و عوارض جانبی‌ای برای مردان ایجاد نمی‌كند؟
نه، لیزرهای مناسب عوارضی برای مردان ندارد، اما ممکن است میزان تاثیر ابزارهای مختلف برای این کار در آنها متفاوت باشد. مناسب‌ترین لیزر، «لیزر ان. دی/یگ» است كه عارضه خاصی به جا نمی‌گذارد و بدترین ابزار برای حذف موهای بدن، آی. پی. ال است که در اصل لیزر نیست و در واقع نور تقویت شده است و فقط اصطلاحا به آن لیزر می‌گویند. آی. پی. ال در حذف موهای زائد موثر ولی تاثیر آن نسبت به ابزارهای دیگر بسیار کمتر است.

آیا روش‌هایی مثل اپیلاسیون که خانم‌ها برای رفع موهای زائد به كار می‌برند، برای مردان هم قابل‌اجراست؟
بله، ولی ریشه موها در بدن مردان بسیار محکم‌تر از ریشه موی زنان است. قطر این موها هم در مردان بیشتر است. ضمن اینکه ویژگی‌های فیزیولوژیکی زنان، باعث افزایش تحمل درد در آنها می‌شود. مردان در صورت حذف موها با روش‌های متداول اپیلاسیون، درد بسیار بیشتری خواهند داشت و بیشتر آنها نمی‌توانند آن را تحمل كنند. برخی كسانی كه از این روش‌ها استفاده می‌كنند، دچار جوش‌های چرکی در نواحی اپیلاسیون می‌شوند. ظاهر شدن این جوش‌ها عادی است. برداشتن مو با موچین، مومک، بند و ابزارهای اپیلاسیون محل رویش مو را تحریك می‌كند كه باعث بروز جوش‌هایی شبیه جوش‌های چرکی می‌شود. این جوش‌ها كه در پی حساسیت تحریکی به وجود می‌آیند، بعد از مدتی از بین می‌روند.

حذف موهای بدن را به مردان توصیه می‌کنید؟
این یک مساله شخصی است و به دیدگاه و سلایقه افراد بستگی دارد. اگر کسی از وجود این موها در بدن خود ناراحت است و حس می‌کند حذف آن باعث بهبود کیفیت زندگی‌اش می‌شود، می‌تواند آنها را از بین ببرد ولی اگر با این موضوع مشکلی ندارد، نیازی به انجام این کار نیست. حذف موهای بدن در مردان بیشتر جنبه روانی و زیبایی دارد و از نظر پزشکی چندان جای بحث پیدا نمی‌کند.

منبع : salamatiran.com