اکنون بیش از هر زمان دیگری تقویت سیستم ایمنی بدن در طول بیماری همه گیر کووید-19 به شکل فزاینده ای اهمیت پیدا کرده است. به گزارش یوسی دیویس هلث، یکی از بهترین راه ها برای سالم ماندن حفظ رژیم غذایی مغذی است. تیانا کری، متخصص تغذیه برخی از مواد غذایی را که می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کنند را در اینجا معرفی می کند.

ویتامین A (بتا کاروتن)

ویتامین آ یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است و به سلامت روده و سیستم تنفسی شما کمک می کند. این ویتامین که در بیماری‌های دستگاه تنفسی و سلول‌های مخاطی آن نقش درمانی دارد کمبود آن می تواند موجب عوارض و آتروفی بافت‌های مخاطی بینی شود. غذاهای غنی از ویتامین A شامل هویج، سیب زمینی شیرین، اسفناج، کلم بروکلی و فلفل دلمه ای قرمز است.

ویتامین C

ویتامین ث که از ویتامین‌های محلول در آب است در میوه‌ها به ویژه میوه‌های ترش، مرکبات و دیگر میوه‌ها و سبزیجات و صیفی‌جات یافت می شود. این ویتامین به تحریک تشکیل آنتی بادی کمک می کند. مرکبات، توت فرنگی، فلفل دلمه ای قرمز و کیوی همگی سرشار از ویتامین C هستند.

ویتامین E

ویتامین ای یکی از ویتامین های محلول در چربی است که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد و از بافت‌های بدن در مقابل اثرات مخرب رادیکال آزاد برخی از ترکیب‌های شیمیایی محافظت می‌کند و باعث خنثی سازی این رادیکال ها می شود. غذاهای پر از ویتامین E شامل روغن های گیاهی، مغزها، دانه ها و آووکادو است.

زینک 

روی به عنوان یک ماده مغذی ضروری برای بدن در نظر گرفته می شود، به این معنا که بدن نمی تواند آن را تولید یا ذخیره کند. بر همین اساس، شما باید به طور مداوم روی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. آنزیم های وابسته به روی بسیاری در بدن ما وجود دارد و کمبود آن با اختلال عملکرد سیستم ایمنی ارتباط دارد. غذاهای غنی از روی شامل لوبیا، دانه ها، مغزها، گوشت، مرغ و غذاهای دریایی است.

پروتئین

پروتئین ها مولکول های بزرگی هستند که از اسیدهای آمینه تشکیل شده اند. ساختار و عملکرد بدن به پروتئین ها بستگی دارد. تنظیم سلول ها، بافت ها و اندام های بدن بدون آن ها ممکن نیست. ماهیچه ها، پوست، استخوان ها و سایر قسمت های بدن انسان حاوی مقادیر قابل زیادی پروتئین هستند. انواع مختلف آنزیم ها، هورمون ها و آنتی بادی ها از جنس پروتیئن هستند، بنابراین مولکول های پروتئین برای عملکرد همه سلول های بدن ضروری هستند.

آمینو اسیدهای خاص موجود در پروتئین برای عملکرد سلول T ضروری است، سلول هایی که بدن را در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کنند. گوشت، مرغ، غذاهای دریایی، تخم مرغ، لوبیا، آجیل و دانه ها همه پروتئین زیادی دارند.

بیشتربخوانید:چه میوه هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است!

بیشتربخوانید:مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

تحقیقات نشان می دهد این مواد مغذی به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند تا به طور موثر کار کند، اما مصرف بیش از حد این مواد غذایی خوب هم می تواند مضر باشد، بنابراین این مواد مغذی را به میزان کافی ​​مصرف کنید و از زیاده روی در خوردن آنها اجتناب بورزید. مثل همیشه برای جلوگیری از شیوع بیماری به طور مرتب دستان خود را بشویید، از تردد در مکان های شلوغ اجتناب کنید و رعایت فاصله اجتماعی را نیز به خاطر بسپارید.

مترجم: الهه زارعی