زندگی در دوران یک بیماری همه گیر به ما دو درس عالی داده است زدن ماسک و حفظ فاصله اجتماعی تنها راه هایی است که می تواند از ما در مقابل ویروس کرونا محافظت کند. هر زمان که از خانه خارج می شویم توصیه می شود ماسک بزنید در واقع این کار می تواند خطر آلودگی شما را تا تقریبا 50 درصد کاهش دهد، اما وقتی در خانه هستید و با دوستان و اعضای خانواده خود دور هم جمع هستید، چه می کنید؟ آیا در چنین شرایطی زدن ماسک در خانه به همان اندازه مهم است؟
تقریبا یک سال از شیوع همه گیری می گذرد و همه ما می دانیم که ماسک واقعا موثر است. وقتی در فضای باز هستید نمی دانید چه کسی به ویروس آلوده است، بنابراین ماسک به عنوان یک محافظ عمل می کند، اما وقتی نوبت به ملاقات افراد شناخته شده شما در داخل خانه می رسد بسیاری فکر می کنند زدن ماسک ممکن است کاری بیش از حد وسواسی به نظر برسد. در واقعیت، اینگونه نیست با آرام شدن اوضاع و کاهش محدودیت های قرنطینه افراد شروع به رفت و آمد آزادانه و دیدار با دوستان و اعضای خانواده می کنند که قبل از انجام آن منع می شدند. این بدان معنا نیست که آنها نیازی به نگرانی در مورد عفونت ندارند بر اساس اظهارات یک متخصص، شما فقط در کنار افرادی که با شما در یک خانه زندگی می کنند ایمن هستید و هر زمان که با دیگران ملاقات می کنید باید ماسک بزنید.
به گزارش ایندیاتایمز، زدن ماسک در این شرایط به این دلیل است که شما و اعضای خانواده تان ممکن است تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای ایمن ماندن انجام داده باشید، اما نمی توانید در مورد همه اقوام یا هر شخص دیگری که در خانه شما حاضر می شود مطمئن باشید. به جای فرض هر چیزی بهتر است ایمنی خود را تحت کنترل داشته باشید. زدن ماسک زمانی که شخصی به خانه شما می آید مهم است حتی باید مودبانه از طرف مقابل خود بخواهید که همین کار را انجام دهد.

هنگام مراقبت از فرد بیمار ماسک بزنید

اگر شخصی در خانه شما به ویروس کرونا آلوده شده در این صورت استفاده از ماسک بسیار مهم است. ممکن است فضای مشترکی باهم نداشته باشید و فرد در اتاقش قرنطینه باشد، اما شما هم باید از خود مراقبت کنید. خطر ابتلا به عفونت در فضاهای بسته به ویژه در صورت تهویه نامناسب زیاد است و ویروس می تواند ساعت ها در هوا بماند و خطر سرایت را افزایش دهد.

آیا در مواقع دیگر هم باید ماسک زد؟

ما وارد فصلی شده ایم که سرماخوردگی و آنفولانزا در هر خانوار امری کاملا شایع است. مشکل این است که علائم سرماخوردگی و آنفولانزا با ویروس کرونا تداخل دارند، بنابراین تشخیص بین آنها در آغاز کار بسیار دشوار است. اگر علائم مربوط به این بیماری ها را مشاهده کردید و از سرماخوردگی یا ابتلا به ویروس کرونا مطمئن نیستید بهتر است برای محافظت از خود ماسک بزنید، همچنین توصیه می شود برای چند روز خود را قرنطینه کنید تا زمانی که مشخص باشد به کدام یک از این بیماری ها مبتلا شده اید. انجام اقدامات احتیاطی اولیه می تواند از سایر اعضای خانواده در برابر بیماری محافظت کند.

چه زمانی باید ماسک بزنید؟

طبق توصیه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری هر شخصی که 2 سال و بالاتر از آن سن دارد باید در شرایط زیر از ماسک استفاده کند:
حضور در مکان های عمومی یا شلوغ
کنار افرادی که در خانه شما زندگی نمی کنند
هنگام مراقبت از فردی که به ویروس کرونا مبتلا است
اگر فرد مبتلا یا مشکوک به کرونا است
مترجم: الهه زارعی