پولیپ دهانه رحم یک بیماری شایع در میان زنان به شمار می آید، در واقع پولیپ یک غده بسیار کوچک است که در دهانه رحم به وجود می آید و به طور معمول به ساقه کوچکی وصل است.

به گزارش هلث نویگیتور، پولیپ دهانه رحم می تواند باعث خونریزی غیرمعمول واژن شود، اما بسیاری از آنها کوچک هستند و به راحتی توسط پزشک برطرف می شوند.

پولیپ دهانه رحم در حدود 2 تا 5 درصد از زنان مشاهده می شود و این موارد بیشتر در زنان بالای 20 سال که بچه دار شده اند نیز رخ می دهد. اغلب خانم ها فقط یک پولیپ دارند، اما پولیپ در برخی از خانم ها ممکن است دو یا سه تا هم باشد.

همچنین در بیشتر موارد پولیپ های دهانه رحم خوش خیم هستند (سرطانی نیستند) و اندازه آنها کمتر از 1 سانتی متر است و درمان اصلی پولیپ های گردنی نیز برداشتن آنهاست.

علل بروز پولیپ دهانه رحم

علت دقیق بروز پولیپ دهانه رحم هنوز مشخص نیست، اما از علل احتمالی آن می توان به احتقان رگ های خونی در دهانه رحم، عفونت دهانه رحم یا التهاب مزمن (طولانی مدت) و پاسخ غیر طبیعی به افزایش سطح استروژن اشاره کرد.

علائم پولیپ دهانه رحم

علائم شایع پولیپ دهانه رحم عبارتند از:

خونریزی واژینال غیرمعمول مانند خونریزی بعد از مقاربت جنسی

خونریزی بین دوره های قاعدگی

خونریزی بعد از یائسگی

ترشح مخاط سفید یا زرد رنگ از واژن

البته حدود 50 درصد از زنان هیچ علامتی ندارند و پولیپ شان فقط از طریق آزمایش معمول اسمیر دهانه رحم یا پاپ اسمیر قابل مشاهده است.

بیشتربخوانید:پلیپ رحم را با تغذیه کنترل کنید

درمان پولیپ دهانه رحم

توصیه می شود پولیپ های دهانه رحم برداشته شوند، اگر پولیپ کوچک باشد غالبا توسط پزشک برداشته می شود که این کار به آرامی و با استفاده از یک ابزار انجام می شود. پس از برداشتن پولیپ هم ممکن است خونریزی و گرفتگی جزئی تا چند روز وجود داشته باشد.

باید سه ماه پس از برداشتن پولیپ آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید حتی اگر نتیجه آخرین آزمایش شما طبیعی بوده باشد. این به این دلیل است که پولیپ دسترسی به همه سلول ها را مسدود می کند و ممکن است نتیجه منفی بودن آزمایش کاذب باشد.

پولیپ ها می توانند عود کنند (دوباره رشد می کنند) بنابراین در صورت بازگشت علائم به پزشک مراجعه کنید. اگر پولیپ بزرگتر از 2 سانتی متر و پایه زیادی داشته باشد برداشتن آن در این صورت برای پزشک دشوار است و احتمالا برای ارزیابی و درمان به پزشک زنان خود ارجاع داده می شوید.

چرا برداشتن پولیپ دهانه رحم مهم است؟

برداشتن پولیپ علائمی مانند خونریزی بعد از مقاربت یا بین دوره های قاعدگی را کاهش می دهد. در صورت بی توجهی به پولیپ ممکن است به رشد خود همچنان ادامه دهد. در تعداد کمی از زنان از هر هزار نفر احتمال می رود بین 2 تا 15 زن پولیپ غیرطبیعی در آنها به سرطان تبدیل شود.

مترجم: الهه زارعی