شربت سکنجبین یکی از خوش طعم ترین شربت های طب سنتی محسوب می شود که فواید زیادی برای سلامتی دارد. با مصرف این شربت می توانید مشکلات ادراری، نفخ شکم و معده درد را برطرف کنید. به گزارش ای پرشین فود، در این مقاله مزایای درمانی شربت سکنجبین توضیح داده شده است.
افرادی که از عوارضی مانند مشکلات ادراری، معده درد، نفخ شکم، ضعف بینایی و سایر عوارض رنج می برند بهتر است کاهو را با سکنجبین بخورند. سکنجبین در واقع مخلوطی از سرکه و عسل است که به مقدار مشخصی مخلوط شده و مخلوط کردن آنها با یکدیگر یک شربت خوشمزه و معطر تولید می کند. در بعضی جاها که عسل پیدا نمی شد یا می خواستند شربت ارزان تری درست کنند سکنجبین را از مخلوط سرکه و شکر درست می کردند، اما هنوز هم آن را سکنجبین می نامیدند و امروزه که عسل نسبت به گذشته گران تر یا نادرتر است به طور کلی این شربت با قند درست می شود.

بیشتربخوانیم:اهمیت مصرف کاهو به همراه سکنجبین

خواص سکنجبین

شربت سکنجبین یکی از بهترین نوشیدنی ها در طب سنتی است که صفرای اضافی بدن را دفع می کند. سکنجبین توسط عسل و سرکه تهیه می شود که باعث افزایش نفوذ مواد غذایی به سلول های بدن می شود. این شربت التهاب ناشی از گرما را کاهش می دهد و در نهایت سموم بدن را با ادرار یا عرق خارج می کند حتی می تواند ملین مفیدی باشد.
اگر سکنجبین توسط کاسنی و کمی گلاب تهیه شود اثرات مفید آن بیشتر هم خواهد شد و فواید زیادی برای افرادی که طبیعت گرم یا نفخ دارند به همراه خواهد داشت، اما برای افرادی که از زخم معده رنج می برند ضرر دارد. سکنجبین می تواند نفوذ غذا به سلول های بدن از جمله سلول های کبدی را افزایش دهد.
اگر کاهو را با سکنجبین یا سرکه بخورید اشتها آور است. اگر آب کاسنی پخته شده را با سکنجبین می نوشید بهترین دارو برای تب طولانی و مداوم محسوب می شود. اسطوخودوس گیاهی بی ضرر است که همه می توانند از آن استفاده کنند فقط برای افراد مبتلا به صفرا مفید نیست و باعث گیجی می شود، بنابراین این گروه از افراد باید آن را با سکنجبین یا کتیرا بخورند.
 
باز کردن انسداد رگ ها
تسکین سردرد
محدودیت های استفاده از سکنجبین
افراد با معده های سرد و ضعیف
افراد دارای اعصاب ضعیف
افرادی که درد و مشکلات رحمی دارند
افرادی که دچار تکرر ادرار و سایر مشکلات مثانه هستند
افراد مبتلا به زخم معده
هنگام حالت تهوع سکنجبین عوارض دارد

توجه: افرادی که سرما خورده اند یا دچار لرزش و اضطراب عصبی هستند باید مراقب باشند از سکنجبین استفاده نکنند.

بهترین زمان استفاده از سکنجبین

استفاده از سکنجبین در طبیعت گرم و فصل تابستان گزینه مناسبی است که به خصوص با کاهو برای کاهش گرما و ایجاد آرامش توصیه می شود.
استفاده از کاهو و سکنجبین در طب سنتی
کاهو طبیعتی خنک و مرطوب و سکنجبین ماهیتی گرم و خشک دارد زیرا از ترکیبات سرکه و عسل تشکیل شده است که تا حدی جوشانده شده و اثرات گرم و خشک به جای می گذارد در واقع اثرات گرم و خشک سکنجبین با اثرات سرد کاهو تا حدودی یکدیگر را خنثی می کند.
اگر کاهو به تنهایی و بدون سکنجبین مصرف شود طبیعت مرطوب و سرد آن ممکن است تاثیر نامطلوبی روی افراد مسن یا دارای اضافه وزن داشته باشد، اما در صورت مصرف با سکنجبین این عوارض را نخواهد داشت.
طرز تهیه سکنجبین
2 پیمانه سرکه طبیعی
5 پیمانه عسل
4 پیمانه آب بدون کلر یا به میزان لازم با توجه به غلظت مورد نظر

نحوه تهیه:
نخست هر سه ماده را مخلوط کرده بجوشانید و کف آن را بگیرید تا به یک چهارم برسد و به قوام برسد. برخی معتقدند این ترکیب باید به قدری بجوشد تا یک پنجم مخلوط باقی بماند.
توجه: برای تهیه سکنجبین می توانید از شربت نعنا یا نعناع فلفلی نیز استفاده کنید تا بتوانید از عطر و خاصیت آن لذت ببرید.
توجه: بهتر است سکنجبین با سرکه طبیعی، عسل و شربت نعناع یا نعناع فلفل در ظرف مسی با آب بدون کلر تهیه شود.

خیار سکنجبین


مقداری خیار را در شربت سکنجبین رنده و تکه های یخ را به آن اضافه کنید که نوشیدنی بسیار دلچسبی برای فصول گرم سال است. این شربت بهترین گزینه برای رفع تشنگی در هوای گرم است.
عناصر:
شکر: یک کیلو
سرکه سفید: 300 گرم
نعناع تازه: یک دسته کوچک
خیار: یک عدد کوچک
کاهوی رنده شده: یک قاشق شربت خوری

روش آماده سازی

شکر را با 5 تا 6 لیوان آب در قابلمه بجوشانید و آن را صاف کنید، سپس نعناع را شسته و با نخ دور آن را ببندید و داخل شربت قرار دهید، سپس شربت را بگذارید تا بجوشد و سفت شود بعد سرکه را داخل شربت بریزید و بعد از چند جوش خوردن آن را از روی حرارت بردارید. هنگام سرو مقداری خیار و کاهو رنده شده را در یک لیوان اضافه کرده و با آب و یخ سرو کنید.
مترجم: الهه زارعی