همه ما در طول زندگي دچار سرفه شده ايم، گاهي سرفه هاي آرام و گاهي سرفه هاي شديد و آزاردهنده. سرفه معمولا باعث آزار و اذيت و به خصوص در شب، مانع استراحت و خواب راحت مي شود، اما اين سرفه هاي آزاردهنده معمولا واكنشي دفاعي براي بيرون راندن مواد مزاحم چسبيده به دستگاه تنفس است.

سرفه می تواند دلایل متعددی داشته باشد از جمله :

ترشحات اضافی مجاری هوایی، ریه و غیره

قرار گرفتن در مقابل مواد شیمیایی که سبب تحریک ریه شده و التهاب مجاری را به دنبال دارد

ابتلا به برخی بیماری ها مانند سیاه سرفه، آسم، آبسه های ریوی، پنومونی و بیماری های قلبی

مصرف داروهای مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین در بیماران قلبی

یا سرفه در اثر مکانیزم حفاظتی ریه علیه اجسام خارجی که از طریق استنشاق دود سیگار ، گرد وغبار و…است،  یا ترشحات مجاری هوایی فوقانی ، شیره معدی و اجسام خارجی دیگر که وارد ریه می‌شوند، آغاز می‌گردد. زمانی که سرفه به علت ترشحات مجاری هوایی فوقانی و شیره معدی پدید می‌آید، امکان دارد عامل اولیه ناشناخته باقی مانده و سرفه به طور مرتب ادامه یابد. قرار گرفتن طولانی مدت در برابر برخی محرک ها، سبب التهاب مجاری هوایی شده و درنهایت تشدید سرفه می‌شود. هر بیماری‌ که به التهاب ، تنگی یا تحت فشار قرار دادن مجاری هوایی بینجامد می‌تواند با سرفه همراه باشد.

انواع سرفه

  •    سرفه خشک که هیچ گونه ترشح خاصی ندارد
  •    سرفه خلط دار که همراه با ترشحاتی است

علائم سرفه

اغلب در اثر سرما­خوردگی، آنفلونزا یا برونشیت سرفه می­‌کنیم که همراه با علائمی مانند آبریزش بینی، تب، گلودرد ،گوش درد و گرفتگی و درد کلی است.

سیگار کشیدن هم باعث سرفه می­‌شود. از جمله دلایل دیگر می­‌توان به سوزش معده، حساسیت‌­هایی مثل تب یونجه و بیرون ریختن خلط گلو از بینی، اشاره کرد.

اگر مبتلا به آسم باشید، سرفه در اثر گردوغبار، گرده، علوفه، هوای سرد یا ورزش تشدید می­‌شود.

پیش گیری :

  •  نباید در فضای داخل خانه دخانیات مصرف شود. برخی از افراد فکر می کنند اگر در داخل خانه و نزدیک به پنجره با راه های خروجی هوا سیگار بکشند، دودش پخش نخواهد شد؛ این فکر کاملا اشتباه است. دود سیگار در خانه می ماند و آلوده کننده است.
  •  نباید حیوان خانگی را داخل خانه نگه داشت. چون محیط بسته منزل اجاره تهویه مناسب را نمی دهد و وجود حیوانات آلرژی زا و آلوده کننده هوای خانه است.
  •   باید آشپزخانه ها بسته باشند. آشپزخانه اوپن بیشتر از آشپزخانه های بسته، هوای خانه را آلوده می کند. زیرا دود ناشی از پخت و پز بر سینه می نشیند و آسیب رسان است. حتی باید هنگام آشپزی از ماسک استفاده کرد.
  •   نباید در منزل از شومینه استفاده کرد. چون وجود شومینه خود از علل آلودگی هوای خانه بوده و دود ناشی از آن برای سیستم تنفسی مضر است.
  •   باید پس از استحمام در حمام را ببندید. اگر در حمام هایی که پس از استفاده باز بماند، آلودگی و رطوبت را به محیط منزل انتقال می دهد.
  •  باید در اتاق هایی که کامپیوتر قرار گرفته تهویه مناسب وجود داشته باشد. فن موجود در سیستم کامپیوتر، سبب آلودگی هوای اتاق می شود.

چطور سرفه را درمان کنیم؟

در اکثر موارد، ویروس باعث بروز سرفه می­‌شود و باید دوره­‌ی آن طی شود. گاهی این مدت تا دو هفته به‌ طول می­‌انجامد. پزشکان معمولا آنتی بیوتیک تجویز نمی‌کنند زیرا آنتی بیوتیک تنها درمورد باکتری کاربرد دارد.

درمان خانگی سرفه:

هیچ راه سریعی برای خلاص شدن از شر سرفه وجود ندارد. معمولا بعد از این­که سیستم ایمنی مشکلی را که باعث بروز سرفه شده است شکست دهد، سرفه برطرف می­‌شود.

ساده ترین راه تسکین سرفه استفاده از داروهای رایج و بدون نیاز به نسخه است. باید استراحت کنید و مایعات زیادی بنوشید.

 

قرص مکیدنی آلتادین

موارد مصرف :

– التهاب ها، تحريکات و خشکي مخاط گلو و دهان
– برونشیت
– سرفه هاي تحريکي ناشي از افزايش ترشحات دستگاه تنفسي فوقاني
– گلودردهای غیر عفونی

اجزا و مواد مؤثره :

قـرص گیاهی آلتـاديـن از 220 میـلـی گــرم گيــاه ختمــی (Althaea officinalis )، میلی گرم 15 عصاره تـام شیرین بیان(Glycyrrhiza glabra) و 2 میلی گرم اسانس نعنا (Mentha piperita) تهيه شده است که حاوی مواد ضد التهاب گلیسیریزین ، فلاوونویید، موسـيلاژ، اسانـس و ترکیباتی مانند آسپاراژيـن، بتائيـن، لسيتـين، صمـغ و مقـداري مـواد چرب مي بـاشد. هر قرص آلتادین به میزان 2.5میلی گرم پلی فنل تام بر مبنای پیروگالل اسـتاندارد شده است.

اثرات درمانی و فارماکولوژی :

موسیلاژها و سایر مواد موثره موجود در برگ و گل خـتمی، به عنوان عمده ترین ترکیب موجود در این قرص مکیدنی، دارای اثر خلط آور و نرم کننده می باشند که با ایجاد لایه ای موسیلاژی و مـرطوب در مخاط گلو، از گسـترش تحریـکات جلوگیری می کنند. گلیسیریزین موجود درعصاره شیرین بیان نیز واجـد آثار نرم کنندگی، ضد سرفه، خلط آور و ضد التهاب است. اسانس نعنا دارای اثرات ضد میکروبی بوده و در بهبود طعم و بوی قرص موثر است.

دستور مصرف :

به فواصل 1 تا 2 ساعت 1 قرص مکیده شود.

تداخلات دارویی :

– تداخل دارویی خاصی برای قرص گیاهی آلتادین شناخته نشده است.

عوارض جانبی:

– قرص گیاهی آلتادين دارويي است گياهي که براي مواد تشکیل دهنده آن با مقادیر توصیه شده، عوارض جانبی خاصی تاکنون گزارش نشده است.

موارد منع مصرف:

– بعلت ساكارز موجود در این فرآورده، در بيماران ديابتي با احتیاط مصـرف شود.

نکات قابل توصیه :

– در التهاب های ناشی از عفونت مخاط گلو توصیه می شود آلتادین طبق نظر پزشک همراه با آنتی بیوتیک مناسب مصرف شود.

مصرف در بارداری و شیردهی :

در دوران بارداری و شیردهی با نظر پزشک متخصص مصرف گردد.

شرايط نگهداری :

در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد، دوراز نور و رطوبت نگهداری شود.

شماره ثبت دارو   : (IRC)

8366297048846917

REFERENCES:

1-Zargari A.: medicinal plants, (1376), vol.I 352-360 vol.IV 5-20 .
2- Iranian Herbal pharmacopoeia , first edition , (1381), vol.II 520-527 .
3- PDR For Herbal Medicines , Fourth edition , (2008) : 522-530,640-644,569-570 .
4- Hoffmann D.: The New HOLISTIC HERBAL (1992) 214 .
5- E/S/C/O/P Second Edition , (2003) , 32-33 , 329-333,297-305 .
6- Castleman M.: The HEALING HERBS (1995) 354-357 .