دکتر “سید پوژیا شجاعی” عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره علائم جدید بیماری کرونا گفت :جدیدا برخی از بیماران کرونایی بوی بد و لجن را در بینی خود احساس می کنند یا برخی از بیماران دیگر کاهش شنوایی را در علامت های خود دارند ولی در مجموع در این مدت ۹ ماه تقریبا این ویروس هزار چهره تمامی علائم ممکن را داشته است.
این متخصص مراقبت های ویژه بیمارستان امام حسین (ع) با بیان اینکه در بین تمامی علائم کووید ۱۹، از دست دادن حس بویایی و چشایی شاخص ترین علامت است گفت: مردم باید به این نکته هم توجه داشته باشند که دیگر نباید همه علائم را به کووید ارتباط داد. متاسفانه مردم دچار یک اضطراب و وسواسی شده اند و هر گونه علامتی را به نشانه کووید ۱۹ می گذارند این در حالی است که باید به تاریخچه علامت بیماری رجوع کرد و دید آیا در گذشته چنین علامت هایی در ما بروز پیدا می کرده است یا خیر.

مشکل اصلی در اپیدمی ها، خسته شدن مردم است
شجاعی در ادامه با ابراز تاسف از وضعیت نگران کننده بیماری کووید ۱۹ در کشور و به ویژه تهران گفت: در کنترل اپیدمی ها «دولت‌ها» و «مردم» همواره دو رکن اساسی بوده اما همواره مشکل اصلی در اپیدمی ها، خسته شدن مردم و به دنبال آن عدم رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم است.

حال کادر درمانی کشور بد است
شجاعی افزود: حال کادر درمان کشور در شرایط کنونی خوب نیست و خسته شده اند .متاسفانه تعداد زیادی از کادر درمان بیمارستان ها به این بیماری مبتلا و یا در مرخصی های استعلاجی هستند و حتی شاهد هستیم کسانی که پس از بهبودی دوباره به بخش ها بازگشته اند، دچار افسردگی شده و این شرایط ۹ ماه است که بر کادر درمان تحمیل شده و خستگی و فرسودگی را به وضوح می تواند در کادر درمانی کشور مشاهده کرد.

در ماه های آذر و دی شرایط کشور سخت تر خواهد شد
وی با ابراز نگرانی از احتمال شیوع آنفلوآنزا در کشور در روزهای آینده نیز گفت: اگر در ماه ها و روزهای آینده اپیدمی آنفلوآنزا بر روی ایپدمی کرونا سوار شود، پیش بینی می شود در ماه های آذر و دیماه شرایط سختی بر کشور حاکم شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه نمی توان به صورت دقیق عنوان کرد که ویروس کرونا مدلش عوض شده و یا تغییر ژنتیک داده است، افزود: اینکه این روزها مطرح می شود که انتقال ویروس کرونا در سطح جامعه بیشتر و ویروس مسری تر شده به این دلیل برگردد که رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم کمتر شده است.

سرعت انتقال بالا نرفته است
شجاعی با بیان اینکه ویروس کرونا جهش اساسی پیدا نکرده است که بخواهد میزان کشندگی آن نیز کم یا زیاد شود، تصریح کرد: یکی از دلایلی که باعث شده است سرعت انتقال ویروس در سطح جامعه بیشتر شود همین موضوع عدم رعایت هاست و هرچقدر میزان رعایت ها در جامعه کاهش پیدا کند، قطعا موارد ابتلا بیشتر و در نتیجه میزان مرگ و میر نیز افزایش پیدا خواهد کرد بنابراین موضوع سرایت پذیری و کشندگی ویروس کاملا به رفتارهای اجتماعی مردم بستگی دارد.

بعید است تا بهار و یا تابستان سال آینده زندگی ما به حالت نرمال سابق برگردد
شجاعی با تاکید براینکه روند تولید واکسن کووید ۱۹ و اقدامات انجام شده توسط شرکت های مطرح تولید واکسن در دنیا به گونه ای است که پیش بینی می شود تا دو الی سه ماه آینده واکسن کرونا به صورت آزمایشگاهی تولید شود اما بعید است تا اوایل سال ۲۰۲۱ این واکسن در اختیار مردم قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه مردم نباید خیلی در شرایط کنونی به واکسن کرونا امیدوار باشند اظهار کرد: تا بخواهد این واکسن در اختیار ما قرار بگیرد و استفاده جمعی از این واکسن بتواند این پاندمیک را بشکند، قطعا زمان طولانی خواهد برد و بعید می دانم در حالت خوشبینانه تا بهار و یا تابستان سال آینده زندگی ما به حالت نرمال سابق برگردد.

گروه گزارش /شبنم موسوی خصال