قارچ

ممکن است متوجه نباشید اما قارچ سلامتی تان را تحت تاثیر قرار می دهد. پس حتی اگر تا به حال به فکر آن نیفتاده اید “نحوه پاکسازی بدن از قارچ” چیزی است که همه ما باید از آن اطلاع داشته باشیم. ممکن است قارچ شما را بیمار کرده باشد و شما حتی ندانید که منشا علائم شما چیست. علت این امر این است که آلوده شدن توسط قارچ می تواند مشابه خیلی از اختلالات دیگر باشد، پس اغلب تشخیص داده نمی شود و درمان نمی شود. قرار گرفتن در معرض قارچ می تواند سبب بروز علائم گوناگونی شود از جمله:

خستگی،سرفه،تنگی نفس ،تب،سردرد،درد مفاصل،مشکلات حافظه،سرگیجه،عفونت سینوسی،خس خس سینه،مشکلات تمرکز،حساسیت به نور،دانه های پوستی،مشکلات گوارشی.

احاطه شدن توسط قارچ

قرار گرفتن در معرض قارچ به طرز عجیبی رایج است. قارچ ها در هوا، اشیاء مرطوب، ساختمان های آسیب دیده توسط آب و حتی غذایی که می خورید وجود دارند. مواد غذایی ای که شامل قارچ هستند عبارتند از: غلات ، مغزیجات، ادویه، قهوه و محصولات لبنی.

شما از داخل و بیرون در معرض قارچ هستید و قارچ می تواند با شما به این طرف و آن طرف سفر کند.  قارچ می توانند به چیزهایی نظیر این موارد بچسبند:

لباس،کفش،حیوانات خانگی،کیسه های خرید که قابل استفاده مجدد هستند.

این نشان می دهد که قارچ ها می توانند از هر جایی با شما به خانه تان بیایند. و اگر قارچ به جایی که حتی کمی مرطوب باشد برسد می تواند رشد کند و تکثیر شود.

قارچ تولید سم می کند

در طبیعت، قارچ ها باعث تسریع تجزیه چیزهایی مثل درخت های مرده و برگ های ریخته شده می شوند. از برخی از قارچ ها برای تولید پنیر یا آنتی بیوتیک  استفاده می شود.

اما خیلی از قارچ ها می توانند برای سلامتی تان مضر باشند. این قارچ ها تولید مایکوتوکسین می کنند (سمومی که می توانند منجر به بروز تنوع گسترده ای از علائم و مشکلات شدیدی برای سلامتی شوند).

دو مورد از رایج ترین مایکوتوکسین های خطرناک (آفلاتوکسین و اکراتوکسین) هستند و قرار گرفتن در معرض هر یک از این دو سبب بروز مشکلاتی برای سلامتی می شود (از آلرژی مزمن گرفته تا سرطان).

علاوه بر این، اگر بدن تان نتواند این سموم را به خودی خود دفع کند، می توانند در بلند مدت انباشته شوند و منجر به صدمات ماندگار یا دوباره ظاهر شونده شوند.

مایکوتوکسین ها می توانند به سلامتی تان آسیب بزنند

مایکوتوکسین ها موذی هستند. اگر چه قارچ نمی تواند وارد جریان خون شود (البته می تواند به قسمت هایی مثل سوراخ بینی و ریه ها بچسبد و تکثیر شود)، اما مایکوتوکسین ها می توانند وارد جریان خون شوند و در بدن منتشر شوند.

این سموم فرصت طلب می توانند به سیستم ایمنی صدمه بزنند و فرد را در برابر عفونت ها آسیب پذیر کنند. اگر در حال حاضر سیستم ایمنی تان به خطر افتاده (برای مثال افرادی که اختلال خودایمنی دارند یا برای سرطان تحت درمان قرار گرفته اند) مایکوتوکسین ها از این فرصت استفاده می کنند. حتی اگر سالم باشید هم مایکوتوکسین ها می توانند شما را بیمار کنند.

مطالعات نشان داده اند که مایکوتوکسین ها می توانند:

  • منجر به التهاب ریه شوند که این اختلال، تنفس را دشوار می کند.
  • با کاهش باکتری های مفید و تشویق عوامل بیماری زا، به سلامت روده آسیب بزنند.
  • منجر به سندرم خستگی مزمن شوند.
  • روی عملکرد مغز و ذهن تاثیر بگذارند.
  • سبب آسیب های کبدی (نظیر سرطان) شوند.
  • سبب تشدید علائم آلرژی و آسم شوند.

متاسفانه اکثرا سمی بودن قارچ ها به اشتباه تشخیص داده می شود. به علت تاثیرات گسترده آن، این اختلال معمولا با اختلالاتی نظیر افسردگی، مولتیپل اسکلروزیس (MS)، یا اختلالات خود ایمنی اشتباه گرفته می شود. علاوه بر این چون مایکوتوکسین ها فرصت طلبند، اغلب با بیماری های تضعیف کننده نظیر بیماری لایم، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و فیبرومیالژیا در ارتباطند.

ژن های شما می توانند بدنتان را آسیب پذیرتر کنند

حدود ۲۵% از افراد، از نظر ژنتیکی مستعد این هستند که پس از قرار گرفتن در معرض قارچ بیمار شوند. یک تست ساده به نام تست HLA-DR به شما می گوید که آیا شما هم جزو این گروه آسیب پذیر هستید یا نه.

اگر جزو این گروه هستید، به این معناست که سیستم ایمنی تان نمی تواند به راحتی مایکوتوکسین ها را تشخیص دهد و از شر آن ها خلاص شود. این امر به آن ها این امکان را می دهد که در بدن جمع شوند و منجر به بروز آسیب شوند. علاوه بر این چون این افراد از نظر ژنتیکی زمینه بیمار شدن را دارند، حتی اگر به میزان خیلی کم در معرض مایکوتوکسین ها قرار بگیرند می توانند آسیب ببینند.

حتی اگر از نظر ژنتیکی نسبت به بیماری های قارچی آسیب پذیر نباشید، باز هم این بیماری ها می توانند روی سلامتی تان تاثیر بگذارند. افراد سالم بعد از قرار گرفتن مزمن یا شدید در برابر قارچ می توانند بیمار شوند. افرادی که سیستم ایمنی شان در حال حاضر ضعیف است (حتی اگر بدن شان قادر به تشخیص قارچ باشد) بیشتر در برابر قارچ آسیب پذیرند. اگر جزو این دسته از افرادید اطمینان حاصل کنید که نحوه درست سم زدایی بدن از قارچ را بلدید.

چگونه بدن را از قارچ ها سم زدایی کنید

حتی اگر به قارچ حساس نیستید، بدن تان برای پاکسازی قارچ ها به کمک نیاز دارد. زمانی که قارچ ها به طور درست و کامل پاک نشوند، می توانند دوباره برگردند و سبب بروز صدمات و علائم ادامه دار شوند.

بهترین راه برای پاکسازی این سموم استفاده از توکسین بایندرهای (Toxin-binders) ثابت شده است. برای این که به سیستم پاکسازی کننده بدن (خصوصا کبد و کلیه ها) فشار زیادی وارد نکنید، اطمینان حاصل کنید که از مواد سم زدای بی خطر استفاده می کنید. بهتر است که از توکسین بایندرهای ثابت شده استفاده کنید تا مانع از بازجذب سمومی که قرار است دفع شوند در روده ها شوید.

یک داروی تجویزی پایین آورنده کلسترول به نام کلستیرامین به مایکوتوکسین ها (خصوصا اکراتوکسین) متصل می شود و مانع از بازجذب دوباره آن ها می شود.

تحقیقات گسترده ای روی پکتین مرکبات اصلاح شده (MCP) به عنوان یک عامل سم زدای موثر صورت گرفته است. از آن جایی که MCP عملکرد ملایمی دارد استفاده از آن برای بلند مدت بی خطر است (که استفاده بلند مدت برای پاکسازی کامل مایکوتوکسین ها از سیستم بدن ضروری است). MCP خصوصا زمانی که با یک سم زدای طبیعی (همچون آلژینات های گرفته شده از جلبک و مواد طبیعی ژل مانند که به سموم می چسبند) همراه می شود عملکرد موثرتری دارد.

ترکیب MCP و آلژینات ها از بازجذب دوباره سمومی نظیر مایکوتوکسین ها و فلزات سنگین در روده ها پیشگیری می کند. اگر چه ترکیب این دو یک تیم قوی سم زدا را تشکیل می دهد، بدن MCP و آلژینات ها را به راحتی تحمل می کند و عملکرد ملایم آن ها بدن را از مواد معدنی ضروری محروم نمی کند.

بهتر است بدانید که MCP مزایای دیگری را نیز فراهم می کند که برای مقابله با قارچ ضروری اند، از جمله:

تجزیه بیوفیلم (زیست  لایه):

با انسداد گالکتین-۳ و از هم گسیختن ساختار مستحکم بیوفیلم، تشخیص و پاکسازی قارچ هایی که در این قسمت ها مخفی شده اند و عفونت هایی که باعث تولید مایکوتوکسین ها می شوند ساده تر خواهد بود.

حذف فلزات سنگین:

قارچ روی جیوه تکثیر می شود. MCP به همراه آلژینات ها، از توکسین بایندرهایی هستند که به راحتی جیوه، سرب، کادمیم، اورانیوم، آرسنیک و سایر فلزات سنگین را از بدن حذف می کنند.

فرونشاندن التهاب:

MCP پاسخ التهابی افراطی ای که مسبب خیلی از علائم قارچ ها هست را کاهش می دهد.

سایر سم زداهای مایکوتوکسین ها عبارتند از:

  • زغال چوب فعال
  • خاک رس بنتونیت
  • گلوتاتیون
  • کلرلا

علاوه بر استفاده از سم زداها برای سم زدایی بدن از قارچ، باید با ترکیب پروبیوتیک و پری بیوتیک باکیفیت، میکروبیوم روده (تریلیون باکتری ای که در روده زندگی می کنند) را تقویت کنید. و تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض قارچ بپرهیزید. چون در برخی شرایط تشخیص و پاکسازی قارچ ها دشوار خواهد بود.

مهم تر از همه اگر از آلوده شدن توسط قارچ  نگرانید، به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید تا اطلاعات کافی در مورد اینکه چه درمانی برای شرایط شما به کار ببرد را داشته باشد. با حمایت پزشک، می توانید مشکلات مربوط به قارچ را تشخیص داده و برطرف کنید و از سلامتی و تندرستی طولانی مدت بهره مند شوید.

مترجم: فرزانه پاشایی