شکراله سلمان‌زاده در پی اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر وارونگی هوا و افزایش میزان آلودگی آن ناشی از آلاینده‌ها در خوزستان به ویژه در شهرهای صنعتی گفت: در چنین شرایطی شهروندان سعی کنند حتی‌الامکان از منزل خارج نشوند و در و پنجره‌ها را بسته نگه دارند چرا که وضعیت هوا به شدت خطرناک است.

وی افزود: زنان باردار، سالمندان، بیماران قلبی-عروقی، بیماران ریوی و سایر بیماران به خصوص بیمارانی که مشکل تنفسی دارند به هیچ عنوان از منزل خارج نشوند. همچنین کودکان نیز به دلیل اینکه ساختار دستگاه تنفسی آنان به طور کامل تکامل نیافته در مواجهه با هوای آلوده به خصوص با غلظت بالای ذرات معلق دچار مشکل تنفسی می‌شوند. ورزشکاران و عموم مردم باید از فعالیت‌های ورزشی در روزهای آلوده خودداری کنند زیرا با افزایش حرکت، بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه، روند اکسیژن‌رسانی کافی در خون و بافت‌ها را نیز مختل می‌کند.

سلمان‌زاده تاکید کرد: افرادی که بیشترین زمان مواجهه با آلودگی هوا را دارند از جمله مأموران راهنمایی و رانندگی، نیروهای اورژانس و هلال احمر و همچنین کودکان و افراد سالخورده باید از ماسک مورد تأیید وزارت بهداشت استفاده کنند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: توصیه می‌شود، شهروندان در شرایطی که هوا آلوده است از مایعات به خصوص مایعات گرم، شیر کم‌چرب، میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کنند، زیرا خوردن مایعات مکانیزم ریه را تسهیل می‌کند و از طریق خلط از ورود آلودگی به ریه جلوگیری و سلامت فرد را تأمین می‌کند.

وی افزود: شهروندان در صورتی که بر اثر آلودگی هوا دچار عطسه و سرفه شدند از آن جلوگیری نکنند و از داروهای ضد سرفه استفاده نکنند زیرا عطسه و سرفه در مواقع آلودگی هوا به عنوان یک واکنش دفاعی عمل کرده و برای سلامتی فرد مفید است. همچنین غرغره کردن مداوم آب نمک نیز بسیار مفید است.

این مقام مسئول حوزه سلامت به همه افراد به خصوص افرادی که مبتلا به بیماری‌های تنفسی هستند توصیه کرد در صورت بروز مشکلات تنفسی به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت محل سکونت خود مراجعه و توصیه‌های بهداشتی و پیشگیرانه مرتبط را بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی و زیرنظر پزشک دریافت کنند.