پزشکان اغلب شکایت بیماران خود را از تعریق شبانه زیاد می شنوند. تعریق شبانه به عرق کردن زیاد در طول شب اشاره دارد، اما اگر اتاق خواب شما به طور غیر عادی گرم است یا بیش از حد لباس پوشیده اید ممکن است هنگام خواب عرق کنید و این امری طبیعی است. تعریق شبانه واقعی گرگرفتگی های شدیدی است که در شب اتفاق می افتد و می تواند لباس و ملحفه شما را خیس کند و مربوط به یک محیط بیش از حد گرم هم نباشد. به گزارش وب ام دی، توجه به این نکته مهم است که تشخیص گرگرفتگی (گرما و قرمزی صورت یا بدن) ممکن است از تعریق واقعی شب سخت و آزاردهنده باشد.

دلایل مختلفی برای تعریق شبانه وجود دارد. برای یافتن علت، پزشک باید شرح حال پزشکی مفصلی دریافت کند و آزمایش هایی را برای تعیین اینکه چه وضعیت پزشکی مسئول تعریق شبانه شما است، تجویز کند. برخی از شرایط شناخته شده ای که می تواند باعث تعریق شبانه شود:

یائسگی: گرگرفتگی همراه با یائسگی می تواند در شب اتفاق بیفتد و باعث تعریق شود این یکی از علل بسیار رایج تعریق شبانه در زنان است.

هایپرهیدروزیس ایدیوپاتیک: هایپرهیدروزیس ایدیوپاتیک بیماری است که در آن بدن به طور مزمن و بدون هیچ دلیل پزشکی قابل تشخیصی بیش از حد عرق تولید می کند.

عفونت ها:سل عفونتی است که بیشتر با تعریق شبانه همراه است، اما عفونت های باکتریایی مانند اندوکاردیت (التهاب دریچه های قلب)، استئومیلیت (التهاب در استخوان ها) و آبسه ها نیز می توانند باعث تعریق شبانه شوند. به علاوه، تعریق شبانه می تواند از علائم ابتلا به عفونت اچ آ ی وی باشد.

بیشتربخوانیم:6 عامل افزایش دهنده تعریق در بدن

سرطان ها: تعریق شبانه یکی از علائم اولیه برخی سرطان ها است. متداول ترین نوع سرطان همراه با تعریق شبانه، سرطان لنفوم است. با این حال، افرادی که سرطان در آنها تشخیص داده نشده علائم دیگری مانند کاهش وزن غیرقابل توجیه و تب نیز دارند.

داروها: مصرف برخی از داروها می تواند منجر به تعریق شبانه شود. داروهای ضد افسردگی نوعی داروی رایج است که می تواند منجر به تعریق شبانه شود. از 8 تا 22 درصد افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند عرق شبانه دارند. سایر داروهای روانپزشکی نیز با تعریق شبانه همراه هستند داروهایی که برای کاهش تب مانند آسپرین و استامینوفن نیز مصرف می شوند برخی اوقات منجر به تعریق می شوند. بسیاری از داروهای دیگر می توانند باعث تعریق شبانه یا گرگرفتگی شوند.

افت قند خون: قند خون پایین می تواند باعث تعریق شود، افرادی که انسولین یا داروهای خوراکی دیابت مصرف می کنند ممکن است در شب دچار افت قند خون همراه با تعریق شوند.

اختلالات هورمونی: تعریق یا گرگرفتگی با چندین اختلال هورمونی از جمله فئوکروموسیتوما، سندرم کارسینوئید و پرکاری تیروئید دیده می شود.

شرایط نورولوژیک: به طور غیرمعمول شرایط نورولوژیک از جمله اختلال بازخورد اتونومیک، سیرنگومیلیای پس از سانحه (نخاع‌گشادگی)، سکته مغزی و نوروپاتی اتونوم ممکن است باعث افزایش تعریق شده و حتی تعریق شبانه شود.

بیشتربخوانیم:چگونه با بوی بد عرق و تعریق زیاد مبارزه کنیم؟

مترجم: الهه زارعی