سرکه سیب به دلیل خواص دارویی از سال های دور بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است. این ماده با ترکیب سیب و مخمر و با افزودن باکتری به اسید استیک تخمیر می شود. فقط این نیست این نوشیدنی حاوی آب، مواد معدنی، ویتامین ها و مقدار کمی از اسیدهای دیگر است.

چه چیزی باعث محبوبیت سرکه سیب شده است؟

سرکه سیب نتایج قدرتمندی را برای کاهش وزن نشان داده که باعث محبوبیت فوق العاده این نوشیدنی شده است، همچنین در بهبود بیماری های مختلف مانند دیابت نوع 2، اگزما و کلسترول بالا کمک می کند. مردم ترجیح می دهند در ساعات مختلف از روز این سرکه را بنوشند. به گزارش ایندیاتایمز، در اینجا به شما خواهیم گفت که زمان مناسب نوشیدن این معجون جادویی کی است.

زمان مناسب برای نوشیدن سرکه سیب

به طور حتم با اطلاعات مختلفی روبرو شده اید که چرا نوشیدن سرکه سیب در شب بهتر است یا چرا نوشیدن آن صبح بهتر است، اما واقعیت این است که هنوز هیچ مدرک علمی اثبات نکرده است نوشیدن آن در یک زمان خاص بهتر از زمان دیگر باشد.

سرکه سیب چگونه می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

گفته می شود وقتی فردی برای کاهش وزن در حال تلاش است باید درست قبل از خوردن غذا سرکه را بنوشد با این کار احساس سیری می کند و مانع پرخوری می شود، همچنین در تجزیه نشاسته ای که بعد از نوشیدن می خورید کمک می کند. نکته حائز اهمیت این است که هرگز سرکه سیب رقیق نشده را استفاده نکنید زیرا مصرف آن به تنهایی می تواند به مری و دندان شما آسیب برساند.

نوشیدن سرکه سیب صبح ها

اگر از سوءهاضمه رنج می برید می توانید سرکه سیب را صبح ها بنوشید، اما مصرف آن در این زمان می تواند احساس حالت تهوع در فرد ایجاد کند. برای شروع می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب اضافه کنید اگر احساس سبکی و بهتری داشتید می توانید به مصرف آن ادامه دهید.

بیشتربخوانیم:باید ها و نباید ها در مورد سرکه سیب

نوشیدن سرکه سیب در طول شب

بحث های مختلفی در مورد نوشیدن سرکه سیب قبل از خواب وجود دارد. برخی از متخصصان معتقدند مصرف آن در شب می تواند به کاهش سطح قند خون کمک کند در حالی که برخی ادعا می کنند اگر آن را با آب گرم و عسل مصرف کنید می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد.

گفته می شود مصرف این سرکه در شب به دلیل داشتن ماهیت ضد باکتری به رفع هرگونه درد در گلو کمک می کند، بنابراین اگر مستعد التهاب لوزه هستید ممکن است بهترین درمان خود را کشف کرده باشید. همچنین نوشیدن سرکه سیب قبل از خواب از داشتن نفس بد بو صبحگاهی جلوگیری می کند.

چقدر سرکه سیب باید روزانه مصرف کرد؟

بر اساس نتایج یک مطالعه در سال 2016، نوشیدن 15 میلی لیتر یا یک قاشق غذاخوری سرکه سیب برای فرد کافی است تا از مزایای آن برای سلامتی بهره مند شود. با این حال، مقدار دقیق آن به شرایطی بستگی دارد که فرد با مصرف سرکه قصد بهبودی آن را دارد. البته باید قبل از اینکه سرکه را بخشی از رژیم منظم خود کرد با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد. در اینجا سه ​​وضعیت رایج وجود دارد که سرکه سیب ممکن است در مدیریت آن به شما کمک کند.

بیشتربخوانیم:مزایای استفاده از سرکه سیب

ارتباط سرکه سیب و سطح قند خون


نتایج یک مطالعه در سال 2017 نشان داد افرادی که سرکه سیب می نوشند بعد از غذا مقدار کمتری گلوکز در خون دارند، این در مورد افراد مبتلا به اختلال قند خون یا بدون آن صدق می کند.همچنین نتایج یک مطالعه در سال 2004 نشان داد سرکه سیب می تواند به بهبود حساسیت انسولین در افرادی که از مقاومت به انسولین رنج می برند نیز کمک کند. بر اساس اظهارات کارشناسان ممکن است اسید استیک موجود در سرکه سیب دارای اثرات فیزیولوژیکی مشابه با داروهای دیابت آکاربوز و متفورمین باشد، اما در نظر داشته باشید با توجه به فواید آن فرد هرگز نباید داروی منظم دیابت خود را با سرکه سیب جایگزین کند.

ارتباط سرکه سیب و کاهش وزن

فوایدی که سرکه سیب بیشتر برای آن مصرف می شود کاهش وزن است. نتایج مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد، نشان می دهد اثرات سرکه سیب روی افراد مبتلا به چاقی و بررسی پارامترهای وزن، توده چربی بدن و میزان چربی در خون را بررسی کرد. محققان افراد را به سه گروه تقسیم کردند که هر یک از آنها یک نوشیدنی 25 میلی لیتری دو بار در روز بعد از صبحانه و بعد از شام می نوشیدند. این نوشیدنی حاوی 0 میلی لیتر، 15 میلی لیتر یا 30 میلی لیتر سرکه سیب بود.

مشخص شد افرادی که سرکه سیب مصرف می کردند طی مطالعه که سه ماه بود یک یا دو کیلو وزن کم کردند. کارشناسان نتیجه گرفتند کاهش کالری دریافتی همراه با سرکه سیب می تواند به بهبود نتایج سلامتی در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن کمک کند. با این حال، مطالعات بیشتری در مورد همان افراد برای تایید یافته ها در حال انجام است.

بیشتربخوانیم:دستور تهیه یک معجون شفا بخش! سرکه سیب

ارتباط سرکه سیب و سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری است که بر عملکرد تخمدان های زن تاثیر می گذارد که می تواند باعث چرخه نامنظم قاعدگی و کاهش باروری شود. این بیماری در حال تبدیل شدن به یکی از دلایل عمده ناباروری در زنان است که از هر 10 زن 1 نفر با آن دست و پنجه نرم می کند.

نتایج یک مطالعه در سال 2013 نشان داد اختلال در حساسیت به انسولین همچنین می تواند باعث بروز این سندرم در برخی از زنان شود. سرکه سیب می تواند به بهبود حساسیت به انسولین و در نتیجه سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند. زنانی که به مدت 90 تا 110 روز 15 میلی لیتر سرکه سیب مصرف کرده بودند، بهبودی حساسیت به انسولین و چرخه منظم قاعدگی مشاهده شد، بنابراین مشخص شد این سرکه می تواند با بهبود حساسیت به انسولین در زنان عملکرد تخمدان را تقویت کند.

اشتباهات رایجی که افراد هنگام مصرف سرکه سیب مرتکب می شوند

نوشیدن آن بلافاصله بعد از صرف غذا

نوشیدن سرکه سیب بلافاصله بعد از غذا می تواند هضم غذا را به تاخیر بیندازد، بنابراین بهتر است آن را قبل از غذا یا با معده خالی بخورید تا از مزایای آن برای سلامتی بیشتر استفاده کنید.

بوییدن آن

استشمام سرکه سیب می تواند به ریه های شما آسیب برساند باید از بوییدن آن که باعث احساس سوزش در ریه ها می شود خودداری کنید.

سرکه را رقیق نمی کنند

بسیار مهم است که سرکه سیب را قبل از مصرف رقیق کنید. مصرف آن به صورت رقیق نشده می تواند به دندان ها و مری آسیب برساند.

مصرف بیش از حد آن

نوشیدن بیش از حد سرکه سیب می تواند برای بدن خطرناک باشد زیرا می تواند باعث احساس سوزش شود و عوارض جانبی مختلف دیگری به همراه داشته باشد.

استفاده از آن روی پوست

استفاده مستقیم از سرکه سیب روی پوست باعث ایجاد احساس سوزش می شود، بنابراین قبل از استفاده از آن روی پوست باید سرکه را رقیق کرد.

مترجم: الهه زارعی