نوشیدن آب نه تنها به شما در کاهش وزن کمک می کند بلکه در سم زدایی بدن نیز نقش بسزایی ایفا می کند. نوشیدن آب کافی به عملکرد روان بدن کمک می کند و با افزایش مصرف انرژی در حال استراحت، تعداد کالری را که بدن می سوزاند افزایش می دهد. نوشیدن یک لیوان آب در عرض 10 دقیقه 24 تا 30 درصد باعث صرف انرژی در حال استراحت می شود که حدود 60 دقیقه طول می کشد.

بیشتربخوانیم:بهترین زمان برای نوشیدن آب

آب به دفع سموم از بدن کمک می کند

هنگامی که بدن شما کم آب باشد نمی تواند به راحتی مواد زائد و سموم را از بدن خارج کند. آب با کمک به کلیه ها باعث می شود تا سموم بدن را دفع کنند. وقتی بدن شما کم آب است کلیه ها مایعات را در خود نگه می دارند. کمبود آب بدن نیز می تواند باعث یبوست شود، بنابراین نوشیدن آب با نرم کردن مدفوع سخت به حرکت آن کمک می کند.

آب مانع از پرخوری می شود

مطالعات ادعا می کنند نوشیدن یک لیوان آب نیم ساعت قبل از ناهار و شام مانع از پرخوری در وعده های غذایی می شود. نوشیدن آب قبل از وعده های غذایی میزان کالری مصرف شده در طول وعده غذایی را 13 درصد کاهش می دهد.

بیشتربخوانیم:وزن خود را با نوشیدن آب کم کنید

آب عملکرد بدن حین ورزش شدید را بهبود می بخشد

ورزش منظم بخشی جدایی ناپذیر از زندگی سالم است و شاید تعجب کنید اگر بدانید نوشیدن آب کافی می تواند عملکرد تمرین شما را بهبود بخشد. نوشیدن آب به ماهیچه ها، بافت های همبند و مفاصل کمک می کند تا به درستی حرکت کنند، همچنین هنگامی که در طول تمرین شدت آن افزایش می یابد با کمک به قلب و ریه ها باعث می شود تا به طور موثر کار کنند.

کالری آب صفر است

لحظه ای که تصمیم می گیرید سالم تر زندگی کنید نخستین کاری که می کنید این است که نوشیدنی های شیرین خود را با آب ساده عوض کنید. این بدان دلیل است که آب یک نوشیدنی هیدراته کننده کم کالری است که در مقایسه با سایر نوشیدنی های پر از شکر از کل کالری دریافتی شما مراقبت می کند. در طولانی مدت نوشیدن آب کافی خطر چاقی و افزایش وزن را نیز کاهش می دهد.

چه مقدار آب باید بنوشید؟

همه ما شنیده ایم که نوشیدن 8 لیوان آب که تقریبا معادل 2 لیتر است برای بدن در طی یک روز نیاز است، اما این حرف درستی نیست زیرا مقدار آب مورد نیاز هر فرد برای مصرف کاملا متفاوت است به عنوان نمونه افرادی که زیاد عرق یا ورزش می کنند ممکن است به بیش از 8 لیوان آب نیاز داشته باشند. در حالی که افرادی که تمام روز می نشینند و فعالیت بدنی زیادی انجام نمی دهند ممکن است هشت لیوان آب برایشان کافی باشد.

بیشتربخوانیم:روش های افزایش آب دریافتی روزانه

باید به خاطر داشته باشید همه ما از بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها مانند قهوه، چای، شیر، میوه ها و سبزیجات آب دریافت می کنیم، بنابراین به عنوان یک قاعده در نظر داشته باشید در کنار این مایعات و مواد غذایی به طور مرتب آب بنوشید.

مترجم: الهه زارعی