سمعک نوعی ابزار الکترونیکی برای تقویت صدا و انتقال آن به گوش است. این وسیله با تقویت صدای محیط به گوش های آسیب دیده برای درک بهتر محیط اطراف کمک می کند. بسیاری از افراد بدون استفاده از سمعک ارتباط محدودی با محیط دارند. چرا که نمی توانند آنطورکه باید در گفتگو و فعالیت های اجتماعی شرکت کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند.

کار سمعک این است که با دریافت صداهای وارد شده به گوش، آنها را برحسب میزان شنوایی فرد مصرف کننده تقویت کنند و به صورت واضح بعد آن را به گوش هدایت نمایند. اگر استفاده از سمعک به صورت مناسب انجام گیرد و درست انتخاب شود، مشکلات شنوایی مصرف کننده تا حد بسیار زیادی حل می شود. البته این وسیله نمی تواند جایگزین کاملی برای شنوایی فرد باشد اما بسیار موثر است.

کاربردهای سمعک

 • فرد با استفاده از سمعک صحبت های اطرافیان را بهتر می شنود وبهتر درک می کند.
 • فرد می تواند به سادگی در جلسه ها و مهمانی ها شرکت کند و فعال و اجتماعی باشد
 • موجب می شود که استفاده کننده از خطرات و صداهای اطراف بهتر مطلع شود.

مراحل تجویز سمعک

برای هر فردی که دارای مشکلات شنوایی باشد، استفاده از سمعک تجویز نمی شود. قبل از تجویز سمعک لازم است که فرد مراحلی را طی کند. این مراحل شامل تست شنوایی، مشاوره، قالبگیری و مرحله تنظیم است.

 • تست شنوایی

قبل از هرچیز باید میزان شنوایی فرد بررسی شود و مشخص شود که کم شنوایی فرد از چه نوعی است و گوش فرد چه نوع صداهایی را به درستی نمی شنود. سپس با یک آزمایش گفتاری سطح تشخیص فرد از کلمات نیز مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمایش نقش مهمی در تجویز استفاده از سمعک و انتخاب نوع آن دارد.

 

 • مشاوره

پزشک پس از معاینه اولیه با توجه به شرایط بیمار و سطح شنوایی او سمعک مورد نظر را به فرد پیشنهاد می دهد. این انتخاب باید با توجه به شرایط شنوایی فرد، سابقه پزشکی محدودیت های بدنی و بودجه صورت بگیرد.

 • قالب گیری

افراد دارای گوشهای مختلف با اندازه ها و ویژگی های متفاوت هستند. پیش از اینکه سمعک تهیه شود لازم است که یک قالب اولیه از شکل گوش و مجرای آن تهیه گردد. عمل قالب گیری ساده است و درد ندارد. نوعی خمیر نرم به کمک سرنگ به داخل گوش تزریق می شود که در عرض چند دقیقه سفت می گردد. سپس پزشک این خمیر را از گوش خارج می کند و از شکل تهیه شده برای ساختن قالب یا خود سمعک استفاده می شود.

 • فیتینگ یا تنظیم سمعک

فیتینگ به معنی تنظیم کردن قبل از استفاده از سمعک است. بعد از اینکه سمعک آماده شد، در یک جلسه ویژه روی گوش فرد قرار داده می شود. سپس با دقت از فرد تست هایی می گیرند تا شنوایی فرد را با استفاده از سمعک بررسی کنند. به کمک یک کامپیوتر، کیفیت صدا و درجه بلندی آن تنظیم می شود. همچنین در جلسه فیتینگ پزشک نحوه درست استفاده و نگهداری از محصول را به فرد استفاده کننده آموزش می دهد.

 

 

انتخاب بهترین سمعک

برای انتخاب بهترین سمعک باید شرایط مختلفی را در نظر گرفت که در ادامه به شرایط تعیین کننده در انتخاب بهترین سمعک اشاره می کنیم:

 • میزان کم شنوایی: اگر کم شنوایی بیشتر از متوسط رو به شدید است سمعک های داخل گوشی مناسب نیستند و باید از سمعک هایی پشت گوشی یا RIC استفاده کرد. اما اگر کم شنوایی عمیق باشد حتماً باید از سمعک های سوپر پاور استفاده شود.
 • نوع کم شنوایی: برای مثال در کم شنوایی های حسی عصبی بهتر است از سمعک های با تکنولوژی بالا استفاده کرد. اما اگر کم شنوایی انتقالی باشد و اگر همراه با عفونت گوش نباشد می توان از سمعک های داخل گوشی و یا پشت گوشی استفاده نمود. اما اگر گوش همراه با عفونت گوش باشد سمعک های استخوانی انتخاب مناسبی است.
 • شغل و اولویت ها: اگر در حال تحصیل هستید و یا محل کار شما پر سر و صدا کار است یا این که خانه دار هستید و یا مشکلات حرکتی دارید و سن شما بالا و تحرک شما پایین است در انتخاب بهترین سمعک تأثیرگذار است. برای مثال افرادی که تحصیل می کنند معمولاً سمعک های دوگوشی با تکنولوژی بالا مناسب است .
 • سن: برای مثال بهترین سمعک برای افراد بالای 60 سال پشت گوشی است. همچنین در سنین پایین تر از 12 سال بهتر است از سمعک های پشت گوشی استفاده شود و از این سن به بالا با توجه به شرایطش می تواند از سبکهای مختلف سمعک استفاده نماید.
 • ملاحظات اقتصادی: در انتخاب بهترین سمعک وضعیت اقتصادی و معیشتی افراد و توانایی آنها در خرید سمعک بسیار مهم است .

بهترین سمعک را از کجا بخریم؟

 

برای تهیه سمعک باید به مراکز معتبر شنوایی سنجی و تجویز سمعک مراجعه کنید افراد متخصص که در این مراکز مشغول به کار هستند ،می توانند در مورد سمعک و تکنولوژیهای آن و انتخاب بهترین سمعک با توجه به شرایطی که دارید به شما کمک کنند معمولاً در این مراکز برندهای مطرح دنیا موجود بوده و بهترین تنظیمات نیز در این مراکز انجام می شود.

آیا بهترین سمعک گرانترین آن ها هستند ؟

باید گفت خیر، در انتخاب بهترین سمعک، جنبه های مادی آن فقط یکی از گزینه ها است. انتخاب بهترینها به شرایط دیگری از جمله سن، کم شنوایی، شغل و…. نیز بستگی دارد. پس بهترین سمعک زمانی مفهوم پیدا می کند که تمامی شرایط در انتخاب آن لحاظ شود.

بهترین برندها و مارکهای سمعک در سال 2019

می خواهیم 6 شرکت تولید کننده سمعک را که بیشترین فروش و بالاترین محبوبیت را در سراسر جهان دارند به شما معرفی کنیم. این شرکتها دارای محصولات متنوعی هستند که با هر نوع شرایط و سبک و سلیقه ای سازگار است سهم فروش این شرکتها در سال 2019:

 • شرکت widex 9%
 • شرکت اوتیکن %23
 • شرکت فوناک %24
 • شرکت زیمنس %17
 • شرکت ریساند %16
 • شرکت استارکی %9
 • دیگر شرکتها (یونیترون، رکستون، سونیک و…) 2%

این آمار مربوط به کشورهای خارجی بوده و در مورد آمار فروش سمعک ها در ایران، و سهم فروش شرکتها و میزان مقبولیت آنها، آمار قابل استنادی موجود نیست.

 

 

کلینیک سمعک اشراق

کلینیک سمعک اشراق یکی از معتبرترین کلینک هایی است که در مناطق مختلف (سمعک در شرق تهران، سمعک در غرب تهران، سمعک در کرج، سمعک در وارمین، سمعک در رشت و … ) شعبه دارد. این کلینیک خدمات ارزنده ای را به بیماران عزیز ارائه می کند که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

– ارزیابی شنوایی بزرگسالان و اطفال با استفاده از دستگاه های جدید و پیشرفته

– انجام انواع تست های شنوایی سنجی

– ارزیابی تخصصی وزوز گوش

– مشاوره و تست شنوایی رایگان

– ارائه و تجویز انواع سمعک های داخل گوشی( نامرئی) ، پشت گوشی، دیجیتال،هوشمند و هوشمند وایرلس با برترین برندهای روز دنیا

– استفاده آزمایشی از سمعک جهت انتخاب بهترین سمعک

– باطری سمعک ۶ ماه تا ۲ سال رایگان

– ساخت انواع قالب ضد صدا و ضد آب

– تعمیر انواع سمعک ها

– تنظیم دقیق انواع سمعک ها با استفاده از دستگاه های پیشرفته و مدرن

– تعویض سمعکهای کهنه و قدیمی با سمعک های جدید و پیشرفته

– تنظیمات دوره ای سمعک به صورت رایگان

– همکاری جهت استفاده از کلیه بیمه ها

– تخفیفات و تسهیلات ویژه جهت دارندگان بیمه بانکها از جمله بانک سپه، صادرات، تجارت…. و بازنشستگان کشوری و لشگری و تامین اجتماعی

– فروش سمعک بصورت نقد و اقساط

– تجویز سمعک در منزل جهت رفاه حال سالمندان کم توان

– همکاری با پزشک متخصص و جراح گوش و حلق و بینی در کلینیک اشراق جهت معاینات تخصصی در صورت امکان