رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک می تواند به بیماران دیابتی مسن که اغلب روند درمان شان سخت تر است نیز کمک کند.

به گزارش دیلی میل، پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 نویدبخش بهبودی است چراکه تحقیقات جدید حاکی از آن است این رژیم غذایی حتی می تواند به سخت ترین افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

بیش از چهار میلیون نفر در انگلیس به دیابت نوع 2 مبتلا هستند که ابتلای آنها به دیابت با چاقی و سبک نادرست زندگی شان ارتباط دارد، هفت میلیون نفر دیگر به پیش دیابت مبتلا هستند.

دیابت نوع 2 زمانی اتفاق می افتد که انسولین، هورمونی که توسط لوزالمعده تولید می شود و قند موجود در غذا را به انرژی تبدیل می کند یا به درستی کار نمی کند یا به اندازه کافی آن را تولید نمی کند.

این امر منجر به افزایش غیر طبیعی سطح قند خون می شود که در صورت عدم درمان می تواند به اندام ها و بافت ها آسیب برساند. دیابت نوع 2 ممکن است خطر بیماری قلبی، نابینایی و مشکلات گردش خون را افزایش دهد که می تواند در برخی موارد حتی منجر به قطع عضو شود.

خوردن غذاهای شیرین و همچنین کربوهیدرات ها مانند نان، ماکارونی، سیب زمینی و غلات می تواند باعث افزایش قند خون شود، كاهش وزن از جمله با كمك رژیم كم كربوهیدرات می تواند روند بیماری دیابت نوع 2 را معکوس کند.

بیشتربخوانید:روش های سالم برای کنترل و تنظیم دیابت

تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر سالمندان مبتلا به دیابت

افراد مسن که سال هاست دیابت نوع 2 دارند معمولا سخت ترین بیماران برای درمان محسوب می شوند. این امر تا حدی به این دلیل است که زوال کبد و کلیه در اثر افزایش سن پردازش داروهای دیابت را برای آنها دشوارتر می کند. این خطر عوارض جانبی مانند هیپوگلیسمی را افزایش می دهد که سطح پایین قند خون می تواند باعث گیجی و سرگیجه و منجر به افتادن شود.

اما تحقیقات جدید برای نخستین بار نشان می دهد حتی در این گروه که به سختی درمان می شوند، داشتن یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات می تواند در روند بهبودی بیماری شان موثر واقع شود.

این رژیم به طور معمول شامل مصرف کمتر از 130 گرم کربوهیدرات در روز است و قسمت عمده رژیم غذایی شامل سبزیجات، ماهی، گوشت، لبنیات، تخم مرغ، آجیل و توت که تأثیر کمتری روی سطح قند خون دارند، می شود.

در این مطالعه جدید 199 نفر از افراد 24 تا 91 ساله حضور داشتند که 128 نفر دیابت نوع 2 و 71 نفر هم در مرحله پیش دیابت قرار داشتند. هر داوطلب به طور متوسط ​​23 ماه رژیم غذایی کم کربوهیدرات را دنبال می می کرده و مرحله مرحله هم توسط پزشک مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

ترجمه:الهه زارعی